Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 marca 2012 r.
12:53
Edytuj ten wpis

Przesiedział trzy lata. Chce 17 mln zł odszkodowania

0 25 A A
Zbigniew Góra (Maciej Kaczanowski)
Zbigniew Góra (Maciej Kaczanowski)

10 tys. zł odszkodowania za każdy z ponad tysiąca dni spędzonych w areszcie domaga się Zbigniew Góra, uniewinniony od zarzutu zabójstwa. – To, co przeżyłem, może zrozumieć tylko ktoś niesłusznie uwięziony – mówił dzisiaj w Sądzie Okręgowym w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zbigniew Góra domaga się 17,5 mln złotych. Po 10 tys. zł za 1044 dni aresztowania oraz po 5 tys. zł za 1209 dni od momentu wypuszczenia z aresztu do chwili prawomocnego uniewinnienia. Do tego doliczył ponad milion złotych odszkodowania za utracone zarobki. Chce rekordowego odszkodowania. Sądy zwykle przyznają ok. 100 tys. zł rekompensaty za rok niesłusznego aresztowania.

27 września 2004 roku w kamienicy przy ul. Leśnej w Lublinie została zamordowana Halina B. Była zamożną lekarką, należały do niej dwa domy. Morderca bił starszą kobietę twardym przedmiotem po głowie i dusił. Zabrał obrączki, kilka pierścionków i telefon.

Zbigniew Góra, wtedy lokator kamienicy należącej do Haliny B., widział się z lekarką kilka godzin przed jej śmiercią. Przyszedł powiedzieć, że czynsz za mieszkanie zapłaci z opóźnieniem.

W styczniu 2005 roku został aresztowany. Sąd Okręgowy w Lublinie skazał go na 25 lat więzienia. Orzeczenie zostało uchylone, a Zbigniew Góra wyszedł na wolność. Potem sąd go uniewinnił.

Przed aresztowaniem Góra, z zawodu kucharz, miał dostać pracę w hotelowej kuchni. – Nie mogłem zarobkować i spełnić mojego marzenia o prowadzeniu własnej działalności gastronomicznej – mówił. Wyliczył też, że gdyby uruchomił swój biznes, zarabiałby po 500 zł dziennie.

Góra zanim wyszedł na wolność był przerzucany z aresztu do aresztu. – Warunki były nieludzkie. Cele były małe, w areszcie w Lublinie w celi numer 57 spałem na podłodze – opowiadał dzisiaj w sądzie.
Po aresztowaniu rozwiodła się z nim żona. Ale w ubiegłym roku znowu wzięli ślub. Teraz wspólnie prowadzą pizzerię.

Skutki aresztowania mężczyzny i oskarżenia o zabójstwo odczuli też jego rodzice. – Byłam szatynką, ale szybko osiwiałam – mówi Maria Góra, matka niesłusznie aresztowanego. – Szkoda że nie pisałam pamiętników...

Rodzice Góry mieszkali na wsi. W małej społeczności wszyscy wiedzieli, o co oskarżony jest ich syn. – Nie chcieliśmy się z nimi spotykać, bo wiedzieliśmy, co myślą – dodaje kobieta. – Do sklepu chodziliśmy wieczorem, a do lekarza tylko wtedy, gdy sytuacja była krytyczna. A idąc na widzenie myślałam, że syna już nie zobaczę, bo nie wytrzyma tego wszystkiego albo go w więzieniu pobiją.

Podczas kolejnej rozprawy będą przesłuchiwani świadkowie.

Rekompensaty

• 400 tys. zł zadośćuczynienia przyznał sąd Władysławowi Szczeklikowi, byłemu komendantowi policji w Białej Podlaskiej. To pieniądze za pięć miesięcy niesłusznego aresztowania. Policjant został uniewinniony z zarzutu brania łapówek.
• Ponad 100 tys. zł otrzymał Marek S., niesłusznie oskarżony o napad na dom starszego mężczyzny w gminie Siemień. W areszcie przesiedział rok.

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
wzięty asesor / 14 marca 2012 o 09:38
0
[quote name='macho' timestamp='1331713274' post='609682']
A co z klaunami w togach sędziowskich, jak zwykle się upiecze?
[/quote]
Masz racje,klauny i ostatnie MATOLSTWO.Jak można sprawy prowadzić 20lat i więcej,konieczność jest wprowadzenie do tej mafi w togach ŚWIEŻEJ I MŁODEJ krwi.Starzyznę obowiązkowo zdekomunizować,zlustrować winnych pozamykać.
Avatar
Enter / 14 marca 2012 o 09:29
0
Tak jest, placic powinna prokuratura a nie podatnik. Ciekawe czy ten pan policzyl jeszcze sobie ze kiedys dostanie mniej emerytury za ten stracony czas pracy.
Avatar
macho / 14 marca 2012 o 09:21
0
A co z klaunami w togach sędziowskich, jak zwykle się upiecze?
Avatar
Gość / 14 marca 2012 o 09:17
0
pieniądze dla tego pana powinny być waypłacone z ubezpieczenia prokuratora, który tak ładnie oskarżenie przygotował, że niewinny człowiek poszedł siedzieć.
Avatar
czarna mamba / 14 marca 2012 o 08:35
0
[quote name='mata' timestamp='1331672384' post='609589']
witam, moze i sluszeni, ale nie uwazacie ze troche duzo ?
to pojdzie z kieszeni Was moi drodzy, podatników....
[/quote]





Jeżeli o mnie chodzi to powinien mieć wypłacone porządne odszkodowanie. I może i boląca jest myśl że to właśnie z naszych (podatników) pieniędzy ale wolę by te pieniądze trafiły do tego pana niżeli mieli by je między sobą te barany rozkraść. Ich konta i tak pękają już w szwach!!!!!
Avatar
Pati / 14 marca 2012 o 08:27
0
Jestem za wypłaceniem odszkodowania temu Panu.... Fakt powinno być to z kieszeni tych którzy doprowadzili do tego, że ten Pan przesiedział tyle czas w zakłądzie karnym. Każdy wie, że to nie możliwee dlatego nie mam nic przeciwko by to poszło z naszycvh podatków. Wolę by te piniądze trafiły do tego Pana niż do jakiegoś urzedasa, który siedzi i pierdzi w stołek tak przynajmniej wiemy na co idą nasze podatki a nie, że nie mamy świadpomości jak nasze publiczne piniądze są przejadane. A Osoby które doprowadziły do takiego wydażenia powinni zostać surowo ukarane. Życzę temu Pany by jak najszybciej wrócił do codzienności. Całej rodiznie żczę szczęścia :)
Jestem za wypłaceniem odszkodowania temu Panu.... Fakt powinno być to z kieszeni tych którzy doprowadzili do tego, że ten Pan przesiedział tyle czas w zakłądzie karnym. Każdy wie, że to nie możliwee dlatego nie mam nic przeciwko by to poszło z naszycvh podatków. Wolę by te piniądze trafiły do tego Pana niż do jakiegoś urzedasa, który siedzi i pierdzi w stołek tak przynajmniej wiemy na co idą nasze podatki a nie, że nie mamy świadpomości jak nasze publiczne piniądze są przejadane. A Osoby które doprowadziły do takiego wydażenia powinni zostać... rozwiń
Avatar
stan / 14 marca 2012 o 07:42
0
wszyscy winni ukarania tego czlowieka za niewinność powinni te pieniadze wypłacić mu ale z własnej kieszeni, a nie z publicznej kasy
Avatar
KO-KO / 14 marca 2012 o 06:54
0
Trudno, płakac a płacic po to panstwo ma srodki zeby takich pomyłek nie było,bo u nas bardzo łatwo się szafuje więzieniem.Dla takiego niewinnie posądzonego i jego najblizszych jest to trauma na całe zycie i chociasz kasa wyrowna mu tą krzywdę ,a ci co tak łatwo wsadzają zastanowią się czy nadają się do tego zawodu
Avatar
ala / 13 marca 2012 o 23:43
0
Jak niewinny to ci co go wsadzili,wszyscy solidarnie powinni mu wyplacic odszkodowanie jakie on sobie wystawil za stracone zycie w wiezieniu.Suma jest okey on tak wycenil swoje stracone zycie i ma racje,bo zycie jest bezcenne.
Avatar
mata / 13 marca 2012 o 21:59
0
witam, moze i sluszeni, ale nie uwazacie ze troche duzo ?
to pojdzie z kieszeni Was moi drodzy, podatników....
Avatar
wzięty asesor / 14 marca 2012 o 09:38
0
[quote name='macho' timestamp='1331713274' post='609682']
A co z klaunami w togach sędziowskich, jak zwykle się upiecze?
[/quote]
Masz racje,klauny i ostatnie MATOLSTWO.Jak można sprawy prowadzić 20lat i więcej,konieczność jest wprowadzenie do tej mafi w togach ŚWIEŻEJ I MŁODEJ krwi.Starzyznę obowiązkowo zdekomunizować,zlustrować winnych pozamykać.
Avatar
Enter / 14 marca 2012 o 09:29
0
Tak jest, placic powinna prokuratura a nie podatnik. Ciekawe czy ten pan policzyl jeszcze sobie ze kiedys dostanie mniej emerytury za ten stracony czas pracy.
Avatar
macho / 14 marca 2012 o 09:21
0
A co z klaunami w togach sędziowskich, jak zwykle się upiecze?
Avatar
Gość / 14 marca 2012 o 09:17
0
pieniądze dla tego pana powinny być waypłacone z ubezpieczenia prokuratora, który tak ładnie oskarżenie przygotował, że niewinny człowiek poszedł siedzieć.
Avatar
czarna mamba / 14 marca 2012 o 08:35
0
[quote name='mata' timestamp='1331672384' post='609589']
witam, moze i sluszeni, ale nie uwazacie ze troche duzo ?
to pojdzie z kieszeni Was moi drodzy, podatników....
[/quote]





Jeżeli o mnie chodzi to powinien mieć wypłacone porządne odszkodowanie. I może i boląca jest myśl że to właśnie z naszych (podatników) pieniędzy ale wolę by te pieniądze trafiły do tego pana niżeli mieli by je między sobą te barany rozkraść. Ich konta i tak pękają już w szwach!!!!!
Avatar
Pati / 14 marca 2012 o 08:27
0
Jestem za wypłaceniem odszkodowania temu Panu.... Fakt powinno być to z kieszeni tych którzy doprowadzili do tego, że ten Pan przesiedział tyle czas w zakłądzie karnym. Każdy wie, że to nie możliwee dlatego nie mam nic przeciwko by to poszło z naszycvh podatków. Wolę by te piniądze trafiły do tego Pana niż do jakiegoś urzedasa, który siedzi i pierdzi w stołek tak przynajmniej wiemy na co idą nasze podatki a nie, że nie mamy świadpomości jak nasze publiczne piniądze są przejadane. A Osoby które doprowadziły do takiego wydażenia powinni zostać surowo ukarane. Życzę temu Pany by jak najszybciej wrócił do codzienności. Całej rodiznie żczę szczęścia :)
Jestem za wypłaceniem odszkodowania temu Panu.... Fakt powinno być to z kieszeni tych którzy doprowadzili do tego, że ten Pan przesiedział tyle czas w zakłądzie karnym. Każdy wie, że to nie możliwee dlatego nie mam nic przeciwko by to poszło z naszycvh podatków. Wolę by te piniądze trafiły do tego Pana niż do jakiegoś urzedasa, który siedzi i pierdzi w stołek tak przynajmniej wiemy na co idą nasze podatki a nie, że nie mamy świadpomości jak nasze publiczne piniądze są przejadane. A Osoby które doprowadziły do takiego wydażenia powinni zostać... rozwiń
Avatar
stan / 14 marca 2012 o 07:42
0
wszyscy winni ukarania tego czlowieka za niewinność powinni te pieniadze wypłacić mu ale z własnej kieszeni, a nie z publicznej kasy
Avatar
KO-KO / 14 marca 2012 o 06:54
0
Trudno, płakac a płacic po to panstwo ma srodki zeby takich pomyłek nie było,bo u nas bardzo łatwo się szafuje więzieniem.Dla takiego niewinnie posądzonego i jego najblizszych jest to trauma na całe zycie i chociasz kasa wyrowna mu tą krzywdę ,a ci co tak łatwo wsadzają zastanowią się czy nadają się do tego zawodu
Avatar
ala / 13 marca 2012 o 23:43
0
Jak niewinny to ci co go wsadzili,wszyscy solidarnie powinni mu wyplacic odszkodowanie jakie on sobie wystawil za stracone zycie w wiezieniu.Suma jest okey on tak wycenil swoje stracone zycie i ma racje,bo zycie jest bezcenne.
Avatar
mata / 13 marca 2012 o 21:59
0
witam, moze i sluszeni, ale nie uwazacie ze troche duzo ?
to pojdzie z kieszeni Was moi drodzy, podatników....
Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny?

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny? 2 2

Rozszerza się protest służb mundurowych. Do policjantów dołączyli strażnicy graniczni, celnicy, strażacy oraz strażnicy więzienni. – Jest bardzo mało kandydatów do służby i mnóstwo wakatów. Niewielu chce narażać zdrowie i życie za 2 tys. zł – mówi szef związków zawodowych w Straży Granicznej

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie 1 1

Energa Basket Liga Siedemnaście klubów zgłosiło się do udziału w rozgrywkach. Komisja Weryfikacyjna PLK SA dokona wstępnej analizy dokumentacji. Zarząd PLK SA decyzję w sprawie przyznania licencji podejmie najpóźniej do 27 lipca

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy 6 7

23-latek wpadł w ręce policjantów dwa razy w ciągu jednej nocy. Najpierw po pijanemu szarżował samochodem po cudzym polu, a potem doprowadził do zderzenia z innym autem i pchał je przez ok. 200 metrów.

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują?

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują? 8 10

120 milionów złotych na modernizację i budowę ponad 200 kilometrów dróg trafiło do wszystkich powiatów z województwa lubelskiego. Całkowita wartość inwestycji realizowanych w ramach tzw. megaprojektu drogowego wyniesie ok. 210 mln zł

Dzień z Harrym Potterem w MBP
27 lipca 2018, 11:00

Dzień z Harrym Potterem w MBP 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 11 w Filii nr 26 MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie (ul. Leonarda 18) odbędzie się Dzień z Harrym Potterem. To gratka dla wszystkich miłośników prozy J.K. Rowling.

Graffiti psuje krajobraz? Rada Kultury Przestrzeni chce by je zamalować i posadzić bluszcz

Graffiti psuje krajobraz? Rada Kultury Przestrzeni chce by je zamalować i posadzić bluszcz 39 35

Zamalowania graffiti na murach wzdłuż al. Solidarności koło skansenu i ogrodu botanicznego domaga się Rada Kultury Przestrzeni. Zamiast malowideł z zeszłorocznej imprezy Meeting of Styles wolałaby tu zieloną ścianę z bluszczu. Ratusz zapowiada jednak, że w sierpniu… powstanie tu nowe graffiti

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach 2 0

Granica Terespol wygrała rywalizację w grupie I bialskiej klasy A i wywalczyła awans do bialskiej klasy okręgowej

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN 2 7

Dzieci w przedszkolach będą miały zajęcia z doradztwa zawodowego – wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przyszły zawód dzieci mają wybierać przez zabawę

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy 12 5

30 lipca przedstawiciele komisji zakładowej NSZZ Solidarność spotkają się z przedstawicielami sieci Aldik. Będą rozmawiać o podwyżkach. Jeśli nie usłyszą konkretów, nie wykluczają rozpoczęcia strajku.

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać 0 2

W drugim kwartale tego roku Polacy kupili mniej nowych mieszkań niż rok wcześniej. W statystykach GUS widać pierwsze symptomy spadku aktywności deweloperów – oceniają eksperci. Liczba nowych pozwoleń na budowę rośnie, ale wolniej niż kiedyś.

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku
22 lipca 2018, 17:00

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku 1 0

Co Gdzie Kiedy. Trwa Festiwal Fresków w Lublinie. W najbliższą niedzielę, 22 lipca o godz. 17 w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku odbędzie się koncert Szymona Krzemiania i Grzegorza Siedlaczka.

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później 137 16

Ostry ból głowy, 40-stopniowa gorączka, wymioty. – Stan męża się pogarszał, dosłownie miotał się z bólu, a ja byłam bezsilna – opowiada Katarzyna Gnaś. Mimo to, 26-latek nie został przyjęty do szpitala w Poniatowej. Kilka dni później zmarł

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku 0 0

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski 7 2

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów zespół z Warszawy pokonał na swoim stadionie niżej notowanego rywala z Irlandii i awansował do dalszej fazy rozgrywek

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka 4 1

Kolejna stłuczka na rondzie Wyszyńskiego w Zamościu. Od 6 czerwca obowiązuje tu ruch okrężny a kierowcy nadal mają problemy

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!