Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 sierpnia 2020 r.
18:22

Przy ul. Grygowej może powstać sortownia odpadów. Zaraz przy osiedlu

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
9 11 A A
(fot. Archiwum)

Przetwórnię odpadów foliowych zamierza uruchomić przy ul. Metalurgicznej warszawska spółka Eko-Pack, która dostała od Urzędu Miasta decyzję środowiskową. Instalacja miałaby powstać tuż obok osiedla socjalnego przy ul. Grygowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Instalacja do przerobu folii opakowaniowej ma być zamontowana w istniejącej już hali, która stoi nieopodal osiedla socjalnego. Od hali do budynków mieszkalnych jest mniej niż 100 m odległości, a między nimi stoi jeszcze jeden budynek. Osiedle może zamieszkiwać nawet ok. 600 osób.

Do hali zwożone mają być odpady z innych zakładów i firm. – Nie będą zawierały substancji niebezpiecznych – zapewnia spółka w swoim raporcie o oddziaływaniu inwestycji na środowisko, który przekazała Urzędowi Miasta.

Inwestor zamierzał wytwarzać przy ul. Metalurgicznej granulat nadający się do dalszego przetworzenia jako surowiec do produkcji folii. Planował też produkować w Lublinie z odpadów tzw. paliwo RDF, które może być wykorzystywane chociażby jako dodatek do paliw konwencjonalnych, jednak na to nie zgodzili się miejscy urzędnicy.

Firma była zobowiązana do przedstawienia w swoim raporcie dwóch alternatywnych wariantów swojej inwestycji. Właśnie na jeden z nich, ten bez produkcji paliwa ze śmieci, zezwolił w czwartek Urząd Miasta. Zgodnie z decyzją środowiskową w hali będzie mogła działać sortownia odpadów foliowych oraz wytwórnia granulatu. Zakład miałby pracować przez sześć dni w tygodniu w systemie trzyzmianowym. Siódmego dnia ma być prowadzona konserwacja maszyn.

Brak urządzeń wytwarzających paliwo powinien skutkować tym, że zakład będzie pracować ciszej. Hala w której staną maszyny ma zostać dodatkowo wyciszona od strony ul. Grygowej. Wydajność planowanej linii do segregacji została określona na 30 tys. ton rocznie, zaś urządzeń do produkcji granulatu na 18 tys. ton rocznie. Inwestycja ma się wiązać z wycinką dziewięciu żywotników.

Wydana w czwartek decyzja była uzgadniana m.in. z sanepidem i Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Nie jest jeszcze prawomocna.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 22 sierpnia 2020 r. o 18:32
+34
To może w końcu zaczną płacić za te darmowe od podatników mieszkania socjalne...
Avatar
aka12 / 22 sierpnia 2020 r. o 19:27
+27
Niby bloki biedy ale anten satelitarnych płatnych platform satelitarnych i samochodów tam dużo :)
Avatar
aka12 / 22 sierpnia 2020 r. o 19:25
+27
Jakby się płaciło czynsz w mieszkaniu komunalnym zafundowanym przez podatników to UM by nie wyeksmitował na Grygowej :)
Avatar
Lublin_ / 23 sierpnia 2020 r. o 00:39
+16
Wytłumaczysz mi dlaczego sortownię która ma przerabiać śmieci z Lublina, chcesz budować w innej miejscowości? Czy twój sąsiad gdy chce zrobić kupę, sprawę załatwia w swoim mieszkaniu czy puka do twoich drzwi? Pytam, bo idę o zakład, że mieszkańcy sąsiadujących z Lublinem wsi i miasteczek nie chcą nawet słyszeć o takim pomyśle. Z resztą wcale im się nie dziwię, bo gdybym mieszkał w Wólce, Jakubowicach czy Konopnicy, też by się to nie uśmiechało. Przy Grygowej stoi już kilka zakładów, to jest dzielnica przemysłowa. Kto nie może się z tym pogodzić, zawsze może poszukać mieszkania w którejś z lubelskich "sypialni".
Wytłumaczysz mi dlaczego sortownię która ma przerabiać śmieci z Lublina, chcesz budować w innej miejscowości? Czy twój sąsiad gdy chce zrobić kupę, sprawę załatwia w swoim mieszkaniu czy puka do twoich drzwi? Pytam, bo idę o zakład, że mieszkańcy sąsiadujących z Lublinem wsi i miasteczek nie chcą nawet słyszeć o takim pomyśle. Z resztą wcale im się nie dziwię, bo gdybym mieszkał w Wólce, Jakubowicach czy Konopnicy, też by się to nie uśmiechało. Przy Grygowej stoi już kilka zakładów, to jest dzielnica przemysłowa. Kto nie może się z tym pogod... rozwiń
Avatar
Lublin_ / 22 sierpnia 2020 r. o 23:50
+14
Straszne są komentarze ludzi, którzy z jakiegoś powodu mają siebie za lepszych od innych, a jednocześnie uważają, że jakikolwiek człowiek zasługuje na to, aby mieszkać obok sortowni jakichkolwiek odpadów i ich przetwarzania. Tego typu instalacje powinny być poza terenami zamieszkałymi. Prawda jest taka, że nikt nie będzie kontrolować tego co się będzie działo w takiej sortowni. Ani jakie będą zanieczyszczenia powietrza, ani hałas, ani cokolwiek innego. Po wydaniu decyzji i wybudowaniu tego czegoś, później na skargi będzie stała odpowiedź - wszystko jest zgodnie z projektem. A tak swoją drogą dlaczego firma warszawska buduje sortownię odpadów z całej Polski w Lublinie? Już była inna firma, która chciała budować spalarnię opon także w Lublinie pomimo, że została pogoniona z innego miasta. Czy Lublin to jakiś śmietnik? Mamy już swoją sortownię odpadów na Mełgiewskiej, którą czuć na kilometr. Drugim takim "rarytasem" od kilku lat jest oczyszczalnia ścieków na Hajdowie.
 Daj może jakiś konkretny przykład takiego niezamieszkałego terenu? Z tego co kojarzę, ludzie w tej chwili mieszkają już dosłownie wszędzie. Chyba, że mowa o tym, żeby taką sortownię stawiać w środku Puszczy albo Parku Narodowego?
 Daj może jakiś konkretny przykład takiego niezamieszkałego terenu? Z tego co kojarzę, ludzie w tej chwili mieszkają już dosłownie wszędzie. Chyba, że mowa o tym, żeby taką sortownię stawiać w środku Puszczy albo Parku Narodowego? rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 24 sierpnia 2020 r. o 12:54
+2
CZYJ TO OBWÓD WYBORCZY ? GRATULOWAĆ WYBORCOM ???
Avatar
LAS / 23 sierpnia 2020 r. o 18:23
0
Wytłumaczysz mi dlaczego sortownię która ma przerabiać śmieci z Lublina, chcesz budować w innej miejscowości? Czy twój sąsiad gdy chce zrobić kupę, sprawę załatwia w swoim mieszkaniu czy puka do twoich drzwi? Pytam, bo idę o zakład, że mieszkańcy sąsiadujących z Lublinem wsi i miasteczek nie chcą nawet słyszeć o takim pomyśle. Z resztą wcale im się nie dziwię, bo gdybym mieszkał w Wólce, Jakubowicach czy Konopnicy, też by się to nie uśmiechało. Przy Grygowej stoi już kilka zakładów, to jest dzielnica przemysłowa. Kto nie może się z tym pogodzić, zawsze może poszukać mieszkania w którejś z lubelskich "sypialni".
To chyba nie do końca jest tak, bo po pierwsze tego typu inwestycje są z natury ponadregionalne i bardzo często stanowią początek lokowania na danym terenie spalarni, będącej już z norm prawnych urządzeniem eksploatowanym bez granic administracyjnych dla przetwarzanych surowców. Miejsc z tożsamym przeznaczeniem jest w naszym mieście dużo więcej. Zlokalizowanie takiej sortowni na ten przykład na  " Diamentowe Wzgórze "  spowodowałoby pewnie konieczność zwrotu prowizji za przychylność administracyjną lub przeprowadzenia tam mieszkańców osiedla przy ulicy  Grygowej .
To chyba nie do końca jest tak, bo po pierwsze tego typu inwestycje są z natury ponadregionalne i bardzo często stanowią początek lokowania na danym terenie spalarni, będącej już z norm prawnych urządzeniem eksploatowanym bez granic administracyjnych dla przetwarzanych surowców. Miejsc z tożsamym przeznaczeniem jest w naszym mieście dużo więcej. Zlokalizowanie takiej sortowni na ten przykład na  " Diamentowe Wzgórze "  spowodowałoby pewnie konieczność zwrotu prowizji za przychylność administracyjną lub ... rozwiń
Avatar
anka-anka / 23 sierpnia 2020 r. o 00:04
-11
Daj może jakiś konkretny przykład takiego niezamieszkałego terenu? Z tego co kojarzę, ludzie w tej chwili mieszkają już dosłownie wszędzie. Chyba, że mowa o tym, żeby taką sortownię stawiać w środku Puszczy albo Parku Narodowego?
 Wyjedź gdzieś poza swoją miejscowość, a znajdziesz miejsca bardziej odpowiednie na tego typu inwestycje, niż okolice domów/bloków, czy parki. Czym innym jest budowanie się przy takich spalarniach/sortowniach, a czym innym jest umiejscawianie takich obiektów obok istniejących, czy zaplanowanych budynkach mieszkalnych. Tylko u nas zawsze myśli się niezwykle krótkowzrocznie. Buduje się przystanki PKP bez dojazdu, osiedla z jedną drogą dojazdową, zamiast najpierw zaplanować i wybudować infrastrukturę drogową, a potem planować osiedla. Plany leżą w biurkach latami, a później jakiś geniusz będzie na osiedlowej drodze stawiał przystanki autobusowe, aby bezdomni mieli gdzie koczować, a ludzie mogli słuchać od świtu podjeżdżające autobusy, otwieranie/zamykanie drzwi, itd. To jest planowanie w Lublinie z uwzględnieniem dobra mieszkańców.  A teraz co chwilę powracający temat spalarni lub sortowni i to koniecznie w Lublinie, i to oczywiście dla śmieci z całej Polski.
 Wyjedź gdzieś poza swoją miejscowość, a znajdziesz miejsca bardziej odpowiednie na tego typu inwestycje, niż okolice domów/bloków, czy parki. Czym innym jest budowanie się przy takich spalarniach/sortowniach, a czym innym jest umiejscawianie takich obiektów obok istniejących, czy zaplanowanych budynkach mieszkalnych. Tylko u nas zawsze myśli się niezwykle krótkowzrocznie. Buduje się przystanki PKP bez dojazdu, osiedla z jedną drogą dojazdową, zamiast najpierw zaplanować i wybudować infrastrukturę drogową, a potem planować osi... rozwiń
Avatar
trust30 / 22 sierpnia 2020 r. o 23:39
-17
Brawo lublin !!! nie dosyć że zasrane KOM-EKO tam jest to jeszcze następne gówno jeszcze troche cały lublin śmieciami zawalą !!!!! w jakim miescie tak blisko zabudowań i ludzi robią SORTOWNIE i inne tego typu zakłady , ciekawi mnie czy prezydent Żuk chciałby tam zamieszkać ???? życzę więcej takich decyzji a napewno pozbędziemy się kupe komarów i much !!!!! oraz SMRODU
Avatar
anka-anka / 22 sierpnia 2020 r. o 23:36
-20
Straszne są komentarze ludzi, którzy z jakiegoś powodu mają siebie za lepszych od innych, a jednocześnie uważają, że jakikolwiek człowiek zasługuje na to, aby mieszkać obok sortowni jakichkolwiek odpadów i ich przetwarzania. Tego typu instalacje powinny być poza terenami zamieszkałymi. Prawda jest taka, że nikt nie będzie kontrolować tego co się będzie działo w takiej sortowni. Ani jakie będą zanieczyszczenia powietrza, ani hałas, ani cokolwiek innego. Po wydaniu decyzji i wybudowaniu tego czegoś, później na skargi będzie stała odpowiedź - wszystko jest zgodnie z projektem. A tak swoją drogą dlaczego firma warszawska buduje sortownię odpadów z całej Polski w Lublinie? Już była inna firma, która chciała budować spalarnię opon także w Lublinie pomimo, że została pogoniona z innego miasta. Czy Lublin to jakiś śmietnik? Mamy już swoją sortownię odpadów na Mełgiewskiej, którą czuć na kilometr. Drugim takim "rarytasem" od kilku lat jest oczyszczalnia ścieków na Hajdowie.
Straszne są komentarze ludzi, którzy z jakiegoś powodu mają siebie za lepszych od innych, a jednocześnie uważają, że jakikolwiek człowiek zasługuje na to, aby mieszkać obok sortowni jakichkolwiek odpadów i ich przetwarzania. Tego typu instalacje powinny być poza terenami zamieszkałymi. Prawda jest taka, że nikt nie będzie kontrolować tego co się będzie działo w takiej sortowni. Ani jakie będą zanieczyszczenia powietrza, ani hałas, ani cokolwiek innego. Po wydaniu decyzji i wybudowaniu tego czegoś, później na skargi będzie stała odpowiedź - ... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 24 sierpnia 2020 r. o 12:54
+2
CZYJ TO OBWÓD WYBORCZY ? GRATULOWAĆ WYBORCOM ???
Avatar
LAS / 23 sierpnia 2020 r. o 18:23
0
Wytłumaczysz mi dlaczego sortownię która ma przerabiać śmieci z Lublina, chcesz budować w innej miejscowości? Czy twój sąsiad gdy chce zrobić kupę, sprawę załatwia w swoim mieszkaniu czy puka do twoich drzwi? Pytam, bo idę o zakład, że mieszkańcy sąsiadujących z Lublinem wsi i miasteczek nie chcą nawet słyszeć o takim pomyśle. Z resztą wcale im się nie dziwię, bo gdybym mieszkał w Wólce, Jakubowicach czy Konopnicy, też by się to nie uśmiechało. Przy Grygowej stoi już kilka zakładów, to jest dzielnica przemysłowa. Kto nie może się z tym pogodzić, zawsze może poszukać mieszkania w którejś z lubelskich "sypialni".
To chyba nie do końca jest tak, bo po pierwsze tego typu inwestycje są z natury ponadregionalne i bardzo często stanowią początek lokowania na danym terenie spalarni, będącej już z norm prawnych urządzeniem eksploatowanym bez granic administracyjnych dla przetwarzanych surowców. Miejsc z tożsamym przeznaczeniem jest w naszym mieście dużo więcej. Zlokalizowanie takiej sortowni na ten przykład na  " Diamentowe Wzgórze "  spowodowałoby pewnie konieczność zwrotu prowizji za przychylność administracyjną lub przeprowadzenia tam mieszkańców osiedla przy ulicy  Grygowej .
To chyba nie do końca jest tak, bo po pierwsze tego typu inwestycje są z natury ponadregionalne i bardzo często stanowią początek lokowania na danym terenie spalarni, będącej już z norm prawnych urządzeniem eksploatowanym bez granic administracyjnych dla przetwarzanych surowców. Miejsc z tożsamym przeznaczeniem jest w naszym mieście dużo więcej. Zlokalizowanie takiej sortowni na ten przykład na  " Diamentowe Wzgórze "  spowodowałoby pewnie konieczność zwrotu prowizji za przychylność administracyjną lub ... rozwiń
Avatar
Lublin_ / 23 sierpnia 2020 r. o 00:39
+16
Wytłumaczysz mi dlaczego sortownię która ma przerabiać śmieci z Lublina, chcesz budować w innej miejscowości? Czy twój sąsiad gdy chce zrobić kupę, sprawę załatwia w swoim mieszkaniu czy puka do twoich drzwi? Pytam, bo idę o zakład, że mieszkańcy sąsiadujących z Lublinem wsi i miasteczek nie chcą nawet słyszeć o takim pomyśle. Z resztą wcale im się nie dziwię, bo gdybym mieszkał w Wólce, Jakubowicach czy Konopnicy, też by się to nie uśmiechało. Przy Grygowej stoi już kilka zakładów, to jest dzielnica przemysłowa. Kto nie może się z tym pogodzić, zawsze może poszukać mieszkania w którejś z lubelskich "sypialni".
Wytłumaczysz mi dlaczego sortownię która ma przerabiać śmieci z Lublina, chcesz budować w innej miejscowości? Czy twój sąsiad gdy chce zrobić kupę, sprawę załatwia w swoim mieszkaniu czy puka do twoich drzwi? Pytam, bo idę o zakład, że mieszkańcy sąsiadujących z Lublinem wsi i miasteczek nie chcą nawet słyszeć o takim pomyśle. Z resztą wcale im się nie dziwię, bo gdybym mieszkał w Wólce, Jakubowicach czy Konopnicy, też by się to nie uśmiechało. Przy Grygowej stoi już kilka zakładów, to jest dzielnica przemysłowa. Kto nie może się z tym pogod... rozwiń
Avatar
anka-anka / 23 sierpnia 2020 r. o 00:04
-11
Daj może jakiś konkretny przykład takiego niezamieszkałego terenu? Z tego co kojarzę, ludzie w tej chwili mieszkają już dosłownie wszędzie. Chyba, że mowa o tym, żeby taką sortownię stawiać w środku Puszczy albo Parku Narodowego?
 Wyjedź gdzieś poza swoją miejscowość, a znajdziesz miejsca bardziej odpowiednie na tego typu inwestycje, niż okolice domów/bloków, czy parki. Czym innym jest budowanie się przy takich spalarniach/sortowniach, a czym innym jest umiejscawianie takich obiektów obok istniejących, czy zaplanowanych budynkach mieszkalnych. Tylko u nas zawsze myśli się niezwykle krótkowzrocznie. Buduje się przystanki PKP bez dojazdu, osiedla z jedną drogą dojazdową, zamiast najpierw zaplanować i wybudować infrastrukturę drogową, a potem planować osiedla. Plany leżą w biurkach latami, a później jakiś geniusz będzie na osiedlowej drodze stawiał przystanki autobusowe, aby bezdomni mieli gdzie koczować, a ludzie mogli słuchać od świtu podjeżdżające autobusy, otwieranie/zamykanie drzwi, itd. To jest planowanie w Lublinie z uwzględnieniem dobra mieszkańców.  A teraz co chwilę powracający temat spalarni lub sortowni i to koniecznie w Lublinie, i to oczywiście dla śmieci z całej Polski.
 Wyjedź gdzieś poza swoją miejscowość, a znajdziesz miejsca bardziej odpowiednie na tego typu inwestycje, niż okolice domów/bloków, czy parki. Czym innym jest budowanie się przy takich spalarniach/sortowniach, a czym innym jest umiejscawianie takich obiektów obok istniejących, czy zaplanowanych budynkach mieszkalnych. Tylko u nas zawsze myśli się niezwykle krótkowzrocznie. Buduje się przystanki PKP bez dojazdu, osiedla z jedną drogą dojazdową, zamiast najpierw zaplanować i wybudować infrastrukturę drogową, a potem planować osi... rozwiń
Avatar
Lublin_ / 22 sierpnia 2020 r. o 23:50
+14
Straszne są komentarze ludzi, którzy z jakiegoś powodu mają siebie za lepszych od innych, a jednocześnie uważają, że jakikolwiek człowiek zasługuje na to, aby mieszkać obok sortowni jakichkolwiek odpadów i ich przetwarzania. Tego typu instalacje powinny być poza terenami zamieszkałymi. Prawda jest taka, że nikt nie będzie kontrolować tego co się będzie działo w takiej sortowni. Ani jakie będą zanieczyszczenia powietrza, ani hałas, ani cokolwiek innego. Po wydaniu decyzji i wybudowaniu tego czegoś, później na skargi będzie stała odpowiedź - wszystko jest zgodnie z projektem. A tak swoją drogą dlaczego firma warszawska buduje sortownię odpadów z całej Polski w Lublinie? Już była inna firma, która chciała budować spalarnię opon także w Lublinie pomimo, że została pogoniona z innego miasta. Czy Lublin to jakiś śmietnik? Mamy już swoją sortownię odpadów na Mełgiewskiej, którą czuć na kilometr. Drugim takim "rarytasem" od kilku lat jest oczyszczalnia ścieków na Hajdowie.
 Daj może jakiś konkretny przykład takiego niezamieszkałego terenu? Z tego co kojarzę, ludzie w tej chwili mieszkają już dosłownie wszędzie. Chyba, że mowa o tym, żeby taką sortownię stawiać w środku Puszczy albo Parku Narodowego?
 Daj może jakiś konkretny przykład takiego niezamieszkałego terenu? Z tego co kojarzę, ludzie w tej chwili mieszkają już dosłownie wszędzie. Chyba, że mowa o tym, żeby taką sortownię stawiać w środku Puszczy albo Parku Narodowego? rozwiń
Avatar
trust30 / 22 sierpnia 2020 r. o 23:39
-17
Brawo lublin !!! nie dosyć że zasrane KOM-EKO tam jest to jeszcze następne gówno jeszcze troche cały lublin śmieciami zawalą !!!!! w jakim miescie tak blisko zabudowań i ludzi robią SORTOWNIE i inne tego typu zakłady , ciekawi mnie czy prezydent Żuk chciałby tam zamieszkać ???? życzę więcej takich decyzji a napewno pozbędziemy się kupe komarów i much !!!!! oraz SMRODU
Avatar
anka-anka / 22 sierpnia 2020 r. o 23:36
-20
Straszne są komentarze ludzi, którzy z jakiegoś powodu mają siebie za lepszych od innych, a jednocześnie uważają, że jakikolwiek człowiek zasługuje na to, aby mieszkać obok sortowni jakichkolwiek odpadów i ich przetwarzania. Tego typu instalacje powinny być poza terenami zamieszkałymi. Prawda jest taka, że nikt nie będzie kontrolować tego co się będzie działo w takiej sortowni. Ani jakie będą zanieczyszczenia powietrza, ani hałas, ani cokolwiek innego. Po wydaniu decyzji i wybudowaniu tego czegoś, później na skargi będzie stała odpowiedź - wszystko jest zgodnie z projektem. A tak swoją drogą dlaczego firma warszawska buduje sortownię odpadów z całej Polski w Lublinie? Już była inna firma, która chciała budować spalarnię opon także w Lublinie pomimo, że została pogoniona z innego miasta. Czy Lublin to jakiś śmietnik? Mamy już swoją sortownię odpadów na Mełgiewskiej, którą czuć na kilometr. Drugim takim "rarytasem" od kilku lat jest oczyszczalnia ścieków na Hajdowie.
Straszne są komentarze ludzi, którzy z jakiegoś powodu mają siebie za lepszych od innych, a jednocześnie uważają, że jakikolwiek człowiek zasługuje na to, aby mieszkać obok sortowni jakichkolwiek odpadów i ich przetwarzania. Tego typu instalacje powinny być poza terenami zamieszkałymi. Prawda jest taka, że nikt nie będzie kontrolować tego co się będzie działo w takiej sortowni. Ani jakie będą zanieczyszczenia powietrza, ani hałas, ani cokolwiek innego. Po wydaniu decyzji i wybudowaniu tego czegoś, później na skargi będzie stała odpowiedź - ... rozwiń
Avatar
aka12 / 22 sierpnia 2020 r. o 19:27
+27
Niby bloki biedy ale anten satelitarnych płatnych platform satelitarnych i samochodów tam dużo :)
Avatar
aka12 / 22 sierpnia 2020 r. o 19:25
+27
Jakby się płaciło czynsz w mieszkaniu komunalnym zafundowanym przez podatników to UM by nie wyeksmitował na Grygowej :)
Avatar
kronikidewelorozwoju / 22 sierpnia 2020 r. o 19:22
-26
Niech plebs, który nie POsiada zdolności kredytowej na zakup apartamĘtu w nowoczesnych dewelo-gettach, POczuje zapach dewelorozwoju w swoich płucach.