Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 grudnia 2018 r.
12:08

Rachunek za prąd w szpitalu w Lublinie ma być wyższy o ponad 2 mln zł. Kto jeszcze boleśnie odczuje wzrost cen?

Autor: Zdjęcie autora drs aa kp
0 22 A A
(fot. Bartłomiej Żurawski / archiwum)

Powstrzymaniem podwyżek cen prądu zajmie się w piątek Sejm na zwołanym naprędce posiedzeniu. Rosnące ceny zabolały już pracodawców i samorządy, a ostatnio zaskoczyły także szpitale. Razem z prądem może zdrożeć wiele towarów i usług, np. bilety komunikacji miejskiej w Lublinie. Jak rząd chce to powstrzymać?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nie da się u nas oszczędzać na prądzie – przyznają w lubelskim szpitalu przy ul. Jaczewskiego, który od stycznia ma dotknąć znacząca podwyżka cen energii elektrycznej. Dotyczy to również szpitala klinicznego przy Staszica, dziecięcego przy Chodźki oraz centrum stomatologicznego przy Karmelickiej.

Energię dla tych placówek zamawia Uniwersytet Medyczny razem z prądem na potrzeby uczelni. Jej łączny koszt miał się zamknąć w 8,5 mln zł, ale najtańsza firma zażyczyła sobie 10,8 mln zł. Tyle ma wynieść przyszłoroczny rachunek, a medycy powtarzają, że nie są w stanie ograniczyć kosztów. – Wynika to również z włączenia do użytku nowych urządzeń medycznych – mówi Marta Podgórska, rzeczniczka szpitala przy Jaczewskiego.

W napięciu żyje też załoga kraśnickiej Fabryki Łożysk Tocznych, będącej jednym z większych odbiorców prądu w regionie. Jej rachunki mają radykalnie wzrosnąć od stycznia.

– O 66 procent – przyznaje prezes Grzegorz Jasiński. Jego pracownicy obawiają się, że firma zechce szukać oszczędności wśród załogi. – Staramy się robić wszystko, aby w jak najmniejszym stopniu dotknęło to pracowników – deklaruje Jasiński, chociaż przyznaje: – Być może niektóre operacje, te najbardziej energochłonne, trzeba będzie robić gdzieś taniej, w kooperacji za granicą. Na razie żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły.

Podwyżkę odczuły też władze Lublina, którym zabrakło pieniędzy na oświetlenie ulic. Dlatego już w październiku Rada Miasta musiała przesuwać na ten cel 1,6 mln zł z innych wydatków. Podwyżki obawiają się też zarządcy komunikacji miejskiej, której znaczną część stanowią w Lublinie zasilane prądem trolejbusy.

– Zakładamy wzrost cen od 40 do 50 proc. – prognozuje Grzegorz Malec, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, który na ostatnim posiedzeniu Rady Miasta musiał się zmierzyć z pytaniem, czy konieczna będzie podwyżka cen biletów. – Jest niewykluczona – przyznaje Malec, ale zastrzega, że na razie nie ma takich planów.

Nawet rząd potwierdza, że galopujące ceny prądu mogą wywołać falę innych podwyżek. – Zastosowanie planowanych wzrostów cen dla odbiorców przełożyłoby się skrajnie niekorzystnie na kondycję krajowej gospodarki i mogło stać czynnikiem wzrostowym inflacji – czytamy w uzasadnieniu rządowego pomysłu mającego zahamować wzrost stawek.

– Projekt ustawy zakłada ustabilizowanie ceny sprzedaży energii elektrycznej dla odbiorców końcowych w roku 2019, poprzez obniżenie podatków i opłat dotychczas funkcjonujących w rachunku za energię elektryczną – pisze rząd w uzasadnieniu projektu. – Głównym działaniem jest obniżenie akcyzy na energię elektryczną z 20 zł/MWh do 5 zł/MWh dla wszystkich odbiorców w kraju.

Propozycją rządu już jutro zajmie się Sejm, który zbierze się w tym celu na zwołanym naprędce posiedzeniu dotyczącym wyłącznie prądu. Rząd wyliczył, że zatrzymanie podwyżek uszczupli o około 3,5 mld złotych dochód państwa, które zamierza to sobie zrekompensować sprzedając uprawnienia do emisji gazów cieplarnianych.

– Wypracowane przez nas rozwiązania oraz zgoda Komisji Europejskiej na sprzedaż uprawnień do emisji dwutlenku węgla pomogą utrzymać poziom cen energii elektrycznej z 2018 r. również w nadchodzącym 2019 roku – ogłosił minister energii, Krzysztof Tchórzewski.

Czekający na decyzję Sejmu prezes kraśnickiej fabryki ostrożnie ocenia skutki proponowanej obniżki akcyzy. – Jeśli ceny za prąd udałoby się obniżyć, to na pewno nie będą to stawki na dotychczasowym poziomie – uważa Jasiński.

Ustawa, którą jutro zajmie się Sejm, miałaby obowiązywać z mocą od 1 stycznia.

Quiz: Znasz te przysłowia? Dokończ je!

Znasz te przysłowia? Dokończ je!
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 12:17
+30
Gdzie elektrownia jądrowa gdzie małe elektrownie wodne gdzie nowe wiatraki .przez rządzących bojacych sie górników wszyscy zapłacimy wiecej.
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 12:48
+14
Trzeba jakoś finansowac 500+
Avatar
Polak / 27 grudnia 2018 r. o 12:17
+13
Brawo pis! Róbcie tak dalej! Ludzie wyjdą na ulicę!
Avatar
Gościu / 27 grudnia 2018 r. o 15:13
+8
Najbardziej odczują podwyżkę cen obecnie rządzący których lud zmiecie na śmietnik historii.
Avatar
Janush / 27 grudnia 2018 r. o 17:30
+6
Większość komentujących nawet nie ma pojęcia z czego wynika wzrost cen energii. Otóż w 2009 r. premier Tusk podpisał zobowiązanie odnośnie pakietu emisji CO2, w 2014 r. premier Kopacz potwierdziła. Wzrost cen uprawnień do emisji CO2 ma gigantyczny wpływ na ceny energii, bo tylko w 2018 r wzrosły dwukrotnie. Przestańcie wypisywać głupoty, jeżeli nie macie pojęcia najmniejszego o rynku energetycznym. Akurat obecnie rządzący PiS najmniej odpowiada za wzrost cen. W 2008 r. za premiera Tuska podjęto uchwałę o budowie elektrowni jądrowej i powołano do tego odrębną spółkę PGE Energetyka Jądrowa, gdzie prezesem został poseł Grad (z PO) z miesięcznym wynagrodzeniem około 100 tys. pln. Założono, że w 2020 r zostanie ukończona budowa elektrowni. Niestety do końca rządów PO i PSL nie prace nie wyszły poza fazę koncepcji i wyboru miejsca (niestety nadal postępu nie widać w tej sprawie). Widzę, że tutaj panuje zasada "nie znam się, to się wypowiem". Zorientujcie sie w temacie i dopiero komentujcie.
 Może i tak nie znam sie. Ale tak ogolnie to czemu nikt nie podjal dzialan w zw z budowa elektrowni jadrrowej ? Czemu pakujemy w wegiel a usuwamy wuatraki ? I nie obchodzi mnie PO bo rzadzi pis teraz
 Może i tak nie znam sie. Ale tak ogolnie to czemu nikt nie podjal dzialan w zw z budowa elektrowni jadrrowej ? Czemu pakujemy w wegiel a usuwamy wuatraki ? I nie obchodzi mnie PO bo rzadzi pis teraz rozwiń
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 13:47
+5
Nooo na Jaczewskiego w PSK4 to widać że oszczędzają wchodzę o 2 w nocy ciemno jak w du... u murzyna na obserwacyjnej nikogo nie ma ktoś się napatoczył reszta śpi, kontynuując przyjechałem z silnym bólem lewej nogi bo pół nocy już nie przespałem - wytłumaczyłem o co chodzi z nogą to nawet im się nie chciało zerknąć tylko usłyszałem dowiedzenia niech sobie Pan po wekkendzie idzie do rodzinnego - no pomyślałem zajebiście wszędzie przygłupy bo to polska (jak masz kase i nie masz problemów to jeszcze da się żyć) i tak powinni właśnie robić odesłać na przykład kogoś z zieloną nogą bo nie chce się spojrzeć po tem powinni obciąć nogę i sąd za karę powinien zasądzić zjedzenie tej nogi tym cwaniaczkom z SORU. Mi wyszło po konsultacji z chirurgiem że przez tą "ich pomoc" będę się leczył tydzień może dwa dłużej bo było zakażenie i urósł mi syf wielkości prawie piłki tenisowej, bo trudno było naciąć ropień oczyścić rane i przepisać antybiotyki które bym wykupił na obywatelskiej. Jeban... pajace z soru z pominięciem tej szczupłej Pani Doktor w okularach z którą miałem wcześniej do czynienia i jest jak najbardziej wzorową lekarką - tej Pani nie chciałem w żaden sposób obrazić
Nooo na Jaczewskiego w PSK4 to widać że oszczędzają wchodzę o 2 w nocy ciemno jak w du... u murzyna na obserwacyjnej nikogo nie ma ktoś się napatoczył reszta śpi, kontynuując przyjechałem z silnym bólem lewej nogi bo pół nocy już nie przespałem - wytłumaczyłem o co chodzi z nogą to nawet im się nie chciało zerknąć tylko usłyszałem dowiedzenia niech sobie Pan po wekkendzie idzie do rodzinnego - no pomyślałem zajebiście wszędzie przygłupy bo to polska (jak masz kase i nie masz problemów to jeszcze da się żyć) i tak powinni właśnie robić odesła... rozwiń
Avatar
Gos / 27 grudnia 2018 r. o 15:43
+4
Premier mówił, że prąd nie zdrożeje!!!!!!!!
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 17:13
+3
Taaa Ciekawe czy oni sami wierzą w to co mówią no ale ich elektorat każdą bajeczkę kupi co myślą że jak podniosą cenę energii dla przemysłu to nie będzie miało wpływu na ceny towarów taki kit to swoim wyborcom mogą wciskać nie nam
Avatar
nie członek piSS / 27 grudnia 2018 r. o 16:46
+3
to po co nam milion elektrycznych aut ?? Niech lepiej premier tego nie realizuje, jak wielu innych bajek o których nam opowiada.
Avatar
twister / 29 grudnia 2018 r. o 09:49
+2
NO to leming dziękujcie PO za to gówno.
Avatar
twister / 29 grudnia 2018 r. o 09:49
+2
NO to leming dziękujcie PO za to gówno.
Avatar
jOOj / 27 grudnia 2018 r. o 21:23
+1
Pinokio mówi że to nie podwyżka i ma rację...! Podwyżka to jest 2-5%.... a tu realny skok ponad 50%...!!! więc nie wiem jak to nazwać..! Najlepsze jest to, że to już fakt dokonany a rząd będzie debatował... "k... no nie, no po prostu k... no nie... boże czy ty to widzisz...?"...
Avatar
Janush / 27 grudnia 2018 r. o 17:30
+6
Większość komentujących nawet nie ma pojęcia z czego wynika wzrost cen energii. Otóż w 2009 r. premier Tusk podpisał zobowiązanie odnośnie pakietu emisji CO2, w 2014 r. premier Kopacz potwierdziła. Wzrost cen uprawnień do emisji CO2 ma gigantyczny wpływ na ceny energii, bo tylko w 2018 r wzrosły dwukrotnie. Przestańcie wypisywać głupoty, jeżeli nie macie pojęcia najmniejszego o rynku energetycznym. Akurat obecnie rządzący PiS najmniej odpowiada za wzrost cen. W 2008 r. za premiera Tuska podjęto uchwałę o budowie elektrowni jądrowej i powołano do tego odrębną spółkę PGE Energetyka Jądrowa, gdzie prezesem został poseł Grad (z PO) z miesięcznym wynagrodzeniem około 100 tys. pln. Założono, że w 2020 r zostanie ukończona budowa elektrowni. Niestety do końca rządów PO i PSL nie prace nie wyszły poza fazę koncepcji i wyboru miejsca (niestety nadal postępu nie widać w tej sprawie). Widzę, że tutaj panuje zasada "nie znam się, to się wypowiem". Zorientujcie sie w temacie i dopiero komentujcie.
 Może i tak nie znam sie. Ale tak ogolnie to czemu nikt nie podjal dzialan w zw z budowa elektrowni jadrrowej ? Czemu pakujemy w wegiel a usuwamy wuatraki ? I nie obchodzi mnie PO bo rzadzi pis teraz
 Może i tak nie znam sie. Ale tak ogolnie to czemu nikt nie podjal dzialan w zw z budowa elektrowni jadrrowej ? Czemu pakujemy w wegiel a usuwamy wuatraki ? I nie obchodzi mnie PO bo rzadzi pis teraz rozwiń
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 17:13
+3
Taaa Ciekawe czy oni sami wierzą w to co mówią no ale ich elektorat każdą bajeczkę kupi co myślą że jak podniosą cenę energii dla przemysłu to nie będzie miało wpływu na ceny towarów taki kit to swoim wyborcom mogą wciskać nie nam
Avatar
nie członek piSS / 27 grudnia 2018 r. o 16:46
+3
to po co nam milion elektrycznych aut ?? Niech lepiej premier tego nie realizuje, jak wielu innych bajek o których nam opowiada.
Avatar
! / 27 grudnia 2018 r. o 16:35
+1
Wymówić kłamliwy pakiet klimatyczny. Junckera na taczkę i won do Chin. Tylko polski tani prąd z polskiego węgla!
Avatar
Energetyk / 27 grudnia 2018 r. o 16:28
+2
Większość komentujących nawet nie ma pojęcia z czego wynika wzrost cen energii. Otóż w 2009 r. premier Tusk podpisał zobowiązanie odnośnie pakietu emisji CO2, w 2014 r. premier Kopacz potwierdziła. Wzrost cen uprawnień do emisji CO2 ma gigantyczny wpływ na ceny energii, bo tylko w 2018 r wzrosły dwukrotnie. Przestańcie wypisywać głupoty, jeżeli nie macie pojęcia najmniejszego o rynku energetycznym. Akurat obecnie rządzący PiS najmniej odpowiada za wzrost cen. W 2008 r. za premiera Tuska podjęto uchwałę o budowie elektrowni jądrowej i powołano do tego odrębną spółkę PGE Energetyka Jądrowa, gdzie prezesem został poseł Grad (z PO) z miesięcznym wynagrodzeniem około 100 tys. pln. Założono, że w 2020 r zostanie ukończona budowa elektrowni. Niestety do końca rządów PO i PSL nie prace nie wyszły poza fazę koncepcji i wyboru miejsca (niestety nadal postępu nie widać w tej sprawie). Widzę, że tutaj panuje zasada "nie znam się, to się wypowiem". Zorientujcie sie w temacie i dopiero komentujcie.
Większość komentujących nawet nie ma pojęcia z czego wynika wzrost cen energii. Otóż w 2009 r. premier Tusk podpisał zobowiązanie odnośnie pakietu emisji CO2, w 2014 r. premier Kopacz potwierdziła. Wzrost cen uprawnień do emisji CO2 ma gigantyczny wpływ na ceny energii, bo tylko w 2018 r wzrosły dwukrotnie. Przestańcie wypisywać głupoty, jeżeli nie macie pojęcia najmniejszego o rynku energetycznym. Akurat obecnie rządzący PiS najmniej odpowiada za wzrost cen. W 2008 r. za premiera Tuska podjęto uchwałę o budowie elektrowni jądrowej i powołan... rozwiń
Avatar
Gos / 27 grudnia 2018 r. o 15:43
+4
Premier mówił, że prąd nie zdrożeje!!!!!!!!
Avatar
Madzia / 27 grudnia 2018 r. o 15:28
+2
Nooo na Jaczewskiego w PSK4 to widać że oszczędzają wchodzę o 2 w nocy ciemno jak w du... u murzyna na obserwacyjnej nikogo nie ma ktoś się napatoczył reszta śpi, kontynuując przyjechałem z silnym bólem lewej nogi bo pół nocy już nie przespałem - wytłumaczyłem o co chodzi z nogą to nawet im się nie chciało zerknąć tylko usłyszałem dowiedzenia niech sobie Pan po wekkendzie idzie do rodzinnego - no pomyślałem zajebiście wszędzie przygłupy bo to polska (jak masz kase i nie masz problemów to jeszcze da się żyć) i tak powinni właśnie robić odesłać na przykład kogoś z zieloną nogą bo nie chce się spojrzeć po tem powinni obciąć nogę i sąd za karę powinien zasądzić zjedzenie tej nogi tym cwaniaczkom z SORU. Mi wyszło po konsultacji z chirurgiem że przez tą "ich pomoc" będę się leczył tydzień może dwa dłużej bo było zakażenie i urósł mi syf wielkości prawie piłki tenisowej, bo trudno było naciąć ropień oczyścić rane i przepisać antybiotyki które bym wykupił na obywatelskiej. Jeban... pajace z soru z pominięciem tej szczupłej Pani Doktor w okularach z którą miałem wcześniej do czynienia i jest jak najbardziej wzorową lekarką - tej Pani nie chciałem w żaden sposób obrazić
Ale kultura, strach takiego spotkać!! A nie było w dzień do rodzinnego iść, a nie czekać do połowy nocy?
 Daj spokój Jola ja tam zawsze idę spać po północy bo nie dała bym radę pociągnąć tego dodatkowego pół etatu w karetce i klientów w prywatnym gabinecie
 Daj spokój Jola ja tam zawsze idę spać po północy bo nie dała bym radę pociągnąć tego dodatkowego pół etatu w karetce i klientów w prywatnym gabinecie rozwiń
Avatar
Gościu / 27 grudnia 2018 r. o 15:13
+8
Najbardziej odczują podwyżkę cen obecnie rządzący których lud zmiecie na śmietnik historii.