Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 grudnia 2019 r.
14:11

Radni PiS o Krzysztofie Żuku: Bulwersująca obrona prywatnego przedsiębiorcy

Autor: Zdjęcie autora kyku
16 185 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

- Nieprawdą jest teza stawiana przez Krzysztofa Żuka (szefa PO w woj. lubelskim), jakoby to politycy PiS mścili się na zatrzymanym Piotrze Kowalczyku - pisze Piotr Gawryszczak, przewodniczący klubu radnych PiS w wiadomości przesłanej mediom. Odnosi się tym samym do słów, które na poniedziałkowej konferencji prasowej wypowiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Od dnia rezygnacji z członkostwa w PiS Piotr Kowalczyk wielokrotnie słyszał od swoich byłych partyjnych kolegów, że spotka go zemsta. Wiem to, bo wielokrotnie wspominał mi o takich sygnałach, które otrzymywał od różnych osób. Dziś chyba wszyscy możemy sobie zadać pytanie, czy te groźby właśnie się spełniły - mówił w poniedziałek Krzysztof Żuk na konferencji prasowej w lubelskim ratuszu.

Właśnie do tej sugestii odniósł się Piotr Gawryszczak i pozostali radni Prawa i Sprawiedliwości. - Decyzję o tymczasowym zatrzymaniu podjął nie polityk tej czy innej partii politycznej, ale niezawisły sąd - podkreśla przewodniczący klubu radnych PiS.

Pełna treść przesłanego nam oświadczenia:

Stanowisko radnych Klubu Prawo i Sprawiedliwość Rady Miasta Lublina

Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec działań prezydenta miasta Lublina oraz wspierających go posłanki i radnych klubu K. Żuka dotyczących sytuacji związanej z zatrzymaniem przez Centralne Biuro Antykorupcyjne p. Piotra Kowalczyka. Krzysztof Żuk – prezydent Lublina i szef struktur Platformy Obywatelskiej w okręgu lubelskim stawia kłamliwą tezę jakoby zatrzymanie P. Kowalczyka było „zemstą PiS” wobec byłego przewodniczącego Rady Miasta Lublina.

Zatrzymanie P. Kowalczyka – jak wynika z medialnych przekazów – nastąpiło w wyniku rutynowych działań CBA, czyli służby mającej przeciwdziałać łamaniu prawa w Polsce. 3-miesięczny areszt orzekł niezawisły sąd (o wolnych sądach mówią od lat działacze PO), zapewne dysponując niezbędnymi dowodami świadczącymi o potrzebie takiej decyzji. K. Żuk nieprawdziwie zarzuca działaczom Prawa i Sprawiedliwości pozaprawne działania w tym zakresie.

Przypomina to sytuację, w której przed kilku laty K. Żuk zapewniał opinię publiczną o swojej niewinności i działaniach zgodnych z prawem w zakresie łączenia stanowiska prezydenta Lublina z zasiadaniem w radzie nadzorczej jednej ze spółek. Pamiętamy ataki „murem za Żukiem” obrońców K. Żuka na radnych klubu PiS i wojewodę Przemysława Czarnka, który wygasił mandat prezydenta K. Żuka. Sądy dwóch instancji wydały prawomocny wyrok stwierdzający, że K. Żuk złamał prawo w tym zakresie. Zarówno wówczas, jak i obecnie twierdzenia K. Żuka wydają się niewiarygodne.

Wzywamy K. Żuka do racjonalnych działań, poczekania na wyrok niezawisłego sądu oraz nie rzucania kłamliwych oskarżeń wobec przeciwników politycznych. Wzywamy także K. Żuka do uruchomienia kontroli wewnętrznej w Urzędzie Miasta Lublina, gdyż sytuacja ta może świadczyć o kryzysie w Magistracie. Najwyższy czas uderzyć się we własne piersi, a nie szukać winnych tam gdzie ich nie ma.

Zarządzanie Lublinem przez K. Żuka w zakresie uchwalania planów przestrzennych oraz daleko idące ustępstwa wobec deweloperów sprawiają bardzo złe wrażenie. Zmian planów zagospodarowania przestrzennego pod konkretnych deweloperów – powodujących wielkie zyski jedynie z powodu zmiany planów – było już w Lublinie wiele, czego koronnym przykładem jest sprawa tzw. Górek Czechowskich. Duża liczba wydawanych pozwoleń na budowę wielkokubaturowych obiektów mieszkalnych i biurowych bez wymogu ustawowego, zapewnienia udziału deweloperów w kosztach budowy, przebudowy i remontu dróg, jest ewidentnym zaniedbaniem i narażeniem gminy na straty finansowe. Wyrażanie zgody na budowę takiej ilości obiektów powinno wpłynąć na unormowanie ceny zarówno mieszkań, jak i powierzchni biurowych oraz oszczędności publicznych środków finansowych wydawanych na utrzymanie dróg, a w Lublinie – z jakiś „niewiadomych” względów – tak się nie dzieje.

Bulwersujące jest angażowanie się prezydenta Lublina i radnych oraz urzędników miejskich do obrony prywatnego przedsiębiorcy. Jacy inni przedsiębiorcy mający dotychczas problemy z błędnymi działaniami byli w taki sposób wspierani przez Magistrat Lublina? Prezydent i zarządzany przez niego Urząd Miasta powinien służyć wszystkim przedsiębiorcom, aby mieli wsparcie w swojej trudnej pracy. Wszystko to powinno odbywać się w zgodzie z prawem i być przejrzyste i transparentne, a nie wybiórcze, jak jest w tym konkretnym przypadku.

W Polsce działają służby mające na celu przeciwdziałanie łamaniu prawa, a także niezawisłe sądy rozstrzygające kwestie winy lub niewinności. Prezydent K. Żuk ma natomiast możliwości i umocowanie prawne do kontroli działań Urzędu Miasta Lublina i w celu zażegnania kryzysowej sytuacji w Magistracie powinien swoich prerogatyw użyć. Jest także organ kontrolny Rady Miasta, czyli Komisja Rewizyjna, która także może wesprzeć działania prezydenta w tej trudnej sytuacji. Wymaga to tylko dobrej woli zarówno ze strony prezydenta, jak i większości klubu prezydenta K. Żuka w Radzie Miasta.

Klub Prawa i Sprawiedliwości wskazuje potrzebę działań, wspiera i będzie wspierał działania naprawcze Urzędu Miasta Lublina.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 185

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lex / 13 grudnia 2019 r. o 14:28
Żuk strzelił sobie w kolano angażując się w sprawę Kowalczyka na łamach publicznych. Wysuwając obraźliwe tezy pod adresem przeciwników politycznych strzelił sobie dodatkowo w stopę. Dla mnie to temat budzący odrazę w stosunku do Żuka. Tak nie powinien zachowywać się Prezydent. A że temat górek czechowskich powinien zostać gruntownie prześwietlony przez CBA to już inna historia, niestety także związana z obecnie urzedującym Prezydentem...
Avatar
Gość / 13 grudnia 2019 r. o 14:44
Oczy są zwierciadłem duszy. Czy Krzysztofowi Ż. dobrze patrzy z oczu ?? Tego nie da się oszukać, to są zachowania niewerbalne. Ogólnie ostatnio zachowuje się bardzo dziwnie.
Avatar
WYROK NSA / 13 grudnia 2019 r. o 14:23
a propos - CO Z KASą Z PZU ? BRAK ZDOLNOŚCI HONOROWYCH ?
Avatar
De Velo / 13 grudnia 2019 r. o 14:22
Żuku, musisz! za wszelką cenę trzeba Piotrka wyciongnąć z zamojskiej katowni. Podobno chłopak się posypał. Trzeba jego i nas ratować!
Avatar
UB / 13 grudnia 2019 r. o 15:11
Prywatny biznesmen wpłacił 50 tys zl na kampanię polityka a teraz polityk w czasie służbowym broni biznesmena przed aresztaowaniem. Czy to jeszcze Polska czy już Somalia? 
Avatar
Gość / 13 grudnia 2019 r. o 15:12
Miejski radny z 12-letnim stażem (od 2009 do 2018 przewodniczący Rady Miasta Lublin) w ubiegłorocznych wyborach samorządowych nie startował. Mocno zaangażował się jednak w kampanię prezydenta Krzysztofa Żuka. Wpłacił na rzecz jego komitetu 20 tys. zł. A najwyższą możliwą kwotę (30 tys. zł) na ten sam cel wpłaciła żona Kowalczyka - Monika Drozd – wynika ze sprawozdania finansowego Komitetu Wyborczego Wyborców „Krzysztof Żuk”. Drozd jest zatrudniona w Urzędzie Miasta jako radca prawny, więc lubelska Fundacja Wolności zapytała Okręgową Izbę Radców Prawnych w Lublinie, czy nie doszło tu do naruszenia kodeksu etyki. – Wydało nam się zastanawiające, że pieniądze na kampanię prezydenta wpłaca osoba, która jako radca prawny jest służbowo jego podwładną. Interesujące było też to, że wpłaca kwotę zbliżoną do swoich rocznych zarobków na tym stanowisku – mówi Krzysztof Jakubowski, prezes fundacji.
Miejski radny z 12-letnim stażem (od 2009 do 2018 przewodniczący Rady Miasta Lublin) w ubiegłorocznych wyborach samorządowych nie startował. Mocno zaangażował się jednak w kampanię prezydenta Krzysztofa Żuka. Wpłacił na rzecz jego komitetu 20 tys. zł. A najwyższą możliwą kwotę (30 tys. zł) na ten sam cel wpłaciła żona Kowalczyka - Monika Drozd – wynika ze sprawozdania finansowego Komitetu Wyborczego Wyborców „Krzysztof Żuk”. Drozd jest zatrudniona w Urzędzie Miasta jako radca prawny, więc lubelska Fundacja Wolności zapytała Okręgową Izbę Rad... rozwiń
Avatar
Niun / 13 grudnia 2019 r. o 14:48
100% prawda. Najpierw głosami radnych Żuka TBV dostaje 24 tys M2 pod zabudowę na górkach czechowskich teraz urzędnicy miejscy w ratuszu w godzinach pracy organizują konferencje w obronie prywatnego przedsiębiorcy jakim jest obecnie Pan Kowalczyk. Niebywale
Avatar
WYROK NSA / 13 grudnia 2019 r. o 14:40
KASA z PZU - KIEDY ZWROT ?
Avatar
Niedbały / 13 grudnia 2019 r. o 16:40
Wygląda na ostatnie podrygi zdychającej lubelskiej ośmiornicy!
Avatar
Gość / 13 grudnia 2019 r. o 15:47
Gdzie POdziała się dewelo-ratuszowa agencyja d/s wlepiania minusików krytykom dewelo-rozwoju? Wysłali pracownika z dostawą świeżego kawioru do lokatora placówki penitencjarnej w Zamościu?
Avatar
MAX / 15 grudnia 2019 r. o 08:14
Areszt wydobywczy go zmiękczy przez święta i myśl czy żonka z kimś nie figluje
Avatar
Gość / 14 grudnia 2019 r. o 14:13
Być może radny Kowalczyk chciał pójść w ślady byłego radnego Piątka. Na koniec kadencji pomoc w kampani wyborczej Zuka a potem jakiś spokojny wynajem biurowca dla miasta z umową na 10 latek po której budynek się w 100% spłaci i w zasadzie można iść na emeryturę.
Avatar
Gość / 14 grudnia 2019 r. o 14:00
Wygląda na to że przy Placu Łokietka działał od lat największy w Lublinie burdel w którym wszyscy się prostytuowali i dymali podatników.
Avatar
trzech muszkieterów / 14 grudnia 2019 r. o 13:51
Piątek, Więckowski, Kowalczyk- te trzy nazwiska pojawiają się najcześciej w doniesieniach medialnych wz z blokowaniem inwestycji Echo na Górkach Czechowskich. 
Avatar
Co mieszkaniec LBN wiedzieć powinien / 14 grudnia 2019 r. o 13:38
"Twórcą Hanesco jest Dariusz Piątek, niegdyś jeden z lokalnych liderów Platformy Obywatelskiej, który przez dwie kadencje był miejskim radnym. Jego drogi z partią Tuska zaczęły rozchodzić się, gdy pomógł zablokować porozumienie miasta z Echo Investment, właścicielem Górek Czechowskich, gdzie miała powstać galeria handlowa" ..... "A może chodzi o to, że gmach po Tepsie należy do Hanesco, zaś po odejściu z polityki Piątek nie zerwał wszystkich nici łączących go z PO? Kiedy w 2010 r. Krzysztof Żuk z Platformy walczył o prezydenturę, w trakcie kampanii zaczął mu pomagać właśnie eksradny. - Graficy Piątka doradzili mi np. zmianę szaty graficznej billboardów. Chodziło o bardziej jaskrawe barwy. Kampania sprawdziła się na ulicach. [Piątek] był pomocny, bo ma bardzo sprawnie działającą logistyczną grupę do prowadzenia kampanii. Nie wziąłem od niego ani złotówki. Nie mam wobec nikogo żadnych zobowiązań, jeśli do tego dążycie - tłumaczył prezydent w powyborczej rozmowie z "Wyborczą". Piątek był jednym z bohaterów zwycięskiego wieczoru wyborczego Żuka. Fetowano go wówczas niemal jak współtwórcę sukcesu"
"Twórcą Hanesco jest Dariusz Piątek, niegdyś jeden z lokalnych liderów Platformy Obywatelskiej, który przez dwie kadencje był miejskim radnym. Jego drogi z partią Tuska zaczęły rozchodzić się, gdy pomógł zablokować porozumienie miasta z Echo Investment, właścicielem Górek Czechowskich, gdzie miała powstać galeria handlowa" ..... "A może chodzi o to, że gmach po Tepsie należy do Hanesco, zaś po odejściu z polityki Piątek nie zerwał wszystkich nici łączących go z PO? Kiedy w 2010 r. Krzysztof Żuk z Platformy walczył o prezydentu... rozwiń
Avatar
szarańcza / 14 grudnia 2019 r. o 13:33
"Lada dzień część lubelskich urzędników przeniesie się do budynku przy ul. Peowiaków 13, ale ratusz jakoś wciąż o tym milczy. Magistrat wynajął gmach bez przetargu za prawie pięć milionów złotych od firmy związanej z byłym radnym PO, który pomagał w kampanii wyborczej prezydentowi Krzysztofowi Żukowi"  - ten były radny to Dariusz P.  obecnie powiązany biznesowo także z TBV . Tak się bawi elita.
 no nieźle.
Avatar
Gość / 14 grudnia 2019 r. o 13:30
"Lada dzień część lubelskich urzędników przeniesie się do budynku przy ul. Peowiaków 13, ale ratusz jakoś wciąż o tym milczy. Magistrat wynajął gmach bez przetargu za prawie pięć milionów złotych od firmy związanej z byłym radnym PO, który pomagał w kampanii wyborczej prezydentowi Krzysztofowi Żukowi" - ten były radny to Dariusz P. obecnie powiązany biznesowo także z TBV . Tak się bawi elita.
Avatar
V / 14 grudnia 2019 r. o 11:57
A tymczasem na Kurierku artykuł broniący Kowalczyka powędrował w górę aby byl lepiej widoczny...
Avatar
Lublinianin / 14 grudnia 2019 r. o 11:43
Dla mnie niepojęte jest ze prezydent olał głosy i interes 70% mieszkańców czyli ok 240 tys osób i wybrał interes 1 biznesmena. Referendum w spr. górek które sam wymyślił  było to najdroższe i najbardziej wiarygodne badanie opinii społecznej. Gdyby na głosowanie poszło 100% mieszkańców to wynik byłby statystycznie prawie taki sam. Kogo taki człowiek reprezentuje?
 Działanie władz publicznych, tj.Prezydenta Miasta i UM Lublina w sprawie Górek Czechowskich jest rażąco sprzeczne z interesem publicznym !!!
Avatar
Alan / 14 grudnia 2019 r. o 11:35
Wypuszczo go na świnta?
Zobacz wszystkie komentarze 185

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 października 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 października 2022 r.

Chcą budować spalarnię odpadów w Lublinie. Dzielnice mają wątpliwości

Chcą budować spalarnię odpadów w Lublinie. Dzielnice mają wątpliwości

Zaledwie kilkunastu przedstawicieli rad dzielnic przyszło na spotkanie z firmą, która planuje w Lublinie zbudować spalarnię odpadów komunalnych. Ci, którzy przyszli, mieli zastrzeżenia do planów spółki Centrum Nowoczesnych Technologii.

83 lata temu Niemcy wymordowali tu 102 mężczyzn i młodych chłopców

83 lata temu Niemcy wymordowali tu 102 mężczyzn i młodych chłopców

Tu w Szczuczkach miała miejsce pierwsza wielka masakra ludności cywilnej. Około stu mężczyzn i młodych chłopców zostało zamordowanych tylko za to, że komuś wydawało się, że chcą przeszkadzać Wermachtowi w opanowaniu tego terenu – podkreślił podczas niedzielnych uroczystości dr Mateusz Szputma, zastępca prezesa IPN. W 83. rocznicę m.in. mieszkańcy gminy Wojciechów (powiat lubelski) modlili się za ofiary w odnowionym niedawno miejscu pamięci.

Ciepłownia ma problem z węglem. Kaloryfery w spółdzielni zimne
Alarm 24

Ciepłownia ma problem z węglem. Kaloryfery w spółdzielni zimne

Sezon grzewczy miał ruszyć już 12 dni temu, ale gorąca woda do kaloryferów nadal nie płynie. – Są problemy z węglem – przyznaje dyrektor techniczny spółki dostarczającej ciepło m.in. do bloków w Bełżycach.

Lublin. Pomnik węgla, łąka na schodach, niemowlę na ścianie
galeria

Lublin. Pomnik węgla, łąka na schodach, niemowlę na ścianie

Na skwerze obok dawnej siedziby Teatru Andersena stanął pomnik węgla. Klatkę wypełnioną urobkiem z Bogdanki na placu ustawił Grzegorz Klaman.

Lubelskie zapłaci za reklamy na meczach koszykarskiej Ligi Mistrzów. Kwota ściśle tajna

Lubelskie zapłaci za reklamy na meczach koszykarskiej Ligi Mistrzów. Kwota ściśle tajna

– Wchodzimy na wyższy poziom promocji regionu – przekonuje marszałek Jarosław Stawiarski (PiS). Na meczach koszykarskiej Ligi Mistrzów pojawi się hasło „Lubelskie. Smakuj życie!”, a w halach staną stoiska z logo naszego województwa. Tego, ile będzie nas to kosztowało, marszałek nie zdradza. – Negocjacje jeszcze trwają – stwierdza.

Matka i córka znalezione martwe. Sąsiad przyznał się do gwałtu i zabójstwa
film

Matka i córka znalezione martwe. Sąsiad przyznał się do gwałtu i zabójstwa

Kobiety znalazł w domu w Gruszewni ich bliski. 70-latka i jej 48-letnia córka nie żyły, miały na całym ciele rany zadane nożem. Po prawie dwóch miesiącach od odkrycia zbrodni śledczy mają podejrzanego. To 42-letni sąsiad ofiar. Zaraz po zbrodni wyjechał do Niemiec. Wrócił do Polski, został przesłuchany i przyznał się do podwójnego zabójstwa oraz zgwałcenia 48-latki. W sobotę zapadła decyzja o jego tymczasowym aresztowaniu.

Autokar w busa i naczepę, bus w lawetę. Karambol na drodze krajowej
galeria

Autokar w busa i naczepę, bus w lawetę. Karambol na drodze krajowej

Kierujący autokarem najechał na busa, który z kolei wjechał w lawetę. Na koniec autokar uderzył jeszcze w naczepę ciągnika siodłowego.

Piękne obrazy i wielkie serca. Zebrali aż 91 tys. zł na rzecz psychiatrii dziecięcej
galeria

Piękne obrazy i wielkie serca. Zebrali aż 91 tys. zł na rzecz psychiatrii dziecięcej

Duży sukces aukcji w „Dworze Anna” w Jakubowicach Konińskich. W czwartek zebrano tam aż 91 tysięcy złotych, które wesprą działalność oddziału psychiatrii dziecięcej przy ul. Głuskiej w Lublinie. Pomóc dzieciom można jeszcze kupując bilet na spektakl „Szalone wakacje” w Centrum Spotkania Kultur.

Cracovia II – Avia Świdnik 2:3. Nie przestraszyli się lidera

Cracovia II – Avia Świdnik 2:3. Nie przestraszyli się lidera

Mecz na wyjeździe z liderem, a do tego ostatnim zespołem, który w tym sezonie nie zaznał goryczy porażki. Trudno wyobrazić sobie trudniejsze spotkanie. Mimo to Avia zdobyła trzy punkty. W niedzielę drużyna Łukasza Mierzejewskiego pokonała rezerwy Cracovii 3:2.

Coś zburzą, coś zbudują. Szykuje się nowa inwestycja w centrum Lublina

Coś zburzą, coś zbudują. Szykuje się nowa inwestycja w centrum Lublina

Nowy budynek mieszkalny z usługowym parterem może powstać u zbiegu ul. Bernardyńskiej i Zamojskiej. Na takie zagospodarowanie nieruchomości zgodził się już Urząd Miasta. Inwestycja ma się wiązać z rozebraniem kilku budynków.

Kajetan Kalinowski pokonał Jiri Svacinę podczas Homanit Rocky Boxing Night w Karlinie

Kajetan Kalinowski pokonał Jiri Svacinę podczas Homanit Rocky Boxing Night w Karlinie

Gala Homanit Rocky Boxing Night była dla lubelskiego środowiska niezwykle istotna

Ruch na torach. Będą nowe perony i przystanki na Roztoczu

Ruch na torach. Będą nowe perony i przystanki na Roztoczu

W Klemensowie nowy peron już powstaje. W Długim Kącie trwa przygotowywanie terenu pod budowę, a projekt przystanku jest zatwierdzany. Na finiszu są prace nad koncepcją nowej stacji Szczebrzeszyn Miasto. Ostatnio wybrano też wykonawcę dla kolejowej inwestycji w Żurawnicy.

Drzewa w Starym Gaju już oznaczone do wycinki

Drzewa w Starym Gaju już oznaczone do wycinki

Tylko w jednej części lasu Stary Gaj prowadzone mają być tej jesieni wycinki drzew – zapowiada Nadleśnictwo Świdnik. W przyszłym roku można się za to spodziewać przerzedzenia gęstej, iglastej części lasu.

Nieogrzana szkoła i zdalne nauczanie? "Będziemy występować o zarząd komisaryczny"
film

Nieogrzana szkoła i zdalne nauczanie? "Będziemy występować o zarząd komisaryczny"

Jeżeli któryś samorząd nie wywiąże się z zadań publicznych i celowo nie będzie ogrzewał szkoły, aby wygonić dzieci na nauczanie zdalne, to będziemy występować niezwłocznie o zarząd komisaryczny – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – To jest święty obowiązek samorządu utrzymać i ogrzać szkołę dla dzieci – przekonywał.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty