Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 grudnia 2019 r.
14:11

Radni PiS o Krzysztofie Żuku: Bulwersująca obrona prywatnego przedsiębiorcy

Autor: Zdjęcie autora kyku
16 185 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

- Nieprawdą jest teza stawiana przez Krzysztofa Żuka (szefa PO w woj. lubelskim), jakoby to politycy PiS mścili się na zatrzymanym Piotrze Kowalczyku - pisze Piotr Gawryszczak, przewodniczący klubu radnych PiS w wiadomości przesłanej mediom. Odnosi się tym samym do słów, które na poniedziałkowej konferencji prasowej wypowiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Od dnia rezygnacji z członkostwa w PiS Piotr Kowalczyk wielokrotnie słyszał od swoich byłych partyjnych kolegów, że spotka go zemsta. Wiem to, bo wielokrotnie wspominał mi o takich sygnałach, które otrzymywał od różnych osób. Dziś chyba wszyscy możemy sobie zadać pytanie, czy te groźby właśnie się spełniły - mówił w poniedziałek Krzysztof Żuk na konferencji prasowej w lubelskim ratuszu.

Właśnie do tej sugestii odniósł się Piotr Gawryszczak i pozostali radni Prawa i Sprawiedliwości. - Decyzję o tymczasowym zatrzymaniu podjął nie polityk tej czy innej partii politycznej, ale niezawisły sąd - podkreśla przewodniczący klubu radnych PiS.

Pełna treść przesłanego nam oświadczenia:

Stanowisko radnych Klubu Prawo i Sprawiedliwość Rady Miasta Lublina

Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec działań prezydenta miasta Lublina oraz wspierających go posłanki i radnych klubu K. Żuka dotyczących sytuacji związanej z zatrzymaniem przez Centralne Biuro Antykorupcyjne p. Piotra Kowalczyka. Krzysztof Żuk – prezydent Lublina i szef struktur Platformy Obywatelskiej w okręgu lubelskim stawia kłamliwą tezę jakoby zatrzymanie P. Kowalczyka było „zemstą PiS” wobec byłego przewodniczącego Rady Miasta Lublina.

Zatrzymanie P. Kowalczyka – jak wynika z medialnych przekazów – nastąpiło w wyniku rutynowych działań CBA, czyli służby mającej przeciwdziałać łamaniu prawa w Polsce. 3-miesięczny areszt orzekł niezawisły sąd (o wolnych sądach mówią od lat działacze PO), zapewne dysponując niezbędnymi dowodami świadczącymi o potrzebie takiej decyzji. K. Żuk nieprawdziwie zarzuca działaczom Prawa i Sprawiedliwości pozaprawne działania w tym zakresie.

Przypomina to sytuację, w której przed kilku laty K. Żuk zapewniał opinię publiczną o swojej niewinności i działaniach zgodnych z prawem w zakresie łączenia stanowiska prezydenta Lublina z zasiadaniem w radzie nadzorczej jednej ze spółek. Pamiętamy ataki „murem za Żukiem” obrońców K. Żuka na radnych klubu PiS i wojewodę Przemysława Czarnka, który wygasił mandat prezydenta K. Żuka. Sądy dwóch instancji wydały prawomocny wyrok stwierdzający, że K. Żuk złamał prawo w tym zakresie. Zarówno wówczas, jak i obecnie twierdzenia K. Żuka wydają się niewiarygodne.

Wzywamy K. Żuka do racjonalnych działań, poczekania na wyrok niezawisłego sądu oraz nie rzucania kłamliwych oskarżeń wobec przeciwników politycznych. Wzywamy także K. Żuka do uruchomienia kontroli wewnętrznej w Urzędzie Miasta Lublina, gdyż sytuacja ta może świadczyć o kryzysie w Magistracie. Najwyższy czas uderzyć się we własne piersi, a nie szukać winnych tam gdzie ich nie ma.

Zarządzanie Lublinem przez K. Żuka w zakresie uchwalania planów przestrzennych oraz daleko idące ustępstwa wobec deweloperów sprawiają bardzo złe wrażenie. Zmian planów zagospodarowania przestrzennego pod konkretnych deweloperów – powodujących wielkie zyski jedynie z powodu zmiany planów – było już w Lublinie wiele, czego koronnym przykładem jest sprawa tzw. Górek Czechowskich. Duża liczba wydawanych pozwoleń na budowę wielkokubaturowych obiektów mieszkalnych i biurowych bez wymogu ustawowego, zapewnienia udziału deweloperów w kosztach budowy, przebudowy i remontu dróg, jest ewidentnym zaniedbaniem i narażeniem gminy na straty finansowe. Wyrażanie zgody na budowę takiej ilości obiektów powinno wpłynąć na unormowanie ceny zarówno mieszkań, jak i powierzchni biurowych oraz oszczędności publicznych środków finansowych wydawanych na utrzymanie dróg, a w Lublinie – z jakiś „niewiadomych” względów – tak się nie dzieje.

Bulwersujące jest angażowanie się prezydenta Lublina i radnych oraz urzędników miejskich do obrony prywatnego przedsiębiorcy. Jacy inni przedsiębiorcy mający dotychczas problemy z błędnymi działaniami byli w taki sposób wspierani przez Magistrat Lublina? Prezydent i zarządzany przez niego Urząd Miasta powinien służyć wszystkim przedsiębiorcom, aby mieli wsparcie w swojej trudnej pracy. Wszystko to powinno odbywać się w zgodzie z prawem i być przejrzyste i transparentne, a nie wybiórcze, jak jest w tym konkretnym przypadku.

W Polsce działają służby mające na celu przeciwdziałanie łamaniu prawa, a także niezawisłe sądy rozstrzygające kwestie winy lub niewinności. Prezydent K. Żuk ma natomiast możliwości i umocowanie prawne do kontroli działań Urzędu Miasta Lublina i w celu zażegnania kryzysowej sytuacji w Magistracie powinien swoich prerogatyw użyć. Jest także organ kontrolny Rady Miasta, czyli Komisja Rewizyjna, która także może wesprzeć działania prezydenta w tej trudnej sytuacji. Wymaga to tylko dobrej woli zarówno ze strony prezydenta, jak i większości klubu prezydenta K. Żuka w Radzie Miasta.

Klub Prawa i Sprawiedliwości wskazuje potrzebę działań, wspiera i będzie wspierał działania naprawcze Urzędu Miasta Lublina.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 185

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lex / 13 grudnia 2019 r. o 14:28
+46
Żuk strzelił sobie w kolano angażując się w sprawę Kowalczyka na łamach publicznych. Wysuwając obraźliwe tezy pod adresem przeciwników politycznych strzelił sobie dodatkowo w stopę. Dla mnie to temat budzący odrazę w stosunku do Żuka. Tak nie powinien zachowywać się Prezydent. A że temat górek czechowskich powinien zostać gruntownie prześwietlony przez CBA to już inna historia, niestety także związana z obecnie urzedującym Prezydentem...
Avatar
Gość / 13 grudnia 2019 r. o 14:44
+34
Oczy są zwierciadłem duszy. Czy Krzysztofowi Ż. dobrze patrzy z oczu ?? Tego nie da się oszukać, to są zachowania niewerbalne. Ogólnie ostatnio zachowuje się bardzo dziwnie.
Avatar
WYROK NSA / 13 grudnia 2019 r. o 14:23
+33
a propos - CO Z KASą Z PZU ? BRAK ZDOLNOŚCI HONOROWYCH ?
Avatar
De Velo / 13 grudnia 2019 r. o 14:22
+32
Żuku, musisz! za wszelką cenę trzeba Piotrka wyciongnąć z zamojskiej katowni. Podobno chłopak się posypał. Trzeba jego i nas ratować!
Avatar
UB / 13 grudnia 2019 r. o 15:11
+29
Prywatny biznesmen wpłacił 50 tys zl na kampanię polityka a teraz polityk w czasie służbowym broni biznesmena przed aresztaowaniem. Czy to jeszcze Polska czy już Somalia? 
Avatar
Gość / 13 grudnia 2019 r. o 15:12
+27
Miejski radny z 12-letnim stażem (od 2009 do 2018 przewodniczący Rady Miasta Lublin) w ubiegłorocznych wyborach samorządowych nie startował. Mocno zaangażował się jednak w kampanię prezydenta Krzysztofa Żuka. Wpłacił na rzecz jego komitetu 20 tys. zł. A najwyższą możliwą kwotę (30 tys. zł) na ten sam cel wpłaciła żona Kowalczyka - Monika Drozd – wynika ze sprawozdania finansowego Komitetu Wyborczego Wyborców „Krzysztof Żuk”. Drozd jest zatrudniona w Urzędzie Miasta jako radca prawny, więc lubelska Fundacja Wolności zapytała Okręgową Izbę Radców Prawnych w Lublinie, czy nie doszło tu do naruszenia kodeksu etyki. – Wydało nam się zastanawiające, że pieniądze na kampanię prezydenta wpłaca osoba, która jako radca prawny jest służbowo jego podwładną. Interesujące było też to, że wpłaca kwotę zbliżoną do swoich rocznych zarobków na tym stanowisku – mówi Krzysztof Jakubowski, prezes fundacji.
Miejski radny z 12-letnim stażem (od 2009 do 2018 przewodniczący Rady Miasta Lublin) w ubiegłorocznych wyborach samorządowych nie startował. Mocno zaangażował się jednak w kampanię prezydenta Krzysztofa Żuka. Wpłacił na rzecz jego komitetu 20 tys. zł. A najwyższą możliwą kwotę (30 tys. zł) na ten sam cel wpłaciła żona Kowalczyka - Monika Drozd – wynika ze sprawozdania finansowego Komitetu Wyborczego Wyborców „Krzysztof Żuk”. Drozd jest zatrudniona w Urzędzie Miasta jako radca prawny, więc lubelska Fundacja Wolności zapytała Okręgową Izbę Rad... rozwiń
Avatar
Niun / 13 grudnia 2019 r. o 14:48
+27
100% prawda. Najpierw głosami radnych Żuka TBV dostaje 24 tys M2 pod zabudowę na górkach czechowskich teraz urzędnicy miejscy w ratuszu w godzinach pracy organizują konferencje w obronie prywatnego przedsiębiorcy jakim jest obecnie Pan Kowalczyk. Niebywale
Avatar
WYROK NSA / 13 grudnia 2019 r. o 14:40
+27
KASA z PZU - KIEDY ZWROT ?
Avatar
Niedbały / 13 grudnia 2019 r. o 16:40
+26
Wygląda na ostatnie podrygi zdychającej lubelskiej ośmiornicy!
Avatar
Gość / 13 grudnia 2019 r. o 15:47
+25
Gdzie POdziała się dewelo-ratuszowa agencyja d/s wlepiania minusików krytykom dewelo-rozwoju? Wysłali pracownika z dostawą świeżego kawioru do lokatora placówki penitencjarnej w Zamościu?
Avatar
MAX / 15 grudnia 2019 r. o 08:14
+4
Areszt wydobywczy go zmiękczy przez święta i myśl czy żonka z kimś nie figluje
Avatar
Gość / 14 grudnia 2019 r. o 14:13
+12
Być może radny Kowalczyk chciał pójść w ślady byłego radnego Piątka. Na koniec kadencji pomoc w kampani wyborczej Zuka a potem jakiś spokojny wynajem biurowca dla miasta z umową na 10 latek po której budynek się w 100% spłaci i w zasadzie można iść na emeryturę.
Avatar
Gość / 14 grudnia 2019 r. o 14:00
+19
Wygląda na to że przy Placu Łokietka działał od lat największy w Lublinie burdel w którym wszyscy się prostytuowali i dymali podatników.
Avatar
trzech muszkieterów / 14 grudnia 2019 r. o 13:51
+13
Piątek, Więckowski, Kowalczyk- te trzy nazwiska pojawiają się najcześciej w doniesieniach medialnych wz z blokowaniem inwestycji Echo na Górkach Czechowskich. 
Avatar
Co mieszkaniec LBN wiedzieć powinien / 14 grudnia 2019 r. o 13:38
+12
"Twórcą Hanesco jest Dariusz Piątek, niegdyś jeden z lokalnych liderów Platformy Obywatelskiej, który przez dwie kadencje był miejskim radnym. Jego drogi z partią Tuska zaczęły rozchodzić się, gdy pomógł zablokować porozumienie miasta z Echo Investment, właścicielem Górek Czechowskich, gdzie miała powstać galeria handlowa" ..... "A może chodzi o to, że gmach po Tepsie należy do Hanesco, zaś po odejściu z polityki Piątek nie zerwał wszystkich nici łączących go z PO? Kiedy w 2010 r. Krzysztof Żuk z Platformy walczył o prezydenturę, w trakcie kampanii zaczął mu pomagać właśnie eksradny. - Graficy Piątka doradzili mi np. zmianę szaty graficznej billboardów. Chodziło o bardziej jaskrawe barwy. Kampania sprawdziła się na ulicach. [Piątek] był pomocny, bo ma bardzo sprawnie działającą logistyczną grupę do prowadzenia kampanii. Nie wziąłem od niego ani złotówki. Nie mam wobec nikogo żadnych zobowiązań, jeśli do tego dążycie - tłumaczył prezydent w powyborczej rozmowie z "Wyborczą". Piątek był jednym z bohaterów zwycięskiego wieczoru wyborczego Żuka. Fetowano go wówczas niemal jak współtwórcę sukcesu"
"Twórcą Hanesco jest Dariusz Piątek, niegdyś jeden z lokalnych liderów Platformy Obywatelskiej, który przez dwie kadencje był miejskim radnym. Jego drogi z partią Tuska zaczęły rozchodzić się, gdy pomógł zablokować porozumienie miasta z Echo Investment, właścicielem Górek Czechowskich, gdzie miała powstać galeria handlowa" ..... "A może chodzi o to, że gmach po Tepsie należy do Hanesco, zaś po odejściu z polityki Piątek nie zerwał wszystkich nici łączących go z PO? Kiedy w 2010 r. Krzysztof Żuk z Platformy walczył o prezydentu... rozwiń
Avatar
szarańcza / 14 grudnia 2019 r. o 13:33
+8
"Lada dzień część lubelskich urzędników przeniesie się do budynku przy ul. Peowiaków 13, ale ratusz jakoś wciąż o tym milczy. Magistrat wynajął gmach bez przetargu za prawie pięć milionów złotych od firmy związanej z byłym radnym PO, który pomagał w kampanii wyborczej prezydentowi Krzysztofowi Żukowi"  - ten były radny to Dariusz P.  obecnie powiązany biznesowo także z TBV . Tak się bawi elita.
 no nieźle.
Avatar
Gość / 14 grudnia 2019 r. o 13:30
+16
"Lada dzień część lubelskich urzędników przeniesie się do budynku przy ul. Peowiaków 13, ale ratusz jakoś wciąż o tym milczy. Magistrat wynajął gmach bez przetargu za prawie pięć milionów złotych od firmy związanej z byłym radnym PO, który pomagał w kampanii wyborczej prezydentowi Krzysztofowi Żukowi" - ten były radny to Dariusz P. obecnie powiązany biznesowo także z TBV . Tak się bawi elita.
Avatar
V / 14 grudnia 2019 r. o 11:57
+12
A tymczasem na Kurierku artykuł broniący Kowalczyka powędrował w górę aby byl lepiej widoczny...
Avatar
Lublinianin / 14 grudnia 2019 r. o 11:43
+14
Dla mnie niepojęte jest ze prezydent olał głosy i interes 70% mieszkańców czyli ok 240 tys osób i wybrał interes 1 biznesmena. Referendum w spr. górek które sam wymyślił  było to najdroższe i najbardziej wiarygodne badanie opinii społecznej. Gdyby na głosowanie poszło 100% mieszkańców to wynik byłby statystycznie prawie taki sam. Kogo taki człowiek reprezentuje?
 Działanie władz publicznych, tj.Prezydenta Miasta i UM Lublina w sprawie Górek Czechowskich jest rażąco sprzeczne z interesem publicznym !!!
Avatar
Alan / 14 grudnia 2019 r. o 11:35
+8
Wypuszczo go na świnta?
Zobacz wszystkie komentarze 185

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Podwładni bronią swojego dyrektora

Lublin: Podwładni bronią swojego dyrektora

Całkowicie pomija się nasz głos – piszą do Ratusza oburzeni pracownicy Dzielnicowego Domu Kultury „Węglin”. Chcą utrzymania Sławomira Księżniaka na stanowisku dyrektora instytucji. Zamiast kolejnej kadencji dyrektor dostał od władz miasta ofertę bycia przez rok „pełniącym obowiązki”.

Seniorzy mają problemy z zapisaniem się na szczepienia. "Nikt nic nie wie, w końcu zrezygnowałem"
Alarm 24

Seniorzy mają problemy z zapisaniem się na szczepienia. "Nikt nic nie wie, w końcu zrezygnowałem"

Zamiast zapisać się na szczepienie przeciwko Covid-19, od rana mają problem. Część seniorów nie może dodzwonić się do przychodni, ani na bezpłatną infolinię. Próbowali zapisać się na miejscu, ale też bez skutku.

Miasto przejmie od lasów Stary Gaj? Najnowsza deklaracja prezydenta Lublina

Miasto przejmie od lasów Stary Gaj? Najnowsza deklaracja prezydenta Lublina

Na terenie Starego Gaju może zostać wyznaczony „zespół przyrodniczo-krajobrazowy”. Taką deklarację złożył dzisiaj prezydent Krzysztof Żuk, który oświadczył też, że zapyta Lasy Państwowe o możliwość… przejęcia Starego Gaju przez miasto

Chełm. Ukradł 42 butelki nalewki i wszystko wypił ze znajomymi

Chełm. Ukradł 42 butelki nalewki i wszystko wypił ze znajomymi

Wprost z suto zakrapianej biesiady do aresztu trafił 34-letni mieszkaniec gminy Wierzbica w powiecie chełmskim. Mężczyzna wcześniej okradł sklep, z którego wyniósł 42 butelki nalewki porzeczkowej. Skradzionego alkoholu nie udało się odzyskać, bo został wypity przez złodziejaszka i jego znajomych.

MKS Perła Lublin podejmie w hali Globus rosyjski HC Lada

MKS Perła Lublin podejmie w hali Globus rosyjski HC Lada

Zdecydowanym faworytem niedzielnej rywalizacji będą przyjezdne

Test wiedzy o Lublinie. Czy znasz stare nazwy lubelskich ulic?

Test wiedzy o Lublinie. Czy znasz stare nazwy lubelskich ulic?

Sprawdź czy znasz stare nazwy lubelskich ulic?

Ośrodek narciarski w Chrzanowie już otwarty. "Działamy na podstawie obowiązującego prawa"
Zdjęcia
galeria

Ośrodek narciarski w Chrzanowie już otwarty. "Działamy na podstawie obowiązującego prawa"

W piątek o godzinie 14 otwarty został ośrodek narciarski w Chrzanowie.

Fajsławice: Ford wpadł w poślizg i zderzył się z mazdą

Fajsławice: Ford wpadł w poślizg i zderzył się z mazdą

Jedna osoba trafiła do szpitala po zderzeniu dwóch samochodów w Fajsławicach (powiat krasnostawski). 43-letni kierowca forda wpadł w poślizg i uderzył w jadącą z naprzeciwka mazdę.

Dramatyczna sytuacja pralni w czasach pandemii. "Od listopada umieramy po cichu"
Rozmowa

Dramatyczna sytuacja pralni w czasach pandemii. "Od listopada umieramy po cichu"

– To, że działamy, wynika tylko z tego, że przeznaczamy na to oszczędności całego życia. Mowa o kilkunastu tysiącach złotych miesięcznie – rozmowa z Krzysztofem Kopaczem, właścicielem Pralni Higiena w Świdniku.

Czas na intensywne granie. Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin zacznie od wyjazdu do Gdańska

Czas na intensywne granie. Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin zacznie od wyjazdu do Gdańska

Trzy spotkania w tydzień – taki plan na najbliższe dni mają koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Podopieczne Krzysztofa Szewczyka rozpoczną te zmagania w sobotę (godz. 13) od wyjazdowego meczu z DGT AZS Politechniką Gdańską

Wiercą pod Świnoujściem. Tunel połączy wyspy Uznam i Wolin

Wiercą pod Świnoujściem. Tunel połączy wyspy Uznam i Wolin

Coraz bardziej zawansowana jest budowa potężnej maszyny do budowy tunelu w Świnoujściu. W ukończonej w listopadzie ubiegłego roku komorze startowej po stronie wyspy Uznam znalazła się już cała głowica urabiająca. Pod koniec lutego mają rozpocząć się próby, a drążenie ma ruszyć w marcu.

Biała Podlaska: Nie na wszystkich górkach w parku można zjeżdżać
galeria

Biała Podlaska: Nie na wszystkich górkach w parku można zjeżdżać

Od kilku dni górki w parku Radziwiłłowskim przeżywają oblężenie. To tutaj najlepiej zjeżdża się na sankach. A śniegu póki co, nie brakuje. Jednak urzędnicy przypominają, że nie wszędzie można szaleć na sankach.

Na szczepienia przeciw COVID-19 zarejestrowało się niemal 130 tys. seniorów

Na szczepienia przeciw COVID-19 zarejestrowało się niemal 130 tys. seniorów

Do tej pory zarejestrowało się na szczepienia przeciw Covid-19 127 tys. 796 seniorów powyżej 80. roku życia - poinformował w piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Szczepienia COVID-19. Gdzie najwięcej zaszczepionych osób w Lubelskiem?

Szczepienia COVID-19. Gdzie najwięcej zaszczepionych osób w Lubelskiem?

W Polsce wykonano już w sumie 410 480 szczepień przeciw COVID-19. Dzienna liczba szczepień w kraju to 44 298, a w woj. lubelskim 2 795.

Zamość. Pijany kierowca został też przebadany narkotestem

Zamość. Pijany kierowca został też przebadany narkotestem

36-latek, którego zamojscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierował autem pod wpływem alkoholu. Znajdował się także pod działaniem narkotyków. Mieszkaniec gminy Zamość wkrótce usłyszy zarzuty.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.