Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 października 2020 r.
13:34

Lublin: Rowerzyści złożyli dwie skargi do Rady Miasta. Na działania prezydenta i dyrektora ZDiM

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
10 35 A A
Aktywiści przekonują, że nowy skrót dla rowerzystów między ul. Bernardyńską a Wesołą jest niezgodny ze „standardami technicznymi” wydanymi w 2010 r. przez prezydenta Adama Wasilewskiego
Aktywiści przekonują, że nowy skrót dla rowerzystów między ul. Bernardyńską a Wesołą jest niezgodny ze „standardami technicznymi” wydanymi w 2010 r. przez prezydenta Adama Wasilewskiego (fot. Maciej Kaczanowski)

Rowerzyści poskarżyli się radnym na działania prezydenta Lublina oraz dyrektora Zarządu Dróg i Mostów. Prezydentowi zarzucają, że nie wykonuje uchwalonej 9 lat temu „Polityki Rowerowej Miasta Lublin”. Do dyrektora mają żal o źle zaprojektowany ich zdaniem rowerowy łącznik Bernardyńskiej z Wesołą

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Obie skargi złożyło Porozumienie Rowerowe będące częścią lubelskiego Towarzystwa dla Natury i Człowieka. Jego aktywiści przekonują, że nowy skrót dla rowerzystów między ul. Bernardyńską a Wesołą jest niezgodny ze „standardami technicznymi” wydanymi w 2010 r. przez prezydenta Adama Wasilewskiego. Wspomniane standardy to spis zasad mających obowiązywać w Lublinie przy projektowaniu i budowie tras dla rowerzystów.

Gdzie są spoczniki

Zdaniem aktywistów przy projektowaniu łącznika zapomniano o zapisanej w standardach zasadzie dotyczącej podjazdów pod górę. Chodzi o wymóg, budowania tzw. spoczników, na których można przystanąć i w ten sposób podzielić sobie wysiłek na kilka etapów. We wspomnianym zarządzaniu prezydenta Wasilewskiego czytamy, że „co 2 m różnicy wysokości należy projektować spocznik o długości minimum 5 m”.

Winą za niezastosowanie tej zasady aktywiści obarczają dyrektora Zarządu Dróg i Mostów, dlatego złożyli na niego skargę do Rady Miasta. Pismo trafiło najpierw do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, która uznała, że zastrzeżenia Porozumienia Rowerowego są bezzasadne.

Akty wewnętrzne i powszechne

Komisja tłumaczy, że łącznik zbudowano zgodnie z ustawami i rozporządzeniami, które są ważniejsze od zarządzenia prezydenta miasta.

– Obowiązujące w danym momencie przepisy prawa powszechnie obowiązującego mają pierwszeństwo w zastosowaniu przed aktem wewnętrznym jakim jest zarządzenie prezydenta miasta – czytamy w piśmie podpisanym przez radnego Marcina Bubicza, przewodniczącego komisji. Czytamy tam również, że dyrektor Zarządu Dróg i Mostów „nie naruszył w tym zakresie obowiązujących przepisów prawa”, więc skarga jest bezzasadna.

Te argumenty wcale nie przekonują działaczy Porozumienia Rowerowego. – Zgadzam się, że w przypadku sprzeczności prawa budowlanego i standardów rowerowych pierwszeństwo mają przepisy krajowe – przyznaje Krzysztof Kowalik, jeden z działaczy, ale zastrzega, że w tym przypadku wcale takiej sprzeczności nie było. – Wykonanie inwestycji zgodnie ze standardami rowerowymi nie sprawiłoby, że powstałby obiekt niezgodny z prawem budowlanym.

Gdzie programy i analizy

W drugiej skardze aktywiści zarzucają prezydentowi, że nie wykonuje trzech spośród obowiązków zapisanych w „Polityce Rowerowej Miasta Lublin”, która została uchwalona w 2011 r. przez Radę Miasta. Jeden z nich to obowiązek sporządzania „czteroletnich programów rowerowych”, zaś drugi to wymóg powołania „Rady ds. rozwoju ruchu rowerowego”. Trzeci zarzut stawiany przez aktywistów dotyczy prowadzenia okresowych analiz, w tym szacowania „udziału ruchu rowerowego w ogólnej liczbie podróży na terenie miasta” oraz liczenia rowerzystów przejeżdżających przez konkretne punkty miasta.

Również ta skarga została uznana przez komisję za bezzasadną. Radni ze wspomnianej już komisji zauważają, że prezydent powołał w Urzędzie Miasta tzw. oficera rowerowego, a później cały Referat ds. mobilności aktywnej i rozwoju. Przekonują też, że trzeba przejrzeć obowiązujące zasady i opracować „kompleksowy plan dla miasta Lublina”, który powstaje już pod nazwą „Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej”. Komisja nie odnosi się jednak wprost do zarzutów stawianych przez aktywistów, którzy wytykają prezydentowi, że nie realizuje obowiązującego wciąż dokumentu.

Ostateczna ocena obu skarg należy do Rady Miasta, która zajmie się tą sprawą w najbliższy czwartek.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 35

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
pigmej / 14 października 2020 r. o 14:02
+71
Na tym zakręcie z górki jeden ze znajomych połamał sobie ręką upadając na ten betonowy murek oporowy.  Pewnie  gdyby chciał się procesować z idiotą który to zaprojektował i odebrał to by dostał dobre odszkodowanie.  Tego zakrętu prawie 180 st z górki nie da się przejechać bezpiecznie nawet jadąc wolno.
 Pierdu pierdu. Jak najbardziej da się tamtędy przejechać. Kolega jechał za szybko albo pisał sms jedną ręką a drugą trzymał kierownicę, dlatego złamał rękę.
Avatar
Aaaartek / 14 października 2020 r. o 14:36
+61
Sorry ale jeśli ktoś potrzebuje "spocznika" w połowie tak potężnego wzniesienia to lepiej, żeby od razu zrezygnował z roweru i zainwestował w porządny wózek inwalidzki.
Avatar
pigmej / 14 października 2020 r. o 14:18
+59
Na tym zakręcie z górki jeden ze znajomych połamał sobie ręką upadając na ten betonowy murek oporowy.  Pewnie  gdyby chciał się procesować z idiotą który to zaprojektował i odebrał to by dostał dobre odszkodowanie.  Tego zakrętu prawie 180 st z górki nie da się przejechać bezpiecznie nawet jadąc wolno.
Pierdu pierdu. Jak najbardziej da się tamtędy przejechać. Kolega jechał za szybko albo pisał sms jedną ręką a drugą trzymał kierownicę, dlatego złamał rękę.
Przejechać się może i da , ale raczej nikt nie spodziewa sie tam takiego dziwactwa jak jedzie pierwszy raz. Pewnie kto zna tą drogę to wię co robić. Nie wiem czy jechał szybko czy pisał smsa ale nigdy wczesniej nic mu sie nie stalo na rowerze a tam jest po prostu strasznie niebezpiecznie. To nie powinno być dopuszczone do użytku.
 Jak się obserwuje otoczenie, jeździ z głową i np używa oświetlenia w rowerze, to nikomu nic tam się nie stanie. Gorzej z tymi co wsiadają na rower i uważają się za nieśmiertelnych.
 Jak się obserwuje otoczenie, jeździ z głową i np używa oświetlenia w rowerze, to nikomu nic tam się nie stanie. Gorzej z tymi co wsiadają na rower i uważają się za nieśmiertelnych. rozwiń
Avatar
Gonul / 14 października 2020 r. o 14:24
+57
Jezu co za malkontenci. Jak im tak źle to niech sobie przypomną ile km dróg rowerowych oddawano za Pruszkowskiego i Wasilewskiego a ile za Żuka. To jest dopiero przepaść.
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 14 października 2020 r. o 14:43
+53
Witam. Informacja dla niewtajemniczonych. Kronikidewelorozwoju = hyph = Kamil1. Pisowski troll próbuje wszystkich robić w konia i co chwilę zakłada kolejne nowe konta z których następnie dodaje komentarze. Pozdrawiam i życzę udanego dzionka.
Avatar
Janusz_Paliwas / 14 października 2020 r. o 14:28
+53
Postawić zakaz wjazdu dla rowerzystów i zaraz za krzakami straż miejską !! Nie podoba się, nie jeździj. Stop terrorystom na rowerach !!
Avatar
Lublin_ / 14 października 2020 r. o 15:07
+45
Chyba nie odkryję Ameryki jeśli napiszę że Porozumienie Rowerowe to najbardziej roszczeniowa grupa społeczna w Lublinie? Co byś nie zaproponował to im się nie podoba, ile byś nie zrobił to ciągle za mało. A to nie ten kolor farby, a to przebieg nie taki, a to za szeroko, a to za wąsko, tu za stromo, tam zbyt płasko. Itp. itd. A potem tylko wielkie zdziwienie że ludzie rzygają jak słyszą słowo aktywista.
Avatar
stop_ekoterrorystom_ / 14 października 2020 r. o 14:48
+44
O proszę jak miło. Znowu na tapecie koncesjonowani przez Dziennik Wschodni aktywiści z Lubelskiego Ruchu Miejskiego i Towarzystwa dla Natury i Człowieka. Ich słowo jest świętsze od papieża.
Avatar
Janusz_Paliwas / 14 października 2020 r. o 15:15
+38
Postawić zakaz wjazdu dla rowerzystów i zaraz za krzakami straż miejską !! Nie podoba się, nie jeździj. Stop terrorystom na rowerach !!
Zakazać Paliwąsowi pisania jego debilnych komentarzy na forum.
 Oj tęskni się za cnzurą... co emeryturkę obcieli i trzeba klepać komentarze ??
Avatar
gargamel2 / 14 października 2020 r. o 15:42
+31
Postawić zakaz wjazdu dla rowerzystów i zaraz za krzakami straż miejską !! Nie podoba się, nie jeździj. Stop terrorystom na rowerach !!
Zakazać Paliwąsowi pisania jego debilnych komentarzy na forum.
Oj tęskni się za cnzurą... co emeryturkę obcieli i trzeba klepać komentarze ??
Co trzeba dorobić do swojej marnej renty trollu?
 Słowo "troll" w ustach kogoś kto co kilkanaście minut zakłada nowe konto tylko po to, żeby z niego zacytować swój poprzedni komentarz dodany na innym fejkowym koncie oraz zaatakować postronnych internautów, brzmi nad wyraz groteskowo. Poziom twojej głupoty przekracza ludzkie pojęcie.
 Słowo "troll" w ustach kogoś kto co kilkanaście minut zakłada nowe konto tylko po to, żeby z niego zacytować swój poprzedni komentarz dodany na innym fejkowym koncie oraz zaatakować postronnych internautów, brzmi nad wyraz groteskowo. Poziom twojej głupoty przekracza ludzkie pojęcie. rozwiń
Avatar
LAS / 14 października 2020 r. o 19:10
-9
Przecież większość rzeczonej komisji, którą stanowi "Klub Radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka" nigdy nie uzna za zasadną skargi na swojego patrona. Wcześniej działając pod nazwą "Klub Radnych Platformy Obywatelskiej" było nie inaczej. Jedynym wyjątkiem przez ostatnie 10. lat hegemonii polityków w organie uchwałodawczym naszego miasta były dwie skargi rozpatrywane po 14 godzinach obradowania, co spowodowało, że kaci byli tak zmęczeni  że uznali skargi "ofiar": ***s://youtu.be/y9Gk2Wf64aM
jakoś mnie to nie dziwi bo zapewne 99% skarg składają osoby twojego pokroju, czyli, bez urazy, ludzie nawiedzeni z różnymi obsesjami i fobiami którzy wszystko wiedzą najlepiej i mają coś do powiedzenia na każdy temat
Idę o zakład, że wpis pochodzi od jednego z  " nieomylnych " , którzy uważają, że każda skarga na ich pryncypała jest niezasadna. Na dodatek w każdym poza sobą widzisz ludzi nawiedzonych z różnymi obsesjami i fobiami, którzy wszystko wiedzą najlepiej i mają coś do powiedzenia na każdy temat. Spójrz we własne lustro, to zobaczysz kogoś takiego jak jeden z tych, który przed odrzuceniem jednej ze skarg uczył skarżącego jak antydatować pliki danych informatycznych.
Idę o zakład, że wpis pochodzi od jednego z  " nieomylnych " , którzy uważają, że każda skarga na ich pryncypała jest niezasadna. Na dodatek w każdym poza sobą widzisz ludzi nawiedzonych z różnymi obsesjami i fobiami, którzy wszystko wiedzą najlepiej i mają coś do powiedzenia na każdy temat. Spójrz we własne lustro, to zobaczysz kogoś takiego jak jeden z tych, który przed odrzuceniem jednej ze skarg uczył skarżącego jak antydatować pliki danych informatycznych. rozwiń
Avatar
-Lublin- / 14 października 2020 r. o 18:52
+12
Przecież większość rzeczonej komisji, którą stanowi "Klub Radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka" nigdy nie uzna za zasadną skargi na swojego patrona. Wcześniej działając pod nazwą "Klub Radnych Platformy Obywatelskiej" było nie inaczej. Jedynym wyjątkiem przez ostatnie 10. lat hegemonii polityków w organie uchwałodawczym naszego miasta były dwie skargi rozpatrywane po 14 godzinach obradowania, co spowodowało, że kaci byli tak zmęczeni  że uznali skargi "ofiar": ***s://youtu.be/y9Gk2Wf64aM
 jakoś mnie to nie dziwi bo zapewne 99% skarg składają osoby twojego pokroju, czyli, bez urazy, ludzie nawiedzeni z różnymi obsesjami i fobiami którzy wszystko wiedzą najlepiej i mają coś do powiedzenia na każdy temat
 jakoś mnie to nie dziwi bo zapewne 99% skarg składają osoby twojego pokroju, czyli, bez urazy, ludzie nawiedzeni z różnymi obsesjami i fobiami którzy wszystko wiedzą najlepiej i mają coś do powiedzenia na każdy temat rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 14 października 2020 r. o 18:40
-14
Infrastruktura rowerowa w Lublinie to jeden WIELKI BUBEL. 
 W oczach sułtana dewelorozwoju - zapatrzonego we wzorce urbanizacji ala Detroit lata 70-te - rowerzyści to "plebs", który przez swoją "nieudaczność" nie stać jest na "furę". Infrastruktura drogowa budowana za środki miejskie na potrzeby deweloperów - jako "ludzi sukcesu" - ma priorytet, choć oczywiście kosztuje rzędy wielkości więcej niż ścieżki rowerowe.(minusikuj dewelościero od POcżątku)
Avatar
kronikidewelorozwoju / 14 października 2020 r. o 18:39
-15
Na tym zakręcie z górki jeden ze znajomych połamał sobie ręką upadając na ten betonowy murek oporowy.  Pewnie  gdyby chciał się procesować z idiotą który to zaprojektował i odebrał to by dostał dobre odszkodowanie.  Tego zakrętu prawie 180 st z górki nie da się przejechać bezpiecznie nawet jadąc wolno.
 +1
Avatar
LAS / 14 października 2020 r. o 17:54
-21
Przecież większość rzeczonej komisji, którą stanowi "Klub Radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka" nigdy nie uzna za zasadną skargi na swojego patrona. Wcześniej działając pod nazwą "Klub Radnych Platformy Obywatelskiej" było nie inaczej. Jedynym wyjątkiem przez ostatnie 10. lat hegemonii polityków w organie uchwałodawczym naszego miasta były dwie skargi rozpatrywane po 14 godzinach obradowania, co spowodowało, że kaci byli tak zmęczeni że uznali skargi "ofiar": ***s://youtu.be/y9Gk2Wf64aM
Avatar
na_haju / 14 października 2020 r. o 17:34
+24
Wiecznie im mało. Najlepiej jakby cały miejski asfalt im oddać we władanie a wszystkie samochody zezłomować. ***s://***transport-publiczny.pl/wiadomosci/w-2019-r-lublin-wybudowal-blisko-19-km-drog-i-pasow-rowerowych-63519.html
Avatar
OPUSDEI / 14 października 2020 r. o 17:10
-19
Żuk i polityka rowerowa?! Śmiem wątpić w dobrą wolę Prezydenta Żuka jak i jego urzędu, UML ma w głębokim poważaniu rowerzystów. Tu prawdopodobnie nawet tak kiepski polityk jak Czarnek byłby w stanie lepiej rowerzystom dogodzić. A z logiką Kowalika trudno się niezgodzie, po co UML opublikował zarządzenie ze standardami jeśli je łamie?
Avatar
LBN / 14 października 2020 r. o 17:06
-27
Witam ponownie. Informacja dla niewtajemniczonych. Kronikidewelorozwoju = hyph = Kamil1 = Shalug = clagi = Monisia. Pisowski troll próbuje wszystkich robić w konia i co chwilę zakłada kolejne nowe konta z których następnie dodaje komentarze. Pozdrawiam i raz jeszcze życzę udanego dzionka.
 Zlodziej krzyczy - łapać złodzieja. Pojawienie się przywódcy grupy "moderatorów " , czyli trola " uwaga_na_trole_z_pis" ,  pilnującego odpowiedniej  treści  wpisów na zlecenie ratusza , zawsze w kilka minut skutkuje odpowiednim wymoderowaniem opini w komentarzach. Dokładnie widać kto za to płaci czyli  gdzie pojawiają się największe interwencje tego "moderatora" i opłacanych przez niego troli . 
 Zlodziej krzyczy - łapać złodzieja. Pojawienie się przywódcy grupy "moderatorów " , czyli trola " uwaga_na_trole_z_pis" ,  pilnującego odpowiedniej  treści  wpisów na zlecenie ratusza , zawsze w kilka minut skutkuje odpowiednim wymoderowaniem opini w komentarzach. Dokładnie widać kto za to płaci czyli  gdzie pojawiają się największe interwencje tego "moderatora" i opłacanych przez niego troli .  rozwiń
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 14 października 2020 r. o 16:27
+28
Witam ponownie. Informacja dla niewtajemniczonych. Kronikidewelorozwoju = hyph = Kamil1 = Shalug = clagi = Monisia. Pisowski troll próbuje wszystkich robić w konia i co chwilę zakłada kolejne nowe konta z których następnie dodaje komentarze. Pozdrawiam i raz jeszcze życzę udanego dzionka.
Avatar
Monisia / 14 października 2020 r. o 16:02
-31
Spróbowałby Gubernator i jego szczekaczki spławić w podobny sposób dewelopków!!! I tak pewno musiał się płaszczyć na zebraniu Loży za opóźnienia w budowie kanalizacji deszczowej na racławickich. 100 mln poszło, ale na dopracowanie ścieżek rowerowych dla "plebsu" szkoda wydać nawet paręset złotych z dewelo-budżetu. Nie ma roszczeniowca większego niż dewelocwaniak.
Zobacz wszystkie komentarze 35

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mandaty i wnioski do sądu po marszach kobiet. W Świdniku 70-latek rzucił się na tajniaka
galeria

Mandaty i wnioski do sądu po marszach kobiet. W Świdniku 70-latek rzucił się na tajniaka

Niewiele mandatów nałożyła policja na uczestników weekendowych protestów w lubelskich miastach. Dwa razy funkcjonariusze zostali zaatakowani i w każdym przypadku agresorami byli przeciwnicy marszów.

Warto robić coś dla innych. Stanisław Santarek o Społecznym Komitecie Odnowy Zabytków Lublina
Magazyn

Warto robić coś dla innych. Stanisław Santarek o Społecznym Komitecie Odnowy Zabytków Lublina

Jest twarzą Lublina. Od blisko 30 lat Stanisław Santarek jako przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina ze współpracownikami i wolontariuszami z powodzeniem zbiera pieniądze na ratowanie zabytkowych nagrobków i rzeźb na najstarszej nekropolii w mieście. – Moje możliwości są już na wyczerpaniu. Na początku maja będę obchodził 90. urodziny. Najwyższy czas żeby ktoś mnie zastąpił.

Zawodnik Pol-Inowex Skarpy Lublin mistrzem Polski juniorów we wspinaczce sportowej na czas

Zawodnik Pol-Inowex Skarpy Lublin mistrzem Polski juniorów we wspinaczce sportowej na czas

Zawodnik Pol-Inowex Skarpy Lublin Jan Tkaczyk został mistrzem Polski juniorów we wspinaczce na czas. W weekend razem z klubowymi kolegami i koleżankami startował na zawodach w Gliwicach

ŁKS Łazy – Bad Boys Zastawie 3:2. Grała bialska klasa okręgowa

ŁKS Łazy – Bad Boys Zastawie 3:2. Grała bialska klasa okręgowa

ŁKS Łazy przegrywał już 1:2 z Bad Boys Zastawie. Ostatecznie zwyciężył 3:2 zdobywając kolejne bramki w końcówce. Trzecie trafienie dla gospodarzy to gol samobójczy gości

Powiślak Końskowola i Górnik II Łęczna odrabiają zaległości, czyli mecz i szybki rewanż

Powiślak Końskowola i Górnik II Łęczna odrabiają zaległości, czyli mecz i szybki rewanż

Nietypowa sytuacja w grupie pierwszej. Powiślak Końskowola i Górnik II Łęczna w przeciągu ośmiu dni dwa razy powalczą ze sobą o punkty. Pierwsze z zaległych spotkań obu ekip odbędzie się już we wtorek o godz. 14.30

Budżet obywatelski Lublina. Wierzący głosują, zawiedzeni bojkotują

Budżet obywatelski Lublina. Wierzący głosują, zawiedzeni bojkotują

Tylko do środy włącznie można głosować na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego na rok 2021.

Nowe muzeum w Lublinie. Rozbudowa pod ziemią
galeria

Nowe muzeum w Lublinie. Rozbudowa pod ziemią

Jest oficjalny wniosek o zmianę sposobu użytkowania zabytkowego budynku przy pl. Litewskim 3, gdzie mieścił się do niedawna Wydział Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Drogeria internetowa czy stacjonarna - gdzie korzystniej zrobić zakupy?

Drogeria internetowa czy stacjonarna - gdzie korzystniej zrobić zakupy?

W ostatnim czasie branża kosmetyczna w Polsce rozwija się wyjątkowo prężnie. Dodatkowo coraz więcej Polaków decyduje się na zakupy online, szczególnie w czasie epidemii koronawirusa, kiedy dostępność sklepów stacjonarnych jest ograniczona. W rezultacie na rynku powstaje coraz więcej drogerii online. Dowiedz się, jak wybrać odpowiednią dla siebie

Nie tylko kościoły. Ktoś wymalował biura polityków PiS w Białej Podlaskiej
Nagranie z monitoringu
film

Nie tylko kościoły. Ktoś wymalował biura polityków PiS w Białej Podlaskiej

Wulgarne napisy na budynku i rozlany wosk na szybach. Ktoś w ten sposób zdewastował siedzibę biur polityków Prawa i Sprawiedliwości w Białej Podlaskiej. Policja poszukuje sprawców.

Ogniwo Wierzbica – Unia Rejowiec 2:2. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Ogniwo Wierzbica – Unia Rejowiec 2:2. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

W 11. kolejce konto punktowe on pełną pulę powiększyły Orzeł Srebrzyszcze, Znicz Sieniowa Różana i Brat-Cukrownik Siennica Nadolna

W co warto inwestować?

W co warto inwestować?

Wysoka inflacja, przekraczająca w Polsce 3%, a przy tym bardzo niskie, niewiele przekraczające 0% oprocentowanie lokat bankowy powoduje, że każdy kto ma jakieś oszczędności musi sobie zadać pytanie w co warto inwestować. Odpowiedź jest prosta jak nigdy dotąd.

Chełm. Złodziej chciał przechytrzyć czytnik kodów kreskowych

Chełm. Złodziej chciał przechytrzyć czytnik kodów kreskowych

Policja zatrzymała 31-latka, który w markecie budowlanym zamieniał kody kreskowe na produktach. Droższe rzeczy chciał kupić za niższą cenę. Jak wpadł?

"Rząd zamyka oczy". Jacek Bury o pomocy dla przedsiębiorców

"Rząd zamyka oczy". Jacek Bury o pomocy dla przedsiębiorców

O wdrożenie pakietu pomocowego dla przedsiębiorców z zamykanych w związku z pandemią branż apeluje lubelski senator Koalicji Obywatelskiej Jacek Bury. - Tego wszystkiego nie ma. Rząd zamyka oczy i uważa, że skoro przedsiębiorcy otrzymali pomoc wiosną, to teraz już jej nie potrzebują – twierdzi polityk.

Siatkarki Tomasovii i AZS AWF Biała Podlaska liderami w swoich grupach

Siatkarki Tomasovii i AZS AWF Biała Podlaska liderami w swoich grupach

Udany weekend naszych drużyn. W przeciągu zaledwie dziewięciu dni cztery mecze rozegrała Tomasovia. I wszystkie rozstrzygnęła na swoją korzyść. W niedzielę pokonała w Proszowicach Pogoń 3:1. Dzięki temu niebiesko-białe wskoczyły na pierwsze miejsce w tabeli grupy czwartej. A w drugiej fotel lidera objęła inna z naszych ekip – AZS AWF Biała Podlaska.

Puławy, Biłgoraj, Zamość. Zmarły trzy osoby i wszystkie z chorobami współistniejącymi

Puławy, Biłgoraj, Zamość. Zmarły trzy osoby i wszystkie z chorobami współistniejącymi

Sanepid informuje o śmierci trzech pacjentów. Najmłodszy miał 59 lat a najstarszy 84.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.