Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 lutego 2015 r.
14:00
Edytuj ten wpis

Rozbudują podstawówkę przy ul. Nałkowskich w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
107 5 A A

Miasto dobuduje nową część podstawówki przy ul. Nałkowskich, która już teraz jest tak obciążona, że lekcje kończą się późnym popołudniem. Nowe osiedle nad zalewem rośnie na tyle szybko, że zajęcia będą się kończyć jeszcze później. Bez rozbudowy szkoły trwałyby niemal do nocy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do końca przyszłego tygodnia ma powstać wtępny plan budowy nowego skrzydła Szkoły Podstawowej nr 30, a koszt szacowany jest na 4 do 5 milionów zł. Wstępnie mowa jest o dziesięciu salach lekcyjnych. To na razie powinno rozwiązać problem. A jest co rozwiązywać.

Już teraz w szkole są 34 klasy z 863 uczniami. W następnym roku szkolnym będzie tu o ponad stu uczniów więcej, a w kolejnym podstawówka przekroczy próg tysiąca uczniów. Już teraz ułożenie planu zajęć wymaga "żonglowania” salami lekcyjnymi, a nauka odbywa się na dwie zmiany.

Teraz lekcje w "trzydziestce” trwają od godz. 8 do 17.40. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku ostatnie zajęcia będą się kończyć o godz. 18.30. W kolejnym trzeba by wydłużać plan lekcji jeszcze bardziej. Właśnie po to by tego uniknąć miasto ma dobudować nowe skrzydło do gmachu przy Nałkowskich.

- W lutym chcielibyśmy wprowadzić odpowiednią zmianę do budżetu miasta - zapowiada Tadeusz Dziuba, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów w lubelskim magistracie. - W połowie roku powinniśmy mieć gotowy projekt i od razu przystąpimy do ogłoszenia przetargu na budowę. Tak, by zaczęła się jeszcze w tym roku. Nową część chcemy mieć gotową przed wrześniem 2016 r.

Wiadomo już, że taka dobudowa - choć pozwoli zmienić plan lekcji tak, by zajęcia kończyły się o dwie godziny wcześniej - nie rozwiąże wszystkich problemów. Nad zalewem potrzebna jest nowa szkoła. - Mamy zarezerwowany odpowiedni teren, niewiele ponad hektar - mówi Dziuba. Na działce przy ul. Wapowskiego powstałaby nieduża placówka z salą gimnastyczną.

Znacznie szybszym rozwiązaniem byłoby otworzenie podstawówki w gmachu Zespołu Szkół nr 6 u zbiegu ul. Diamentowej i Zemborzyckiej, ale brakuje dobrego połączenia z terenami, gdzie powstają nowe bloki w pobliżu Zalewu Zemborzyckiego.

Planują na Bronowicach

Miasto przymierza się też do budowy sali rehabilitacyjnej obok budynku przy ul. Bronowickiej, gdzie swoje siedziby mają podstawówki nr 26 i 49. Inwestycja może kosztować 4,6 miliona złotych, samorząd chce pozyskać na ten cel unijną dotację.

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
spedytor-logistyk / 17 czerwca 2015 o 11:18
0

Nie jestem przeciwnikiem rozbudowy szkoły ani budowy nowej. Ale w życiu należy kierować się logiką.Mamy niż demograficzny, dzieci rodzi się o połowę mniej niż w szczytowych latach 80-tych (w Lublinie o 1/3 mniej, niż w zdecydowanie większym stopniu dotyka tereny wiejskie szczególnie te we wschodniej Polsce- powiat hrubieszowski, włodawski, krasnostawski itp). Ale wracając do Lublina. W rejenie szkoły przy Nałkowskich wcale nie ma więcej dzieci niż w latach 90-tych. Skutki budowy szkół są później takie jak przy Biedronki, gdzie funkcjonowała kiedyś potężna szkoła a teraz tworzy się co najwyżej 3 klasy I-wsze...

Nie jestem przeciwnikiem rozbudowy szkoły ani budowy nowej. Ale w życiu należy kierować się logiką.Mamy niż demograficzny, dzieci rodzi się o połowę mniej niż w szczytowych latach 80-tych (w Lublinie o 1/3 mniej, niż w zdecydowanie większym stopniu dotyka tereny wiejskie szczególnie te we wschodniej Polsce- powiat hrubieszowski, włodawski, krasnostawski itp). Ale wracając do Lublina. W rejenie szkoły przy Nałkowskich wcale nie ma więcej dzieci niż w latach 90-tych. Skutki budowy szkół są później takie jak przy Biedronki, gdzie funkcj... rozwiń

Avatar
Gość / 17 czerwca 2015 o 10:31
0
Mieszkańcy os. Słonecznego na ul. Fulmana i okolicznych nowych ulic... zacznijcie protestować!!! Chcieliście likwidacji Toru kartingowego, to teraz chciejcie wybudowania tam szkoły dla swoich pociech!!! Tylko nie zasłaniajcie się tym, że to tereny prywatne. Było o to zadbać jak Tor był sprzedawany przez miasto w ręce prywatne i było wtedy podjąć protest, żeby miasto nie sprzedawało tylko wydudowało tam szkołę, żłobek i dwa przedszkola. W czasach socjalistycznych, jak powstawało nowe osiedle, to razem z nim powstawała infrastruktura... szkoła, żłobek, przedszkole, biblioteka, dom kultury, przychodnia, sklepy. Jestem PRZECIW ROZBUDOWIE OBECNEJ SZKOŁY I ZABRANIU DZIECIOM JEDYNEGO BOISKA DO GRY NA OSIEDLU!!!!
Mieszkańcy os. Słonecznego na ul. Fulmana i okolicznych nowych ulic... zacznijcie protestować!!! Chcieliście likwidacji Toru kartingowego, to teraz chciejcie wybudowania tam szkoły dla swoich pociech!!! Tylko nie zasłaniajcie się tym, że to tereny prywatne. Było o to zadbać jak Tor był sprzedawany przez miasto w ręce prywatne i było wtedy podjąć protest, żeby miasto nie sprzedawało tylko wydudowało tam szkołę, żłobek i dwa przedszkola. W czasach socjalistycznych, jak powstawało nowe osiedle, to razem z nim powstawała infrastruktura... szkoł... rozwiń
Avatar
xyz / 8 lutego 2015 o 22:57
0

Po co nowa szkoła, za 3 lata wszystko wróci do normy.

Lepszym rozwiązaniem jest wybudowanie sali ginastycznej dla gimnazjum, by gmnazjaiści nie przychodzili na wf do 30. Wtedy lekcje w 30 będą kończyły się wcześniej.

Avatar
lubelak / 8 lutego 2015 o 18:21
0

Po co to uczyć? I tak z większości tych dzieci wyrosną głąby.

Avatar
qpkers / 8 lutego 2015 o 17:37
0

To mamy chyba jakiś boom demograficzny.

W czasach gdy chodziłem do szkoły (1994-2000), lekcje były od 8:00 do 18:30... Przypomnę, że do 1999 podstawówki miały 8 klas. Od 1999 ta sama szkoła obsługiwała także gimnazjum, czyli już 9 klas i wciąż dawała radę. Obecnie do szkół chodzi 1/3 dzieci mniej  niż kiedyś, SP30 nie obsługuje też gimnazjum, czyli (zakładająć nie zmieniony wymiar godzin, zmniejszenie klas z 30 do 25 osób) zapotrzebowanie na klasy zmalazło prawie o 50%. Czy dzielnica Nałkowskich od 2000 roku urosła o 50%. To już mi ciężko powiedzieć... ale zaryzykuję stwierdzenie, że nie. Być może w następnych latach powiększy się dwukrotnie w porównaniu do początku lat 90, ale przy wciąż o 1/3 niższej liczbie urodzin dziś niż pod koniec lat 80 (tj. narodzin osób, które na początku lat 90 chodziły do szkół podstawowych) powiększenie tej szkoły jest dziwne. Jeśli już budować to zamiast kołchozu, lepiej nową szkołą. A za brak miejsca w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego należy się kara chłosty dla rajców miejskich!

Pominąłem fakt, że w latach 1994-2000 nauczanie początkowe (klasy 1-3) odbywało się także w tzw. Starej szkole w okolicy Medalionów.

To mamy chyba jakiś boom demograficzny.

W czasach gdy chodziłem do szkoły (1994-2000), lekcje były od 8:00 do 18:30... Przypomnę, że do 1999 podstawówki miały 8 klas. Od 1999 ta sama szkoła obsługiwała także gimnazjum, czyli już 9 klas i wciąż dawała radę. Obecnie do szkół chodzi 1/3 dzieci mniej  niż kiedyś, SP30 nie obsługuje też gimnazjum, czyli (zakładająć nie zmieniony wymiar godzin, zmniejszenie klas z 30 do 25 osób) zapotrzebowanie na klasy zmalazło prawie o 50%. Czy dzielnica Nałkowskich od 2000 roku urosła o 50%. To j... rozwiń

Avatar
spedytor-logistyk / 17 czerwca 2015 o 11:18
0

Nie jestem przeciwnikiem rozbudowy szkoły ani budowy nowej. Ale w życiu należy kierować się logiką.Mamy niż demograficzny, dzieci rodzi się o połowę mniej niż w szczytowych latach 80-tych (w Lublinie o 1/3 mniej, niż w zdecydowanie większym stopniu dotyka tereny wiejskie szczególnie te we wschodniej Polsce- powiat hrubieszowski, włodawski, krasnostawski itp). Ale wracając do Lublina. W rejenie szkoły przy Nałkowskich wcale nie ma więcej dzieci niż w latach 90-tych. Skutki budowy szkół są później takie jak przy Biedronki, gdzie funkcjonowała kiedyś potężna szkoła a teraz tworzy się co najwyżej 3 klasy I-wsze...

Nie jestem przeciwnikiem rozbudowy szkoły ani budowy nowej. Ale w życiu należy kierować się logiką.Mamy niż demograficzny, dzieci rodzi się o połowę mniej niż w szczytowych latach 80-tych (w Lublinie o 1/3 mniej, niż w zdecydowanie większym stopniu dotyka tereny wiejskie szczególnie te we wschodniej Polsce- powiat hrubieszowski, włodawski, krasnostawski itp). Ale wracając do Lublina. W rejenie szkoły przy Nałkowskich wcale nie ma więcej dzieci niż w latach 90-tych. Skutki budowy szkół są później takie jak przy Biedronki, gdzie funkcj... rozwiń

Avatar
Gość / 17 czerwca 2015 o 10:31
0
Mieszkańcy os. Słonecznego na ul. Fulmana i okolicznych nowych ulic... zacznijcie protestować!!! Chcieliście likwidacji Toru kartingowego, to teraz chciejcie wybudowania tam szkoły dla swoich pociech!!! Tylko nie zasłaniajcie się tym, że to tereny prywatne. Było o to zadbać jak Tor był sprzedawany przez miasto w ręce prywatne i było wtedy podjąć protest, żeby miasto nie sprzedawało tylko wydudowało tam szkołę, żłobek i dwa przedszkola. W czasach socjalistycznych, jak powstawało nowe osiedle, to razem z nim powstawała infrastruktura... szkoła, żłobek, przedszkole, biblioteka, dom kultury, przychodnia, sklepy. Jestem PRZECIW ROZBUDOWIE OBECNEJ SZKOŁY I ZABRANIU DZIECIOM JEDYNEGO BOISKA DO GRY NA OSIEDLU!!!!
Mieszkańcy os. Słonecznego na ul. Fulmana i okolicznych nowych ulic... zacznijcie protestować!!! Chcieliście likwidacji Toru kartingowego, to teraz chciejcie wybudowania tam szkoły dla swoich pociech!!! Tylko nie zasłaniajcie się tym, że to tereny prywatne. Było o to zadbać jak Tor był sprzedawany przez miasto w ręce prywatne i było wtedy podjąć protest, żeby miasto nie sprzedawało tylko wydudowało tam szkołę, żłobek i dwa przedszkola. W czasach socjalistycznych, jak powstawało nowe osiedle, to razem z nim powstawała infrastruktura... szkoł... rozwiń
Avatar
xyz / 8 lutego 2015 o 22:57
0

Po co nowa szkoła, za 3 lata wszystko wróci do normy.

Lepszym rozwiązaniem jest wybudowanie sali ginastycznej dla gimnazjum, by gmnazjaiści nie przychodzili na wf do 30. Wtedy lekcje w 30 będą kończyły się wcześniej.

Avatar
lubelak / 8 lutego 2015 o 18:21
0

Po co to uczyć? I tak z większości tych dzieci wyrosną głąby.

Avatar
qpkers / 8 lutego 2015 o 17:37
0

To mamy chyba jakiś boom demograficzny.

W czasach gdy chodziłem do szkoły (1994-2000), lekcje były od 8:00 do 18:30... Przypomnę, że do 1999 podstawówki miały 8 klas. Od 1999 ta sama szkoła obsługiwała także gimnazjum, czyli już 9 klas i wciąż dawała radę. Obecnie do szkół chodzi 1/3 dzieci mniej  niż kiedyś, SP30 nie obsługuje też gimnazjum, czyli (zakładająć nie zmieniony wymiar godzin, zmniejszenie klas z 30 do 25 osób) zapotrzebowanie na klasy zmalazło prawie o 50%. Czy dzielnica Nałkowskich od 2000 roku urosła o 50%. To już mi ciężko powiedzieć... ale zaryzykuję stwierdzenie, że nie. Być może w następnych latach powiększy się dwukrotnie w porównaniu do początku lat 90, ale przy wciąż o 1/3 niższej liczbie urodzin dziś niż pod koniec lat 80 (tj. narodzin osób, które na początku lat 90 chodziły do szkół podstawowych) powiększenie tej szkoły jest dziwne. Jeśli już budować to zamiast kołchozu, lepiej nową szkołą. A za brak miejsca w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego należy się kara chłosty dla rajców miejskich!

Pominąłem fakt, że w latach 1994-2000 nauczanie początkowe (klasy 1-3) odbywało się także w tzw. Starej szkole w okolicy Medalionów.

To mamy chyba jakiś boom demograficzny.

W czasach gdy chodziłem do szkoły (1994-2000), lekcje były od 8:00 do 18:30... Przypomnę, że do 1999 podstawówki miały 8 klas. Od 1999 ta sama szkoła obsługiwała także gimnazjum, czyli już 9 klas i wciąż dawała radę. Obecnie do szkół chodzi 1/3 dzieci mniej  niż kiedyś, SP30 nie obsługuje też gimnazjum, czyli (zakładająć nie zmieniony wymiar godzin, zmniejszenie klas z 30 do 25 osób) zapotrzebowanie na klasy zmalazło prawie o 50%. Czy dzielnica Nałkowskich od 2000 roku urosła o 50%. To j... rozwiń

Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Do ostatniego rzutu. Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość
Magazyn

Do ostatniego rzutu. Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość 1 0

Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Złota niedziela AZS UMCS Lublin?

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Złota niedziela AZS UMCS Lublin? 2 0

Organizatorzy mistrzostw Polski zadbali o to, żeby kibice każdego dnia zawodów mieli co oglądać. Dlatego już w piątek w akcji będzie można zobaczyć Pawła Fajdka

Cyrk Podwórkowy w Lublinie przed Carnavalem Sztukmistrzów [harmonogram]
22 lipca 2018, 17:00

Cyrk Podwórkowy w Lublinie przed Carnavalem Sztukmistrzów [harmonogram] 1 0

Co Gdzie Kiedy. Od najbliższej niedzieli po Lublinie będzie krążyć Cyrk Podwórkowy, który co rok jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów. Artyści będą występować na terenie lubelskich dzielnic. Wszystkie występy są darmowe.

Napadli na bezdomnego koło dworca w Lublinie. Nie miał pieniędzy, wtedy zrobili coś jeszcze gorszego

Napadli na bezdomnego koło dworca w Lublinie. Nie miał pieniędzy, wtedy zrobili coś jeszcze gorszego 14 3

Bezdomny został pobity przez dwóch mężczyzn w okolicach dworca autobusowego przy al. Tysiąclecia w Lublinie.

Lublin: Dwie linie autobusowe w sobotę zmienią trasę

Lublin: Dwie linie autobusowe w sobotę zmienią trasę 0 0

Dodatkowy objazd wprowadzony będzie w sobotę na liniach autobusowych nr 7 oraz 50. Powodem są prace drogowe.

Program TV na weekend 20-22 lipca. Jakie filmu warto zobaczyć?
20 lipca 2018, 0:00

Program TV na weekend 20-22 lipca. Jakie filmu warto zobaczyć? 0 0

Stacje telewizyjne kontynuują zapoczątkowane filmowe serie. Miłośnicy fantasy będą mogli obejrzeć w ten weekend kolejne części cyklów Władca Pierścieni i Gwiezdne Wojny, z kolei fani kina superbohaterskiego zobaczą Człowieka ze stali. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Szpital tonie w długach, kolejne grupy zawodowe walczą o podwyżki. Będzie nagroda dla dyrektora?

Szpital tonie w długach, kolejne grupy zawodowe walczą o podwyżki. Będzie nagroda dla dyrektora? 0 4

12 tys. zł nagrody rocznej może dostać dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Zdaniem jednego z członków rady społecznej lecznicy w obecnej napiętej sytuacji to nieetyczne, a związkowcy pytają o uczciwość.

Zostawił auto na parkingu. W nocy stanęło w ogniu
galeria

Zostawił auto na parkingu. W nocy stanęło w ogniu 4 5

Pożar samochodu wybuchł wczoraj w nocy na parkingu przy ul. Wiejskiej w Zamościu.

Górnik Łęczna rozpoczyna nowy sezon od meczu z Gryfem Wejherowo

Górnik Łęczna rozpoczyna nowy sezon od meczu z Gryfem Wejherowo 3 5

Po dwóch kompletnie nieudanych sezonach zielono-czarni rozpoczynają zmagania w II lidze. W sobotę podopieczni trenera Rafała Wójcika zmierzą się na wyjeździe z Gryfem Wejherowo. Początek spotkania zaplanowano na godz. 17

Najpierw pożar ciężarówki, potem zniszczony ładunek. Przedsiębiorca z Lublina daje 50 tys. zł za złapanie wandali [zdjęcia]
Alarm 24
galeria

Najpierw pożar ciężarówki, potem zniszczony ładunek. Przedsiębiorca z Lublina daje 50 tys. zł za złapanie wandali [zdjęcia] 27 13

Przedsiębiorcę z Lublina spotkał ogromny pech. Należąca do niego ciężarówka zapaliła się w trakcie jazdy. Co gorsza, wandale nie oszczędzili ładunku jaki znajdował się na naczepie. Teraz pan Michał chce złapać grafficiarzy dzięki zaoferowanym informatorom pieniądzom.

Matura 2018: Oto najlepsze szkoły w Lublinie i w każdym powiecie [szczegółowe wyniki]
galeria

Matura 2018: Oto najlepsze szkoły w Lublinie i w każdym powiecie [szczegółowe wyniki] 9 2

W oparciu o wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych sprawdziliśmy, które szkoły uczą najlepiej. Na naszej liście znalazły się placówki z poszczególnych powiatów i miast regionu.

Lewart ciągle szuka wzmocnień

Lewart ciągle szuka wzmocnień 1 0

Łukasz Mierzejewski musi w lecie porządnie przebudować swoją drużynę. Lewart stracił wielu ważnych zawodników. Z klubem pożegnali się chociażby: Michał Zuber, Arkadiusz Adamczuk, czy Kamil Piasek