Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 stycznia 2020 r.
8:44

Lublin ma problem z dzikimi lokatorami. Zajmują już ponad 300 mieszkań komunalnych

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
20 62 A A
Do nielegalnego zasiedlania mieszkań dochodzi tam, gdzie miasto ma najwięcej lokali: na Tatarach (na zdjęciu), Kalinowszczyźnie i Bronowicach
Do nielegalnego zasiedlania mieszkań dochodzi tam, gdzie miasto ma najwięcej lokali: na Tatarach (na zdjęciu), Kalinowszczyźnie i Bronowicach (fot. Maciej Kaczanowski)

Upatrują sobie świeżo wyremontowane mieszkanie, wnoszą swoje rzeczy i czują się jak u siebie w domu. Dzicy lokatorzy zajmują już ponad 300 mieszkań komunalnych, a miasto ma duży kłopot z odzyskaniem kontroli nad tymi lokalami. Z problemem będzie musiała się zmierzyć Rada Miasta

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W roku 2018 ujawniliśmy 33 takie przypadki, a w roku 2019 było ich 34 – mówi Łukasz Bilik, rzecznik Zarządu Nieruchomości Komunalnych.

Do nielegalnego zasiedlania mieszkań dochodzi tam, gdzie miasto ma najwięcej lokali: na Kalinowszczyźnie, Tatarach i Bronowicach.
Okazuje się, że „dzicy lokatorzy” zajmują zazwyczaj świeżo wyremontowane mieszkania. Często się zdarza, że przez dłuższy czas obserwują dany lokal i widzą, gdzie się odbywa remont i kiedy się kończy.

Pozbycie się dzikich lokatorów jest w praktyce wyjątkowo trudne. – Można poprosić taką osobę o opuszczenie mieszkania, ale nie można użyć siły – wyjaśnia Ewa Lipińska, dyrektor Wydziału Spraw Mieszkaniowych. – Prowadzenie rozmów tylko sporadycznie daje skutek. Jest powołana komisja, która jedzie do takiego lokalu, prowadzi rozmowy i przedstawia możliwe konsekwencje. W większości wypadków nie daje to żadnego rezultatu. Mieliśmy dosłownie kilka sytuacji, gdy jakaś osoba opuściła lokal po rozmowie.

O każdym takim przypadku miejscy urzędnicy zawiadamiają policję lub prokuraturę. – Problemem jest to, że dostajemy potem postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa ze względu na znikomą szkodliwość społeczną czynu – mówi Bilik. – Składamy wtedy zażalenia, ale zwykle bezskutecznie.

Lokatorzy, którzy w ten sposób „wprowadzili się” do mieszkania komunalnego powinni płacić miastu odszkodowanie za „bezumowne korzystanie” z lokalu. Jest to równowartość czynszu, który płaciłby zwykły, legalny najemca.

Odzyskanie przez miasto kontroli nad mieszkaniem jest możliwe tylko na drodze sądowej po złożeniu pozwu eksmisyjnego. Takie sprawy ciągną się bardzo długo.

– W roku 2018 złożyliśmy 33 takie pozwy, w zeszłym roku 34, sprawy jeszcze się nie zakończyły – przyznaje Bilik.

W zeszłym roku udało się odzyskać zaledwie… trzy mieszkania, chociaż obyło się bez dramatycznych scen towarzyszących eksmisjom. – Po otrzymaniu wyroków eksmisyjnych lokatorzy sami opuścili lokale – mówi rzecznik ZNK. Miejska jednostka zarządza 9100 mieszkaniami. – Z czego 320 jest zajętych samowolnie.

Z problemem dzikich lokatorów ma się zmierzyć Rada Miasta. W harmonogramie jej posiedzeń na rok 2020 znalazła się wzmianka o uchwaleniu „nowej procedury związanej z usuwaniem osób zajmujących nielegalnie lokale mieszkalne”. Na razie nie wiadomo, jak taka procedura miałaby wyglądać, ani kiedy ma być uchwalana.

Ci, którzy zajęli na dziko miejski lokal, praktycznie tracą szanse na późniejsze przyznanie lokalu komunalnego w zwykłym trybie. – Ich szanse są znikome – potwierdza Lipińska.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 62

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Wt / 4 stycznia 2020 r. o 16:09
+46
Idiotyczna interpretacja prawa i stąd kłopoty. Dla mnie to klasyczny zabór mienia oraz włamanie i tu ppwinien mieć zastosowanie kodeks karny a nie Ustawa o ochr. praw lokatorów. Ta ostatnia może mieć zastosowanie tylko w przypadku stos umowy najmu między stronami a nie w prxypadku zaboru mienia czyli przestępstwa. Zastanawia mnie tylko który idiota, na jakiej podstawie i gdzie - w policji, w znk czy gdzie indziej - stosuje taką wykładnię prawa w tym przypadku bo po prostu automatycznie opróżniłbym lokal na bruk z xarzutami o zabór mienia.
Avatar
nieroby !! / 3 stycznia 2020 r. o 09:33
+44
Co się dziwić - dzięki polityce mieszkaniowej dewelo-duce czas oczekiwania na lokal komunalny to już ok. 5-10 lat. Zdesperowane ludziska biorą sprawy w swoje ręce.
 To jak biorą w swoje ręce, to neich idą do uczciwej pracy i zarobią na mieszkanie. A nie tylko daj i daj...
Avatar
Gość / 3 stycznia 2020 r. o 09:40
+36
300 mieszkań to około 15.000 miesięcznie, reszta uczciwie płacących czynsze się musi na to składać
Avatar
Niebawem mgr. / 3 stycznia 2020 r. o 08:49
+35
Wyrzucać dzicz pod most bo staną się bezczelniejsi i zaczną zajmować prywatne mieszkania!
Avatar
Otoja / 3 stycznia 2020 r. o 09:44
+34
Włamanie jest przestępstwem, zatem nie rozumiem "niskiej szkodliwości społecznej". Gdyby groziła im odsiadka to by nie było takiego problemu.
Avatar
Gość / 6 stycznia 2020 r. o 11:22
+33
Może wreszcie ktoś zrozumie że aktualne przepisy chroniące lokatorów-przestępców należy zmienić. Ochrona należy się właścicielowi. Inna sprawa, co ktoś już tu zauważył, że w tej sytuacji nie powinno się stosować ustawy o lokatorach, bo to zwykli bandyci.
Avatar
House / 3 stycznia 2020 r. o 09:17
+32
Takich parchów na zbity pysk powinno się wyrzucać z udziałem umundurowanych służb policji. Ale w naszym kraju prawo chroni bandytów, złodziei i krętaczy.
Avatar
Gość / 3 stycznia 2020 r. o 11:55
+29
Problemem lokali komunalnych w dużej mierze jest to że otrzymują je często ludzie którzy mogą kupić sobie własny. Pracują na czarno dochodu nie mają i ubiegają się o darmochę. Znam kilka takich przypadków. Sąsiad 10 lat nie mieszkał we własnym domu tylko go wynajmował bo zajmował taki lokal. Potem przekazał go synowi, który też choc go stać żebrze o mieszkanie komunalne nowe. Ludzie którzy wyssali z mlekiem matki że im się należy bo są biedni zawsze będą biedni żeby im się należało, a ci naprawdę potrzebujący nie doczekają się lokalu nigdy.
Avatar
bn / 3 stycznia 2020 r. o 10:13
+29
Ach te nasze piękne sądy! Ukraść komuś mieszkanie to jest niska szkodliwość czynu. Świetne.
Avatar
ConMan / 4 stycznia 2020 r. o 02:39
+28
sarcasm alert: no pewnie, że to niska szkodliwość społeczna. po co pracować na własne mieszkanie jak można pójść do miejskiego i bezkarnie zasiedlić? przecież państwo, które to umożliwia, działa na korzyść obywatela!
Avatar
Romek / 7 stycznia 2020 r. o 10:49
-3
To pokazuje jak potrzebne są takie lokale bo ludzi nie stać na kupno czy wynajem w Lublinie przy tych zarobkach, mam przykład znajomych którzy kupili mieszkanie na raty na 30 lat a teraz ledwo wiążą koniec z końcem nawet przy pomocy teściów
Bez przesady, jest wielu młodych ludzi co radzą sobie sami. Z moich znajomych tylko jedno małżeństwo wzięło kredyt na 30 lat i ledwo sobie radzą. Dlaczego? Bo nie są przedsiębiorczy, nie mają wykształcenia, nie mają zawodu, nie chce im się iść na kurs/szkolenie, który podniesie kwalifikacje. Ja z mężem mam kredyt na 10 lat i nie biegnę do rodziców lub teściów z płaczem by pomogli nam spłacać tylko biorę kolejny projekt do zrealizowania.
 A skąd wiesz jakie mają wyksztaucenie i kwalifikacje ?Nikt im po znajomości roboty nie załatwiał , a bogatych rodziców też nie mieli żeby zakładać firmy po za tym nie każdy musi zakładać firmę.Wystarczy by pracodawca odpowiednio płacił za pracę swojemu pracownikowi a nie udawał wielkiego biznesmana i kombinował jak orżnąć pracownika. Pewnie "twój mąż z zawodu jest dyrektorem"
 A skąd wiesz jakie mają wyksztaucenie i kwalifikacje ?Nikt im po znajomości roboty nie załatwiał , a bogatych rodziców też nie mieli żeby zakładać firmy po za tym nie każdy musi zakładać firmę.Wystarczy by pracodawca odpowiednio płacił za pracę swojemu pracownikowi a nie udawał wielkiego biznesmana i kombinował jak orżnąć pracownika. Pewnie "twój mąż z zawodu jest dyrektorem" rozwiń
Avatar
Gość / 6 stycznia 2020 r. o 11:56
-16
Wilki w owczych skórkach.Minusują bo wiedzą że koszty najmu u nich są za duże.Życie się dla nich nie liczy,tylko mamona.
Avatar
Gość / 6 stycznia 2020 r. o 11:22
+33
Może wreszcie ktoś zrozumie że aktualne przepisy chroniące lokatorów-przestępców należy zmienić. Ochrona należy się właścicielowi. Inna sprawa, co ktoś już tu zauważył, że w tej sytuacji nie powinno się stosować ustawy o lokatorach, bo to zwykli bandyci.
Avatar
Abc / 6 stycznia 2020 r. o 09:49
+7
A skąd oni mają klucze ?
Avatar
Franek tattoo / 6 stycznia 2020 r. o 09:34
-19
To miasto pozbywa się lokatorów,czyli wkładki mięsnej.Bo biorą w łapę.Wcale ich los ludzi nie interesuje.Prywatnie lenie w pełni sił po 1000zł biorą za wynajem klitki.
Avatar
Gość / 6 stycznia 2020 r. o 09:24
-12
A co jeśli komuś miasto nie chce przedłużyć umowy,potem mieszka nielegalnie ?.Mimo spłaty całego długu.To jest uczciwe ?.
Avatar
Wt / 4 stycznia 2020 r. o 16:09
+46
Idiotyczna interpretacja prawa i stąd kłopoty. Dla mnie to klasyczny zabór mienia oraz włamanie i tu ppwinien mieć zastosowanie kodeks karny a nie Ustawa o ochr. praw lokatorów. Ta ostatnia może mieć zastosowanie tylko w przypadku stos umowy najmu między stronami a nie w prxypadku zaboru mienia czyli przestępstwa. Zastanawia mnie tylko który idiota, na jakiej podstawie i gdzie - w policji, w znk czy gdzie indziej - stosuje taką wykładnię prawa w tym przypadku bo po prostu automatycznie opróżniłbym lokal na bruk z xarzutami o zabór mienia.
Avatar
Obserwator / 4 stycznia 2020 r. o 10:39
+1
Nie krytykuj premiera. Najpierw załatw mu działki pod budowę, a potem rozliczaj. A kto jest dysponentem terenów miejskich? Dodatkowy temat, by uderzyć w rząd i wytłumaczyć nieporadność samorządu. 
Avatar
Gość / 4 stycznia 2020 r. o 06:31
-47
12 lat, bez meldunku, sama z dzieckiem tułałam się po stancjach czekając na przydział miejskiego mieszkania a okazuje się że tyle mieszkań stoi pustych. Nie dziwię się więc że ludzie sami sobie je zajmują.
Avatar
ConMan / 4 stycznia 2020 r. o 02:39
+28
sarcasm alert: no pewnie, że to niska szkodliwość społeczna. po co pracować na własne mieszkanie jak można pójść do miejskiego i bezkarnie zasiedlić? przecież państwo, które to umożliwia, działa na korzyść obywatela!
Zobacz wszystkie komentarze 62

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W Świdniku będzie pierwsza miejska pasieka

W Świdniku będzie pierwsza miejska pasieka

W Świdniku będą ule. Pierwsza miejska pasieka stanie na terenie sąsiadującym ze stacją paliw Orlen przy al. Lotników Polskich, prawdopodobnie już pod koniec lipca. – Kończymy sprawy formalne – mówi Katarzyna Lis z Urzędu Miasta Świdnik.

Zbiórka na leczenie 2-letniej Niny Słupskiej z Lublina. Do końca pozostało już tak niewiele

Zbiórka na leczenie 2-letniej Niny Słupskiej z Lublina. Do końca pozostało już tak niewiele

O 600 tysięcy złotych zmniejszyła się kwota na koncie fundacji Siepomaga przeznaczona na leczenie Niny Słupskiej z Lublina – 2-latki chorej na rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Okazuje się jednak, że to nie jedna osoba wpłaciła takie duże pieniądze. Dlatego też milioner o wielki sercu wciąż jest poszukiwany.

Dwa mecze Motoru Lublin w PGE Ekstralidze w dwa dni. Ostatnia prosta przed play-offami

Dwa mecze Motoru Lublin w PGE Ekstralidze w dwa dni. Ostatnia prosta przed play-offami

Do zakończenia rundy zasadniczej pozostały zaledwie trzy spotkania, a Motor Lublin jest na dobrej drodze, żeby wjechać do play-offów. W niedzielę (godz. 19.15) "Koziołki" w Toruniu zmierzą się z miejscowym eWinner Apatorem. Z kolei dzień później (godz. 20.30) pojadą u siebie z ZOOLeszcz DPV Logistic GKM Grudziądz

Koronawirus 24 lipca. 122 nowe zakażenia koronawirusem w Polsce. Co z woj. lubelskim?

Koronawirus 24 lipca. 122 nowe zakażenia koronawirusem w Polsce. Co z woj. lubelskim?

122 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 6 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10.30 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce. W woj. lubelskim jest 13 zakażeń, zmarły 2 osoby

Jerzy Małek Quintet - koncert w Centrum Spotkania Kultur
5 sierpnia 2021, 19:00

Jerzy Małek Quintet - koncert w Centrum Spotkania Kultur

Kolejny miesiąc wakacji w Klubie Muzycznym Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) zainauguruje koncert formacji Jerzy Małek Quintet. Wydarzenie zostanie zorganizowane 5 sierpnia o godz. 19.

Operacja na żywych szpitalach. Łączenie placówek to coś więcej niż "dzielenie długu na pół"?

Operacja na żywych szpitalach. Łączenie placówek to coś więcej niż "dzielenie długu na pół"?

Leczenie pacjentów ma być tańsze i sprawniejsze – taki skutek ma przynieść połączenie szpitali planowane przez władze województwa. – Czy tym razem wyniknie z tego coś konkretnego, czy to tylko dzielenie długu na pół? – pytają związkowcy.

Biała Podlaska: Drugi przetarg na parking przy Janowskiej. Spółka zeszła z ceny

Biała Podlaska: Drugi przetarg na parking przy Janowskiej. Spółka zeszła z ceny

Nikt nie stanął do przetargu na dzierżawę terenu przy ulicy Janowskiej 74 A. Mieszkańcy do tej pory w ramach użyczenia mieli tu parking. Ale miejska spółka chce na tym zarobić. Ogłoszono już drugi przetarg.

20-latek ugodzony nożem wykrwawił się na oczach przyjaciół. "Dało się wyczuć bijącą od niego nienawiść"
Reportaż Uwagi! TVN
film

20-latek ugodzony nożem wykrwawił się na oczach przyjaciół. "Dało się wyczuć bijącą od niego nienawiść"

Grupa dwudziestolatków spędzała razem czas. Niespodziewanie, podszedł do nich starszy mężczyzna. - Przywitał się, kulturalnie spytał, czy może się przysiąść. Zgodziliśmy się - opowiada Żaneta. Niedługo później doszło do tragedii.

Wakacje na plaży? Lepiej iść do pracy, na staż czy praktyki. "Nic nie zastąpi nauki codziennego kontaktu z realnie wykonywaną pracą"
Magazyn

Wakacje na plaży? Lepiej iść do pracy, na staż czy praktyki. "Nic nie zastąpi nauki codziennego kontaktu z realnie wykonywaną pracą"

Podczas gdy większość licealistów spędza wakacje na słodkim i zasłużonym nicnierobieniu, ich koledzy z techników pracują. Dla nich wakacje to czas praktyk i staży.

"Muzyka z pogranicza". Koncert Fonii Lublina
1 sierpnia 2021, 19:00

"Muzyka z pogranicza". Koncert Fonii Lublina

W niedzielę, 1 sierpnia o godz. 19, będzie można w formie online wysłuchać koncertu "Muzyka z pogranicza" z całorocznego cyklu Fonie Lublina.

Ile zarabia strażnik miejski w Puławach? Już trzeci raz szukają chętnych do pracy

Ile zarabia strażnik miejski w Puławach? Już trzeci raz szukają chętnych do pracy

Już po raz trzeci w przeciągu roku Urząd Miasta Puławy oferuje pracę trzem strażnikom miejskim. W poprzednich dwóch naborach udało się zatrudnić zaledwie jedną osobę.

Biała Podlaska: Spółka energetyczna czeka na harmonogram prac od miasta

Biała Podlaska: Spółka energetyczna czeka na harmonogram prac od miasta

Na początku lipca miasto zapowiedziało, że rusza z przebudową ulicy Podmiejskiej. Ale spółka energetyczna nie doczekała się jeszcze harmonogramu prac od urzędników.

Łączą kablem inteligencję z tradycją. A do tego mają wielkie serca
Rozmowa

Łączą kablem inteligencję z tradycją. A do tego mają wielkie serca

Z Krzysztofem Pietrzakiem z lubelskiej firmy Inteligentne Instalacje Elektryczne rozmawiamy o szkolnictwie zawodowym, sytuacji w branży po pandemii oraz o tym, czy mamy wielkie serca.

Lao Che we wrześniu w Lublinie
5 września 2021, 17:00

Lao Che we wrześniu w Lublinie

Po ponad 20 latach grania zespół Lao Che zawiesza działalność. Ale zanim to nastąpi, popularna formacja wyrusza w ostatnią, pożegnalną trasę koncertową. 5 września wystąpi w Lublinie.

Igrzyska rozpoczęte. W Tokio odbyła się ceremonia otwarcia
film

Igrzyska rozpoczęte. W Tokio odbyła się ceremonia otwarcia

Tokio, Japonia. W Tokio odbyła się ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich. Uroczystość przeprowadzono bez obecności widzów na stadionie olimpijskim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.