Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

31 stycznia 2013 r.
21:27
Edytuj ten wpis

Rozwiązania proekologiczne na budowie S17 pochłoną kilkaset mln zł

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 10 A A
Goździk pyszny (Dianthus superbus L.) jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Jest zagrożony wymarciem
Goździk pyszny (Dianthus superbus L.) jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Jest zagrożony wymarciem

Głównie za sprawą przebiegu drogi tuż obok obszaru chronionego programem Natura 2000.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Budowę drogi ekspresowej o długości 66,8 km podzielono na pięć kontraktów. Powstaje dwujezdniowa droga z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Wjazd na ekspresówkę będzie możliwy za pośrednictwem 11 bezkolizyjnych węzłów (Sielce, Kurów, Przybysławice, Bogucin, Dąbrowica, Jakubowice, Lubartów, Włodawa, Mełgiewska, Witosa, Świdnik).

– Poza budową samej drogi zostanie wykonane szereg rozwiązań z zakresu ochrony przyrody. Chodzi o ekrany akustyczne i przejścia dla zwierząt. Na S17 powstanie 66 przejść dla zwierząt dużych, średnich i małych i ponad 60 km ekranów przeciwhałasowych – wylicza Krzysztof Nalewajko, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie. – Ekologia to spore wyzwanie. Przy budowie dróg musimy przestrzegać rygorystycznych unijnych przepisów – dodaje.

Największym wyzwaniem okazał się odcinek S17 pomiędzy węzłami Lubartów i Witosa.

– Droga ekspresowa przecina dolinę Bystrzycy, biegnąc w sąsiedztwie Obszaru Natura 2000. Z kilku możliwych wariantów wybraliśmy droższy, ale najbardziej ekologiczny. Droga została poprowadzona estakadą nad całą doliną. Drugie rozwiązanie, które braliśmy pod uwagę, to usypanie nasypu. Ale taka konstrukcja mogłaby doprowadzić do zaburzeń w przepływie wód podziemnych i w efekcie wysuszenia łąk w dolinie – mówi Krzysztof Nalewajko.

Nie był to jedyny problem na tym odcinku S17. Drogowcy musieli się także wcielić w rolę botaników i ogrodników.

– Zgodnie z zaleceniami Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska przesadziliśmy goździka pysznego, który rósł w miejscu budowanej estakady – dodaje Krzysztof Nalewajko.

Na tym odcinku stanie też 10,5 km ekranów akustycznych oraz 11 przejść dla zwierząt różnej wielkości.
Koszt budowy drogi ekspresowej S17 Kurów-Lublin-Piaski to 3.561.958.989 zł, z czego 2,4 mld to dofinansowanie unijne.
węzeł Sielce - węzeł Bogucin (23 km)

10 km ekranów akustycznych
3 przejścia dla dużych zwierząt
4 dla średnich
15 dla małych
7 dla płazów systemu odwodnienia o dł. 16,4 km
12 zbiorników retencyjnych
7 zbiorników infiltracyjnych

węzeł Bogucin – węzeł Dąbrowica (8 km)

7,6 km ekranów akustycznych
3 przejścia dla zwierząt średnich
7 dla małych
3 dla płazów

węzeł Dąbrowica - węzeł Lubartów (10 km)

13,6 km ekranów akustycznych
8 przejść dla zwierząt

węzeł Witosa – Piaski (13 km)

19 km ekranów akustycznych
2 przejścia dla zwierząt


Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
tmk / 2 lutego 2013 r. o 14:13
0
do "krzoy" - ptaki o ekrany robijają się masowo więc tak do końca się nie zagalopowałem ;-) ale nie o to chodzi. Nie twierdze że ekrany to samo zło, chociaż w wielu miejscach uważam je za zbyteczne. Chodzi mi o to że ekrany akustyczne mają na celu ochronę przed hałasem ludzi i ich zabudowania a jednak koszty ich budowy wrzuca się do worka pod tytułem ekologia i potem słyszy się głosy że na ptaszki i żabki poszło kilkaset milonów złotych. A co do ekranów to jednak jest ich za dużo. Na przykłądzie drogi Lublin-Piaski. Kilka lat temu droga była dziurawa jak przysłowiowy szwajcarski ser i kiedy w te dziury wpadały rozklekotane tiry to wtedy był dopiero hałas, a mimo to wzdłuż drogi powstawały nowe przedsiębiorstwa a nawet domy. Teraz, kiedy drog a jest gładka jak stół i hałas jest o wiele, wiele mniejszy zabudowano ją praktycznie na całej długości tak że tylko spać się chce kiedy się po niej jedzie.
do "krzoy" - ptaki o ekrany robijają się masowo więc tak do końca się nie zagalopowałem ;-) ale nie o to chodzi. Nie twierdze że ekrany to samo zło, chociaż w wielu miejscach uważam je za zbyteczne. Chodzi mi o to że ekrany akustyczne mają na celu ochronę przed hałasem ludzi i ich zabudowania a jednak koszty ich budowy wrzuca się do worka pod tytułem ekologia i potem słyszy się głosy że na ptaszki i żabki poszło kilkaset milonów złotych. A co do ekranów to jednak jest ich za dużo. Na przykłądzie drogi Lublin-Piaski. Kilka lat temu ... rozwiń
Avatar
Roman45 / 2 lutego 2013 r. o 13:00
0
zamiast podziwiać piękne widoczki znad estakady, będziemy podróżować tunelo-mostem z widokiem na latarnie... super ku*** ekologia...
Avatar
seems duribill / 2 lutego 2013 r. o 12:54
0
[quote name='m' timestamp='1359793752' post='728972']
prawda jest taka że europa zachodnia dokonała mega chemizacji rolnictwa, rozwoju przemysłu zniszczyła przyrodę. teraz narzuciła ostro normy na które wpadli nowi członkowie unii.oni rozbudowali sieć dróg przemysł a my mamy płacić za ich błędy. to hipokryzja
[/quote]
Do "m": ich hipokryzja jest lepsza od twierdzenia, że skoro oni zniszczyli sobie środowisko i przyrodę to i my też powinniśmy...!!!
Avatar
krzoy / 2 lutego 2013 r. o 12:51
0
[quote name='tmk' timestamp='1359799970' post='729001']
EKOLOGIA - CHŁOPIEC DO BICIA
kolejny stronniczy artykuł, który robi z ekologii strasznego potwora pożerającego publiczne pieniądze. Czyżby budowa była zagrożona w związku z blokadą kasy przez UE i GDDKiA robi sobie grunt pod ewentualne wymówki że gdyby nie wymogi ochrony środowiska topieniądzy by starczyło??
Co mają ekrany akustyczne do wymogów ochrony środowiska? To jest wymysł lobby producentów ekranów i z ekologią nie ma nic wspólnego (no chyba tylko tyle że o ekrany rozbijają się ptaki ;-) ) - przejścia dla zwierząt - w większości są to po prostu odposiednio dostosowane przepusty na deszczówkę których budowa, tak jak budowa zbiorników retencyjnych jest czymś zupełnie normalnym, nie zależnie od tego czy droga przebiega w pobliżu obszarów chronionych czy z dala od nich. Przebudowywana/budowana obecnie s17 graniczy z obszarami Natura 2000 na długości 1 km więc "zrzucanie" na naturę koniczenoćsi budowania kilkudziesięciu kilometrów ekranów, kilkunastu zbiorników retencyjnych itp. jest "lekkim" nieporozumieniem. Nie ładnie redakcjo, nie ładnie.
[/quote]
Do "tmk": "o ekrany rozbijają się ptaki" chyba sięzagalopowałeś..!!! Ale ogólnie masz rację! A co do ekranów to postaw się w roli mieszkańców, którym wybudowano obwodnicę za płotem...!
[quote name='tmk' timestamp='1359799970' post='729001']
EKOLOGIA - CHŁOPIEC DO BICIA
kolejny stronniczy artykuł, który robi z ekologii strasznego potwora pożerającego publiczne pieniądze. Czyżby budowa była zagrożona w związku z blokadą kasy przez UE i GDDKiA robi sobie grunt pod ewentualne wymówki że gdyby nie wymogi ochrony środowiska topieniądzy by starczyło??
Co mają ekrany akustyczne do wymogów ochrony środowiska? To jest wymysł lobby producentów ekranów i z ekologią nie ma nic wspólnego (no chy... rozwiń
Avatar
krzoy / 2 lutego 2013 r. o 12:46
0
Unia dofinansowała ponad 2/3 kosztów budowy S17 to ma prawo wymagać ochrony środowiska. Europa budowała swoje drogi kilkadziesiąt lat temu i wtedy były inne przepisy. Dziś są ostrzejsze i bardzo dobrze! A przeciwnikom ekranów życzę obwodnicy, ekspresówki lub autostrady w pobliżu, gwarantuję że zmienią zdanie! Ekrany to 10 % kosztów budowy czy to aż tak dużo? Zamiast 100 km ekspresówki z ekranami można mieć 110 km bez nich... warto oszczędzać...? Moim zdaniem nie!
Avatar
tmk / 2 lutego 2013 r. o 11:12
0
EKOLOGIA - CHŁOPIEC DO BICIA
kolejny stronniczy artykuł, który robi z ekologii strasznego potwora pożerającego publiczne pieniądze. Czyżby budowa była zagrożona w związku z blokadą kasy przez UE i GDDKiA robi sobie grunt pod ewentualne wymówki że gdyby nie wymogi ochrony środowiska topieniądzy by starczyło??
Co mają ekrany akustyczne do wymogów ochrony środowiska? To jest wymysł lobby producentów ekranów i z ekologią nie ma nic wspólnego (no chyba tylko tyle że o ekrany rozbijają się ptaki ;-) ) - przejścia dla zwierząt - w większości są to po prostu odposiednio dostosowane przepusty na deszczówkę których budowa, tak jak budowa zbiorników retencyjnych jest czymś zupełnie normalnym, nie zależnie od tego czy droga przebiega w pobliżu obszarów chronionych czy z dala od nich. Przebudowywana/budowana obecnie s17 graniczy z obszarami Natura 2000 na długości 1 km więc "zrzucanie" na naturę koniczenoćsi budowania kilkudziesięciu kilometrów ekranów, kilkunastu zbiorników retencyjnych itp. jest "lekkim" nieporozumieniem. Nie ładnie redakcjo, nie ładnie.
EKOLOGIA - CHŁOPIEC DO BICIA
kolejny stronniczy artykuł, który robi z ekologii strasznego potwora pożerającego publiczne pieniądze. Czyżby budowa była zagrożona w związku z blokadą kasy przez UE i GDDKiA robi sobie grunt pod ewentualne wymówki że gdyby nie wymogi ochrony środowiska topieniądzy by starczyło??
Co mają ekrany akustyczne do wymogów ochrony środowiska? To jest wymysł lobby producentów ekranów i z ekologią nie ma nic wspólnego (no chyba tylko tyle że o ekrany rozbijają się ptaki ;-) ) - przejścia dla zwierząt - w więks... rozwiń
Avatar
m / 2 lutego 2013 r. o 09:29
0
prawda jest taka że europa zachodnia dokonała mega chemizacji rolnictwa, rozwoju przemysłu zniszczyła przyrodę. teraz narzuciła ostro normy na które wpadli nowi członkowie unii.oni rozbudowali sieć dróg przemysł a my mamy płacić za ich błędy. to hipokryzja
Avatar
henio / 2 lutego 2013 r. o 00:52
0
"Przy budowie dróg musimy przestrzegać rygorystycznych unijnych przepisów" - tylko jakoś w pozostałej części Unii nie widać setek kilometrów dróg (autostrad i S-ek) obudowanych ekranami tak jak między Odrą a Bugiem.
Avatar
s / 1 lutego 2013 r. o 22:14
0
[quote name='Arek' timestamp='1359748695' post='728856']
Jeszcze tylko ostatni odcinek Zachodni Obwodnicy Lublina, w. Dąbrowica - w. Konopnica ok 10 km. S-19, usprawni ruch Lublina i powiatu lubelskiego, ważne aby procedury/przetargi rozpoczęły się przed listopadem 2013 r. aby nie przepadła gotowa dokumentacja i nie było problemów z decyzjami środowiskowymi. Dobrze, aby GDDKiA uruchomiła procedury o ZnRID (pozwolenie na budowę) przed wakacjami 2013 r. Sz. P. K. Nalewajko myślę że też kibicuje temu odcinkowi.
[/quote]
Śmiem twierdzić, że bez tego odcinka "robota poszła by na marne"!.
[quote name='Arek' timestamp='1359748695' post='728856']
Jeszcze tylko ostatni odcinek Zachodni Obwodnicy Lublina, w. Dąbrowica - w. Konopnica ok 10 km. S-19, usprawni ruch Lublina i powiatu lubelskiego, ważne aby procedury/przetargi rozpoczęły się przed listopadem 2013 r. aby nie przepadła gotowa dokumentacja i nie było problemów z decyzjami środowiskowymi. Dobrze, aby GDDKiA uruchomiła procedury o ZnRID (pozwolenie na budowę) przed wakacjami 2013 r. Sz. P. K. Nalewajko myślę że też kibicuje temu odcinkowi.
rozwiń
Avatar
Arek / 1 lutego 2013 r. o 20:58
0
Jeszcze tylko ostatni odcinek Zachodni Obwodnicy Lublina, w. Dąbrowica - w. Konopnica ok 10 km. S-19, usprawni ruch Lublina i powiatu lubelskiego, ważne aby procedury/przetargi rozpoczęły się przed listopadem 2013 r. aby nie przepadła gotowa dokumentacja i nie było problemów z decyzjami środowiskowymi. Dobrze, aby GDDKiA uruchomiła procedury o ZnRID (pozwolenie na budowę) przed wakacjami 2013 r. Sz. P. K. Nalewajko myślę że też kibicuje temu odcinkowi.
Avatar
tmk / 2 lutego 2013 r. o 14:13
0
do "krzoy" - ptaki o ekrany robijają się masowo więc tak do końca się nie zagalopowałem ;-) ale nie o to chodzi. Nie twierdze że ekrany to samo zło, chociaż w wielu miejscach uważam je za zbyteczne. Chodzi mi o to że ekrany akustyczne mają na celu ochronę przed hałasem ludzi i ich zabudowania a jednak koszty ich budowy wrzuca się do worka pod tytułem ekologia i potem słyszy się głosy że na ptaszki i żabki poszło kilkaset milonów złotych. A co do ekranów to jednak jest ich za dużo. Na przykłądzie drogi Lublin-Piaski. Kilka lat temu droga była dziurawa jak przysłowiowy szwajcarski ser i kiedy w te dziury wpadały rozklekotane tiry to wtedy był dopiero hałas, a mimo to wzdłuż drogi powstawały nowe przedsiębiorstwa a nawet domy. Teraz, kiedy drog a jest gładka jak stół i hałas jest o wiele, wiele mniejszy zabudowano ją praktycznie na całej długości tak że tylko spać się chce kiedy się po niej jedzie.
do "krzoy" - ptaki o ekrany robijają się masowo więc tak do końca się nie zagalopowałem ;-) ale nie o to chodzi. Nie twierdze że ekrany to samo zło, chociaż w wielu miejscach uważam je za zbyteczne. Chodzi mi o to że ekrany akustyczne mają na celu ochronę przed hałasem ludzi i ich zabudowania a jednak koszty ich budowy wrzuca się do worka pod tytułem ekologia i potem słyszy się głosy że na ptaszki i żabki poszło kilkaset milonów złotych. A co do ekranów to jednak jest ich za dużo. Na przykłądzie drogi Lublin-Piaski. Kilka lat temu ... rozwiń
Avatar
Roman45 / 2 lutego 2013 r. o 13:00
0
zamiast podziwiać piękne widoczki znad estakady, będziemy podróżować tunelo-mostem z widokiem na latarnie... super ku*** ekologia...
Avatar
seems duribill / 2 lutego 2013 r. o 12:54
0
[quote name='m' timestamp='1359793752' post='728972']
prawda jest taka że europa zachodnia dokonała mega chemizacji rolnictwa, rozwoju przemysłu zniszczyła przyrodę. teraz narzuciła ostro normy na które wpadli nowi członkowie unii.oni rozbudowali sieć dróg przemysł a my mamy płacić za ich błędy. to hipokryzja
[/quote]
Do "m": ich hipokryzja jest lepsza od twierdzenia, że skoro oni zniszczyli sobie środowisko i przyrodę to i my też powinniśmy...!!!
Avatar
krzoy / 2 lutego 2013 r. o 12:51
0
[quote name='tmk' timestamp='1359799970' post='729001']
EKOLOGIA - CHŁOPIEC DO BICIA
kolejny stronniczy artykuł, który robi z ekologii strasznego potwora pożerającego publiczne pieniądze. Czyżby budowa była zagrożona w związku z blokadą kasy przez UE i GDDKiA robi sobie grunt pod ewentualne wymówki że gdyby nie wymogi ochrony środowiska topieniądzy by starczyło??
Co mają ekrany akustyczne do wymogów ochrony środowiska? To jest wymysł lobby producentów ekranów i z ekologią nie ma nic wspólnego (no chyba tylko tyle że o ekrany rozbijają się ptaki ;-) ) - przejścia dla zwierząt - w większości są to po prostu odposiednio dostosowane przepusty na deszczówkę których budowa, tak jak budowa zbiorników retencyjnych jest czymś zupełnie normalnym, nie zależnie od tego czy droga przebiega w pobliżu obszarów chronionych czy z dala od nich. Przebudowywana/budowana obecnie s17 graniczy z obszarami Natura 2000 na długości 1 km więc "zrzucanie" na naturę koniczenoćsi budowania kilkudziesięciu kilometrów ekranów, kilkunastu zbiorników retencyjnych itp. jest "lekkim" nieporozumieniem. Nie ładnie redakcjo, nie ładnie.
[/quote]
Do "tmk": "o ekrany rozbijają się ptaki" chyba sięzagalopowałeś..!!! Ale ogólnie masz rację! A co do ekranów to postaw się w roli mieszkańców, którym wybudowano obwodnicę za płotem...!
[quote name='tmk' timestamp='1359799970' post='729001']
EKOLOGIA - CHŁOPIEC DO BICIA
kolejny stronniczy artykuł, który robi z ekologii strasznego potwora pożerającego publiczne pieniądze. Czyżby budowa była zagrożona w związku z blokadą kasy przez UE i GDDKiA robi sobie grunt pod ewentualne wymówki że gdyby nie wymogi ochrony środowiska topieniądzy by starczyło??
Co mają ekrany akustyczne do wymogów ochrony środowiska? To jest wymysł lobby producentów ekranów i z ekologią nie ma nic wspólnego (no chy... rozwiń
Avatar
krzoy / 2 lutego 2013 r. o 12:46
0
Unia dofinansowała ponad 2/3 kosztów budowy S17 to ma prawo wymagać ochrony środowiska. Europa budowała swoje drogi kilkadziesiąt lat temu i wtedy były inne przepisy. Dziś są ostrzejsze i bardzo dobrze! A przeciwnikom ekranów życzę obwodnicy, ekspresówki lub autostrady w pobliżu, gwarantuję że zmienią zdanie! Ekrany to 10 % kosztów budowy czy to aż tak dużo? Zamiast 100 km ekspresówki z ekranami można mieć 110 km bez nich... warto oszczędzać...? Moim zdaniem nie!
Avatar
tmk / 2 lutego 2013 r. o 11:12
0
EKOLOGIA - CHŁOPIEC DO BICIA
kolejny stronniczy artykuł, który robi z ekologii strasznego potwora pożerającego publiczne pieniądze. Czyżby budowa była zagrożona w związku z blokadą kasy przez UE i GDDKiA robi sobie grunt pod ewentualne wymówki że gdyby nie wymogi ochrony środowiska topieniądzy by starczyło??
Co mają ekrany akustyczne do wymogów ochrony środowiska? To jest wymysł lobby producentów ekranów i z ekologią nie ma nic wspólnego (no chyba tylko tyle że o ekrany rozbijają się ptaki ;-) ) - przejścia dla zwierząt - w większości są to po prostu odposiednio dostosowane przepusty na deszczówkę których budowa, tak jak budowa zbiorników retencyjnych jest czymś zupełnie normalnym, nie zależnie od tego czy droga przebiega w pobliżu obszarów chronionych czy z dala od nich. Przebudowywana/budowana obecnie s17 graniczy z obszarami Natura 2000 na długości 1 km więc "zrzucanie" na naturę koniczenoćsi budowania kilkudziesięciu kilometrów ekranów, kilkunastu zbiorników retencyjnych itp. jest "lekkim" nieporozumieniem. Nie ładnie redakcjo, nie ładnie.
EKOLOGIA - CHŁOPIEC DO BICIA
kolejny stronniczy artykuł, który robi z ekologii strasznego potwora pożerającego publiczne pieniądze. Czyżby budowa była zagrożona w związku z blokadą kasy przez UE i GDDKiA robi sobie grunt pod ewentualne wymówki że gdyby nie wymogi ochrony środowiska topieniądzy by starczyło??
Co mają ekrany akustyczne do wymogów ochrony środowiska? To jest wymysł lobby producentów ekranów i z ekologią nie ma nic wspólnego (no chyba tylko tyle że o ekrany rozbijają się ptaki ;-) ) - przejścia dla zwierząt - w więks... rozwiń
Avatar
m / 2 lutego 2013 r. o 09:29
0
prawda jest taka że europa zachodnia dokonała mega chemizacji rolnictwa, rozwoju przemysłu zniszczyła przyrodę. teraz narzuciła ostro normy na które wpadli nowi członkowie unii.oni rozbudowali sieć dróg przemysł a my mamy płacić za ich błędy. to hipokryzja
Avatar
henio / 2 lutego 2013 r. o 00:52
0
"Przy budowie dróg musimy przestrzegać rygorystycznych unijnych przepisów" - tylko jakoś w pozostałej części Unii nie widać setek kilometrów dróg (autostrad i S-ek) obudowanych ekranami tak jak między Odrą a Bugiem.
Avatar
s / 1 lutego 2013 r. o 22:14
0
[quote name='Arek' timestamp='1359748695' post='728856']
Jeszcze tylko ostatni odcinek Zachodni Obwodnicy Lublina, w. Dąbrowica - w. Konopnica ok 10 km. S-19, usprawni ruch Lublina i powiatu lubelskiego, ważne aby procedury/przetargi rozpoczęły się przed listopadem 2013 r. aby nie przepadła gotowa dokumentacja i nie było problemów z decyzjami środowiskowymi. Dobrze, aby GDDKiA uruchomiła procedury o ZnRID (pozwolenie na budowę) przed wakacjami 2013 r. Sz. P. K. Nalewajko myślę że też kibicuje temu odcinkowi.
[/quote]
Śmiem twierdzić, że bez tego odcinka "robota poszła by na marne"!.
[quote name='Arek' timestamp='1359748695' post='728856']
Jeszcze tylko ostatni odcinek Zachodni Obwodnicy Lublina, w. Dąbrowica - w. Konopnica ok 10 km. S-19, usprawni ruch Lublina i powiatu lubelskiego, ważne aby procedury/przetargi rozpoczęły się przed listopadem 2013 r. aby nie przepadła gotowa dokumentacja i nie było problemów z decyzjami środowiskowymi. Dobrze, aby GDDKiA uruchomiła procedury o ZnRID (pozwolenie na budowę) przed wakacjami 2013 r. Sz. P. K. Nalewajko myślę że też kibicuje temu odcinkowi.
rozwiń
Avatar
Arek / 1 lutego 2013 r. o 20:58
0
Jeszcze tylko ostatni odcinek Zachodni Obwodnicy Lublina, w. Dąbrowica - w. Konopnica ok 10 km. S-19, usprawni ruch Lublina i powiatu lubelskiego, ważne aby procedury/przetargi rozpoczęły się przed listopadem 2013 r. aby nie przepadła gotowa dokumentacja i nie było problemów z decyzjami środowiskowymi. Dobrze, aby GDDKiA uruchomiła procedury o ZnRID (pozwolenie na budowę) przed wakacjami 2013 r. Sz. P. K. Nalewajko myślę że też kibicuje temu odcinkowi.
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Są już dostępne wejściówki na "Kino pod gwiazdami"
29 maja 2020, 20:30

Są już dostępne wejściówki na "Kino pod gwiazdami"

Już w najbliższy weekend w Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego odbędą się pierwsze filmowe pokazy w ramach "Kina pod gwiazdami". To powrót do tradycji sprzed ponad dekady. Centrum Kultury uruchomiło możliwość odbioru wejściówek na seanse.

Ministerstwo Zdrowia: 135 laboratoriów diagnostycznych wykonuje testy na koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia: 135 laboratoriów diagnostycznych wykonuje testy na koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało we wtorek wykaz laboratoriów diagnostycznych wykonujących badania wykrywające zakażenie SARS-CoV-2. Obecnie – według stanu na 26 maja – na liście jest 135 laboratoriów.

Firma z Konopnicy dostarczy jeepy chełmskim pogranicznikom

Firma z Konopnicy dostarczy jeepy chełmskim pogranicznikom

Do 15 grudnia Auto Fix Forum z Konopnicy ma dostarczyć 50 samochodów marki Jeep Wrangler dla Straży Granicznej. Lubelska firma wgrała rządowy przetarg o wartości ponad 14 milionów złotych. Auta mają być dostarczone do Chełma.

Obwodnica Łęcznej za kilka lat. Podpisano program inwestycji dla jej budowy

Obwodnica Łęcznej za kilka lat. Podpisano program inwestycji dla jej budowy

Zrobiono pierwszy krok do budowy obwodnicy Łęcznej. Dzisiaj podpisano program inwestycji dla jej budowy w ramach drogi krajowej nr 82. Nowa droga powstanie w latach 2027–2029.

Prezydent Zamościa chce zarabiać mniej. Radni są przeciwni. "To typowy gest PR"

Prezydent Zamościa chce zarabiać mniej. Radni są przeciwni. "To typowy gest PR"

Tylko jedna radna przychyliła się do pomysłu prezydenta Zamościa by ten na czas pandemii zarabiał mniej. Pozostali byli przeciwko odchudzaniu portfela Andrzeja Wnuka. Bo to chwyt pod publiczkę i nic miastu nie da

Więźniowie zamojskiego zakładu karnego przygotowywali kartki dla mam

Więźniowie zamojskiego zakładu karnego przygotowywali kartki dla mam

– Z powodu trwającej od miesięcy pandemii, w zakładach karnych wstrzymano widzenia i na razie osadzeni nie mogą spotykać się z bliskimi. Mogą jednak w inny sposób złożyć życzenia mamom, wysyłając im własnoręcznie wykonaną kartkę – informuje kpt. Edyta Radczuk, rzecznik Prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Lublinie.

Wybieramy okna do kuchni i łazienki

Wybieramy okna do kuchni i łazienki

Kiedy stajemy przed wyborem stolarki okiennej, najczęściej myślimy o ciepłych i dużych przeszkleniach do salonu czy sypialni. Mniej uwagi poświęcamy tym, które znajdą się w kuchni lub łazience. Jest to jednak decyzja, która wpłynie na komfort użytkowania tych pomieszczeń.

Historia skryta pod starą farbą. Co znaleziono w zabytkowej kamienicy przy ul. Rybnej?
galeria

Historia skryta pod starą farbą. Co znaleziono w zabytkowej kamienicy przy ul. Rybnej?

Oryginalne polichromie zostały odsłonięte podczas remontu zabytkowej kamienicy przy ul. Rybnej 7. Wojewódzki konserwator zabytków przekonuje, że dzięki temu można odtworzyć historyczny wystrój wnętrz, ale jednocześnie twierdzi, że ozdobione w ten sposób pomieszczenia nie powinny dłużej być mieszkaniami.

Lubelskie: Dzisiaj trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Aktualna sytuacja epidemiologiczna
Mapy
galeria

Lubelskie: Dzisiaj trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Aktualna sytuacja epidemiologiczna

Ministerstwo Zdrowia podało, że dzisiaj w woj. lubelskim odnotowano trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Do tej pory pozytywny wynik badania na obecność wirusa SARS-CoV-2 miało 448 osób.

Wojewódzki szpital psychiatryczny w Radecznicy ma dyrektora

Wojewódzki szpital psychiatryczny w Radecznicy ma dyrektora

Zarząd Województwa Lubelskiego powołał dzisiaj Łukasza Łobejko na stanowisko dyrektora wojewódzkiego szpitala psychiatrycznego w Radecznicy. Dyrektorski gabinet zajmie na sześć lat.

Lublin: Miasto nie dołoży do projektu ul. Berylowej

Lublin: Miasto nie dołoży do projektu ul. Berylowej

Unieważniony został przetarg na zaprojektowanie 450-metrowego odcinka ul. Berylowej między ul. Jantarową a skrzyżowaniem z Kryształową i Onyksową. Zleceniem interesowały się dwie firmy, ale umowy nie dostanie żadna z nich, bo plany rozbiły się o pieniądze

Nowy wiceprezes Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Z nową wizją

Nowy wiceprezes Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Z nową wizją

Ma 47 lat, spore doświadczenie w branży farmaceutycznej i dalszych kuzynów w Ministerstwie Zdrowia. Dzisiaj prezes Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego Marcin Wieczorek przedstawił swojego nowego zastępcę.

Galeria Labirynt otwarta dla publiczności. Na początek wystawa Moniki Sosnowskiej
29 maja 2020, 18:00

Galeria Labirynt otwarta dla publiczności. Na początek wystawa Moniki Sosnowskiej

Od 30 maja budynek Galerii Labirynt po ponad dwóch miesiącach przerwy spowodowanej epidemią koronawirusa zostanie otwarty dla publiczności. Z tej okazji zaplanowano wernisaż wystawy prac Moniki Sosnowskiej.

1,5 mln maseczek ochronnych niezdatnych do użytku. Zostaną zniszczone

1,5 mln maseczek ochronnych niezdatnych do użytku. Zostaną zniszczone

Komisja Europejska zdecydowała o zniszczeniu 1,5 mln maseczek medycznych, które wcześniej zostały wycofane z 17 krajów UE i W. Brytanii po tym, gdy część państw zgłosiła wątpliwości co do ich jakości. Maseczki przekazano krajom w ramach unijnego mechanizmu pomocy.

Miasto kupiło bialskiemu szpitalowi trzy respiratory

Miasto kupiło bialskiemu szpitalowi trzy respiratory

Miasto kupiło trzy respiratory dla bialskiego szpitala. Na szpitalnych oddziałach sprzęt pojawi się w połowie czerwca.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!