Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 lutego 2012 r.
17:46
Edytuj ten wpis

Rzeź drzew bez oględzin. Radna zawiadomi prokuraturę

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 11 A A
 (Jacek Świerczyński)
(Jacek Świerczyński)

Czy magistrat złamał prawo wydając pozwolenie na wycinkę drzew na terenie dawnego cmentarza przy ul. Walecznych? Zbadania tego przez prokuraturę chce miejska radna PiS, Małgorzata Suchanowska i zapowiada, że skieruje do śledczych oficjalne zawiadomienie w tej sprawie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Suchanowska ma wątpliwości, czy miasto w ogóle mogło takie zezwolenie wydać w sytuacji, gdy w Ratuszu toczą się prace nad planem zagospodarowania przestrzennego tego obszaru. Zgodnie z prawem po rozpoczęciu prac nad planem można na dziewięć miesięcy zawiesić wydawanie decyzji o warunkach zabudowy terenu.

– Prezydent powinien całkowicie zabezpieczyć ten teren. Zgoda na wycinkę jest pomyłką – mówi Suchanowska. Ratusz odpiera zarzuty: – Mamy prawo zawiesić postępowanie, ale tylko w kwestiach budowlanych, a nie tych dotyczących wycinki drzew – zapewnia Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik prezydenta.

Radna żąda też wyjaśnienia, dlaczego miasto zgodziło się na wycięcie 71 drzew nie dokonując ich oględzin. W zezwoleniu wydanym dla właściciela terenu, czyli parafii prawosławnej mowa jest o tym, że stan drzew został oceniony jako zły "na podstawie przeprowadzonej w terenie wizji lokalnej”. Pod takim dokumentem podpisał się 9 listopada ówczesny dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Marian Stani.
To, że żadnej wizji lokalnej wówczas nie było stwierdził przedwczoraj w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim” zastępca dyrektora wydziału, Wiesław Piątkowski. To on wydaje zwykle takie zezwolenia, ale w tym przypadku sprawą zajął się bezpośrednio jego przełożony, czyli Marian Stani, który zgodę na wycinkę podpisał dzień przed rozstaniem z Urzędem Miasta.

Oględziny na miejscu odbyły się dopiero po odejściu Staniego, zlecił je Piątkowski. Wizja lokalna wykazała, że do usunięcia ze względów bezpieczeństwa kwalifikuje się nie 71, ale zaledwie 14 drzew i taka też liczba znalazła się w nowej decyzji, zmieniającej tą poprzednią, wydaną przez Staniego. Ze względów formalnych nowa decyzja została jednak uchylona przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze, co właścicielowi ziemi dało możliwość skorzystania z pierwszej decyzji i rozpoczęcia wycinki.

– Jeżeli wydaje się zezwolenie na cięcie powinno się wysłać komisję, która oceni stan drzew. Dlaczego tego od razu nie zrobiono – pyta Suchanowska. – Będziemy wyjaśniać tę sprawę – odpowiada Mieczkowska-Czerniak.

Tyle, że Stani nie jest już pracownikiem Urzędu Miasta.

Czytaj więcej: Ul. Walecznych: Zaoczny wyrok na skwerek. Nowe fakty w sprawie wycinki drzew

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
konserwator / 4 marca 2012 o 15:30
0
Po to spoleczenstwo tworzy prawo, aby chronic dobro wspolne, ograniczajac samowole prywatnych wlascicieli, chcacych je zniszczyc dla wlasnych samolubnych celow.I tak jest w tym przypadku.Cmentarz jest w ewidencji zabytkow WKZ w Lublinie i tym samym wlasciciel jest ograniczony przepisami Ustawy o ochronie zabytkow i opiece nad zabytkami.Nie moze sobie przeznaczyc cmentarza pod jakakolwiek inwestycje,lecz ma obowiazek wykorzystywac zabytek zgodnie z przeznaczeniem.A przeznaczenie to,okresla Ustawa : cmentarz to przestrzen publiczna,majaca wartosc duchowa,historyczna,kulturowa,naukowa,artystyczna.
Po to spoleczenstwo tworzy prawo, aby chronic dobro wspolne, ograniczajac samowole prywatnych wlascicieli, chcacych je zniszczyc dla wlasnych samolubnych celow.I tak jest w tym przypadku.Cmentarz jest w ewidencji zabytkow WKZ w Lublinie i tym samym wlasciciel jest ograniczony przepisami Ustawy o ochronie zabytkow i opiece nad zabytkami.Nie moze sobie przeznaczyc cmentarza pod jakakolwiek inwestycje,lecz ma obowiazek wykorzystywac zabytek zgodnie z przeznaczeniem.A przeznaczenie to,okresla Ustawa : cmentarz to przestrzen publiczna,majaca wart... rozwiń
Avatar
jon / 13 lutego 2012 o 21:53
0
[quote name='lechu' timestamp='1328804284' post='594565']
Wasi zmarli... hahaha... Tak ich szanujecie że mieszkacie na ich grobach ( które przy budowie bloku i innych budynków zniszczyliście)... O jaki szacunku tu mowa... Właściciel kogla podburza wszystkich do protestów... Boi się konkurencji:)Za parę lat wszyscy będą dziękować, że mogą robić taniej zakupy
[/quote]
kolejny , nawiedzony przez bożka Merkurego !
pamiętaj jednak , że człowiek, mimo, że mieszka w zabetonowanej przestrzeni - jest częścią przyrody
[quote name='lechu' timestamp='1328804284' post='594565']
Wasi zmarli... hahaha... Tak ich szanujecie że mieszkacie na ich grobach ( które przy budowie bloku i innych budynków zniszczyliście)... O jaki szacunku tu mowa... Właściciel kogla podburza wszystkich do protestów... Boi się konkurencji:)Za parę lat wszyscy będą dziękować, że mogą robić taniej zakupy
[/quote]
kolejny , nawiedzony przez bożka Merkurego !
pamiętaj jednak , że człowiek, mimo, że mieszka w zabetonowanej przestrzeni - je... rozwiń
Avatar
siarra / 13 lutego 2012 o 16:50
0
tak się właśnie robi wały na gruba kasę, wszystko oczywiście niby zgodne z prawem, a śmierdzi łapówami na odległość. Może by tak CBA i prokuratura się tym zainteresowała
Avatar
córka grabarza / 9 lutego 2012 o 19:56
0
Cmentarze miały być komunalne.Ale gdy cmentarz przekazuje się administracji w czarnych kiecach,to później są problemy.
Pamiętam przypadek,że stare małżenstwo (po ok.80 lat)wycięło na posesji drzewo które zagrażało bezpieczeństwu mieszkańców,to zostali ukarani bardzo wysoką karą pieniężną,której dziadkowie nie będą w stanie zapłacić.A tu pop wyciął sobie pon 70 drzew bo potrzebny mu plac który podzieli na działeczki,a każda działeczkabędzie sporo kosztować.
Marian Stani?-i wszystko jasne.
Avatar
lechu / 9 lutego 2012 o 17:18
0
Wasi zmarli... hahaha... Tak ich szanujecie że mieszkacie na ich grobach ( które przy budowie bloku i innych budynków zniszczyliście)... O jaki szacunku tu mowa... Właściciel kogla podburza wszystkich do protestów... Boi się konkurencji:)Za parę lat wszyscy będą dziękować, że mogą robić taniej zakupy
Avatar
dees / 9 lutego 2012 o 16:42
0
Zamiast drzew, które gwarantują naturalna barierę przed kurzem i hałasem z ulicy będzie market. Tak nasi zmarli będą "spoczywać w spokoju", żenada!
Avatar
ania / 9 lutego 2012 o 16:14
0
Podobno tym terenem włada firma Wodrool pod budowę Biedronki, której właścicielem jest były dyrektor Zieleni Miejskiej.Jeżeli to prawda to znaczy, że kolesie zrobili sobie przysługę wartą kilka milionów.Oczywiście bezinteresownie ot tak przypadkowo.Dziki kraj, dzika władza nami rządzi.
Avatar
Andrzej / 9 lutego 2012 o 15:13
0
Uwazam ze powinien byc na tym skwerku cmentarz
Avatar
freedom / 9 lutego 2012 o 13:44
0
Pewnie jakiś żydopochodny zapłacił komu trzeba i zaraz pojawi się w tym miejscu jakiś market... Daję sobie rękę obciąć, że tak będzie. A to Polska właśnie, KASA CZYNI CUDA...
Avatar
XYZ / 9 lutego 2012 o 13:41
0
To jest mały pikuś... Zobaczcie co wyprawia AZS pomiędzy Węglinem a Konstantynowem. Nie wiem na rzecz kogo działa w Lublinie Ochrona Środowiska ale na 100% nie dla przyrody.
Avatar
konserwator / 4 marca 2012 o 15:30
0
Po to spoleczenstwo tworzy prawo, aby chronic dobro wspolne, ograniczajac samowole prywatnych wlascicieli, chcacych je zniszczyc dla wlasnych samolubnych celow.I tak jest w tym przypadku.Cmentarz jest w ewidencji zabytkow WKZ w Lublinie i tym samym wlasciciel jest ograniczony przepisami Ustawy o ochronie zabytkow i opiece nad zabytkami.Nie moze sobie przeznaczyc cmentarza pod jakakolwiek inwestycje,lecz ma obowiazek wykorzystywac zabytek zgodnie z przeznaczeniem.A przeznaczenie to,okresla Ustawa : cmentarz to przestrzen publiczna,majaca wartosc duchowa,historyczna,kulturowa,naukowa,artystyczna.
Po to spoleczenstwo tworzy prawo, aby chronic dobro wspolne, ograniczajac samowole prywatnych wlascicieli, chcacych je zniszczyc dla wlasnych samolubnych celow.I tak jest w tym przypadku.Cmentarz jest w ewidencji zabytkow WKZ w Lublinie i tym samym wlasciciel jest ograniczony przepisami Ustawy o ochronie zabytkow i opiece nad zabytkami.Nie moze sobie przeznaczyc cmentarza pod jakakolwiek inwestycje,lecz ma obowiazek wykorzystywac zabytek zgodnie z przeznaczeniem.A przeznaczenie to,okresla Ustawa : cmentarz to przestrzen publiczna,majaca wart... rozwiń
Avatar
jon / 13 lutego 2012 o 21:53
0
[quote name='lechu' timestamp='1328804284' post='594565']
Wasi zmarli... hahaha... Tak ich szanujecie że mieszkacie na ich grobach ( które przy budowie bloku i innych budynków zniszczyliście)... O jaki szacunku tu mowa... Właściciel kogla podburza wszystkich do protestów... Boi się konkurencji:)Za parę lat wszyscy będą dziękować, że mogą robić taniej zakupy
[/quote]
kolejny , nawiedzony przez bożka Merkurego !
pamiętaj jednak , że człowiek, mimo, że mieszka w zabetonowanej przestrzeni - jest częścią przyrody
[quote name='lechu' timestamp='1328804284' post='594565']
Wasi zmarli... hahaha... Tak ich szanujecie że mieszkacie na ich grobach ( które przy budowie bloku i innych budynków zniszczyliście)... O jaki szacunku tu mowa... Właściciel kogla podburza wszystkich do protestów... Boi się konkurencji:)Za parę lat wszyscy będą dziękować, że mogą robić taniej zakupy
[/quote]
kolejny , nawiedzony przez bożka Merkurego !
pamiętaj jednak , że człowiek, mimo, że mieszka w zabetonowanej przestrzeni - je... rozwiń
Avatar
siarra / 13 lutego 2012 o 16:50
0
tak się właśnie robi wały na gruba kasę, wszystko oczywiście niby zgodne z prawem, a śmierdzi łapówami na odległość. Może by tak CBA i prokuratura się tym zainteresowała
Avatar
córka grabarza / 9 lutego 2012 o 19:56
0
Cmentarze miały być komunalne.Ale gdy cmentarz przekazuje się administracji w czarnych kiecach,to później są problemy.
Pamiętam przypadek,że stare małżenstwo (po ok.80 lat)wycięło na posesji drzewo które zagrażało bezpieczeństwu mieszkańców,to zostali ukarani bardzo wysoką karą pieniężną,której dziadkowie nie będą w stanie zapłacić.A tu pop wyciął sobie pon 70 drzew bo potrzebny mu plac który podzieli na działeczki,a każda działeczkabędzie sporo kosztować.
Marian Stani?-i wszystko jasne.
Avatar
lechu / 9 lutego 2012 o 17:18
0
Wasi zmarli... hahaha... Tak ich szanujecie że mieszkacie na ich grobach ( które przy budowie bloku i innych budynków zniszczyliście)... O jaki szacunku tu mowa... Właściciel kogla podburza wszystkich do protestów... Boi się konkurencji:)Za parę lat wszyscy będą dziękować, że mogą robić taniej zakupy
Avatar
dees / 9 lutego 2012 o 16:42
0
Zamiast drzew, które gwarantują naturalna barierę przed kurzem i hałasem z ulicy będzie market. Tak nasi zmarli będą "spoczywać w spokoju", żenada!
Avatar
ania / 9 lutego 2012 o 16:14
0
Podobno tym terenem włada firma Wodrool pod budowę Biedronki, której właścicielem jest były dyrektor Zieleni Miejskiej.Jeżeli to prawda to znaczy, że kolesie zrobili sobie przysługę wartą kilka milionów.Oczywiście bezinteresownie ot tak przypadkowo.Dziki kraj, dzika władza nami rządzi.
Avatar
Andrzej / 9 lutego 2012 o 15:13
0
Uwazam ze powinien byc na tym skwerku cmentarz
Avatar
freedom / 9 lutego 2012 o 13:44
0
Pewnie jakiś żydopochodny zapłacił komu trzeba i zaraz pojawi się w tym miejscu jakiś market... Daję sobie rękę obciąć, że tak będzie. A to Polska właśnie, KASA CZYNI CUDA...
Avatar
XYZ / 9 lutego 2012 o 13:41
0
To jest mały pikuś... Zobaczcie co wyprawia AZS pomiędzy Węglinem a Konstantynowem. Nie wiem na rzecz kogo działa w Lublinie Ochrona Środowiska ale na 100% nie dla przyrody.
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim 4 0

7 grill barów w Lublinie i okolicy - podpowiadamy, gdzie warto podjechać, żeby dobrze lub bardzo dobrze zjeść. W Lublinie i regionie. Podpowiadamy 7 adresów, które osobiście sprawdziliśmy

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti
4 września 2018, 19:00

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti 0 0

Co Gdzie Kiedy. 4 września o godz. 19 na scenie klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpią zespoły Vader, Marduk i goście.

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom 7 3

Poważnie chory 81-latek wyszedł z domu i nie wrócił. Policjanci przeczesywali miasto i las. W końcu udało się go znaleźć.

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 3

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód.

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 10 8

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 24 8

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 3

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 8 20

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia
zdjęcia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia 7 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 8

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 3 17

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!