Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 grudnia 2019 r.
16:06

S17. Wkrótce otworzą kolejne odcinki trasy Lublin-Warszawa. Zmiany w Kołbieli

Autor: Zdjęcie autora łm
243 22 A A

Niedługo kierowcy pojadą kolejnymi fragmentami budowanej trasy między Lublinem a Warszawą. Dojazd do stolicy samochodem będzie mniej uciążliwy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od września kierowcy jeżdżą 140 km odcinkiem drogi od Piask do Garwolina. Lada dzień zniknąć ma ograniczenie prędkości na obwodnicy Ryk, gdzie do tej pory obowiązywała tymczasowa organizacja ruchu. A przed świętami dostępny będzie kolejny fragment ekspresówki.

Chodzi o ok. 13-kilometrowy odcinek między Garwolinem a obwodnicą Kołbieli. Tutaj już od końca września kierowcy korzystają z jednej jezdni ekspresówki. Wkrótce udostępniona ma być druga. Drogowcy czekają już tylko na decyzję Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, pozwalającą na dopuszczenie tu ruchu. – Prowadzimy ostatnie prace wykończeniowe i porządkowe, w tym wyrównywanie terenu i nasadzenia – mówi Ryszard Rek, kierownik budowy na tym odcinku.

Tutaj powstały też m. in. dwa duże przejścia dla zwierząt. Jeden z wiaduktów, między Puznówką a miejscowością Gocław ma ponad 9 metrów wysokości, 172 metry długości i 50 metrów szerokości (drugi jest niewiele mniejszy).

Kołbiel i nowe rondo

Jadąc dalej w stronę Warszawy, kierowcy wjadą na obwodnicę Kołbieli. Budowany jest tu węzeł obok skrzyżowania przyszłej S17 z drogą krajową nr 50, która poprowadzona będzie wiaduktem nad S17.

Niebawem mocno zmieni się tu organizacja ruchu. Droga ma być częściowo udostępniona na zasadzie przejezdności, co oznacza, że prace będą nadal prowadzone na drugiej jezdni oraz poza korpusem drogi. – Staramy się, by kierowcy mogli jeszcze przed świętami skorzystać z jednej jezdni S17. Nie gwarantuję jednak, że to się uda. Zaawansowanie budowy, jeśli chodzi o nawierzchnię prawej jezdni, to 86 proc. Może być tak, że udostępnimy ją na początku roku – mówi Kazimierz Wilk, dyrektor kontraktu.

Po udostępnieniu fragmentu nowej trasy kierowcy dojadą do nowego, tymczasowego ronda w Kołbieli, z którego będą korzystać najprawdopodobniej do marca 2020. Wtedy planowane jest oddanie do użytku wiaduktu w ciągu drogi krajowej nr 50 nad S17. W maju przejezdne mają być łącznice, co jeszcze bardziej odciąży ruch w tym miejscu.

Ważna informacja dla kierowców jest taka, że przez kilka miesięcy niedostępny będzie fragment starej „17” i dotychczasowe rondo w Kołbieli. – Będą trwały tu prace w związku z budową Miejsca Obsługi Podróżnych. Zakończą się w maju przyszłego roku. Wtedy rondo zostanie z powrotem udostępnione kierowcom – dodaje Kazimierz Wilk. Jak mówi, dwujezdniową obwodnicą Kołbieli kierowcy powinni pojechać we wrześniu 2020 r.

Z obwodnicy Kołbieli wjedziemy na 15-kilometrowy odcinek prowadzący w kierunku węzła Lubelska pod Warszawą. W tej chwili kluczy się tu starą DK17, która aż siedem razy przeplata się z budową S17. Drogowcy zapowiadają, że przed świętami udostępnią jedną jezdnię powstającej ekspresówki. – Pozostały mam prace wykończeniowe. 18 grudnia planujemy rozpocząć proces przekładania ruchu publicznego, tak by kierowcy mogli skorzystać przed świętami z jednej jezdni – mówi Witold Bella, dyrektor kontraktu na tym odcinku. Proces ten będzie się składał z trzech lub czterech etapów, a zacznie się od strony Kołbieli w kierunku obwodnicy Wiązowny.

Węzły Lubelska i Zakręt

Dalej kierowcy dojadą do węzła Lubelska. Budowa już trwa. Drogowcy chcą, by samochody mogły tędy przejechać w październiku 2020 r. Niedaleko dalej zlokalizowany będzie węzeł Zakręt. Prace mają się tu zacząć w przyszłym roku, a inwestycja powinna być gotowa w połowie 2021 r.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
_K_ / 6 grudnia 2019 o 20:40
+48
Nareszcie! Wreszcie będzie morzna się szybko wyrwać z tego zapyziałego grajdołu. Bronię za niedługo dyplom i daję nogę do cywilizacji bo kto normalny tu zostaje ?
Ci, którzy znają język polski i nie salwują się ucieczką, tylko chcą coś z tej Lubelszczyzny zrobić.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2019 o 19:48
+34
Słowo "można" napisane przez "rz". Czy poziom na polskich uniwersytetach jest aż tak niski, że magistrami zostają takie "ananasy"?!
Avatar
Piotr / 7 grudnia 2019 o 01:54
+23
Ale drogi mamy nie DZIĘKI politykom, ale POMIMO polityków. To tak jak zw wzrostem gospodarczym. Wzrost jest nie DZIĘKI rządom PiS tylko POMIMO rządów PiS. Czy to Żuk rzadzi czy nie, to niea absolutnie żadnego znaczenia.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2019 o 21:17
+20
Zajęty bardzo szeroki pas ziemi a sama droga pozostała wąska.Koszt olbrzymi.Korzystniej byłoby wybudować po 3 pasy w każdym kierunku z szerokim poboczem zamiast dróg serwisowych A wiadukt w Kołbieli powinien powstać kilkadziesiąt lat temu. To nie był problem zbudować go nad drogą o szerokości 7 metrów.Przykładów jak budować bezpieczne, zapewniające płynność drogi jest wiele w sąsiednich krajach Wystarczy pojechać i podpatrzyć . Niedawno oddano do użytku fragment S 19 za Rzeszowem w kierunku Lublina budowane w systemie 2 plus 1 .Od razu okazało się ze jest za wąsko i niebezpiecznie. Trasa będzie przebudowywana.Prawie bezpośrednio po oddaniu do użytkowania.
Zajęty bardzo szeroki pas ziemi a sama droga pozostała wąska.Koszt olbrzymi.Korzystniej byłoby wybudować po 3 pasy w każdym kierunku z szerokim poboczem zamiast dróg serwisowych A wiadukt w Kołbieli powinien powstać kilkadziesiąt lat temu. To nie był problem zbudować go nad drogą o szerokości 7 metrów.Przykładów jak budować bezpieczne, zapewniające płynność drogi jest wiele w sąsiednich krajach Wystarczy pojechać i podpatrzyć . Niedawno oddano do użytku fragment S 19 za Rzeszowem w kierunku Lublina budowane w systemie 2 plus 1 ... rozwiń
Avatar
Memo / 7 grudnia 2019 o 09:00
+14
Mark11 Inwestycję s17 zablokował przed laty Tusk jako prezes Rady Ministrów chcąc przenieść fundusze na północ. Stąd był protest.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2019 o 21:03
+13
_K_, nawet komuniści w PRL-u wydawali zezwolenia na budowę kościołów, a Ty pier..czysz jak potłuczony, że to problem, że zbudowany zostałby jeden, dwa czy nawet trzy kościoły przy trasie Lublin-Warszawa.
Avatar
Lubelak / 8 grudnia 2019 o 06:26
+7
Nareszcie! Wreszcie będzie morzna się szybko wyrwać z tego zapyziałego grajdołu. Bronię za niedługo dyplom i daję nogę do cywilizacji bo kto normalny tu zostaje ?
 Hmmm... ja wyjechałem w 1988 roku. Byłem w wielu krajach, nawet mam więcej niż jeden paszport, a wróciłem do Lublina w 2004. Powiem ci jedno: ja się nigdzie nie wyprowadzę! 
Avatar
smutek ogarnia.... / 6 grudnia 2019 o 16:56
+7
....nie nauczyli czytać ze zrozumieniem? Tam będzie wiadukt bezmózgi "geniuszu"!
Avatar
bee / 14 grudnia 2019 o 22:21
+3
Nareszcie! Wreszcie będzie morzna się szybko wyrwać z tego zapyziałego grajdołu. Bronię za niedługo dyplom i daję nogę do cywilizacji bo kto normalny tu zostaje ?
Ci, którzy znają język polski i nie salwują się ucieczką, tylko chcą coś z tej Lubelszczyzny zrobić.
 Morzna czy mozna oto mam pytanie.Czy mozna takiemu uczonemu dac dyplom ukonczenia studiow.Nalezy cofnac ofiare do szkoly gdzie ucza abecadla z jego efektami.
Avatar
Murarz / 6 grudnia 2019 o 19:06
+3
Dzięki komu to wszystko co widać na zdjęciach i o czym mowa w artykule? Dzięki Prawu i Sprawiedliwości. Czy pamiętacie ile dróg i ile autostrad miało zostać zbudowanych przed (na) Euro 2012? Ile nie powstało? A Pamiętacie ilu podwykonawców nie otrzymało pieniędzy i zostało wraz z rodzinami bez środków do życia? Pamiętacie kto był wtedy premierem? Ten człowiek to teraz milioner dzięki ciepłej posadce poza Polską, którą miał przez 5 lat, ale najważniejsze, żeby już nigdy nie sprawował żadnego urzędu w Polsce.
 Dzieci też pewnie masz dzięki partii PIS  !!!!
 Dzieci też pewnie masz dzięki partii PIS  !!!! rozwiń
Avatar
Gość / 18 grudnia 2019 o 12:33
0
Ten szykowany do oddania odcinek między Kołbielą a Garwolinem nie daje się do użytku. Nawierzchnia ma kształt sinusoidy. Jedzie się jak na jajowatych kołach. Uprzedzając docinki jechałem trzema różnymi fabrycznie nowymi pojazdami. Może ktoś by się zajął tym tematem zanim dojdzie do oficjalnego odbioru
Avatar
bee / 14 grudnia 2019 o 22:21
+3
Nareszcie! Wreszcie będzie morzna się szybko wyrwać z tego zapyziałego grajdołu. Bronię za niedługo dyplom i daję nogę do cywilizacji bo kto normalny tu zostaje ?
Ci, którzy znają język polski i nie salwują się ucieczką, tylko chcą coś z tej Lubelszczyzny zrobić.
 Morzna czy mozna oto mam pytanie.Czy mozna takiemu uczonemu dac dyplom ukonczenia studiow.Nalezy cofnac ofiare do szkoly gdzie ucza abecadla z jego efektami.
Avatar
Lubelak / 8 grudnia 2019 o 06:26
+7
Nareszcie! Wreszcie będzie morzna się szybko wyrwać z tego zapyziałego grajdołu. Bronię za niedługo dyplom i daję nogę do cywilizacji bo kto normalny tu zostaje ?
 Hmmm... ja wyjechałem w 1988 roku. Byłem w wielu krajach, nawet mam więcej niż jeden paszport, a wróciłem do Lublina w 2004. Powiem ci jedno: ja się nigdzie nie wyprowadzę! 
Avatar
Memo / 7 grudnia 2019 o 09:00
+14
Mark11 Inwestycję s17 zablokował przed laty Tusk jako prezes Rady Ministrów chcąc przenieść fundusze na północ. Stąd był protest.
Avatar
Piotr / 7 grudnia 2019 o 01:54
+23
Ale drogi mamy nie DZIĘKI politykom, ale POMIMO polityków. To tak jak zw wzrostem gospodarczym. Wzrost jest nie DZIĘKI rządom PiS tylko POMIMO rządów PiS. Czy to Żuk rzadzi czy nie, to niea absolutnie żadnego znaczenia.
Avatar
Mark211 / 6 grudnia 2019 o 21:27
-19
Dzięki komu to wszystko co widać na zdjęciach i o czym mowa w artykule? Dzięki Prawu i Sprawiedliwości. Czy pamiętacie ile dróg i ile autostrad miało zostać zbudowanych przed (na) Euro 2012? Ile nie powstało? A Pamiętacie ilu podwykonawców nie otrzymało pieniędzy i zostało wraz z rodzinami bez środków do życia? Pamiętacie kto był wtedy premierem? Ten człowiek to teraz milioner dzięki ciepłej posadce poza Polską, którą miał przez 5 lat, ale najważniejsze, żeby już nigdy nie sprawował żadnego urzędu w Polsce.
 Typowa pisowska manipulacja i zakłamywanie histori. S17 mamy przede wszystim dzięki Żukowi. Czy jesteś tak młody że nie pamiętach demonstracji pod rada ministrów zorganizowanej przez Prezydenta i rade miasta Lublin?
 Typowa pisowska manipulacja i zakłamywanie histori. S17 mamy przede wszystim dzięki Żukowi. Czy jesteś tak młody że nie pamiętach demonstracji pod rada ministrów zorganizowanej przez Prezydenta i rade miasta Lublin? rozwiń
Avatar
Gość / 6 grudnia 2019 o 21:17
+20
Zajęty bardzo szeroki pas ziemi a sama droga pozostała wąska.Koszt olbrzymi.Korzystniej byłoby wybudować po 3 pasy w każdym kierunku z szerokim poboczem zamiast dróg serwisowych A wiadukt w Kołbieli powinien powstać kilkadziesiąt lat temu. To nie był problem zbudować go nad drogą o szerokości 7 metrów.Przykładów jak budować bezpieczne, zapewniające płynność drogi jest wiele w sąsiednich krajach Wystarczy pojechać i podpatrzyć . Niedawno oddano do użytku fragment S 19 za Rzeszowem w kierunku Lublina budowane w systemie 2 plus 1 .Od razu okazało się ze jest za wąsko i niebezpiecznie. Trasa będzie przebudowywana.Prawie bezpośrednio po oddaniu do użytkowania.
Zajęty bardzo szeroki pas ziemi a sama droga pozostała wąska.Koszt olbrzymi.Korzystniej byłoby wybudować po 3 pasy w każdym kierunku z szerokim poboczem zamiast dróg serwisowych A wiadukt w Kołbieli powinien powstać kilkadziesiąt lat temu. To nie był problem zbudować go nad drogą o szerokości 7 metrów.Przykładów jak budować bezpieczne, zapewniające płynność drogi jest wiele w sąsiednich krajach Wystarczy pojechać i podpatrzyć . Niedawno oddano do użytku fragment S 19 za Rzeszowem w kierunku Lublina budowane w systemie 2 plus 1 ... rozwiń
Avatar
Gość / 6 grudnia 2019 o 21:03
+13
_K_, nawet komuniści w PRL-u wydawali zezwolenia na budowę kościołów, a Ty pier..czysz jak potłuczony, że to problem, że zbudowany zostałby jeden, dwa czy nawet trzy kościoły przy trasie Lublin-Warszawa.
Avatar
_K_ / 6 grudnia 2019 o 20:42
-12
Dzięki komu to wszystko co widać na zdjęciach i o czym mowa w artykule? Dzięki Prawu i Sprawiedliwości. Czy pamiętacie ile dróg i ile autostrad miało zostać zbudowanych przed (na) Euro 2012? Ile nie powstało? A Pamiętacie ilu podwykonawców nie otrzymało pieniędzy i zostało wraz z rodzinami bez środków do życia? Pamiętacie kto był wtedy premierem? Ten człowiek to teraz milioner dzięki ciepłej posadce poza Polską, którą miał przez 5 lat, ale najważniejsze, żeby już nigdy nie sprawował żadnego urzędu w Polsce.
Pierdaczysz, jak potłuczony, tyle ci powiem. Gdybyśmy to PiSowi zawdzięczali tę drogę, to by jej nawet w planach nie było. Ale za to parę kościołów by przy starej DK17 powstało.
Pierdaczysz, jak potłuczony, tyle ci powiem. Gdybyśmy to PiSowi zawdzięczali tę drogę, to by jej nawet w planach nie było. Ale za to parę kościołów by przy starej DK17 powstało. rozwiń
Avatar
_K_ / 6 grudnia 2019 o 20:40
+48
Nareszcie! Wreszcie będzie morzna się szybko wyrwać z tego zapyziałego grajdołu. Bronię za niedługo dyplom i daję nogę do cywilizacji bo kto normalny tu zostaje ?
Ci, którzy znają język polski i nie salwują się ucieczką, tylko chcą coś z tej Lubelszczyzny zrobić.