Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 listopada 2020 r.
7:50

Z przystanku Lublin Zachodni trzeba chodzić wydeptaną ścieżką. Na chodnik jeszcze poczekamy

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
9 32 A A
Cywilizowane dojście z peronu do osiedla ma powstać w miejscu ścieżki wydeptanej przez podróżnych pomiędzy drzewami na zboczu
Cywilizowane dojście z peronu do osiedla ma powstać w miejscu ścieżki wydeptanej przez podróżnych pomiędzy drzewami na zboczu (fot. Dominik Smaga)

Opóźni się budowa oświetlonego dojścia z przystanku kolejowego Lublin Zachodni do os. Poręba. Zgodnie z umową prace powinny być zakończone w przyszłym tygodniu, ale dotychczas nawet się nie rozpoczęły.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodnik do peronu powinien powstać do 4 grudnia. Z takim terminem musiała się liczyć każda z firm startujących w miejskim przetargu na chodnik do kolejowego przystanku przy lesie Stary Gaj. Do przetargu przystąpiły trzy firmy, ale tylko jedna zmieściła się w kwocie 227 tys. zł zarezerwowanej przez Zarząd Dróg i Mostów na sfinansowanie budowy. Najdroższa zażyczyła sobie 516 tys. zł, nieco tańsza 500 tys. zł, a najtańsza była gotowa wziąć zlecenie za 198 tys. zł. W ten sposób umowa trafiła do najtańszej firmy Art-Bruk z podlubelskiego Miłocina.

Nie jest to duży kontrakt. – Dotyczy zaprojektowania i budowy chodnika z kostki betonowej o długości ok. 150 m i szerokości 2 m – informował Urząd Miasta. – W miejscach, gdzie pochylenie terenu będzie przekraczać 6 proc. zostaną zaprojektowane schody oraz pochylnie wraz z poręczami. Nowa infrastruktura będzie przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami, a chodnik na całej długości będzie oświetlony.

Zamówione przez miasto dojście ma być najkrótszą drogą z podziemnego przejścia pod peronem do pobliskiego os. Poręba. Od kolejowego terenu na dno doliny mają prowadzić schody wzdłuż posesji z domem jednorodzinnym, zaś na dole ma powstać chodnik wzdłuż ul. Węglinek, łączący się z osiedlową ul. Szafirową.

Chociaż do umownego terminu pozostały dwa tygodnie, to roboty budowlane nawet się nie rozpoczęły. – Znacznie dłuższa i bardziej skomplikowana niż sam zakres robót drogowych jest procedura związana z ustaleniem dokumentacji projektowej, a przede wszystkim pozyskaniem niezbędnych zgód i decyzji administracyjnych – wyjaśnia Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza.

Ratusz przekonuje, że budowa potknęła się o formalności. – Z uwagi na to, że inwestycja przewidziana jest w sąsiedztwie działki kolejowej, konieczne jest w pierwszej kolejności uzyskanie odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych związanych z lokalizacją inwestycji w takiej okolicy. Dopiero po uzyskaniu tej decyzji będziemy mogli składać wniosek o pozwolenie na budowę – stwierdza Góźdź. – Dodatkowo na terenie planowanych robót drogowych rosną tzw. samosiejki. Ich usunięcie wymaga uzyskania stosownego pozwolenia od marszałka województwa.

Bez tych decyzji nie ma mowy o rozpoczęciu robót. Ratusz już oficjalnie przyznaje, że oświetlone dojście do peronu nie powstanie w zakładanym pierwotnie terminie. – Umowa z wykonawcą będzie aneksowana – potwierdza Góźdź. – Nowy termin realizacji inwestycji jest w trakcie ustalania.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 32

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Nie_jestem_robotem / 23 listopada 2020 r. o 10:19
+52
Ochłoń i nie wymyślaj. W tekście nie ma nic o winie marszałka albo PKP. Nie wiem jak dla innych, ale dla mnie osobiście to nie jest normalne że PKP buduje przystanek kolejowy w mieście i nie konsultuje w ogóle projektu z jego władzami. Pół bidy jak projekt jest świetny i nie ma do czego się przyczepić. Gorzej jak powstaje coś w stylu Dworca Lublin Zachód, w nieprzemyślanym miejscu, bez szans na normalny dojazd, itd.
Avatar
BVNHD / 23 listopada 2020 r. o 10:35
+48
Tam nigdy nie będzie dobrego dojścia i dojazdu, bo ta inwestycja została spieprzona już na etapie planowania i projektowania. Tylko czy kogoś to dziwi biorąc pod uwagę, że to inwestycja PKP? Oni specjalizują się w takiej amatorce.
Avatar
PISFAN / 23 listopada 2020 r. o 11:02
+46
Niestety najbliższe okolice szlaków kolejowych należą do PKP i to właśnie spółki do niej należące prowadzą tam wszelkie prace
Avatar
na_haju / 23 listopada 2020 r. o 11:26
+39
Ochłoń i nie wymyślaj. W tekście nie ma nic o winie marszałka albo PKP. Nie wiem jak dla innych, ale dla mnie osobiście to nie jest normalne że PKP buduje przystanek kolejowy w mieście i nie konsultuje w ogóle projektu z jego władzami. Pół bidy jak projekt jest świetny i nie ma do czego się przyczepić. Gorzej jak powstaje coś w stylu Dworca Lublin Zachód, w nieprzemyślanym miejscu, bez szans na normalny dojazd, itd.
PKP chciało robić konsultacje, ale nie było żadnego odzewu ze strony miasta.
 Skąd ta informacja? Z pasków w TVP Info czy z Panoramy Lubelskiej? Przestań wciskać kit ciemnemu ludowi, wszyscy dobrze wiedzą jak było żałosny trollu.
 Skąd ta informacja? Z pasków w TVP Info czy z Panoramy Lubelskiej? Przestań wciskać kit ciemnemu ludowi, wszyscy dobrze wiedzą jak było żałosny trollu. rozwiń
Avatar
RSokol / 23 listopada 2020 r. o 11:35
+38
Najlepsze i najbardziej trafne podsumowanie inwestycji pt. Przystanek Lublin Zachód: "Wszyscy chyba bardzo dobrze sobie zdają sprawę jak bardzo oderwana od rzeczywistości jest lokalizacja przystanku Lublin Zachód. Niechęć współpracy kolejarzy z miastem oraz niewystarczające próby podjęcia rozmów włodarzy Lublina z kolejarzami kilka lat temu doprowadziły do tego, że mamy ładny "przystanek" kolejowy z wielkimi problemami komunikacyjnymi i schodami do lasu. Owszem stoi on na gruncie, na którym kolejarze od "kilkudziesięciu" lat planowali przystanek, mieli odpowiednie rezerwy terenu jednak ta lokalizacja ma się nijak do koncepcji budowy silnych węzłów komunikacyjnych czy aktualnego układu drogowego i komunikacyjnego miasta. Dworzec powinien znajdować się bliżej ulicy Granitowej, powinien posiadać odpowiedni parking oraz miejsce do zawracania autobusów, których pętla autobusowa znajduje się opodal, rezerwę na drobne lokale usługowe. W Studium czy w MPZP powinna znajdować się koncepcja o planowanym przebiciu ul. Granitowej pod torami do Stasina, która mogłaby być realizowana już teraz. Finansowanie, własność, grunt.... wszystko rozumiem, ale zobaczcie jak wielki problem zgotowaliście mieszkańcom i miastu. Nowy, ale marny przystanek, z lichym dojazdem, bez chodników i dróg rowerowych, z brakiem parkingu, z brakiem miejsca na usługi, z brakiem przystanku ZTM. Z przystanku mało kto będzie korzystał, bo będzie słabo bardzo skomunikowany, co przełoży się na to, że pociągi klasy IC tu się nie zatrzymają, bo nie wpiszą się w politykę biznesową kolejarzy. Ratunkiem może się tu tylko okazać budowa Trasy Zielonej za paredziesiąt lat, której z jednej strony bardzo chcemy i nie chcemy."
Najlepsze i najbardziej trafne podsumowanie inwestycji pt. Przystanek Lublin Zachód: "Wszyscy chyba bardzo dobrze sobie zdają sprawę jak bardzo oderwana od rzeczywistości jest lokalizacja przystanku Lublin Zachód. Niechęć współpracy kolejarzy z miastem oraz niewystarczające próby podjęcia rozmów włodarzy Lublina z kolejarzami kilka lat temu doprowadziły do tego, że mamy ładny "przystanek" kolejowy z wielkimi problemami komunikacyjnymi i schodami do lasu. Owszem stoi on na gruncie, na którym kolejarze od "kilkudziesięciu&q... rozwiń
Avatar
Brutus / 23 listopada 2020 r. o 11:55
+35
To nie jest żaden dworzec, tylko bardzo skromny peron. Bez parkingu, bez drogi dojazdowej z prawdziwego zdarzenia, praktycznie bez żadnej infrastruktury. Do niedawna sądziłem, że takie cuda stawia się wyłącznie na wioskach w szczerym polu a nie w miastach wojewódzkich, ale jak widać geniusze z PiS są innego zdania. W ramach oszczędności, są w stanie machnąć wszystko i wszędzie. Lublin Zachód to antywizytówka Lublina. Miasto choćby na głowie stawało i tak nie uratuje tego bubla przed powszechną krytyką opinii publicznej.
Avatar
Niemamloginu / 23 listopada 2020 r. o 12:14
+31
Ochłoń i nie wymyślaj. W tekście nie ma nic o winie marszałka albo PKP. Nie wiem jak dla innych, ale dla mnie osobiście to nie jest normalne że PKP buduje przystanek kolejowy w mieście i nie konsultuje w ogóle projektu z jego władzami. Pół bidy jak projekt jest świetny i nie ma do czego się przyczepić. Gorzej jak powstaje coś w stylu Dworca Lublin Zachód, w nieprzemyślanym miejscu, bez szans na normalny dojazd, itd.
PKP chciało robić konsultacje, ale nie było żadnego odzewu ze strony miasta.
Skąd ta informacja? Z pasków w TVP Info czy z Panoramy Lubelskiej? Przestań wciskać kit ciemnemu ludowi, wszyscy dobrze wiedzą jak było żałosny trollu.
 Oczywiście, że jego komentarz to propagandowa papka dla ciemnego ludu. Kłamstwo ma krótkie nogi, szczególnie w internecie gdzie nic ginie. ***s://wiadomosci.onet.pl/lublin/ratusz-chce-zmian-w-planach-budowy-nowego-przystanku-kolejowego-lublin-zachod/x39xk3m
 Oczywiście, że jego komentarz to propagandowa papka dla ciemnego ludu. Kłamstwo ma krótkie nogi, szczególnie w internecie gdzie nic ginie. ***s://wiadomosci.onet.pl/lublin/ratusz-chce-zmian-w-planach-budowy-nowego-przystanku-kolejowego-lublin-zachod/x39xk3m rozwiń
Avatar
Agent_Tomek / 23 listopada 2020 r. o 13:17
+15
Monolog z cyklu pisowski troll kronikidewelorozwoju aka Monisia się przelogował i cytuje swoje własne wpisy wrzucone wcześniej z innych lewych kont. Nie wiadomo czy się śmiać czy płakać patrząc na ten rozpaczliwy hejterski bełkot.
Avatar
-bez-owijania- / 23 listopada 2020 r. o 15:19
+13
Ale po co ty mi wklejasz prywatną opinię kogoś kto sobie jeździ palcem po mapie i usuwa przystanki w jednym miejscu a w drugim dodaje jakby to była zabawa klockami lego? Plany z lat 70 też można włożyć do szuflady, bo jakbyś nie zauważył, na południu wyrastają kolejne osiedla które z roku na rok będą się coraz bardziej przybliżać do ulicy Węglinek i Kraśnickiej a to wiele zmienia w kontekście planowania dworców czy przystanków kolejowych w tamtym rejonie.
Avatar
-bez-owijania- / 23 listopada 2020 r. o 13:39
+12
Ochłoń i nie wymyślaj. W tekście nie ma nic o winie marszałka albo PKP. Nie wiem jak dla innych, ale dla mnie osobiście to nie jest normalne że PKP buduje przystanek kolejowy w mieście i nie konsultuje w ogóle projektu z jego władzami. Pół bidy jak projekt jest świetny i nie ma do czego się przyczepić. Gorzej jak powstaje coś w stylu Dworca Lublin Zachód, w nieprzemyślanym miejscu, bez szans na normalny dojazd, itd.
PKP chciało robić konsultacje, ale nie było żadnego odzewu ze strony miasta.
Skąd ta informacja? Z pasków w TVP Info czy z Panoramy Lubelskiej? Przestań wciskać kit ciemnemu ludowi, wszyscy dobrze wiedzą jak było żałosny trollu.
Oczywiście, że jego komentarz to propagandowa papka dla ciemnego ludu. Kłamstwo ma krótkie nogi, szczególnie w internecie gdzie nic ginie. ***s://wiadomosci.onet.pl/lublin/ratusz-chce-zmian-w-planach-budowy-nowego-przystanku-kolejowego-lublin-zachod/x39xk3m
Czyli to prezydent Żuk doprowadził do przeniesienia dworca w stronę Stasina. Dobrze wiedzieć.
 Sęk w tym, że prośby i apele ratusza nie zostały wysłuchane i przystanek nie został przesunięty w stronę Stasina. W skrócie kolejarze zrobili po swojemu i nie posłuchali opinii ludzi mądrzejszych.
 Sęk w tym, że prośby i apele ratusza nie zostały wysłuchane i przystanek nie został przesunięty w stronę Stasina. W skrócie kolejarze zrobili po swojemu i nie posłuchali opinii ludzi mądrzejszych. rozwiń
Avatar
Robek39 / 24 listopada 2020 r. o 09:09
+9
Udało się wczoraj zarobić dniówkę Monisia?
Avatar
Monisia / 23 listopada 2020 r. o 19:16
-12
Tam nigdy nie będzie dobrego dojścia i dojazdu, bo ta inwestycja została spieprzona już na etapie planowania i projektowania. Tylko czy kogoś to dziwi biorąc pod uwagę, że to inwestycja PKP? Oni specjalizują się w takiej amatorce.
Wez pod uwagę, że ta linia jest odsunięta od miasta, więc swoje pretensje kieruj do Ruskich, bo to oni  jeszcze w XIX w.  tak poprowadzili tę linię. Kiedyś był planowany dworzec w pobliżu petli na Widoku i dlaczego miasto zrezygnowało z tego pomysłu?
 Dewelo-sułtan najchętniej to by chyba w ogóle zlikwidował linię kolejową, żeby POzyskać nowe tereny dla swoich ukochanych dewelopatusków (włączając to stary las). Poza tym bliskość torów może odstraszać nabywców "apartamentów".
 Dewelo-sułtan najchętniej to by chyba w ogóle zlikwidował linię kolejową, żeby POzyskać nowe tereny dla swoich ukochanych dewelopatusków (włączając to stary las). Poza tym bliskość torów może odstraszać nabywców "apartamentów". rozwiń
Avatar
Monisia / 23 listopada 2020 r. o 19:15
-13
Obrażony na "pisowski" dworzec naburmuszony dewelosułtan miał nadzieję, że da się odwlec budowę tej "najeżonej trudnościami" inwestycji na święty nigdy, ale niestety art-bruk z niską ceną wepchnął się jak pomiędzy wódkę a zakąskę i popsuł ten szczwany plan.
Ratuszowcydali super niski pułap cenowy (inaczej niż kiedy chodzi o roboty typu komunikacja banków ziemi) a tu zonk - przypałętał się wykonawca spoza kartelu. To pech!
Avatar
Monisia / 23 listopada 2020 r. o 19:14
-11
PKP chciało robić konsultacje, ale nie było żadnego odzewu ze strony miasta.
 Na folwarku ma być tak, jak chce dewelo-duce. On nie lubi konsultacji. Lubi za to strzelać focha, jak mu sie coś niesPOdoba.
Avatar
Monisia / 23 listopada 2020 r. o 19:12
-12
 To że tam nie ma ani dojazdu ani dojścia to wina tylko i wyłącznie wojenki w piaskownicy pomiędzy PIS a PO.  Jedni zrobili inwestycję kolejową bez uzgadniania szczegółów więc drudzy się  obrazili i będą wkładać kij w szprychy żeby nie połączyć tej inwestycji ze swoimi terenami.  ŻENADA!
 +1. + Gubernator raczej nie należy do zwolenników transportu kolejowego. Samolociki, elektryczne suvy za 300k każdy śmigające po pustych (wygaszona mpk) buspasach - to jest wg. niego przyszłość transportu.
Avatar
Monisia / 23 listopada 2020 r. o 19:10
-14
Gdyby tam wiadomy deweloper wybudował swój "akademik" to już dawno byłby wiadukt i wielopasmowa miejska autostrada.
 Dokładnie tak by było. Zero problemów i szybka ścieżka, w razie POtrzeby załatwiona nocą.
Avatar
Monisia / 23 listopada 2020 r. o 19:10
-16
Hej_K_a, srome_K_? Masz jeszcze minusiki?
Avatar
Jola Karp / 23 listopada 2020 r. o 18:30
+7
A ja sobie podróżuję pociągami i zdarzyło mi się nocą wysiadać na Dworcu Zachodnim w Lublinie i iść tą ścieżką za każdym razem licząc na szczęście że po ciemku : nie poślizgnę się, nie dostanę z tyłu w głowę, że nie rozbiję się o drzewo. Moi przedmówcy tak dla zasady żrą się, ale pociągami nie jeżdżą.
Avatar
kolejarz / 23 listopada 2020 r. o 15:32
-12
Ale po co ty mi wklejasz prywatną opinię kogoś kto sobie jeździ palcem po mapie i usuwa przystanki w jednym miejscu a w drugim dodaje jakby to była zabawa klockami lego? Plany z lat 70 też można włożyć do szuflady, bo jakbyś nie zauważył, na południu wyrastają kolejne osiedla które z roku na rok będą się coraz bardziej przybliżać do ulicy Węglinek i Kraśnickiej a to wiele zmienia w kontekście planowania dworców czy przystanków kolejowych w tamtym rejonie.
  Wystarczyło zrobić dworzec tam gdzie miał być i odpowiednio go skomunikować z południowymi dzielnicami. A tak mamy dzworzec, który służy mieszkańcom kilku okolicznych bloków czyli w zasadzie nikomu (o ile komuś będzie się chciało brnąć po błocie). Wstyd na całą Polskę. Brawo Wy!!!!!!!!!!!!!!!
  Wystarczyło zrobić dworzec tam gdzie miał być i odpowiednio go skomunikować z południowymi dzielnicami. A tak mamy dzworzec, który służy mieszkańcom kilku okolicznych bloków czyli w zasadzie nikomu (o ile komuś będzie się chciało brnąć po błocie). Wstyd na całą Polskę. Brawo Wy!!!!!!!!!!!!!!! rozwiń
Avatar
-bez-owijania- / 23 listopada 2020 r. o 15:19
+13
Ale po co ty mi wklejasz prywatną opinię kogoś kto sobie jeździ palcem po mapie i usuwa przystanki w jednym miejscu a w drugim dodaje jakby to była zabawa klockami lego? Plany z lat 70 też można włożyć do szuflady, bo jakbyś nie zauważył, na południu wyrastają kolejne osiedla które z roku na rok będą się coraz bardziej przybliżać do ulicy Węglinek i Kraśnickiej a to wiele zmienia w kontekście planowania dworców czy przystanków kolejowych w tamtym rejonie.