Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 lutego 2020 r.
20:41

Ścisk w autobusach i trolejbusach po cięciach kursów w Lublinie. "Tyle jest gadania, żeby nie jeździć samochodem"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
499 218 A A
Kurs linii 150 z przystanku przy Dworcu Głównym PKS w kierunku Czubów. Niedziela po godzinie 18
Kurs linii 150 z przystanku przy Dworcu Głównym PKS w kierunku Czubów. Niedziela po godzinie 18 (fot. Dominik Smaga)

Pasażerowie skarżą się na ścisk w autobusach i trolejbusach, którym okrojono rozkłady jazdy. Nie wszystkim udało się w poniedziałek wsiąść na Turystycznej w „dwójkę” do centrum, a w niedzielę już przy dworcu PKS niektóre kursy były przepełnione. Na dodatek wyświetlacze potrafią… wprowadzać w błąd pasażerów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Rozpoczynający się o godz. 8.36 kurs linii 2 z os. Borek w Turce był zatłoczony już na trzecim przystanku. Do tej pory ten kurs obsługiwały przegubowce, w poniedziałek podstawiono krótki autobus – tak swoją poniedziałkową podróż do centrum Lublina opisuje nam pani Monika. – Pasażerów z każdym przystankiem przybywało, zrobił się na tyle duży ścisk, że nie zdołałam przedrzeć się do drzwi, by wysiąść na moim przystanku na Turystycznej. Zmuszona byłam pojechać na następny przystanek przy Leclercu i wracać się pieszo.

Ścisk w autobusach i trolejbusach jest efektem okrojenia rozkładów przez Zarząd Transportu Miejskiego. Najważniejsze linie kursują w dni powszednie tylko co 20 minut, w soboty co pół godziny, a w niedziele zaledwie raz na 50 minut. Urzędnicy tłumaczą, że w tym roku w miejskiej kasie przeznaczono na komunikację o 15 proc. mniej pieniędzy niż w roku ubiegłym, zaś Ratusz wyjaśnia te cięcia uszczuplonymi dochodami miasta.

Największe cięcia w niedziele

Tłoczno było też w niedzielę, gdy do Lublina wraca wielu studentów, a autobusy odjeżdżające sprzed Dworca Głównego PKS zwykle są zastawione walizkami i torbami z tygodniowym zapasem maminych obiadów i czystych ubrań. Tym razem tłok był większy niż zwykle. Pasażerowie z trudem weszli do trolejbusu linii 150, który odjeżdżał z al. Tysiąclecia ok. godz. 18. Ci z kolejnych przystanków mieli jeszcze większy problem.

– Nie rozumiem, jak można w roku akademickim wprowadzić tak rzadkie kursowanie – skarży się Wojtek, jeden ze studentów, którzy w niedzielę jechali sprzed dworca PKS. – To przecież komunikacja powinna się dopasowywać do pasażerów, a nie na odwrót. Tyle jest gadania, żeby nie jeździć samochodem, bo to szkodzi środowisku, żeby przesiąść się do autobusów. Ale władze miasta mówią jedno, a robią drugie. Sami zmuszają ludzi do jazdy samochodem.

Na ZTM posypały się gromy

Pasażerowie nie szczędzą gorzkich słów także w komentarzach na stronie ZTM na portalu Facebook. – Po jaką cholerę buspasy, parkingi park & ride, skoro przy takim skomunikowaniu człowiek mając do wyboru własny środek lokomocji czy komunikację miejską wybierze to pierwsze – pyta jeden z internautów.

– Niedzielny rozkład 8 i 25 to jakiś chory żart – skarży się inny z komentujących. – Rozumiem, że z przedmieść autobusy nie będą jeździły często, ale może warto je jakoś zsynchronizować? A nie dawać dwa autobusy w dwie minuty a wcześniej i potem przez prawie 1,5 godziny nic.

W sprawie cięć interweniują miejscy radni. – Jak się ma tego typu decyzja wobec polityki miasta ukierunkowanej na ekologię, zachęcenie mieszkańców do korzystania z komunikacji zbiorowej? – pyta w piśmie do prezydenta radny Marcin Jakóbczak z opozycyjnego klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Ale nie tylko opozycja chce wyjaśnień. Radny Marcin Nowak z prezydenckiego klubu oczekuje „niezwłocznego zorganizowania spotkania informacyjnego”, na którym radni mogliby odpytać dyrekcję ZTM.

Urzędnicy: robimy co możemy

ZTM zapewnia, że na bieżąco przygląda się skutkom cięć.

– Nasi pracownicy bezpośrednio prowadzą obserwacje na mieście, szczególnie kursów porannych, dowożących mieszkańców do pracy i szkoły, ale też weekendowych. Analizy prowadzone są pod kątem przydziału taboru, czy też wzmocnienia poszczególnych linii tzw. kursami szczytowymi – informuje Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego. Dodaje, że wciąż trwają badania zapełnienia pojazdów przy użyciu tzw. bramek liczących pasażerów wsiadających i wysiadających na poszczególnych przystankach. – Jeżeli zajdzie taka konieczność, to modyfikacja rozkładów jazdy może nastąpić jeszcze w tym miesiącu.

Urzędnicy ZTM podkreślają też, że porównaniu z rozkładem z zeszłego tygodnia wzmocnili m.in. obsadę linii 31, która w szczycie kursuje co 10 minut. – Tak, aby na wspólnym z linią 26 newralgicznym odcinku Czuby-Śródmieście poprawić komfort podróży – dodaje Góźdź.

Jak wierzyć wyświetlaczom?

Na niektórych przystankach dodatkowych problemów przysparzają pasażerom wyświetlacze z godzinami odjazdów. Teoretycznie powinny ułatwiać podróż, ale potrafią pokazywać nieprawdziwe informacje. Przykład z poniedziałku: na ul. Jana Pawła II wyświetlacz pokazuje, że autobus linii 31 przyjedzie za minutę, podczas gdy do jego odjazdu z przystanku początkowego zostało jeszcze 17 minut. Przykład z niedzieli: tablica na ul. Królewskiej „nie zna” odchudzonego rozkładu i obiecuje kursy co pół godziny, chociaż w rzeczywistości autobusy kursują co 50 minut.

Quiz: Jak dobrze znasz Lublin?

Jak dobrze znasz Lublin?
e-Wydanie

Komentarze 218

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Leming / 3 lutego 2020 o 21:18
+68
lepszy sort nadal nie rozumie nadal czemu samorząd nie ma już na podstawowe koszty w mieście. Masz 500 i 13 emeryturę to wsiadaj w taxi i nie narzekaj. Matematyka, jest taki przedmiot.
Avatar
Gość / 3 lutego 2020 o 22:19
+64
Zdziwieni? Naprawdę? Przecież każdy głupi wie, że PIS który wydrenował budżet państwa do ostatniej kropli, na gwałt potrzebuje kolejnych pieniędzy, żeby mamić wyborców kolejnymi plusami, tzn pięćset plusami. I padło na samorządy, które w skutek ostatnich zmian podatkowych dostały ostro po tyłku i muszą ciąć inwestycje, komunikacje miejską, wydatki na kulturę, oświatę, sport, generalnie wszystko jak leci.
Avatar
Gość / 3 lutego 2020 o 22:07
+61
Głosowaliście barany na PiS, świadomie wybierając pińcet+ i inne socjalne korzyści kosztem inwestycji w samorządach !!!
Avatar
Gość / 3 lutego 2020 o 21:43
+59
To pisowcy zgotowali ten los. Macie datki+ i nadal żale? Coś za coś.
Avatar
Gość / 3 lutego 2020 o 22:10
+58
trzeba było nie głosować na pisiorów to by wam nikt nie zabierał autobusów a tak samorządy zmianami podatkowymi i genialnymi reformami serwowanymi przez rząd, są zmuszane do cięć wydatków
Avatar
pozdrawiam ciemny lud / 3 lutego 2020 o 22:55
+55
Ale o co chodzi???? Głos oddany na PiSmanów to głos oddany na zwolnienie z podatku dla młodych, 500+, kosztowną reformę oświaty i inne ***rele. Ale nie ma nic za darmo, w końcu pieniądze na drzewach nie rosną. W zamian macie więcej dziurawych dróg, niewyremontowane chodniki i mniej kursów komunikacji miejskiej. Proste. Oczywiście można wszystko zwalić na Żuka tak jak to robią opłacone trolle przesiadujące na tym portalu i wmawiać sobie, że to jego wina. Ale nie tędy droga.
Avatar
Tadeusz / 3 lutego 2020 o 22:39
+54
Wymienię kilka przyczyn dlaczego samorządy tną wydatki: 1) Pis obniżył PIT z 18 do 17, które stanowiły dochód gmin. 2) Drastyczny wzrost poziomu cen energii zafundowany przez złą politykę energetyczną. 3) Wzrost płacy minimalnej i olbrzymi wzrost składek ZUSowskich dla urzędników lub pracowników podległych samorządom. 4) Przerzucenie skutków  reformy edukacji na samorządy i przez to wzrost o około 15% wydatków rok do roku. Proszę poczytać sobie analizy ekonomiczne. Prawie wszystkie zakładają w 2020 r. największy deficyt finansów samorządowych od kilkudziesięciu lat i zmniejszenie wpływów do budżetu gmin o około 20 miliardów złotych w porównaniu z rokiem poprzednim. To są prawie wyłącznie skutki złych rządowych reform. Ale Ci co się nie znają piszą, że to Żuk czy prezydenci miast sa winni.
Wymienię kilka przyczyn dlaczego samorządy tną wydatki: 1) Pis obniżył PIT z 18 do 17, które stanowiły dochód gmin. 2) Drastyczny wzrost poziomu cen energii zafundowany przez złą politykę energetyczną. 3) Wzrost płacy minimalnej i olbrzymi wzrost składek ZUSowskich dla urzędników lub pracowników podległych samorządom. 4) Przerzucenie skutków  reformy edukacji na samorządy i przez to wzrost o około 15% wydatków rok do roku. Proszę poczytać sobie analizy ekonomiczne. Prawie wszystkie zakładają w 2020 r. największy deficyt finansów samorządowyc... rozwiń
Avatar
. / 3 lutego 2020 o 22:21
+53
Radnemu Jakóbczakowi z PIS odpowiadam - to Rząd zabrał samorządom dochody z PIT i zmusił je do zwiększenia wydatków na oświatę- stąd brakuje środków na dopłatę do komunikacji miejskiej. Przychody z biletów pokrywają tylko ok 50% kosztów komunikacji zbiorowej - resztę (ok 90 mln) trzeba dołożyć z budżetu Lublina. Miasto musi też dołożyć z budżetu ok 180 mln do oświaty- to dlatego na komunikację brakuje!
Avatar
Gość / 3 lutego 2020 o 22:21
+47
Przecież to Pis i Solidarna Polska obcięły w tym roku dotacje dla samorządów, dokładając jednocześnie im nowe zadania. Piszecie, że to jest wina prezydentów miast, ale to rząd zabrał im pieniądze. Efekty widać. Dziwię się, że tak mało w ogóle gazety piszą na temat braku wypłat dla urzędników w niektórych gminach. Gminne budżety w zeszłym roku gdzieniegdzie świeciły pustkami i urzędnicy nie dostawali wynagrodzeń. Dopiero otworzyli chyba oczy, że coś jest nie tak. Że działania rządu zmierzają do destrukcji samorządów.
Avatar
gość / 3 lutego 2020 o 22:24
+46
Miasto powzięło słuszną decyzję zmniejszając liczbę kursów.Nie zrobiło to ot tak ,ale by zmieścić się w kosztach i narzuconych przez rządzących czyli PIS ograniczeniach finansowych spowodowanych przez radosną twórczość rozdawnictwa i niby tz .reformach. Ważne jest by tylko to co jest w rozkładzie było przestrzegane,choć też być może trzeba zrobić badania -wysłać ankieterów spisujących ilu pasażerów jest w określonych godzinach i dopiero na tej podstawie tworzyć rozkład jazdy.
Avatar
Gość / 18 lutego 2020 o 10:27
0
komu chcesz wcisnąć tą ciemnotę? ZTM to   gminna jednostka budżetowa, czyli upraszczając - wydzielony kwawałek Urzędu Miasta Lublin...
A ty komu chcesz wcisnąć swoją ciemnotę? Poczytaj o dotacjach rządowych dla samorządów związanych ze szkolnictwem, poczytaj o tym kto faktycznie ponosi koszty z tytułu obniżonego PITu dla młodych pracujących. Mącić wodę jest łatwo, ale prawda jest jedna. Socjalizm zawsze przegrywa.
Avatar
:( / 18 lutego 2020 o 10:17
0
Zacznijmy od tego, że to nie prezydent miasta jest szefem ZTM. Po drugie budżety samorządów są dociążone na dziesiątki (a może nawet setki) milionów złotych przez pomysły rządu. Po trzecie patrząc po ilości przywilejów dla wybranych grup społecznych, było wiadome że prędzej czy później dojdzie do podwyżek. Za darmo jeżdżą dzieci i emeryci, za pół darmo uczniowie i studenci. Przeliczając wymienione przywileje na złotówki mamy grube miliony utraty dochodu ze sprzedaży biletów. Po czwarte podobne rozwiązanie wprowadził ostatnio Poznań (polecam poczytać na ten temat). Nie ma łatwego i przyjemnego rozwiązania tej sytuacji. A to wszystko można podsumować krótko: tak się kończy socjalizm. Ulgowy PIT dla młodych, podwyżki dla nauczycieli, podwyżki płacy minimalnej to wszystko pomysły rządu, realizowane rękami (pieniędzmi) samorządów. Do tego nasz samorząd dołożył własną cegiełkę socjalizmu w trakcie ostatnich wyborów prezydenckich (ulgi i darmowe przejazdy, o których piszę powyżej) i kryzys gotowy.
 komu chcesz wcisnąć tą ciemnotę? ZTM to gminna jednostka budżetowa, czyli upraszczając - wydzielony kwawałek Urzędu Miasta Lublin...
 komu chcesz wcisnąć tą ciemnotę? ZTM to gminna jednostka budżetowa, czyli upraszczając - wydzielony kwawałek Urzędu Miasta Lublin... rozwiń
Avatar
Gość / 18 lutego 2020 o 09:09
-1
Zacznijmy od tego, że to nie prezydent miasta jest szefem ZTM. Po drugie budżety samorządów są dociążone na dziesiątki (a może nawet setki) milionów złotych przez pomysły rządu. Po trzecie patrząc po ilości przywilejów dla wybranych grup społecznych, było wiadome że prędzej czy później dojdzie do podwyżek. Za darmo jeżdżą dzieci i emeryci, za pół darmo uczniowie i studenci. Przeliczając wymienione przywileje na złotówki mamy grube miliony utraty dochodu ze sprzedaży biletów. Po czwarte podobne rozwiązanie wprowadził ostatnio Poznań (polecam poczytać na ten temat). Nie ma łatwego i przyjemnego rozwiązania tej sytuacji. A to wszystko można podsumować krótko: tak się kończy socjalizm. Ulgowy PIT dla młodych, podwyżki dla nauczycieli, podwyżki płacy minimalnej to wszystko pomysły rządu, realizowane rękami (pieniędzmi) samorządów. Do tego nasz samorząd dołożył własną cegiełkę socjalizmu w trakcie ostatnich wyborów prezydenckich (ulgi i darmowe przejazdy, o których piszę powyżej) i kryzys gotowy.
Zacznijmy od tego, że to nie prezydent miasta jest szefem ZTM. Po drugie budżety samorządów są dociążone na dziesiątki (a może nawet setki) milionów złotych przez pomysły rządu. Po trzecie patrząc po ilości przywilejów dla wybranych grup społecznych, było wiadome że prędzej czy później dojdzie do podwyżek. Za darmo jeżdżą dzieci i emeryci, za pół darmo uczniowie i studenci. Przeliczając wymienione przywileje na złotówki mamy grube miliony utraty dochodu ze sprzedaży biletów. Po czwarte podobne rozwiązanie wprowadził ostatnio Poznań (polecam ... rozwiń
Avatar
Gość / 17 lutego 2020 o 18:22
0
Z takim podejściem Rausza i ZTM nie zajedziemy daleko i czas na poważne zmiany a nie przyglądanie się przez urzędników
Avatar
Japolan / 6 lutego 2020 o 20:49
+3
Nic nie robią urzędnicy ZTM, wożą się furami za miliony, a zwykłemu obywatelowi zabiorą ostatni autobus. Co to jest autobus co 15 czy 20 minut na liniach szczególnie użytkowanych i zatłoczonych.W takich warunkach będzie dochodzić do nie wypadków i wtedy nie nadążą wypłacać odszkodowań. Wtedy to dopiero odczują brak pieniędzy.
Dziś słyszałem pochwałę lubelskiej komunikacji miejskiej; chwalił przybysz z Ameryki Południowej, który docenia to, że komunikacja miejska w Lublinie ... w ogóle kursuje. Więcej przybyszów z Amazonii i innych rejonów Ameryki Łacińskiej, a opinie o ZTM poprawią się.
Dziś słyszałem pochwałę lubelskiej komunikacji miejskiej; chwalił przybysz z Ameryki Południowej, który docenia to, że komunikacja miejska w Lublinie ... w ogóle kursuje. Więcej przybyszów z Amazonii i innych rejonów Ameryki Łacińskiej, a opinie o ZTM poprawią się. rozwiń
Avatar
Pracow / 6 lutego 2020 o 14:28
+4
Nic nie robią urzędnicy ZTM, wożą się furami za miliony, a zwykłemu obywatelowi zabiorą ostatni autobus. Co to jest autobus co 15 czy 20 minut na liniach szczególnie użytkowanych i zatłoczonych.W takich warunkach będzie dochodzić do nie wypadków i wtedy nie nadążą wypłacać odszkodowań. Wtedy to dopiero odczują brak pieniędzy.
Avatar
Japolan / 6 lutego 2020 o 14:23
+2
Słyszałem podczas zajęć z pedagogiki o pozywaniu o alimenty nauczycieli za to, że ... nie dopilnowali uczniów na wycieczce, podczas której uczniowie "bawili się w doktora", i to skutecznie. Czy będą wytaczane analogiczne powództwa w związku z tłokiem w pojazdach lubelskiej komunikacji miejskiej? Pytanie częściowo wiąże się z dowcipem, który kilkanaście lat temu przypomniano w filmie pod tytułem Kamieniak: W zatłoczonym autobusie nastolatka krzyczy do koleżanek, że chyba zajdzie w ciążę. Koleżanki pytają o to, z kim. Tamta odpowiada, że nie wie, bo nie może się odwrócić.
Słyszałem podczas zajęć z pedagogiki o pozywaniu o alimenty nauczycieli za to, że ... nie dopilnowali uczniów na wycieczce, podczas której uczniowie "bawili się w doktora", i to skutecznie. Czy będą wytaczane analogiczne powództwa w związku z tłokiem w pojazdach lubelskiej komunikacji miejskiej? Pytanie częściowo wiąże się z dowcipem, który kilkanaście lat temu przypomniano w filmie pod tytułem Kamieniak: W zatłoczonym autobusie nastolatka krzyczy do koleżanek, że chyba zajdzie w ciążę. Koleżanki pytają o to, z kim. ... rozwiń
Avatar
Mała / 6 lutego 2020 o 12:23
+3
Piszecie, że inny rozkład zmusza do przesiadania się do samochodu. Nie wszystkich młodych ludzi stać na własny samochód a chcą móc spokojnie dojeżdżać do pracy. Ale w tym momencie to nawet z centrum, kończąc pracę o 21 nie można liczyć na autobus, który podwiezie o kilka przystanków, a co dopiero mówić o przejeździe w odleglejszą część miasta. Oczywiście można kilka przystanków przejść pieszo, bo nie ma problemu, żeby młoda dziewczyna w zimie chodziła w ciemności sama. Dziękuję. 
Avatar
Japolan / 6 lutego 2020 o 11:50
+4
Przerażające do jakiego stanu doprowadził Lublin Krzysztof Żuk. Co dalej - zgasną latarnie, przestanie płynąć woda w kranie..? I nie zasłaniajcie mi się tu ograniczeniem funduszy dla samorządów, bo na stadion żużlowy i bizantyjskie skrzyżowania za kilkadziesiąt milionów/sztuka kasa jest.
Jak walczyć z takim "fake news'em": "Lublin ma się świetnie, bo doktor Krzysztof Żuk jest fantastycznym prezydentem, który przepędza z Ratusza deweloperów oraz wszelkich (innych) lobbystów"???
Avatar
lubelak / 6 lutego 2020 o 09:46
+3
Przerażające do jakiego stanu doprowadził Lublin Krzysztof Żuk. Co dalej - zgasną latarnie, przestanie płynąć woda w kranie..? I nie zasłaniajcie mi się tu ograniczeniem funduszy dla samorządów, bo na stadion żużlowy i bizantyjskie skrzyżowania za kilkadziesiąt milionów/sztuka kasa jest.
Zobacz wszystkie komentarze 218

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koncert The Gentlemen w Lublinie
22 października 2020, 20:00

Koncert The Gentlemen w Lublinie 0 0

Tomson, Baron, Łukasz Zagrobelny, Mateusz Ziółko, Marcin Sójka i Tadeusz Seibert - to artyści tworzący projekt The Gentlemen, który już 22 października o godz. 20 wystąpi na scenie Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1).

Polska rewolucja śmieciowa. Dlaczego odbiór odpadów kosztuje nas coraz więcej?
Reportaż Uwagi! TVN
film

Polska rewolucja śmieciowa. Dlaczego odbiór odpadów kosztuje nas coraz więcej? 1 0

Przymus rozdzielania śmieci do pięciu osobnych koszy, zmiany sposobu naliczania opłat i niekończące się podwyżki – to efekt trwającej w naszym kraju rewolucji śmieciowej. Czy opłaty za wywóz śmieci będą już tylko rosły?

Zmiana za sterami Portu Lotniczego Lublin? Marszałek województwa chce odwołania prezesa

Zmiana za sterami Portu Lotniczego Lublin? Marszałek województwa chce odwołania prezesa 2 7

Odwołania prezesa Portu Lotniczego Lublin chce marszałek województwa. I namawia do takiego rozwiązania prezydenta Lublina. Główni akcjonariusze lotniczej spółki decyzję w tej sprawie mogą podjąć już w marcu

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 lutego 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 lutego 2020 r. 0 0

Muzyczne atrakcje w Domu Kultury LSM
28 lutego 2020, 18:00

Muzyczne atrakcje w Domu Kultury LSM 0 0

Dom Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) zaprasza na nadchodzące koncerty, z których każdy powinien znaleźć coś dla siebie. W najbliższym okresie na scenie instytucji wystąpią m.in. Magdalena Stopa Trio i Lubelska Baszta.

LUK Politechnika Lublin – SMS PZPS Spała 3:0. Nie mieli problemów

LUK Politechnika Lublin – SMS PZPS Spała 3:0. Nie mieli problemów 0 2

W spotkaniu rozegranym awansem LUK Politechnika Lublin pokonała SMS PZPS Spała 3:0.

Lubelskie: Dron i drukarka 3D dla uczniów. W jakiej szkole tak uczą?

Lubelskie: Dron i drukarka 3D dla uczniów. W jakiej szkole tak uczą? 6 1

Czy dron może służyć do nauki i to w szkole rolniczej? Okazuje się, że tak, przynajmniej w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Leśnej Podlaskiej w powiecie bialskim

Powiatowy rejestr umów. Co kupowały władze w 2019 roku?

Powiatowy rejestr umów. Co kupowały władze w 2019 roku? 18 10

535 umów zawarły władze powiatu puławskiego w zeszłym roku. Starostwo inwestowało m.in. w nowy sprzęt komputerowy, zamawiało materiały promocyjne i sponsorowane wywiady w mediach.

Lublin: Od rana do nocy o zieleni. Nowy pomysł na górki czechowskie

Lublin: Od rana do nocy o zieleni. Nowy pomysł na górki czechowskie 13 91

Ośrodek dla seniorów ze świątynią zwieńczoną rzeźbą Michała Archanioła – taki pomysł na górki czechowskie pokazali społecznicy przeciwni stawianiu tu bloków. Chcą, by miasto zabrało teren spółce TBV Investment pod budowę proponowanego przez nich ośrodka. Sama spółka tłumaczyła się dzisiaj z działań za blaszanym płotem. Co jeszcze działo się na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Miasta?

Niedobre wieści dla szukających mieszkania. Rosną ceny zakupu i wynajmu

Niedobre wieści dla szukających mieszkania. Rosną ceny zakupu i wynajmu 1 9

Rosną zarówno ceny zakupu, jak i wynajmu mieszkań. W Lublinie zanotowano rekordowe wzrosty – przekraczające 20 proc. w skali roku. Jeśli mieszkanie jest wynajęte przez całe 12 miesięcy, to rentowność takiej inwestycji wynosi ponad 7 proc. – wyliczają analitycy Expandera.

Uciekał przed policjantami przez trzy powiaty. Zatrzymał się dopiero na blokadzie

Uciekał przed policjantami przez trzy powiaty. Zatrzymał się dopiero na blokadzie 1 6

Nocny pościg za pijanym kierowcą poderwał na nogi policjantów w trzech powiatach. 39-latka z Rejowca Fabrycznego zatrzymała dopiero blokada zorganizowana przez policjantów na wjeździe na obwodnicę Piask.

Lubelscy kibice żużlowi zebrali 4 tys. podpisów pod petycją w sprawie budowy nowego stadionu
film

Lubelscy kibice żużlowi zebrali 4 tys. podpisów pod petycją w sprawie budowy nowego stadionu 193 80

4 000 podpisów przynieśli do Ratusza kibice żużla popierający budowę stadionu w rejonie ul. Ciepłej i Krochmalnej. Boją się, że jeśli obiekt tam nie powstanie, to żużel zniknie z Lublina. Przeciwna budowie jest Rada Dzielnicy Za Cukrownią, która obawia się hałasu, kurzu i zalewania posesji

Utrudnienia na ul. Janowskiej w Lublinie. Zmieni się organizacja ruchu pod mostem kolejowym

Utrudnienia na ul. Janowskiej w Lublinie. Zmieni się organizacja ruchu pod mostem kolejowym 1 4

Od środy do 20 marca zamknięta ma być połowa jezdni pod mostem kolejowym w rejonie ul. Janowskiej.

Filip Springer gościem DDK Czuby Południowe
28 lutego 2020, 18:00

Filip Springer gościem DDK Czuby Południowe 0 0

W ramach cyklu Ciąg dalszy w Dzielnicowym Domu Kultury Czuby Południowe (ul. Wyżynna 16) zostanie zorganizowane spotkanie autorskie z Filipem Springerem. Wydarzenie odbędzie się 28 lutego o godz. 19.

Wjechał w tłum ludzi w Niemczech. 52 osoby poszkodowane, motyw nadal nieznany
film

Wjechał w tłum ludzi w Niemczech. 52 osoby poszkodowane, motyw nadal nieznany 0 3

Volkmarsen, Niemcy. Rzecznik niemieckiej policji poinformował, że w poniedziałkowym zdarzeniu w miejscowości Volkmarsen poszkodowane zostały 52 osoby, w tym 18 dzieci. 29-letni kierowca wjechał samochodem w pochód karnawałowy. Jak dodał Henning Hinn, kierowca był mieszkańcem Volkmarsen.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.