Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 grudnia 2013 r.
14:24
Edytuj ten wpis

Sędzia-ławniczka z zarzutami nie będzie orzekać

Autor: Zdjęcie autora (jsz)
0 7 A A
 (Jacek Świerczyński/ Archiwum)
(Jacek Świerczyński/ Archiwum)

Sędzia-ławniczka z Sądu Rejonowego Lublin-Zachód została odsunięta od orzekania. Kobieta jest oskarżona o oszustwo. Według śledczych, miała kraść gaz w swoim domu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nazwisko Lucyny S. jest na liście 47 oskarżonych w sprawie dotyczącej przerabiania gazomierzy.

Głównym oskarżonym jest tu Piotr K., który na zamówienie cofał liczniki swoich klientów. Proceder trwał przez lata. Z usług "fachowca” korzystali zarówno renciści i emeryci, jak i przedsiębiorcy, lekarze czy aptekarze.

Mężczyzna współpracował z prokuraturą. Śledczy dotarli i oskarżyli jego klientów. Połowa się przyznała i zgodziła dobrowolnie poddać się karze.

Lucyna S. się nie przyznaje. Prokuratura zarzuca jej, że kradła gaz przez sześć lat, powodując straty w wysokości ok. 9 tys. zł. Śledztwo w tej sprawie zakończyło się drugiego czerwca.

Sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Lublinie. Fakt, że kobieta została oskarżona, nie przeszkadzał jej w orzekaniu. Lucyna S. jest sędzią-ławniczką w siódmym wydziale pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Rejonowego Lublin-Zachód.

– Podczas przesłuchania zataiła ten fakt – mówi Paweł Banach, zastępca prokuratora rejonowego w Lublinie. – Wyjaśniła jedynie, że jest emerytką.

Kilkanaście dni po zakończeniu śledztwa przełożeni ławniczki zapytali śledczych czy kobieta jest na liście oskarżonych. Podstawą zapytania był anonimowy donos. Odpowiedź w tej sprawie nadeszła dopiero 6 grudnia. Nie wiadomo, dlaczego prokuratura tak długo milczała.

– Przewodniczący siódmego wydziału został natychmiast poinformowany o sprawie i poproszony o wstrzymanie się od wyznaczania Lucyny S. do składów orzekających – mówi sędzia Marta Postulska-Siwek, wiceprezes Sądu Rejonowego Lublin – Zachód. – Zawieszenie ławniczki ma skutek natychmiastowy.

Sąd nie może na dobre rozstać się z Lucyną S. Powoływanie i odwoływanie ławników leży w gestii rady miasta.

– Jeśli w sprawie zapadnie wyrok skazujący, zwrócimy się do radnych o odwołanie ławniczki – zapowiada Postulska-Siwek.

Wcześniej sąd będzie musiał wysłuchać wyjaśnień oskarżonej. Niezbędna będzie również stosowna opinia Kolegium Sądu Okręgowego oraz Rady Ławniczej. Dopiero wtedy przełożeni Lucyny S. będą mogli doprowadzić do jej odwołania.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Jan / 10 grudnia 2013 r. o 12:11
W gazecie posali, że w Tarnobrzegu jest sędzia, który leczy się psychiatrycznie i się na swoją chorobę powołuje chcąc się wykręcić od wpadki kradzieży ! Wymiar Sprawiedliwości sięga dna !
Avatar
stefo / 10 grudnia 2013 r. o 09:29

Wielka mi rzecz. Znam ławniczkę która przez wiele lat pełniła swoją funkcję pomimo choroby psychicznej (udokumentowanej).

Avatar
Julia / 10 grudnia 2013 r. o 07:33

"Nie wiadomo dlaczego prokuratura tak długo milczała".  Wiadomo, wiadomo. I nawet wiadomo który to prokurator hamował. i co z tego? Kruk krukowi łba nie urwie.

Avatar
Zorro / 10 grudnia 2013 r. o 02:28

Bo to się nazywa kasa (społeczna). Ja płacę, pan płaci, pani płaci za tą ... Brak słów co się wyrabia w tym kraiku. Zamiast za twarz i na bruk, to się cackają, bo sami wiele mają na sumieniu. Wiadomo w tym środowisku rączka rączkę myje. Ty mi dzisiaj pomożesz, ja nie zapomnę o tobie jutro. Bagno.

Avatar
Mario / 9 grudnia 2013 r. o 18:50

To pewnie dlatego, ze ławnika (czasami) określa się jako sędziego społecznego ale jest to niezawodowy członek składu orzekającego sądu, stanowiący czynnik społeczny w wymiarze sprawiedliwości.

Avatar
Jan / 9 grudnia 2013 r. o 18:17
To jest ławnik a nie sędzia ! Sędziemu by sie upiekło.
Avatar
Zenon / 9 grudnia 2013 r. o 17:35

Brawo za wiedzę z Wiedzy o Społeczeństwie.

Sędzia - ławnik, a któż to taki...

Avatar
Jan / 10 grudnia 2013 r. o 12:11
W gazecie posali, że w Tarnobrzegu jest sędzia, który leczy się psychiatrycznie i się na swoją chorobę powołuje chcąc się wykręcić od wpadki kradzieży ! Wymiar Sprawiedliwości sięga dna !
Avatar
stefo / 10 grudnia 2013 r. o 09:29

Wielka mi rzecz. Znam ławniczkę która przez wiele lat pełniła swoją funkcję pomimo choroby psychicznej (udokumentowanej).

Avatar
Julia / 10 grudnia 2013 r. o 07:33

"Nie wiadomo dlaczego prokuratura tak długo milczała".  Wiadomo, wiadomo. I nawet wiadomo który to prokurator hamował. i co z tego? Kruk krukowi łba nie urwie.

Avatar
Zorro / 10 grudnia 2013 r. o 02:28

Bo to się nazywa kasa (społeczna). Ja płacę, pan płaci, pani płaci za tą ... Brak słów co się wyrabia w tym kraiku. Zamiast za twarz i na bruk, to się cackają, bo sami wiele mają na sumieniu. Wiadomo w tym środowisku rączka rączkę myje. Ty mi dzisiaj pomożesz, ja nie zapomnę o tobie jutro. Bagno.

Avatar
Mario / 9 grudnia 2013 r. o 18:50

To pewnie dlatego, ze ławnika (czasami) określa się jako sędziego społecznego ale jest to niezawodowy członek składu orzekającego sądu, stanowiący czynnik społeczny w wymiarze sprawiedliwości.

Avatar
Jan / 9 grudnia 2013 r. o 18:17
To jest ławnik a nie sędzia ! Sędziemu by sie upiekło.
Avatar
Zenon / 9 grudnia 2013 r. o 17:35

Brawo za wiedzę z Wiedzy o Społeczeństwie.

Sędzia - ławnik, a któż to taki...

Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kuratorium traci cierpliwość i wdraża "twarde" środki. Dyrektor szkoły straci stanowisko?

Kuratorium traci cierpliwość i wdraża "twarde" środki. Dyrektor szkoły straci stanowisko?

To z pozoru proste: na wicedyrektora trzeba powołać osobę spełniającą wymagania. A jednak mimo upływu wielu miesięcy, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Werbkowicach nie był w stanie tego zrobić. Jeśli nie wykorzysta ostatniej danej mu przez kuratorium szansy, sam straci stanowisko.

Naturalne kosmetyki dla niemowląt

Naturalne kosmetyki dla niemowląt

Skóra niemowląt jest wyjątkowo delikatna i wymaga szczególnej troski. Kluczowe znaczenie ma dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji. Warto wybierać te, które mają bezpieczne i przebadane składy.

 W sobotę w Stróży odbędzie się piłkarski Turniej Mikołajkowy

W sobotę w Stróży odbędzie się piłkarski Turniej Mikołajkowy

Dla podopiecznych Anatolija Ławryszyna będzie to podsumowanie bardzo udanej rundy wiosennej

W tej wsi pod Lublinem mają nowego milionera

W tej wsi pod Lublinem mają nowego milionera

6 grudnia w losowaniu Lotto padła główna wygraną w wysokości 2 mln złotych. Gracz zagrał w jednym z punktów w województwie lubelskim.

Lublin. Pościg za złodziejem samochodów. Padły strzały

Lublin. Pościg za złodziejem samochodów. Padły strzały

Ukradł audi, opla i BMW. Najbliższe trzy miesiące 30-letni złodziej samochodów spędzi w areszcie.

"Mój ogon i ja" - spektakl dla dzieci w Centrum Kultury
11 grudnia 2022, 15:00

"Mój ogon i ja" - spektakl dla dzieci w Centrum Kultury

Artystyczny Kolektyw Holobiont zaprezentuje w Lublinie spektakl dla najmłodszych widzów. Humorystyczne przedstawienie o ewolucji pt. "Mój ogon i ja" będzie można zobaczyć w niedzielę, 11 grudnia o godz. 15 i 17.

Lubelskie. Było 100 zł, a teraz za wodę mają płacić 360 zł. Choć wieś dołożyła się do budowy wodociągu

Lubelskie. Było 100 zł, a teraz za wodę mają płacić 360 zł. Choć wieś dołożyła się do budowy wodociągu

Mieszkańcy sołectwa Nadwiślanka przed laty sami pomogli swojej gminie zbudować wodociąg. Teraz za korzystanie z wody płacą dwa razy więcej, niż pozostałe miejscowości, prawie 7 zł za metr. Ich zdaniem to nieuczciwe. Pokazują rachunki i proszą o pomoc.

Świetna skuteczność drużyn występujących w Powiatowej Amatorskiej Lidze Futsalu w Świdniku

Świetna skuteczność drużyn występujących w Powiatowej Amatorskiej Lidze Futsalu w Świdniku

W pięciu meczach Powiatowej Amatorskiej Ligi Futsalu w Świdniku padło aż 51 bramek.

Janku, co u ciebie? Powiedziałem mu: Żyję w zgodzie z samym sobą. Wywiad z Janem Nowickim

Janku, co u ciebie? Powiedziałem mu: Żyję w zgodzie z samym sobą. Wywiad z Janem Nowickim

Nie należy uważać się za wybrańca losu, bo w każdej chwili może się to skończyć. Zresztą ten koniec jest najbardziej fascynującą stroną życia człowieka. Mężczyzna, który nie umie odchodzić, jest trupem za życia. Więc trzeba się powoli zbierać. Sprzątać po sobie. Wybudować rodzinny grób. I napisać "Moje psie myśli".

Lublin. Ratusz chce zagwarantować mieszkańcom, że targowisko jest nie do ruszenia

Lublin. Ratusz chce zagwarantować mieszkańcom, że targowisko jest nie do ruszenia

Teren targowiska przy ul. Krańcowej nie będzie mógł być przeznaczony na inny cel – taką gwarancję ma dawać plan zagospodarowania Bronowic, którego nowy projekt został ogłoszony przez Ratusz. Pierwsza wersja projektu nie zawierała takiej gwarancji.

Trzeci koncert Festiwalu Adventus
11 grudnia 2022, 19:00

Trzeci koncert Festiwalu Adventus

Chór Katedry Prawosławnej Przemienienia Pańskiego w Lublinie wystąpi w ramach trzeciego z koncertów Ekumenicznego Festiwalu Wokalnego Adventus. Wydarzenie odbędzie się 11 grudnia o godz. 19 w Kościele pw. Matki Bożej Różańcowej.

Platformy transportowe – jak z ich pomocą usprawnić pracę?

Platformy transportowe – jak z ich pomocą usprawnić pracę?

Wybór odpowiednich rozwiązań do optymalizacji transportu w magazynie, sortowni, sklepie czy warsztacie samochodowym pozwala nie tylko znacznie oszczędzić czas, ale także znacząco poprawić wydajność pracy i ją ułatwić. Jednym z urządzeń, w które warto zainwestować, jest platforma transportowa. W artykule przedstawiamy, jak wybrać zestaw transportowy dopasowany do potrzeb firmy.

Zmarł Jan Nowicki. Wielki Szu odszedł w wieku 83 lat

Zmarł Jan Nowicki. Wielki Szu odszedł w wieku 83 lat

Nie żyje wybitny aktor, Jan Nowicki. O jego śmierci poinformowano w środę rano.

Przynajmniej 119 mln zł na stole. Tyle chcą za przebudowę drogi i budowę nowej obwodnicy w Lubelskiem

Przynajmniej 119 mln zł na stole. Tyle chcą za przebudowę drogi i budowę nowej obwodnicy w Lubelskiem

Pięć ofert złożono w przetargu na przebudowę drogi krajowej od Janowa Lubelskiego do Frampola. Tylko dwie propozycje mieszczą się w budżecie GDDKiA.

LUK Lublin kontra Cuprum Lubin. Okazja do marszu w górę tabeli

LUK Lublin kontra Cuprum Lubin. Okazja do marszu w górę tabeli

W środę LUK Lublin podejmie Cuprum Lubin. Pierwszy gwizdek w hali Globus im. Tomasza Wójtowicza o godz. 18.30.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!