Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 lutego 2019 r.
21:06

Sędzia z Lublina jechał po alkoholu. Groziło mu wyrzucenie z zawodu, ale sędziowie nie byli tak surowi

316 63 A A
Piotr R. ma teraz za karę trafić trafić do sądu okręgowego z siedzibą w obszarze apelacji rzeszowskiej
Piotr R. ma teraz za karę trafić trafić do sądu okręgowego z siedzibą w obszarze apelacji rzeszowskiej

Jest wyrok w postępowaniu dyscyplinarnym przeciwko sędziemu z Lublina, skazanemu za jazdę po alkoholu. Piotrowi R. groziło nawet wyrzucenie z zawodu. Skończyło się na przeniesieniu do innej apelacji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sprawą Piotra R. zajmował się Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. Uznał, że sędzia uchybił godności swojego urzędu. Wymierzył Piotrowi R. karę przeniesienia na inne miejsce służbowe. Ma trafić do sądu okręgowego z siedzibą w obszarze apelacji rzeszowskiej.

Do czasu wpadki z jazdą na „podwójnym gazie” Piotr R. również orzekał w sądzie okręgowym. Był jednym z najbardziej doświadczonych sędziów IV Wydziału Karnego SO w Lublinie. Kiedy skandal z prowadzeniem samochodu po alkoholu wyszedł na jaw, Piotr R. został zawieszony. Jednocześnie wszczęto wobec niego postępowanie dyscyplinarne.

Sprawa dotyczy wydarzeń z listopada 2015 r. Sędzia jechał wtedy swoim samochodem przez Górę Puławską. Była noc z piątku na sobotę. Piotr R. nie opanował auta i na zakręcie wypadł z drogi. Staranował barierki i zatrzymał się w rowie. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Po kraksie policjanci sześć razy badali stężenie alkoholu w organizmie Piotra R. Wynik zawsze był powyżej promila. Z badania na badanie rósł. Wskazywało to, że sędzia mógł pić tuż przed podróżą.

Chociaż okoliczności zdarzenia nie budziły wątpliwości, to postawienie prawnika przed sądem stanowiło już pewien kłopot. Dopiero pół roku po zdarzeniu Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił sędziemu immunitet. Piotr R. i jego pełnomocnik złożyli zażalenie. W listopadzie 2016 r. Sąd Najwyższy prawomocnie utrzymał w mocy pierwsze rozstrzygnięcie. To otworzyło drogę do postawienia sędziemu zarzutów. Niestety, również tym razem śledczy musieli poczekać.

Piotr R. nie stawiał się w prokuraturze. Nie odbierał wezwań, czym skutecznie opóźniał postępowanie. Dopiero po paru miesiącach, kiedy groziło mu doprowadzenie przez policję, stawił się przed śledczymi i usłyszał zarzuty.

Sprawą sędziego zajmował się później Sąd Rejonowy w Zwoleniu. Piotrowi R. groziło do dwóch lat więzienia. Sąd wymierzył mu karę 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Orzekł również trzyletni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Nakazał również Piotrowi R. zapłacenie 3 tys. zł grzywny. Do tego należy doliczyć 5 tys. zł świadczenia na fundusz pomocy postpenitencjarnej oraz koszty postępowania sądowego.

Rozstrzygnięcie było zgodne z wnioskiem prokuratury. Obrońca Piotra R. walczył jednak o warunkowe umorzenie sprawy. Oznaczałoby to, że jego klient jest winny, ale nie poniesie kary. Sędzia odwołał się od wyroku i odniósł spory sukces. Pod koniec lutego ubiegłego roku Sąd Okręgowy w Radomiu złagodził wyrok wobec Piotra R., zamieniając mu karę więzienia na 3 tys. zł grzywny. Tak zakończyło się postępowanie karne wobec sędziego.

Ostatni wyrok w sprawie dyscyplinarnej nie jest jeszcze prawomocny.

Komentarze 63

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kierowca MPK / 5 lutego 2019 o 21:41
+92
szkoda że w naszym fachu nie ma takiej pobłażliwości, nawet lekka woń alkoholu wykryta przez alkomat na bramie zajezdni = utrata pracy i dyscyplinarka. Nie mówię to o żadnej kolizji drogowej czy wypadku. Ale wyjątkowa kasta co za 10.000 zł nie potrafi żyć ma inne normy.
Avatar
Rusli / 5 lutego 2019 o 21:23
+71
Panie Ziobro gdzie pan jesteś  co się dzieje w tym świecie pijany będzie sądził pijanych.
Avatar
Gość / 5 lutego 2019 o 21:16
+68
A to kasta podła. I słusznie wolne sądy - wolne sądy bardzo wolne sądy - sprawy latami ;))) Teraz powinien surowo karać kierowców jeżdżących po alkoholu, mam nadzieje że izba dyscyplinarna SN wydali go jedna z zawodu niech wykonuje na wolnym rynku wolny zawód prawniczy - niech się sprawdzi ;) !!!
Avatar
Gość / 5 lutego 2019 o 21:23
+61
Tak myślałem,że policjanci którzy badali alkomatem tego sędziego bardziej bali się o swoje posady niż o wynik alkotestu?!?!
Avatar
Sond / 5 lutego 2019 o 21:23
+58
Patologia
Avatar
Zeus / 5 lutego 2019 o 21:17
+58
Patologia kor.....kor.....łba nie urwie to jak wierzyć takim skur......jak sami siebie nie potrafią ukarac
Avatar
UKŁAD ZAMKNIETY / 5 lutego 2019 o 22:05
+47
Macie w realu ten swój OKRAGŁY va STÓŁ
Avatar
KOD Lubelskie / 5 lutego 2019 o 21:39
+38
WOLNE SONDY, WOLNE ALKOMATY, WOLNI SĘDZIOWIE PO ALKOHOLU ZA KIEROWNICĄ zawsze będziemy za Wami
Avatar
Gość / 5 lutego 2019 o 21:17
+37
Standardowa nagroda :)
Avatar
Apstynent / 5 lutego 2019 o 23:19
+25
To jak nie ma prawa jazdy to będzie busem jeździł? Z bidnej pensyjki sędziego na nic innego nie starczy.
 Ale bedzie mógł jeździć w busie nawalony
Avatar
Gość / 9 marca 2019 o 14:15
0
a za rok napisze o ponowne przeniesienie do domu
Avatar
ar2ro / 8 lutego 2019 o 22:31
+1
WOLNE SĄDY,WOLNI SĘDZIOWIE,RÓBTA CO CHCETA !
Avatar
Gość / 7 lutego 2019 o 08:01
+1
po prostu sk.....w biały dzień równi i równiejsi obrona sądów nie tyczyła się tych panów-oby kiedyś trafił na lekarza który spie..operację a jego koledzy lekarze mając na uwadze taką samą solidarność grupową będą go kryli -syf!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nie Państwo!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Hector / 6 lutego 2019 o 19:26
+3
Nadzwyczjna kasta ludzi
Avatar
Adw. / 6 lutego 2019 o 15:43
+2
Studenci prawa!Uczcie się wydawania wyroków dla pijanych kierowców,
Avatar
oni / 6 lutego 2019 o 14:58
+2
i tak zwrot pieniędzy za dojazdy do i z pracy będzie mu się należał.
Avatar
Policmarcin / 6 lutego 2019 o 14:57
0
CHAMIE zdejmij ten łańcuch z orłem bo chcę cie opluć.
 No to teraz kolesie z kasty namierza cie i upier..a dla przykladu za obraze pana sedziego
Avatar
Czesiek do Icka / 6 lutego 2019 o 13:53
0
"Lepiej będzie,jeżeli niektóre dokumenty zniszczymy.Są w nich rzeczy kompromitujące nie resort i ludzi ze służby bezpieczeństwa, tylko byłą opozycję, wielu waszych kolegów. Może dojść do tragedii" - neon24 pl
Avatar
Pijak / 6 lutego 2019 o 13:23
0
Szanowna Redakcjo czy posiadacie odpis wyroku aby można w razie czego powołać się na takie same okoliczności popełnienia czynu zabronionego .Będę jechała nawalona Górą P.
Avatar
Gość / 6 lutego 2019 o 12:03
0
A co jeśli po pijaku też sądził, to były niepoczytalne wyroki? Niezawisłość zwisła
Zobacz wszystkie komentarze 63

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pieszy zginął na poboczu. Kierowca peugeota wymijał inne auto

Pieszy zginął na poboczu. Kierowca peugeota wymijał inne auto 1 0

43-letni mieszkaniec gminy Rudnik zginął w wypadku na drodze wojewódzkiej w miejscowości Płonka w powiecie krasnostawskim

"Impresjoniści i postimpresjoniści" - wystawa 3D w Targach Lublin
30 marca 2019, 0:00

"Impresjoniści i postimpresjoniści" - wystawa 3D w Targach Lublin 0 0

W dniach 30-31 marca w godz. 13-17 w siedzibie Targów Lublin będzie można podziwiać wystawę "Impresjoniści i postimpresjoniści" w trójwymiarze.

Aeroklub Lubelski znów zorganizuje balonowe mistrzostwa świata w Nałęczowie
galeria

Aeroklub Lubelski znów zorganizuje balonowe mistrzostwa świata w Nałęczowie 0 1

Dobra wiadomość dla miłośników sportów balonowych. Aeroklub Lubelski po raz kolejny zorganizuje Balonowe Mistrzostwa Świata Kobiet. Impreza odbędzie się w Nałęczowie w przyszłym roku. Decyzja zapadła na konferencji w Stambule

Dom Dziecka w Maniach. Dzieci już wprowadziły się do nowego domu

Dom Dziecka w Maniach. Dzieci już wprowadziły się do nowego domu 0 0

W Maniach (gm. Międzyrzec Podlaski) oficjalnie otwarto Dom Dziecka. Powstał w budynku po byłej szkole.

Policjanci przeszukali mieszkanie 25-latki na Czechowie. Grozi jej 10 lat więzienia

Policjanci przeszukali mieszkanie 25-latki na Czechowie. Grozi jej 10 lat więzienia 4 4

Około 100 gramów marihuany miała w domu mieszkanka lubelskiego Czechowa

Wypadek w Opolu Lubelskim. 37-latka z dzieckiem w szpitalu

Wypadek w Opolu Lubelskim. 37-latka z dzieckiem w szpitalu 0 1

Opolscy policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego, do którego doszło w piątek w Opolu Lubelskim na ul. Józefowskiej.

Cierpiący pacjent krążył między szpitalami. 63-latek zmarł
film

Cierpiący pacjent krążył między szpitalami. 63-latek zmarł 0 5

Szukająca pomocy dla cierpiącego ojca rodzina przez półtorej doby woziła go od szpitala do szpitala. Pacjenta wypisano dwukrotnie, raz bez wykonania żadnych badań. Mężczyzna zmarł.

Wypadek na obwodnicy Lublina. Wyprzedzał, doszło do dachowania [zdjęcia]
galeria

Wypadek na obwodnicy Lublina. Wyprzedzał, doszło do dachowania [zdjęcia] 5 2

Dwa samochody zderzyły się na obwodnicy Lublina

Lublin: Zaparkowała i... zablokowała przejazd kilkunastu ciężarówkom [zdjęcia]
galeria

Lublin: Zaparkowała i... zablokowała przejazd kilkunastu ciężarówkom [zdjęcia] 25 17

Źle zaparkowany ford mondeo zablokował dziś rano przejazd ul. Berylową w Lublinie

Kuba płakał. Kiedy się nieco uspokoił zapytał: Czy pan mnie uratuje? Odpowiedziałem: Tak, Kubuś, uratuję cię
Magazyn
galeria

Kuba płakał. Kiedy się nieco uspokoił zapytał: Czy pan mnie uratuje? Odpowiedziałem: Tak, Kubuś, uratuję cię 235 7

Katarzyna Zielińska, mama 3-latka: Dla mnie to był cud. Chyba sam Anioł Stróż czuwał nad Kubą. Syn wpadł do 12-metrowej studni i nic mu się nie stało. Mateusz Koszałka, naczelnik OSP KSRG Annopol, pierwszy dotarł do dziecka: Kuba płakał. Kiedy się nieco uspokoił zapytał: Czy pan mnie uratuje? Odpowiedziałem: Tak, Kubuś, uratuję cię

Pożar w Rudniku. Spłonął dom, jedna osoba nie żyje

Pożar w Rudniku. Spłonął dom, jedna osoba nie żyje 9 4

Do tragicznego w skutkach pożaru doszło w miejscowości Rudnik w powiecie krasnostawskim

Kuchnia na Wielki Post: Najlepsze przepisy na ryby

Kuchnia na Wielki Post: Najlepsze przepisy na ryby 0 4

Post i ryba, złożenie doskonałe. Mamy dobre przepisy. Zapraszamy w nostalgiczną podróż. Zaczynamy od słynnej restauracji Berensa w Kazimierzu.

Targi Pracy i Edukacji w Puławach. Praca nawet dla krasnoludów [zdjęcia]
galeria

Targi Pracy i Edukacji w Puławach. Praca nawet dla krasnoludów [zdjęcia] 24 10

Potrzebni są sprzedawcy, monterzy, ogrodnicy, kucharze, ślusarze, policjanci, a nawet krasnoludy. Nowych pracowników poszukują firmy z całego powiatu puławskiego. Z ofertami można było zapoznać się podczas tegorocznych Targów Pracy i Edukacji. Swoje atuty pokazywały również szkoły i uczelnie

Budujesz, remontujesz dom? Szukasz mieszkania w Lublinie? Program targów LUBDOM
Zdjęcia
22 marca 2019, 13:00
galeria

Budujesz, remontujesz dom? Szukasz mieszkania w Lublinie? Program targów LUBDOM 4 7

Okna, drzwi, piece, bramy, kominki, materiały budowlane, podłogi, schody, meble, dekoracje, oświetlenie, dachy, pokazy fachowców, najprawdziwszy dom zbudowany w hali oraz premierowa edycja Lubelskiego Kongresu Designu i Architektury – to wszystko w ten weekend na Targach LUBDOM.

Łęczna: Z nowej wieży widokowej widać wszystko jak na dłoni

Łęczna: Z nowej wieży widokowej widać wszystko jak na dłoni 0 11

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, był jednocześnie pierwszym dniem udostępnienia wieży widokowej. Obiekt znajduje się w odrestaurowanych ruinach dawnego folwarku w Parku Podzamcze.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!