Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 października 2019 r.
15:20

„Seks, wóda, polibuda!” Czy jest szansa na przyszłość kultury studenckiej w Lublinie?

Autor: Zdjęcie autora am
26 13 A A
(fot. Krzysztof Mazur)

– Studenci są dziś zabiegani, zapracowani. Wybieramy łatwiejsze formy rozrywki, ale nie wszyscy – przekonywała studentka na seminarium „Czy jest szansa na przyszłość kultury studenckiej?” w ACK Chatka Żaka. Nad obecnym kształtem i kierunkami rozwoju studenckiej kultury zastanawiali dyrektorzy państwowych i samorządowych instytucji kulturalnych, pracownicy ACK, przedstawiciele ministerstwa kultury i studenckiego samorządu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Chatka Żaka cały czas skupia kulturę studencką. Stwarza klimat i możliwości. Od rana do nocy pęka w szwach – przekonuje prof. Urszula Bobryk, prorektor ds. studenckich UMCS.

– Studenci nie szukają tu wolności, jak miało to miejsce kiedyś, ale możliwości bycia razem, poszerzenia swojej kreatywności. Studia to czas na eksperymenty – dodaje Izabela Pastuszko, zastępca dyrektora ACK. – Wyzwanie, które stoi przed nami, to zdefiniowanie na nowo kultury studenckiej.

Stąd pomysł na ogólnopolskie Forum Kultury Studenckiej. Piątkowe seminarium to pierwszy krok w tym kierunku. W przyszłym roku ma zostać postawiona „diagnoza” poprzedzona badaniami socjologicznymi i warsztaty ze specjalistami.

– W 2021 r. zaprezentujemy na forum nasze rekomendacje – zapowiada Pastuszko.

Pod koniec 2018 r. w Polsce było 230,3 tys. studentów. Tymczasem w Polsce jest tylko 14 ośrodków kultury studenckiej.

– Warszawy na tej mapie nie ma. Ale może wróci – ma nadzieję Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. – Może też wróci też to, co w kulturze studenckiej było najważniejsze. To, że promieniała na cała Polskę.

Choć nikt nie ma wątpliwości, że czasy gdy to Akademickie Centrum Kultury było miejscem gdzie narodziły się najważniejsze zjawiska w lubelskiej kulturze (Grupa Zamek, Awangarda Lubelska, alternatywa teatralna) już nie wrócą, to – zdaniem uczestników piątkowego seminarium – nie wszystko jeszcze stracone.

– Czym innym żyli studenci 15 lat temu, czym innym żyją dziś. Ale jeśli damy im miejsce gdzie młodzi ludzie będą się mogli na różne sposoby wyrażać, stworzymy im przestrzeń i środowisko, a niekoniecznie wyznaczymy kierunki… Studenci szukają. I mają się prawo mylić – mówi Jarosław Cymerman, kiedyś student UMCS, dziś zastępca dyrektora Instytutu Teatralnego.

– Kultura studencka przemija. Zmagamy się z tym zagadnieniem od wielu lat – przyznaje Bogdan Bracha z Orkiestry św. Mikołaja, która od lat działa w Chatce Żaka. Jego zdaniem przyczyny są dwie. – Pierwsze to zmiana ustroju, o wolność nie trzeba już walczyć. Druga to cyfryzacja. Nie tylko my mamy problem z widownią, bo ludzie wolą być online. Człowiek w wieku najbardziej twórczym nie ma już potrzeby wyrażania siebie za pomocą kultury. Ale to gdzieś się dzieje. Nasze zadanie to wyłowić i wesprzeć.

– To co przyczyniło się do zaniku kultury studenckiej to konsumpcjonizm – zauważa Cymerman. – Utkwił mi w głowie taki tytuł artykułu prasowego „Koziołek kozienaliowy tonie w kuflu piwa”.

O tym jak dziś wyglądają Dni Kultury Studenckiej mówił też Rafał Koziński, zastępca dyrektora Centrum Kultury w Lublinie.

– Na jednym z juwenaliowych korowodów ciężarówki wiozły banery nie z nazwami uczelni, ale koncernów piwnych. A studenci krzyczeli „Seks, wóda, polibuda!”. Problem z juwenaliami jest ogólnopolski, to czysty impresariat i sprzedaż hektolitrów piwa – zauważa. – Ale na KUL wygląda to zupełnie inaczej. Tam kultura studencka przetrwała i wciąż jest żywa. Kulturalia robią studenci dla studentów.

– My też się zastanawiamy czym jest kultura studencka, jak ją promować, jak dotrzeć do naszych kolegów – przyznaje przedstawicielka Komisji Kultury Zarządu Uczelnianego Samorządu Studentów UMCS. – Rozrywka jest bardzie widoczna, ale kultura tez gdzieś w nas jest. Studenci są dziś zabiegani, zapracowani, kultura nam gdzieś ucieka. Wybieramy łatwiejsze formy rozrywki, ale nie wszyscy.

e-Wydanie

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 października 2019 o 21:39
+10
Jaka kultura? Pijackie spędy, wszędzie brud i morze plastiku a do tego pół miasta nie może spać przez 3-4 weekendy (od czwartku do niedzieli). To jest żałosne!
Avatar
Nibek / 20 października 2019 o 19:40
+9
Wiadomo, że kultura studencka to alkohol. Tak było wcześniej i tak jest dzisiaj, z tą różnica, że dzisiaj liczy się tylko alkohol (dobra zabawa i kac) a kiedyś była idea i idea ta nie dotyczyła alkoholu. Skończyłem studia 10 lat temu i wtedy był ferment - tworzenie idei, nowych tworów myślowych, byliśmy kreatywni. Obecnie w większości to pokolenie disco. Ja na studiach pracowałem i miałem czas pójść na koncert i współtworzyć festiwal i grać w teatrze i oczywiście skończyć studia. Obecni studenci (oczywiście są wyjątki) to lekkoduchy, dyletanci i próżniacy. 
Avatar
Gość / 20 października 2019 o 16:24
+9
Panie dyrektorze Koziński bardzo dobrze powiedziane. To co dzieje się na czas korowodu mało powiedziane. Co druga osoba z piwem w ręku. A na samej imprezie-brak słów. Pijane studentki do nie przytomności, wódka, piwo a nawet dragi. I to na być kultura studencka?
Avatar
Gość / 21 października 2019 o 18:14
+3
Wóda, seks, UMCS!
Avatar
ASP.net / 20 października 2019 o 23:14
+3
We Wrocku sama Polibuda ma ogromny kompleks Strefa Kultury Studenckiej (sks.pwr.wroc.pl), a uczelni jest więcej, w tym Akademia Muzyczna i ASP. Co to jest ASP, prawdopodobnie po tej stronie Wisły nie ma za bardzo takiego typu instytucji, ale po tej stronie Odry jest już kilka. Gdzie to lubelskie ASP?
Avatar
Gość / 20 października 2019 o 19:25
+3
Seks, wóda, Koza - to jest to!
Avatar
Gość / 20 października 2019 o 21:04
+2
"Róbta co chceta" - no to robio. A po co jakaś tam kultura? Wystarczy kulturalnie puknąć poznaną laskę i kulturalnie obalić pół basa.
Avatar
Paweł / 22 października 2019 o 11:17
+1
W dzisiejszych czasach wielu studentów to zwykli chuligani i dresiarze. CHWDP, Jp  na 100%, Pdw, bójki między studentami i kradzieże, fala w akademikach i bicie, wymuszanie pieniędzy od słabszych studentów, darcie ryja po północy i głośne słuchanie muzyki,  zakłócania ciszy nocnej dla sąsiadów, picie, Cpanie i nocna  jazda bez celu po ulicach Lublina po użyciu w/W środków. Pamiętam jak w zeszłym roku na juwenaliach czy Kozienaliach Politechnika krzyczała j.bac, j.bac UMCS. Tylko Kul i Uniwerek Medyczny trzymają jeszcze jako taki poziom. 
Avatar
Gość / 20 października 2019 o 21:52
0
"Studenci są dziś zabiegani, zapracowani, kultura nam gdzieś ucieka. Wybieramy łatwiejsze formy rozrywki, ale nie wszyscy." - Zabiegani to owszem są trzeba przyznać( zajęcia dodatkowe, hobby, pasje spora część studentów ma i je pragnie rozwijać - typu malarstwo, sporty, teatr - wciąż nie jest jeszcze tak źle jak tutaj w artykule stwierdzono, choć faktycznie spadki zainteresowania ponad obowiązkową aktywnością są) ale zapracowani? Polemizowałbym, w dobie, kiedy informacje są na wyciągnięcie ręki( gdzie już nie tylko mamy komputery w domach ale urządzenia mobilne -smartfony) nauka zdecydowanie się uprościła, nie trzeba siedzieć w stertach książek i kserówek, tylko co potrzeba mamy od ręki, zdecydowanie łatwiej się uczyć i przyswajać wiedzę. Z tymi łatwiejszymi formami rozrywki zgadzam się w zupełności - bo czym wytłumaczyć fakt, że wielu z nas ucieka przez palce czas na bzdurnych gierkach albo na fejsie czy insta?. Tego kilkanaście lat temu nie było - kilkanaście lat temu owszem przyznać trzeba picia było na umór ale dyskoteki i kluby kwitły w najlepsze, nikt w smartfonie nie siedział i nikt nie pytał się "czy jest wi-fi", mało tego relacje między ludźmi były autentycznie lepsze, ludzie faktycznie chcieli się poznawać, nawiązywać kontakt wzrokowy. A jak ktoś był z natury spokojny i hałaśliwe kluby czy dyskoteki go nie interesowały - to spotykał się z płcią odmienną na ławeczce w parku i sobie gadali albo się na spacer szło, do kina i to wszystko jest prawidłowe. Dzisiaj żyjemy w dobie komunikacyjnego fast-foodu, relacji nie chce się rozwijać, relacje się konsumuje - sprowadza się to do trzech kroków czyli "cześć, co słychać, tydzień szybkiego poznania się i koniec końców dwoje ludzi trafia do łóżka"( dodajmy do tego stan po co najmniej lekkim upojeniu alkoholowym). Owy komunikacyjny fast-food to ciągłe czatowanie/sms-owanie, rzadziej zaś ględzenie przez grube minuty na telefonie. Za sprawą smartfonów, każdy żyje w swojej bańce informacyjnej i smaruje na cyfrowej ścianie posty albo lajkuje, foty wstawia za sprawą dostępu do fejsa czy insta - bo obydwie aplikacje są wgrane do smartfonowego systemu android, nawet nie trzeba instalować. Ci co mieli szczęście zaznać młodości jeszcze sprzed pojawienia się smartfonów, wi-fi i social mediów to prawdziwi szczęściarze - czyli mowa o ludziach urodzonych w drugiej połowie lat 70-tych i w latach 80-tych. Mieli idealny czas, mieli to szczęście, że załapali się na wiele kasowych hitów w kinach, a kino było wówczas naprawdę dobre w latach 90-tych i po 2000 roku. Co więcej i muzyka była świetna - było w niej tyle radości i optymizmu do życia, wciąż wiele utworów słucha się po dziś dzień. Można powiedzieć, że do 2009 roku wszystko było jak najbardziej ok, a potem bach! wchodzą smartfony i równolegle do nich rozpropagowane jest wi-fi, a social media zaczynają dominować nad naszym klasycznym życiem, czyniąc z nas kukiełki, niezłych aktorów i aktorki o dwóch twarzach - tej cyfrowej i tej realnej i często nie widomo, która z nich jest ta prawdziwa, a która jest maską. Dobrze by było aby ludzie w końcu zrozumieli i przejrzeli na oczy, że biorą udział w socjotechnicznym eksperymencie na masową skalę, na którego nie wyrażali zgody, ba! nie pytano ich nawet o zdanie. Najlepszym lekarstwem na sztuczność i powierzchowność obecnych czasów są następujące reformy: kompletna desmarfonizacja( zakaz, likwidacja, wyniszczenie smartfonów, produkcja i użytkowanie jedynie klasycznych bez dodatków jakichkolwiek komórek do kontaktu rozmowa/sms-y), marginalizacja, sukcesywne ograniczanie wi-fi( postawienie na internet przewodowy/kblowy tylko tam gdzie potrzeba - w domach i miejscach pracy w komputerach), deinformatyzacja( powrót tam gdzie trzeba i można do dobrych papierowych dokumentów by uwolnić ludzi od konieczności pamiętania loginów i haseł w bzdurnych systemach informatycznych), żadnych biometrii - bo niby po co mamy podawać swoje unikalne cechy jak skan oka, twarzy, palca, dłoni czy głosu? Płacimy ile wlezie gotówką, marginalizujemy rolę transakcji bezgotówkowych do minimum - po co banki na wyciągach mają wiedzieć, co, gdzie, ile i kiedy kupujemy?. Na internet rzeczy i sieć 5G wypinamy się, po cholerę komu cyfrowa komuna, gwałcąca prywatność, nie szanująca zdrowia. Co do social mediów - nie ma, jedyne social medium to życie - robisz zdjęcia to aparatem cyfrowym i se później wywołasz dla siebie, przyjaciół czy rodziny, trafią do albumu, nie błąkać się będą po sieci, to samo filmiki - nagrywasz filmiki to se zrzucisz na CD - sieć będzie nudna i nieatrakcyjna, życie będzie zaś ciekawe, spontaniczne, towarzyskie, jak dawniej.
"Studenci są dziś zabiegani, zapracowani, kultura nam gdzieś ucieka. Wybieramy łatwiejsze formy rozrywki, ale nie wszyscy." - Zabiegani to owszem są trzeba przyznać( zajęcia dodatkowe, hobby, pasje spora część studentów ma i je pragnie rozwijać - typu malarstwo, sporty, teatr - wciąż nie jest jeszcze tak źle jak tutaj w artykule stwierdzono, choć faktycznie spadki zainteresowania ponad obowiązkową aktywnością są) ale zapracowani? Polemizowałbym, w dobie, kiedy informacje są na wyciągnięcie ręki( gdzie już nie tylko mamy komputery w... rozwiń
Avatar
Pol Lub. / 20 października 2019 o 20:55
-2
JP na 100%.CHWDP.
Avatar
Paweł / 22 października 2019 o 11:17
+1
W dzisiejszych czasach wielu studentów to zwykli chuligani i dresiarze. CHWDP, Jp  na 100%, Pdw, bójki między studentami i kradzieże, fala w akademikach i bicie, wymuszanie pieniędzy od słabszych studentów, darcie ryja po północy i głośne słuchanie muzyki,  zakłócania ciszy nocnej dla sąsiadów, picie, Cpanie i nocna  jazda bez celu po ulicach Lublina po użyciu w/W środków. Pamiętam jak w zeszłym roku na juwenaliach czy Kozienaliach Politechnika krzyczała j.bac, j.bac UMCS. Tylko Kul i Uniwerek Medyczny trzymają jeszcze jako taki poziom. 
Avatar
Gość / 21 października 2019 o 18:14
+3
Wóda, seks, UMCS!
Avatar
Szalom alejkum / 21 października 2019 o 00:24
-8
Przychodzi baba do lekarza z mopem na głowie, a lekarz: - Gratuluję Literackiej Nagrody Nobla.
Avatar
ASP.net / 20 października 2019 o 23:14
+3
We Wrocku sama Polibuda ma ogromny kompleks Strefa Kultury Studenckiej (sks.pwr.wroc.pl), a uczelni jest więcej, w tym Akademia Muzyczna i ASP. Co to jest ASP, prawdopodobnie po tej stronie Wisły nie ma za bardzo takiego typu instytucji, ale po tej stronie Odry jest już kilka. Gdzie to lubelskie ASP?
Avatar
Gość / 20 października 2019 o 21:52
0
"Studenci są dziś zabiegani, zapracowani, kultura nam gdzieś ucieka. Wybieramy łatwiejsze formy rozrywki, ale nie wszyscy." - Zabiegani to owszem są trzeba przyznać( zajęcia dodatkowe, hobby, pasje spora część studentów ma i je pragnie rozwijać - typu malarstwo, sporty, teatr - wciąż nie jest jeszcze tak źle jak tutaj w artykule stwierdzono, choć faktycznie spadki zainteresowania ponad obowiązkową aktywnością są) ale zapracowani? Polemizowałbym, w dobie, kiedy informacje są na wyciągnięcie ręki( gdzie już nie tylko mamy komputery w domach ale urządzenia mobilne -smartfony) nauka zdecydowanie się uprościła, nie trzeba siedzieć w stertach książek i kserówek, tylko co potrzeba mamy od ręki, zdecydowanie łatwiej się uczyć i przyswajać wiedzę. Z tymi łatwiejszymi formami rozrywki zgadzam się w zupełności - bo czym wytłumaczyć fakt, że wielu z nas ucieka przez palce czas na bzdurnych gierkach albo na fejsie czy insta?. Tego kilkanaście lat temu nie było - kilkanaście lat temu owszem przyznać trzeba picia było na umór ale dyskoteki i kluby kwitły w najlepsze, nikt w smartfonie nie siedział i nikt nie pytał się "czy jest wi-fi", mało tego relacje między ludźmi były autentycznie lepsze, ludzie faktycznie chcieli się poznawać, nawiązywać kontakt wzrokowy. A jak ktoś był z natury spokojny i hałaśliwe kluby czy dyskoteki go nie interesowały - to spotykał się z płcią odmienną na ławeczce w parku i sobie gadali albo się na spacer szło, do kina i to wszystko jest prawidłowe. Dzisiaj żyjemy w dobie komunikacyjnego fast-foodu, relacji nie chce się rozwijać, relacje się konsumuje - sprowadza się to do trzech kroków czyli "cześć, co słychać, tydzień szybkiego poznania się i koniec końców dwoje ludzi trafia do łóżka"( dodajmy do tego stan po co najmniej lekkim upojeniu alkoholowym). Owy komunikacyjny fast-food to ciągłe czatowanie/sms-owanie, rzadziej zaś ględzenie przez grube minuty na telefonie. Za sprawą smartfonów, każdy żyje w swojej bańce informacyjnej i smaruje na cyfrowej ścianie posty albo lajkuje, foty wstawia za sprawą dostępu do fejsa czy insta - bo obydwie aplikacje są wgrane do smartfonowego systemu android, nawet nie trzeba instalować. Ci co mieli szczęście zaznać młodości jeszcze sprzed pojawienia się smartfonów, wi-fi i social mediów to prawdziwi szczęściarze - czyli mowa o ludziach urodzonych w drugiej połowie lat 70-tych i w latach 80-tych. Mieli idealny czas, mieli to szczęście, że załapali się na wiele kasowych hitów w kinach, a kino było wówczas naprawdę dobre w latach 90-tych i po 2000 roku. Co więcej i muzyka była świetna - było w niej tyle radości i optymizmu do życia, wciąż wiele utworów słucha się po dziś dzień. Można powiedzieć, że do 2009 roku wszystko było jak najbardziej ok, a potem bach! wchodzą smartfony i równolegle do nich rozpropagowane jest wi-fi, a social media zaczynają dominować nad naszym klasycznym życiem, czyniąc z nas kukiełki, niezłych aktorów i aktorki o dwóch twarzach - tej cyfrowej i tej realnej i często nie widomo, która z nich jest ta prawdziwa, a która jest maską. Dobrze by było aby ludzie w końcu zrozumieli i przejrzeli na oczy, że biorą udział w socjotechnicznym eksperymencie na masową skalę, na którego nie wyrażali zgody, ba! nie pytano ich nawet o zdanie. Najlepszym lekarstwem na sztuczność i powierzchowność obecnych czasów są następujące reformy: kompletna desmarfonizacja( zakaz, likwidacja, wyniszczenie smartfonów, produkcja i użytkowanie jedynie klasycznych bez dodatków jakichkolwiek komórek do kontaktu rozmowa/sms-y), marginalizacja, sukcesywne ograniczanie wi-fi( postawienie na internet przewodowy/kblowy tylko tam gdzie potrzeba - w domach i miejscach pracy w komputerach), deinformatyzacja( powrót tam gdzie trzeba i można do dobrych papierowych dokumentów by uwolnić ludzi od konieczności pamiętania loginów i haseł w bzdurnych systemach informatycznych), żadnych biometrii - bo niby po co mamy podawać swoje unikalne cechy jak skan oka, twarzy, palca, dłoni czy głosu? Płacimy ile wlezie gotówką, marginalizujemy rolę transakcji bezgotówkowych do minimum - po co banki na wyciągach mają wiedzieć, co, gdzie, ile i kiedy kupujemy?. Na internet rzeczy i sieć 5G wypinamy się, po cholerę komu cyfrowa komuna, gwałcąca prywatność, nie szanująca zdrowia. Co do social mediów - nie ma, jedyne social medium to życie - robisz zdjęcia to aparatem cyfrowym i se później wywołasz dla siebie, przyjaciół czy rodziny, trafią do albumu, nie błąkać się będą po sieci, to samo filmiki - nagrywasz filmiki to se zrzucisz na CD - sieć będzie nudna i nieatrakcyjna, życie będzie zaś ciekawe, spontaniczne, towarzyskie, jak dawniej.
"Studenci są dziś zabiegani, zapracowani, kultura nam gdzieś ucieka. Wybieramy łatwiejsze formy rozrywki, ale nie wszyscy." - Zabiegani to owszem są trzeba przyznać( zajęcia dodatkowe, hobby, pasje spora część studentów ma i je pragnie rozwijać - typu malarstwo, sporty, teatr - wciąż nie jest jeszcze tak źle jak tutaj w artykule stwierdzono, choć faktycznie spadki zainteresowania ponad obowiązkową aktywnością są) ale zapracowani? Polemizowałbym, w dobie, kiedy informacje są na wyciągnięcie ręki( gdzie już nie tylko mamy komputery w... rozwiń
Avatar
Gość / 20 października 2019 o 21:39
+10
Jaka kultura? Pijackie spędy, wszędzie brud i morze plastiku a do tego pół miasta nie może spać przez 3-4 weekendy (od czwartku do niedzieli). To jest żałosne!
Avatar
Gość / 20 października 2019 o 21:04
+2
"Róbta co chceta" - no to robio. A po co jakaś tam kultura? Wystarczy kulturalnie puknąć poznaną laskę i kulturalnie obalić pół basa.
Avatar
Pol Lub. / 20 października 2019 o 20:55
-2
JP na 100%.CHWDP.
Avatar
Marian Paździoch / 20 października 2019 o 19:48
-3
POKOlana w fontannie, mówi to Panu coś?
Avatar
Szalom alejkum / 20 października 2019 o 19:44
-6
Idę do księgarni kupić książki Olgi Tokarczuk bo skończył mi się papier toaletowy...
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Teatr Andersena świętuje 65 urodziny i zaprasza na ich obchody [program]
16 listopada 2019, 0:00
galeria

Teatr Andersena świętuje 65 urodziny i zaprasza na ich obchody [program] 8 2

Kultura - Centrum świata jest tam, gdzie jest dobry teatr. Lublin jest centrum świata - mówi Krzysztof Rzączyński, dyrektor Teatru Andersena. Teatr właśnie zaprasza na skromne świętowanie, które potrwa od 16 do 30 listopada. W programie spektakle, próby otwarte, film, spotkania, warsztaty, zwiedzanie zakamarków teatru. Organizatorzy zapowiadają, że w trakcie jubileuszu może nawet powstać nowa grupa teatralna

Lublin: Wprowadzą droższe bilety dla osób nie płacących PIT w Lublinie?

Lublin: Wprowadzą droższe bilety dla osób nie płacących PIT w Lublinie? 17 50

Ratusz chce wprowadzić droższe bilety okresowe komunikacji miejskiej dla osób, które nie rozliczają się z podatku PIT w Lublinie. Mają one także stracić prawo do tańszych abonamentów parkingowych typu „M”. Trudniej będzie im również o miejsce dla dziecka w upatrzonym miejskim żłobku, przedszkolu lub podstawówce

Polska - Hiszpania 0:0. Faworytki zatrzymane na Arenie Lublin [zdjęcia]
galeria

Polska - Hiszpania 0:0. Faworytki zatrzymane na Arenie Lublin [zdjęcia] 40 3

Ponad 7,5 tysiąca kibiców oglądało we wtorek na Arenie Lublin mecz eliminacji mistrzostw Europy pomiędzy Polską, a Hiszpanią. Co najważniejsze, piłkarki Miłosza Stępińskiego urwały punkt faworyzowanym rywalkom. Spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem

Miał być gotowy we wrześniu, ale ciągle go nie ma. Kiedy zobaczymy raport odnośnie górek czechowskich?

Miał być gotowy we wrześniu, ale ciągle go nie ma. Kiedy zobaczymy raport odnośnie górek czechowskich? 33 38

Do dziś nie został ujawniony raport naukowców, którzy na zlecenie miasta badali wartość przyrodniczą górek czechowskich. Raport miał odpowiedzieć na pytanie o to jak można wykorzystać górki i nie zniszczyć ich walorów. Analiza miała być gotowa we wrześniu, termin przesunięto na 31 października, ale do dzisiaj miasto nie jest w stanie jej pokazać.

Środa pogodna tylko na południowym-wschodzie. Nad resztą kraju opady deszczu
film

Środa pogodna tylko na południowym-wschodzie. Nad resztą kraju opady deszczu 0 0

Środa na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu zapowiada się na ogół pogodnie.

Świdnik: Urząd szuka najemców. Chcą wynająć trzy lokale

Świdnik: Urząd szuka najemców. Chcą wynająć trzy lokale 0 2

Do wynajęcia są trzy lokalne użytkowe na terenie kompleksu sportowo-rekreacyjnego.

Hrubieszów: Zabytkowy budynek przy ul. 3 maja czeka remont. Zmieni również swoje zastosowanie

Hrubieszów: Zabytkowy budynek przy ul. 3 maja czeka remont. Zmieni również swoje zastosowanie 2 1

Będzie nadal przypominał o urodzie schyłkowej secesji, ale wszystko inne się zmieni. Zabytkowy budynek stanie się miejscem, które mieszkańcy będą chętnie odwiedzać. W ciągu najbliższych dni wykonawca wchodzi na plac budowy

Tomasz Grodzki marszałkiem Senatu
film

Tomasz Grodzki marszałkiem Senatu 3 25

Profesor Tomasz Grodzki z Koalicji Obywatelskiej został wybrany marszałkiem Senatu X kadencji. Poparło go 51 senatorów. Na Stanisława Karczewskiego z PiS zagłosowało 48 senatorów. Wynik głosowania odczytała marszałek senior Senatu Barbara Borys-Damięcka.

"Cichuteńko pośród nocy" - ZPiT im. W. Kaniorowej wystąpi w Filharmonii
6 stycznia 2020, 11:00

"Cichuteńko pośród nocy" - ZPiT im. W. Kaniorowej wystąpi w Filharmonii 0 0

Już 6 stycznia o godz. 11 oraz 7 stycznia o godz. 9 i 11 na scenie Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprezentowane zostanie niezwykłe widowisko świąteczne w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej.

Na pociągi z Puław do Lublina poczekamy jeszcze miesiąc

Na pociągi z Puław do Lublina poczekamy jeszcze miesiąc 19 17

Do 15 grudnia poczekamy na wznowienie ruchu pociągów pasażerskich między Lublinem a Puławami. Taką datę podała dziś wieczorem spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, zarządzająca siecią torów.

Dlaczego nie warto grabić liści? Uniwersytet Przyrodniczy chce pomóc jeżom i owadom

Dlaczego nie warto grabić liści? Uniwersytet Przyrodniczy chce pomóc jeżom i owadom 429 5

Lublin, dzięki Uniwersytetowi Przyrodniczemu dołączył do miast, które propagują zostawianie liści na trawnikach. Chodzi o stworzenie szansy na przezimowanie owadom a przede wszystkim jeżom

Ryszard Terlecki nowym przewodniczącym klubu PiS
film

Ryszard Terlecki nowym przewodniczącym klubu PiS 0 6

Na pierwszym w dziewiątej kadencji Sejmu zebraniu klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości na przewodniczącego wybrano Ryszarda Terleckiego. Jak poinformował świeżo upieczony przewodniczący, otrzymał tylko sześć głosów przeciw i cztery wstrzymujące się.

Karuzela stanowisk w CSK. Lubelska instytucja ma nowych wicedyrektorów

Karuzela stanowisk w CSK. Lubelska instytucja ma nowych wicedyrektorów 9 23

Ruchów kadrowych w lubelskim Centrum Spotkania Kultur ciąg dalszy. Największa marszałkowska instytucja kultury ma nowego wicedyrektora.

Tomasz Brzyski pożegna się z Motorem?

Tomasz Brzyski pożegna się z Motorem? 0 14

Kapitan żółto-biało-niebieskich do końca rundy został odsunięty od drużyny. – Między sztabem szkoleniowym, a panem Tomaszem Brzyskim nie było chemii – wyjaśnia powody decyzji prezes klubu Paweł Majka

Spektakl "Siedem grzechów" na rzecz Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego
20 listopada 2019, 19:00

Spektakl "Siedem grzechów" na rzecz Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego 0 0

"Siedem grzechów" to tytuł spektaklu realizowanego w ramach charytatywnego cyklu "Znani a nieznani", w którym wystąpią znani lublinianie. Przedstawienie zobaczymy 20 i 21 listopada o godz. 19 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) oraz 24 listopada o godz. 18 w Collegium Maius UM (ul. Jaczewskiego 4). Środki z pokazów spektaklu zostaną przekazane na zakup sprzętu dla Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.