Najpierw trzeba je obgotować. Następnie zamarynować. To punkt wyjściowy do 7 wspaniałych dań z żeberkami w roli głównej. Przy żeberkach pole do popisu mają domowi browarnicy, artyści nalewek, miłośnicy ziół i przypraw. Dobrze przyrządzone żeberka są lepsze od kiełbasy z grilla, duszonego boczku, a nawet najlepszej golonki
Od czego zacząć? Od zakupu dobrych żeberek. Najlepiej kupować je w sprawdzonych sklepach. Żeberka muszą być świeże, sprawdzamy zapach, kolor i konsystencję.
Żeberka najwyższej jakości mają niewielki przerost tłuszczu i jasnoróżowy kolor. Warto pamiętać, że mięso z żeberek jest bardzo delikatne, a dobrze przyrządzone może rywalizować z dobrym stekiem.
Na dobry początek
Składniki: kilogram chudych żeberek wieprzowych, sól i świeżo zmielony pieprz. Marynata: 2 ząbki czosnku, 1 łyżka cukru pudru, 4 łyżki sosu sojowego, 1 łyżka keczupu, 2 łyżki oleju, 1 łyżeczka utartego imbiru, szczypta goździków, kieliszek dereniówki.
Wykonanie: na dzień przed grillowaniem przygotować marynatę z wymienionych składników. Żeberka umyć, pokroić na kawałki z jednym żebrem, posolić i doprawić pieprzem. Wymieszać z marynatą, wstawić do lodówki na noc.
Następnego dnia zawinąć żeberka w srebrną folię i piec na patelni grillowej. Kiedy są miękkie, wyjąć z folii i podpiec kilka minut na grillu.
Madziarskie z papryką
Składniki: kilogram żeberek, 1 pomidor, 1 czerwona papryka, 2 cebule, 1 papryczka chili, sól, pieprz, majeranek, 3 łyżki miodu lipowego, 1 kwaśna śmietana.
Wykonanie: żeberka pokroić na kawałki, posmarować miodem lipowym z obu stron, posypać solą, pieprzem i majerankiem. Obsmażyć na patelni na złoto, potem dodać połówki cebuli.
Gdy żeberka się podduszą, dolać wody tak, by były przykryte i dusić 45 minut. Pod koniec duszenia możemy dołożyć przekrojonego pomidora i pół papryki. Odważni mogą dorzucić kawałek ostrej papryczki chili. Na końcu dodać kilka łyżek kwaśnej śmietany. Najlepsze są z pieczonymi ziemniakami.
Orientalne
Składniki: kilogram chudych żeberek wieprzowych, sól i świeżo zmielony pieprz. Marynata: 2 ząbki czosnku, 1 łyżka cukru pudru, 4 łyżki sosu sojowego, 1 łyżka keczupu, 2 łyżki oleju, 1 łyżeczka utartego imbiru, szczypta goździków, kieliszek żubrówki.
Wykonanie: na dzień przed obiadem przygotować marynatę z wymienionych składników. Żeberka natrzeć solą z pieprzem, wymieszać z marynatą. Wstawić do lodówki na noc. Następnego dnia zawinąć je w srebrną folię i upiec w piekarniku.
Z marmoladą
Składniki: kilogram żeberek, 1 butelka piwa miodowego, 50 g marmolady pomarańczowej, 100 ml soku pomarańczowego, 1 łyżeczka brązowego cukru, 2 łyżki białego octu winnego, 2 łyżki drobno startej skórki z pomarańczy, 4 ząbki czosnku, świeży imbir, sól i pieprz.
Wykonanie: składniki marynaty wymieszać. Żeberka natrzeć marynatą, odstawić na 24 godzin. Wyjąć z marynaty. Ułożyć na blasze, przykryć folią. Upiec w piekarniku, przed końcem pieczenia odkryć żeberka.
Po polsku
Składniki: kilogram chudych żeberek, 2 cebule, 2 listki laurowe, ziele angielskie, pieprz, kilka ząbków czosnku, mąka, sól kamienna na smak.
Wykonanie: pocięte żeberka posolić, natrzeć pieprzem i roztartym czosnkiem. Przełożyć do garnka, przekładając plastrami cebuli. Dodać resztę przypraw. Zostawić w lodówce na kilka godzin.
Następnie oprószyć mąką i każde żeberko oddzielnie obsmażać na patelni. Dusić do miękkości w garnku, dodając cebulę z marynaty. Pod koniec duszenia można dodać odrobinę śmietany.
Przyrządzić zasmażaną kapustę. Włożyć kilogram pokrojonej kapusty kiszonej do garnka z gotującą wodą (1/3 wys. garnka). Na wierzchu położyć sporą garść grzybów suszonych, 1 liść laurowy, kilka ziarnek pieprzu, 1 płaską łyżeczkę kminku. Gotować powoli ponad 1 godzinę. Usmażyć na oleju 1 sporą cebulę i wrzucić do garnka. Z kapusty zdjąć ugotowane grzyby i pokroić w paski. Jeszcze chwilę gotować i dodać zasmażkę z mąki.
Podawać z chlebem.
Według Roberta Makłowicza
Składniki: kilogram żeberek, 4 ząbki czosnku, 1 łyżka słodkiej papryki chili, 4 łyżki oliwy, kilkanaście kropli tabasco, 3 łyżki miodu, 1 łyżka octu jabłkowego, sól, pieprz.
Wykonanie: żeberka pokrojone na porcje wymieszać z oliwą i przyprawami, odstawić do lodówki na 3 godziny. Piec na ruszcie w piekarniku, od czasu do czasu smarując żeberka miodem zmieszanym z octem jabłkowym.
Żeberka z Sadurek
Składniki: 2 jak najdłuższe paski żeberek, pieprz, ziele angielskie, listek laurowy. Na nadzienie: Mięso z łopatki jak na kotlety mielone, 2- 3 łyżki mąki pszennej, sól, pieprz, ziele angielskie, smalec do wysmarowania formy.
Wykonanie: żeberka ugotować w przyprawach przez 50 minut. Wystudzić, połączyć przy pomocy nici i utworzyć z żeberek koło. Mięso z łopatki posiekać, doprawić, wyrobić. Koronę z żeberek włożyć do prodiża wysmarowanego smalcem, wypełnić farszem, wygładzić łyżką zmoczoną w wodzie.
Piekarnik nagrzać do 100 stopni Celsjusza. Piec dwie godziny, stopniowo podnosząc temperaturę. Wyłożyć na talerz jak tort. Podawać z ziemniakami obsmażanymi w ziołach i dobrym ogórkiem kiszonym.