Urząd Miasta zgodził się na uruchomienie przetwórni drobiu na Felinie. Budowę zakładu przy ul. Dobrzańskiego planuje spółka ze Świdnika. Nie zamierza uruchamiać tu ubojni, do zakładu mają trafiać już gotowe tusze, które następnie będą rozbierane na elementy.
Planowany zakład ma powstać na niezagospodarowanej dziś działce w sąsiedztwie Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Przetwórnię drobiu zamierza tutaj otworzyć świdnicka spółka Polski Drób. Przy ul. Dobrzańskiego chce zbudować od podstaw dwie hale produkcyjno-magazynowe o łącznej powierzchni 7739 mkw.
– W planowanych do wybudowania halach prowadzona będzie działalność polegająca na przyjęciu tuszek drobiu, a następnie ich przetwarzaniu poprzez ich cięcie, konfekcjonowanie, nastrzykiwanie, panierowanie i pakowanie – czytamy w raporcie środowiskowym, który został przekazany przez spółkę Urzędowi Miasta. Część mięsa może być pakowana próżniowo, część może być również marynowana w przyprawach. – Elementy drobiowe marynowane będą próżniowo.
Na Felinie nie jest planowana ubojnia. Inwestor zapewnia, że przetwórnia będzie się zajmować wyłącznie gotowymi tuszkami dostarczanymi z zewnętrznych ubojni. Z dokumentów wynika, że firma będzie produkować maksymalnie 120 ton elementów drobiowych na dobę. Aż 90 proc. powstających w zakładzie odpadów (chrząstki, ścięgna oraz błony) ma trafiać do schroniska dla zwierząt jako karma. Inwestor szacuje, że będzie to ok. 140 ton rocznie. Odpady mają być chłodzone, a firma zapewnia, że jej działalność nie będzie się wiązała z uciążliwościami zapachowymi dla otoczenia.
Na jednej zmianie miałoby pracować 37 osób, z informacji przedstawionych przez inwestora wynika, że docelowe zatrudnienie może sięgnąć 100 osób. Zakład byłby zdolny do pracy na trzy zmiany, przez sześć dni w tygodniu.
Oprócz hal produkcyjnych przy ul. Dobrzańskiego miałby powstać również budynek socjalno-biurowy o powierzchni 1050 mkw. Z dotychczasowych zapowiedzi inwestora wynikało wręcz, że siedziba firmy może zostać przeniesiona do Lublina. Nie miałoby to jednak oznaczać rezygnacji z zakładu w Świdniku.
Urząd Miasta Lublin wydał już inwestorowi decyzję środowiskową otwierającą drogę do dalszych starań o pozwolenie na budowę. Postawienie tutaj zakładu nie kłóci się z obowiązującym planem zagospodarowania terenu, który wyznacza tu strefę aktywizacji gospodarczej i dopuszcza powstanie zakładów produkcyjnych i obiektów magazynowych.