Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 stycznia 2020 r.
9:10

W Lublinie powstanie przetwórnia drobiu. Inwestor zapewnia, że nie będzie to ubojnia

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
11 69 A A
Planowany zakład ma powstać na niezagospodarowanej dziś działce w sąsiedztwie Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Przetwórnię drobiu zamierza tutaj otworzyć świdnicka spółka Polski Drób
Planowany zakład ma powstać na niezagospodarowanej dziś działce w sąsiedztwie Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Przetwórnię drobiu zamierza tutaj otworzyć świdnicka spółka Polski Drób (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Urząd Miasta zgodził się na uruchomienie przetwórni drobiu na Felinie. Budowę zakładu przy ul. Dobrzańskiego planuje spółka ze Świdnika. Nie zamierza uruchamiać tu ubojni, do zakładu mają trafiać już gotowe tusze, które następnie będą rozbierane na elementy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Planowany zakład ma powstać na niezagospodarowanej dziś działce w sąsiedztwie Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Przetwórnię drobiu zamierza tutaj otworzyć świdnicka spółka Polski Drób. Przy ul. Dobrzańskiego chce zbudować od podstaw dwie hale produkcyjno-magazynowe o łącznej powierzchni 7739 mkw.

– W planowanych do wybudowania halach prowadzona będzie działalność polegająca na przyjęciu tuszek drobiu, a następnie ich przetwarzaniu poprzez ich cięcie, konfekcjonowanie, nastrzykiwanie, panierowanie i pakowanie – czytamy w raporcie środowiskowym, który został przekazany przez spółkę Urzędowi Miasta. Część mięsa może być pakowana próżniowo, część może być również marynowana w przyprawach. – Elementy drobiowe marynowane będą próżniowo.

Na Felinie nie jest planowana ubojnia. Inwestor zapewnia, że przetwórnia będzie się zajmować wyłącznie gotowymi tuszkami dostarczanymi z zewnętrznych ubojni. Z dokumentów wynika, że firma będzie produkować maksymalnie 120 ton elementów drobiowych na dobę. Aż 90 proc. powstających w zakładzie odpadów (chrząstki, ścięgna oraz błony) ma trafiać do schroniska dla zwierząt jako karma. Inwestor szacuje, że będzie to ok. 140 ton rocznie. Odpady mają być chłodzone, a firma zapewnia, że jej działalność nie będzie się wiązała z uciążliwościami zapachowymi dla otoczenia.

Na jednej zmianie miałoby pracować 37 osób, z informacji przedstawionych przez inwestora wynika, że docelowe zatrudnienie może sięgnąć 100 osób. Zakład byłby zdolny do pracy na trzy zmiany, przez sześć dni w tygodniu.

Oprócz hal produkcyjnych przy ul. Dobrzańskiego miałby powstać również budynek socjalno-biurowy o powierzchni 1050 mkw. Z dotychczasowych zapowiedzi inwestora wynikało wręcz, że siedziba firmy może zostać przeniesiona do Lublina. Nie miałoby to jednak oznaczać rezygnacji z zakładu w Świdniku.

Urząd Miasta Lublin wydał już inwestorowi decyzję środowiskową otwierającą drogę do dalszych starań o pozwolenie na budowę. Postawienie tutaj zakładu nie kłóci się z obowiązującym planem zagospodarowania terenu, który wyznacza tu strefę aktywizacji gospodarczej i dopuszcza powstanie zakładów produkcyjnych i obiektów magazynowych.

e-Wydanie

Komentarze 69

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Animals / 23 stycznia 2020 o 10:07
+11
Co jak co ale rozwiązanie z odpadami przerobionymi na karmę dla zwierząt ze schroniska godne pochwaly
Avatar
Gość / 23 stycznia 2020 o 09:34
+11
Jak powstawała strefa to te tereny przy obecnej ulicy Franczaka miały być tylko pod firmy z sektora IT i Hi-Tech. Na poczatek powstał park naukowo -technologiczny , który też jest na krawędzi upadłości. Niestety widać jak to miasto się rozwija że zamiast małej doliny krzemowej powstają magazyny dystrybucyjne i przetwórnie mięsa. Dramat
Avatar
Gość / 23 stycznia 2020 o 09:24
+7
Smród będzie na cały Felin.
Avatar
_K_ / 23 stycznia 2020 o 10:21
+6
Nie rozumiem was. Powstają bloki - źle, marzekacie, że powinny powstawać zakłady pracy. Powstaje zakład pracy - narzekacie. Wszyscy z was tacy specjaliści w przetwórstwie, że od razu wiecie,jak będzie śmierdziało. jesteście po prostu bandą oszołomów krytykująca wszystko, co się dzieje w Lublinie i regionie. Ja się dziwię, że ktoś tu w ogóle chce inwestować, bo przy takim podejściu choćby tylko części społeczeństwa, to ręce opadają. Do roboty yście się wzięli, a nie czekacie na 500+ i siedzicie przy komputerach klepiąc wciąż krytyczne wpisy, a nie znacie sie na niczym.
Nie rozumiem was. Powstają bloki - źle, marzekacie, że powinny powstawać zakłady pracy. Powstaje zakład pracy - narzekacie. Wszyscy z was tacy specjaliści w przetwórstwie, że od razu wiecie,jak będzie śmierdziało. jesteście po prostu bandą oszołomów krytykująca wszystko, co się dzieje w Lublinie i regionie. Ja się dziwię, że ktoś tu w ogóle chce inwestować, bo przy takim podejściu choćby tylko części społeczeństwa, to ręce opadają. Do roboty yście się wzięli, a nie czekacie na 500+ i siedzicie przy komputerach klepiąc wciąż krytyczne wpisy, ... rozwiń
Avatar
asd / 23 stycznia 2020 o 10:45
+5
Taki piękny teren idzie na  uciążliwy zakład produkcyjny
 Co tam pięknego? Park NT wygląda jak poniemiecki bunkier a dalej wielkie hale magazynowe.                                      
Avatar
Japolan / 23 stycznia 2020 o 09:22
+5
Nastrzykiwanie - bardzo cenna informscja? Co oni wstrzykują drobiowym trupom, które mają być jedzone przez ludzi? Czy szefostwo Spółki lub "naczialstwo" lubelskiego Ratusza jada "takie smakołyki" - a może to tylko pasza dla plebsu?
Avatar
lbn / 23 stycznia 2020 o 14:50
+4
A może by taki zakład przerobu mięsa zbudować za ratuszem na działce po Akradach ? Co na to miejscy planiści?
Wiesz, że tam wielkimi ciężarówkami będą dowozić tuszki i równie wielkimi pewnie odbierać przetworzone wyroby? Naprawdę żart musi mieć sens, a twój jest po prostu płytki.
 To nic nie szkodzi , mozesz zrobić konsultację u jednej z namaszczonych osób i dołączyć fakturę do wniosku. Wtedy miejscy planiści zrobią Truckpasy pod sam zakład w centrum i nie będzie problemu. 
Avatar
Gość / 23 stycznia 2020 o 14:38
+4
A może by taki zakład przerobu mięsa zbudować za ratuszem na działce po Akradach ? Co na to miejscy planiści?
Avatar
Janko / 23 stycznia 2020 o 10:37
+4
No, rzeczywiście tu jest kolejna logika 500 sztuk urzędasów - przetwórnia drobiu w centrum obszaru sypialni miasta.  Miliony złotych utopione w "harku" naukowym, to teraz będzie chicken-Tech pełnym dziobem. Brawo i oklaski!. Bareja wiecznie zywy. Brawa!
  Pan Dzioba i jego TBV na północy Lublina (na Górkach Czechowskich). Drobiowe dzioby na południu Lublina (przetwórnia). Doceńmy poczucie humoru pana doktora Krzysztofa Żuka - iście dziobowe (dziobate?) poczucie humoru! Bo gdzie jest tak śmiesznie, jak tu? Tylko w Lublinie!
 Japolan... kim jest gość który ma na koncie prawie 2000 dodanych postów, domyślam się, że wszytkie w podobnym tonie jak powyższy. Dodawane o każdej porze dnia i nocy...serio ne masz co robić w domu czy ktoś Ci za to płaci? 
 Japolan... kim jest gość który ma na koncie prawie 2000 dodanych postów, domyślam się, że wszytkie w podobnym tonie jak powyższy. Dodawane o każdej porze dnia i nocy...serio ne masz co robić w domu czy ktoś Ci za to płaci?  rozwiń
Avatar
Max / 23 stycznia 2020 o 16:23
+3
PRZESTROGA!!! Dla ewentualnych kandydatów do pracy, nie zatrudniajcie się tam, firma pracowników wykorzystuje na maxa, nie przestrzega kodeksu pracy, o minimum szacunku już nie wspomnę, rotacja ludzi ogromną, pracowałem tam i mam same źle wspomnienia.
Avatar
123 / 24 stycznia 2020 o 14:52
+2
Co byście chcieli w tym mieście parki ,baseny, stadiony, a z czego to utrzymywać z 13 emerytur czy z 500+ . I wszystko wam śmierdzi a skąd wasze korzenie ?
Avatar
$& / 24 stycznia 2020 o 07:38
+1
Przetwórnia nie śmierdzi ,ale produkty na drugi dzień po zjedzeniu tak.
Avatar
_K_ / 24 stycznia 2020 o 07:30
+2
Smród  na cały Lublinbędziecie żałować niech Niech zakład wybudją w świdniku obok domu    żuka
Dopiero przy okazji Górek Czechowskich masa z was pisała, jak to ich zabudowa zadusi Lublin, bo wiatry wieją od zachodu. Teraz, gdy ktoś chce postawić zakład przetwórczy na wschodzie, wiatry nagle zmieniły w waszych głowach kierunek i zasmrodzi to wszystko Lublin. Wszyscy się znacie na wszystkim, więc skoro tacy z was specjaliści, to czemu siedzicie non-stop w Internecie i wypisujecie bzdury zamiast pracować za ciężką kasę na chwałę własną i własnych rodzin?
Dopiero przy okazji Górek Czechowskich masa z was pisała, jak to ich zabudowa zadusi Lublin, bo wiatry wieją od zachodu. Teraz, gdy ktoś chce postawić zakład przetwórczy na wschodzie, wiatry nagle zmieniły w waszych głowach kierunek i zasmrodzi to wszystko Lublin. Wszyscy się znacie na wszystkim, więc skoro tacy z was specjaliści, to czemu siedzicie non-stop w Internecie i wypisujecie bzdury zamiast pracować za ciężką kasę na chwałę własną i własnych rodzin? rozwiń
Avatar
obserwator / 23 stycznia 2020 o 21:07
-4
Smród  na cały Lublinbędziecie żałować niech Niech zakład wybudją w świdniku obok domu    żuka
Avatar
_K_ / 23 stycznia 2020 o 18:04
-2
Super na trzy zmiany 6 dni w tygodniu :D Tam to dopiero będą pracować kredytobiorcy .....Najgorsza możliwa opcja wyzysk 100% Niech "Badurek" sam zapierdziela na 3 zmiany 6 dni w tygodniu ......
Zdradzę ci tajemnicę... Jest wiele branż, w których też pracuje się na trzy zmiany i to przez 7 dni w tygodniu, więc nie pierdacz głupot o ciężkiej pracy akurat tutaj.
Avatar
xyz / 23 stycznia 2020 o 17:07
+2
Super na trzy zmiany 6 dni w tygodniu :D Tam to dopiero będą pracować kredytobiorcy .....Najgorsza możliwa opcja wyzysk 100% Niech "Badurek" sam zapierdziela na 3 zmiany 6 dni w tygodniu ......
Avatar
Max / 23 stycznia 2020 o 16:23
+3
PRZESTROGA!!! Dla ewentualnych kandydatów do pracy, nie zatrudniajcie się tam, firma pracowników wykorzystuje na maxa, nie przestrzega kodeksu pracy, o minimum szacunku już nie wspomnę, rotacja ludzi ogromną, pracowałem tam i mam same źle wspomnienia.
Avatar
lbn / 23 stycznia 2020 o 14:50
+4
A może by taki zakład przerobu mięsa zbudować za ratuszem na działce po Akradach ? Co na to miejscy planiści?
Wiesz, że tam wielkimi ciężarówkami będą dowozić tuszki i równie wielkimi pewnie odbierać przetworzone wyroby? Naprawdę żart musi mieć sens, a twój jest po prostu płytki.
 To nic nie szkodzi , mozesz zrobić konsultację u jednej z namaszczonych osób i dołączyć fakturę do wniosku. Wtedy miejscy planiści zrobią Truckpasy pod sam zakład w centrum i nie będzie problemu. 
Avatar
_K_ / 23 stycznia 2020 o 14:47
-2
100 nowych miejsc pracy to dobra informacja
To idź wypatroszać te kury jak Ci się podoba, odstąpię Ci moje miejsce. To nie żaden rozwój ale zapaść !! Najniższe płace i sami ukraińcy. Jak niemcy tworzyli niedaleko obóz  na majdanku to też byl rozwoj miasta bo będzie praca ??
Lublin to jest dramat. Same miejsca pracy dla taniej siły roboczej.
Skoro wykształcenie mizerne (opieram się na wielu wpisach, z których wynika, że komentujący nawet języka ojczystego nie znają), to za co płacić więcej? Wielu nadaje się tylko do prostych prac za niewielką kasę.
W takim razie już możesz tam startować ze swoim CV . Właśnie humanistów będą tam w pierszej kolejności zatrudniać. Będziesz mógł "wypatroszać" albo "patroszyć" i będziesz mial dużo czasu na rozmyślnia o takich problemach bo chyba do tego się jedynie nadajesz.
Nie znasz mnie, więc nie oceniaj.
Nie znasz mnie, więc nie oceniaj. rozwiń
Avatar
_K_ / 23 stycznia 2020 o 14:46
-1
A może by taki zakład przerobu mięsa zbudować za ratuszem na działce po Akradach ? Co na to miejscy planiści?
Wiesz, że tam wielkimi ciężarówkami będą dowozić tuszki i równie wielkimi pewnie odbierać przetworzone wyroby? Naprawdę żart musi mieć sens, a twój jest po prostu płytki.
Zobacz wszystkie komentarze 69

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Zamkną fragment ul. Staszica

Lublin: Zamkną fragment ul. Staszica 0 0

Z powodu rozbiórki starego budynku szpitala zamknięta zostanie dziś po południu ul. Staszica w rejonie zakrętu przy szpitalnej bramie.

Najbogatsi politycy z woj. lubelskiego. Kto zgromadził największy majątek?
galeria

Najbogatsi politycy z woj. lubelskiego. Kto zgromadził największy majątek? 5 7

Sześcioro przedstawicieli województwa lubelskiego trafiło na listę 50 najbogatszych polskich polityków. Na podium uplasował się senator PiS z Białej Podlaskiej Grzegorz Bierecki. Wysoko w stawce znalazł się także jego kolega z  senackich ław, Jacek Bury z Koalicji Obywatelskiej

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lutego 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lutego 2020 r. 0 0

Malarstwo Jana Szancenbacha w Galerii Wirydarz
21 lutego 2020, 18:00

Malarstwo Jana Szancenbacha w Galerii Wirydarz 0 0

W piątek, 21 lutego o godz. 18 w Galerii Sztuki Współczesnej Wirydarz odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Jana Szancenbacha. Na ekspozycji zobaczymy ok. 20 obrazów olejnych powstałych na przestrzeni lat 80 i 90-tych XX wieku.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie będzie miała nowy pas startowy

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie będzie miała nowy pas startowy 2 3

Pas startowy, który powstaje na lotnisku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, będzie miał długość 1020 m i szerokość 30 metrów. Szkoła dotychczas korzystała z trawiastego lądowiska, co oznaczało, że w Depułtyczach mogły lądować i startować stosunkowo lekkie samoloty komunikacyjne i szkolne. Lotnisko miało ograniczenia wagi, bo kaprysy pogody często ograniczały liczbę startów i lądowań z obawy, że samoloty mogłyby po prostu ugrzęznąć.

Gmina Biała Podlaska chce rozbudować szkołę. Pomoże premier?

Gmina Biała Podlaska chce rozbudować szkołę. Pomoże premier? 0 2

Gmina Biała Podlaska szuka wsparcia w kancelarii premiera. Chodzi m.in. o remont szkoły w Grabanowie.

Lublin: Ruszyły wycinki na górkach czechowskich

Lublin: Ruszyły wycinki na górkach czechowskich 117 95

Na ogrodzonych przez spółkę TBV Investment fragmentach górek czechowskich wycięta została część zieleni. Nie są to duże cięcia, dotyczą tylko niektórych drzew owocowych i samosiejek o rozmiarach, do których usuwania nie potrzeba pozwolenia.

Szpaku z koncertem "Dzieci Duchy" w Klubie30
5 kwietnia 2020, 19:00

Szpaku z koncertem "Dzieci Duchy" w Klubie30 0 0

Już 5 kwietnia o godz. 19 w Klubie30 w Lublinie (ul. Jasna 7) z promocją najnowszego albumu wystąpi raper Szpaku.

Nakarmią, rozruszają, rozbawią. Oficjalnie otwarto Dzienny Dom Senior+ w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Nakarmią, rozruszają, rozbawią. Oficjalnie otwarto Dzienny Dom Senior+ w Lublinie [zdjęcia] 15 17

Obiady, zajęcia rehabilitacyjne, ćwiczenie ciała i pamięci oraz zajęcia artystyczne zapewnia starszym i niesamodzielnym mieszkańcom Lublina nowa miejska placówka przy ul. Jana Pawła II. Seniorom pomaga tu również psycholog.

Zamość: Wcześniej była tu apteka, a teraz będzie biblioteka

Zamość: Wcześniej była tu apteka, a teraz będzie biblioteka 0 1

Są pieniądze, będzie nowa biblioteka. Na osiedlu Karolówka w Zamościu, w pomieszczeniach po aptece, powstanie nowoczesna przestrzeń. To będzie kolejna przeprowadzka w historii Filii nr 6, ale całe osiedle na to czeka.

Lubelskie: Zakończył się proces ukraińskiego gangu. Bili, podtapiali i przypalali żelazkiem swoje ofiary
galeria

Lubelskie: Zakończył się proces ukraińskiego gangu. Bili, podtapiali i przypalali żelazkiem swoje ofiary 37

Grozili widłami, przypalali żelazkiem i podtapiali. Tak działał ukraiński gang odpowiedzialny za serię brutalnych napadów w okolicach Chełma. Proces trzech mężczyzn właśnie się zakończył

Lublin: Można przekazać 1 proc. podatku na organizacje społeczne

Lublin: Można przekazać 1 proc. podatku na organizacje społeczne 0 0

Trwa druga edycja akcji promującej oddawanie 1 proc. podatku na organizacje społeczne z Lublina. Nabór do piątku!

Jarosław Gowin popiera Andrzeja Dudę w wyborach prezydenckich [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Jarosław Gowin popiera Andrzeja Dudę w wyborach prezydenckich [zdjęcia, wideo] 59 17

O głosy na ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudę zaapelował dzisiaj w Lublinie wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin. Działacze jego Porozumienia, które wchodzi w skład obozu Zjednoczonej Prawicy, od ponad tygodnia zbierają podpisy pod kandydaturą głowy państwa.

Bił, dusił i straszył swoją partnerkę. Miał ponad 2 promile alkoholu we krwi

Bił, dusił i straszył swoją partnerkę. Miał ponad 2 promile alkoholu we krwi 0 4

44-latek z Zamościa odpowie za znęcanie się nad partnerką. Groził, że ją zabije i spali jej mieszkanie. Mężczyzna został już tymczasowo aresztowany.

MKS AZS UMCS Lublin ‒ UKS Varsovia Warszawa 28:39. Skuteczna Jagoda Lasek

MKS AZS UMCS Lublin ‒ UKS Varsovia Warszawa 28:39. Skuteczna Jagoda Lasek 0 0