Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 stycznia 2016 r.
10:32

Słaba akustyka odnowionej sali w Filharmonii. "Niewiele słyszałem z tego co grała orkiestra"

0 38 A A
Uwagi dotyczące akustyki pojawiały się po wszystkich wydarzeniach organizowanych do tej pory w wyremontowanej filharmonii
Uwagi dotyczące akustyki pojawiały się po wszystkich wydarzeniach organizowanych do tej pory w wyremontowanej filharmonii

Melomani skarżą się na akustykę w odnowionej sali Filharmonii Lubelskiej. Dziś mają pojawić się w niej akustycy, którzy przeprowadzą pomiary nagłośnienia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nasz Czytelnik w ostatnią niedzielę wybrał się na koncert noworoczny Teatru Narodowego Operetki Kijowskiej. Jak przyznaje, już po wejściu do sali filharmonii, w której po remoncie w oczy rzucają się ceglane ściany, miał wątpliwości dotyczące nagłośnienia.

– Przecież w jaskini nie organizuje się koncertów, a jeżeli już to po głębokiej współpracy z akustykami, którzy znają się na rzeczy i przystosują ją do tego celu. Rzeczywiście nie pomyliłem się. To, że niewiele słyszałem z tego, co grała orkiestra, to jeszcze nic. Coś tam się można było domyślić, bo grali znane kawałki ze znanych operetek, ale nie zrozumiałem prawie nic z tego, co mówił konferansjer – napisał do nas na alarm24@dziennikwschodni.pl pan Sławomir.

Dyrekcja, ale i pracownicy lubelskiej instytucji przyznają, że podobne uwagi pojawiały się po wszystkich wydarzeniach organizowanych do tej pory w wyremontowanej siedzibie. Ci drudzy nieoficjalnie mówią jednak, że podczas niedzielnego koncertu i tak zastrzeżeń do akustyki można było mieć mniej niż dotychczas. Na problemy z dźwiękiem narzekają z resztą nie tylko widzowie, ale także muzycy poszczególnych sekcji, którzy na scenie nie słyszą siebie nawzajem.

– Możliwe, że w niektórych miejscach na sali źle słychać dźwięk. Cały czas zbieramy wszystkie sygnały, by przekazać je Urzędowi Marszałkowskiemu – mówi Jan Sęk, dyrektor Filharmonii Lubelskiej. – Moim zdaniem problem mogłoby rozwiązać przeniesienie części dyfuzorów ze sceny w głąb sali, bądź położenie na ścianach paneli akustycznych. To są kosmetyczne prace, które można by wykonać w przerwie letniej.

Jak dowiedzieliśmy się w urzędzie, dziś w filharmonii mają pojawić się specjaliści od akustyki, którzy przeprowadzą pomiary nagłośnienia.

– Sporządzone przez nich opracowanie pozwoli nam znaleźć narzędzia, które powinny poprawić akustykę sali. W ciągu miesiąca będziemy mieli pełny obraz sytuacji – mówi Beata Górka, rzecznik prasowy marszałka województwa. Jak dodaje, dopiero wtedy będzie wiadomo, kiedy będzie można dokonać ewentualnych poprawek i ile będą one kosztowały.

Komentarze 38

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
nadzieja / 9 stycznia 2016 o 13:07
0

Nareszcie! Będzie gdzie medale wręczać.

Mam nadzieję, że wypowiedzenia...

Avatar
piotr / 9 stycznia 2016 o 13:05
0

Nareszcie! Będzie gdzie medale wręczać.

Avatar
xyz / 9 stycznia 2016 o 12:45
0

Nie byłem jeszcze w filharmonii po remoncie ale byłem na koncercie sylwestrowym w teatrze muzycznym. Rzadko bywałem tam wcześniej i nie potrafię ocenić, czy wygląd sali się zmienił. Generalnie nic ciekawego, duże rozczarowanie, spodziewaliśmy się eleganckiego, ładnego wnętrza. Na podłogach są szarobure wykładziny, fotele chyba stare ale przetapicerowane na czerwono, niewygodne, mało miejsca na nogi. W holu stare zielone marmury, w toaletach nowa armatura ale smród stęchlizny z kanalizacji. W korytarzu sufit wybity czymś na czarno, a na min sploty kabli i rozmaitych przewodów. Akustyka raczej dobra, być może zostały stare ściany - tynk + trochę drewna. Bardzo to dziwnie wygląda - od strony Al. Racławickich elewacja super nowoczesna, a w środku stare badziewie. Plac od Racławickich wygląda jak betonowe klepisko, chyba są ze 2-3 smętne drzewka w donicach. Może i Stelmach jest uznanym architektem, ale ten projekt to jakaś żenada. Nie wiem ile kosztowała przebudowa obiektu, ale efekt to porażka. Nie osiągnięto podstawowego celu - dobrych sal. Pytanie, dlaczego taki projekt został przyjęty przez inwestora, którym jest miasto? Czy projekt spełnia wymagania PFU? Zakładam, ze były jakieś wymagania dotyczące akustyki w PFU czy SIWZ, czy Opisie przedmiotu zamówienia...

Nie byłem jeszcze w filharmonii po remoncie ale byłem na koncercie sylwestrowym w teatrze muzycznym. Rzadko bywałem tam wcześniej i nie potrafię ocenić, czy wygląd sali się zmienił. Generalnie nic ciekawego, duże rozczarowanie, spodziewaliśmy się eleganckiego, ładnego wnętrza. Na podłogach są szarobure wykładziny, fotele chyba stare ale przetapicerowane na czerwono, niewygodne, mało miejsca na nogi. W holu stare zielone marmury, w toaletach nowa armatura ale smród stęchlizny z kanalizacji. W korytarzu sufit wybity czymś na czarno, a na mi... rozwiń

Avatar
Gość / 9 stycznia 2016 o 00:05
0
Możliwe, że w niektórych miejscach na sali źle słychać dźwięk. Cały czas zbieramy wszystkie sygnały, by przekazać je Urzędowi Marszałkowskiemu...BUAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAH...tępe dziady wychowane na TOP ONE
Avatar
Gość / 9 stycznia 2016 o 00:00
0
HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA..popłakałem się...do łez!!!!
Avatar
goj / 8 stycznia 2016 o 22:11
0

Stelmach to typowa święta krowa

Patrząc na fizjonomię to ze Słowianami (Narodem Wybranym) ten pan nie ma nic wspólnego. Patrząc na karierę to jak nic Chazar udający Żyda.

Avatar
Maria / 8 stycznia 2016 o 20:50
0

w tej sprawie jest miejsce dla prokuratora

jak najbardziej tak!!!

Avatar
Gość / 8 stycznia 2016 o 19:24
0

na mój gust ,sala nie jest nowa ,tylko zdjeli paskudną sklejkę z jeszcze bardziej paskudnych ścian,bo to żadny modernizm ,tylko zwykła  chamska cegła ,jak w piwnicy,kto ma wątpliwości ,niech popatrzy na schody ,na ten okropny beton,jak tam byłem miałem zapytać obsługe kiedy wykończą ten bajzel ,ale z tego co czytam ,to to niby jest koniec tej głupiej budowy ,nieprawdopodobne

Avatar
Gość / 8 stycznia 2016 o 19:15
0
Zrobili goowno i próbują ludziom wmówić, że to piękna architektoniczna bryła sztuki nowoczesnej. Ale goowno goownem i tak pozostanie, bez względu na to jak piękną nazwę się mu nada.
Avatar
wcale nie moher / 8 stycznia 2016 o 19:07
0

Przepłacone stadiony, spękane autostrady, przejścia dla żab, niewykorzystane lotniska, przerośnięte budowle, toksyczne boiska, tunele wzdłuż rzek.. Dlaczego w filharmonii akustyka miałaby być dobra? Dzieci się będą w szkołach uczyły, że PO socjalizmie panował w Polsce lemingolizm - niekompetencja urzędników to najmniejszy z grzechów tego okresu. 

Avatar
nadzieja / 9 stycznia 2016 o 13:07
0

Nareszcie! Będzie gdzie medale wręczać.

Mam nadzieję, że wypowiedzenia...

Avatar
piotr / 9 stycznia 2016 o 13:05
0

Nareszcie! Będzie gdzie medale wręczać.

Avatar
xyz / 9 stycznia 2016 o 12:45
0

Nie byłem jeszcze w filharmonii po remoncie ale byłem na koncercie sylwestrowym w teatrze muzycznym. Rzadko bywałem tam wcześniej i nie potrafię ocenić, czy wygląd sali się zmienił. Generalnie nic ciekawego, duże rozczarowanie, spodziewaliśmy się eleganckiego, ładnego wnętrza. Na podłogach są szarobure wykładziny, fotele chyba stare ale przetapicerowane na czerwono, niewygodne, mało miejsca na nogi. W holu stare zielone marmury, w toaletach nowa armatura ale smród stęchlizny z kanalizacji. W korytarzu sufit wybity czymś na czarno, a na min sploty kabli i rozmaitych przewodów. Akustyka raczej dobra, być może zostały stare ściany - tynk + trochę drewna. Bardzo to dziwnie wygląda - od strony Al. Racławickich elewacja super nowoczesna, a w środku stare badziewie. Plac od Racławickich wygląda jak betonowe klepisko, chyba są ze 2-3 smętne drzewka w donicach. Może i Stelmach jest uznanym architektem, ale ten projekt to jakaś żenada. Nie wiem ile kosztowała przebudowa obiektu, ale efekt to porażka. Nie osiągnięto podstawowego celu - dobrych sal. Pytanie, dlaczego taki projekt został przyjęty przez inwestora, którym jest miasto? Czy projekt spełnia wymagania PFU? Zakładam, ze były jakieś wymagania dotyczące akustyki w PFU czy SIWZ, czy Opisie przedmiotu zamówienia...

Nie byłem jeszcze w filharmonii po remoncie ale byłem na koncercie sylwestrowym w teatrze muzycznym. Rzadko bywałem tam wcześniej i nie potrafię ocenić, czy wygląd sali się zmienił. Generalnie nic ciekawego, duże rozczarowanie, spodziewaliśmy się eleganckiego, ładnego wnętrza. Na podłogach są szarobure wykładziny, fotele chyba stare ale przetapicerowane na czerwono, niewygodne, mało miejsca na nogi. W holu stare zielone marmury, w toaletach nowa armatura ale smród stęchlizny z kanalizacji. W korytarzu sufit wybity czymś na czarno, a na mi... rozwiń

Avatar
Gość / 9 stycznia 2016 o 00:05
0
Możliwe, że w niektórych miejscach na sali źle słychać dźwięk. Cały czas zbieramy wszystkie sygnały, by przekazać je Urzędowi Marszałkowskiemu...BUAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAH...tępe dziady wychowane na TOP ONE
Avatar
Gość / 9 stycznia 2016 o 00:00
0
HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA..popłakałem się...do łez!!!!
Avatar
goj / 8 stycznia 2016 o 22:11
0

Stelmach to typowa święta krowa

Patrząc na fizjonomię to ze Słowianami (Narodem Wybranym) ten pan nie ma nic wspólnego. Patrząc na karierę to jak nic Chazar udający Żyda.

Avatar
Maria / 8 stycznia 2016 o 20:50
0

w tej sprawie jest miejsce dla prokuratora

jak najbardziej tak!!!

Avatar
Gość / 8 stycznia 2016 o 19:24
0

na mój gust ,sala nie jest nowa ,tylko zdjeli paskudną sklejkę z jeszcze bardziej paskudnych ścian,bo to żadny modernizm ,tylko zwykła  chamska cegła ,jak w piwnicy,kto ma wątpliwości ,niech popatrzy na schody ,na ten okropny beton,jak tam byłem miałem zapytać obsługe kiedy wykończą ten bajzel ,ale z tego co czytam ,to to niby jest koniec tej głupiej budowy ,nieprawdopodobne

Avatar
Gość / 8 stycznia 2016 o 19:15
0
Zrobili goowno i próbują ludziom wmówić, że to piękna architektoniczna bryła sztuki nowoczesnej. Ale goowno goownem i tak pozostanie, bez względu na to jak piękną nazwę się mu nada.
Avatar
wcale nie moher / 8 stycznia 2016 o 19:07
0

Przepłacone stadiony, spękane autostrady, przejścia dla żab, niewykorzystane lotniska, przerośnięte budowle, toksyczne boiska, tunele wzdłuż rzek.. Dlaczego w filharmonii akustyka miałaby być dobra? Dzieci się będą w szkołach uczyły, że PO socjalizmie panował w Polsce lemingolizm - niekompetencja urzędników to najmniejszy z grzechów tego okresu.