Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 listopada 2019 r.
12:45

Lublin: Wywóz śmieci może podrożeć. Powód? Wzrost płacy minimalnej

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
103 28 A A
Firmy wywozowe mogą zażądać od miasta zwiększenia zapłaty za usługi ze względu na rosnące koszty działalności, w tym wzrost płacy minimalnej, na który firmy nie mają żadnego wpływu
Firmy wywozowe mogą zażądać od miasta zwiększenia zapłaty za usługi ze względu na rosnące koszty działalności, w tym wzrost płacy minimalnej, na który firmy nie mają żadnego wpływu

Firmy odbierające śmieci od mieszkańców mogą zażądać od władz miasta zwiększenia zapłaty za swoje usługi. Ratusz zapewnia, że będzie się przed tym wzbraniał i tłumaczy, że firmy z góry wiedziały, na jakie zasady się godzą, ale władze miasta mogą być postawione pod ścianą. Czy mieszkańców czekają podwyżki?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na ostatnim posiedzeniu Rada Miasta przeznaczyła dodatkowe prawie 5 mln zł zapłatę dla firm, które na zlecenie Ratusza odbierają odpady od mieszkańców Lublina. Zarezerwowana na ten rok kwota 59,2 mln zł okazała się niewystarczająca.

Dlaczego trzeba było zwiększyć pulę na takie wydatki? Urzędnicy przekonywali, że ten rok jest specyficzny, bo obecne stawki nie weszły w życie z początkiem roku, tylko od lutego i nie wszystko można było dokładnie skalkulować.

Nie wszystkich to przekonało.

– Chciałbym usłyszeć wprost, czy grozi nam podwyżka opłat za śmieci w przyszłym roku? – dociekał na posiedzeniu radny Piotr Popiel (PiS). – Nie obawiałabym się podwyżki opłat, dlatego że mamy podpisane umowy z firmami na trzy lata – odpowiadała mu Marta Smal-Chudzik, dyrektor miejskiego Wydziału Ochrony Środowiska, który odpowiada za gospodarkę odpadami.

Problem w tym, że firmy wywozowe mogą zażądać od miasta zwiększenia zapłaty za usługi ze względu na rosnące koszty działalności, w tym wzrost płacy minimalnej, na który firmy nie mają żadnego wpływu. – Takie próby będą, natomiast mamy umowy na trzy lata i nie zamierzamy ich zmieniać. Będziemy się opierać wszelkim próbom ingerowania w te umowy – powtarzała radnym dyrektor Smal-Chudzik.

Mogą żądać podniesienia stawek

Chociaż urzędnicy zapewniają, że „będą się opierać”, to i tak mogą się znaleźć pod ścianą. Polskie prawo pozwala firmom wywozowym zażądać podniesienia stawek, przyznaje to nawet sam Urząd Miasta.

– Zgodnie z art. 144 ustawy Prawo zamówień publicznych konstrukcja umów na odbiór i zagospodarowanie odpadów z nieruchomości zamieszkałych umożliwia modyfikację ceny w przypadku zmiany obowiązującej stawki podatku od towarów i usług, zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę albo wysokości minimalnej stawki godzinowej, czy zmiany zasad podlegania ubezpieczeniom lub wysokości składek – przyznaje Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego w lubelskim Ratuszu.

Jeżeli miasto zostanie zmuszone do podniesienia zapłaty dla firm wywozowych, to koszty mogą spaść na mieszkańców.

Zgodnie z przepisami opłaty pobierane od mieszkańców teoretycznie powinny wystarczać na pokrycie kosztów wywozu i zagospodarowania odpadów komunalnych. Jeśli pieniędzy zabraknie, opłaty mogą pójść w górę.

Ratusz uspokaja, że obowiązujące umowy nie zmieniły się od czasu ich podpisania. Czy do urzędu wpłynęły wnioski o podniesienie zapisanych tam stawek? Na to pytanie Urząd Miasta już nie odpowiada. – Informacja o ewentualnych wnioskach kierowanych do urzędu od firm świadczących usługi stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa – stwierdza Mazurek-Podleśna. – Każdy ewentualny wniosek dotyczący aneksowania umowy musi zostać rozpatrzony indywidualnie, po zweryfikowaniu danych szczegółowych, uzasadnienia oraz obowiązujących przepisów prawa.

Ile płacimy za wywóz

• Odpady segregowane. W zabudowie wielorodzinnej 21 zł miesięcznie od gospodarstwa jednoosobowego, 41 zł od dwuosobowego, 63 zł od większego. W zabudowie jednorodzinnej 45 zł miesięcznie od gospodarstwa jednoosobowego, 60 zł od dwuosobowego, 75 zł od większego.

• Odpady niesegregowane. W zabudowie wielorodzinnej 42 zł miesięcznie od gospodarstwa jednoosobowego, 82 zł od dwuosobowego, 126 zł od większego. W zabudowie jednorodzinnej 90 zł miesięcznie od gospodarstwa jednooosobowego, 120 zł od dwuosobowego, 150 zł od większego.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 listopada 2019 o 14:03
+23
Takie władze lokalne wybiera głupie społeczeństwo, ich nie interesują problemy miast i miasteczek, układy, kasa, interesy, wszędzie jest tak jak w dzielnicy włochy tylko na razie jednego złapali.
Avatar
anka / 4 listopada 2019 o 13:34
+20
Te podwyżki są niczym nieuzasadnione. Najpierw wymyślono sobie segregację, którą zrzucono na mieszkańców - pominę znalezienie miejsca na kilka pojemników i miejsca na kontenery w śmietnikach - (po co wobec tego zbudowało się sortownie odpadów?), ale jednocześnie podwyższono ceny odbioru, bo zamiast jednak samochodu w tygodniu, przyjeżdżają co drugi dzień - ten po papier, tamten po plastik, itd. Podwyżki jednak są w każdym mieście inne, więc w Lublinie były one akurat duże. Teraz jest kolejny pretekst. Może niech firmy odbierające odpady zrezygnują ze zbyt dużych zysków?
Te podwyżki są niczym nieuzasadnione. Najpierw wymyślono sobie segregację, którą zrzucono na mieszkańców - pominę znalezienie miejsca na kilka pojemników i miejsca na kontenery w śmietnikach - (po co wobec tego zbudowało się sortownie odpadów?), ale jednocześnie podwyższono ceny odbioru, bo zamiast jednak samochodu w tygodniu, przyjeżdżają co drugi dzień - ten po papier, tamten po plastik, itd. Podwyżki jednak są w każdym mieście inne, więc w Lublinie były one akurat duże. Teraz jest kolejny pretekst. Może niech firmy odbierające odpady zre... rozwiń
Avatar
tony / 4 listopada 2019 o 14:17
+19
Zmiany planów zagospodarowania, miejskie kontrakty na roboty budowlane i gospodarka śmieciami - trzy główne źródła dochodów rodziny Soprano.
Avatar
obserwator / 4 listopada 2019 o 16:51
+17
Te podwyżki są niczym nieuzasadnione. Najpierw wymyślono sobie segregację, którą zrzucono na mieszkańców - pominę znalezienie miejsca na kilka pojemników i miejsca na kontenery w śmietnikach -  (po co wobec tego zbudowało się sortownie odpadów?), ale jednocześnie podwyższono ceny odbioru, bo zamiast jednak samochodu w tygodniu, przyjeżdżają co drugi dzień - ten po papier, tamten po plastik, itd. Podwyżki jednak są w każdym mieście inne, więc w Lublinie były one akurat duże. Teraz jest kolejny pretekst. Może niech firmy odbierające odpady zrezygnują ze zbyt dużych zysków?
 Dodam,że po pół pojemnika na odpady z mojej kamienicy przyjeżdża dwa razy w tygodniu samochód o ładowności około 8 ton.Marnotrawstwo widać na każdym kroku,ale najłatwiej zamiast poprawić logistykę wyimagnowanym kosztami próbować obciążyć mieszkańców.
 Dodam,że po pół pojemnika na odpady z mojej kamienicy przyjeżdża dwa razy w tygodniu samochód o ładowności około 8 ton.Marnotrawstwo widać na każdym kroku,ale najłatwiej zamiast poprawić logistykę wyimagnowanym kosztami próbować obciążyć mieszkańców. rozwiń
Avatar
Ee / 4 listopada 2019 o 13:45
+13
W tamtym roku w gminie Wysokie placilismy 25 zl za 2 osoby 20
Avatar
Gość / 4 listopada 2019 o 13:16
+12
Przed wejściem ustawy śmieciowej koszty wywozu śmieci były kilkakrotnie niższe, jak tylko tym zajął się Urząd Miasta to ceny wzrastają bez umiaru. Dziwne, że wcześniej tym samym firmom opłacało się wywozić śmiecie za dużo niższe pieniądze, a frakcje były dwie teraz na nas zrzuca się sortowanie śmieci i coraz wyższe opłaty. Czysta paranoja.
Avatar
Gość / 4 listopada 2019 o 13:55
+11
Znana historia. Zawsze jakieś usprawiedliwienie władz dla podwyżek typu "to nie my, to oni". Jak dzieci w przedszkolu. Szkoda tylko, że pensje nie rosną w takim tempie jak podwyżki. Prowadząc firmę, niedawno dostałem 100% podwyżki za śmieci, a nie produkuję żadnych i tak to płacę już prawie 100 zł. W domu, za całą rodzinę drugie tyle.
Avatar
ja jako były / 4 listopada 2019 o 13:08
+11
jak rozumiem "śmieciarze" zarabiają minimalne wynagrodzenie, a firmy wywożące śmieci ledwo wiążą koniec z końcem, na minimalnej opłacalności, dlatego inwestują w najnowsze samochody po kilka milionów złotych ? :)
Avatar
lepiej zapnijcie pasy / 4 listopada 2019 o 12:53
+11
Czekają nas podwyżki wszystkiego. Nagłe i drastyczne podniesienie płacy minimalnej wywoła istną lawinę podwyżek.
Avatar
Tom / 4 listopada 2019 o 15:49
+7
Czytam komentarze i nasuwa się taka refleksja: najłatwiej zrzucić winę za te POdwyżki na władzę centralną zwłaszcza, że tą władzą centralną jest znienawidzony PiS. A przy okazji obrona ukochanego Żuka i większości w Radzie Miasta, którzy rzekomo nie mają żadnego wpływu na te POdwyżki.
Avatar
Gosc / 5 dni temu o 10:57
0
Przy 4.000 brutto na rękę jest 2800
Avatar
hahahaha / 14 listopada 2019 o 08:56
0
– Chciałbym usłyszeć wprost, czy grozi nam podwyżka opłat za śmieci w przyszłym roku? – dociekał na posiedzeniu radny Piotr Popiel (PiS)., No to to już jest szczyt hipokryzji, a dalsze epitety pominę! nie ma to jak być w ugrupowaniu które jawnie zdziera z obywateli a potem pytać się "czy będa podwyżki". Jednak suweren to strasznie durny jest
Avatar
lublinianin / 5 listopada 2019 o 20:25
0
nie trzeba podwyższać bo i tak są duże koszty np.dwie osoby w domku płaci aż 60 zł za miesiąc a w kamienicy gdzie jest 4 osoby płacą po 21 zł .Opłata zależy od zabudowy w terenie czy jest to domek jednorodzinny czy też kamienica z kilkoma mieszkańcami tzw.współwłasność a ilość pojemników u jednych i drugich jest taka sama bo nie ma potrzeby ich mnożenia na posesji . Firma odbierająca odpady powinna przejrzeć harmonogram wywozów ,śmiało można zmniejszyć ilość odbiorów w miesiącu i zracjonalizować koszty . Trzeba przyznać ,że firma odbierająca odpady "Komeko" bardzo sprawnie to robi , pod ulicę w wyznaczonych dniach podjeżdżają co 15 minut dwa lub trzy samochody i są zbierane posegregowane odpady kolejno do odpowiednio oznakowanych samochodów .
nie trzeba podwyższać bo i tak są duże koszty np.dwie osoby w domku płaci aż 60 zł za miesiąc a w kamienicy gdzie jest 4 osoby płacą po 21 zł .Opłata zależy od zabudowy w terenie czy jest to domek jednorodzinny czy też kamienica z kilkoma mieszkańcami tzw.współwłasność a ilość pojemników u jednych i drugich jest taka sama bo nie ma potrzeby ich mnożenia na posesji . Firma odbierająca odpady powinna przejrzeć harmonogram wywozów ,śmiało można zmniejszyć ilość odbiorów w miesiącu i zracjonalizować koszty . Trzeba przyznać ,że firma odbieraj... rozwiń
Avatar
Lolek XII / 4 listopada 2019 o 19:51
+1
Podwyżce cen wywozu śmieci winni są np. nauczyciele bo chcą więcej zarabiać....tak to miasto szczuje i sieje nienawiść.. niemiecka jakość dziennikarzy,,,
Avatar
&speed / 4 listopada 2019 o 19:29
-3
Rzetelności dziennikarskiej trudno się w tym szmatławcu doszukać....
Avatar
nic do zgłoszenia / 4 listopada 2019 o 17:04
+3
Takie władze lokalne wybiera głupie społeczeństwo, ich nie interesują problemy miast i miasteczek, układy, kasa, interesy, wszędzie jest tak jak w dzielnicy włochy tylko na razie jednego złapali.
A co ma władza lokalna do podwyżek które funduje nam władza centralna? Hm?
 Ciemny lud i tak tego nie rozumie, bo nie chce i nie potrafi. Tak jak nie pojmuje że 500+ + prowizja jest na kredyt...
Avatar
analityk / 4 listopada 2019 o 17:02
+6
Już znaleźli wymówkę, by podnieść cenę. A co na to Żuk?
Avatar
obserwator / 4 listopada 2019 o 16:51
+17
Te podwyżki są niczym nieuzasadnione. Najpierw wymyślono sobie segregację, którą zrzucono na mieszkańców - pominę znalezienie miejsca na kilka pojemników i miejsca na kontenery w śmietnikach -  (po co wobec tego zbudowało się sortownie odpadów?), ale jednocześnie podwyższono ceny odbioru, bo zamiast jednak samochodu w tygodniu, przyjeżdżają co drugi dzień - ten po papier, tamten po plastik, itd. Podwyżki jednak są w każdym mieście inne, więc w Lublinie były one akurat duże. Teraz jest kolejny pretekst. Może niech firmy odbierające odpady zrezygnują ze zbyt dużych zysków?
 Dodam,że po pół pojemnika na odpady z mojej kamienicy przyjeżdża dwa razy w tygodniu samochód o ładowności około 8 ton.Marnotrawstwo widać na każdym kroku,ale najłatwiej zamiast poprawić logistykę wyimagnowanym kosztami próbować obciążyć mieszkańców.
 Dodam,że po pół pojemnika na odpady z mojej kamienicy przyjeżdża dwa razy w tygodniu samochód o ładowności około 8 ton.Marnotrawstwo widać na każdym kroku,ale najłatwiej zamiast poprawić logistykę wyimagnowanym kosztami próbować obciążyć mieszkańców. rozwiń
Avatar
Tom / 4 listopada 2019 o 15:49
+7
Czytam komentarze i nasuwa się taka refleksja: najłatwiej zrzucić winę za te POdwyżki na władzę centralną zwłaszcza, że tą władzą centralną jest znienawidzony PiS. A przy okazji obrona ukochanego Żuka i większości w Radzie Miasta, którzy rzekomo nie mają żadnego wpływu na te POdwyżki.
Avatar
Hm? / 4 listopada 2019 o 15:02
-7
Takie władze lokalne wybiera głupie społeczeństwo, ich nie interesują problemy miast i miasteczek, układy, kasa, interesy, wszędzie jest tak jak w dzielnicy włochy tylko na razie jednego złapali.
 A co ma władza lokalna do podwyżek które funduje nam władza centralna? Hm?
Zobacz wszystkie komentarze 28

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Trwa rekrutacja do projektów wdrażanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie

Trwa rekrutacja do projektów wdrażanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie 0

Trwa rekrutacja do projektów wdrażanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014-2020 (RPO WL).

W drodze do zatrudnienia … - bon na zasiedlenie!

W drodze do zatrudnienia … - bon na zasiedlenie! 0

Czym jest bon na zasiedlenie dla bezrobotnego do 30 roku życia i kto może się o niego ubiegać? Jeżeli jesteś osobą bezrobotną do 30 roku życia zarejestrowaną w powiatowym/miejskim urzędzie pracy (PUP/MUP), to możesz ubiegać się o bon na zasiedlenie, który stanowi gwarancję przyznania środków finansowych na pokrycie kosztów zamieszkania w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej poza miejscem dotychczasowego zamieszkania.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 22.11.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 22.11.2019 0 0

W poszukiwaniu ofiar terroru komunistycznego

W poszukiwaniu ofiar terroru komunistycznego 0 0

Instytut Pamięci Narodowej zakończył poszukiwania szczątków ofiar terroru komunistycznego z lat 40. na cmentarzu przy ulicy Unickiej w Lublinie. Wszystko wskazuje na to, że wydobyto szczątki więźniów przetrzymywanych na Zamku Lubelskim.

Start Lublin – GTK Gliwice 78:72. Zdecydowała czwarta kwarta

Start Lublin – GTK Gliwice 78:72. Zdecydowała czwarta kwarta 0 2

Tym razem koszykarze Davida Dedka musieli się mocno napracować na zwycięstwo, ale zanotowali siódmą wygraną w sezonie. W czwartek Start pokonał u siebie GTK Gliwice 78:72.

Parkowanie w Lublinie zdrożeje. Zła wiadomość dla posiadaczy aut hybrydowych [nowe ceny]

Parkowanie w Lublinie zdrożeje. Zła wiadomość dla posiadaczy aut hybrydowych [nowe ceny] 31 70

Miejscy radni uchwalili dziś wieczorem nowe zasady i ceny postoju w Strefie Płatnego Parkowania. Przykłady? W ścisłym centrum pierwsza godzina zdrożeje z 3 zł na 3,90 zł. Mieszkańcy strefy kupią tańszy karnet tylko pod warunkiem, że rozliczają PIT w Lublinie. A posiadacze hybryd nie będą już zwolnieni z opłat za parkowanie

Nowy cmentarz w Lublinie ma być większy od tego na Majdanku. Planują też spopielarnię zwłok

Nowy cmentarz w Lublinie ma być większy od tego na Majdanku. Planują też spopielarnię zwłok 16 58

W czwartek poznaliśmy projekt planu zagospodarowania terenów przy ul. Bohaterów Września, gdzie ma powstać nowy cmentarz komunalny, większy niż ten na Majdanku. Miejscy planiści proponują, by powstała tu także spopielarnia zwłok. Czy to dobry pomysł? Uwagi można zgłaszać Urzędowi Miasta do 30 grudnia

Akwarele Michała Suffczyńskiego
23 listopada 2019, 18:00

Akwarele Michała Suffczyńskiego 0 0

„Chwile zatrzymane” to tytuł wystawy prac artysty o których krytycy piszą, że cechuje je ogromna dbałość o jakość wypowiedzi malarskiej i wyrafinowany warsztat akwarelowego wirtuoza

Lublin: Miasto opłaci dodatkowe patrole policjantów

Lublin: Miasto opłaci dodatkowe patrole policjantów 1 5

Ponad ćwierć miliona złotych ma wydać w przyszłym roku samorząd Lublina na opłacenie dodatkowych patroli policji, które będą chodzić po ustalonych przez miasto trasach.

Nowy hotel w Lublinie w nietypowym stylu [zdjęcia]
galeria

Nowy hotel w Lublinie w nietypowym stylu [zdjęcia] 0 7

W niedzielę hotel Ibis Styles Lublin Stare Miasto zaprasza na Dzień Otwarty. Od godz. 10 do 17 oprowadzanie po wszystkich zakamarkach i mały poczęstunek.

Nowy dyrektor szpitala w Białej Podlaskiej: Jestem optymistą

Nowy dyrektor szpitala w Białej Podlaskiej: Jestem optymistą 4 8

Rozmowa z Adamem Chodzińskim, nowym dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

Wyższe podatki w Lublinie. Wzrosną od stycznia 2020 roku

Wyższe podatki w Lublinie. Wzrosną od stycznia 2020 roku 15 35

Radni zatwierdzili w czwartek prezydencki pomysł na podwyżkę podatku od nieruchomości, którego obecne stawki obowiązują już drugi rok. Przyszłoroczne mają być większe. Podatek za 60-metrowe mieszkanie wzrośnie o 1,5 zł, w przypadku centrów handlowych podwyżka będzie liczona w dziesiątkach tysięcy złotych

Spróbowali 100-letnich win znalezionych w muzeum w Kozłówce [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Spróbowali 100-letnich win znalezionych w muzeum w Kozłówce [zdjęcia, wideo] 126 28

Wina znalezione podczas remontu Muzeum Zamoyskich w Kozłówce niemal na pewno pochodzą sprzed I wojny światowej. Znaleziskiem zajęli się eksperci, którzy po degustacji ocenili, że jeden ze stuletnich trunków smakuje świeżo, jakby miał 30–40 lat

Lublin: Zmiany na zatłoczonym skrzyżowaniu. Miasto obiecuje upłynnić ruch
galeria

Lublin: Zmiany na zatłoczonym skrzyżowaniu. Miasto obiecuje upłynnić ruch 4 23

Miasto zapowiada zmiany na skrzyżowaniu ul. Kunickiego z Wolską, 1 Maja i pl. Bychawskim. Usprawniony ma być skręt w prawo w ul. Kunickiego.

Lubelskie: Rolnicy wyjadą jutro ciągnikami na drogi. "To jest akcja ostrzegawcza"
galeria

Lubelskie: Rolnicy wyjadą jutro ciągnikami na drogi. "To jest akcja ostrzegawcza" 71 36

Rolnicy znowu o sobie przypominają. Wyjadą na drogi, m.in. w Radzyniu Podlaskim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.