Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 listopada 2019 r.
12:45

Lublin: Wywóz śmieci może podrożeć. Powód? Wzrost płacy minimalnej

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
103 28 A A
Firmy wywozowe mogą zażądać od miasta zwiększenia zapłaty za usługi ze względu na rosnące koszty działalności, w tym wzrost płacy minimalnej, na który firmy nie mają żadnego wpływu
Firmy wywozowe mogą zażądać od miasta zwiększenia zapłaty za usługi ze względu na rosnące koszty działalności, w tym wzrost płacy minimalnej, na który firmy nie mają żadnego wpływu

Firmy odbierające śmieci od mieszkańców mogą zażądać od władz miasta zwiększenia zapłaty za swoje usługi. Ratusz zapewnia, że będzie się przed tym wzbraniał i tłumaczy, że firmy z góry wiedziały, na jakie zasady się godzą, ale władze miasta mogą być postawione pod ścianą. Czy mieszkańców czekają podwyżki?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na ostatnim posiedzeniu Rada Miasta przeznaczyła dodatkowe prawie 5 mln zł zapłatę dla firm, które na zlecenie Ratusza odbierają odpady od mieszkańców Lublina. Zarezerwowana na ten rok kwota 59,2 mln zł okazała się niewystarczająca.

Dlaczego trzeba było zwiększyć pulę na takie wydatki? Urzędnicy przekonywali, że ten rok jest specyficzny, bo obecne stawki nie weszły w życie z początkiem roku, tylko od lutego i nie wszystko można było dokładnie skalkulować.

Nie wszystkich to przekonało.

– Chciałbym usłyszeć wprost, czy grozi nam podwyżka opłat za śmieci w przyszłym roku? – dociekał na posiedzeniu radny Piotr Popiel (PiS). – Nie obawiałabym się podwyżki opłat, dlatego że mamy podpisane umowy z firmami na trzy lata – odpowiadała mu Marta Smal-Chudzik, dyrektor miejskiego Wydziału Ochrony Środowiska, który odpowiada za gospodarkę odpadami.

Problem w tym, że firmy wywozowe mogą zażądać od miasta zwiększenia zapłaty za usługi ze względu na rosnące koszty działalności, w tym wzrost płacy minimalnej, na który firmy nie mają żadnego wpływu. – Takie próby będą, natomiast mamy umowy na trzy lata i nie zamierzamy ich zmieniać. Będziemy się opierać wszelkim próbom ingerowania w te umowy – powtarzała radnym dyrektor Smal-Chudzik.

Mogą żądać podniesienia stawek

Chociaż urzędnicy zapewniają, że „będą się opierać”, to i tak mogą się znaleźć pod ścianą. Polskie prawo pozwala firmom wywozowym zażądać podniesienia stawek, przyznaje to nawet sam Urząd Miasta.

– Zgodnie z art. 144 ustawy Prawo zamówień publicznych konstrukcja umów na odbiór i zagospodarowanie odpadów z nieruchomości zamieszkałych umożliwia modyfikację ceny w przypadku zmiany obowiązującej stawki podatku od towarów i usług, zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę albo wysokości minimalnej stawki godzinowej, czy zmiany zasad podlegania ubezpieczeniom lub wysokości składek – przyznaje Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego w lubelskim Ratuszu.

Jeżeli miasto zostanie zmuszone do podniesienia zapłaty dla firm wywozowych, to koszty mogą spaść na mieszkańców.

Zgodnie z przepisami opłaty pobierane od mieszkańców teoretycznie powinny wystarczać na pokrycie kosztów wywozu i zagospodarowania odpadów komunalnych. Jeśli pieniędzy zabraknie, opłaty mogą pójść w górę.

Ratusz uspokaja, że obowiązujące umowy nie zmieniły się od czasu ich podpisania. Czy do urzędu wpłynęły wnioski o podniesienie zapisanych tam stawek? Na to pytanie Urząd Miasta już nie odpowiada. – Informacja o ewentualnych wnioskach kierowanych do urzędu od firm świadczących usługi stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa – stwierdza Mazurek-Podleśna. – Każdy ewentualny wniosek dotyczący aneksowania umowy musi zostać rozpatrzony indywidualnie, po zweryfikowaniu danych szczegółowych, uzasadnienia oraz obowiązujących przepisów prawa.

Ile płacimy za wywóz

• Odpady segregowane. W zabudowie wielorodzinnej 21 zł miesięcznie od gospodarstwa jednoosobowego, 41 zł od dwuosobowego, 63 zł od większego. W zabudowie jednorodzinnej 45 zł miesięcznie od gospodarstwa jednoosobowego, 60 zł od dwuosobowego, 75 zł od większego.

• Odpady niesegregowane. W zabudowie wielorodzinnej 42 zł miesięcznie od gospodarstwa jednoosobowego, 82 zł od dwuosobowego, 126 zł od większego. W zabudowie jednorodzinnej 90 zł miesięcznie od gospodarstwa jednooosobowego, 120 zł od dwuosobowego, 150 zł od większego.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 listopada 2019 r. o 14:03
Takie władze lokalne wybiera głupie społeczeństwo, ich nie interesują problemy miast i miasteczek, układy, kasa, interesy, wszędzie jest tak jak w dzielnicy włochy tylko na razie jednego złapali.
Avatar
anka / 4 listopada 2019 r. o 13:34
Te podwyżki są niczym nieuzasadnione. Najpierw wymyślono sobie segregację, którą zrzucono na mieszkańców - pominę znalezienie miejsca na kilka pojemników i miejsca na kontenery w śmietnikach - (po co wobec tego zbudowało się sortownie odpadów?), ale jednocześnie podwyższono ceny odbioru, bo zamiast jednak samochodu w tygodniu, przyjeżdżają co drugi dzień - ten po papier, tamten po plastik, itd. Podwyżki jednak są w każdym mieście inne, więc w Lublinie były one akurat duże. Teraz jest kolejny pretekst. Może niech firmy odbierające odpady zrezygnują ze zbyt dużych zysków?
Te podwyżki są niczym nieuzasadnione. Najpierw wymyślono sobie segregację, którą zrzucono na mieszkańców - pominę znalezienie miejsca na kilka pojemników i miejsca na kontenery w śmietnikach - (po co wobec tego zbudowało się sortownie odpadów?), ale jednocześnie podwyższono ceny odbioru, bo zamiast jednak samochodu w tygodniu, przyjeżdżają co drugi dzień - ten po papier, tamten po plastik, itd. Podwyżki jednak są w każdym mieście inne, więc w Lublinie były one akurat duże. Teraz jest kolejny pretekst. Może niech firmy odbierające odpady zre... rozwiń
Avatar
tony / 4 listopada 2019 r. o 14:17
Zmiany planów zagospodarowania, miejskie kontrakty na roboty budowlane i gospodarka śmieciami - trzy główne źródła dochodów rodziny Soprano.
Avatar
obserwator / 4 listopada 2019 r. o 16:51
Te podwyżki są niczym nieuzasadnione. Najpierw wymyślono sobie segregację, którą zrzucono na mieszkańców - pominę znalezienie miejsca na kilka pojemników i miejsca na kontenery w śmietnikach -  (po co wobec tego zbudowało się sortownie odpadów?), ale jednocześnie podwyższono ceny odbioru, bo zamiast jednak samochodu w tygodniu, przyjeżdżają co drugi dzień - ten po papier, tamten po plastik, itd. Podwyżki jednak są w każdym mieście inne, więc w Lublinie były one akurat duże. Teraz jest kolejny pretekst. Może niech firmy odbierające odpady zrezygnują ze zbyt dużych zysków?
 Dodam,że po pół pojemnika na odpady z mojej kamienicy przyjeżdża dwa razy w tygodniu samochód o ładowności około 8 ton.Marnotrawstwo widać na każdym kroku,ale najłatwiej zamiast poprawić logistykę wyimagnowanym kosztami próbować obciążyć mieszkańców.
 Dodam,że po pół pojemnika na odpady z mojej kamienicy przyjeżdża dwa razy w tygodniu samochód o ładowności około 8 ton.Marnotrawstwo widać na każdym kroku,ale najłatwiej zamiast poprawić logistykę wyimagnowanym kosztami próbować obciążyć mieszkańców. rozwiń
Avatar
Ee / 4 listopada 2019 r. o 13:45
W tamtym roku w gminie Wysokie placilismy 25 zl za 2 osoby 20
Avatar
Gość / 4 listopada 2019 r. o 13:55
Znana historia. Zawsze jakieś usprawiedliwienie władz dla podwyżek typu "to nie my, to oni". Jak dzieci w przedszkolu. Szkoda tylko, że pensje nie rosną w takim tempie jak podwyżki. Prowadząc firmę, niedawno dostałem 100% podwyżki za śmieci, a nie produkuję żadnych i tak to płacę już prawie 100 zł. W domu, za całą rodzinę drugie tyle.
Avatar
Gość / 4 listopada 2019 r. o 13:16
Przed wejściem ustawy śmieciowej koszty wywozu śmieci były kilkakrotnie niższe, jak tylko tym zajął się Urząd Miasta to ceny wzrastają bez umiaru. Dziwne, że wcześniej tym samym firmom opłacało się wywozić śmiecie za dużo niższe pieniądze, a frakcje były dwie teraz na nas zrzuca się sortowanie śmieci i coraz wyższe opłaty. Czysta paranoja.
Avatar
ja jako były / 4 listopada 2019 r. o 13:08
jak rozumiem "śmieciarze" zarabiają minimalne wynagrodzenie, a firmy wywożące śmieci ledwo wiążą koniec z końcem, na minimalnej opłacalności, dlatego inwestują w najnowsze samochody po kilka milionów złotych ? :)
Avatar
lepiej zapnijcie pasy / 4 listopada 2019 r. o 12:53
Czekają nas podwyżki wszystkiego. Nagłe i drastyczne podniesienie płacy minimalnej wywoła istną lawinę podwyżek.
Avatar
Japolan / 4 listopada 2019 r. o 13:15
Ukrywają sprawy publiczne pod pozorem tajemnicy przedsiębiorstwa. Jakim prawem Ratusz wyręcza przedsiębiorstwa w ochronie ich tajemnic??? Kapitalistyczny totalitaryzm w akcji!
Avatar
Gosc / 17 listopada 2019 r. o 10:57
Przy 4.000 brutto na rękę jest 2800
Avatar
hahahaha / 14 listopada 2019 r. o 08:56
– Chciałbym usłyszeć wprost, czy grozi nam podwyżka opłat za śmieci w przyszłym roku? – dociekał na posiedzeniu radny Piotr Popiel (PiS)., No to to już jest szczyt hipokryzji, a dalsze epitety pominę! nie ma to jak być w ugrupowaniu które jawnie zdziera z obywateli a potem pytać się "czy będa podwyżki". Jednak suweren to strasznie durny jest
Avatar
lublinianin / 5 listopada 2019 r. o 20:25
nie trzeba podwyższać bo i tak są duże koszty np.dwie osoby w domku płaci aż 60 zł za miesiąc a w kamienicy gdzie jest 4 osoby płacą po 21 zł .Opłata zależy od zabudowy w terenie czy jest to domek jednorodzinny czy też kamienica z kilkoma mieszkańcami tzw.współwłasność a ilość pojemników u jednych i drugich jest taka sama bo nie ma potrzeby ich mnożenia na posesji . Firma odbierająca odpady powinna przejrzeć harmonogram wywozów ,śmiało można zmniejszyć ilość odbiorów w miesiącu i zracjonalizować koszty . Trzeba przyznać ,że firma odbierająca odpady "Komeko" bardzo sprawnie to robi , pod ulicę w wyznaczonych dniach podjeżdżają co 15 minut dwa lub trzy samochody i są zbierane posegregowane odpady kolejno do odpowiednio oznakowanych samochodów .
nie trzeba podwyższać bo i tak są duże koszty np.dwie osoby w domku płaci aż 60 zł za miesiąc a w kamienicy gdzie jest 4 osoby płacą po 21 zł .Opłata zależy od zabudowy w terenie czy jest to domek jednorodzinny czy też kamienica z kilkoma mieszkańcami tzw.współwłasność a ilość pojemników u jednych i drugich jest taka sama bo nie ma potrzeby ich mnożenia na posesji . Firma odbierająca odpady powinna przejrzeć harmonogram wywozów ,śmiało można zmniejszyć ilość odbiorów w miesiącu i zracjonalizować koszty . Trzeba przyznać ,że firma odbieraj... rozwiń
Avatar
Lolek XII / 4 listopada 2019 r. o 19:51
Podwyżce cen wywozu śmieci winni są np. nauczyciele bo chcą więcej zarabiać....tak to miasto szczuje i sieje nienawiść.. niemiecka jakość dziennikarzy,,,
Avatar
&speed / 4 listopada 2019 r. o 19:29
Rzetelności dziennikarskiej trudno się w tym szmatławcu doszukać....
Avatar
nic do zgłoszenia / 4 listopada 2019 r. o 17:04
Takie władze lokalne wybiera głupie społeczeństwo, ich nie interesują problemy miast i miasteczek, układy, kasa, interesy, wszędzie jest tak jak w dzielnicy włochy tylko na razie jednego złapali.
A co ma władza lokalna do podwyżek które funduje nam władza centralna? Hm?
 Ciemny lud i tak tego nie rozumie, bo nie chce i nie potrafi. Tak jak nie pojmuje że 500+ + prowizja jest na kredyt...
Avatar
analityk / 4 listopada 2019 r. o 17:02
Już znaleźli wymówkę, by podnieść cenę. A co na to Żuk?
Avatar
obserwator / 4 listopada 2019 r. o 16:51
Te podwyżki są niczym nieuzasadnione. Najpierw wymyślono sobie segregację, którą zrzucono na mieszkańców - pominę znalezienie miejsca na kilka pojemników i miejsca na kontenery w śmietnikach -  (po co wobec tego zbudowało się sortownie odpadów?), ale jednocześnie podwyższono ceny odbioru, bo zamiast jednak samochodu w tygodniu, przyjeżdżają co drugi dzień - ten po papier, tamten po plastik, itd. Podwyżki jednak są w każdym mieście inne, więc w Lublinie były one akurat duże. Teraz jest kolejny pretekst. Może niech firmy odbierające odpady zrezygnują ze zbyt dużych zysków?
 Dodam,że po pół pojemnika na odpady z mojej kamienicy przyjeżdża dwa razy w tygodniu samochód o ładowności około 8 ton.Marnotrawstwo widać na każdym kroku,ale najłatwiej zamiast poprawić logistykę wyimagnowanym kosztami próbować obciążyć mieszkańców.
 Dodam,że po pół pojemnika na odpady z mojej kamienicy przyjeżdża dwa razy w tygodniu samochód o ładowności około 8 ton.Marnotrawstwo widać na każdym kroku,ale najłatwiej zamiast poprawić logistykę wyimagnowanym kosztami próbować obciążyć mieszkańców. rozwiń
Avatar
Tom / 4 listopada 2019 r. o 15:49
Czytam komentarze i nasuwa się taka refleksja: najłatwiej zrzucić winę za te POdwyżki na władzę centralną zwłaszcza, że tą władzą centralną jest znienawidzony PiS. A przy okazji obrona ukochanego Żuka i większości w Radzie Miasta, którzy rzekomo nie mają żadnego wpływu na te POdwyżki.
Avatar
Hm? / 4 listopada 2019 r. o 15:02
Takie władze lokalne wybiera głupie społeczeństwo, ich nie interesują problemy miast i miasteczek, układy, kasa, interesy, wszędzie jest tak jak w dzielnicy włochy tylko na razie jednego złapali.
 A co ma władza lokalna do podwyżek które funduje nam władza centralna? Hm?
Zobacz wszystkie komentarze 28

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Żużlowiec Motoru Lublin mistrzem świata juniorów!

Żużlowiec Motoru Lublin mistrzem świata juniorów!

Mateusz Cierniak został indywidualnym mistrzem świata juniorów. Żużlowiec Motoru Lublin złoto zapewnił sobie zajmując trzecie miejsce w finałowej rundzie Grand Prix 2 w Toruniu. Drugi był inny zawodnik lubelskiej drużyny Wiktor Lampart, który może mówić o sporym pechu, bo medal przegrał zaledwie o włos.

Nawet milion przejechanych kilometrów i dalej wożą ludzi. MPK Kraśnik na zakręcie

Nawet milion przejechanych kilometrów i dalej wożą ludzi. MPK Kraśnik na zakręcie

Sytuacja jest „trudna”, „bardzo ciężka”. Te słowa padały zarówno z ust przedstawiciela pracowników MPK Kraśnik, prezesa spółki jak i miejskich radnych. – Skoro o podwyżkach nie ma mowy, skoro przed nami jest widmo bankructwa naszej spółki, to jaką mamy mieć motywację do pracy? – dopytywał radnych przewodniczący zakładowej „Solidarności” Witold Bielski. Czy dojdzie do strajku pracowników?

Trzy lata temu zaczynali jako hurtownia. Teraz Sunprofi ma większe plany co do OZE

Trzy lata temu zaczynali jako hurtownia. Teraz Sunprofi ma większe plany co do OZE

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że konieczne jest zwiększenie udziału OZE w polskim miksie energetycznym. Ostatnie wydarzenia m.in. za naszą wschodnią granicą pokazały, że OZE to już nie tylko ekologia i rachunek ekonomiczny, a gwarancja bezpieczeństwa - rozmowa z Piotrem Droździewiczem, wiceprezesem firmy Sunprofi.

Kayah i Viki Gabor zaśpiewają w Teatrze Muzycznym
7 października 2022, 18:00

Kayah i Viki Gabor zaśpiewają w Teatrze Muzycznym

"Słyszę Cię" to tytuł wyjątkowego koncertu charytatywnego, który Teatr Muzyczny w Lublinie zrealizuje w ramach pomocy na rzecz młodych ludzi zmagających się z problemami psychicznymi. Gwiazdami wydarzenia będą Viki Gabor i Kayah. Koncert odbędzie się już 7 października o godz. 18.

Jest 57 mln tabletek jodku potasu. Wiceminister:  Musimy być przygotowani na różne warianty

Jest 57 mln tabletek jodku potasu. Wiceminister: Musimy być przygotowani na różne warianty

Okazuje się, że Państwowa Agencja Atomistyki już przeprowadziła symulacje pod kątem rosyjskich ataków na ukraińskie elektrownie atomowe.

Open City 2022. Inwazja artystów na Lublin. Będzie 3-metrowe niemowlę
zdjęcia
1 października 2022, 16:00
galeria

Open City 2022. Inwazja artystów na Lublin. Będzie 3-metrowe niemowlę

Artystów jest dwudziestu, miejsc gdzie pojawią się ich prace: 25. W sobotę rozpoczyna się Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Open City 2022.

Koncert dla Seniorów w Puławach
4 października 2022, 17:00

Koncert dla Seniorów w Puławach

4 października o godz. 17 w Puławskim Ośrodku Kultury Dom Chemika (ul. Wojska Polskiego 4) wystąpi Lubelska Federacja Bardów. Koncert odbędzie się w ramach VIII Puławskiej Senioriady.

Październik w Centrum Kultury w Lublinie i przestrzeń tańca
wideo
film

Październik w Centrum Kultury w Lublinie i przestrzeń tańca

Słowo „przestrzeń” nie pada tu przypadkowo, ale równie ważne jest to, że w październiku miłośnicy tańca będą bardzo zadowoleni.

Miasto Lublin musi zwrócić spory kawałek ziemi. Miała być szkoła, ale nie powstała

Miasto Lublin musi zwrócić spory kawałek ziemi. Miała być szkoła, ale nie powstała

Miasto przegrało sądowe spory o własność gruntów położonych między ul. Jana Pawła II a wąwozem. Władze Lublina muszą zwrócić tę ziemię spadkobiercom dawnych właścicieli. Wydane przedwczoraj wyroki są już prawomocne.

Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W niedzielę rusza kolejny sezon najstarszych w naszym regionie rozgrywek

Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W niedzielę rusza kolejny sezon najstarszych w naszym regionie rozgrywek

Tytułu broni zespół 4-tego Piętra. O jego sile stanowili w poprzednim sezonie głównie gracze podkoszowi jak Marcin Ożga, Łukasz Łukawski czy Marek Macieszczuk. Drugie miejsce zajęło The Reds Iglo-Klima, a podium uzupełnił Symbit

Bridget Jones wraca.  Program TV 30 września - 2 października 2022
30 września 2022, 20:00

Bridget Jones wraca. Program TV 30 września - 2 października 2022

W najbliższy weekend w telewizji będzie można zobaczyć m.in. festiwalowy "Portret kobiety w ogniu". Nie zabraknie też rozrywki w postaci takich filmów, jak "Alita: battle Angel" czy "Krzyk". Poniżej prezentuję kilka wybranych opcji filmowych na weekend.

Puławska Spółdzielnia Mieszkaniowa buduje nowe drogi. To strategiczna kwestia bezpieczeństwa

Puławska Spółdzielnia Mieszkaniowa buduje nowe drogi. To strategiczna kwestia bezpieczeństwa

Zgodnie wytycznymi straży pożarnej, zarządcy osiedli mieszkaniowych muszą poprawić dojazd do wskazanych budynków wielorodzinnych. Chodzi o to, by w razie zagrożenia, strażacy mogli szybko dotrzeć pod każdy adres. Nowych dróg pożarowych najszybciej przybywa na os. Niwa.

Już jutro zmiany na przystankach w Lublinie. Nowy rozkład komunikacji miejskiej

Już jutro zmiany na przystankach w Lublinie. Nowy rozkład komunikacji miejskiej

Od soboty będą obowiązywać nowe rozkłady jazdy autobusów i trolejbusów.

LUK Lublin zaczyna sezon od meczu z Cerrad Enea Czarnymi Radom

LUK Lublin zaczyna sezon od meczu z Cerrad Enea Czarnymi Radom

Cerrad Enea Czarni Radom będą przeciwnikiem LUK Lublin w pierwszej kolejce nowego sezonu. Mecz rozegrany zostanie w hali Globus, w sobotę, o godz 20.30. Transmisja w Polsacie Sport Extra

Jak czas spędzają przedszkolaki w Chełmie? Np. z robotami

Jak czas spędzają przedszkolaki w Chełmie? Np. z robotami

Eko-warsztaty, nauka robotyki oraz zajęcia z ratownikami dotyczące bezpieczeństwa – takie atrakcje czekały na młodych mieszkańców i mieszkanki Chełma oraz okolic podczas tegorocznego „Lata z CEMEX”. W warsztatach, zabawach integracyjnych i wycieczkach uczestniczyło w sumie ponad 180 dzieci. Organizatorami wydarzenia byli: CEMEX Polska oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty