Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 stycznia 2020 r.
15:38

Spółdzielnia LSM kusi starsze osoby mieszkaniami w Domu Seniora. Tymczasem sąd sprawdza czy uchwały były legalne

9 17 A A
Dom Seniora przy ul. Pana Wołodyjowskiego na LSM od początku wzbudzał kontrowersje. Część mieszkańców zaskarżyła nawet do sądu uchwały walnego zgromadzenia umożliwiające sprzedaż udziałów w tym budynku
Dom Seniora przy ul. Pana Wołodyjowskiego na LSM od początku wzbudzał kontrowersje. Część mieszkańców zaskarżyła nawet do sądu uchwały walnego zgromadzenia umożliwiające sprzedaż udziałów w tym budynku (fot. Maciej Kaczanowski)

Spółdzielnia LSM kusi starsze osoby mieszkaniami w Domu Seniora. Ale tak naprawdę nie sprzedaje lokali, tylko udziały w budynku. I to mimo że sprawa legalności uchwał walnego zgromadzenia jest wciąż badana.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o słynny Domu Seniora przy ul. Pana Wołodyjowskiego 17. LSM sprzedała już 8 mieszkań, a 13 jest zarezerwowanych – tak wynika z oficjalnej strony tej inwestycji.

Już od początku budowa wzbudzała kontrowersje wśród członków spółdzielni. Pani Marzena przechodzi obok Domu Seniora codziennie. – Wcześniej było tu boisko, bawiły się dzieci. Teraz nic się tu nie dzieje. Zastanawiam się, po co go postawili. Bez sensu. Wyrzucone pieniądze w błoto – komentuje.

– Coś tutaj jest nie tak. Budynek stoi i czeka, a my, członkowie spółdzielni, musimy za niego płacić – dodaje inna z mieszkanek osiedla.

– Od samego początku były jakieś problemy. To, że to szybciutko zostało wybudowane i że już długo stoi nieoddane do użytku, świadczy o tym, że tu jest coś nie w porządku – komentuje pani Stanisława z os. Sienkiewicza.

Spółdzielnia LSM opisuje Dom Seniora jako „trzykondygnacyjny, kameralny, idealnie wpisujący się w okoliczny krajobraz budynek”, w którym mieści się 36 lokali mieszkalnych. Mieszkania są od ok. 38 do ok. 92 mkw. Za metr kwadratowy zapłacimy ponad 6 tys. złotych brutto, co oznacza od 228 tys. zł za najmniejszy do 552 tys. zł za największy lokal. Jak informuje spółdzielnia, mieszkania mogą kupić tylko osoby, które ukończyły 60. rok życia, posiadają uprawnienia emerytalne lub rentowe oraz niepełnosprawni.

Miejscowy plan zagospodarowania nie pozwalał na budowę bloku, a jedynie obiektu użyteczności publicznej. Na początku spółdzielnia zaplanowana tu budowę „Domu Seniora – dom opieki społecznej”. Potem nazwę skrócono. Według mieszkańców osiedla, którzy sprzeciwiali się budowie na boisku, miał to być zwykły apartamentowiec.

Pośrednio potwierdził to również Urząd Miasta, odmawiając SM LSM zgody na budowę podobnych obiektów na sąsiednich osiedlach: Piastowskim i Krasińskiego. Według urzędników, LSM próbowała „obejść” zapisy planu.

Mieszkańcy przed sądem walczą o unieważnienie uchwały walnego zgromadzenia, na mocy której spółdzielnia chce sprzedać udziały (a w rzeczywistości mieszkania) w tym budynku. Sprawą spółdzielczej inwestycji zajęła się Prokuratura Rejonowa Lublin-Południe.

W czwartek zadzwoniliśmy do SM LSM. Zapytaliśmy, czy możemy kupić mieszkanie. Usłyszeliśmy, że mieszkania są dostępne – spółdzielnia sprzedaje udziały w budynku. Wystarczy spełniać określone warunki.

Zastępca prezesa zarządu ds. eksploatacyjnych inż. Włodzimierz Gaweł zapewnia, że działa zgodnie z prawem. Przekonuje, że choć sprawa sądowa jest w toku, to sąd zadecydował, że udziały sprzedawać można. Tłumaczy też, że mieszkania muszą być sprzedane, ponieważ budynek został wybudowany i ponosi koszty.

Uchwała walnych zgromadzeń z czerwca 2019 r. w części mówiącej o tym, że Walne Zgromadzenie zezwala na sprzedaż udziałów, została zaskarżona przez kilku mieszkańców osiedla. Sprawa trafiła do sądu. Jednym z postulatów było wstrzymanie sprzedaży udziałów.

W rozmowie z nami prezes Gaweł podkreśla, że po apelacji sąd to uchylił i teraz spółdzielnia nie ma ograniczeń, że działa zgodnie z prawem, a mieszkania sprzedawać musi, by nie ponosić kosztów. Prezes nie zgodził się na nagrywanie rozmowy, a po przesłaniu jego wypowiedzi do autoryzacji nie zgodził się na ich publikację.

Udziały a własność

Posiadanie udziałów w budynku oznacza to, że każdemu ze współwłaścicieli przysługuje prawo do całego budynku, a nie tylko do jego części – mieszkania. Jednak właściciele udziałów mogą wydzielić samodzielne lokale. Nie jest to trudny i skomplikowany proces.

– Jeżeli jest zgoda między współwłaścicielami, to muszą oni zrobić inwentaryzację budynku u architekta oraz postarać się o zaświadczenie o samodzielności lokali, które wydaje starostwo. Nie ma trudności z uzyskaniem tych dokumentów, jeśli wszystkie wymogi są spełnione. Potem właściciele spotykają się u notariusza, gdzie podpisują umowę ustanowienie współwłasności nieruchomości poprzez ustanowienie odrębnej własności lokali. W przypadku 36 mieszkań potrwa to ok. 2 godziny – tłumaczy notariusz Beata Chęć.

e-Wydanie

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 15 stycznia 2020 o 15:55
+21
Ta oferta to kpina , płacisz 6000zl/m2 ale nie masz księgi wieczystej ani własności bo cały budynek jest na współwłasności. Nie ma wydzielonych mieszkań. Jak byś chciał sprzedać to ma 30 współwłaścicieli i to już wiekowych wiec mogą nie dożyć a to w zasadzie nie do uregulowania prawnie. Bagno
Avatar
Gość / 15 stycznia 2020 o 15:51
+21
Gębka powinien odpowiadać za to nie tylko karnie, ale i finansowo !!!
Avatar
Gość / 15 stycznia 2020 o 16:31
+20
Podsumujmy, spółdzielnia wybudowała mieszkania w miejscu w którym plan miejscowy w ogóle nie dopuszczał budowy mieszkań. Czyli działała wbrew prawu. A teraz przy pomocy kombinacji notarialnej chce z tych lokali usług opiekuńczych zrobić normalne mieszkania. Jaja jak berety. Nadzór budowlany powinien im teraz to wszystko kazać rozbierać.
Avatar
ciekawe / 15 stycznia 2020 o 16:22
+16
Zgodnie z prawem spółdzielczym spółdzielnie nie mają prawa osiągać zysków, sprzedaż powinna następować po kosztach i służyć tylko zaspokajaniu potrzeb członków. Jeżeli LSM sprzedaje mieszkania po 6tys/m2 to znaczy, że taki powinien być rzeczywisty koszt ich budowy. Był? Czy może spółdzielcy z własnej kieszeni przepłacili za roboty budowlane w stosunku do ich rzeczywistej wartości? Ja bym nie zaryzykował tam nawet złotówki.
Avatar
h / 15 stycznia 2020 o 17:46
+13
"Jak wyruchać kotka za pomocą młotka - czyli spółdzielnie mieszkaniowe dymające mieszkańców"
Avatar
Gość / 15 stycznia 2020 o 18:09
+12
ktoś przekombinował i to zdrowo
Avatar
z lsm / 15 stycznia 2020 o 19:05
+10
Gębka powinien odpowiadać za to nie tylko karnie, ale i finansowo !!!
  A obecna prezes nie wie co jest grane??? Taka ciemna że nie wie co sie dzieje???
Avatar
uczcie się od wiodących dewelocwaniaków / 15 stycznia 2020 o 17:11
+10
A nie lepiej było zrobić geszeft na "akademiki"? Przynajmniej nie byłoby ograniczeń wiekowych - w końcu studiować każdy może, a kwiatek do kożucha w postaci "zaspokajania potrzeb społecznych" byłby zabezpieczony. I pewno dałoby się więcej metrażu na sprzedaż wycisnąć z działeczki.
Avatar
Gość / 15 stycznia 2020 o 20:03
+9
Prezes twierdzi ze 2 godz. u notariusza i po sprawie , wydzielone mieszkania, hahaha. Takie sprawy ciągnął się latami. A tu wystarczy że jeden z 36 schorowanych współwłaścicieli sobie zemrze i trzeba najpierw sprawy spadkowe załatwić. Potem przekonać innego dziadka z alzheimerem że tak będzie lepiej i że wogóle o co chodzi i jak się nazywa itp itd . Ja pitole, ten prezes to jakaś porażka. Frajerów szuka.
Avatar
hhh / 15 stycznia 2020 o 21:50
+7
A wiadomo kto to projektował? I kto i w jakim trybie wydał decyzję na budowę- nazwisko proszę, to NIE KRS!
Avatar
lokator / 16 stycznia 2020 o 17:53
+2
Obecna pani prezes LSM co to kiedyś jednemu z kierowników osiedli podawała kawę. Teraz jako prezes nwet nie odpowiada na pisma (skargi) członków spółdzielni.
Avatar
Gość / 16 stycznia 2020 o 12:16
+2
Robią ludzi w konia. Sprzedają udziały bo urząd zapewne odmówił wydania zaświadczenia po tym, jak mleko się rozlało i wyszło na jaw, że budowa jest niezgodna z planem. A musi być zgodna z planem, by można było wystawić zaświadczenie.
Avatar
Łukasz / 16 stycznia 2020 o 00:19
+5
1 . Czy emeryci mundurowi po 40 również mogą? 2. Czy w lokalach mogą zamieszkiwać również inni członkowie rodzin typu dorosłe dzieci, wnuki, młodsza o 20 lat żona itp. 3. Czy lokale na przyszłość mogą być wynajmowane i czy podlegają dziedziczeniu?
Avatar
hhh / 15 stycznia 2020 o 21:50
+7
A wiadomo kto to projektował? I kto i w jakim trybie wydał decyzję na budowę- nazwisko proszę, to NIE KRS!
Avatar
sratatata windy robi tata / 15 stycznia 2020 o 20:53
+7
Zgodnie z prawem spółdzielczym spółdzielnie nie mają prawa osiągać zysków, sprzedaż powinna następować po kosztach i służyć tylko zaspokajaniu potrzeb członków. Jeżeli LSM sprzedaje mieszkania po 6tys/m2 to znaczy, że taki powinien być rzeczywisty koszt ich budowy. Był? Czy może spółdzielcy z własnej kieszeni przepłacili za roboty budowlane w stosunku do ich rzeczywistej wartości? Ja bym nie zaryzykował tam nawet złotówki.
Nie masz pojęcia o prawie spółdzielczym, a to co próbujesz wmówić to stan prawny sprzed 20 lat. Obecnie spółdzielnie mogą budować albo na prawa spółdzielcze (fatycznie bez zysku), albo tak jak deweloper (z zyskiem). I teraz pomyśl co jest dla członków spółdzielni korzystniejsze? Budowa po kosztach, gdzie zysku żadnego, ustanawiać można w takich mieszkaniach tylko odrębną własność (od razu przenoszona jest własność), czyli spółdzielni nawet majątku nie przybyło, a właściciele natychmiast po zawarciu ostatniego aktu notarialnego mogą powiedzieć spółdzielni bye, bye. Spółdzielni pozostaje odpowiedzialnośc za jakość budowy. Czyli zysków dla członków zero, za to obowiązki. Budowa jako deweloper przynosi konkretne pieniądze spółdzielni, czyli będzie konkretny zysk po sprzedaży mieszkań. O przeznaczeniu tego zysku decydują członkowie na walnym, czyli mają kasę by zrobić za to, parkingi, dofinansować remonty itd. Ludzie nie mają pojęcia, a piszą głupoty po forach...
Kłamiesz. Kacyk się odezwał, czy jakiś inny osobiście zainteresowany tematem bo "zarobiony"?  ;)  Spółdzielnia mieszkaniowa nie ma prawa działać tak jak deweloper, bo inwestuje majątek stanowiący własność spółdzielców, a nie swój własny. Spółdzielnia własnego majątku nie posiada, cały majątek stanowi własność członków, a więc to członkowie ponoszą ryzyko ewentualnej nieudanej inwestycji. Spółka albo deweloper może sobie bankrutować jak im się noga pośliźnie, bo działa na własne ryzyko, a nie na ryzyko tysięcy spółdzielców !!! "Spółdzielnia to nie spółka, która ma wypracować wspólnikom zysk" - tak stwierdził Sąd Najwyższy. Spółdzielnia działa w celu "zaspokajania potrzeb członków" (art.1 ustawy prawo spółdzielcze), a nie w celu osiągania zysku. Oczywiście drobne spółdzielniane cwaniaczki-wałeczki będą ściemniać, że to przecież wspaniała "ynwestycja" i ile to dobrego można zrobić dla członków, ale doskonale wiadomo że chodzi im o wałeczki, które można przy takiej okazji ukręcić i "nagrody", które można sobie bezczelnie przyznać przy podziale nadwyżki pod koniec roku. Już prokuratura najlepiej się zajęła tymi wałkami przy okazji Krasińskiego. Czy dysponowanie majątkiem spółdzielców dla realizacji inwestycji mimo wiedzy, ze jest sprzeczna z MPZP to też nie była czasem niegospodarność? Czy liczenie na drapane, że wybudujemy co innego a potem się może przekształci i ch.j , to było poprawne zarządzanie majątkiem spółdzielczym, czy patologia? Trzymam kciuki za prokuratorów, oby takim bezczelnym cwaniaczkom nawijającym makaron na uszy miny zrzedły.
Kłamiesz. Kacyk się odezwał, czy jakiś inny osobiście zainteresowany tematem bo "zarobiony"?  ;)  Spółdzielnia mieszkaniowa nie ma prawa działać tak jak deweloper, bo inwestuje majątek stanowiący własność spółdzielców, a nie swój własny. Spółdzielnia własnego majątku nie posiada, cały majątek stanowi własność członków, a więc to członkowie ponoszą ryzyko ewentualnej nieudanej inwestycji. Spółka albo deweloper może sobie bankrutować jak im się noga pośliźnie, bo działa na własne ryzyko, a nie na ryzyko tysięcy spółdzi... rozwiń
Avatar
www / 15 stycznia 2020 o 20:50
+7
Zgodnie z prawem spółdzielczym spółdzielnie nie mają prawa osiągać zysków, sprzedaż powinna następować po kosztach i służyć tylko zaspokajaniu potrzeb członków. Jeżeli LSM sprzedaje mieszkania po 6tys/m2 to znaczy, że taki powinien być rzeczywisty koszt ich budowy. Był? Czy może spółdzielcy z własnej kieszeni przepłacili za roboty budowlane w stosunku do ich rzeczywistej wartości? Ja bym nie zaryzykował tam nawet złotówki.
Nie masz pojęcia o prawie spółdzielczym, a to co próbujesz wmówić to stan prawny sprzed 20 lat. Obecnie spółdzielnie mogą budować albo na prawa spółdzielcze (fatycznie bez zysku), albo tak jak deweloper (z zyskiem). I teraz pomyśl co jest dla członków spółdzielni korzystniejsze? Budowa po kosztach, gdzie zysku żadnego, ustanawiać można w takich mieszkaniach tylko odrębną własność (od razu przenoszona jest własność), czyli spółdzielni nawet majątku nie przybyło, a właściciele natychmiast po zawarciu ostatniego aktu notarialnego mogą powiedzieć spółdzielni bye, bye. Spółdzielni pozostaje odpowiedzialnośc za jakość budowy. Czyli zysków dla członków zero, za to obowiązki. Budowa jako deweloper przynosi konkretne pieniądze spółdzielni, czyli będzie konkretny zysk po sprzedaży mieszkań. O przeznaczeniu tego zysku decydują członkowie na walnym, czyli mają kasę by zrobić za to, parkingi, dofinansować remonty itd. Ludzie nie mają pojęcia, a piszą głupoty po forach...
 Za to Ty masz pojęcie jak świnia o gwiazdach. Spółdzielnie nie mają zysku księgowo , ale to co się na budowie da ukręcić to prezesa i jego dworu. Ceny mieszkan w spółdzielni są tylko nieco mniejsze niż u dewelopera ( i to takiego co ma tylko biuro i gdziała na generalnym wykonastwie) , koszty są zawyżane a za wykonanie  zadania prezesi i pracownicy dostają grube premie wliczone oczywiście w koszty budowy. 2 razy budowałem ze spółdzielnią i generalnie nie warto. 
 Za to Ty masz pojęcie jak świnia o gwiazdach. Spółdzielnie nie mają zysku księgowo , ale to co się na budowie da ukręcić to prezesa i jego dworu. Ceny mieszkan w spółdzielni są tylko nieco mniejsze niż u dewelopera ( i to takiego co ma tylko biuro i gdziała na generalnym wykonastwie) , koszty są zawyżane a za wykonanie  zadania prezesi i pracownicy dostają grube premie wliczone oczywiście w koszty budowy. 2 razy budowałem ze spółdzielnią i generalnie nie warto.  rozwiń
Avatar
smek / 15 stycznia 2020 o 20:21
-1
Zgodnie z prawem spółdzielczym spółdzielnie nie mają prawa osiągać zysków, sprzedaż powinna następować po kosztach i służyć tylko zaspokajaniu potrzeb członków. Jeżeli LSM sprzedaje mieszkania po 6tys/m2 to znaczy, że taki powinien być rzeczywisty koszt ich budowy. Był? Czy może spółdzielcy z własnej kieszeni przepłacili za roboty budowlane w stosunku do ich rzeczywistej wartości? Ja bym nie zaryzykował tam nawet złotówki.
 Nie masz pojęcia o prawie spółdzielczym, a to co próbujesz wmówić to stan prawny sprzed 20 lat. Obecnie spółdzielnie mogą budować albo na prawa spółdzielcze (fatycznie bez zysku), albo tak jak deweloper (z zyskiem). I teraz pomyśl co jest dla członków spółdzielni korzystniejsze? Budowa po kosztach, gdzie zysku żadnego, ustanawiać można w takich mieszkaniach tylko odrębną własność (od razu przenoszona jest własność), czyli spółdzielni nawet majątku nie przybyło, a właściciele natychmiast po zawarciu ostatniego aktu notarialnego mogą powiedzieć spółdzielni bye, bye. Spółdzielni pozostaje odpowiedzialnośc za jakość budowy. Czyli zysków dla członków zero, za to obowiązki. Budowa jako deweloper przynosi konkretne pieniądze spółdzielni, czyli będzie konkretny zysk po sprzedaży mieszkań. O przeznaczeniu tego zysku decydują członkowie na walnym, czyli mają kasę by zrobić za to, parkingi, dofinansować remonty itd. Ludzie nie mają pojęcia, a piszą głupoty po forach...
 Nie masz pojęcia o prawie spółdzielczym, a to co próbujesz wmówić to stan prawny sprzed 20 lat. Obecnie spółdzielnie mogą budować albo na prawa spółdzielcze (fatycznie bez zysku), albo tak jak deweloper (z zyskiem). I teraz pomyśl co jest dla członków spółdzielni korzystniejsze? Budowa po kosztach, gdzie zysku żadnego, ustanawiać można w takich mieszkaniach tylko odrębną własność (od razu przenoszona jest własność), czyli spółdzielni nawet majątku nie przybyło, a właściciele natychmiast po zawarciu ostatniego aktu notarialneg... rozwiń
Avatar
Gość / 15 stycznia 2020 o 20:03
+9
Prezes twierdzi ze 2 godz. u notariusza i po sprawie , wydzielone mieszkania, hahaha. Takie sprawy ciągnął się latami. A tu wystarczy że jeden z 36 schorowanych współwłaścicieli sobie zemrze i trzeba najpierw sprawy spadkowe załatwić. Potem przekonać innego dziadka z alzheimerem że tak będzie lepiej i że wogóle o co chodzi i jak się nazywa itp itd . Ja pitole, ten prezes to jakaś porażka. Frajerów szuka.
Avatar
z lsm / 15 stycznia 2020 o 19:05
+10
Gębka powinien odpowiadać za to nie tylko karnie, ale i finansowo !!!
  A obecna prezes nie wie co jest grane??? Taka ciemna że nie wie co sie dzieje???
Avatar
Gość / 15 stycznia 2020 o 18:09
+12
ktoś przekombinował i to zdrowo
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 24.01.2020

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 24.01.2020 0 0

Policjanci zarobią więcej. "Gdyby nie podwyżki, to byłaby tragedia"

Policjanci zarobią więcej. "Gdyby nie podwyżki, to byłaby tragedia" 8 21

Wynagrodzenia policjantów wzrosną przeciętnie o 500 zł. Średnia pensja mundurowego wyniesie ponad 6100 zł brutto. Podwyżki to efekt protestów i negocjacji z rządem

Uwaga! TVN: Nabici w reklamę. "Pieniądze wyrzucone w błoto"
film

Uwaga! TVN: Nabici w reklamę. "Pieniądze wyrzucone w błoto" 0 4

Skorzystali z okazji i promocji, by rozpropagować własną działalność. Ale reklama zamiast pomóc stała się dla nich początkiem tarapatów.

Sprzątaj po swoim psie. W Zamościu będą rozdawać darmowe woreczki na psie odchody

Sprzątaj po swoim psie. W Zamościu będą rozdawać darmowe woreczki na psie odchody 0 7

Problem jest. Strażnicy kilka razy w tygodniu interweniują w sprawie właścicieli psów, którzy nie sprzątają po swoich czworonogach. Jest próba rozwiązania problemu. Zarządy osiedli rozdają bezpłatnie torebki na psie odchody.

Zagłębie Lubin – MKS Perła Lublin 24:20. Pierwsza ligowa porażka

Zagłębie Lubin – MKS Perła Lublin 24:20. Pierwsza ligowa porażka 0 2

Osłabiony brakiem kilku zawodniczek MKS Perła Lublin po raz pierwszy w tym sezonie doznał porażki w lidze. Pogromczyniami podopiecznych trenera Roberta Lisa okazały się zawodniczki Zagłębia Lubin, które wygrały we własnej hali z 21. Krotnymi mistrzyniami Polski różnicą czterech trafień

Pluszaki od IKEA. Trafiły do Lubelskiego Hospicjum im. Małego Księcia

Pluszaki od IKEA. Trafiły do Lubelskiego Hospicjum im. Małego Księcia 130 6

Blisko tysiąc zabawek trafiło do dzieci z Lubelskiego Hospicjum im. Małego Księcia. To prezent od klientów i pracowników sklepu IKEA w Lublinie.

Pochłonęły ok. 10 mln. hektarów. Wyjaśniamy skąd się wzięły pożary w Australii

Pochłonęły ok. 10 mln. hektarów. Wyjaśniamy skąd się wzięły pożary w Australii 0 3

Pożary w Australii objęły swoim zasięgiem obszar ok. 10 milionów hektarów. To mniej więcej tyle, ile wynosi 30 proc. powierzchni Polski. Wyjaśniamy, dlaczego część kontynentu płonie.

Ustawa „kagańcowa” przyjęta przez Sejm. Teraz trafi na biurko prezydenta Polski
film

Ustawa „kagańcowa” przyjęta przez Sejm. Teraz trafi na biurko prezydenta Polski 57 53

Sejm RP bezwzględną większością głosów odrzucił uchwałę Senatu ws. nieuchwalania tzw. ustawy kagańcowej. W najbliższym czasie ma ona trafić do prezydenta Andrzeja Dudy.

Wikary aresztowany pod zarzutem wykorzystywania seksualnego kobiety. Prokuraturę zawiadomiła kuria
film

Wikary aresztowany pod zarzutem wykorzystywania seksualnego kobiety. Prokuraturę zawiadomiła kuria 0 12

Gliwice, Częstochowa (woj. śląskie). 37-letni ksiądz został zatrzymany w parafii w Gliwicach. Jest podejrzany o wielokrotne wykorzystanie seksualne kobiety w ciągu sześciu lat. Przyznał, że ją zna, ale zaprzecza zarzutom.

Wzmocnienie w Azotach Puławy przed wznowieniem rozgrywek?

Wzmocnienie w Azotach Puławy przed wznowieniem rozgrywek? 0 0

Prawoskrzydłowy z Ukrainy bliski przejścia do Azotów. W ostatnim meczu kontrolnym puławianie pokonali I-ligową Padwę Zamość. W sobotę zagrają wyjazdowy mecz z KSZO Odlewnia Ostrowiec Świętokrzyski w Pucharze Polski

Przyjechał pan Jazz. Nietypowa promocja książki z koncertem w tle [zdjęcia]
galeria

Przyjechał pan Jazz. Nietypowa promocja książki z koncertem w tle [zdjęcia] 0 0

To była bardzo nietypowa prezentacja książki. Promocji publikacji naukowej, dotyczącej edukacji jazzowej i popkulturowej, towarzyszył koncert

Wszystkie służby w najwyższej gotowości. "Proszę o zwrócenie uwagi na osoby wzbudzające podejrzenie w obiekcie CSK"

Wszystkie służby w najwyższej gotowości. "Proszę o zwrócenie uwagi na osoby wzbudzające podejrzenie w obiekcie CSK" 18 5

Do 29 stycznia na terenie całego kraju obowiązuje pierwszy stopień alarmowy ALFA. Ma to związek z obchodami przypadającej w niedzielę 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau

Oglądali drzewa, które deweloper chce wyciąć na górkach czechowskich. Apel do prezydenta Lublina
galeria

Oglądali drzewa, które deweloper chce wyciąć na górkach czechowskich. Apel do prezydenta Lublina 42 114

Na górkach czechowskich odbyła się dzisiaj ostatnia wizja lokalna poprzedzająca decyzję w sprawie wycinki drzew planowanej przez spółkę TBV Investment. O to, by nie zezwalać na wycinkę, apelują do Ratusza działacze Towarzystwa dla Natury i Człowieka. Urząd Miasta odpowiada, że nie może teraz przesądzić sprawy

Tyle mieszkań nie budowano od czasów Gierka. Mimo tego ceny rosną

Tyle mieszkań nie budowano od czasów Gierka. Mimo tego ceny rosną 0 13

Mieszkań w Polsce buduje się najwięcej od kilkudziesięciu lat – wynika z najnowszych danych GUS. Mimo to ceny mieszkań rosną, co sugeruje m.in., że potrzeby mieszkaniowe wciąż są niezaspokojone.

Ogólnopolski Festiwal Kolęd w Puławach
27 stycznia 2020, 9:00

Ogólnopolski Festiwal Kolęd w Puławach 0 0

W dniach 27-29 stycznia w Puławach odbędą się przesłuchania konkursowe jubileuszowego 25. Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd. Prezentacje będą miały miejsce każdego dnia o godz. 9 i 15 w sali teatralnej Kościoła MB w Puławach (ul. Kowalskiego 1).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.