Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 listopada 2018 r.
13:07

Sprośny żart na wykładzie. Profesor UP po naszym tekście rezygnuje z funkcji

Autor: Zdjęcie autora łm kp
548 55 A A

Z funkcji prorektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie zrezygnował profesor Eugeniusz Grela. Rezygnacja związana jest z naszym niedawnym artykułem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Komunikat w tej sprawie przesłała dzisiaj Iwona Pachcińska, rzecznik uniwersytetu. Profesor rezygnację złożył na dzisiejszym posiedzeniu Kolegium Rektorsko-Dziekańskiego Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Prof. dr hab. Zygmunt Litwińczuk przyjął ją.

Jak czytamy w komunikacie, "profesor Eugeniusz Grela jako powód swojej rezygnacji z funkcji prorektora podał troskę o dobro Uniwersytetu w związku z kontrowersjami, jakie wywołało przedstawienie przez niego niestosownych treści podczas wykładu ze studentami. Zdarzenie to miało miejsce w ubiegłym tygodniu. Jest nam bardzo przykro, że studenci spotkali się z niewłaściwym zachowaniem prowadzącego zajęcia. Pragniemy podkreślić, że władze Uczelni stanowczo potępiają zachowania, które naruszają wzajemny szacunek i dobre obyczaje. Powinnością każdego członka naszej społeczności akademickiej powinna być troska o kulturę i szacunek w każdym miejscu. Myśląc o przyszłości, zwracamy się do wszystkich studentów naszego Uniwersytetu, aby w sytuacjach, które budzą ich wątpliwości lub są niejasne nie wahali się zgłaszać do Opiekuna Roku, Dziekana lub Prorektora ds. studenckich i dydaktyki."

Kontrowersyjny żart na wykładzie

Chodzi o seksistowski żart, który pojawił się w jednej z prezentacji na wykładzie profesora Greli. Pokazał on rysunek przedstawiający seks oralny, opatrzony komentarzem „Najwięcej witamin jest w skórce!”. 

- To jest kwestia podejścia. Jeśli ktoś jest przewrażliwiony na jakimś punkcie, to odbierze to negatywnie, a mowa jest tylko o roli witamin, które są przecież w różnych częściach ciała – tłumaczył nam w środę prof. Grela. – Poza tym rysunek, który pokazałem w prezentacji, jest dostępny w internecie.

Później naukowiec dodał przeprosiny do swojego komentarza. – Nie widzę w tym nic niestosownego, ale studentów, którzy poczuli się urażeni żartem z mojej strony, przepraszam – zaznaczył.

 Prof. Eugeniusz Grela jest wykładowcą z wydziału biologii, nauk o zwierzętach i biogospodarki, a jednocześnie pełnił w Uniwersytecie Przyrodniczym funkcję prorektora ds. organizacji i rozwoju.

Komentarze 55

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 listopada 2018 o 13:19
+205
Jesteście z siebie dumni? Razem z tym kimś ze strasznym sciskiem i bólem tyłka, kto nagłośnił sprawę? Żart głupi, przyznaję, tłumaczenie też było takie sobie, ale czy naprawdę jest to aż tak obraźliwe (w jaki sposób?) dla kogoś, żeby aż taką aferę robić? Dzisiejsze czasy to jakaś kpina...
Avatar
obserwator / 21 listopada 2018 o 14:45
+184
To że profesor złożył rezygnację to honorowo! Ale jej przyjęcie to zbyt surowa kara!
Avatar
Kris / 21 listopada 2018 o 13:58
+165
Patologia studencka dopięła swego. Świętoszki psia ich mać. To był tylko żart świętojebliwe studenciki. :( Pomyślcie ilu z was dzięki temu lepiej zapamiętało gdzie jest najwięcej witamin!!!
Avatar
Drew / 21 listopada 2018 o 14:15
+163
Cieszycie się? Doprowadziliście do tego, że bardzo zasłużona dla uczelni osoba, która zresztą zrobiła bardzo dużo dobrego dla samych studentów musiała zrezygnować z funkcji. Gratuluję Dzienniku Wschodni, jesteście dla mnie bezwartościową gazetą, nie robicie zresztą nic dobrego dla regionu i Wasze istnienie jest zbędne.
Avatar
J.J. / 21 listopada 2018 o 15:48
+140
Nie wierzę w to co sie stało. Prof. jest niekwestionowanym nr 1 w dziedzinie żywienia zwierząt monogastrycznych w Polsce, Jest też znany z jednych najtrudniejszych egzaminów na UP. Zarówno na studiach 1 stopnia jak i doktoranckich. Z powodu 1 głupiego żartu ma spłonąc na stosie. W tym samym czasie profesorowie z udowodnionymi plagiatami czy wspierający budowę zamku na Notecią chodzą z dumnie podniesionymi głowami... nadchodzą czasy wykładowców miernych ale poprawnych politycznie...  
Avatar
Olek / 21 listopada 2018 o 19:42
+136
Bardzo szkoda Profesora, żart niestosowny, ale żeby od razu osądzać go i wyzywać od seksistów. Profesor Grela to autorytet w dziedzinie żywienia, jako byłemu studentowi jest mi po prostu przykro, zrobiono Mu wielką krzywdę. Panie Profesorze jeśli Pan to będzie czytał w co wątpię to niech Pan wie, że Pana dawni studenci są z Panem.
Avatar
elo / 21 listopada 2018 o 14:44
+127
przestaje kupować dziennik wschodni!
 a to ktoś jeszcze kupuje? za darmo bym nie brał
Avatar
Gość / 21 listopada 2018 o 14:06
+119
Kosztowny żart, jak nic przypomina mi się scena z Monty python jak rozbawiona gawiedź żądna widowiska oskarża "czarownicę"... Tak sobie wyobrażam hejterow z gazetowych forów...
Avatar
Gość / 21 listopada 2018 o 14:14
+111
Poprawność polityczna nawet na uczelni zwycięża! I to moim zdaniem jest SKANDAL! Ma być sztywno i nudno a potem wymagania na egzaminie egzekwowane co do mm no bo jak to wypuścić w świat niedouczonego studenta - przecież to niezgodne z poprawnością polityczną!!!!! a potem się dziwią że Trump wygrywa wybory.... Miałem kiedyś wykładowcę, który wykład zaczynał i kończył czytając swoją książkę... o nim nie było żadnego artykułu funkcji nie stracił a pamiętam tylko z tego że czytał książkę...
Avatar
Gość / 21 listopada 2018 o 14:54
+110
Żart faktycznie kontrowersyjny ale czy wart takiego nagłośnienia . Mam wrażenie że pomału sorowadzamy się do średniowiecza i za chwilę będziemy napiętnować osoby wykonujące sekcję zwłok. Życzę wszystkim trochę dystansu do siebie i innych.
Avatar
Pandatrzy / 10 grudnia 2018 o 17:50
+5
A moim zdaniem cała ta uczelnia to patologia... Daleko szukać przykladu- Dziekan Wernicki wraz ze swoją partnerką (i podwładną) Renatą pracują w jednym zakładzie, a do wspólnego domu jeżdżą jednym samochodem... I z tym NIKT nie ma żadnego problemu, a świński dowcip profesora Greli został rozdmuchany na cala Polskę. Czy było to zasadne?  Dziwię się po prostu że o tak błahych problemach się dyskutuje, a np poważniejsze sprawy nepotyzmu (karanego z ustawy) zamiata się pod dywan... Ot, cały Lublin
Avatar
Rzepa / 30 listopada 2018 o 11:46
+1
I cisza jak w Pisie  
Avatar
DZIADEK / 22 listopada 2018 o 19:43
+2
Brawo Panie profesorze. Tak trzymać! Warto.
Avatar
folkatka / 22 listopada 2018 o 10:40
-12
O profesorze można rzeczywiście wiele dobrego powiedziec, i to słyszałam od wielu osób. Niestety - jednak trzeba też uczciwie powiedziec, ze tego typu "zarty" nie powinny miec miejsca. Wyobrażacie sobie cos takiego ze strony niegdysiejszych tuzów polskiej nauki, profesorów z rodowodem przedwojennym? Chyba nie. Przez całe dekady tolerowano na polskich uczelniach chamstwo, seksizm, i dobrze, że to się zaczyna zmieniać. Moi znajomi, którzy studiowali na uczelniach zachodnich też mi mówili, że najbardziej uderzającą róznicą w porownaniu do polskich - jest własnie stosunek wykładowców do studentów. Tak więc profesor ma nauczkę, i myślę, że wielu się zastanowi na przyszłość, jak przyjdzie im ochota na coś podobnego. 
O profesorze można rzeczywiście wiele dobrego powiedziec, i to słyszałam od wielu osób. Niestety - jednak trzeba też uczciwie powiedziec, ze tego typu "zarty" nie powinny miec miejsca. Wyobrażacie sobie cos takiego ze strony niegdysiejszych tuzów polskiej nauki, profesorów z rodowodem przedwojennym? Chyba nie. Przez całe dekady tolerowano na polskich uczelniach chamstwo, seksizm, i dobrze, że to się zaczyna zmieniać. Moi znajomi, którzy studiowali na uczelniach zachodnich też mi mówili, że najbardziej uderzającą róznicą w porownani... rozwiń
Avatar
Gość / 22 listopada 2018 o 08:04
-1
Nie macie byc z czego dumni. To zalosne co zrobiliscie
Avatar
Gość / 22 listopada 2018 o 07:13
-6
I bardzo dobrze. Wykładowca powinien reprezentować sobą na zajęciach coś więcej niż rynsztokowy humor. Szanowni obrońcy chyba zapominają, że Uniwersytet to nie budka z piwem. Biorąc pod uwagę jego chamskie "przeprosiny" rezygnacja ze stanowiska to i tak łagodna kara.
Avatar
Jerzyk / 22 listopada 2018 o 00:12
+16
Nie rozumiem dlaczego redaktor jest taki dumny z faktu, że przyczynił się do dymisji tak wielce zasłużonego człowieka za taką błahostkę. Jestem absolwentem i byłym studentem Pana Profesora, znam go od ponad 30 lat. To jest naprawdę Wielki Człowiek i ma olbrzymie osiągnięcia w swojej dziedzinie. Jest szanowanym i uznanym autorytetem daleko poza uczelnią w kraju i poza jego granicami. Jest też autorem i współautorem najważniejszych pozycji literatury z dziedziny żywienia zwierząt i zootechniki. Zawsze jest bardzo blisko studentów i zawsze im pomaga. Pan Profesor popełnił drobny błąd, ale zachował się po tym jak prawdziwy Człowiek Honoru. Jedyne, co częściowo usprawiedliwia dumę redaktora, to otrzymanie wierszówki oraz brak wiedzy na temat opisywanej Osoby. Poziom gazety ... szkoda słów.
Nie rozumiem dlaczego redaktor jest taki dumny z faktu, że przyczynił się do dymisji tak wielce zasłużonego człowieka za taką błahostkę. Jestem absolwentem i byłym studentem Pana Profesora, znam go od ponad 30 lat. To jest naprawdę Wielki Człowiek i ma olbrzymie osiągnięcia w swojej dziedzinie. Jest szanowanym i uznanym autorytetem daleko poza uczelnią w kraju i poza jego granicami. Jest też autorem i współautorem najważniejszych pozycji literatury z dziedziny żywienia zwierząt i zootechniki. Zawsze jest bardzo blisko studentów i zawsze im p... rozwiń
Avatar
Koko / 22 listopada 2018 o 00:08
-11
Stanowisko do czegoś zbowiązuje... Prorektor to nie jest rubaszny pan Janek z zaopatrzenia... To po pierwsze, po drugie, kto miał styczność powierzchowną z "elitą" niech sie nie wypowiada:) 
Avatar
Kaska / 22 listopada 2018 o 00:02
-12
i bardzo dobrze ... prymitywa koszmarna
Avatar
s / 21 listopada 2018 o 21:34
-13
Żartobliwie, ale do przemyślenia nad "dobrym smakiem". ***s://***youtube.com/watch?v=IJ2cMNt5i6A
Zobacz wszystkie komentarze 55

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Rzucił się na znajomego z nożem i metalową rurką. Poszło o kobietę [zdjęcia]
galeria

Rzucił się na znajomego z nożem i metalową rurką. Poszło o kobietę [zdjęcia] 1 0

Rozpoczął się proces 29-latka z okolic Poniatowej, oskarżonego o usiłowanie zabójstwa. Mężczyzna rzucił się na znajomego z nożem i metalową rurką – dowodzi prokuratura. Panowie mieli pokłócić się o kobietę

Rewolucja w przepisach. Zadecydują umiejętności, a nie paszport

Rewolucja w przepisach. Zadecydują umiejętności, a nie paszport 0 1

Polski Związek Koszykówki postanowił wprowadzić rewolucyjne zmiany w regulaminie rozgrywek. W przyszłym sezonie nie będzie m.in. obowiązywał przepis o konieczności przebywania na parkiecie minimum dwóch zawodników wyszkolonych w Polsce

Ogromny korek na ul. Diamentowej po zamknięciu jednej jedzni [zdjęcia]
galeria

Ogromny korek na ul. Diamentowej po zamknięciu jednej jedzni [zdjęcia] 34 4

W ogromnym korku tkwią dzisiaj kierowcy jadący ul. Diamentową w kierunku Czubów. Pojazdy komunikacji miejskiej mają opóźnienia przekraczające nawet godzinę.

Będą rozdawać jabłka na placu Litewskim

Będą rozdawać jabłka na placu Litewskim 0 2

Rolnicy z Agrounii będą w środę rozdawać jabłka. Sadownicy chcą zwrócić w ten sposób uwagę na problemy, z którymi się borykają.

Maciej Kuciapa (Speed Car Motor): Pojawiła się nerwowość

Maciej Kuciapa (Speed Car Motor): Pojawiła się nerwowość 0 0

Rozmowa z Maciejem Kuciapą, trenerem Speed Car Motoru Lublin

Lubelskie Studium Teatralne - kurs UMCS i Centrum Spotkania Kultur
31 marca 2019, 10:00

Lubelskie Studium Teatralne - kurs UMCS i Centrum Spotkania Kultur 0 0

31 marca o godz. 10 w sali baletowej Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) zostanie przeprowadzona rekrutacja na Lubelskie Studium Teatralne - ponad 300-godzinny kurs dla wszystkich, którzy chcieliby poznać tajniki teatru: od aktorstwa po scenografię.

Akcja na giełdzie w Mokrem pod Zamościem. Bułgar wpadł z podróbkami
galeria

Akcja na giełdzie w Mokrem pod Zamościem. Bułgar wpadł z podróbkami 2 0

Zarzuty wprowadzania do obrotu odzieży z podrobionymi zastrzeżonymi znakami towarowymi usłyszy obywatel Bułgarii, którzy nielegalny towar oferował do sprzedaży na giełdzie w miejscowości Mokre.

9-latek na quadzie zderzył się z samochodem. Chłopiec walczy o życie w szpitalu
film

9-latek na quadzie zderzył się z samochodem. Chłopiec walczy o życie w szpitalu 15 2

9-latek na quadzie, wyjeżdżając z drogi podporządkowanej na drogę publiczną, zderzył się z samochodem w małopolskiej wsi Ratułów.

Jan-rapowanie w Domu Kultury
6 kwietnia 2019, 18:30

Jan-rapowanie w Domu Kultury 0 0

W sobotę, 6 kwietnia o godz. 18.30 na scenie Domu Kultury (Krakowskie Przedmieście 19) wystąpi Jan-rapowanie. Będzie to jego pierwszy koncert w Lublinie.

Lublin: Złodziej w taniej odzieży. Regularnie znikały worki z ubraniami

Lublin: Złodziej w taniej odzieży. Regularnie znikały worki z ubraniami 4 1

Za kradzież co najmniej sześciu worków ubrań ze sklepu z używaną odzieżą odpowie 22-letni mieszkaniec Lublina.

Dłużnicy nie chcą pracować. Prezydent zapowiada odcięcie wody i eksmisję do kontenerów

Dłużnicy nie chcą pracować. Prezydent zapowiada odcięcie wody i eksmisję do kontenerów 166 26

Prezydent Puław Paweł Maj chce rozwiązać problem zadłużonych mieszkań komunalnych i socjalnych. Nowym pomysłem jest eksmisja osób, które nie płacą czynszu i zaoferowanie im kontenerów mieszkalnych.

Gwiazda Ruda Śląska – AZS UMCS Lublin 4:2. Postraszyli faworyta

Gwiazda Ruda Śląska – AZS UMCS Lublin 4:2. Postraszyli faworyta 0 0

AZS UMCS Lublin słabszy od Gwiazdy Ruda Śląska. Akademicy zagrali całkiem niezłe zawody, ale mimo to wrócili do domów bez punktów

Łysołaje-Kolonia: Pieszy potrącony przez samochód

Łysołaje-Kolonia: Pieszy potrącony przez samochód 0 0

41-letni mieszkaniec gm. Milejów został potrącony przez kierującą nissanem almera. Miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie, z kolei kierująca pojazdem była trzeźwa.

MKS Padwa Zamość – KPR Legionowo 24:33. Goście byli poza zasięgiem

MKS Padwa Zamość – KPR Legionowo 24:33. Goście byli poza zasięgiem 0 0

MKS Padwa Zamość przegrała z KPR Legionowo 24:33. Tym samym przyjezdni z nawiązką zrewanżowali się miejscowym za przegarną z pierwszej rundy

Pracowała w instytucji podległej marszałkowi. Znalazła pracę u prezydenta Lublina

Pracowała w instytucji podległej marszałkowi. Znalazła pracę u prezydenta Lublina 2 23

Zmiana władzy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy. – Dotychczasowa dyrektor Małgorzata Sokół przechodzi do pracy w Urzędzie Miasta Lublin – informuje Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka województwa. – Pełnienie obowiązków dyrektora powierzono Katarzynie Tokarczuk.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!