Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 lipca 2018 r.
15:19

SPSK4 w Lublinie przygotowuje się do ewakuacji pacjentów

311 86 A A

Czujemy się jak zbite psy. Dyrekcja pozbawiła nas godności – żaliły się pielęgniarki po środowych rozmowach z dyrektorem, które nadal nie przyniosły efektów. Strajk trwa, a szpital przygotowuje się do ewakuacji pacjentów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pielęgniarki chcą włączenia 1050 zł brutto dodatku zembalowego do zasadniczego wynagrodzenia z gwarancją podwyżki 500 zł brutto w przyszłym roku i kolejnych 500 zł brutto w 2020 roku. Na takie rozwiązanie konsekwentnie nie zgadza się dyrekcja szpitala.

– Stanowisko dyrekcji jest niewzruszone. Mimo całej tej sytuacji dyrektor nadal nie chce nam dać ani złotówki z własnych środków – poinformowała Dorota Ronek, sekretarz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy SPSK4. 

– Dyrekcja odwołuje się do naszych sumień, wskazuje na zbyt małą obsadę na oddziałach. Pielęgniarka powinna być w pracy i nic nie oczekiwać. Takie traktowanie pozbawia nas godności – podkreśliła Ronek. – Dyrekcja cały czas obstaje przy swoim stanowisku, czyli włączeniu zembalowego do zasadniczego wynagrodzenia i wskazuje, że pielęgniarki zyskają, bo wszystkie pochodne będą liczone od wyższej podstawy. A prawda jest taka, że zyska tylko pielęgniarka, która pracuje w systemie zmianowym – 200 zł. Dla nas to nie do przyjęcia – tłumaczyła.

– Rozwiązanie, które proponujemy, zakłada podwyżki dopiero w przyszłym roku i w 2020 roku. Dyrekcja ma więc sporo czasu, żeby pozyskać środki na te podwyżki. Tu po prostu brakuje dobrej woli – komentowała po zakończeniu środowych rozmów jedna z protestujących pielęgniarek.

– Po 34 latach pracy mam 3150 zł brutto zasadniczego wynagrodzenia. Mam wyższe wykształcenie, specjalizację i skończone kursy. Za wszystko zapłaciłam sama, żeby podnieść kwalifikacje, ale nikt tego nie docenia – skarżyła się inna protestująca pielęgniarka.
Jak tłumaczy Kamil Golema, radca prawny SPSK4 w Lublinie, dyrekcja nie może zgodzić się na propozycję pielęgniarek, bo nie ma na to pieniędzy.

– To nieprawda, że dyrekcja nie chce wydać ani złotówki z własnej kieszeni. Włączenie dodatku zembalowego do zasadniczego wynagrodzenia, które proponujemy, to ogromny wydatek dla naszego szpitala – ok. 4,5 mln zł – tłumaczy Golema. 

Jak podkreśla, żądania pielęgniarek są nie do zrealizowania, bo szpital musiałby się zadłużyć, a na to nie ma zgody ze strony podmiotu tworzącego, czyli Uniwersytetu Medycznego. – W obecnej sytuacji finansowej naszego szpitala nie ma też mowy, żeby bank udzielił nam kredytu – zaznacza Golema. – Dyrektor nie chce składać obietnic bez pokrycia i gwarantować, że znajdzie środki na podwyżki w przyszłym roku i w kolejnym. Kontrakt z NFZ mamy tylko do września, nie wiemy, jaka potem będzie sytuacja finansowa.

Dodaje, że szpital przygotowuje się do ewakuacji pacjentów. – Na razie nie ma takiej potrzeby, ale musimy zapewnić bezpieczeństwo pacjentom. Do godz. 19 na pewno się nic nie zmieni, ale trudno mi powiedzieć jak będzie na nocnej zmianie – tłumaczył nam w środę po południu Golema.

Szpital zaczął się przygotowywać na ewakuację, po tym jak pielęgniarki zaczęły po południu masowo odchodzić od łóżek. – Rano mieliśmy informację o 127 protestujących plus o 67 na zwolnieniach lekarskich. Potem, po przekazaniu informacji o braku porozumienia, liczba protestujących znacznie wzrosła – przyznał Golema.

Komentarze 86

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Inżynier / 11 lipca 2018 o 15:46
+65
No i dobrze, niech walczą o swoje. 5 lat studiów, praktyki w wakacje, dodatkowe kursy z własnej kieszeni. Nie może wyształcona osoba co pracuje przy życiu ludzkim zarabiać tyle co kasjerka w markecie. Ja jestem świeżo po studiach, po politechnice. Zarabiam na start prawie 2,5 tys w jednej z większych firm. A to dopiero początek, bo jestem dopiero Asystentem xDDD Dlaczego osoby po Uniwersytecie Medycznym mają zarabiać mniej ? Progi na Pielęgniarstwo nie są niskie. nauka nie jest łatwa. Ale zaraz znajdą się osoby co będę pielęgniarki porównywać do pracowników produkcji za 1600 zł. Z całym szacunkiem do wszystkich zawodów, ale wymagania na pracownika produkcyjnego spełnia 99% społeczeństwa - wystarczy mieć zdrowe ręce.... Tyle ! Żeby wykonywać obowiązki pielęgniarek trzeba jednak nauki, specjalistycznej wiedzy. Pozdrawiam inżynier wspierający pielęgniarki. A każdy kto ma ból o pieniądze dla pielęgniarek to n ich ruszy się i też strajkuje. Albo idzie na studia i pracę zmieni jak taki cwany. Nikt nie broni
No i dobrze, niech walczą o swoje. 5 lat studiów, praktyki w wakacje, dodatkowe kursy z własnej kieszeni. Nie może wyształcona osoba co pracuje przy życiu ludzkim zarabiać tyle co kasjerka w markecie. Ja jestem świeżo po studiach, po politechnice. Zarabiam na start prawie 2,5 tys w jednej z większych firm. A to dopiero początek, bo jestem dopiero Asystentem xDDD Dlaczego osoby po Uniwersytecie Medycznym mają zarabiać mniej ? Progi na Pielęgniarstwo nie są niskie. nauka nie jest łatwa. Ale zaraz znajdą się osoby co będę pielęgniarki porównywa... rozwiń
Avatar
Gość / 11 lipca 2018 o 15:26
+41
Jesteśmy z wami jest na Rydzyka pomysły musi być i dla Was
Avatar
Zbulwersowany / 11 lipca 2018 o 16:16
+31
Tak naprawdę to wina wszystkich rządów, które pozostawiły problem samemu sobie i same doiły kasę państwową.
Avatar
goj / 11 lipca 2018 o 17:01
+27
W tym roku polskojęzyczny sejm RP przekazał 100 milionów złotych na cmentarz żydowski w warszawie, co miesiąc przekazujemy też obywatelom izraela po 100 euro za uszczerbek na zdrowi w wyniku działań wojennych hitlerowskich niemiec i komunistwów z zsrr. Są też pieniądze dla pana rydzyka to dlaczego ma nie być dla pielęgniarek?
Avatar
*** / 11 lipca 2018 o 15:31
+21
Tylko ciekawe czy te Panie pielegniapie i położne , które dostały wczoraj dyplomy będą pracować za takie niskie wynagrodzenie. Szczerze w to wątpię.
Avatar
Zbulwersowany / 11 lipca 2018 o 15:44
+20
Do gościa: te nowe pielęgniarki to dopiero jak pójdą do pracy to będą się uczyć zawodu, bo na studiach to całe g...się nauczyły
Avatar
Zbulwersowany / 11 lipca 2018 o 16:03
+16
Drogie Panie, Wy zrobiłyście już swoje, teraz ruch po stronie dyrekcji.
Avatar
Rozczarowany / 11 lipca 2018 o 15:43
+16
Jeżeli z powodu protestów wypisuje się osoby z nowotworem czekające na operację to jestem za zwolnieniem wszystkich protestujących pielęgniarek.
Avatar
Zbulwersowany / 11 lipca 2018 o 15:37
+15
Zamknąć szpital i skończyć z tą farsą! Cały system lecznictwa jest niewydolny.
Avatar
Zbulwersowany / 11 lipca 2018 o 15:30
+12
ewakuować na kraśnicką, tam podwyżki pielęgniarki otrzymały, a PSK 4 niech zamykają
Avatar
telewizja / 13 lipca 2018 o 18:30
+1
Debilu !!! Żaden nigdy nie umarł i nie umrze z powodu braku pielęgniarki na oddziale nie zagrażającym życiu.
Avatar
Pacjent / 13 lipca 2018 o 14:43
0
Co jest ważniejsze!? Pieniądze dla was czy życie ludzkie? Przyjmijcie inne formy protestu A nie kosztem życia ludzkiego. Wiem ze tę komentarze poparcia piszą pielęgniarki ale zastanówcie się ilu pacjentów przez was może umrzeć
Avatar
telewizja / 12 lipca 2018 o 20:05
+1
W glowach im sie poprzewracalo od tego "Chcenia kasy" tylko wiecej i wiecej,dawac i dawac... Ja rowniez jestem po 5letnich studiach i pracuje w przedszkolu za 1560pln  Jest roznica a one tyle podwyzki chca Masakra jakas, nic nie dawac i tak maja duzo.Nie pasuje to niech u mnie zaczna opiekowac sie dziecmi.
 Niestety mam dla Pani złą wiadomość. JEST PANI BEDNA !!! i ma Pani syndrom biedaka i niestety jak jest Pani na tyle głupia żeby pracować za 1560 zł na miesiąc po studiach to zawsze będzie Pani biedna i nigdy na nic nie będzie Pani stać. Nawet niestety na pielęgniarkę bo one za opiekę będę chciały minimum 2500 i w dodatku są ambitne bo chcą godne pieniądze za swoją pracę a nie gówniane 1560 zł za miesiąc jeżdżenia do pracy. No ale jak ktoś nie zna własnej wartości to mu właśnie najbardziej przeszkadza jak Ci moją od niego więcej chcą wywalczyć jeszcze więcej i wtedy uaktywnia się ten straszny ból dupy a to boli oj boli i jakie przykre. Prawda jest taka że najbardziej boli samych nieudaczników że inni walczą o swoje bo ten co zarabia tyle ile chce to się nie zajmuje hejtowaniem tego że inni walczą o swoje. Bo normalnie w swiecie ich na opiekę stać, mają wykupione prywatne opieki a jak trzeba na zabieg to się umawiają np. do Żagiel Medu za swoją kasę a nie skamlą z plebsem że ich nikt nie chce przyjąć. Biedni pacjenci nikt ich nie uratuje umrą z głodu i pragnienia no tak ale to nie jest czynnik zagrażający życiu. Odziały, które ratują życie działają bardzo sprawnie. 
 Niestety mam dla Pani złą wiadomość. JEST PANI BEDNA !!! i ma Pani syndrom biedaka i niestety jak jest Pani na tyle głupia żeby pracować za 1560 zł na miesiąc po studiach to zawsze będzie Pani biedna i nigdy na nic nie będzie Pani stać. Nawet niestety na pielęgniarkę bo one za opiekę będę chciały minimum 2500 i w dodatku są ambitne bo chcą godne pieniądze za swoją pracę a nie gówniane 1560 zł za miesiąc jeżdżenia do pracy. No ale jak ktoś nie zna własnej wartości to mu właśnie najbardziej przeszkadza jak Ci moją od niego więc... rozwiń
Avatar
Hahaha / 12 lipca 2018 o 19:27
0
Cham chamowi przygadał hahaha tylko wstyd przynosicie temu zawodowi nie jesteście godne bycia pielęgniarką nie wszystkie napewno ale część łącznie z panią napewno 
Avatar
Obserwator / 12 lipca 2018 o 19:23
0
Idiotki zobaczymy jak będą się cieszyć jak wszyacy prace stracą przez nie bo wszystko idzie ku temu k...a inteligencja chodząca wielce wykształcone  a we łbie pusto 
Avatar
Pielęgniarka / 12 lipca 2018 o 18:54
-1
To zapraszamy na pielegniarstwo☺Teraz jeszcze oprócz tak wysokich pensji i gwarancji pracy w każdym dowolnym szpitalu Państwo będzie płacić stypendium1000 złotych miesiecznie☺ Uwierzysz...???To dopiero Ameryka.Dawaj do nas☺
Avatar
AAA / 12 lipca 2018 o 16:53
+1
"ja bym sie wkurzyla jakbym miala zaplanowany termin zabiegu, w pracy wszystko sobie poustawialam,ze tylko temu terminowi wszystko podporzadkowalam, a teraz nie mialabym operacji po piguly strajkuja???!!!! mnie nikt nie slucha w pracy, ze za malo zarabiam,"   A co wkurzona zrobiła, żeby zapobiec obecnej sytuacji? Nic? Myślała, że jakoś, to będzie?
Avatar
Ewa / 12 lipca 2018 o 13:46
0
A czy tylko lekarzom i pielęgniarkom się należy? A reszta personelu to co, zbędna?
Avatar
Gość / 12 lipca 2018 o 13:04
+1
Jak sie nie podoba to na zachod dupy myc
Avatar
Ak / 12 lipca 2018 o 11:06
+1
Przenosi sie do innych placówek, pacjentów w ciężkich stanach nie wypisuje się do domu.
Zobacz wszystkie komentarze 86

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r. 0 0

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele
galeria

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele 26 8

Z jednej strony mobilizacja do uczestnictwa w pikiecie i referendum strajkowym, z drugiej oskarżenia o działanie „godzące w dobre imię spółki”. Związki zawodowe w puławskich Azotach już dawno nie były ze sobą tak skłócone.

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie?
Alarm 24

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie? 8 2

Setki rejsów zostały odwołane z powodu strajku pilotów linii Ryanair. Chodzi także o loty z Polski i do Polski. Pechowi pasażerowie mają prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Pieniędzy można żądać także wtedy, gdy lot opóźni się o co najmniej dwie godziny.

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 24 1

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 149 17

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 405 16

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 3 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 7 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 27 10

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 9 4

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 22 6

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!