Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 lipca 2018 r.
12:05

Pielęgniarki z SPSK4: "Czujemy się jak zbite psy!". Rozmowy bez efektów

51 36 A A

Czujemy się jak zbite psy! Dyrekcja pozbawiła nas godności – żaliły się pielęgniarki po dzisiejszych rozmowach z dyrektorem, które nadal nie przyniosły efektów. Strajk trwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Pielęgniarki chcą włączenia 1050 zł brutto dodatku zembalowego do zasadniczego wynagrodzenia z gwarancją podwyżki 500 zł brutto w przyszłym roku i kolejnych 500 zł brutto w 2020 roku. Na takie rozwiązanie konsekwentnie nie zgadza się dyrekcja szpitala.

– Stanowisko dyrekcji jest niewzruszone. Mimo całej tej sytuacji dyrektor nadal nie chce nam dać ani złotówki z własnych środków - poinformowała Dorota Ronek, sekretarz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy SPSK4. 

- Dyrekcja odwołuje się do naszych sumień, wskazuje na zbyt małą obsadę na oddziałach. Pielęgniarka powinna być w pracy i nic nie oczekiwać. Takie traktowanie pozbawia nas godności – podkreśliła Ronek. – Dyrekcja cały czas obstaje przy swoim stanowisku czyli włączeniu zembalowego do zasadniczego wynagrodzenia i wskazuje, że pielęgniarki zyskają, bo wszystkie pochodne będą liczone od wyższej podstawy. A prawda jest taka, że zyska tylko pielęgniarka, która pracuje w systemie zmianowym - 200 zł. Taka, która nie ma dyżurów tylko 40 zł. Dla nas to nie do przyjęcia – tłumaczyła.

- Rozwiązanie, które proponujemy zakłada podwyżki dopiero w przyszłym roku i w 2020 roku. Dyrekcja ma więc sporo czasu, żeby pozyskać środki na te podwyżki. Tu po prostu brakuje dobrej woli – komentowała po zakończeniu dzisiejszych rozmów jedna z protestujących pielęgniarek.

- Po 34 latach pracy mam 3150 zł brutto zasadniczego wynagrodzenia. Mam wyższe wykształcenie, specjalizację i skończone kursy. Za wszystko zapłaciłam sama, żeby podnieść kwalifikacje, ale nikt tego nie docenia – skarży się inna protestująca pielęgniarka.
Jak tłumaczy Kamil Golema, radca prawny SPSK4 w Lublinie, dyrekcja nie może zgodzić się na propozycję pielęgniarek, bo nie ma na to pieniędzy.

– To nieprawda, że dyrekcja nie chce wydać ani złotówki z własnej kieszeni. Włączenie dodatku zembalowego do zasadniczego wynagrodzenia, które proponujemy to ogromny wydatek dla naszego szpitala – ok. 4,5 mln zł – tłumaczy Golema i oddaje: Musielibyśmy to zapłacić kosztem zobowiązań wymagalnych, bo nie mamy takich pieniędzy na koncie. 

Jak podkreśla, żądania pielęgniarek są nie do zrealizowania, bo szpital musiałby się zadłużyć, a na to nie m zgody ze strony podmiotu tworzącego czyli Uniwersytetu Medycznego. – W obecnej sytuacji finansowe naszego szpitala nie ma też mowy, żeby bank udzielił nam kredytu – zaznacza Golema.

– Dyrektor nie chce składać obietnic bez pokrycia i gwarantować, że znajdzie środki na podwyżki w przyszłym roku i w kolejnym. Kontrakt z NFZ mamy tylko do września, nie wiemy jaka potem będzie sytuacja finansowa, zwłaszcza, że w związku z ograniczona obsadą kontrakt nie jest realizowany w takim stopniu, jak powinien, co będzie skutkowało mniejszymi pieniędzmi z funduszu w kolejnym okresie.

Pielęgniarki ze szpitala przy Jaczewskiego protestują od poniedziałku - w dzień i w nocy. Do tej pory „okupowały” budynek bloku operacyjnego. Na czas dzisiejszych rozmów z dyrektorem większość z nich przeniosła się do holu głównego budynku szpitala. Po południu okaże się czy strajk zostanie tam przeniesiony na kolejne dni.

Komentarze 36

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 lipca 2018 o 13:26
+49
Każdy chce godnie żyć. Praca pielęgniarki - to nie tylko zawód który jest bardzo szlachetny, wymaga poświęceń i jak najbardziej zasługuje na to to, aby być w miarę wynagradzany. Nie każdy do tego zawodu się nadaje. Ja podziwiam takie osoby i w pełni solidaryzuję się z ich żądaniami!!! Nie dziwmy się , że te kobiety, chcą za swoją pracę, mieć godziwe zarobki. Nie mogę nic powiedzieć złego, w każdym przypadku spotkałam się z pielęgniarkami, które były i empatyczne i miłe. Dlatego, uważam, że w pełni zasługują na wyższe pensje. Całym sercem się podpisuję!!!
Każdy chce godnie żyć. Praca pielęgniarki - to nie tylko zawód który jest bardzo szlachetny, wymaga poświęceń i jak najbardziej zasługuje na to to, aby być w miarę wynagradzany. Nie każdy do tego zawodu się nadaje. Ja podziwiam takie osoby i w pełni solidaryzuję się z ich żądaniami!!! Nie dziwmy się , że te kobiety, chcą za swoją pracę, mieć godziwe zarobki. Nie mogę nic powiedzieć złego, w każdym przypadku spotkałam się z pielęgniarkami, które były i empatyczne i miłe. Dlatego, uważam, że w pełni zasługują na wyższe pensje. Całym sercem się... rozwiń
Avatar
Gość / 11 lipca 2018 o 12:09
+46
Jak zmniejszą 10 lekarzom to wytarczy na podwyżkę dla 50 pielęgniarek
Avatar
Do lekarza na jaczewskiego / 11 lipca 2018 o 13:02
+29
Lekarze na Jaczewskiego 4 tys. brutto - podstawy wynagrodzenia, do tego dodatek stażowy, za tytuł naukowy, za noce i święta czyli dyżury medyczne, gdzie jeden dyżur świąteczny 24 godzinny to miesięczna pensja pielęgniartki. Coś jeszcze pominęłam doktorze z jaczewskiego? A te nowe samochody to z kredytu żony kupione, tak?
Avatar
K / 11 lipca 2018 o 13:07
+27
Mgr Piel z 10 letnim stażem pracy 2790 brutto... Więc o czym rozmawiamy...
Avatar
xyz / 11 lipca 2018 o 16:05
+24
Bardzo dobrze niech strajkuja należy im sie podwyżka za to co robią !!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
do czytelników postów / 11 lipca 2018 o 13:29
+24
RODO, RODO obowiązuje a pielęgniarki "muszą się obnażać publicznie" pokazując paski z wypłat, żeby udowodnić ile zarabiają. To jest straszne poniżenie dla pielęgniarek.Udowadniać, żeby społeczeństwu odsłonić prawdę, a społeczeństwo ma to wszystko gdzieś. Komentują głównie inni pracownicy niebędący pielęgniarkami. A na korytarzach niby się do siebie uśmiechamy. Tzn. uśmiechaliśmy się do siebie, ale to było za poprzedniego Dyrektora...Takiego DYREKTORA i Papieża Polaka już nigdy nie będziemy mieć...
Avatar
Tylko pytam / 11 lipca 2018 o 12:44
+22
Czy stanowiska np. w szpitalach, sądach, urzędach (od gminy, przez powiat, województwo aż do centrali) muszą pełnić klany rodzinne? Wcześniej był jeden (wice) dyrektor o tym samym nazwisko w SPSK 4, teraz następny. Takie "tradycje" rodzinne?
Avatar
Szok / 11 lipca 2018 o 14:54
+18
Do gosc-- niech rząd i kosciol sobie odejmie to będzie dla wszystkich potrzebujacych
Avatar
Ja / 11 lipca 2018 o 15:41
+13
kiedys człowiek za półdarmo pracował  i cieszył się że robota była a teraz - szkoda słów z takim podejściem to my kraju nie odbudjemy  zrozumcie to wreszcie , skąd nasz rzad ma brac na to wszystko
Może zlikwidować 500+, przestać utrzymywać patologie, która przez ten program jeszcze się powiększa, a przeznaczyć te pieniądze na podwyżki dla uczciwie pracujących, albo chociaż niepełnosprawnych 
Avatar
Gość / 11 lipca 2018 o 16:30
+11
Pielęgniarki mogą dostać po pare złotych ale p.dyrektorze proszę pamietac o niższym personelu ktory wykonuje ciężką i brudną robote prosze sprawiedliwie wszystkich traktowac nie tak jak co niektórzy kierownicy z administracji mają swoich pupilków i tylko im podnoszą i dają premię 
Avatar
Mgr pielęgniarstwa / 14 lipca 2018 o 08:27
0
Nie każda pielęgniarka ma 20% za wysługę ja mam 8% i co praktycznie całe g.... Dostanę. Wiecie ile dostaje za 12h dyżuru świątecznego? I nie za godzinę tylko za 12h ??!!! Aż 70 złotych
Avatar
nina / 12 lipca 2018 o 19:35
0
Byłam w podobnej sytaucji, pełna flustracji, poniżenia, przenosiłam złosć do domu. Jest jedna rada żeby urtować swoje zdrowie i rodzinę póki czas- zmień jak ja zwód albo przynajmniej wyjedź za granicę jak wszystkie moje koleżanki pielęgniarki. Jest tam cieżko ale mają satysfakcje z zarobków mogą spokojnie bez stesu żyć a nie biedować.
Avatar
Telewizja / 12 lipca 2018 o 17:18
+6
A na Polskę w 39 podobno napadli Naziści a nie Niemcy tak mówią w telewizji. Niemcy byli tylko ofiarami i tak na prawdę nic złego nie robili. To odnośnie tych bzdur co Pani wypisuje na temat porozumienia. Pielęgniarki znajdą wszędzie pracę a Pani umrze przez Dyrektora szpitala który ma gdzieś Pani życie. Jest PAni tylko numerem w statystykach nie będzie Pani na leczeniu to będzie następny takich klientów nie brakuje. Dlatego dyrektor Was pacjentów ma gdzieś. A dlaczego te złe pielęgniarki nie idą gdie indziej ? Bo włąśnie im zależy na prcy w klinice i życiu pacjentów. Pielęgniarki i lekarze sobie zawsze poradzą bo nie tu to gdzie indziej a Wy ??? odsyłani od szpitala do szpitala i dalej trafiając na te same pielęgniarki z wcześniejszego szpitala na które pluliście hmmm tam pewnie będziecie chcieli być dobrze traktowani.
A na Polskę w 39 podobno napadli Naziści a nie Niemcy tak mówią w telewizji. Niemcy byli tylko ofiarami i tak na prawdę nic złego nie robili. To odnośnie tych bzdur co Pani wypisuje na temat porozumienia. Pielęgniarki znajdą wszędzie pracę a Pani umrze przez Dyrektora szpitala który ma gdzieś Pani życie. Jest PAni tylko numerem w statystykach nie będzie Pani na leczeniu to będzie następny takich klientów nie brakuje. Dlatego dyrektor Was pacjentów ma gdzieś. A dlaczego te złe pielęgniarki nie idą gdie indziej ? Bo włąśnie im zależy na prcy w... rozwiń
Avatar
Anna / 12 lipca 2018 o 17:05
+4
Na kolejną wyprawkę do szły pi 300 zl jest a na podwyżki nie ma?!!!To żenada i ponizanie nas jako pracownokow! 10lat temu zaczynając pracę w jedny z Warszawskich szpitali miałam podstawę 2100zł brutto dziś...2300zl!!! Skończyłam 2 specjalizacje i studia za własne pieniądze.Izby nie dały mi na to zlotowki!Szpital nie dawał mi urlopu.Dziś pracuje na 2 etaty żeby spłacić kredyt!!Mam dosyć!!Jeśli sytuacja do końca roku sie nie zmieni odejdę od tego zawodu bo rzygam juz ta praca za ochlapy!!
Avatar
Gość / 12 lipca 2018 o 10:27
-5
Zgadzam się, że zawód pielęgniarki jest bardzo odpowiedzialny i powinien być lepiej opłacany. Ale strajk, który naraża życie i zdrowie pacjentów jest dla mnie niedopuszczalny. Pomyślcie o tym, że ktoś z Waszych bliskich przebywałby w tym szpitalu pozbawiony odpowiedniej opieki. Popoeram ich dążenia, ale nie popieram formy
Avatar
ARO / 11 lipca 2018 o 22:36
-6
Postanowilam i ja cos napisac. Jestem po tej drugiej stronie ,gorszej, bo jestem nieuleczalnie chora i mialam miec operacje mozgu. Teraz mysle ze to nierealne. Takich "skazanych" jest wielu. Pytam wiec i to obie zajadle walczace strony: w imie czyich racji mniej czy bardziej slusznych my mamy umierac? Czym na to zasluzylismy? Opamietajcie sie w koncu.. . Ja nie twierdze ze pielegniarki po czesci nie maja racji. Ale jesli szpital zostanie zamkniety, to myslicie Panie ze tam gdzie Was przyjma o ile przyjma, od razu dostaniecie tyle ile teraz wymagacie? Watpie. Bedziecie pracowac za mniejsze pieniadze. Poza tym podano w wiadomosciach informacje o podpisanym porozumieniuprzez Zwiazkow Zawodowych Pielegniarek i poloznych ze strona rzadowa dotyczacego plac i warunkow pracy. Jak widze nasze panie pielegniarki chyba jakas odrebna organizacje zalozyly, skoro nie respektuja postanowien glownych wladz swojego zwiazku zawodowego. A jak slucham wypowiedzi tej Pani, zedyrekcja nie chce ustapic, to pytam, dlaczego Wy nie chcecie choc troche zejsc nizej. Jestescie tak samo uparte. Ale pamietajcie: kto mieczem wojuje od miecza ginie. Zeby nie.wyszlo tak,ze nie bedziecie miec ani podwyzki ani pracy. A my, chorzy ,zaplacimy za to, ze i jedni i drudzy maja nas gdzies.
Postanowilam i ja cos napisac. Jestem po tej drugiej stronie ,gorszej, bo jestem nieuleczalnie chora i mialam miec operacje mozgu. Teraz mysle ze to nierealne. Takich "skazanych" jest wielu. Pytam wiec i to obie zajadle walczace strony: w imie czyich racji mniej czy bardziej slusznych my mamy umierac? Czym na to zasluzylismy? Opamietajcie sie w koncu.. . Ja nie twierdze ze pielegniarki po czesci nie maja racji. Ale jesli szpital zostanie zamkniety, to myslicie Panie ze tam gdzie Was przyjma o ile przyjma, od razu dostaniecie tyle... rozwiń
Avatar
Ja / 11 lipca 2018 o 21:03
+5
Szpital nie wypełni limitów narzuconych przez NFZ z powodu braku pielęgniarek i dostanie mniejszy kontrakt?! Chyba żart! Po co kłamać? Niektóre oddziały maja wyrobiony limit do listopada! A mamy początek lipca!
Avatar
Salowy / 11 lipca 2018 o 20:54
-3
Ja proponuje zabrac 10 pielegniarkom to wystarczy dla 50 salowych
Avatar
Ktos / 11 lipca 2018 o 19:06
-3
CO to za bzdury? Jak kto możliwe "że zyska tylko pielęgniarka, która pracuje w systemie zmianowym - 200 zł. Taka, która nie ma dyżurów tylko 40 zł". Zwiększając im podstawę wzrastają wszystkie pochodne w szczególności NAJWAZNIEJSZY czyli wysługa lat, która wynosi maksymalnie 20% od podstawy. Nie mówiąc o dyżurach. W szpitalu są inne grupy zawodowe, które mają większy wkład w funkcjonowaniu w szpitalu. Ale jak widać WSZYSTKO należy się tylko pielegniarkom. Przykre
Avatar
Pacjentka / 11 lipca 2018 o 16:38
-9
panie pielęgniarki strajkują i tylko śmiech ogarnia jestem pacjentka ze szpitala  i widzę jak sobie spacerują po dworze  i śmieją sie żyć nie umierać i jeszcze takim zachowaniem może wyzemdłają pare groszy ten strajk to żenada nawet strajkować nie umieją powinny siedziec na *** na bloku a łażą jak swiete krowy powinny mieć n w pracy i niezapłacone za te dni
Zobacz wszystkie komentarze 36

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Młodzieżowcy AZS UMCS Lublin zagrają w finale mistrzostw Polski

Młodzieżowcy AZS UMCS Lublin zagrają w finale mistrzostw Polski 0 0

Młodzi zawodnicy AZS UMCS Lublin wykonali pierwszy krok w drodze do medalu Młodzieżowych Mistrzostw Polski U-20. Zielono-biali z kompletem zwycięstw przeszli przez eliminacje, które odbyły się w Warszawie

Konkursy! Wygraj książki, bilety i płyty w Dzienniku Wschodnim

Konkursy! Wygraj książki, bilety i płyty w Dzienniku Wschodnim 0 0

Konkurs! W piątkowym wydaniu Dziennika Wschodniego będziemy mieli do rozdania książki, bilety i płyty dla Czytelników.

Port Lotniczy Lublin. Nowy terminal coraz bliżej. Co się zmieni?

Port Lotniczy Lublin. Nowy terminal coraz bliżej. Co się zmieni? 0 0

W decydującą fazę wkraczają prace przy budowie nowego terminala Portu Lotniczego Lublin. Konstrukcja jest już gotowa, rozpoczyna się wyposażanie poszczególnych części obiektu.

Nowe udogodnienie dla kierowców parkujących na placu Zamkowym w Lublinie. Ale to nie jedyna zmiana

Nowe udogodnienie dla kierowców parkujących na placu Zamkowym w Lublinie. Ale to nie jedyna zmiana 4 5

Czujniki wbudowane w jezdnię będą liczyć samochody wjeżdżające i wyjeżdżające z pl. Zamkowego. Zebrane w ten sposób informacje o liczbie wolnych miejsc parkingowych będą wyświetlane kierowcom na ulicach prowadzących do placu. Inne niespodzianki czekają nas na kilku skrzyżowaniach.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 14 listopada 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 14 listopada 2018 r. 0 0

Czy powstanie koalicja w nowej Radzie Miasta Puławy?

Czy powstanie koalicja w nowej Radzie Miasta Puławy? 5 33

Największe szanse na utrzymanie stanowiska przewodniczącej rady miasta Puławy ma Bożena Krygier (PiS). Wśród jej zastępców prawdopodobnie znajdą się radni „Samorządowców” Janusza Grobla oraz „Niezależnych Wyborców” Pawła Maja.

Agro na obcasach. Wszystko dla pań

Agro na obcasach. Wszystko dla pań 0 0

To ukłon w stronę kobiet mieszkających i pracujących na terenach wiejskich. Panie zostały zaproszone na koncert trzech tenorów TRE Voci w Filharmonii Lubelskiej w ramach programu „Agro na obcasach”.

Promocja książki „Scena Lublin” w Teatrze Starym
15 listopada 2018, 19:30

Promocja książki „Scena Lublin” w Teatrze Starym 0 0

W czwartek o godz. 19.30 (po spektaklu „Żywi i umarli, czyli Bandyci w piekle”) w Teatrze Starym zacznie się promocja książki „Scena Lublin” i spotkanie z jej autorami: Jarosławem Cymermanem, Dominikiem Gacem, Grzegorzem Kondrasiukiem.

Przedsiębiorcy walczą o pieniądze za wykonane prace. Grozili blokadą Centralnej Magistrali Kolejowej

Przedsiębiorcy walczą o pieniądze za wykonane prace. Grozili blokadą Centralnej Magistrali Kolejowej 9 4

Nie dojdzie do blokady Centralnej Magistrali Kolejowej, zaplanowanej na środę przez podwykonawców firmy Astaldi, która nie zapłaciła im za prace wykonane przy przebudowie linii kolejowej nr 7 między Lublinem a Dęblinem.

Nowe miejsce w Lublinie. Dla miłośników meksykańskiego jedzenia
galeria

Nowe miejsce w Lublinie. Dla miłośników meksykańskiego jedzenia 59 8

Przy ul. Lubartowskiej 53 w Lublinie pojawił się „Kartel Mexican Food”, który serwuje dania ostre, średnio ostre i lekko ostre. Pierwsze burritos lokal w kontenerze sprzedał we wtorek.

Marta Baum w Pracowniach Kultury Maki
17 listopada 2018, 18:00

Marta Baum w Pracowniach Kultury Maki 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 17 listopada o godz. 18 w Pracowniach Kultury Maki odbędzie się koncert Marty Baum - Retroelectro. To połączenie muzyki przedwojennej z nowoczesnymi brzmieniami.

Urzędnicy marszałka dostali już premie przedświąteczne. "Znam pracowników, trzeba im podziękować za ich pracę"

Urzędnicy marszałka dostali już premie przedświąteczne. "Znam pracowników, trzeba im podziękować za ich pracę" 27 37

Pytania o zatrudnianie w urzędzie marszałkowskim i przyznawanie nagród tuż po ogłoszeniu wyników wyborów samorządowych padły podczas wtorkowej, ostatniej sesji sejmiku województwa upływającej kadencji.

Sensacja w Piotrkowie: Azoty Puławy pokonane

Sensacja w Piotrkowie: Azoty Puławy pokonane 2 4

W meczu rozegranym awansem Azoty Puławy przegrały z Piotrkowianinem Piotrków Trybunalski 31:32. Była to trzecia porażka puławian w sezonie. Do tej pory ulegli Górnikowi Zabrze i PGE Vive Kielce.

Lublin: Kobieta znalazła pieniądze w galerii handlowej przy al. Witosa

Lublin: Kobieta znalazła pieniądze w galerii handlowej przy al. Witosa 7 0

Policjanci z VI Komisariatu Policji w Lublinie poszukują właściciela pieniędzy.

Żołnierze mieli obronić puławskie Azoty przed atakiem dywersyjno-sabotażowym [zdjęcia]
galeria

Żołnierze mieli obronić puławskie Azoty przed atakiem dywersyjno-sabotażowym [zdjęcia] 62 14

Trwają największe manewry wojskowe w Polsce Anakonda-18. Po raz pierwszy biorą w nich udział żołnierze WOT, w tym blisko 140 z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!