W najbliższą środę podpisana ma zostać umowa na modernizację stadionu lekkoatletycznego przy al. Piłsudskiego. Wykonawcą prac zleconych przez miasto będzie warszawski Budimex. Inwestycja pochłonie prawie 37 milionów złotych
Stadion lekkoatletyczny swoje lata świetności dawno ma za sobą. Zbudowany został w 1955 r., a ostatni remont przeszedł 20 lat temu, dlatego wygląda, jak wygląda, czyli marnie. To ostatnie chwile z takim widokiem, bo wkrótce ma tu wjechać ciężki sprzęt, który będzie wyburzał stare konstrukcje.
Od tego ma się zacząć cała przebudowa, której wstępny harmonogram powinien być ogłoszony w najbliższą środę. – Na ten dzień planujemy podpisanie umowy z wykonawcą prac – informuje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina.
Umowa będzie zawarta z firmą Budimex, która jako jedyna złożyła ofertę w miejskim przetargu. Oferta najpierw została odrzucona przez urzędników, bo uznali ją za wadliwą. Od tej decyzji firma się odwołała i wygrała, a Ratusz rozstrzygnął przetarg po raz drugi.
Budimex ma na realizację prac 24 miesiące, ale niemal pewne jest, że przebudowa potrwa o wiele krócej. Już 15 września przyszłego roku obiekt powinien być gotowy, jeśli miasto chce utrzymać 10-milionową dotację do tej inwestycji przyznaną przez ministerstwo sportu. To resort narzucił ten termin, a jego dotrzymanie jest zdaniem Ratusza realne.
Jak do tego czasu ma się zmienić stadion? Stare trybuny mają zostać zburzone, zastąpi je jedna, mogąca pomieścić niemal 1400 kibiców. Trybuna zostanie zadaszona, a naprzeciw niej stanie telebim do prezentacji wyników. Wzdłuż al. Piłsudskiego zaplanowano nowy, dwukondygnacyjny budynek z szatniami, toaletami, pomieszczeniami kontroli antydopingowej, gabinetami lekarskimi oraz stanowiskami komentatorskimi.
Projekt przewiduje 400-metrową bieżnię otaczającą urządzenia do rzutu dyskiem, młotem i oszczepem. Obok będą urządzenia do skoku wzwyż i o tyczce, a od strony południowej zaprojektowano bieżnię do skoku w dal i trójskoku. Inwestycja obejmie też stworzenie poliuretanowej nawierzchni treningowej, strefy rozgrzewki na syntetycznej murawie, 44 miejsca parkingowe, oświetlenie, nagłośnienie i monitoring.
Na przebudowie skorzystać ma przy okazji sąsiedni stadion żużlowy, bo także jego odwodnienie mają umożliwić zbiorniki retencyjne zaprojektowane przy stadionie lekkoatletycznym.