Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 lipca 2011 r.
17:12
Edytuj ten wpis

Stadion przy ul. Krochmalnej zbuduje Budimex z Warszawy

Autor: Zdjęcie autora DOMINIK SMAGA
0 13 A A
Tak teraz wygląda teren przy ul. Krochmalnej. Jak będzie wyglądać stadion, który tu powstanie – dowi
Tak teraz wygląda teren przy ul. Krochmalnej. Jak będzie wyglądać stadion, który tu powstanie – dowi

Warszawska firma Budimex zaprojektuje i zbuduje nowy stadion piłkarski na terenach po zlikwidowanej cukrowni. W zamian zainkasuje 136 milionów złotych. Obiekt ma być gotowy we wrześniu 2013 r.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Z dziewięciu firm, które walczyły o zlecenie tylko trzy oferowały ceny poniżej 155 mln zł. A tyle Ratusz zarezerwował na stadion.

Wygrał stołeczny Budimex. Właśnie ta firma odwoływała się od wcześniejszej decyzji magistratu unieważniającej przetarg. Ratusz tłumaczył ją tym, że jeden z członków komisji oceniającej oferty prowadził szkolenie dla Interbudu, który również starał się o ten kontrakt.

Po skardze Budimexu Krajowa Izba Odwoławcza uznała, że nie miało to wpływu na przetarg i że Ratusz nie powinien go unieważniać. Wtedy magistrat przystąpił do oceny ofert. Zwyciężyła oferta z Warszawy.

Jak będzie wyglądać stadion – dowiemy się za pół roku. Tyle czasu ma Budimex na stworzenie dwóch alternatywnych koncepcji, z których wybrana zostanie jedna. Na jej podstawie powstanie projekt.
Stadion będzie typowo piłkarski. Pomieści 15,5 tys. widzów na trybunach z zadaszeniem z białej tkaniny z krytych teflonem włókien szklanych. Murawa będzie elektrycznie podgrzewana.

Sektor gości od reszty dzielić ma wysoka na 3 m. przezroczysta bariera. W wejściach staną wysokie kołowrotki i kamery rejestrujące twarze każdego kibica. W ogólnodostępnych toaletach armatura będzie stalowa, w tych dla VIP-ów ceramiczna.

W zachodniej trybunie powstanie budynek z kasami i szatniami, ale też przeznaczoną do komercyjnego użytku siłownią, salą fitness i gabinetem odnowy biologicznej. Budimex musi też dostarczyć system sprzedaży i kontroli biletów umożliwiający zakup biletu przez Internet.

Stadion będzie mieć dwa dojazdy – jeden od planowanego przedłużenia ul. Muzycznej, drugi od planowanego odcinka Trasy Zielonej. Obok powstaną parkingi na tysiąc aut. Obiektowi towarzyszyć będą też dwa boiska treningowe, jedno z trawy naturalnej, a drugie syntetyczne.

Miasto szacuje, że roczne koszty utrzymania stadionu wyniosą 24 mln złotych. Większość tej kwoty stanowić mają przychody z biletów, reklam i obiektów komercyjnych. Ale 5 mln zł trzeba będzie dokładać z miejskiej kasy. Takie są szacunki.

Wiadomo już, że zarząd nad stadionem nie zostanie automatycznie powierzony Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji. – Dla nas korzystniejsze byłoby zorganizowanie przetargu – oświadczył radnym Krzysztof Żuk, prezydent miasta.

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
dino / 19 lipca 2011 o 09:52
0
Mam wrarzenie ze na miasto takie jak Lublin,to stadion jest za maly,conajmniej 25 tys.wtedy byl by i mial i wyglad a tak kolejna nieudana inwestycja.
Avatar
Waldek / 18 lipca 2011 o 10:13
0
pieniadze wbloto pod dyktando madrzejszych... prowincja
Avatar
Łukasz / 18 lipca 2011 o 09:05
0
[quote name='Khan tengri' timestamp='1310961534' post='502938']
Żadnych parkingów! Żadnych busów! Żadnych samochodów!

Tam powinno powstać nowe, duże miasteczko rowerowe, ścieżki rowerowe i stoisko aby zostawic rowery.
[/quote]

Cofamy się w rozwoju cywilizacyjnym i przesiadamy się na rowery-czekać tylko jak do łask powróci transport konny.
Avatar
kindol / 18 lipca 2011 o 08:02
0
[quote name='Khan tengri' timestamp='1310961534' post='502938']
Żadnych parkingów! Żadnych busów! Żadnych samochodów!

Tam powinno powstać nowe, duże miasteczko rowerowe, ścieżki rowerowe i stoisko aby zostawic rowery.
[/quote]

wez trolu przestan juz spamowac forum tymi rowerami...
Avatar
Khan tengri / 18 lipca 2011 o 05:58
0
[quote name='ab' timestamp='1310920244' post='502840']
Budowa stadionu to sabotaż. Tam powinno powstac centrum komunikacyjne z dworcem autubusowym, busowym, parkingi dla klientów kolei, ładna promenada prowadzaca do centrum.Obejrzyjcie w internecie dworzec kolejowy i jego otoczenie np w Charkowie, Lwowie itd.A u nas przepiękna aleja Kunickiego. To wizytówka Lublina.
[/quote]

Żadnych parkingów! Żadnych busów! Żadnych samochodów!

Tam powinno powstać nowe, duże miasteczko rowerowe, ścieżki rowerowe i stoisko aby zostawic rowery.
[quote name='ab' timestamp='1310920244' post='502840']
Budowa stadionu to sabotaż. Tam powinno powstac centrum komunikacyjne z dworcem autubusowym, busowym, parkingi dla klientów kolei, ładna promenada prowadzaca do centrum.Obejrzyjcie w internecie dworzec kolejowy i jego otoczenie np w Charkowie, Lwowie itd.A u nas przepiękna aleja Kunickiego. To wizytówka Lublina.
[/quote]

Żadnych parkingów! Żadnych busów! Żadnych samochodów!

Tam powinno powstać nowe, duże miastecz... rozwiń
Avatar
Obywatel Rzeczypospolitej / 17 lipca 2011 o 23:33
0
Pisaliśmy wcześniej o nierealnych planach budowy lotniska i przyszłych związanych z nim kosztach. Pamiętacie jeszcze te bończuczne zapewnienia o 500 tysiącach pasażerów rocznie? Pamiętacie te zapewnienia o 300 pasażerach rocznie? Pamietacie jak wszystki bolączki miała rozwiązać specustawa lotniskowa autorstawa jedynej po litycznej siły narodu? Pamiętacie, że za wycinkę 133 hektarów lasu pod Świdnikiem trzeba będzie płacić przez 10 lat co roku 4 mln złotych?

Zapytasz co wspólnego z budową "lotniska w budowie" ma "stadion w budowie" przy Krochmalnej? Ma i to więcej niż myślisz, ale jak życie znam, one znowu o niczym nie wiedzą - one czyli wszystkie radne, urzędnicy i prezydent naszego miasta, Miasta Lublin.

Swoją drogą czy to nie jest dziwne, że wynagradzany z publicznych środków prezes PLL nie poinformował rady i prezydenta czyli swoich pracodawców, że obcina o połowę plany "lotniska w budowie"? Czy to nie dziwne, że pobierający ponad 20 tysięcy złotych miesięcznie prezes publicznej spółki otrzymuje gwarancje, że w przypadku rozwiązania z nim umowy otrzyma równowartość 1,5 rocznego wynagrodzenia czyli około 400 tysięcy złotych?

Zapytasz jaki to wszystko ma związek z planowaną budową "stadionu w budowie" - odpowiem kolejny raz, że wiekszy niż myślisz bo pomijając decyzję o przekształceniu MOSiR w spółkę prawa handlowego po to by mogła zaciągnąć kredyty pod stadionu nowego budwę, to budowa ta nigdy nie wyjdzie poza sferę projektowania.

Zapytać jeszcze tylko trza czy przyszły prezes MOSiR-a jako spółki już również klauzulę niezwalnianości ma?

A teraz ta długo przez Ciebie pewnie oczekiwana wykładnia wiecznego stadionu przy ul. Krochmalnej planowania i budowania: "Jeżeli na danym terenie w okresie ostatnich 100 lat wystąpiła powódz, to jest to obszar zalewowy, nie będzie można na nim budować, samorządy zmienią plany zagospodarowania przestrzennego."

Za dwa lata usłyszysz, że ratusz nic nie wiedział, że tereny przy Krochamlnej zostaną uznane za zalewowe przez prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Pamiętasz jak tu na forum pisaliśmy, że lotnisko w podawanym przez ratusz i zarząd PL kształcie nie powstanie???

"Miś" Barei przy "lotnisku w budowie", "teatrze w budowie" i przyszłym "stadionie w budowie" jest niczmy przy słoniu myszka...
Pisaliśmy wcześniej o nierealnych planach budowy lotniska i przyszłych związanych z nim kosztach. Pamiętacie jeszcze te bończuczne zapewnienia o 500 tysiącach pasażerów rocznie? Pamiętacie te zapewnienia o 300 pasażerach rocznie? Pamietacie jak wszystki bolączki miała rozwiązać specustawa lotniskowa autorstawa jedynej po litycznej siły narodu? Pamiętacie, że za wycinkę 133 hektarów lasu pod Świdnikiem trzeba będzie płacić przez 10 lat co roku 4 mln złotych?

Zapytasz co wspólnego z budową "lotniska w budowie" ma "s... rozwiń
Avatar
real / 17 lipca 2011 o 21:00
0
skoro projekt jeszcze raz bedzie robiony to nie tnijcie w chuja i zrobcie bierznie to praktycznie nic nie kosztuje, tylko zyski moze to przyniesc
Avatar
f / 17 lipca 2011 o 20:39
0
do globusa miasto dokłada z 4 milony i nikt nie krzyczy, tyle że globus ma 4 tys pojemności , a stadion 15,5 tys . Trzeba go zapełnić grac o ekstraklase jak wrocław, gdańsk innej drogi nie ma
Avatar
100 g. / 17 lipca 2011 o 18:51
0
5 mln dokładać do biznesu, to wyjątkowy biznes na który stać tylko urzędnika który za nic nie odpowiada.
Ta kalpa będzie zapewne jeszcze większa niż wygląda.
Avatar
ab / 17 lipca 2011 o 18:30
0
Budowa stadionu to sabotaż. Tam powinno powstac centrum komunikacyjne z dworcem autubusowym, busowym, parkingi dla klientów kolei, ładna promenada prowadzaca do centrum.Obejrzyjcie w internecie dworzec kolejowy i jego otoczenie np w Charkowie, Lwowie itd.A u nas przepiękna aleja Kunickiego. To wizytówka Lublina.
Avatar
dino / 19 lipca 2011 o 09:52
0
Mam wrarzenie ze na miasto takie jak Lublin,to stadion jest za maly,conajmniej 25 tys.wtedy byl by i mial i wyglad a tak kolejna nieudana inwestycja.
Avatar
Waldek / 18 lipca 2011 o 10:13
0
pieniadze wbloto pod dyktando madrzejszych... prowincja
Avatar
Łukasz / 18 lipca 2011 o 09:05
0
[quote name='Khan tengri' timestamp='1310961534' post='502938']
Żadnych parkingów! Żadnych busów! Żadnych samochodów!

Tam powinno powstać nowe, duże miasteczko rowerowe, ścieżki rowerowe i stoisko aby zostawic rowery.
[/quote]

Cofamy się w rozwoju cywilizacyjnym i przesiadamy się na rowery-czekać tylko jak do łask powróci transport konny.
Avatar
kindol / 18 lipca 2011 o 08:02
0
[quote name='Khan tengri' timestamp='1310961534' post='502938']
Żadnych parkingów! Żadnych busów! Żadnych samochodów!

Tam powinno powstać nowe, duże miasteczko rowerowe, ścieżki rowerowe i stoisko aby zostawic rowery.
[/quote]

wez trolu przestan juz spamowac forum tymi rowerami...
Avatar
Khan tengri / 18 lipca 2011 o 05:58
0
[quote name='ab' timestamp='1310920244' post='502840']
Budowa stadionu to sabotaż. Tam powinno powstac centrum komunikacyjne z dworcem autubusowym, busowym, parkingi dla klientów kolei, ładna promenada prowadzaca do centrum.Obejrzyjcie w internecie dworzec kolejowy i jego otoczenie np w Charkowie, Lwowie itd.A u nas przepiękna aleja Kunickiego. To wizytówka Lublina.
[/quote]

Żadnych parkingów! Żadnych busów! Żadnych samochodów!

Tam powinno powstać nowe, duże miasteczko rowerowe, ścieżki rowerowe i stoisko aby zostawic rowery.
[quote name='ab' timestamp='1310920244' post='502840']
Budowa stadionu to sabotaż. Tam powinno powstac centrum komunikacyjne z dworcem autubusowym, busowym, parkingi dla klientów kolei, ładna promenada prowadzaca do centrum.Obejrzyjcie w internecie dworzec kolejowy i jego otoczenie np w Charkowie, Lwowie itd.A u nas przepiękna aleja Kunickiego. To wizytówka Lublina.
[/quote]

Żadnych parkingów! Żadnych busów! Żadnych samochodów!

Tam powinno powstać nowe, duże miastecz... rozwiń
Avatar
Obywatel Rzeczypospolitej / 17 lipca 2011 o 23:33
0
Pisaliśmy wcześniej o nierealnych planach budowy lotniska i przyszłych związanych z nim kosztach. Pamiętacie jeszcze te bończuczne zapewnienia o 500 tysiącach pasażerów rocznie? Pamiętacie te zapewnienia o 300 pasażerach rocznie? Pamietacie jak wszystki bolączki miała rozwiązać specustawa lotniskowa autorstawa jedynej po litycznej siły narodu? Pamiętacie, że za wycinkę 133 hektarów lasu pod Świdnikiem trzeba będzie płacić przez 10 lat co roku 4 mln złotych?

Zapytasz co wspólnego z budową "lotniska w budowie" ma "stadion w budowie" przy Krochmalnej? Ma i to więcej niż myślisz, ale jak życie znam, one znowu o niczym nie wiedzą - one czyli wszystkie radne, urzędnicy i prezydent naszego miasta, Miasta Lublin.

Swoją drogą czy to nie jest dziwne, że wynagradzany z publicznych środków prezes PLL nie poinformował rady i prezydenta czyli swoich pracodawców, że obcina o połowę plany "lotniska w budowie"? Czy to nie dziwne, że pobierający ponad 20 tysięcy złotych miesięcznie prezes publicznej spółki otrzymuje gwarancje, że w przypadku rozwiązania z nim umowy otrzyma równowartość 1,5 rocznego wynagrodzenia czyli około 400 tysięcy złotych?

Zapytasz jaki to wszystko ma związek z planowaną budową "stadionu w budowie" - odpowiem kolejny raz, że wiekszy niż myślisz bo pomijając decyzję o przekształceniu MOSiR w spółkę prawa handlowego po to by mogła zaciągnąć kredyty pod stadionu nowego budwę, to budowa ta nigdy nie wyjdzie poza sferę projektowania.

Zapytać jeszcze tylko trza czy przyszły prezes MOSiR-a jako spółki już również klauzulę niezwalnianości ma?

A teraz ta długo przez Ciebie pewnie oczekiwana wykładnia wiecznego stadionu przy ul. Krochmalnej planowania i budowania: "Jeżeli na danym terenie w okresie ostatnich 100 lat wystąpiła powódz, to jest to obszar zalewowy, nie będzie można na nim budować, samorządy zmienią plany zagospodarowania przestrzennego."

Za dwa lata usłyszysz, że ratusz nic nie wiedział, że tereny przy Krochamlnej zostaną uznane za zalewowe przez prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Pamiętasz jak tu na forum pisaliśmy, że lotnisko w podawanym przez ratusz i zarząd PL kształcie nie powstanie???

"Miś" Barei przy "lotnisku w budowie", "teatrze w budowie" i przyszłym "stadionie w budowie" jest niczmy przy słoniu myszka...
Pisaliśmy wcześniej o nierealnych planach budowy lotniska i przyszłych związanych z nim kosztach. Pamiętacie jeszcze te bończuczne zapewnienia o 500 tysiącach pasażerów rocznie? Pamiętacie te zapewnienia o 300 pasażerach rocznie? Pamietacie jak wszystki bolączki miała rozwiązać specustawa lotniskowa autorstawa jedynej po litycznej siły narodu? Pamiętacie, że za wycinkę 133 hektarów lasu pod Świdnikiem trzeba będzie płacić przez 10 lat co roku 4 mln złotych?

Zapytasz co wspólnego z budową "lotniska w budowie" ma "s... rozwiń
Avatar
real / 17 lipca 2011 o 21:00
0
skoro projekt jeszcze raz bedzie robiony to nie tnijcie w chuja i zrobcie bierznie to praktycznie nic nie kosztuje, tylko zyski moze to przyniesc
Avatar
f / 17 lipca 2011 o 20:39
0
do globusa miasto dokłada z 4 milony i nikt nie krzyczy, tyle że globus ma 4 tys pojemności , a stadion 15,5 tys . Trzeba go zapełnić grac o ekstraklase jak wrocław, gdańsk innej drogi nie ma
Avatar
100 g. / 17 lipca 2011 o 18:51
0
5 mln dokładać do biznesu, to wyjątkowy biznes na który stać tylko urzędnika który za nic nie odpowiada.
Ta kalpa będzie zapewne jeszcze większa niż wygląda.
Avatar
ab / 17 lipca 2011 o 18:30
0
Budowa stadionu to sabotaż. Tam powinno powstac centrum komunikacyjne z dworcem autubusowym, busowym, parkingi dla klientów kolei, ładna promenada prowadzaca do centrum.Obejrzyjcie w internecie dworzec kolejowy i jego otoczenie np w Charkowie, Lwowie itd.A u nas przepiękna aleja Kunickiego. To wizytówka Lublina.
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dzień z Harrym Potterem w MBP
27 lipca 2018, 11:00

Dzień z Harrym Potterem w MBP 0 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 11 w Filii nr 26 MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie (ul. Leonarda 18) odbędzie się Dzień z Harrym Potterem. To gratka dla wszystkich miłośników prozy J.K. Rowling.

Graffiti psuje krajobraz? Bolesław Stelmach chce by je zamalować i posadzić bluszcz

Graffiti psuje krajobraz? Bolesław Stelmach chce by je zamalować i posadzić bluszcz 13 11

Zamalowania graffiti na murach wzdłuż al. Solidarności koło skansenu i ogrodu botanicznego domaga się Rada Kultury Przestrzeni. Zamiast malowideł z zeszłorocznej imprezy Meeting of Styles wolałaby tu zieloną ścianę z bluszczu. Ratusz zapowiada jednak, że w sierpniu… powstanie tu nowe graffiti

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach 2 0

Granica Terespol wygrała rywalizację w grupie I bialskiej klasy A i wywalczyła awans do bialskiej klasy okręgowej

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN 0 2

Dzieci w przedszkolach będą miały zajęcia z doradztwa zawodowego – wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przyszły zawód dzieci mają wybierać przez zabawę

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy 3 2

30 lipca przedstawiciele komisji zakładowej NSZZ Solidarność spotkają się z przedstawicielami sieci Aldik. Będą rozmawiać o podwyżkach. Jeśli nie usłyszą konkretów, nie wykluczają rozpoczęcia strajku.

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać 0 1

W drugim kwartale tego roku Polacy kupili mniej nowych mieszkań niż rok wcześniej. W statystykach GUS widać pierwsze symptomy spadku aktywności deweloperów – oceniają eksperci. Liczba nowych pozwoleń na budowę rośnie, ale wolniej niż kiedyś.

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku
22 lipca 2018, 17:00

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku 1 0

Co Gdzie Kiedy. Trwa Festiwal Fresków w Lublinie. W najbliższą niedzielę, 22 lipca o godz. 17 w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku odbędzie się koncert Szymona Krzemiania i Grzegorza Siedlaczka.

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później 56 12

Ostry ból głowy, 40-stopniowa gorączka, wymioty. – Stan męża się pogarszał, dosłownie miotał się z bólu, a ja byłam bezsilna – opowiada Katarzyna Gnaś. Mimo to, 26-latek nie został przyjęty do szpitala w Poniatowej. Kilka dni później zmarł

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku 0 0

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski 7 2

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów zespół z Warszawy pokonał na swoim stadionie niżej notowanego rywala z Irlandii i awansował do dalszej fazy rozgrywek

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka 3 1

Kolejna stłuczka na rondzie Wyszyńskiego w Zamościu. Od 6 czerwca obowiązuje tu ruch okrężny a kierowcy nadal mają problemy

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł 7 5

Ponad 900 tys. zł udało się odzyskać miastu od zadłużonych najemców mieszkań komunalnych, którzy zgłosili się do programu dającego im szansę na umorzenie do 70 proc. zaległości. Z takiej możliwości skorzystała prawie co siódma z uprawnionych osób. Jak dużych długów mogą się pozbyć?

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie 2 3

Maria Kosidło z Radzynia Podlaskiego zaczęła we wtorek pikietę pod Urzędem Miasta. W toczącym się od dwóch lat sporze chodzi o mieszkanie komunalne. Kobieta zarzuca urzędnikom, że bezprawnie rozwiązali z nią umowę i zajęli lokum

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!"
film

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!" 37 26

Hodowcy świń z okolic Parczewa zablokowali samochód lekarzy weterynarii, którzy zamierzali przeprowadzić ubój zwierząt zagrożonych afrykańskim pomorem świń. – Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła – nie ukrywa przewodniczący rolniczego stowarzyszenia, który przyjechał wesprzeć okolicznych mieszkańców