Remont Teatru Starego uzyskał ponad 120 głosów poparcia. Opinie mają pomóc w rywalizacji o unijne dotacje. W skali kraju, to wynik powyżej średniej. Teraz wszystko w rękach urzędników.
Trafił jednak na specjalną listę wniosków, rekomendowanych przez ministra kultury. Oceni je Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, gdzie przez miesiąc można było słać głosy poparcia i uwagi do poszczególnych wniosków. Wsparcie lokalnej społeczności znacznie zwiększa szanse na otrzymanie dotacji.
Według danych MRR lubelski projekt poparło ok. 120 osób. W porównaniu do konkurencyjnych projektów, to dobry wynik. Większość nie otrzymała nawet stu głosów. W Lublinie głosowali przede wszystkim samorządowcy, przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń, instytucji kultury i mediów.
Ratusz przez kilka tygodni zachęcał mieszkańców do przesyłania własnych opinii. Na stronie internetowej UML umieszczono link do specjalnego formularza. Wystarczyło go wypełnić i wysłać mailem. Z propozycji skorzystało zaledwie kilkadziesiąt osób.
O dotacje z UE walczą jeszcze dwa lubelskie wnioski. Pierwszy dotyczy budowy Ośrodka Praktyk Teatralnych w Gardzienicach. Projekt zyskał 60 głosów poparcia, przede wszystkim od ludzi kultury i przedstawicieli środowisk naukowych.
Konkurencję zdeklasował projekt lubelskiej archidiecezji. Chodzi o renowację zabytków Powiśla, m.in. w Kazimierzu Dolnym, Piotrawinie, Józefowie i Wąwolnicy. Duchowni okazali się bardziej skuteczni od urzędników. Projekt zyskał 350 głosów wsparcia, co znacznie zwiększa szanse na jego realizację.
O tym, kto otrzyma pieniądze, przekonamy się do końca lipca.