Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 września 2019 r.
18:47

Studenci prawa UMCS w obronie wolnych sądów

Autor: Zdjęcie autora Patryk Pytlak
2 78 A A

„Wydarzenia ostatnich lat, a zwłaszcza dni doprowadziły do licznych napięć społecznych i politycznych wokół polskiego wymiaru sprawiedliwości” – tak zaczyna się list napisany przez studentów z Rady Wydziałowej Samorządu Studentów Wydziału Prawa i Administracji UMCS. Studenci udzielili poparcia sędziom sprzeciwiających się upolitycznieniu sądów. Takie pismo to nowość dla środowiska studenckiego, które do tej pory milczało w sprawie sądownictwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Problemy, które jeszcze nie zostały rozwiązane, zaczynają dzielić w dyskursie społecznym miejsce z nowymi – kryzys Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, zmiany personalne w prokuraturach i sądach powszechnych, a teraz ujawnienie skoordynowanych działań wymierzonych w sędziów” – czytamy w liście skierowanym do sędziów.

Według studentów, zdarzenia, których świadkami byliśmy w przeciągu ostatnich dni, „można opisać jedynie jako podważenie wartości leżących u fundamentu demokratycznego państwa prawa. Naruszone zostało sacrum sprawiedliwości – niezależność sądów i niezawisłość sędziów”.

Studenci przypominają, że na jednym z transparentów trzymanych przez uczestników zorganizowanego 21 sierpnia protestu widniał napis: „Ręka podniesiona na sędziów jutro uderzy w nas”. Ich zdaniem, to ważne słowa, gdyż „niezależny sąd i niezawisły sędzia są jedynymi przeszkodami dla dyktatorskiej bezwzględności”.

– To była pierwsza inicjatywa tego typu podjęta przez nas. Po ujawnieniu przez Onet.pl skoordynowanych ataków wymierzonych personalnie w sędziów chcieliśmy zabrać głos. Zdarzyły się rzeczy, które zdarzyć się nie powinny – mówi Kryspin Jemiołek, przewodniczący Rady Wydziałowej Samorządu Studentów Wydziału Prawa i Administracji UMCS.

– Gotowy list został wysłany do prezes Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” – wyjaśnia przewodniczący. – To wyraz wsparcia, gest solidarności z sędziami, ponieważ każdy z nich był wcześniej studentem. Część absolwentów naszego wydziału zostanie sędziami, stąd sprawa dotyczy także nas – dodaje.

Kryspin Jemiołek przyznaje, że szalę goryczy przechyliła afera ujawniona przez Onet.pl. Chodzi o akcję hejterską uderzającą w sędziów sprzeciwiających upolitycznieniu wymiaru sprawiedliwości. Wedle ustaleń śledztwa dziennikarskiego działania te miał zlecać podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości (absolwent Wydziału Prawa i Administracji UMCS), który po opublikowaniu informacji przez Onet.pl podał się do dymisji.

e-Wydanie

Komentarze 78

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
w szeregach NKWD SB UB / 3 września 2019 o 22:20
+43
KRWAWA LUNA, MOREL, FEJGIN, GRINSZPAN, BERMAN, SZECHTER, FLEISZFARB, HOCHBERG, KURC, WITZELBERG, GOLDBERG, MINDLA - ŁĄCZYŁO ICH JEDNO...
Avatar
Gość / 3 września 2019 o 22:52
+31
KRWAWA LUNA, MOREL, FEJGIN, GRINSZPAN, BERMAN, SZECHTER, FLEISZFARB, HOCHBERG, KURC, WITZELBERG, GOLDBERG, MINDLA - ŁĄCZYŁO ICH JEDNO...
a  to przecież tylko wierzchołek góry lodowej
Avatar
jak pionki z szachownicy / 3 września 2019 o 22:54
+23
Pan WCejrowski niestety ma 100% racji.
Avatar
Gość / 3 września 2019 o 20:38
+21
Studiowałem, skończyłem, pracuję w zawodzie i stwierdzam, że takiej wylęgarni przychlastów jak na tym wydziale to nie było nigdzie. Widać pewne sprawy się nie zmieniają. Wyraźnie jakiś nadaktywny pajac z samorządu chciał powchodzić w d... miejscowemu środowisku. Swoją drogą ten wydział zawsze był czerwony, dużo synalków SLD-owców, z reguły niezbyt rozgarniętych trzeba było przepychać kolanem do dyplomu.
Avatar
bardzo zabawne / 3 września 2019 o 20:14
+19
u HA HA HA....pan Jemiołek jest sympatykiem p.Biedronia i Wiosny, KODu, Ryśka Kalisza. Jak widać jest baaaardzo apolityczny. Szkoda, że nie oburzał się na dyspozycyjność polityczną p. sędziego Milewskiego, na fakt zniszczenia życia p.Komendzie przez innego niezawisłego, wolnego i z pewnością bardzo "rzetelnego" sędziego albo na polityczne zaangażowanie np p.Tulei....itd....itp. Śmiechu warte.
Avatar
Gość / 4 września 2019 o 08:09
+17
KRWAWA LUNA, MOREL, FEJGIN, GRINSZPAN, BERMAN, SZECHTER, FLEISZFARB, HOCHBERG, KURC, WITZELBERG, GOLDBERG, MINDLA - ŁĄCZYŁO ICH JEDNO...
  w punkt
Avatar
Gość / 4 września 2019 o 00:09
+17
To teraz tak się szuka patrona i możliwości rozpoczęcia aplikacji? Coś w rodzaju prostytucji?
Avatar
Gość / 3 września 2019 o 22:13
+17
Generał August Emil Fieldorf „Nil” został aresztowany przez funkcjonariuszy UB 10 listopada 1950 r. Wszyscy urzędnicy, prokuratorzy i sędziowie biorący w jego procesie i egzekucji byli...
Avatar
Gość / 3 września 2019 o 19:10
+17
Jeszcze nie są sędziami a już upolitycznieni.
Avatar
Ksawyer / 3 września 2019 o 21:11
+16
Studenci prawa UMCS sprzeciwiają się upolitycznieniu sądów. Nie zauwazyli, że sądy są upolitycznione od czasów PRL, gdy sędziami byli tylko członkowie PZPR, a dzisiaj ich dzieci i wnukowie są zwolennikami PO, SLD, PSL, które to partie, za cenę bezkarnosci w rozkradanie kraju, zapewniły "najwyższej kascie" poczucie wyższości nad władza ustawodawczą i wykonawczą.
Avatar
Gość / 4 września 2019 o 17:14
+1
Jeśli wiedzieli by jak wyglądała rzeczywistość dostępu do zawodów prawniczych kilkanaście lat temu to nigdy nie podpisali by żadnego apelu.
Avatar
Gość / 4 września 2019 o 16:20
+2
Prawo zas.....ne Nie polecam nikomu. Fabryka bezrobocia, studentów jest 5x tyle ile wchłonie rynek a już się mądrzą. Jak dla mnie to kaczor może nawet i rozwiązać ten trybunał a sędziów zamknąć...ich zdaniem kradzież ofe była legalna np, więc sami też nie szanują konstytucji
Avatar
APOLITYCZNI INACZEJ / 4 września 2019 o 13:16
+8
" Nie ma więc nauki dla nauki, ani też nauki apolitycznej. Nie wolno nam produkować inteligencji typu przedwojennego" - kto popisał się tą słynną wypowiedzią?  
Avatar
/ 4 września 2019 o 12:35
+3
To wy młodzi walczcie o wolny polski naród, by ludzie typu Ziobry i Kaczyńskiego nie zdemolowali jego jak to teraz robią. Polska nie zasługuje na retorykę PIS-u. Polska nie zasługuje na Kaczyńskiego, Ziobrę, Macierewicza, Rydzyka i Jędraszewskiego . Polska zasługuje by rządzili nią ludzie przyzwoici.
 Tak racja, Polska za to zasługuje na "elegancki" wymiar sprawiedliwości robiący co chce, bez jakiegokolwiek nadzoru, bez prawa wstępu młodych ludzi nie mających odpowiedniego nazwiska po rodzicu, na wyłudzenia vat, na naukę od przedszkolaka jak modnie należy żyć w duchu LGBT, na robotę obowiązkową aż do 70 lat, na dużą dziurę w budżecie, na wmawianie i dołowanie wszystkich że jesteśmy od 30 lat krajem biednym, na dorobku więc musimy płacić wyższe podatki itd itd można by pisac w nieskończoność pewne fakty z epoki rządów "ludzi przyzwoitych".
 Tak racja, Polska za to zasługuje na "elegancki" wymiar sprawiedliwości robiący co chce, bez jakiegokolwiek nadzoru, bez prawa wstępu młodych ludzi nie mających odpowiedniego nazwiska po rodzicu, na wyłudzenia vat, na naukę od przedszkolaka jak modnie należy żyć w duchu LGBT, na robotę obowiązkową aż do 70 lat, na dużą dziurę w budżecie, na wmawianie i dołowanie wszystkich że jesteśmy od 30 lat krajem biednym, na dorobku więc musimy płacić wyższe podatki itd itd można by pisac w nieskończoność pewne fakty z epoki rz... rozwiń
Avatar
vivat / 4 września 2019 o 12:24
0
Już na początku taki falstart. Studenci prawa zapomnieli o apolityczności.
  na szczęście sędziowie dobrozmianowi pamiętają, szef szefów sędziów wie, od kogo instrukcje odbierać i jak do prostego narodu przemawiać- m.in. to forum jest tego ewidentnym przykładem
Avatar
??? / 4 września 2019 o 11:58
+1
Już na początku taki falstart. Studenci prawa zapomnieli o apolityczności.
Avatar
Bezstronny / 4 września 2019 o 11:54
+5
Jak doczytałem że na UMCS jest Katedra Prawa Konstytucyjnego to mi się słabo zrobiło . Tam przede wszystkim powinno wpajać się studentom aPOlityczność . Panowie wykładowcy , Panie Rektorze to co robicie to nic innego jak rżnięcie w prawniczy etos - żeby nie napisać sran*e. Tym co robicie ,coraz bardziej mnie przekonuje że nie zasługujecie na nadane wam miana. Nastąpił w Waszych szeregach głęboki kryzys waszych sumień i waszej godności jakiej wymaga się w tej rangi zawodach- tak staliście się "KASTĄ" która stawia się nad KONSTYTUCJĄ.
Avatar
ppppp / 4 września 2019 o 11:41
0
Zreflektuj /bo bardziej miałeś "zalatanego" premiera - to ''SŁONECZKO PERU" . A co do Ministerstwa Sprawiedliwości - nie słyszałem żeby tam montowali specjalistyczne urządzenia hejterskie jak u Brejzów
Avatar
antoś / 4 września 2019 o 11:29
-2
To wy młodzi walczcie o wolny polski naród, by ludzie typu Ziobry i Kaczyńskiego nie zdemolowali jego jak to teraz robią. Polska nie zasługuje na retorykę PIS-u. Polska nie zasługuje na Kaczyńskiego, Ziobrę, Macierewicza, Rydzyka i Jędraszewskiego . Polska zasługuje by rządzili nią ludzie przyzwoici.
Avatar
AI / 4 września 2019 o 10:47
+5
XXI wiek, cyfryzacja, AI w systemach... wystarczy użyć zaawansowanych algorytmów w odpowiednio opracowanym systemie informatycznym i 90% sędziów można wysłać na czerwoną trawkę.
Zobacz wszystkie komentarze 78

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Radni alarmują o złej sytuacji szpitala w Międzyrzecu Podlaskim. A NFZ mówi o dodatkowych milionach

Radni alarmują o złej sytuacji szpitala w Międzyrzecu Podlaskim. A NFZ mówi o dodatkowych milionach 0 0

Klub radnych Porozumienia Samorządowego w powiecie bialskim proponuje aby przyjąć stanowisko w sprawie złej sytuacji finansowej szpitala w Międzyrzecu Podlaskim i przekazać je premierowi. Pierwsze półrocze szpital zamknął ze stratą 1 mln zł. Z kolei, NFZ odpowiada że zapewnia szpitalom powiatowym dodatkowe środki.

Pogoda w niedzielę. Ma być słonecznie i ciepło
film

Pogoda w niedzielę. Ma być słonecznie i ciepło 0 0

W niedzielę prawie w całym kraju będzie pogodnie. Jedynie na północnym-wschodzie pojawi się więcej chmur. Temperatura maksymalna wyniesie od 18 st. C na Suwalszczyźnie, 22 st. C w centrum kraju do 24 st. C na południowym-zachodzie. Powieje słaby i umiarkowany wiatr, południowo-zachodni i południowy.

PiS zapowiada kolejne 500 plus. Premier przedstawił "Pakiet dla przedsiębiorców"
Wybory 2019
film

PiS zapowiada kolejne 500 plus. Premier przedstawił "Pakiet dla przedsiębiorców" 0 6

Premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji wyborczej w Katowicach obiecał „Pakt dla przedsiębiorców”. W skład programu ma wejść m.in. ulga w płatności ZUS dla małych firm i mikrofirm, która średnio wyniesie 500 złotych.

Najbliższa wyprzedaż garażowa już w niedzielę. Można znaleźć znaleźć m.in. pamiątki i antyki

Najbliższa wyprzedaż garażowa już w niedzielę. Można znaleźć znaleźć m.in. pamiątki i antyki 0 0

To już 11. edycja wydarzenia na terenie Targu pod Zamkiem. Tym razem organizatorzy zachęcają do jesiennych porządków. Zasady pozostają niezmienione. Każdy chętny może przyjść i sprzedać lub kupić dowolny przedmiot.

Azoty Puławy – Zagłębie Lubin 27:23

Azoty Puławy – Zagłębie Lubin 27:23 0 1

Mecz walki w Puławach. Azoty po bardzo trudnym spotkaniu pokonały u siebie Zagłębie Lubin różnicą czterech trafień

Górnik Łęczna czyli 40-latek z dużymi ambicjami
galeria

Górnik Łęczna czyli 40-latek z dużymi ambicjami 0 1

W piątkowy wieczór Górnik Łęczna na swoich obiektach świętował jubileusz 40-lecia istnienia. Na specjalnie przygotowanej uroczystości przed meczem z Gryfem Wejherowo pojawiło się wielu byłych zawodników i trenerów klubu z Łęcznej. Nie brakowało wobec tego wyróżnień dla osób, które na przestrzeni lat najbardziej przyczyniły się do rozwoju klubu

Wykopki w Skansenie
22 września 2019, 11:30

Wykopki w Skansenie 0 0

Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza 22 września o godz. 11.30 na "Wykopki w Skansenie" - pokaz dawnych tradycji związanych z kopaniem ziemniaków.

Chełmianka – Hutnik Kraków 2:3. Pierwsza porażka u siebie

Chełmianka – Hutnik Kraków 2:3. Pierwsza porażka u siebie 0 1

Punkt był na wyciągnięcie ręki, ale piłkarze Artura Bożyka musieli obejść się smakiem. W sobotę Chełmianka doznała pierwszej porażki na swoim stadionie. Lepszy okazał się Hutnik Kraków, który wygrał w Chełmie 3:2.

Czwarta "Mila pamięci ofiar komunizmu". Wystartowało ponad 550 osób [ZDJĘCIA]
galeria

Czwarta "Mila pamięci ofiar komunizmu". Wystartowało ponad 550 osób [ZDJĘCIA] 0 5

To jedyny taki bieg nie tylko w Polsce, ale i na świecie. "Mila pamięci ofiar komunizmu" organizowana w Lublinie od 2016 r. odbywa się zawsze w okolicy rocznicy agresji ZSRR na Polskę, która miała miejsce 17 września 1939 r.

Lublinianka – Powiślak 3:1. Koniec problemu ze skutecznością [zdjęcia]
galeria

Lublinianka – Powiślak 3:1. Koniec problemu ze skutecznością [zdjęcia] 0 1

Sporo działo się w sobotę na Wieniawie. Co najważniejsze, kibice gospodarzy powinni być zadowoleni. Lublinianka pokonała Powiślaka Końskowola 3:1, a bohaterem gospodarzy był Jarosław Milcz, którzy jeszcze w pierwszej połowie ustrzelił hat-tricka.

Trener Motoru przeprasza kibiców i oddaje się do dyspozycji zarządu

Trener Motoru przeprasza kibiców i oddaje się do dyspozycji zarządu 36 52

W sobotę Motor Lublin przegrał na boisku w Zabierzowie z Jutrzenką Giebułtów 0:1. Beniaminek przed tym spotkaniem miał na koncie tylko cztery punkty i zajmował przedostatnie miejsce w tabeli grupy czwartej. Po końcowym gwizdku trener żółto-biało-niebieskich poinformował, że oddaje się do dyspozycji zarządu.

Lubelskie Święto Cydru. Degustacje i koncerty [ZDJĘCIA]
galeria

Lubelskie Święto Cydru. Degustacje i koncerty [ZDJĘCIA] 0 4

Rozbicie 600-litrowej beczki zainaugurowało Lubelskie Święto Cydru na Starym Mieście w Lublinie. Podczas odbywającej się dziś szóstej edycji tej imprezy z beczki popłynął Cydr Lubelski Niefiltrowany BIO - edycja limitowana. Powstała z jabłek z upraw ekologicznych.

Kolejne szpitale będą montować panele słoneczne. Ma to być sposób na oszczędności

Kolejne szpitale będą montować panele słoneczne. Ma to być sposób na oszczędności 7 4

Szpital w Janowie Lubelskim buduje farmę fotowoltaiczną. To pierwsza taka inwestycja realizowana przez szpital w naszym województwie. Na solary stawiają też dwa największe lubelskie szpitale – przy al. Kraśnickiej i przy ul. Jaczewskiego.

Znalazł niewybuch i przyniósł go do domu. Służby ewakuowały mieszkańców

Znalazł niewybuch i przyniósł go do domu. Służby ewakuowały mieszkańców 0 4

Policję zaalarmowała matka 33-letniego mieszkańca gminy Kąkolewnica (powiat radzyński). Kobieta w piwnicy swojego domu znalazła bowiem przedmiot przypominający niewybuch.

Hetman Zamość – Wisła Puławy 1:1. Remis ze wskazaniem na gospodarzy

Hetman Zamość – Wisła Puławy 1:1. Remis ze wskazaniem na gospodarzy 0 17

Jeden z najciekawszych, sobotnich meczów w III lidze zakończył się remisem. Wisła Puławy prowadziła w Zamościu 1:0, ale Hetman szybko wyrównał. Później to piłkarze Jacka Ziarkowskiego byli bliżej wygranej, ale ostatecznie obie ekipy dopisały do swoich kont po jednym „oczku”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.