Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 sierpnia 2019 r.
8:15

Studenci UMCS będą mieli własną salę rozpraw. Wcześniej działała tu księgarnia

6 15 A A
Książki zniknęły z tych pomieszczeń w 2017 roku. – Brak zysków – tłumaczył kierownik Uniwersyteckiej, Piotr Rodak
Książki zniknęły z tych pomieszczeń w 2017 roku. – Brak zysków – tłumaczył kierownik Uniwersyteckiej, Piotr Rodak (fot. AS/archiwum)

Studenci prawa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej będą mieli zajęcia w sali rozpraw. Takie pomieszczenie wzorowane na prawdziwej sali sądowej powstanie w miejscu, w którym przez wiele lat działała księgarnia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W pomieszczeniu budynku Wydziału Prawa i Administracji, z wejściem od strony. pl. Marii Skłodowskiej-Curie można było kupić do początku 2017 roku. Księgarnia Uniwersytecka działała tu przez 16 lat, a wcześniej podobną działalność prowadzono tu jeszcze pod szyldem ORPAN-u.

Powód likwidacji? - Brak zysków. Prowadzenie księgarni nie ma racji bytu. Ludzie nie kupują książek, studenci je kserują. Widać to chociażby po tym, że po obu stronach wejścia do naszego sklepu działają punkty ksero – mówił nam wtedy Piotr Rodak, ówczesny kierownik Uniwersyteckiej.

Uczelnia szukała nowego przeznaczenia dla opustoszałego lokalu. Teraz wiadomo, że będzie ono wykorzystywane do celów dydaktycznych.

- Już kilka lat temu pojawił się pomysł urządzenia sali rozpraw dla naszych studentów. Brakowało nam tylko odpowiedniego miejsca, a po zakończeniu działalności przez księgarnię, taka możliwość się pojawiła – mówi dr Paweł Sadowski z Wydziału Prawa i Administracji UMCS. - Chcemy nastawić się na bardziej praktyczne kształcenie przyszłych prawników. W trakcie studiów mają oni praktyki w sądach czy prokuraturach, ale nie zawsze w ich trakcie mają okazję odwiedzić prawdziwą salę sądową. Zdarza się, że niektórzy po raz pierwszy pojawiają się w niej dopiero na aplikacji.

W nowym pomieszczeniu dydaktycznym znajdzie się miejsce dla składu sędziowskiego oraz wszystkich stron procesu oraz dla publiczności. W ramach zajęć miałyby tu odbywać się pokazowe rozprawy. – Wśród wykładowców na naszym wydziale są osoby, które wykonują praktykę prawniczą po różnych stronach sali sądowej. Możemy to wykorzystać, by studenci mieli okazję bliższego poznania tajników zawodu, który chcą wykonywać – dodaje dr Sadowski.

Kiedy uczelniana sala rozpraw będzie gotowa? – Chcielibyśmy, aby nastąpiło to jak najszybciej – podsumowuje wykładowca.

Uczelnia znalazła już firmę, która ma zaadaptować lokal po dawnej księgarni. Według dokumentacji przetargowej, wykonawca czas na to ma do końca listopada. Jest to jednak dopiero pierwszy etap planowanych prac.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2019 r. o 08:41
+12
I to powód do dumy? Likwidacja księgarni?
Avatar
Księgarz / 1 sierpnia 2019 r. o 09:22
+8
Dodam tylko że księgarnia z powodzeniem mogła się utrzymać. Była jednak prowadzona bez pomysłu, bez wsparcia władz uczelni - trochę jakby Ci ludzie utknęli w latach 80. Potem byli nawet chętni najemcy ale uczelnia nie chciała prowadzić działalności komercyjnej.
Avatar
Katarzyna / 1 sierpnia 2019 r. o 10:09
+6
Czy ktoś na tym świecie zastanawia się co będą robić po studiach Ci prawnicy ? Czy będą dla nich miejsca pracy w kancelariach ? czy będzie dla nich miejsce na rynku ? Młodzi ludzie , zanim złożycie papiery lub podjedziecie do egz. wstępnego na aplikację- zastanówcie się czy przy takim rynku i konkurencji ma to jeszcze sens.. Niezliczone miejsca na uniwersytetach doprowadzają do tego ,że w dzisiejszych czasach słowo ,,adwokat" ,,radca prawny" w obliczu takiej ilości osób wykonujących zawód- straciło na wadze. Teraz adwokatem zostaje każdy i wielu z nich kancelarie zamyka po roku z przyczyny braku spraw.. Myślmy racjonalnie
Czy ktoś na tym świecie zastanawia się co będą robić po studiach Ci prawnicy ? Czy będą dla nich miejsca pracy w kancelariach ? czy będzie dla nich miejsce na rynku ? Młodzi ludzie , zanim złożycie papiery lub podjedziecie do egz. wstępnego na aplikację- zastanówcie się czy przy takim rynku i konkurencji ma to jeszcze sens.. Niezliczone miejsca na uniwersytetach doprowadzają do tego ,że w dzisiejszych czasach słowo ,,adwokat" ,,radca prawny" w obliczu takiej ilości osób wykonujących zawód- straciło na wadze. Teraz adwokatem zostaj... rozwiń
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2019 r. o 08:58
+5
"W pomieszczeniu budynku Wydziału Prawa i Administracji, z wejściem od strony. pl. Marii Skłodowskiej-Curie można było kupić do początku 2017 roku." - CO???????
Avatar
Paweł / 1 sierpnia 2019 r. o 09:34
+3
Studenci UMCS nie kupowali książek! No cóż, może do ukończenia tego Oxfordu Wschodu wystarcza wiedza np z Wikipedii. Smutne.
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2019 r. o 14:32
+2
Co za durny pomysl;p Ksiegarnia byla jak najbardziej potrzebna, w okresie studiow sam sie w niej zaopatrywalem w wiele ksiazek potrzebnych do nauki, dzisiaj nie mam pojecia gdzie te ksiazki beda studenci kupowac. Fakt, ze ksiazki sa bardzo drogie i jest to kompletnie niezrozumiale, ksiazka naukowa nie musi byc wydana na kredowym papierze z masa zbednych zdjec i ilustracji; w takiej ksiazce najwazniejszy jest tekst czy wykresy.
Avatar
Groźny Woźny / 1 sierpnia 2019 r. o 11:06
+2
Sz. Panie Doktorze Sadowski, pomysł świetny, chociaż księgarni stacjonarnej szkoda. Bardzo wskazane byłoby otwarcie tej sali rozpraw też dla grup lubelskich filmowców, aby w profesjonalnej przestrzeni mogli realizować filmy, aby to nie była przestrzeń zaminięta na cztery spusty. Co do argumentu o studentach, którzy salę rozpraw odwiedzają pierwszy raz dopiero na aplikacji, to aż trudno mi uwierzyć. Dwanaście lat temu skończyłem IV LO na Czwartku, i dobrze pamiętam, że mimo, że moja klasa nie była klasą o profilu prawniczym, totalnie, to mieliśmy organizowane kilka klasowych wyjść do Sądów, braliśmy tam udział w kilku rozprawach, podczas których prawdziwi sędziowie na żywo z placu boju tłumaczyli nam czego sprawy dotyczą i jak będą lub były procedowane, tłumaczyli nam też role ławników, pewne detale, a na Wallenroda zachęcali do zainteresowania rolą mediacji. Było to kilkanaście lat temu i te wizyty dotyczyły w takim samym stopniu klas fiz-chem co dziennikarskich. Do dzisiaj byłem przekonany, że w każdej szkole średniej każda klasa ma szansę dwa lub trzy razy odwiedzić prawdziwy sąd. Myślałem, że to w Lublinie jest standard.
Sz. Panie Doktorze Sadowski, pomysł świetny, chociaż księgarni stacjonarnej szkoda. Bardzo wskazane byłoby otwarcie tej sali rozpraw też dla grup lubelskich filmowców, aby w profesjonalnej przestrzeni mogli realizować filmy, aby to nie była przestrzeń zaminięta na cztery spusty. Co do argumentu o studentach, którzy salę rozpraw odwiedzają pierwszy raz dopiero na aplikacji, to aż trudno mi uwierzyć. Dwanaście lat temu skończyłem IV LO na Czwartku, i dobrze pamiętam, że mimo, że moja klasa nie była klasą o profilu prawniczym, totalnie, to mie... rozwiń
Avatar
Monia / 1 sierpnia 2019 r. o 19:34
+1
Przez całe studia nigdy nie kupiłam tam książki. I nie chodzi tylko o ksero i bibliotekę, z których korzystałam regularnie czy jak skomentował Pan Paweł - do skończenia studiów na UMCS wystarczy wiedza z wikipedii. Zwyczajnie odkupywałam od starszych roczników bądź przez internet urzywane. Gdybym kupowała każdą książkę, której potrzebuję do nauki po cenie rynkowej w stypendium bym się nie zmieściła ;)
Avatar
VOX POPULI / 1 sierpnia 2019 r. o 18:15
+1
Ostatnio kilku "ekspertów" w starciu z CBA i NSA zaliczyło chyba niezłą wtopę...?
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2019 r. o 09:37
0
Czytając Pani komentarz, Pani Monio, wyraźnie widać, że z książkami miała Pani jednak niewiele wspólnego. Kupowała pani książki "urzywane" czy może jednak "używane"?
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2019 r. o 09:37
0
Czytając Pani komentarz, Pani Monio, wyraźnie widać, że z książkami miała Pani jednak niewiele wspólnego. Kupowała pani książki "urzywane" czy może jednak "używane"?
Avatar
gość / 1 sierpnia 2019 r. o 22:58
0
Czy ktoś na tym świecie zastanawia się co będą robić po studiach Ci prawnicy ?  Czy będą dla nich miejsca pracy w kancelariach ? czy będzie dla nich miejsce na rynku ? Młodzi ludzie , zanim złożycie papiery lub podjedziecie do egz. wstępnego na aplikację- zastanówcie się czy przy takim rynku i konkurencji ma to jeszcze sens.. Niezliczone miejsca na uniwersytetach doprowadzają do tego ,że w dzisiejszych czasach słowo ,,adwokat" ,,radca prawny" w obliczu takiej ilości osób wykonujących zawód- straciło na wadze. Teraz adwokatem zostaje każdy i wielu z nich kancelarie zamyka po roku z przyczyny braku spraw.. Myślmy racjonalnie
 nie gadaj!  znam takich, którym się dobrze wiedzie w tym zawodzie, nawet za dobrze.
 nie gadaj!  znam takich, którym się dobrze wiedzie w tym zawodzie, nawet za dobrze. rozwiń
Avatar
Monia / 1 sierpnia 2019 r. o 19:34
+1
Przez całe studia nigdy nie kupiłam tam książki. I nie chodzi tylko o ksero i bibliotekę, z których korzystałam regularnie czy jak skomentował Pan Paweł - do skończenia studiów na UMCS wystarczy wiedza z wikipedii. Zwyczajnie odkupywałam od starszych roczników bądź przez internet urzywane. Gdybym kupowała każdą książkę, której potrzebuję do nauki po cenie rynkowej w stypendium bym się nie zmieściła ;)
Avatar
VOX POPULI / 1 sierpnia 2019 r. o 18:15
+1
Ostatnio kilku "ekspertów" w starciu z CBA i NSA zaliczyło chyba niezłą wtopę...?
Avatar
Bibliotekarka / 1 sierpnia 2019 r. o 16:41
0
Nazywa się to "biblioteka", a książki można wypożyczyć za darmo.
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2019 r. o 14:32
+2
Co za durny pomysl;p Ksiegarnia byla jak najbardziej potrzebna, w okresie studiow sam sie w niej zaopatrywalem w wiele ksiazek potrzebnych do nauki, dzisiaj nie mam pojecia gdzie te ksiazki beda studenci kupowac. Fakt, ze ksiazki sa bardzo drogie i jest to kompletnie niezrozumiale, ksiazka naukowa nie musi byc wydana na kredowym papierze z masa zbednych zdjec i ilustracji; w takiej ksiazce najwazniejszy jest tekst czy wykresy.
Avatar
Johny / 1 sierpnia 2019 r. o 12:26
-3
Fajnie by było, gdyby były takie miejsca w których nie kupuje się książek, ale tak jak filmy zabiera do domu i oddaje po jakimś czasie za drobną opłatą. Może księgarnie wprowadzą taką usługe?
Avatar
Groźny Woźny / 1 sierpnia 2019 r. o 11:06
+2
Sz. Panie Doktorze Sadowski, pomysł świetny, chociaż księgarni stacjonarnej szkoda. Bardzo wskazane byłoby otwarcie tej sali rozpraw też dla grup lubelskich filmowców, aby w profesjonalnej przestrzeni mogli realizować filmy, aby to nie była przestrzeń zaminięta na cztery spusty. Co do argumentu o studentach, którzy salę rozpraw odwiedzają pierwszy raz dopiero na aplikacji, to aż trudno mi uwierzyć. Dwanaście lat temu skończyłem IV LO na Czwartku, i dobrze pamiętam, że mimo, że moja klasa nie była klasą o profilu prawniczym, totalnie, to mieliśmy organizowane kilka klasowych wyjść do Sądów, braliśmy tam udział w kilku rozprawach, podczas których prawdziwi sędziowie na żywo z placu boju tłumaczyli nam czego sprawy dotyczą i jak będą lub były procedowane, tłumaczyli nam też role ławników, pewne detale, a na Wallenroda zachęcali do zainteresowania rolą mediacji. Było to kilkanaście lat temu i te wizyty dotyczyły w takim samym stopniu klas fiz-chem co dziennikarskich. Do dzisiaj byłem przekonany, że w każdej szkole średniej każda klasa ma szansę dwa lub trzy razy odwiedzić prawdziwy sąd. Myślałem, że to w Lublinie jest standard.
Sz. Panie Doktorze Sadowski, pomysł świetny, chociaż księgarni stacjonarnej szkoda. Bardzo wskazane byłoby otwarcie tej sali rozpraw też dla grup lubelskich filmowców, aby w profesjonalnej przestrzeni mogli realizować filmy, aby to nie była przestrzeń zaminięta na cztery spusty. Co do argumentu o studentach, którzy salę rozpraw odwiedzają pierwszy raz dopiero na aplikacji, to aż trudno mi uwierzyć. Dwanaście lat temu skończyłem IV LO na Czwartku, i dobrze pamiętam, że mimo, że moja klasa nie była klasą o profilu prawniczym, totalnie, to mie... rozwiń
Avatar
kuźnia kadr nadzwyczajnej kasty? / 1 sierpnia 2019 r. o 10:57
-3
Gienek Hetman byłby prze szczęśliwy!
Avatar
Katarzyna / 1 sierpnia 2019 r. o 10:09
+6
Czy ktoś na tym świecie zastanawia się co będą robić po studiach Ci prawnicy ? Czy będą dla nich miejsca pracy w kancelariach ? czy będzie dla nich miejsce na rynku ? Młodzi ludzie , zanim złożycie papiery lub podjedziecie do egz. wstępnego na aplikację- zastanówcie się czy przy takim rynku i konkurencji ma to jeszcze sens.. Niezliczone miejsca na uniwersytetach doprowadzają do tego ,że w dzisiejszych czasach słowo ,,adwokat" ,,radca prawny" w obliczu takiej ilości osób wykonujących zawód- straciło na wadze. Teraz adwokatem zostaje każdy i wielu z nich kancelarie zamyka po roku z przyczyny braku spraw.. Myślmy racjonalnie
Czy ktoś na tym świecie zastanawia się co będą robić po studiach Ci prawnicy ? Czy będą dla nich miejsca pracy w kancelariach ? czy będzie dla nich miejsce na rynku ? Młodzi ludzie , zanim złożycie papiery lub podjedziecie do egz. wstępnego na aplikację- zastanówcie się czy przy takim rynku i konkurencji ma to jeszcze sens.. Niezliczone miejsca na uniwersytetach doprowadzają do tego ,że w dzisiejszych czasach słowo ,,adwokat" ,,radca prawny" w obliczu takiej ilości osób wykonujących zawód- straciło na wadze. Teraz adwokatem zostaj... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 4 czerwca 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 4 czerwca 2020 r.

GKS Katowice – Górnik Łęczna 2:1. Ligowy powrót bez zdobyczy punktowej

GKS Katowice – Górnik Łęczna 2:1. Ligowy powrót bez zdobyczy punktowej

Górnik Łęczna wrócił do walki o ligowe punkty i w hicie 23 kolejki choć prowadził w Katowicach z tamtejszym GKS, ale ostatecznie wrócił do Łęcznej na tarczy ponosząc trzecią przegraną z rzędu

Lublin: Drzewa z Lipowej mają zniknąć przez wysepki na przejściach. Radni składają deklaracje
galeria
film

Lublin: Drzewa z Lipowej mają zniknąć przez wysepki na przejściach. Radni składają deklaracje

Kolejne deklaracje wsparcia złożyli miejscy radni na wieczornym spotkaniu z protestującymi mieszkańcami ul. Lipowej, którzy nie zgadzają się na usuwanie drzew w związku z przebudową ich ulicy. Dotychczas wywieziono stąd pięć lip, a z zapowiedzi władz Lublina wynika, że usuniętych ma być jeszcze 15, z czego 9 czeka przesadzenie w inne rejony miasta, a 6 ma zostać wyciętych.

Ustawił przyczepkę i protestuje przed ZUS-em. Przez błąd urzędnika od dwóch miesięcy nie otrzymał pomocy

Ustawił przyczepkę i protestuje przed ZUS-em. Przez błąd urzędnika od dwóch miesięcy nie otrzymał pomocy

Tomasz Witkowski rozpoczął dzisiaj protest przed siedzibą ZUS w Zamościu. Przez błąd urzędnika od dwóch miesięcy nie może otrzymać postojowego – 2080 zł. Sprawa otarła się nawet o ministerstwo.

Z parku w Lubartowie notorycznie znikały sadzonki krzewów

Z parku w Lubartowie notorycznie znikały sadzonki krzewów

Policjanci z Lubartowa zatrzymali mężczyznę, który kradł sadzonki krzewów z parku miejskiego. 47-latek wpadł na gorącym uczynku.

Lubelskie na 13. miejscu w Polsce. Aktualna sytuacja epidemiologiczna - stan na 3 czerwca

Lubelskie na 13. miejscu w Polsce. Aktualna sytuacja epidemiologiczna - stan na 3 czerwca

W naszym regionie zagrożenie dotyczące koronawirusa jest coraz mniejsze - wynika z informacji przedstawionych przez wojewodę lubelskiego. Mamy jeden z najniższych wskaźników zachorowalności w skali kraju.

Rowerzysta źle zaczął dzień. Wjechał pod samochód

Rowerzysta źle zaczął dzień. Wjechał pod samochód

Dzisiaj o 5.30 rano 29-letni rowerzysta zjechał z chodnika wprost pod koła samochodu. Z ciężkimi obrażeniami trafił do szpitala w Łęcznej.

Nowa stacja diagnostyczna w Lublinie. Dla uczniów

Nowa stacja diagnostyczna w Lublinie. Dla uczniów

Dobiega końca rozbudowa samochodówki o stację diagnostyczną przy ul. Popiełuszki. Zajęcia mają się tu zacząć po wakacjach. Budowa przedłużyła się o dwa lata z powodu kłopotów z wykonawcą.

GKS Katowice – Górnik Łęczna 2:1 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

GKS Katowice – Górnik Łęczna 2:1 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

O 20.05 piłkarze Górnika Łęczna rozegrają pierwszy mecz o ligowe punkty od ósmego marca. Leandro i spółka zmierzą się na wyjeździe z GKS-em Katowice

Lublin: Czy na drzewach usuwanych z ul. Lipowej rzeczywiście nie było gniazd ptaków?

Lublin: Czy na drzewach usuwanych z ul. Lipowej rzeczywiście nie było gniazd ptaków?

Jest kolejna odsłona sporu o drzewa z poszerzanych Al. Racławickich i ul. Lipowej. Ekolodzy żądają informacji o tym, kto sprawdził, czy na usuwanych w okresie lęgowym drzewach nie było gniazd. Obawiają się, że taka ekspertyza, choć obowiązkowa, w ogóle nie powstała. Ratusz zapewnia, że wszystko to sprawdzono.

Wybory 2020. PO zbiera podpisy na Rafała Trzaskowskiego. Lista punktów w Lubelskiem

Wybory 2020. PO zbiera podpisy na Rafała Trzaskowskiego. Lista punktów w Lubelskiem

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała w środę, że wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Dla Rafała Trzaskowskiego, kandydata PO, oznacza to wyścig z czasem w zbieraniu podpisów poparcia. Termin mija 10 czerwca.

Najwięcej nowych przypadków zakażenia w woj. łódzkim. Najwięcej ofiar śmiertelnych we Wrocławiu

Najwięcej nowych przypadków zakażenia w woj. łódzkim. Najwięcej ofiar śmiertelnych we Wrocławiu

Wśród 142 nowych przypadków zakażenia koronawirusem 54 są z województwa łódzkiego. Wieczorny raport Ministerstwa Zdrowia z 3 czerwca.

W poprzek drogi S17 pod Lublinem stał samochód. Cudem nie doszło do tragedii

W poprzek drogi S17 pod Lublinem stał samochód. Cudem nie doszło do tragedii

Do bardzo niebezpiecznej sytuacji doszło dziś na drodze ekspresowej S17 w okolicach węzła Lublin Sławinek. Wszystko zarejestrowała kamera zamontowana w aucie jednego z kierowców.

Starosta świdnicki na kwarantannie. Zaskoczeni petenci zastali zamknięty urząd pracy
galeria

Starosta świdnicki na kwarantannie. Zaskoczeni petenci zastali zamknięty urząd pracy

Pracownik Powiatowego Urzędu Pracy w Świdniku jest zakażony koronawirusem. Mężczyzna miał kontakt zarówno z pracownikami świdnickiego sanepidu jak też Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta. Urząd pracy jest zamknięty do odwołania. Dziś na kwarantannie przebywało 69 osób, w tym starosta świdnicki.

Piłkarki Górnika Łęczna mistrzyniami Polski!

Piłkarki Górnika Łęczna mistrzyniami Polski!

Polski Związek Piłki Nożnej długo zwlekał z decyzją, ale w środę wreszcie zdecydował, co będzie z kobiecymi rozgrywkami. Sezon 2019/2020 został zakończony przedwcześnie. A to oznacza, że tytuł mistrzyń Polski ponownie wywalczyły piłkarki Górnika Łęczna!

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.