Koniec zawirowań z budową kompleksu sportowego Akademii Rolniczej. Dzisiaj uczelnia podpisze umowę z firmą Budimex, która wybuduje basen. Prace ruszą już
za kilka dni.
Przetarg na budowę obiektu ciągnął się od jesieni ubiegłego roku. Miesiąc temu akademia wybrała najlepszą z ofert, które zgłoszono do przetargu. Wygrała firma Budimex. Tyle że inni uczestnicy konkursu złożyli protesty. Dopiero kilka dni temu zapadły ostateczne rozstrzygnięcia.
– Wszystkie protesty zostały wycofane – mówi prof. Janusz Wiśniewski, prorektor Akademii Rolniczej, przewodniczący komisji przetargowej. – Zwycięzcą przetargu jest więc Budimex. Dzisiaj podpisujemy z wykonawcą umowę.
A ten zapewnia, że prace ruszą tak szybko, jak to tylko możliwe. Być może nawet w przyszłym tygodniu. – Szczegółowy harmonogram prac przedstawimy tuż po podpisaniu umowy – zaznacza Mikołaj Koszucki z Budimeksu. – Plan jest napięty, dlatego od razu bierzemy się do roboty.
W pierwszej kolejności budowlańcy zajmą się uporządkowaniem terenu, na którym stanie kompleks. – Trzeba m.in. przenieść wszystkie instalacje, które teraz tamtędy biegną – wyjaśnia prof. Wiśniewski. – Jak to będzie zrobione, wykonawca przystąpi do kopania dołu na 8 metrów głębokości, z którego trzeba będzie wywieźć 4 tysiące metrów sześciennych ziemi. Tam właśnie znajdzie się basen,
główna część kompleksu.
Pływalnia będzie miała 6 torów, 25 metrów długości, 15 metrów szerokości. Do tego duża zjeżdżalnia i jacuzzi. Pływaków będzie można obserwować z jednego z dwustu miejsc na trybunach albo z kawiarni z widokiem na basen. Nad pływalnią znajdzie się hala z boiskiem do koszykówki, siatkówki, piłki ręcznej lub tenisa z trybunami na ponad dwieście miejsc. Oprócz tego w kompleksie będą jeszcze dwie mniejsze sale do trenowania sztuk walki i aerobiku oraz pomieszczenia do odnowy biologicznej.
– Budowa kompleksu jest bardzo ważna, nie tylko dla naszej uczelni, ale dla całego środowiska akademickiego – zaznacza prof. Wiśniewski. – W Lublinie nie było do tej pory tak nowoczesnego basenu. Co ważne, będą mogli z niego korzystać nie tylko nasi studenci, ale wszyscy mieszkańcy Lublina. I to już od maja 2008 r.
Inwestycja ma kosztować 30 milionów zł. Unia Europejska da prawie 17,5 miliona zł. Reszta środków będzie pochodzić z budżetu uczelni. •