Rozstrzygnięto konkurs, w którym studenci architektury mieli zaplanować aranżacje dla kliniki przy ul. Chmielnej. Zwyciężczynie otrzymały po 2 tys. złotych, a pacjenci wkrótce zyskają przyjazne dla oka przestrzenie.
Zwyciężył projekt stworzony przez Julię Zamojską, Magdalenę Wronę i Dominikę Włodek, studentki 4 semestru kierunku Architektura na Politechnice Lubelskiej. Ich wizja na aranżację kolorystyczną zostanie użyta do wykończenia Europejskiego Centrum Innowacyjnej Terapii Chorób Plamki Żółtej.
Ośrodek należący do Kliniki Okulistyki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1, który mieści się przy ul. Chmielnej, jest w trakcie przebudowy. Studenci biorący udział w konkursie nie mieli łatwego zadania, ponieważ musieli m.in. dostosować aranżację do zabytkowego charakteru budynku.
- Zastosowałyśmy minimalistyczne barwy, czyli biel, szarość, elementy czerni czy ocieplające drewno. Pojawiła się sztukateria, fototapety z delikatnymi akcentami roślinnymi. Oprócz tego będzie roślinność podwieszana ze względu na małą ilość miejsca. Zrezygnowałyśmy z mebli wolnostojących, a zastosowałyśmy te, które są składane i dają możliwość zaoszczędzenia przestrzeni. Trzeba było uwzględnić to, że korytarz jest drogą ewakuacyjną i niekoniecznie można tam swobodnie manewrować rozwiązaniami - opowiada Julia Zamojska, zwyciężczyni konkursu i dodaje:
- Pomyślałyśmy też o personelu, bo jednak pacjenci będą tam krótkofalowo, a personel już nie, dlatego nie chciałyśmy iść w dużą paletę barw. Chciałyśmy zachować to minimalistyczne podejście.
Jak wskazuje kierownik Kliniki Okulistyki, Europejskie Centrum Innowacyjnej Terapii Plamki Żółtej to pionierski projekt, który zakłada leczenie dużej liczby pacjentów i zwiększenie liczby procedur zabiegowych i diagnostycznych, w tym głównie procedur jednodniowych.
- Zakładamy, że liczba zabiegów wzrośnie nawet o około 40- 50 proc. Zarówno mam na myśli iniekcję do ciała szklistego i realizację programów lekowych w chorobach plamki takich jak zwyrodnienie plamki z wiekiem czy cukrzycowy obrzęk plamki, ale również zabiegi bardzo skomplikowane takie jak witrektomie. Oczywiście będziemy również przeprowadzać operacje zaćmy. A to wszystko w trybie jednodniowym – zaznacza prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej USK1.
Profesor wspomniał, że w przypadku pacjentów okulistycznych, szczególnie ważną kwestią jest odpowiedni dobór aranżacji kolorystycznej i stworzenie przyjaznej przestrzeni sprzyjającej dochodzeniu do zdrowia, w której pacjent czuje się komfortowo i jest poddawany terapii w estetycznych warunkach.
Jest to już trzeci konkurs organizowany przez Politechnikę Lubelską oraz USK nr 1 dla studentów architektury. W poprzednich edycjach, studenci stworzyli projekty dla Kliniki Chirurgii Onkologicznej z Zakładem Radioterapii oraz w najnowszym budynku szpitala przy ul. Staszica 16. Zwyciężczynie tej edycji otrzymały w nagrodę po 2 tys. złotych.