Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 marca 2014 r.
21:46
Edytuj ten wpis

Szef BBN w Lublinie o nowej strategii bezpieczeństwa Polski

2 7 A A

Rozmowa z gen. bryg. Stanisławem Koziejem, szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Przyjechał pan do Lublina, by wygłosić wykład o założeniach nowej strategii bezpieczeństwa narodowego Polski. Czego ona dotyczy? - Nazywam ją doktryną Komorowskiego, bo to z inicjatywy prezydenta zaczęła być programowana. Zakłada koncentrowanie się na zadaniach związanych z obroną kraju, a nie z misjami poza jego terytorium. To typowa doktryna dla państwa granicznego, które znajduje się na obrzeżach NATO. • Obecnie cały świat żyje konfliktem na Ukrainie. Jakie scenariusze są możliwe? - Ten najbardziej eskalacyjny jest taki, że Rosja nie zatrzyma się na Krymie i w podobny sposób będzie chciała rozwiązywać sprawy w Naddniestrzu. Drugi można nazwać kontrolowaną destabilizacją Ukrainy, bez zwiększania nacisku, ale z utrzymywaniem presji. Tak, by nie mogła skutecznie się zarządzać i była państwem chwiejnym. Trzeci scenariusz, najbardziej optymistyczny i pożądany przez nas, ale mało realny, to scenariusz deeskalacji.
• Który z nich pana zdaniem ma największe szanse na realizację? - Nie chcę być wróżką, bo Rosja zachowuje się bardzo nieprzewidywalnie. Mało tego, jej strategia często odstępuje od klasycznego rozumowania. Z punktu widzenia arytmetyki strategicznej Rosja powinna nie eskalować tego konfliktu w sposób siłowy, ale próbować negocjować z Zachodem jak najlepsze zakończenie tego kryzysu. Ale czy tak będzie? Chyba nie ma dziś na świecie analityka, który mógłby odpowiedzieć na to pytanie. • Premier Donald Tusk powiedział, że 1 września dzieci mogą nie pójść do szkoły. - Myślę, ze te słowa premiera zostały trochę nadinterpretowane. Odwołując się do naszych doświadczeń związanych z 1 września, chciał dać do zrozumienia, że obok codziennych trosk bezpieczeństwo jest kategorią najwyższą. Ja osobiście nie odebrałem tych słów jako prognozy, że coś takiego może mieć miejsce.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Piotr / 25 marca 2014 o 11:36
0

Jeszcze przez około 15 lat będziemy dysponować rezerwistami  w jakiejś większej liczbie.( chodzi o roczniki 1975-80 ) . Może nie są to osoby z jakąś wielka wiedzą wojskową, natomiast  na pewno są obyci z różnego rodzaju bronią. I jeżeli nie zaczniemy martwić się o siebie zbroić i przeszkalać młodych ludzi np.  w formie intensywnego  2 miesięcznego  szkolenia dla każdego zdrowego mężczyzny to  nasi potomkowie znowu się będą uczyć o heroizmie i bohaterskiej obronie polski i dziewiętnastym czy dwudziestym trzecim już bezsensownym powstaniu narodowym. Kolejną sprawą jest,, przejadanie" budżetu MON-u . Mówi się od czasu do czasu ,że mamy za dużo wodzów  i tyle. jako przykład podam ,że armia francuska o połowę większa od naszej ma 48 generałów ,a nasza 122 więc o czym to świadczy? Zbędna wojskowa biurokracja, nepotyzm, kolesiostwo. Nie przeczytacie czy nie usłyszycie o jakiejś reformie czy poważnych zmianach, no bo przecież wojsko cieszy się ogromnym  autorytetem w społeczeństwie  i nikt z nimi nie będzie zadzierał.  Ponadto mam w rodzinie szeregowego zawodowego i nie wiem czy na etacie ,,operatora agregatu prądowego "musi być żołnierz po pierwsze zawodowy , a po drugie mający dochód łącznie z dodatkiem za brak mieszkania w wysokości 3200 netto  o dodatkowych płatnych służbach czy przywilejach już nie wspomnę.  Chyba na taką armie  to nas nie stać ?

Jeszcze przez około 15 lat będziemy dysponować rezerwistami  w jakiejś większej liczbie.( chodzi o roczniki 1975-80 ) . Może nie są to osoby z jakąś wielka wiedzą wojskową, natomiast  na pewno są obyci z różnego rodzaju bronią. I jeżeli nie zaczniemy martwić się o siebie zbroić i przeszkalać młodych ludzi np.  w formie intensywnego  2 miesięcznego  szkolenia dla każdego zdrowego mężczyzny to  nasi potomkowie znowu się będą uczyć o heroizmie i bohaterskiej obronie polski i dziewiętnastym czy dwudziestym trzeci... rozwiń

Avatar
POgromca komuchów / 25 marca 2014 o 10:44
0

Jaki sens słuchać kogoś, kto jeszcze miesiąc temu twierdził, że w Europie nie ma zagrożeń militarnych, a na każdego kto śmiał wątpić pluł jadem ???. Dla kogo ten pan jest autorytetem? Kompromituje się w mediach od około 15 lat na każdym kroku ale wciąż jest doradcą?

Doradzał komuchom,doradzał jak tępić NARÓD w stanie wojennym,doradza nadal. Brak dekomunizacji ,lustracji będzie nam Polakom jeszcze się długo czkawką odbijał,no ale jak to mówią jaki prezydent,premier taka i cala reszta. Generalnie rzecz ujmując adwokatów, pachołków Moskwy jest nadal OGROM w tym kraju,widać to już było zaraz po ZAMACHU ŚMOLEŃSKIM i tak niestety jest do dzisiaj.  ŚIERPEM  i  MŁOTEM.

Doradzał komuchom,doradzał jak tępić NARÓD w stanie wojennym,doradza nadal. Brak dekomunizacji ,lustracji będzie nam Polakom jeszcze się długo czkawką odbijał,no ale jak to mówią jaki prezydent,premier taka i cala reszta. Generalnie rzecz ujmując adwokatów, pachołków Moskwy jest nadal OGROM w tym kraju,widać to już było zaraz po ZAMACHU ŚMOLEŃSKIM i tak niestety jest do dzisiaj.  ŚIERPEM  i  MŁOTEM.

rozwiń
Avatar
Robert / 25 marca 2014 o 10:09
0

Jaki sens słuchać kogoś, kto jeszcze miesiąc temu twierdził, że w Europie nie ma zagrożeń militarnych, a na każdego kto śmiał wątpić pluł jadem ???. Dla kogo ten pan jest autorytetem? Kompromituje się w mediach od około 15 lat na każdym kroku ale wciąż jest doradcą?

Avatar
ŁOWCA SKÓR / 25 marca 2014 o 09:11
0

I co i kogo ten stary "komuch" promuje? Przyjechał rozpoczynać kampanię wyborczą niedorajdy,który wcześniej jako minister opbrony likwidował polską armię,a teraz w obliczu ruchów na ukrainie chce ją odbudowywać???Jaki to strateg ,to zwykły niedorajda.Polska nie ma prezydenta,ma męża Żydówki!!! A ta cała banda rządzoących z Tuskolandu powinna przestać obszczelkiwać Rosję,bo nam bliżej do Rosji ,jak do Niemiec,tylko trzeba nam się pozbyć żydowskich i niemieckich namiestników !!!

Żydzi,niestety są wszędzie,jak motocykle.

Żydzi,niestety są wszędzie,jak motocykle.

rozwiń
Avatar
tym / 25 marca 2014 o 08:55
0

I będzie jak w 39-tym ROKU, tylko szybciej -do 10 dni.

Taką strategię obronną mamy.

Poddamy się i niech nas Żywią.

Avatar
feluś / 25 marca 2014 o 08:20
0

i ten facet buduje nasz system obrony ...przecież on mentalnie jest z epoki Beliny Prażmowskiego

Avatar
Josef / 25 marca 2014 o 07:03
0

I co i kogo ten stary "komuch" promuje? Przyjechał rozpoczynać kampanię wyborczą niedorajdy,który wcześniej jako minister opbrony likwidował polską armię,a teraz w obliczu ruchów na ukrainie chce ją odbudowywać???Jaki to strateg ,to zwykły niedorajda.Polska nie ma prezydenta,ma męża Żydówki!!! A ta cała banda rządzoących z Tuskolandu powinna przestać obszczelkiwać Rosję,bo nam bliżej do Rosji ,jak do Niemiec,tylko trzeba nam się pozbyć żydowskich i niemieckich namiestników !!!

Avatar
Piotr / 25 marca 2014 o 11:36
0

Jeszcze przez około 15 lat będziemy dysponować rezerwistami  w jakiejś większej liczbie.( chodzi o roczniki 1975-80 ) . Może nie są to osoby z jakąś wielka wiedzą wojskową, natomiast  na pewno są obyci z różnego rodzaju bronią. I jeżeli nie zaczniemy martwić się o siebie zbroić i przeszkalać młodych ludzi np.  w formie intensywnego  2 miesięcznego  szkolenia dla każdego zdrowego mężczyzny to  nasi potomkowie znowu się będą uczyć o heroizmie i bohaterskiej obronie polski i dziewiętnastym czy dwudziestym trzecim już bezsensownym powstaniu narodowym. Kolejną sprawą jest,, przejadanie" budżetu MON-u . Mówi się od czasu do czasu ,że mamy za dużo wodzów  i tyle. jako przykład podam ,że armia francuska o połowę większa od naszej ma 48 generałów ,a nasza 122 więc o czym to świadczy? Zbędna wojskowa biurokracja, nepotyzm, kolesiostwo. Nie przeczytacie czy nie usłyszycie o jakiejś reformie czy poważnych zmianach, no bo przecież wojsko cieszy się ogromnym  autorytetem w społeczeństwie  i nikt z nimi nie będzie zadzierał.  Ponadto mam w rodzinie szeregowego zawodowego i nie wiem czy na etacie ,,operatora agregatu prądowego "musi być żołnierz po pierwsze zawodowy , a po drugie mający dochód łącznie z dodatkiem za brak mieszkania w wysokości 3200 netto  o dodatkowych płatnych służbach czy przywilejach już nie wspomnę.  Chyba na taką armie  to nas nie stać ?

Jeszcze przez około 15 lat będziemy dysponować rezerwistami  w jakiejś większej liczbie.( chodzi o roczniki 1975-80 ) . Może nie są to osoby z jakąś wielka wiedzą wojskową, natomiast  na pewno są obyci z różnego rodzaju bronią. I jeżeli nie zaczniemy martwić się o siebie zbroić i przeszkalać młodych ludzi np.  w formie intensywnego  2 miesięcznego  szkolenia dla każdego zdrowego mężczyzny to  nasi potomkowie znowu się będą uczyć o heroizmie i bohaterskiej obronie polski i dziewiętnastym czy dwudziestym trzeci... rozwiń

Avatar
POgromca komuchów / 25 marca 2014 o 10:44
0

Jaki sens słuchać kogoś, kto jeszcze miesiąc temu twierdził, że w Europie nie ma zagrożeń militarnych, a na każdego kto śmiał wątpić pluł jadem ???. Dla kogo ten pan jest autorytetem? Kompromituje się w mediach od około 15 lat na każdym kroku ale wciąż jest doradcą?

Doradzał komuchom,doradzał jak tępić NARÓD w stanie wojennym,doradza nadal. Brak dekomunizacji ,lustracji będzie nam Polakom jeszcze się długo czkawką odbijał,no ale jak to mówią jaki prezydent,premier taka i cala reszta. Generalnie rzecz ujmując adwokatów, pachołków Moskwy jest nadal OGROM w tym kraju,widać to już było zaraz po ZAMACHU ŚMOLEŃSKIM i tak niestety jest do dzisiaj.  ŚIERPEM  i  MŁOTEM.

Doradzał komuchom,doradzał jak tępić NARÓD w stanie wojennym,doradza nadal. Brak dekomunizacji ,lustracji będzie nam Polakom jeszcze się długo czkawką odbijał,no ale jak to mówią jaki prezydent,premier taka i cala reszta. Generalnie rzecz ujmując adwokatów, pachołków Moskwy jest nadal OGROM w tym kraju,widać to już było zaraz po ZAMACHU ŚMOLEŃSKIM i tak niestety jest do dzisiaj.  ŚIERPEM  i  MŁOTEM.

rozwiń
Avatar
Robert / 25 marca 2014 o 10:09
0

Jaki sens słuchać kogoś, kto jeszcze miesiąc temu twierdził, że w Europie nie ma zagrożeń militarnych, a na każdego kto śmiał wątpić pluł jadem ???. Dla kogo ten pan jest autorytetem? Kompromituje się w mediach od około 15 lat na każdym kroku ale wciąż jest doradcą?

Avatar
ŁOWCA SKÓR / 25 marca 2014 o 09:11
0

I co i kogo ten stary "komuch" promuje? Przyjechał rozpoczynać kampanię wyborczą niedorajdy,który wcześniej jako minister opbrony likwidował polską armię,a teraz w obliczu ruchów na ukrainie chce ją odbudowywać???Jaki to strateg ,to zwykły niedorajda.Polska nie ma prezydenta,ma męża Żydówki!!! A ta cała banda rządzoących z Tuskolandu powinna przestać obszczelkiwać Rosję,bo nam bliżej do Rosji ,jak do Niemiec,tylko trzeba nam się pozbyć żydowskich i niemieckich namiestników !!!

Żydzi,niestety są wszędzie,jak motocykle.

Żydzi,niestety są wszędzie,jak motocykle.

rozwiń
Avatar
tym / 25 marca 2014 o 08:55
0

I będzie jak w 39-tym ROKU, tylko szybciej -do 10 dni.

Taką strategię obronną mamy.

Poddamy się i niech nas Żywią.

Avatar
feluś / 25 marca 2014 o 08:20
0

i ten facet buduje nasz system obrony ...przecież on mentalnie jest z epoki Beliny Prażmowskiego

Avatar
Josef / 25 marca 2014 o 07:03
0

I co i kogo ten stary "komuch" promuje? Przyjechał rozpoczynać kampanię wyborczą niedorajdy,który wcześniej jako minister opbrony likwidował polską armię,a teraz w obliczu ruchów na ukrainie chce ją odbudowywać???Jaki to strateg ,to zwykły niedorajda.Polska nie ma prezydenta,ma męża Żydówki!!! A ta cała banda rządzoących z Tuskolandu powinna przestać obszczelkiwać Rosję,bo nam bliżej do Rosji ,jak do Niemiec,tylko trzeba nam się pozbyć żydowskich i niemieckich namiestników !!!

Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Matura 2018: Oto najlepsze szkoły w Lublinie i w każdym powiecie [szczegółowe wyniki]
galeria

Matura 2018: Oto najlepsze szkoły w Lublinie i w każdym powiecie [szczegółowe wyniki] 0 0

W oparciu o wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych sprawdziliśmy, które szkoły uczą najlepiej. Na naszej liście znalazły się placówki z poszczególnych powiatów i miast regionu.

Lewart ciągle szuka wzmocnień

Lewart ciągle szuka wzmocnień 0 0

Łukasz Mierzejewski musi w lecie porządnie przebudować swoją drużynę. Lewart stracił wielu ważnych zawodników. Z klubem pożegnali się chociażby: Michał Zuber, Arkadiusz Adamczuk, czy Kamil Piasek

13-latek umierał. Ratownicy stwierdzili, że udaje nieprzytomnego. Zniszczenia w mózgu dziecka są dramatyczne
film

13-latek umierał. Ratownicy stwierdzili, że udaje nieprzytomnego. Zniszczenia w mózgu dziecka są dramatyczne 0 1

Podczas wycieczki szkolnej Paweł poczuł się źle. Jego poważny stan zlekceważyła wychowawczyni klasy, a potem dwukrotnie załoga karetki pogotowia. Matka wzywająca pomoc, usłyszała, że jest „panikarą”, a lekarz wpisał w kartę pacjenta, że dziecko „udaje nieprzytomnego”.

Odliczanie zakończone. W Lublinie ruszyły mistrzostwa Polski!

Odliczanie zakończone. W Lublinie ruszyły mistrzostwa Polski! 1 0

Dzisiaj o godz. 9 w Lublinie rozpoczęły się mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Jako pierwsi walkę o medale rozpoczęli chodziarze rywalizujący na dystansie 10 km. O godz. 10 swoje umiejętności zaprezentują chodziarki.

"Kumoterstwo" w Centrum Kultury w Lublinie? Prezydent wycofuje się i przeprasza

"Kumoterstwo" w Centrum Kultury w Lublinie? Prezydent wycofuje się i przeprasza 3 9

Prezydent Lublina wycofuje się ze słowa „kumoterstwo”, które znalazło się w podpisanym przez niego dokumencie z wnioskami z kontroli przeprowadzonej w Centrum Kultury. Dokument, o którym pisaliśmy obszernie tydzień temu, stał się powodem kolejnej politycznej burzy.

Orion Niedrzwica i Sokół Konopnica szykują się do nowego sezonu

Orion Niedrzwica i Sokół Konopnica szykują się do nowego sezonu 2 1

Lubelska klasa okręgowa Zespoły rozgrywają już pierwsze sparingi. Uwagę przyciąga debiut w roli trenera Orionu Niedrzwica Jacka Paździora

"To odwet ze strony poprzedniego kierownictwa". Były szef CBA z zarzutami
film

"To odwet ze strony poprzedniego kierownictwa". Były szef CBA z zarzutami 0 1

– Jest to zorganizowana zemsta i odwet na mnie ze strony poprzedniego kierownictwa CBA oraz obecnego kierownictwa CBA – powiedział Paweł Wojtunik po opuszczeniu krakowskiej prokuratury.

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [20-22.07]
20 lipca 2018, 0:00

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [20-22.07] 2 0

Co Gdzie Kiedy. Pierwsza noc oczyszczenia oraz Sicario 2 to jedne z tytułów, które zawitają w piątek na ekranach lubelskich kin. Przedpremierowo będzie też można zobaczyć kontynuację przeboju Mamma Mia. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Pogoda na piątek 20 lipca w woj. lubelskim. Jak będzie w weekend?
film

Pogoda na piątek 20 lipca w woj. lubelskim. Jak będzie w weekend? 1 0

Piątek deszczowy, ale sobota i niedziela z większymi przejaśnieniami. Sprawdź prognozę pogody na weekend 20-22 lipca w woj. lubelskim.

"Plaga”, „dziwactwo” i „sk....stwo”. Spółdzielcy poszli do prokuratury po słowach na nagraniu
Alarm 24

"Plaga”, „dziwactwo” i „sk....stwo”. Spółdzielcy poszli do prokuratury po słowach na nagraniu 7 3

Spółdzielcy ze Spółdzielni Mieszkaniowej „Wspólnota” w Łęcznej skierowali sprawę do prokuratury. Chodzi o nagranie, na którym słychać wypowiedź jednego z członków zarządu spółdzielni. W dość obcesowych słowach określa spółdzielców.

Podtopienia, zerwane drogi, hektary zniszczonych lasów. Krajobraz po nawałnicach [wideo]
film

Podtopienia, zerwane drogi, hektary zniszczonych lasów. Krajobraz po nawałnicach [wideo] 0 0

Burze i towarzyszące im ulewy w wielu rejonach Polski spowodowały znaczne zniszczenia.

Dzisiaj w Lublinie ruszają Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce

Dzisiaj w Lublinie ruszają Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce 1 1

Tego wydarzenia nie można przegapić. Dzisiaj w Lublinie rozpoczynają się 94. PZLA Mistrzostwa Polski. Przez trzy dni będziemy mogli podziwiać gwiazdy, które zdobywały medale na najważniejszych imprezach na świecie. Przyjadą do nas: Anita Włodarczyk, Paweł Wojciechowski, Piotr Lisek, Adam Kszczot, Marcin Lewandowski, czy Ewa Swoboda. Będą oczywiście także: Paweł Fajdek, Malwina Kopron i Paulina Guba

Most Kultury nie zostanie zamknięty. "Przyznajemy się do pewnego błędu"

Most Kultury nie zostanie zamknięty. "Przyznajemy się do pewnego błędu" 0 1

Nie ma zagrożenia dla działalności Mostu Kultury – zapewnia dyrektor miejskiej instytucji, która odpowiada za to miejsce i bije się w piersi za zbyt wysoki pawilon obwieszony reklamami. – Przyznajemy się do pewnego błędu – mówi szef CK.

Plantatorzy się cieszą, ekolodzy biją na alarm. Pszczoły w niebezpieczeństwie?

Plantatorzy się cieszą, ekolodzy biją na alarm. Pszczoły w niebezpieczeństwie? 0 3

Minister rolnictwa zgodził się na stosowanie neonikotynoidów w uprawach rzepaku. Plantatorzy się cieszą, ekolodzy biją na alarm, a pszczelarze studzą emocje.