Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 stycznia 2019 r.
10:00

Szkolna grypa pod lupą. ZUS chce kontroli zwolnień lekarskich nauczycieli

0 37 A A
(fot. Archiwum)

ZUS chce, żeby dyrektorzy szkół kontrolowali prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich przez nauczycieli. Pedagodzy są takim pomysłem zdegustowani. Nie wierzą, że akcja nie ma nic wspólnego z ich protestem i walką o podwyżki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Sprawowanie kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby (…) jest jednym z działań, które mają na celu zapobieganie nieuzasadnionej absencji – przypomina w piśmie, jakie trafiło właśnie na biurko dyrektora jednej ze szkół w regionie Katarzyna Cieszko, naczelnik wydziału zasiłków w lubelskim ZUS.

Dodaje, że kontrola taka jest obowiązkiem tego rodzaju płatników i prosi, żeby wypełnić formularz z kontroli i odesłać go do ZUS.

– Absurd i skandal – komentuje dyrektor jednej z większych szkół w Lublinie. – Jeśli rzeczywiście mam taki obowiązek, to wypełnię te wszystkie tabelki i im odeślę. Nie zamierzam jednak niepokoić chorych ludzi w domach i sprawdzać, czy na zwolnieniu nie kładą tapet. Jesteśmy nauczycielami, czyli osobami świadomymi wagi swojej pracy, a nie kombinatorami. W kontekście protestu nauczycieli domagających się podwyżek to pomysł podwójnie niesmaczny i zastraszający środowisko.

Pod koniec ubiegłego roku nauczyciele skrzykujący się w internecie zaczęli przechodzić na zwolnienia lekarskie. Akcja nazwana szybko „nauczycielską grypą” była próbą nieudanej, jak na razie, walki o podwyżki. Protest wciąż trwa. Tylko w poniedziałek w pięciu szkołach podstawowych w Zgierzu (woj. łódzkie) zajęcia zostały zawieszone ze względu „na zwiększoną absencję nauczycieli”. Akcja, rozprzestrzeniająca się na zachodzie Polski, na Lubelszczyźnie nie cieszy się jednak popularnością.

– Nie dochodzą do nas informacje o masowym przebywaniu na zwolnieniach lekarskich nauczycieli, jednakże ewidencje zwolnień prowadzi szkoła jako pracodawca – podkreśla Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania w Lublinie.
– Bardzo chętnie włączę się w ogólnopolski strajk nauczycieli, bo musimy walczyć o podwyżki – uważa nauczyciel matematyki z Lublina. – Ten będzie w pełni legalny i chętnie wezmę w nim udział. Na L4 nie pójdę, bo boję się o pracę. Mój dyrektor zrozumiałby powody zwolnienia, ale boję się kontroli zusowskich.

ZUS tłumaczy jednak, że z kontrolowaniem nauczycieli nie ma nic wspólnego. Rozsyłanie pism dotyczących kontroli rozpoczął w tym roku.

– Listy z informacjami o obowiązku kontroli zwolnień lekarskich wysłaliśmy do wszystkich pracodawców, którzy zatrudniają powyżej 20 osób. Takie zakłady pracy samodzielnie wypłacają zasiłki z ubezpieczenia chorobowego i odpowiadają za kontrolowanie, czy pracownicy prawidłowo korzystają ze zwolnień. Korespondencja nie wynika więc z protestów w placówkach oświatowych – zapewnia Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Widmo strajku

Po wtorkowych rozmowach z minister Anną Zalewską w sprawie podwyżek płac Związek Nauczycielstwa Polskiego nie rezygnuje z procedur związanych ze sporem zbiorowym prowadzącym do ogólnopolskiego strajku. Związkowcy domagają się tysiąca złotych podwyżki dla pracowników oświaty.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 37

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 26 stycznia 2019 r. o 10:03
+52
BRAWO !!! TAK TRZYMAĆ !!! NIE - DLA LEWYCH L4 !!!
Avatar
Gość / 26 stycznia 2019 r. o 10:19
+38
No tak. Policjantów nikt nie kontrolował. Pielęgniarek, pracowników sądów także. Tylko za nauczycieli się biorą. Jak bardzo zdegradowany został ten zawód. Jeśli zwolnienia są lewe to należałoby pociągnąć do odpowiedzialności lekarzy. Ale lekarzy wszyscy się boją. Pamiętam słowa jakiegoś ministra : Nie widzę podstaw do kontrolowania zasadności wystawianych zwolnień L4. I basta. Pozdrawiam nauczycieli.
Avatar
Gość / 26 stycznia 2019 r. o 10:51
+22
Kilka miesięcy temu moja teściowa złamała rękę w pracy, była wzywana do ZUS i musiała udowodnić, że naprawdę ręka jest złamana. Tak traktuje się normalnych ludzi, więc dlaczego nauczyciele chcą być uprzywilejowani?
Avatar
Gość / 26 stycznia 2019 r. o 12:01
+12
Skontrolujcie sobie najpierw kaste lekarzy policjantow i innych cwaniaczki. Jak ma byc ku...wa sprawiedliwosc to niech bedzie. Ale wroc... przeciez to dzika Polska
Avatar
Gość / 26 stycznia 2019 r. o 11:58
+12
Oczywiście że należy skontrolować.
Avatar
Gość / 26 stycznia 2019 r. o 14:45
+8
Jeśli są wątpliwości to cóż w tym dziwnego, że ktoś chce to sprawdzić ? O co tyle szumu jeśli wszystko jest zgodne z prawem ???
Avatar
janusz / 26 stycznia 2019 r. o 14:05
+6
Kilka miesięcy temu moja teściowa złamała rękę w pracy, była wzywana do ZUS i musiała udowodnić, że naprawdę ręka jest złamana. Tak traktuje się normalnych ludzi, więc dlaczego nauczyciele chcą być uprzywilejowani?
Claczego twierdzisz, że chcą być uprzywilejowani? Nie chcą być szykanowani. Przypadek Twojej teściowej jest jednostkowy i mógł się zdarzyć. Tu jest zalecenie skierowane do dyrektorów szkół by kontrolowali systemowo swoich podwładnych. Taka różnica.
 To wynika z obowiązków dyrekcji, dyrektor bierze za to pieniążki i to niemałe. Jak zatrzyma mnie policja podczas kontroli drogowej czy to jest szykanowanie? Nie !!! Żyjemy w społeczeństwie i trzeba przestrzegać prawa, nikt nie powinien być uprzywilejowany a kasta nauczycieli ma przywileje jakich nie ma żadna inna grupa zawodowa. Nie ma przyzwolenia na łamanie prawa!
 To wynika z obowiązków dyrekcji, dyrektor bierze za to pieniążki i to niemałe. Jak zatrzyma mnie policja podczas kontroli drogowej czy to jest szykanowanie? Nie !!! Żyjemy w społeczeństwie i trzeba przestrzegać prawa, nikt nie powinien być uprzywilejowany a kasta nauczycieli ma przywileje jakich nie ma żadna inna grupa zawodowa. Nie ma przyzwolenia na łamanie prawa! rozwiń
Avatar
obserwer / 26 stycznia 2019 r. o 14:01
+6
Ale nie rozumiem jak są chorzy to czego się boją
Avatar
Adam z Lublina / 26 stycznia 2019 r. o 10:16
+4
Ale obłudnicy ! Rząd wypłaca sobie premie po 70 tyś. prezes NBP zatrudnia sobie przyboczne dziewczyny po 50 tyś. za miesiąc , Kaczyńskiemu kancelaria sejmu nie potrąca za ileś tam nieobecności, a tu nauczycieli pracujących za marne grosze będą kontrolować ! Ciekawe dlaczego policjantów nie kontrolowali ?! Może bali się że ich też ktoś skontroluje!
Avatar
BB / 26 stycznia 2019 r. o 16:01
+3
Prawidłowo, wszyscy powinniśmy być również wobec prawa
Avatar
xxx / 28 stycznia 2019 r. o 10:18
0
Ludzie, czytajcie ze zrozumieniem: kontrola zwolnień NIE JEST obowiązkiem pracodawcy/dyrektora, jest jedynie uprawnieniem. ZUS bezprawnie usiłuje zmuszać dyrektorów i pracodawców do takich kontroli, powołując się na przepisy o uprawnieniu kontroli. Uprawnienie nie jest obowiązkiem.
Avatar
nelka / 27 stycznia 2019 r. o 11:20
0
Jacy obrażeni! A co święte krowy? Wiadomo, ze zwolnienia w większości są lewe
 wiesz i masz przykład- reaguj i natychmiast zgłaszaj dyrektorowi. Możesz też oczekiwać, żeby odpowiedział na twój obywatelski donos i będzie żył z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku. Na zwolnienia chodzę raz na 2-3 lata, jak już szeptu nie mogę z siebie wydobyć. Często też porozumiewam się z uczniami inaczej niz werbalnie, bo zwolnienie nie wchodzi w grę- sprawdzian semestralny, zaklepana wycieczka, konkurs pozaszkolny... to dni, kiedy większość z nas nie przewiduje, że mogłaby nie być na stanowisku. Tak, rodzice to widzą, ale jakoś im nie przeszkadza. Widzą nauczyciela, pomykającego po szkolnych korytarzach w bucie ortopedycznym, widzą z kołnierzem ortopedycznym na szyi, z palcem w gipsie, z zasmarkanym nosem... Może nauczyciele zmądrzeli i zaczęli szanować własne zdrowie? Bo rodzice, ktorzy mają problem z ogarnięciem swojej dwójki czy trójki dzieciaków na pewno nie pojmą, że nauczyciel ponosi odpowiedzialność za 20-25 uczniów, z ktorych każdy jest inny, ale większosć jest rozkojarzona, rozgadana, bez wpojonych podstaw dyscypliny i kultury osobistej- do tego mega głos potrzebny.
 wiesz i masz przykład- reaguj i natychmiast zgłaszaj dyrektorowi. Możesz też oczekiwać, żeby odpowiedział na twój obywatelski donos i będzie żył z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku. Na zwolnienia chodzę raz na 2-3 lata, jak już szeptu nie mogę z siebie wydobyć. Często też porozumiewam się z uczniami inaczej niz werbalnie, bo zwolnienie nie wchodzi w grę- sprawdzian semestralny, zaklepana wycieczka, konkurs pozaszkolny... to dni, kiedy większość z nas nie przewiduje, że mogłaby nie być na stanowisku. Tak, rodzice to widz... rozwiń
Avatar
Ggg / 27 stycznia 2019 r. o 11:20
+2
Brawo dla ZUS, nieroby wrócą do pracy
Avatar
Gość / 27 stycznia 2019 r. o 05:28
0
Jacy obrażeni! A co święte krowy? Wiadomo, ze zwolnienia w większości są lewe
Avatar
Gość / 26 stycznia 2019 r. o 23:34
-1
Do: "normalna polka". Twoi nauczyciele języka polskiego powinni nie tylko zostać zdegradowani do roli sprzątacza ulic, ale i do zapłacenia odszkodowania Tobie, jak i Twoim najbliższym...
 A może to efekt nędznych nauczycielskich płac? Zostają tylko tacy, jacy zostają. Najlepsi za taką kasę już dawno wybrali inny zawód i inna pracę. A wy piszcie dalej, że mają tyrać za grosze... A już nie tylko sami się będziecie pielegnować, leczyć, karać, ale też sami będziecie swoje rozbrykane dzieciaki uczyć!  Mali, zawistni ludzie! :( 
Avatar
Gość / 26 stycznia 2019 r. o 20:19
-1
Czemu godło Polski wisi nie symetrycznie względem tablicy ???
Avatar
hehe / 26 stycznia 2019 r. o 18:46
0
2 miesiące wakacji, ferie, pełno wolnego w trakcie roku szkolnego to daje ok. 9 mcy pracy w ciągu roku. Jeżeli przykładowo nauczyciel zarabia 2500 zł do ręki x 12 m-cy = 30 000 rocznie podzielić na faktycznie przepracowane 9m-cy = 3 333 zł. Za kilka godzin dziennie pracy... oni jeszcze chcą podwyżki. żenada.
 a ty menelu masz 12 m-cy wolnego,i czeaksz pasożycie na kolejne + od jeszcze wiekszych pasożytów
Avatar
he / 26 stycznia 2019 r. o 18:43
+1
No tak. Policjantów nikt nie kontrolował. Pielęgniarek, pracowników sądów także. Tylko za nauczycieli się biorą. Jak bardzo zdegradowany został ten zawód. Jeśli zwolnienia są lewe to należałoby pociągnąć do odpowiedzialności lekarzy. Ale lekarzy wszyscy się boją. Pamiętam słowa jakiegoś ministra : Nie widzę podstaw do kontrolowania zasadności wystawianych zwolnień L4. I basta. Pozdrawiam nauczycieli.
 bo ich sie nie boją,co do reszty to sr..ją rzadkim płynem
Avatar
nie pisz bzdur / 26 stycznia 2019 r. o 16:22
0
2 miesiące wakacji, ferie, pełno wolnego w trakcie roku szkolnego to daje ok. 9 mcy pracy w ciągu roku. Jeżeli przykładowo nauczyciel zarabia 2500 zł do ręki x 12 m-cy = 30 000 rocznie podzielić na faktycznie przepracowane 9m-cy = 3 333 zł. Za kilka godzin dziennie pracy... oni jeszcze chcą podwyżki. żenada.
 Idź popracować do szkoły choć na tydzień, po za tym nie pisz bzdur, nauczyciele pracują także  poza szkołą, często w domu, poświęcając swój cenny czas, biorąc udział w szkoleniach, Radach Pedagogicznych, wywiadówkach, spotkaniach z rodzicami itp, 2 miesiące wakacji to fikcja, podobnie jak i ferie zimowe, to także dla wielu czas intensywnej pracy 
 Idź popracować do szkoły choć na tydzień, po za tym nie pisz bzdur, nauczyciele pracują także  poza szkołą, często w domu, poświęcając swój cenny czas, biorąc udział w szkoleniach, Radach Pedagogicznych, wywiadówkach, spotkaniach z rodzicami itp, 2 miesiące wakacji to fikcja, podobnie jak i ferie zimowe, to także dla wielu czas intensywnej pracy  rozwiń
Avatar
BB / 26 stycznia 2019 r. o 16:01
+3
Prawidłowo, wszyscy powinniśmy być również wobec prawa
Zobacz wszystkie komentarze 37

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy – co musisz wiedzieć?

Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy – co musisz wiedzieć?

Polacy co roku sprowadzają ogromną liczbę samochodów – głównie z Niemiec. Każdy pojazd mechaniczny w naszym kraju powinien być ubezpieczony w ramach komunikacyjnego OC. Jak to zorganizować w przypadku auta kupionego za granicą? Czy można jeździć po Polsce samochodem, który ubezpieczony jest w innym kraju?

Jak inwestować w 2021 roku: perspektywy i trendy rynku akcji w pandemii

Jak inwestować w 2021 roku: perspektywy i trendy rynku akcji w pandemii

Rok 2020 zapamiętamy jako ten, który wywrócił cały świat do góry nogami. Kiedy w marcu tego roku świat pogrążył się w pierwszej fali pandemii, rynki akcji załamały się. W porównaniu z początkiem 2020 roku indeks S&P 500 stracił 30% swojej ceny, a cena WTI spadła do wartości ujemnych. Indeks Dow Jones spadł o 10%, co było najgłębszym załamaniem od Czarnego Poniedziałku w 1987 roku. Kłótnia Rosji i Arabii Saudyjskiej w kwestii ropy naftowej zbiegła się w czasie z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i późniejszym spadkiem cen akcji. Wszystkie te czynniki doprowadziły do najpoważniejszych napięć gospodarczych w historii.

Lubelskie: Nie żyje 14-letnia dziewczyna potrącona przez pijanego kierowcę
galeria

Lubelskie: Nie żyje 14-letnia dziewczyna potrącona przez pijanego kierowcę

Nie udało się uratować życia 14-latki, która została potracona przez kierowcę volkswagena w miejscowości Miączyn Kolonia. Niestety to nie jedyny śmiertelny wypadek, do którego doszło wczoraj na terenie powiatu zamojskiego.

Oferta abonamentu dla dwóch, a nawet trzech osób w nju mobile

Oferta abonamentu dla dwóch, a nawet trzech osób w nju mobile

W grupie się opłaca! Abonament dla dwojga, a może dla trzech osób? Poznaj ofertę nju mobile abonament – w parze albo trójce płacisz jeden, niższy rachunek i masz darmowe rozmowy, SMS-y, MMS-y i pakiet GB. Skorzystaj z abonamentu nju mobile z przyjacielem, znajomym lub z kimś z rodziny!

"Szybcy i wściekli 9". Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [25-27.06]
25 czerwca 2021, 9:00

"Szybcy i wściekli 9". Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [25-27.06]

Na ekrany lubelskich kin trafia wyczekiwana dziewiąta odsłona przygód "Szybkich i wściekłych". Co jeszcze będzie można zobaczyć? Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Weekend Variete w Chatce Żaka
25 czerwca 2021, 18:00

Weekend Variete w Chatce Żaka

W piątek i sobotę, 25-26 czerwca, w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) odbędą się cztery pokazy Variete. Występom sztukmistrzów będzie towarzyszyła teatralno-kabaretowa oprawa.

Lubelska Lista Płac. Ile na rękę dostaje kelner, a ile kucharz?
Prawdziwe zarobki

Lubelska Lista Płac. Ile na rękę dostaje kelner, a ile kucharz?

Ile zarabia się na Lubelszczyźnie? Przygotowujemy raport dotyczący faktycznych zarobków w naszym województwie. Na początek przyjrzeliśmy się branży gastronomicznej.

Powrót do publiczności. Koncertowy weekend duetu Jarząbek-Jurkiewicz
film

Powrót do publiczności. Koncertowy weekend duetu Jarząbek-Jurkiewicz

Przez ostatnie miesiące koncertowali tylko online. Teraz duet Jarząbek-Jurkiewicz wraca do koncertowania dla „żywej” publiczności. W ten weekend zagrają trzy koncerty: w Radzyniu Podlaskim, Starym Załuczu i Świdniku

Bogdanka stawia na innowacje

Bogdanka stawia na innowacje

Burzowo w powiecie puławskim. Wiatr łamał gałęzie, grad uszkodził dach

Burzowo w powiecie puławskim. Wiatr łamał gałęzie, grad uszkodził dach

Puławscy strażacy w trakcie czwartkowej burzy wyjeżdżali 24 razy. W większości do połamanych gałęzi i drzew. W Kolonii Brzeźce uszkodzony został dach jednego z domów. To dopiero początek burzowego sezonu. Kolejna nawałnica spodziewana jest dzisiejszego popołudnia.

Pozrywane dachy, połamane drzewa. Krajobraz po burzach w Lubelskiem
wideo, zdjęcia
galeria

Pozrywane dachy, połamane drzewa. Krajobraz po burzach w Lubelskiem