Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

e-Wydanie - promocja 1zł za miesiąc!

Lublin

26 stycznia 2019 r.
10:00

Szkolna grypa pod lupą. ZUS chce kontroli zwolnień lekarskich nauczycieli

0 37 A A
(fot. Archiwum)

ZUS chce, żeby dyrektorzy szkół kontrolowali prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich przez nauczycieli. Pedagodzy są takim pomysłem zdegustowani. Nie wierzą, że akcja nie ma nic wspólnego z ich protestem i walką o podwyżki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Sprawowanie kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby (…) jest jednym z działań, które mają na celu zapobieganie nieuzasadnionej absencji – przypomina w piśmie, jakie trafiło właśnie na biurko dyrektora jednej ze szkół w regionie Katarzyna Cieszko, naczelnik wydziału zasiłków w lubelskim ZUS.

Dodaje, że kontrola taka jest obowiązkiem tego rodzaju płatników i prosi, żeby wypełnić formularz z kontroli i odesłać go do ZUS.

– Absurd i skandal – komentuje dyrektor jednej z większych szkół w Lublinie. – Jeśli rzeczywiście mam taki obowiązek, to wypełnię te wszystkie tabelki i im odeślę. Nie zamierzam jednak niepokoić chorych ludzi w domach i sprawdzać, czy na zwolnieniu nie kładą tapet. Jesteśmy nauczycielami, czyli osobami świadomymi wagi swojej pracy, a nie kombinatorami. W kontekście protestu nauczycieli domagających się podwyżek to pomysł podwójnie niesmaczny i zastraszający środowisko.

Pod koniec ubiegłego roku nauczyciele skrzykujący się w internecie zaczęli przechodzić na zwolnienia lekarskie. Akcja nazwana szybko „nauczycielską grypą” była próbą nieudanej, jak na razie, walki o podwyżki. Protest wciąż trwa. Tylko w poniedziałek w pięciu szkołach podstawowych w Zgierzu (woj. łódzkie) zajęcia zostały zawieszone ze względu „na zwiększoną absencję nauczycieli”. Akcja, rozprzestrzeniająca się na zachodzie Polski, na Lubelszczyźnie nie cieszy się jednak popularnością.

– Nie dochodzą do nas informacje o masowym przebywaniu na zwolnieniach lekarskich nauczycieli, jednakże ewidencje zwolnień prowadzi szkoła jako pracodawca – podkreśla Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania w Lublinie.
– Bardzo chętnie włączę się w ogólnopolski strajk nauczycieli, bo musimy walczyć o podwyżki – uważa nauczyciel matematyki z Lublina. – Ten będzie w pełni legalny i chętnie wezmę w nim udział. Na L4 nie pójdę, bo boję się o pracę. Mój dyrektor zrozumiałby powody zwolnienia, ale boję się kontroli zusowskich.

ZUS tłumaczy jednak, że z kontrolowaniem nauczycieli nie ma nic wspólnego. Rozsyłanie pism dotyczących kontroli rozpoczął w tym roku.

– Listy z informacjami o obowiązku kontroli zwolnień lekarskich wysłaliśmy do wszystkich pracodawców, którzy zatrudniają powyżej 20 osób. Takie zakłady pracy samodzielnie wypłacają zasiłki z ubezpieczenia chorobowego i odpowiadają za kontrolowanie, czy pracownicy prawidłowo korzystają ze zwolnień. Korespondencja nie wynika więc z protestów w placówkach oświatowych – zapewnia Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Widmo strajku

Po wtorkowych rozmowach z minister Anną Zalewską w sprawie podwyżek płac Związek Nauczycielstwa Polskiego nie rezygnuje z procedur związanych ze sporem zbiorowym prowadzącym do ogólnopolskiego strajku. Związkowcy domagają się tysiąca złotych podwyżki dla pracowników oświaty.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 37

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 26 stycznia 2019 r. o 10:03
+52
BRAWO !!! TAK TRZYMAĆ !!! NIE - DLA LEWYCH L4 !!!
Avatar
Gość / 26 stycznia 2019 r. o 10:19
+38
No tak. Policjantów nikt nie kontrolował. Pielęgniarek, pracowników sądów także. Tylko za nauczycieli się biorą. Jak bardzo zdegradowany został ten zawód. Jeśli zwolnienia są lewe to należałoby pociągnąć do odpowiedzialności lekarzy. Ale lekarzy wszyscy się boją. Pamiętam słowa jakiegoś ministra : Nie widzę podstaw do kontrolowania zasadności wystawianych zwolnień L4. I basta. Pozdrawiam nauczycieli.
Avatar
Gość / 26 stycznia 2019 r. o 10:51
+22
Kilka miesięcy temu moja teściowa złamała rękę w pracy, była wzywana do ZUS i musiała udowodnić, że naprawdę ręka jest złamana. Tak traktuje się normalnych ludzi, więc dlaczego nauczyciele chcą być uprzywilejowani?
Avatar
Gość / 26 stycznia 2019 r. o 12:01
+12
Skontrolujcie sobie najpierw kaste lekarzy policjantow i innych cwaniaczki. Jak ma byc ku...wa sprawiedliwosc to niech bedzie. Ale wroc... przeciez to dzika Polska
Avatar
Gość / 26 stycznia 2019 r. o 11:58
+12
Oczywiście że należy skontrolować.
Avatar
Gość / 26 stycznia 2019 r. o 14:45
+8
Jeśli są wątpliwości to cóż w tym dziwnego, że ktoś chce to sprawdzić ? O co tyle szumu jeśli wszystko jest zgodne z prawem ???
Avatar
janusz / 26 stycznia 2019 r. o 14:05
+6
Kilka miesięcy temu moja teściowa złamała rękę w pracy, była wzywana do ZUS i musiała udowodnić, że naprawdę ręka jest złamana. Tak traktuje się normalnych ludzi, więc dlaczego nauczyciele chcą być uprzywilejowani?
Claczego twierdzisz, że chcą być uprzywilejowani? Nie chcą być szykanowani. Przypadek Twojej teściowej jest jednostkowy i mógł się zdarzyć. Tu jest zalecenie skierowane do dyrektorów szkół by kontrolowali systemowo swoich podwładnych. Taka różnica.
 To wynika z obowiązków dyrekcji, dyrektor bierze za to pieniążki i to niemałe. Jak zatrzyma mnie policja podczas kontroli drogowej czy to jest szykanowanie? Nie !!! Żyjemy w społeczeństwie i trzeba przestrzegać prawa, nikt nie powinien być uprzywilejowany a kasta nauczycieli ma przywileje jakich nie ma żadna inna grupa zawodowa. Nie ma przyzwolenia na łamanie prawa!
 To wynika z obowiązków dyrekcji, dyrektor bierze za to pieniążki i to niemałe. Jak zatrzyma mnie policja podczas kontroli drogowej czy to jest szykanowanie? Nie !!! Żyjemy w społeczeństwie i trzeba przestrzegać prawa, nikt nie powinien być uprzywilejowany a kasta nauczycieli ma przywileje jakich nie ma żadna inna grupa zawodowa. Nie ma przyzwolenia na łamanie prawa! rozwiń
Avatar
obserwer / 26 stycznia 2019 r. o 14:01
+6
Ale nie rozumiem jak są chorzy to czego się boją
Avatar
Adam z Lublina / 26 stycznia 2019 r. o 10:16
+4
Ale obłudnicy ! Rząd wypłaca sobie premie po 70 tyś. prezes NBP zatrudnia sobie przyboczne dziewczyny po 50 tyś. za miesiąc , Kaczyńskiemu kancelaria sejmu nie potrąca za ileś tam nieobecności, a tu nauczycieli pracujących za marne grosze będą kontrolować ! Ciekawe dlaczego policjantów nie kontrolowali ?! Może bali się że ich też ktoś skontroluje!
Avatar
BB / 26 stycznia 2019 r. o 16:01
+3
Prawidłowo, wszyscy powinniśmy być również wobec prawa
Avatar
xxx / 28 stycznia 2019 r. o 10:18
0
Ludzie, czytajcie ze zrozumieniem: kontrola zwolnień NIE JEST obowiązkiem pracodawcy/dyrektora, jest jedynie uprawnieniem. ZUS bezprawnie usiłuje zmuszać dyrektorów i pracodawców do takich kontroli, powołując się na przepisy o uprawnieniu kontroli. Uprawnienie nie jest obowiązkiem.
Avatar
nelka / 27 stycznia 2019 r. o 11:20
0
Jacy obrażeni! A co święte krowy? Wiadomo, ze zwolnienia w większości są lewe
 wiesz i masz przykład- reaguj i natychmiast zgłaszaj dyrektorowi. Możesz też oczekiwać, żeby odpowiedział na twój obywatelski donos i będzie żył z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku. Na zwolnienia chodzę raz na 2-3 lata, jak już szeptu nie mogę z siebie wydobyć. Często też porozumiewam się z uczniami inaczej niz werbalnie, bo zwolnienie nie wchodzi w grę- sprawdzian semestralny, zaklepana wycieczka, konkurs pozaszkolny... to dni, kiedy większość z nas nie przewiduje, że mogłaby nie być na stanowisku. Tak, rodzice to widzą, ale jakoś im nie przeszkadza. Widzą nauczyciela, pomykającego po szkolnych korytarzach w bucie ortopedycznym, widzą z kołnierzem ortopedycznym na szyi, z palcem w gipsie, z zasmarkanym nosem... Może nauczyciele zmądrzeli i zaczęli szanować własne zdrowie? Bo rodzice, ktorzy mają problem z ogarnięciem swojej dwójki czy trójki dzieciaków na pewno nie pojmą, że nauczyciel ponosi odpowiedzialność za 20-25 uczniów, z ktorych każdy jest inny, ale większosć jest rozkojarzona, rozgadana, bez wpojonych podstaw dyscypliny i kultury osobistej- do tego mega głos potrzebny.
 wiesz i masz przykład- reaguj i natychmiast zgłaszaj dyrektorowi. Możesz też oczekiwać, żeby odpowiedział na twój obywatelski donos i będzie żył z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku. Na zwolnienia chodzę raz na 2-3 lata, jak już szeptu nie mogę z siebie wydobyć. Często też porozumiewam się z uczniami inaczej niz werbalnie, bo zwolnienie nie wchodzi w grę- sprawdzian semestralny, zaklepana wycieczka, konkurs pozaszkolny... to dni, kiedy większość z nas nie przewiduje, że mogłaby nie być na stanowisku. Tak, rodzice to widz... rozwiń
Avatar
Ggg / 27 stycznia 2019 r. o 11:20
+2
Brawo dla ZUS, nieroby wrócą do pracy
Avatar
Gość / 27 stycznia 2019 r. o 05:28
0
Jacy obrażeni! A co święte krowy? Wiadomo, ze zwolnienia w większości są lewe
Avatar
Gość / 26 stycznia 2019 r. o 23:34
-1
Do: "normalna polka". Twoi nauczyciele języka polskiego powinni nie tylko zostać zdegradowani do roli sprzątacza ulic, ale i do zapłacenia odszkodowania Tobie, jak i Twoim najbliższym...
 A może to efekt nędznych nauczycielskich płac? Zostają tylko tacy, jacy zostają. Najlepsi za taką kasę już dawno wybrali inny zawód i inna pracę. A wy piszcie dalej, że mają tyrać za grosze... A już nie tylko sami się będziecie pielegnować, leczyć, karać, ale też sami będziecie swoje rozbrykane dzieciaki uczyć!  Mali, zawistni ludzie! :( 
Avatar
Gość / 26 stycznia 2019 r. o 20:19
-1
Czemu godło Polski wisi nie symetrycznie względem tablicy ???
Avatar
hehe / 26 stycznia 2019 r. o 18:46
0
2 miesiące wakacji, ferie, pełno wolnego w trakcie roku szkolnego to daje ok. 9 mcy pracy w ciągu roku. Jeżeli przykładowo nauczyciel zarabia 2500 zł do ręki x 12 m-cy = 30 000 rocznie podzielić na faktycznie przepracowane 9m-cy = 3 333 zł. Za kilka godzin dziennie pracy... oni jeszcze chcą podwyżki. żenada.
 a ty menelu masz 12 m-cy wolnego,i czeaksz pasożycie na kolejne + od jeszcze wiekszych pasożytów
Avatar
he / 26 stycznia 2019 r. o 18:43
+1
No tak. Policjantów nikt nie kontrolował. Pielęgniarek, pracowników sądów także. Tylko za nauczycieli się biorą. Jak bardzo zdegradowany został ten zawód. Jeśli zwolnienia są lewe to należałoby pociągnąć do odpowiedzialności lekarzy. Ale lekarzy wszyscy się boją. Pamiętam słowa jakiegoś ministra : Nie widzę podstaw do kontrolowania zasadności wystawianych zwolnień L4. I basta. Pozdrawiam nauczycieli.
 bo ich sie nie boją,co do reszty to sr..ją rzadkim płynem
Avatar
nie pisz bzdur / 26 stycznia 2019 r. o 16:22
0
2 miesiące wakacji, ferie, pełno wolnego w trakcie roku szkolnego to daje ok. 9 mcy pracy w ciągu roku. Jeżeli przykładowo nauczyciel zarabia 2500 zł do ręki x 12 m-cy = 30 000 rocznie podzielić na faktycznie przepracowane 9m-cy = 3 333 zł. Za kilka godzin dziennie pracy... oni jeszcze chcą podwyżki. żenada.
 Idź popracować do szkoły choć na tydzień, po za tym nie pisz bzdur, nauczyciele pracują także  poza szkołą, często w domu, poświęcając swój cenny czas, biorąc udział w szkoleniach, Radach Pedagogicznych, wywiadówkach, spotkaniach z rodzicami itp, 2 miesiące wakacji to fikcja, podobnie jak i ferie zimowe, to także dla wielu czas intensywnej pracy 
 Idź popracować do szkoły choć na tydzień, po za tym nie pisz bzdur, nauczyciele pracują także  poza szkołą, często w domu, poświęcając swój cenny czas, biorąc udział w szkoleniach, Radach Pedagogicznych, wywiadówkach, spotkaniach z rodzicami itp, 2 miesiące wakacji to fikcja, podobnie jak i ferie zimowe, to także dla wielu czas intensywnej pracy  rozwiń
Avatar
BB / 26 stycznia 2019 r. o 16:01
+3
Prawidłowo, wszyscy powinniśmy być również wobec prawa
Zobacz wszystkie komentarze 37

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Będą zmiany w miejskich parkach

Lublin: Będą zmiany w miejskich parkach

Ratusz przymierza się do ulepszenia i upiększenia kilku miejskich parków. Przy Zawilcowej rozwiązany ma być problem z wodami opadowymi, park Rury dostanie nowe wejście, a w Ogrodzie Saskim ma się pojawić nowa parkowa altanka. Wszystkie prace miałyby być przeprowadzone jeszcze w tym roku.

Pociąg towarowy wykoleił się w Motyczu na linii Lublin - Dęblin

Pociąg towarowy wykoleił się w Motyczu na linii Lublin - Dęblin

W środę po godz. 22 na stacji Motycz wykoleiła się lokomotywa i wagony towarowe załadowane tłuczniem.

Biała Podlaska: Paczki na święta dla potrzebujących

Biała Podlaska: Paczki na święta dla potrzebujących

Potrzebujący z Białej Podlaskiej otrzymają „pakiety świąteczne” od Caritasu.

Łuków: Prace nad zalewem Zimna Woda
galeria

Łuków: Prace nad zalewem Zimna Woda

Pandemia koronawirusa nie wstrzymała prac rewitalizacyjnych nad zalewem Zimna Woda. Mieszkańcy będą mogli korzystać z tego miejsca w przyszłym roku.

Jak wygląda poród w czasie epidemii koronawirusa? "Robimy zdjęcia dzieci i wysyłamy rodzicom"

Jak wygląda poród w czasie epidemii koronawirusa? "Robimy zdjęcia dzieci i wysyłamy rodzicom"

Nie tylko wstrzymanie porodów rodzinnych, ale też maksymalne ograniczenie kontaktu z noworodkiem. Na takie zmiany w związku z epidemią koronawirusa muszą się przygotować przyszłe mamy. – Robimy zdjęcia dzieci i wysyłamy rodzicom – opowiada jedna z lekarek. – Na bezpośredni kontakt nie możemy pozwolić. To zbyt duże ryzyko.

Brak deszczy przeraża rolników. "Jeśli taka pogoda utrzyma się dłużej, to będzie tragedia"

Brak deszczy przeraża rolników. "Jeśli taka pogoda utrzyma się dłużej, to będzie tragedia"

Jest dopiero początek kwietnia a na części gleb już widać suszę. – Jeśli taka pogoda jak dzisiaj, utrzyma się dłużej, to będzie tragedia – oceniają szkółkarze z Końskowoli.

Założyli seksbiznes w Chełmie i Zamościu. Czekają na wyrok

Założyli seksbiznes w Chełmie i Zamościu. Czekają na wyrok

Od decyzji zamojskiego sądu zależą losy dwóch sutenerek, które zorganizowały intratny seksbiznes w Chełmie i Zamościu.

Nowa tarcza finansowa. Miliardy na ratowanie miejsc pracy

Nowa tarcza finansowa. Miliardy na ratowanie miejsc pracy

– To nie uzupełnienie poprzedniej tarczy antykryzysowej, ale nowa tarcza finansowa – mówi premier Mateusz Morawiecki o nowych rządowych propozycjach wsparcia polskiej gospodarki, która traci na epidemii koronawirusa.

Koronawirus w Białej Podlaskiej. Pracownicy Urzędu Pracy na kwarantannie

Koronawirus w Białej Podlaskiej. Pracownicy Urzędu Pracy na kwarantannie

Pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy zostali poddani kwarantannie. Taką decyzję podjął w środę sanepid. Ma to związek z pierwszymi przypadkami zakażenia koronowirusem w Białej Podlaskiej.

Szymon Ładniak zadebiutuje w wyścigu SimRacingowym

Szymon Ładniak zadebiutuje w wyścigu SimRacingowym

Szymon Ładniak miał w tym sezonie rywalizować w prestiżowej serii TCR Eastern Europe. Epidemia koronawirusa na razie zatrzymała ściganie. Zamiast nich, już 18 kwietnia, nasz zawodnik zadebiutuje w wyścigu SimRacingowym.

Koronawirus w woj. lubelskim. Ostatniej doby wyzdrowiało 4 pacjentów
Aktualne statystyki i mapy
galeria

Koronawirus w woj. lubelskim. Ostatniej doby wyzdrowiało 4 pacjentów

Aktualne dane dotyczące sytuacji wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2 na dzień 8 kwietnia na terenie województwa lubelskiego.

Koronawirus w Polsce: Nie żyją 23 osoby, 205 nowych przypadków zakażenia
PILNE

Koronawirus w Polsce: Nie żyją 23 osoby, 205 nowych przypadków zakażenia

Mamy 205 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Puławski biznes zaczyna hamować, ale bezrobocie w normie

Puławski biznes zaczyna hamować, ale bezrobocie w normie

Epidemia uderza w lokalną przedsiębiorczość. W Puławach tylko w marcu swoją działalność gospodarczą zawiesiło ponad 100 małych, najczęściej jednoosobowych firm. Spowolnienie zaczynają odczuwać także te większe, ale zwolnień grupowych nie planują. Bezrobocie na razie trzyma się w ryzach.

Prognoza dla Polski: Kiedy będzie szczyt zakażeń koronawirusem? Nowa data

Prognoza dla Polski: Kiedy będzie szczyt zakażeń koronawirusem? Nowa data

W Polsce szczyt zakażeń wirusem SARS-CoV-2, sięgający 9 tys. przypadków, prawdopodobnie przesunie się o kilka dni, w okolice 25 kwietnia. Może być on łagodniejszy niż wcześniej zapowiadano - wynika z najnowszej prognozy przygotowanej przez spółkę ExMetrix.

Pierwsza partia masek dotarła dzisiaj do gminy Puławy

Pierwsza partia masek dotarła dzisiaj do gminy Puławy

Władze gminy Puławy zainwestowały w maski ochronne dla mieszkańców. Pierwsza partia dotarła dzisiaj do urzędu. W ich dostarczeniu do poszczególnych sołectw oraz dystrybucji wśród mieszkańców pomagają sołtysi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.