Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 stycznia 2014 r.
17:00
Edytuj ten wpis

Szpital przy Kraśnickiej: Pacjent z czerwonym nie może czekać

Autor: Zdjęcie autora (kp)
6 13 A A

Oddział ratunkowy w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie wprowadza od 1 lutego system selekcji czekających pacjentów. Wstępne badanie zdecyduje o kolejności przyjęcia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Dziennie mamy 120-140 osób. To granica. Po jej przekroczeniu stracilibyśmy kontrolę nad przepływem pacjentów. Musieliśmy to jakoś usystematyzować - tłumaczy Cezary Sitarz, lekarz z oddziału ratunkowego. Od 1 lutego wszyscy pacjenci zostaną wstępnie zbadani w tzw. pokoju triażowym. Stan ich zdrowia oceni lekarz, pielęgniarka lub ratownik medyczny. Każdy dostanie karteczkę w jednym z pięciu kolorów. Czerwony oznacza zagrożenie życia, np. zawał, rany wymagające szycia, silne duszności. Pomoc musi być udzielona natychmiast. Kolor pomarańczowy to bardzo pilny przypadek. Lekarz powinien pomóc w ciągu 10-15 minut. Pacjenci z kolorem żółtym mogą czekać maksymalnie godzinę. Dwa ostatnie kolory - zielony i niebieski - oznaczają znacznie lżejsze przypadki. Pacjenci z kolorem zielonym muszą się przygotować nawet na dwugodzinne oczekiwanie. Ci z niebieskim - na cztery. - Pacjenci z kolorem zielonym są w dobrym stanie ogólnym, wymagają ewentualnie dodatkowych badań. Natomiast ci z niebieskim w ogóle nie powinni być kwalifikowani do leczenia na oddziale ratunkowym - wyjaśnia założenia systemu Cezary Sitarz. - Przychodzą po receptę, z bólem gardła, drobnym stłuczeniem czy użądleni przez owada. Powinni pójść do lekarza rodzinnego albo skorzystać z opieki nocnej i świątecznej. Podobny system funkcjonuje już w SPSK nr 4 w Lublinie. - Personel od razu wie, kim się w pierwszej kolejności zająć - mówi Marta Podgórska, rzeczniczka SPSK nr 4. - Niektórzy pacjenci nie rozumieją jednak zasad funkcjonowania systemu. Skarżą się na długie oczekiwanie. A przecież jest wiele nagłych wypadków, którymi trzeba się zająć od razu. Ci w lepszym stanie muszą poczekać.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
lotosik / 29 lutego 2016 r. o 03:32
0

Właśnie najgorsza rzeczą jest, gdy mamy jeden szpital, w którym jest zawsze wiele osób do przyjecia. Lepiej zapobiegać pewnym przypadkom jak np zle samopoczuje lub zaniedbanie swoje zdrowia i się regularnie badać. Wydaje mi sie, że w pewnym wieku nalezy byc pod stałą opieką specjalistą np. kardiologia warszawa. By na pogotowiu znajdowały sie tylko faktycznie nagłe przypadki.

Avatar
lola / 29 stycznia 2014 r. o 18:10
0

we wloszech od lat są kody z kolorami 

Avatar
Gość / 23 stycznia 2014 r. o 14:10
0

Oznaczenia niewiele dają.Personel może się pomylić i zamiast czerwonej da zieloną.Najczęściej słyszymy śpiewkę ;należały iść do lekarza rodzinnego,a rodzinny popatrzy na ciebie i napiszę coś na odpieprz.Tylko większa liczba sorów rozwiązałaby sytuację.W SPSK1 jest tak ,że lekarz ma dyzur w IP i śpi całą dobę w oddz.Zastanówmy się ,albo płacić i przyjmować ,albo zamknąć i przyjmować planowych pacjentów.

1)<czerwony> Priorytet pierwszorzędny – poszkodowani z najpoważniejszymi obrażeniami, których można jeszcze uratować, muszą otrzymać pomoc w pierwszej kolejności.

Osoba wymagająca natychmiastowej stabilizacji podstawowych czynności życiowych i obejmuje osoby:

- w stanie wstrząsu z dowolnego powodu, - z trudnościami w oddychaniu, - z obrażeniami głowy, którym towarzyszy asymetria źrenic, - dużym krwotokiem wewnętrznym, - dzieci, - kobiety w ciąży,

2) <żółty>Priorytet drugorzędny – poszkodowani ze znacznymi obrażeniami, ale w stanie stacjonarnym utrzymują pomoc w drugiej kolejności.

Osoba wymagająca stałego monitorowania, pomoc medyczną można nieco opóźnić. Kategoria ta obejmuje ofiary z:

- urazami brzucha, - złamaniami otwartymi, - złamaniem uda/miednicy, - rozległymi oparzeniami, - nieprzytomnych z obrażeniami głowy, - ofiary w nieustabilizowanym stanie ogólnym,

3)(zielony) Priorytet trzeciorzędny – poszkodowani, którzy mogą chodzić i mają lżejsze obrażenia, otrzymują pomoc w trzeciej kolejności.

Ranni z:

- małymi złamaniami, - małymi ranami i oparzeniami,

życze powodzenia w pomyleniu czerwonego z zielonym...

1)<czerwony> Priorytet pierwszorzędny – poszkodowani z najpoważniejszymi obrażeniami, których można jeszcze uratować, muszą otrzymać pomoc w pierwszej kolejności.

Osoba wymagająca natychmiastowej stabilizacji podstawowych czynności życiowych i obejmuje osoby:

- w stanie wstrząsu z dowolnego powodu, - z trudnościami w oddychaniu, - z obrażeniami głowy, którym towarzyszy asymetria źrenic, - dużym krwotokiem wewnętrznym, - dzieci, - kobiety ... rozwiń
Avatar
Szczaw i mirabelki / 23 stycznia 2014 r. o 12:45
0

Oznaczenia niewiele dają.Personel może się pomylić i zamiast czerwonej da zieloną.Najczęściej słyszymy śpiewkę ;należały iść do lekarza rodzinnego,a rodzinny popatrzy na ciebie i napiszę coś na odpieprz.Tylko większa liczba sorów rozwiązałaby sytuację.W SPSK1 jest tak ,że lekarz ma dyzur w IP i śpi całą dobę w oddz.Zastanówmy się ,albo płacić i przyjmować ,albo zamknąć i przyjmować planowych pacjentów.

Avatar
pacjent / 23 stycznia 2014 r. o 07:51
0
A lekarze z Krasnickiej tez 6 godzin poczekaja na kopertę
Avatar
Gość / 23 stycznia 2014 r. o 07:21
0

W październiku 2012 roku po wypadku zostałem dowieziony (nie karetką) na oddział ratunkowy i jakoś wtedy nic nie robiły na pani z rejestracji moje tłumaczenie, że dopiero co uczestniczyłem w wypadku w którym samochód uderzył mi w motocykl, że jestem poobijany, nie mogę stać, nie mogę siedzieć i jak się potem okazało ten stan długo się utrzymywał i wymagał długiego leczenia. Tylko, że nikt nie sprawdzał wtedy co komu dolega tylko kazdemu kazali czekać. Ja na pierwsze badanie...... 3 godziny! Wtedy chyba obowiązywał system "czarnej karteczki" czyli albo Pan przede mną z objawami przedzawałowymi, 90 latek ze złamanym biodrem, któremu kazano siedzieć na wózku ponad 2 godziny, no i ja, który może sobie odpuści i zrezygnuje. Aha, no nie miałem czerwonej karteczki wtedy, ale chyba czerwona plama krwi na spodniach z powodu zdartego kolana mogła ją zastąpić, w końcu tęzec nie zna pojęcia "poczekac w kolejce".

W październiku 2012 roku po wypadku zostałem dowieziony (nie karetką) na oddział ratunkowy i jakoś wtedy nic nie robiły na pani z rejestracji moje tłumaczenie, że dopiero co uczestniczyłem w wypadku w którym samochód uderzył mi w motocykl, że jestem poobijany, nie mogę stać, nie mogę siedzieć i jak się potem okazało ten stan długo się utrzymywał i wymagał długiego leczenia. Tylko, że nikt nie sprawdzał wtedy co komu dolega tylko kazdemu kazali czekać. Ja na pierwsze badanie...... 3 godziny! Wtedy chyba obowiązywał system "czarnej karteczk... rozwiń

Avatar
olo / 23 stycznia 2014 r. o 06:46
0

Wreszcie ktoś zaczął myśleć. Od dawna myślałem że takie coś powinno być. Niech skończą się przypadki zgonów osób poważnie potrzebujących pomocy, które są ostatni w kolejce, które czekały w kolejce za tymi z "katarkiem"...

To powinno się wprowadzić w całej Polsce.

Avatar
Gość / 22 stycznia 2014 r. o 23:00
0

Z tego co się orientuję to w triażu nie ma koloru niebieskiego więc te conjamniej 4 godziny czekania to dotyczy tych z zielonym..... Może w końcu skończą się nagminne przypadki kilku tygodniowych urazów lub co się też zdarza wyciskania pryszczy i potem coś boli o 2 w nocy jak będą musieli poczekać z 5 godzin na jakie kolwiek zainteresowanie nimi......

Avatar
żal.pl / 22 stycznia 2014 r. o 19:26
0

Czyli będzie selekcja jak w obozie, przyjdzie jakiś młody znudzony gówniarz i wręczy odpowiednią karteczkę bo mu się tak wydaje. Ja pier... co tu się dzieje w tym żałosnym kraju. A może skoro tak to wprowadzimy według tych karteczek wysokość przymusowej składki na NFZ???

to rozumiem, że podczas wypadków masowych "selekcja" ma nie byc wykonywana tylko maja byc ratowani wszyscy jak leci, kto pierwszy ten lepszy... szkoda ze polowa by po tym umarla a ratowaniby byli ludzie bez bezposredniego zagrozenia zycia.  ehh jak nie wiesz na czym system polega to nie wypowiadaj sie i nie pisz bzdur, bo powiedziec cos zeby powiedziec to zadna filozofia. proponuje zapoznac sie z systemem TRIAGE albo chociażby START i dopiero pozniej sie wypowiadac. system ma być wprowadzony po to żeby w pierwszej kolejności ratować tych co trzeba a nie tych co sie awanturuja bo oni mysla ze jak czekaja i jak juz przyjechali sobie na sor to nalezy im sie pomoc juz tu i teraz. no widac my Polacy tak mamy ze wiecznie nam nic nie pasuje niestety... a ludzie ktorzy zajmuja sie segregacja to ludzie wykwalifikowani i przygotowani i znaja sie na tym wierz mi w 100% lepiej niż ty, i maja z tym stycznosc na codzien, a nie po przeczytaniu artykułu na temat ktorego nie maja bladego pojecia...

to rozumiem, że podczas wypadków masowych "selekcja" ma nie byc wykonywana tylko maja byc ratowani wszyscy jak leci, kto pierwszy ten lepszy... szkoda ze polowa by po tym umarla a ratowaniby byli ludzie bez bezposredniego zagrozenia zycia.  ehh jak nie wiesz na czym system polega to nie wypowiadaj sie i nie pisz bzdur, bo powiedziec cos zeby powiedziec to zadna filozofia. proponuje zapoznac sie z systemem TRIAGE albo chociażby START i dopiero pozniej sie wypowiadac. system ma być wprowadzony po to żeby w pierwszej kolej... rozwiń

Avatar
mm / 22 stycznia 2014 r. o 19:10
0

Czyli będzie selekcja jak w obozie, przyjdzie jakiś młody znudzony gówniarz i wręczy odpowiednią karteczkę bo mu się tak wydaje. Ja pier... co tu się dzieje w tym żałosnym kraju. A może skoro tak to wprowadzimy według tych karteczek wysokość przymusowej składki na NFZ???

Avatar
lotosik / 29 lutego 2016 r. o 03:32
0

Właśnie najgorsza rzeczą jest, gdy mamy jeden szpital, w którym jest zawsze wiele osób do przyjecia. Lepiej zapobiegać pewnym przypadkom jak np zle samopoczuje lub zaniedbanie swoje zdrowia i się regularnie badać. Wydaje mi sie, że w pewnym wieku nalezy byc pod stałą opieką specjalistą np. kardiologia warszawa. By na pogotowiu znajdowały sie tylko faktycznie nagłe przypadki.

Avatar
lola / 29 stycznia 2014 r. o 18:10
0

we wloszech od lat są kody z kolorami 

Avatar
Gość / 23 stycznia 2014 r. o 14:10
0

Oznaczenia niewiele dają.Personel może się pomylić i zamiast czerwonej da zieloną.Najczęściej słyszymy śpiewkę ;należały iść do lekarza rodzinnego,a rodzinny popatrzy na ciebie i napiszę coś na odpieprz.Tylko większa liczba sorów rozwiązałaby sytuację.W SPSK1 jest tak ,że lekarz ma dyzur w IP i śpi całą dobę w oddz.Zastanówmy się ,albo płacić i przyjmować ,albo zamknąć i przyjmować planowych pacjentów.

1)<czerwony> Priorytet pierwszorzędny – poszkodowani z najpoważniejszymi obrażeniami, których można jeszcze uratować, muszą otrzymać pomoc w pierwszej kolejności.

Osoba wymagająca natychmiastowej stabilizacji podstawowych czynności życiowych i obejmuje osoby:

- w stanie wstrząsu z dowolnego powodu, - z trudnościami w oddychaniu, - z obrażeniami głowy, którym towarzyszy asymetria źrenic, - dużym krwotokiem wewnętrznym, - dzieci, - kobiety w ciąży,

2) <żółty>Priorytet drugorzędny – poszkodowani ze znacznymi obrażeniami, ale w stanie stacjonarnym utrzymują pomoc w drugiej kolejności.

Osoba wymagająca stałego monitorowania, pomoc medyczną można nieco opóźnić. Kategoria ta obejmuje ofiary z:

- urazami brzucha, - złamaniami otwartymi, - złamaniem uda/miednicy, - rozległymi oparzeniami, - nieprzytomnych z obrażeniami głowy, - ofiary w nieustabilizowanym stanie ogólnym,

3)(zielony) Priorytet trzeciorzędny – poszkodowani, którzy mogą chodzić i mają lżejsze obrażenia, otrzymują pomoc w trzeciej kolejności.

Ranni z:

- małymi złamaniami, - małymi ranami i oparzeniami,

życze powodzenia w pomyleniu czerwonego z zielonym...

1)<czerwony> Priorytet pierwszorzędny – poszkodowani z najpoważniejszymi obrażeniami, których można jeszcze uratować, muszą otrzymać pomoc w pierwszej kolejności.

Osoba wymagająca natychmiastowej stabilizacji podstawowych czynności życiowych i obejmuje osoby:

- w stanie wstrząsu z dowolnego powodu, - z trudnościami w oddychaniu, - z obrażeniami głowy, którym towarzyszy asymetria źrenic, - dużym krwotokiem wewnętrznym, - dzieci, - kobiety ... rozwiń
Avatar
Szczaw i mirabelki / 23 stycznia 2014 r. o 12:45
0

Oznaczenia niewiele dają.Personel może się pomylić i zamiast czerwonej da zieloną.Najczęściej słyszymy śpiewkę ;należały iść do lekarza rodzinnego,a rodzinny popatrzy na ciebie i napiszę coś na odpieprz.Tylko większa liczba sorów rozwiązałaby sytuację.W SPSK1 jest tak ,że lekarz ma dyzur w IP i śpi całą dobę w oddz.Zastanówmy się ,albo płacić i przyjmować ,albo zamknąć i przyjmować planowych pacjentów.

Avatar
pacjent / 23 stycznia 2014 r. o 07:51
0
A lekarze z Krasnickiej tez 6 godzin poczekaja na kopertę
Avatar
Gość / 23 stycznia 2014 r. o 07:21
0

W październiku 2012 roku po wypadku zostałem dowieziony (nie karetką) na oddział ratunkowy i jakoś wtedy nic nie robiły na pani z rejestracji moje tłumaczenie, że dopiero co uczestniczyłem w wypadku w którym samochód uderzył mi w motocykl, że jestem poobijany, nie mogę stać, nie mogę siedzieć i jak się potem okazało ten stan długo się utrzymywał i wymagał długiego leczenia. Tylko, że nikt nie sprawdzał wtedy co komu dolega tylko kazdemu kazali czekać. Ja na pierwsze badanie...... 3 godziny! Wtedy chyba obowiązywał system "czarnej karteczki" czyli albo Pan przede mną z objawami przedzawałowymi, 90 latek ze złamanym biodrem, któremu kazano siedzieć na wózku ponad 2 godziny, no i ja, który może sobie odpuści i zrezygnuje. Aha, no nie miałem czerwonej karteczki wtedy, ale chyba czerwona plama krwi na spodniach z powodu zdartego kolana mogła ją zastąpić, w końcu tęzec nie zna pojęcia "poczekac w kolejce".

W październiku 2012 roku po wypadku zostałem dowieziony (nie karetką) na oddział ratunkowy i jakoś wtedy nic nie robiły na pani z rejestracji moje tłumaczenie, że dopiero co uczestniczyłem w wypadku w którym samochód uderzył mi w motocykl, że jestem poobijany, nie mogę stać, nie mogę siedzieć i jak się potem okazało ten stan długo się utrzymywał i wymagał długiego leczenia. Tylko, że nikt nie sprawdzał wtedy co komu dolega tylko kazdemu kazali czekać. Ja na pierwsze badanie...... 3 godziny! Wtedy chyba obowiązywał system "czarnej karteczk... rozwiń

Avatar
olo / 23 stycznia 2014 r. o 06:46
0

Wreszcie ktoś zaczął myśleć. Od dawna myślałem że takie coś powinno być. Niech skończą się przypadki zgonów osób poważnie potrzebujących pomocy, które są ostatni w kolejce, które czekały w kolejce za tymi z "katarkiem"...

To powinno się wprowadzić w całej Polsce.

Avatar
Gość / 22 stycznia 2014 r. o 23:00
0

Z tego co się orientuję to w triażu nie ma koloru niebieskiego więc te conjamniej 4 godziny czekania to dotyczy tych z zielonym..... Może w końcu skończą się nagminne przypadki kilku tygodniowych urazów lub co się też zdarza wyciskania pryszczy i potem coś boli o 2 w nocy jak będą musieli poczekać z 5 godzin na jakie kolwiek zainteresowanie nimi......

Avatar
żal.pl / 22 stycznia 2014 r. o 19:26
0

Czyli będzie selekcja jak w obozie, przyjdzie jakiś młody znudzony gówniarz i wręczy odpowiednią karteczkę bo mu się tak wydaje. Ja pier... co tu się dzieje w tym żałosnym kraju. A może skoro tak to wprowadzimy według tych karteczek wysokość przymusowej składki na NFZ???

to rozumiem, że podczas wypadków masowych "selekcja" ma nie byc wykonywana tylko maja byc ratowani wszyscy jak leci, kto pierwszy ten lepszy... szkoda ze polowa by po tym umarla a ratowaniby byli ludzie bez bezposredniego zagrozenia zycia.  ehh jak nie wiesz na czym system polega to nie wypowiadaj sie i nie pisz bzdur, bo powiedziec cos zeby powiedziec to zadna filozofia. proponuje zapoznac sie z systemem TRIAGE albo chociażby START i dopiero pozniej sie wypowiadac. system ma być wprowadzony po to żeby w pierwszej kolejności ratować tych co trzeba a nie tych co sie awanturuja bo oni mysla ze jak czekaja i jak juz przyjechali sobie na sor to nalezy im sie pomoc juz tu i teraz. no widac my Polacy tak mamy ze wiecznie nam nic nie pasuje niestety... a ludzie ktorzy zajmuja sie segregacja to ludzie wykwalifikowani i przygotowani i znaja sie na tym wierz mi w 100% lepiej niż ty, i maja z tym stycznosc na codzien, a nie po przeczytaniu artykułu na temat ktorego nie maja bladego pojecia...

to rozumiem, że podczas wypadków masowych "selekcja" ma nie byc wykonywana tylko maja byc ratowani wszyscy jak leci, kto pierwszy ten lepszy... szkoda ze polowa by po tym umarla a ratowaniby byli ludzie bez bezposredniego zagrozenia zycia.  ehh jak nie wiesz na czym system polega to nie wypowiadaj sie i nie pisz bzdur, bo powiedziec cos zeby powiedziec to zadna filozofia. proponuje zapoznac sie z systemem TRIAGE albo chociażby START i dopiero pozniej sie wypowiadac. system ma być wprowadzony po to żeby w pierwszej kolej... rozwiń

Avatar
mm / 22 stycznia 2014 r. o 19:10
0

Czyli będzie selekcja jak w obozie, przyjdzie jakiś młody znudzony gówniarz i wręczy odpowiednią karteczkę bo mu się tak wydaje. Ja pier... co tu się dzieje w tym żałosnym kraju. A może skoro tak to wprowadzimy według tych karteczek wysokość przymusowej składki na NFZ???