Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 lipca 2019 r.
16:18

Pociągiem z Lublina do Warszawy. Widać postępy na budowie torów [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora drs
163 34 A A

Każdy tydzień przynosi zauważalne postępy na przebudowywanej linii kolejowej łączącej Lublin z Warszawą. Wzdłuż dzielnicy Czuby leżą już szyny pierwszego z dwóch torów, którym wczesną jesienią powinny pojechać pociągi z pasażerami. Coraz wyraźniej widać też przyszły przystanek Lublin Zachód

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na lubelskim odcinku przebudowywanej linii kolejowej do stolicy utwardzona została już podsypka z tłucznia, leżą także betonowe podkłady. Na sporym fragmencie ułożono nawet szyny pierwszego z dwóch torów, który już wczesną jesienią, według zapowiedzi PKP, powinien przyjąć pociągi pasażerskie. Szyny na razie czekają na przytwierdzenie do podkładów.

W miejscu nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód rozstawiono już ścianki peronowe wzdłuż obu torów. Trwają też prace przy przejściu podziemnym łączącym dzielnicę Czuby z peronem między torami i lasem Stary Gaj. Po stronie lasu powstają schody prowadzące do przejścia.

Z dotychczasowych zapowiedzi kolejarzy wynika, że ruch pociągów z Lublina przez Nałęczów, Puławy i Dęblin zostanie przywrócony po jednym torze pod koniec września. Wtedy też prace skoncentrują się na drugim torze.

Na środę Polskie Linie Kolejowe zapowiadały konferencję prasową, na której miały poinformować o pracach na terenie przystanku Lublin Zachód oraz o planach stworzenia kolei aglomeracyjnej. Ostatecznie konferencję odwołano.

Dodajmy, że obok Czubów ma również powstać łącznica, która zepnie linię prowadzącą do Warszawy z linią w kierunku Stalowej Woli. Dzięki temu pociągi towarowe, którym takie połączenie będzie przydatne, nie będą musiały zajeżdżać przed lubelski dworzec główny.

Przy samym dworcu trwają natomiast prace przy budowie podziemnego przejścia łączącego ul. Kunickiego i skwer Chrostowskiej z peronami kolejowymi oraz pl. Dworcowym.

e-Wydanie

Komentarze 34

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 23 lipca 2019 o 16:54
+23
Dramat.!!! Lata budowy, spora kasa i max 160 km/h zamiast jak na innych liniach do 200 km/h!!! Tak zostanie na dziesiątki lat!!! Do tego dla lubelskich wyborców, PKP zafundowało WIATY z blachy falistej zamiast porządnej hali peronowej, ot tak ,żeby im w zimie w oczekiwaniu na zawsze opóźniony pociąg nie było nazbyt komfortowo...Gdzie są władze województwa, posłowie i dziennikarze?! W Radomiu załatwili nawet setki milionów na nikomu niepotrzebne lotnisko!
Avatar
ex_ / 23 lipca 2019 o 17:47
+22
We wrześniu ale 2020 roku. W Nałęczowie nie ma mostu, w Motyczu Leśnym nie ma przejścia pod torami, jest duży wykop... możnaby tak jeszcze wyliczać...
Avatar
Mieszkaniec ze wsi obok / 23 lipca 2019 o 20:09
+21
Panowie z PKP: czy w dwa miesiące rozbierzecie stary wiadukt kolejowy w Czesławicach i w jego miejsce wybudujecie nowy wiadukt ? Czy to samo zrobicie w Piotrowicach ? Tam do dniadzisiejszego nic się nie dzieje, więc jak będą jeździć pociągi ? Dlaczego PIS-owski minister transportu dumnie obwieszcza o sukcesie rządu w budowie tej linii kolejowej ? Robicie z ludzi durniów.
Avatar
Ja / 23 lipca 2019 o 19:40
+21
Jesienią to może i pojedzie pociąg ale z dworca do wiaduktu przy Diamentowej i tyle :)
Avatar
kierowca / 23 lipca 2019 o 18:45
+21
To prawda, PKP gada od rzeczy ! Dzisiaj byłem w Motyczu - przejazd kolejowy. Obok przejazdu - nie ma nasypu kolejowego, nie ma torów, nie ma czegokolwiek, stoją tylko elementy nowego przepustu. Był jeden pracownik, ale siedział na skarpie. Po 2 godzinach - siedział. W tym samym miejscu.
Avatar
Rolnik / 23 lipca 2019 o 18:38
+19
Wypowiedzi PKP o tym, iż pod koniec września tego roku pojedziemy jedną linią z Lublina przez Nałęczów, Puławy i Dęblin do Warszawy - to jedno wielkie kłamstwo ! Na tej trasie kolejowej w m. Piotrowice, nie ma wiaduktu ! Są tylko przyczółki starego wiaduktu rozwalonego przez ciężarówkę (podniesionym kiprem uderzył w wiadukt) w ubiegłym roku. Czy rozbiorą przyczółki starego wiaduktu i zbudują nowy w dwa miesiące ? Bzdura !!!! Ale tak gadają bo PIS-owski minister transportu już zameldował premierowi o kolejnym sukcesie. Przed wyborami.
Avatar
Beka z pseudodziennikarza / 23 lipca 2019 o 16:43
+18
Szybka kolej - czyli podniesienie max prędkości ze 130 na 160...HAHAHA, PANIE PSEUDOREDAKTORZE, POJEZDZIJ PAN TROCHĘ PO SWIECIE I SIE DOWIEDZ, CO TO JEST SZYBKA KOLEJ, A NIE BEZMYŚLNIE POWTARZASZ PROPAGANDĘ PKP I RZĄDU...SZYBKA TO TA KOLEJ BY BYŁA...W LATACH 30!
Avatar
Gość / 23 lipca 2019 o 18:48
+17
Linię rzeczywiście wybudowano prawie 150 lat temu w 2 lata, ale prędkość pociągu wynosiła wtedy 37,5 km/godz a podróż trwała 7 godzin.. Natomiast w latach 70 Ekspres Bystrzyca pokonywał trasę z Lublina do Warszawy w czasie poniżej 2 godzin.
Avatar
Japolan / 23 lipca 2019 o 16:53
+17
Rewelacja: szybka kolej na szynach, które czekają na to, by ktoś (być może dziennikarz z Lublina) połączył je z podkładami (oby tylko nie były to tak zwane podkłady kosmetyczne). Łącznicę obok Starego Gaju (a nie Czubów!) odtworzą), bo w latach 1970-tych ją zlikwidowano. Właśnie wewnątrz "trójkąta między torami" blisko Starego Gaju powinien powstać dworzec kolejowy (bo tam byłyby możluwe różne kierunki i warianty podróżowania). Po co komu przystanek kolejowy blisko przystanku kolejowego "Stasin (Polny)" - w didatku przystanek bez dojazdu (zwłaszcza komunikacją miejską)???
Rewelacja: szybka kolej na szynach, które czekają na to, by ktoś (być może dziennikarz z Lublina) połączył je z podkładami (oby tylko nie były to tak zwane podkłady kosmetyczne). Łącznicę obok Starego Gaju (a nie Czubów!) odtworzą), bo w latach 1970-tych ją zlikwidowano. Właśnie wewnątrz "trójkąta między torami" blisko Starego Gaju powinien powstać dworzec kolejowy (bo tam byłyby możluwe różne kierunki i warianty podróżowania). Po co komu przystanek kolejowy blisko przystanku kolejowego "Stasin (Polny)" - w didatku przyst... rozwiń
Avatar
Gość / 23 lipca 2019 o 22:59
+15
No to 6 kilometrów w przeciągu 5 lat już mamy , pozostało jeszcze około 140 km - tempo zajob*ste
Avatar
Borubar / 19 sierpnia 2019 o 15:49
+3
Bardzo proszę o dokładne opisanie marszruty przyszłego pieszego pasażera PKP z 1 walizką na przystanek Lublin Zachodni od przystanku końcowego MPK przy Granitowej, żebym się nie zgubił.
Avatar
Gość / 25 lipca 2019 o 04:21
+10
W XIX wieku tą trasę wybudowano w 4 lata. A ile lat trwa już jej remont w XXI wieku?
Avatar
ANTYGŁUPEK / 24 lipca 2019 o 20:06
+8
NAJGORSZE JEST,ŻE NIE BĘDZIE TO LINIA SZYBKICH PRĘDKOŚCI, CZYLI 1 GODZINA DO WARSZAWY, PO DRUGIE, REMONT TEJ TRASY I OTWIERANA EKSPRESÓWKA, SPOWODUJE ODPŁYW POTENCJALNYCH PODRÓŻNYCH!!DZIWI,ŻE TE REMONT,JAK NAJBARDZIEJ POTRZEBNY, ODDALA NAS JEDNAK OD:WŁOCH, FRANCJI, HISZPANII, NIEMIEC,TAM DALEKIE TRASY OBSŁUGUJĄ POCIĄGI DUŻYCH PRĘDKOŚCI!!
Avatar
marrek / 24 lipca 2019 o 13:48
+7
Po otwarciu nowoczesnej linii z Lublina do Stalowej Woli powinni tamtędy puścić bezpośrednie pociągi do Krakowa. PKP się ośmieszy jeżeli z powrotem pociągi pojadą do Krakowa przez Radom, nadrabiając dodatkowe 180 km.
NIE i TAK ośmieszy się. Więc powinna puścić przez Stalową i Radom  Puławski Rycki też chce mieć dostęp poprzez kolej do Małopolski. PLK się ośmiesza nie przebudowywując linii LK 68 tak żeby były dwa tory zelektryfikowane. 
Avatar
Mors / 24 lipca 2019 o 11:41
+11
Po otwarciu nowoczesnej linii z Lublina do Stalowej Woli powinni tamtędy puścić bezpośrednie pociągi do Krakowa. PKP się ośmieszy jeżeli z powrotem pociągi pojadą do Krakowa przez Radom, nadrabiając dodatkowe 180 km.
Avatar
Gość / 24 lipca 2019 o 09:02
+13
Skoro odwołali konferencję na temat postępu prac to chyba nie jest tak kolorowo jak to przedstawiacie. 
Avatar
bunnyhop / 24 lipca 2019 o 08:23
+10
Ale siejecie wrogą propagandę! Że niby wiaduktów nie ma? A po co one, skoro pociąg będzie leciał 160km/h to dziurę przeskoczy, pasażerowie nawet nic nie poczują.
Avatar
WD40 / 24 lipca 2019 o 07:53
+9
W temacie szybkiej kolei warto przypomnieć że 150 lat temu na tej trasie pociągi mogły kursować 160 km/h a czas dojazdu do Wawy ok 2h .  Budowa tej trasy Warszawa - Lublin od podstaw trwała 150 lat temu 2 lata. To pokazuje miejsce w jakim się obecnie znajdujemy
Warto przypomnieć powiadasz no to przypomnij na podstawie jakich informacji masz takie dane ? Podaj źródło ? Czy tylko piszesz żeby pisać bo żeby rozwinąć 160 km /h musi być odpowiednia infrastruktura i mało mi się chce w to wierzyć że taka była 150lat temu więc nie pisz głupot nie mając pokrycia w odpowiednich źródłach
 A no tak sie sklada za po tych torach na poczatku XX wieku niektore  lokomotywy parowe mogly jechac 160 km/h. I takie predkosci byly tam osiagane odcinkowo. 
 A no tak sie sklada za po tych torach na poczatku XX wieku niektore  lokomotywy parowe mogly jechac 160 km/h. I takie predkosci byly tam osiagane odcinkowo.  rozwiń
Avatar
HI / 24 lipca 2019 o 07:36
+1
przez Lubartów i Parczew jedzie się dużo lepiej niż przez Dęblin! Mniej hołoty! Dęblin to wiocha,koło Ryk, gdzie psy du..ami szczekają, a krowy walą placki na ulicach!Jaka to metropolia? Chamów tam bez liku!
 Więcej, niż u Was?
Avatar
Gość / 24 lipca 2019 o 07:23
-2
Przystanek nazywa się Lublin Zachdoni.