Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 listopada 2018 r.
19:18

Kierowca MPK Lublin nie patrzył na ulicę. Pasażer zrobił mu zdjęcie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 28 A A

Kierowca trolejbusu wiózł pasażerów wpatrzony w telefon komórkowy. Po skardze naszego Czytelnika trafił na dywanik. MPK zapewnia, że nie będzie tolerować takiej jazdy. W tym roku do Zarządu Transportu Miejskiego wpłynęło już 12 skarg na kierowców używających telefonów za kierownicą

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na kierowcę zajętego telefonem trafił nasz Czytelnik, który wsiadł w trolejbus linii 154. – Zauważyłem z daleka w lusterku, że kierowca bez przerwy patrzy nie na ulicę, lecz gdzieś poniżej. Na al. Unii Lubelskiej trwało to przez czas przejazdu ok. 150 m – opisuje pasażer. – Ponieważ zaraz miałem wysiadać, podszedłem pod kabinę i zobaczyłem, że kierowca w prawej ręce trzyma telefon komórkowy i patrzy się w niego zamiast na drogę, wykonując na telefonie jakieś czynności.

Nasz Czytelnik zrobił zdjęcie kierowcy i wysłał do naszej redakcji. Sprawą zajęło się już Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjnego. Przełożeni kierowcy zabezpieczyli i przejrzeli nagrania z kamer zarejestrowanych w trolejbusie.
Skarga okazała się zasadna.

– W MPK nie ma przyzwolenia na takie zachowania. Kierowca został upomniany i przeprowadzono z nim rozmowę dyscyplinującą – stwierdza Weronika Opasiak, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. – Każde zachowanie kierowcy, które naraża pasażerów na niebezpieczeństwo, jest naganne i karane.

Nie był to jedyny taki przypadek. – Za pierwszym razem, jak zwróciłem uwagę to kierowca mnie jeszcze „objechał”, że się czepiam. Następnym razem zadzwoniłem do MPK gdzie mi powiedziano, że z kierowcą zostanie przeprowadzona rozmowa – twierdzi nasz Czytelnik, którego zdaniem MPK i Zarząd Transportu Miejskiego nie radzą sobie z tym problemem.

– Od początku roku wpłynęło do nas 12 skarg na kierowców, którzy podczas jazdy używali telefonów komórkowych, z czego 6 było zasadnych – przyznaje Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego i zapewnia, że stale prowadzone są kontrole pracy kierowców. – Wszystkie sytuacje, zaobserwowane jak i zgłaszane przez pasażerów, są wnikliwie analizowane. Zwracamy się ponadto do wszystkich przewoźników o rygorystyczne przestrzeganie zasad, a w przypadku łamania prawa o wyciąganie konsekwencji wobec kierujących pojazdami.

W sześciu przypadkach zgłoszonych przez pasażerów okazało się, że kierowca używał zestawu słuchawkowego. – W naszej ocenie uwaga kierowcy powinna być skupiona na prowadzeniu pojazdu, obserwacji otoczenia oraz na pasażerach znajdujących się wewnątrz pojazdu i oczekujących na przystankach, stąd nawet używanie telefonów komórkowych z zestawami powinno być ograniczone przez kierowców do niezbędnego minimum – dodaje Góźdź.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Kierowca / 14 listopada 2018 r. o 21:05
+19
Uprzejmie donoszę (na siebie) że spojrzałem w lusterko wsteczne w czasie jazdy, że spoglądam na monitorek co się dzieje z odbierakami, że napiłem się wody (więc mam kaca - autentyczna skarga swego czasu), że jeżdżę bez wymaganej przerwy bo ZTM nie potrafi ułożyć rozkładów. To wszystko też wpływa na bezpieczeństwo pasażerów - oczekuje kary
Avatar
policjant / 14 listopada 2018 r. o 19:30
+15
Taki to tylko do zwolnienia. Zagraża życiu pasażerów.
Avatar
Gość / 15 listopada 2018 r. o 06:40
+11
kierowcy wpatrujący się w komórkę w czasie jazdy to norma..zresztą nie tylko oni...piesi idący ścieżką rowerową też wpatrują się w komórkę...rowerzyści jadący rowerem też wpatrują się w komórkę..takie czasy...tak będzie dopóki jeden z drugim nie narobią jakiegoś nieszczęścia..tylko wtedy się nauczą..żadne apele nie pomogą...
Avatar
. / 15 listopada 2018 r. o 00:05
+10
Więcej im dajcie zarobić a problemu nie będzie, a nie traktujecie ich jak psy :/
 Niska płaca i ciężki grafik nie zwalniają z odpowiedzialności i przestrzegania przepisów.
Avatar
. / 15 listopada 2018 r. o 00:01
+10
No zuch obywatel.Brawo,brawo.Szkoda że musiał anonimowo wysiąść i opuścić autobus.Być może straciliśmy okazję poznać bohatera.
Anonimowe skargi są dlatego, żeby się nie użerać z ludźmi, do których nie dociera, jak wielkim niebezpieczenstwem w ruchu drogowym jest kierowca obsługujący telefon.
Avatar
. / 14 listopada 2018 r. o 23:51
+8
Rób kapusiu jeden zdjęcia kierowcom samochodów osobowych - bo w ciągu ostatnich 5lat tylko 2 kierowców autobusów miejskich spowodowało wypadki w których ktoś ucierpiał, a kierowcy osobówek przez te lata zabiło kilkadziesiąt osób na przejściach i samych siebie!!!!!
To nie kapuś tylko rozsądny, przewidujący człowiek. Trzeba piętnować lekkomyślność wszystkich kierowców, w tym również MPK. Sama niejednokrotnie widziałam takie skandaliczne rozmowy przez telefon w czasie jazdy - brawura, za którą ktoś może zapłacić zdrowiem lub życiem.
Avatar
Gość / 15 listopada 2018 r. o 06:00
+5
A jak tysiące kobiet w swoich osobówkach robi to samo to już donosiciel nie robi ich zdjęć i nie wysyła do gazet??
 Na tym zdjęciu to pikuś. Widziałem  damę zjeżdżającą w lewo ze skrzyżowania. Telefon przy lewym  uchu barkiem przytrzymywany, lewą ręką prowadzi, prawą zmienia biegi i ciekawe czy ogarnia wszystko, kierunkowskaz, lusterka, sprzęgło, sytuację na drodze i jeszcze jakieś sprawy omawiane przez telefon ....
Avatar
. / 15 listopada 2018 r. o 08:19
+3
Uprzejmie donoszę (na siebie) że spojrzałem w lusterko wsteczne w czasie jazdy, że spoglądam na monitorek co się dzieje z odbierakami, że napiłem się wody (więc mam kaca - autentyczna skarga swego czasu), że jeżdżę bez wymaganej przerwy bo ZTM nie potrafi ułożyć rozkładów. To wszystko też wpływa na bezpieczeństwo pasażerów - oczekuje kary
Co za kpiny. Naprawdę Pan nie odróżnia braku przerw (wina pracodawcy) i napicia się paru łyków wody na przystanku od rozmowy przez telefon w czasie jazdy?
Avatar
Gość / 14 listopada 2018 r. o 19:32
+3
A czy MPK zgłosiła sprawę na policję wraz z materiałem video??
Avatar
. / 15 listopada 2018 r. o 09:12
+2
Bardzo mądrze postąpił od cholery, chłopie zrób fotkę i zwróć uwagę, a nie donoszisz bo ty wysiadziesz a on za chwilę kogoś potrąci!!! Brak ci odwagi!!!???
Jasiu, zgadzam się, że trzeba zwracać uwagę. Ale miej świadomość, że część kierowców taka uwaga tylko rozsierdzi i wcale nie bądą potem bardziej skupieni na jeździe. Oni uważają, że pasażer "się czepia" i zawraca głowę w czasie jazdy. Do wściekłości takich kierowców dołączy część pasażerów, którzy się spieszą i też nie chcą dyskusji kosztem postoju. Należałoby zmienić mentalność kierowców, żeby nie sięgali po telefon w czasie jazdy - może ta dyskusja coś da.
Jasiu, zgadzam się, że trzeba zwracać uwagę. Ale miej świadomość, że część kierowców taka uwaga tylko rozsierdzi i wcale nie bądą potem bardziej skupieni na jeździe. Oni uważają, że pasażer "się czepia" i zawraca głowę w czasie jazdy. Do wściekłości takich kierowców dołączy część pasażerów, którzy się spieszą i też nie chcą dyskusji kosztem postoju. Należałoby zmienić mentalność kierowców, żeby nie sięgali po telefon w czasie jazdy - może ta dyskusja coś da. rozwiń
Avatar
Henio / 15 listopada 2018 r. o 09:31
+1
Wozi, wozi. Własne dzieci.
Avatar
. / 15 listopada 2018 r. o 09:12
+2
Bardzo mądrze postąpił od cholery, chłopie zrób fotkę i zwróć uwagę, a nie donoszisz bo ty wysiadziesz a on za chwilę kogoś potrąci!!! Brak ci odwagi!!!???
Jasiu, zgadzam się, że trzeba zwracać uwagę. Ale miej świadomość, że część kierowców taka uwaga tylko rozsierdzi i wcale nie bądą potem bardziej skupieni na jeździe. Oni uważają, że pasażer "się czepia" i zawraca głowę w czasie jazdy. Do wściekłości takich kierowców dołączy część pasażerów, którzy się spieszą i też nie chcą dyskusji kosztem postoju. Należałoby zmienić mentalność kierowców, żeby nie sięgali po telefon w czasie jazdy - może ta dyskusja coś da.
Jasiu, zgadzam się, że trzeba zwracać uwagę. Ale miej świadomość, że część kierowców taka uwaga tylko rozsierdzi i wcale nie bądą potem bardziej skupieni na jeździe. Oni uważają, że pasażer "się czepia" i zawraca głowę w czasie jazdy. Do wściekłości takich kierowców dołączy część pasażerów, którzy się spieszą i też nie chcą dyskusji kosztem postoju. Należałoby zmienić mentalność kierowców, żeby nie sięgali po telefon w czasie jazdy - może ta dyskusja coś da. rozwiń
Avatar
pasażer / 15 listopada 2018 r. o 09:11
-2
Ale doczekaliśmy po stu latach niepodległości pokolenia kapusiów. Mam nadzieję że nastepnym razem temu kapusiowi pęknie ekran komórki. Pewnie w domu też donosi że tata sika do zlewu a mama spotyka się z sąsiadem. Wredna menda.
Avatar
Jaś / 15 listopada 2018 r. o 08:55
-4
Bardzo mądrze postąpił od cholery, chłopie zrób fotkę i zwróć uwagę, a nie donoszisz bo ty wysiadziesz a on za chwilę kogoś potrąci!!! Brak ci odwagi!!!???
Avatar
Gość / 15 listopada 2018 r. o 08:41
+1
Korzystanie z telefonu w czasie jazdy jest zabronione i nikogo nie można usprawiedliwiać. Brawo dla tego pasażera który prawidłowo zareagował. Sprawa jest jasna i reakcja MPK jest prawidłowa
Avatar
pasażer / 15 listopada 2018 r. o 08:40
+1
dziś przed 7.30 na Racławickich nr boczny 9121 pan kierowca rozmawiał przez telefon w trakcie jazdy - niewiele trzeba, żeby w porannym korku ktoś kogoś stuknął
Avatar
. / 15 listopada 2018 r. o 08:19
+3
Uprzejmie donoszę (na siebie) że spojrzałem w lusterko wsteczne w czasie jazdy, że spoglądam na monitorek co się dzieje z odbierakami, że napiłem się wody (więc mam kaca - autentyczna skarga swego czasu), że jeżdżę bez wymaganej przerwy bo ZTM nie potrafi ułożyć rozkładów. To wszystko też wpływa na bezpieczeństwo pasażerów - oczekuje kary
Co za kpiny. Naprawdę Pan nie odróżnia braku przerw (wina pracodawcy) i napicia się paru łyków wody na przystanku od rozmowy przez telefon w czasie jazdy?
Avatar
Gość / 15 listopada 2018 r. o 08:13
0
Czyli robi to co masa kierowców. Wystarczy spojrzeć po samochodach. Zwłaszcza kobiety...
Avatar
zxc / 15 listopada 2018 r. o 07:37
+2
A jak tysiące kobiet w swoich osobówkach robi to samo to już donosiciel nie robi ich zdjęć i nie wysyła do gazet??
 Te tysiące kobiet nie wozi pasażerów...
Avatar
Gość / 15 listopada 2018 r. o 06:40
+11
kierowcy wpatrujący się w komórkę w czasie jazdy to norma..zresztą nie tylko oni...piesi idący ścieżką rowerową też wpatrują się w komórkę...rowerzyści jadący rowerem też wpatrują się w komórkę..takie czasy...tak będzie dopóki jeden z drugim nie narobią jakiegoś nieszczęścia..tylko wtedy się nauczą..żadne apele nie pomogą...
Zobacz wszystkie komentarze 28

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zabrakło sił na skuteczną pogoń. Pszczółka Polski Cukier przegrywa z białoruskim BC Horizont Mińsk w EuroCup [zdjęcia]
galeria

Zabrakło sił na skuteczną pogoń. Pszczółka Polski Cukier przegrywa z białoruskim BC Horizont Mińsk w EuroCup [zdjęcia]

Tym razem Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS Lublin nie udało się zaliczyć efektownego powrotu. Lublinianki przegrały na własnym parkiecie w swoim trzecim starciu w EuroCup z białoruskim BC Horizont Mińsk 50:62. Nie można jednak myśleć o zwycięstwie, kiedy brakuje obrony, a atak kuleje

Premiera spektaklu "Lekko mówiąc" w Chatce Żaka
4 listopada 2021, 19:30

Premiera spektaklu "Lekko mówiąc" w Chatce Żaka

W czwartek, 4 listopada o godz. 19.30 w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) odbędzie się premiera spektaklu "Lekko mówiąc" w wykonaniu Grupy Tanecznej "zMYsł".

Lublin: A jednak można budować drogę bez wycinki jedynego dużego drzewa. Urząd zmienił zdanie

Lublin: A jednak można budować drogę bez wycinki jedynego dużego drzewa. Urząd zmienił zdanie

Urząd Miasta zrezygnował z wycinki sporego dębu pod budowę drogi dla rowerów. Dopiero wtedy, gdy opisaliśmy sprawę, a mieszkańcy wzięli drzewo w obronę, urzędnicy dostrzegli w nim „bardzo wartościowy okaz”

Kraśnik: Odbiorą trawę i liście przez siedem miesięcy w roku

Kraśnik: Odbiorą trawę i liście przez siedem miesięcy w roku

Odpady zielone będą odbierane od kraśniczan mieszkających w domach jednorodzinnych przez 7 miesięcy w roku. Radni, którzy dzisiaj zajmowali się tym tematem, jednogłośnie uchwalili zaproponowane przez burmistrza zmiany

60 lat minęło jak jeden dzień. SP 29 w Lublinie świętuje, sadząc dąb pamięci [zdjęcia]
galeria

60 lat minęło jak jeden dzień. SP 29 w Lublinie świętuje, sadząc dąb pamięci [zdjęcia]

Była już wystawa portretów patrona i poświęcenie nowego sztandaru szkoły. Teraz przyszedł czas na zasadzenie dębu 60-lecia. Szkoła Podstawowa nr 29 im. Adama Mickiewicza świętuje w tym roku szkolnym jubileusz powstania

Taryfa zatwierdzona. Mieszkańcy zapłacą więcej za wodę i ścieki

Taryfa zatwierdzona. Mieszkańcy zapłacą więcej za wodę i ścieki

Będą nowe stawki za wodę i ścieki. Wody Polskie zatwierdziły wniosek bialskiej spółki wodociągowej dopiero za czwartym razem. Zapłacimy więcej, ale nie w takim stopniu, jak pierwotnie chciał Wod-Kan.

Lublin: Budowy nowych dróg mogą ruszyć wiosną

Lublin: Budowy nowych dróg mogą ruszyć wiosną

Jeszcze w listopadzie, jak zapowiada Ratusz, ogłoszone mogą być przetargi na budowę dróg, na które miasto dostało pieniądze z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Premiera widowiska "Nie gniewaj się na mnie Polsko" w Teatrze Muzycznym
11 listopada 2021, 18:00

Premiera widowiska "Nie gniewaj się na mnie Polsko" w Teatrze Muzycznym

W czwartek, 11 listopada o godz. 18 w Teatrze Muzycznym w Lublinie będzie miała miejsce premiera wyjątkowego widowiska z okazji Narodowego Święta Niepodległości - "Nie gniewaj się na mnie Polsko".

Papierosy za grube miliony płynęły przez Bug. Gangi przemytników rozbite

Papierosy za grube miliony płynęły przez Bug. Gangi przemytników rozbite

Strażnicy graniczni rozbili dwa gangi przemytników papierosów. Śledczy zajmujący się sprawą postawili przed sądem 19 osób. Oskarżeni mieli przemycić towar wart miliony złotych.

Piłkarki GKS Górnik Łęczna wracają do ligowej rywalizacji

Piłkarki GKS Górnik Łęczna wracają do ligowej rywalizacji

Górnik Łęczna w sobotę podejmie Rekord Bielsko-Biała

Myśliwski pies pogryzł daniele na prywatnej posesji. "Myśliwi nie zostaną ukarani"

Myśliwski pies pogryzł daniele na prywatnej posesji. "Myśliwi nie zostaną ukarani"

Myśliwski pies pogryzł daniele na prywatnej posesji w Leszczance. Jedno ze zwierząt nie przeżyło. Myśliwi tłumaczą, że trwało polowanie. Jednak sprawę wyjaśnia policja.

"Nie można ulegać bezprawiu. Polska nie powinna zapłacić ani złotówki". Ziobro o karach za działanie Izby Dyscyplinarnej
film

"Nie można ulegać bezprawiu. Polska nie powinna zapłacić ani złotówki". Ziobro o karach za działanie Izby Dyscyplinarnej

Warszawa. - Nie można ulegać bezprawiu. Polska nie powinna zapłacić ani złotówki - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, komentując wczorajszą decyzję TSUE o nałożeniu na Polskę kar w wysokości miliona euro dziennie za dalsze działanie nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Polski Cukier Pszczółka Start Lublin chce wreszcie wygrać w hali Globus

Polski Cukier Pszczółka Start Lublin chce wreszcie wygrać w hali Globus

Polski Cukier Pszczółka Start Lublin w piątek zmierzy się ze Spójnią Stargard. Kibice „czerwono-czarnych” wciąż czekają na pierwszy triumf w hali Globus

Lublin: Nowe miejsce dla tych seniorów, którzy nie chcą siedzieć w domu

Lublin: Nowe miejsce dla tych seniorów, którzy nie chcą siedzieć w domu

2 listopada ruszą zapisy do nowego klubu seniora otwieranego przez miasto na Wieniawie. Będzie tutaj można korzystać m.in. z nauki języka angielskiego. Wszystkie zajęcia będą bezpłatne.

Plenerowe Zaduszki Poetyckie w Puławach
4 listopada 2021, 17:00

Plenerowe Zaduszki Poetyckie w Puławach

Lokalne zespoły artystyczne z Puław przygotują plenerowe widowisko, które odbędzie się 4 listopada o godz. 17 na placu przed Domem Chemika (ul. Wojska Polskiego 4).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!