Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 sierpnia 2019 r.
9:13

Strajk nauczycieli. W Lublinie większość szkół za. Inaczej jest poza miastem

134 101 A A

Już 2 września, czyli w dniu rozpoczęcia roku szkolnego, nauczyciele będą podejmować decyzję o tym, czy wznowić zawieszony strajk. Z naszych informacji wynika, że większość szkół w Lublinie może powiedzieć „tak”. W mniejszych miejscowościach regionu nie jest to takie oczywiste

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W kwietniu nauczyciele w całej Polsce rozpoczęli strajk domagając się wzrostu płac oraz zmian w systemie oświaty. Tuż przed maturami, po 19 dniach akcji, protest został zawieszony, ale tylko do końca wakacji. Przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego zażądali wtedy, by do końca lipca premier zrealizował założenia programu „Szkoła na szóstkę”.

Wśród nich znalazło się m.in. podniesienie wzrostu nakładów na edukację do 5 proc. PKB, odchudzenie podstaw programowych, wzrost wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty oraz zmniejszenie biurokracji w szkołach.

Nieoficjalnie mówi się, że tuż przed końcem wakacji PiS ma zaprezentować nowe propozycje dla nauczycieli. Wszystko po to, by zdecydowana większość z nich podczas referendum strajkowego powiedziała stanowcze „nie”. Gdyby tak się nie stało, to strajk mógłby rozpocząć się już 16 września.

– Nie możemy pozwolić na lekceważenie naszej grupy zawodowej i traktowanie jej jako wroga publicznego numer jeden – uważa jedna z nauczycielek II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie, jedynej szkoły na Lubelszczyźnie, w której nauczyciele w związku ze strajkiem nie klasyfikowali maturzystów. Zrobiła to za nich dyrektor LO. – Oczywiście spoczywają na nas wyjątkowe obowiązki związane z nauczaniem i kształtowaniem młodych ludzi, ale nie możemy robić tego charytatywnie. Nasze wypłaty są nieadekwatne do wkładu pracy. Musimy zawalczyć o zmiany, a kiedy, jeśli nie tuż przed wyborami? – pyta.

– Byłam rozczarowana zawieszeniem strajku. Uważam, że powinniśmy walczyć wtedy do końca, zwłaszcza, że nasz protest był popierany przez większość rodziców – uważa nauczycielska ze Szkoły Podstawowej nr 51 w Lublinie. – Potem słyszałam wiele szyderstw dotyczących tego, że ugięliśmy się bez spełnienia żądań. Trudne były też cięcia wynagrodzeń za dni, w trakcie których protestowaliśmy. Mimo to w referendum opowiem się za strajkiem.

Nikt z nauczycieli spoza Lublina, których poprosiliśmy o wypowiedź w tej sprawie, nie zdecyduje się na przystąpienie do strajku.

– To nie ma sensu. ZNP znów wywiesi białą flagę, a my tylko bez potrzeby stracimy część dochodów – komentuje anglistka z Biłgoraja.

– Po co strajk? Przecież dostaliśmy już podwyżki. Nie można być aż tak pazernym – przekonuje matematyczka z Zamościa.
Zgodnie z czerwcową nowelizacją ustawy Karta nauczyciela od 1 września 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. średnie wynagrodzenie nauczycieli ma się zwiększyć o 9,6 proc. To druga podwyżka w tym roku – o 5 proc. wynagrodzenie wzrosło od stycznia.

Pensje zasadnicze wzrosną w sumie od 244 zł brutto do 334 zł brutto, a podczas kwietniowego strajku nauczyciele żądali po 1000 zł podwyżki.

Od 1 września 2019 r. wynagrodzenie zasadnicze wyniesie brutto:

• nauczyciela stażysty – 2 782 zł (wzrost o 244 zł brutto)
• nauczyciela kontraktowego – 2 862 zł (wzrost o 251 zł brutto)
• nauczyciela mianowanego – 3 250 zł (wzrost o 285 zł brutto)
• nauczyciela dyplomowanego – 3 817 zł (wzrost o 334 zł brutto).

e-Wydanie

Komentarze 101

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 sierpnia 2019 o 10:10
+34
Wrócą zmęczeni po 2 miesięcznych w pełni płatnych wakacjach to trzeba będzie jeszcze z miesiąc odpocząć. Przebrać się za krowę , pograć na gitarze. Rynsztok i dno społeczne. PIS powinien w czasie wakacji zwolnić wszystkich nauczycieli , zlikwidowac kartę nauczyciela i zatrudniach od nowa na nowych zasadach. Gwarantuje że chętnych na te posady nawet bez przywilejów było by dużo. Przywileje nauczycieli to patologia systemu
Avatar
Nowakowski / 14 sierpnia 2019 o 09:56
+27
Dziwne że przez 8 lat rządów PO było im dobrze a teraz nagle strajk dwa razy w roku, mimo podwyżek.
Avatar
Gość / 14 sierpnia 2019 o 10:19
+25
To tak jakby napluli w twarz 90% społeczeństwa które nie ma 2 miesięcy wakacji , zarabia mniej , pracuje ciężko, nie ma przywilejów.
Avatar
ddd / 14 sierpnia 2019 o 09:48
+18
Tu nie chodzi tylko o płace, działacze ZNP i OPZZ to w dużej liczbie działacze byłej PZPR, potem SLD, a teraz tzw. L(gbt)wicy. Dlatego nie strajkowali jak w czasie rzadów SLD i PO praktycznie głodowali. Strajkowali zawsze jak doszła do władzy prawica. TYLKO DZIECI ŻAL
Avatar
Rodzic / 14 sierpnia 2019 o 12:15
+15
Znieść kartę nauczyciela. Niech pracują po 40 godzin w tygodniu i urlop 26 dni. A czemu biedni nauczyciele nie strajkowalii w weekend i teraz w okres wakacji?? Co teraz zarabiają dobrze a w czasie trwania roku szkolnego tylko dobrze w soboty i niedziele. Kpina. Nie pasuje to proszę iść do innej pracy nikt nikogo nie trzyma w szkole.
Avatar
NIEUCZYCIEL / 14 sierpnia 2019 o 10:11
+15
Platforma z Nowoczesną wygra najbliższe wybory i będą podwyżki dla nauczycieli o 100%. Przy okazji zlikwidują całkowicie 500plus, XIII emeryturę, pomoc dla niepełnosprawnych i wszystkie pozostałe programy socjalne. NAJWAŻNIEJSI SĄ NAUCZYCIELE.
Avatar
Ona / 14 sierpnia 2019 o 15:16
+13
Co im da strajk tuż przed wyborami, pis wie że 3/4 nauczycieli to lewaki i że i tak na nich nie zagłosują:)
Avatar
Arc / 14 sierpnia 2019 o 09:46
+13
Jak im mało to czego nie przejdą do innej pracy? Będą mieli w Lublinie na pewno więcej niż 3000 brutto i więcej wolnego :) BANDA DARMOZJADÓW - NIC NIE POTRAFIĄ ZROBIĆ ZE SWOIM ŻYCIEM, ZERO KREATYWNOŚCI
Avatar
Gość / 14 sierpnia 2019 o 11:45
+12
Powiat kraśnicki ,oświadczenia majątkowe nauczycielek Radnej Powiatu,Członka Zarządu Powiatu.Zarobki za 2018 rok wg oświadczeń majątkowych około 70 tysięcy złotych.Nie są to stanowiska funkcyjne,wynagrodzenie tylko z jednego etatu.Mało.???? wam.
Avatar
Wer / 14 sierpnia 2019 o 10:29
+11
Nauczyciele za strajk pieniędzy nie dostali. Honoru!!! Słownik nie gryzie.
Avatar
fgh / 6 dni temu o 16:45
0
nauczyciela stażysty – 2 782 zł (wzrost o 244 zł brutto) • nauczyciela kontraktowego – 2 862 zł (wzrost o 251 zł brutto) • nauczyciela mianowanego – 3 250 zł (wzrost o 285 zł brutto) • nauczyciela dyplomowanego – 3 817 zł (wzrost o 334 zł brutto). Jeśli wierzyć tej tabeli to uważam ,że stażysta bierze całkiem nieżle zwłaszcza taki ,co to ukończył studia trybem zaocznym ,zieloniutki jak trawka na wiosnę ,bez praktyki ,doświadczenia itp .za to nauczyciel dyplomowany powinien w stosunku do stażysty zarabiać dużo więcej. A najbardziej krzyczą o strajku własnie stażyści  dodać należy dodatek za wysługę lat - po 20 latach pracy czyli w wieku ok 44 lata 20 % czyli dodatkowo 760 zł, dodatek za wychowawstwo - o ile pamięć mnie nie myli to od września ma wynosić 400 zł za miesiąc no i motywacyjny ok. 10% czyli 380 zł razem prawie 5,5 tys. no to jak na Polskę wschodnią to chyba nie najgorzej 
nauczyciela stażysty – 2 782 zł (wzrost o 244 zł brutto) • nauczyciela kontraktowego – 2 862 zł (wzrost o 251 zł brutto) • nauczyciela mianowanego – 3 250 zł (wzrost o 285 zł brutto) • nauczyciela dyplomowanego – 3 817 zł (wzrost o 334 zł brutto). Jeśli wierzyć tej tabeli to uważam ,że stażysta bierze całkiem nieżle zwłaszcza taki ,co to ukończył studia trybem zaocznym ,zieloniutki jak trawka na wiosnę ,bez praktyki ,doświadczenia itp .za to nauczyciel dyplomowany powinien w stosunku do stażysty zarabiać dużo więcej. A najbardziej krzy... rozwiń
Avatar
ja / 16 sierpnia 2019 o 19:38
0
nauczyciela stażysty – 2 782 zł (wzrost o 244 zł brutto) • nauczyciela kontraktowego – 2 862 zł (wzrost o 251 zł brutto) • nauczyciela mianowanego – 3 250 zł (wzrost o 285 zł brutto) • nauczyciela dyplomowanego – 3 817 zł (wzrost o 334 zł brutto). Jeśli wierzyć tej tabeli to uważam ,że stażysta bierze całkiem nieżle zwłaszcza taki ,co to ukończył studia trybem zaocznym ,zieloniutki jak trawka na wiosnę ,bez praktyki ,doświadczenia itp .za to nauczyciel dyplomowany powinien w stosunku do stażysty zarabiać dużo więcej. A najbardziej krzyczą o strajku własnie stażyści
nauczyciela stażysty – 2 782 zł (wzrost o 244 zł brutto) • nauczyciela kontraktowego – 2 862 zł (wzrost o 251 zł brutto) • nauczyciela mianowanego – 3 250 zł (wzrost o 285 zł brutto) • nauczyciela dyplomowanego – 3 817 zł (wzrost o 334 zł brutto). Jeśli wierzyć tej tabeli to uważam ,że stażysta bierze całkiem nieżle zwłaszcza taki ,co to ukończył studia trybem zaocznym ,zieloniutki jak trawka na wiosnę ,bez praktyki ,doświadczenia itp .za to nauczyciel dyplomowany powinien w stosunku do stażysty zarabiać dużo więcej. A najbardziej krzyczą o... rozwiń
Avatar
Ewkamarchewka / 15 sierpnia 2019 o 12:06
+1
Mam szczerą nadzieję, że pani Ewkamarchewka nie jest nauczycielem, taka niemiła i pełna złości wobec innych ludzi. Wiem z doświadczenia, kilka osób z mojej rodziny szukało pracy w Lublinie w szkole i przedszkolu. Oferty ofertami a praktyka praktyką
Uspokoję cię, nie jestem. I ułatwię ci zadanie, proszę bardzo, kliknij w linka i otrzymasz oferty pracy, przekaż znajomym, skoro nie potrafią wyguglać sobie: ***s://***kuratorium.lublin.pl/?akc=oft&skip=2&miasto=&id_ogp=0&sk=&id_pows=0&id_gminys=0&wz=+
 Tutaj masz tylko Lublin:    ***s://***kuratorium.lublin.pl/?akc=oft&skip=0&miasto=Lublin&id_ogp=0&sk=&id_pows=0&id_gminys=0&wz=+
 Tutaj masz tylko Lublin:    ***s://***kuratorium.lublin.pl/?akc=oft&skip=0&miasto=Lublin&id_ogp=0&sk=&id_pows=0&id_gminys=0&wz=+ rozwiń
Avatar
Ewkamarchewka / 15 sierpnia 2019 o 12:03
0
Mam szczerą nadzieję, że pani Ewkamarchewka nie jest nauczycielem, taka niemiła i pełna złości wobec innych ludzi. Wiem z doświadczenia, kilka osób z mojej rodziny szukało pracy w Lublinie w szkole i przedszkolu. Oferty ofertami a praktyka praktyką
  Uspokoję cię, nie jestem. I ułatwię ci zadanie, proszę bardzo, kliknij w linka i otrzymasz oferty pracy, przekaż znajomym, skoro nie potrafią wyguglać sobie: ***s://***kuratorium.lublin.pl/?akc=oft&skip=2&miasto=&id_ogp=0&sk=&id_pows=0&id_gminys=0&wz=+
Avatar
Gość / 15 sierpnia 2019 o 10:26
-1
Mam szczerą nadzieję, że pani Ewkamarchewka nie jest nauczycielem, taka niemiła i pełna złości wobec innych ludzi. Wiem z doświadczenia, kilka osób z mojej rodziny szukało pracy w Lublinie w szkole i przedszkolu. Oferty ofertami a praktyka praktyką
Avatar
Ewkamarchewka / 15 sierpnia 2019 o 09:43
+1
Ktore szkoły i przedszkola dysponują etatami?! Bardzo jestem ciekawa dlaczego, skoro to taka okropna praca, w Lublinie etat nauczyciela można znaleźć tylko mając znajomości?
 jeżeli nie przekracza to twoich umiejętności, wejdź na stronę dowolnego kuratorium w Polsce w zakładkę ogłoszenia, może znajdziesz, a jak nie znajdziesz, to pozostań przy tym, przy czym jesteś- bezsensownym komentowaniem
Avatar
Gość / 15 sierpnia 2019 o 08:46
+2
Ktore szkoły i przedszkola dysponują etatami?! Bardzo jestem ciekawa dlaczego, skoro to taka okropna praca, w Lublinie etat nauczyciela można znaleźć tylko mając znajomości?
Avatar
Lbn / 14 sierpnia 2019 o 22:44
+6
A czemu w lipcu i sierpniu nie prowadzili protestu????
Avatar
Gość / 14 sierpnia 2019 o 22:32
+6
Dziwny jest ten artykuł... Nauczyciele maja urlopy, nikt nie wie jakie będą nastroje i tylko na podstawie jakiś pojedynczych wypowiedzi niektórych nauczycieli, niekoniecznie reprezentatywnych dla grona dziennikarze wysuwają wnioski dotyczące, że szkoły chcą strajkować. O tym będzie można pisać dopiero we wrześniu po potencjalnym referendum. Ja osobiście jako nauczyciel drugi raz do strajku nie przystapię.
Avatar
Yyyy / 14 sierpnia 2019 o 20:37
-2
Lepiej dać policjantom, wojskowym itp niż nauczycielom. Głupim narodem łatwiej sterowac
Zobacz wszystkie komentarze 101

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Chcą zbudować przetwórnię mięsa. Będą konsultacje z mieszkańcami

Lublin: Chcą zbudować przetwórnię mięsa. Będą konsultacje z mieszkańcami 0 0

Urząd Miasta zażądał dokładnego raportu o możliwym wpływie na środowisko nowej przetwórni mięsa, którą chce zbudować na Felinie świdnicka firma Polski Drób. Ratusz zapowiada też przeprowadzenie w tej sprawie konsultacji z mieszkańcami

Legia Warszawa - Glasgow Rangers 0:0. Znowu zero z tyłu (wideo)
film

Legia Warszawa - Glasgow Rangers 0:0. Znowu zero z tyłu (wideo) 0 0

Legia Warszawa zremisowała bezbramkowo z Glasgow Rangers w pierwszy spotkaniu IV rundy eliminacji Ligi Europy.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 23.08.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 23.08.2019 0 1

Lublin: Stancja czy akademik? W tych trzech dzielnicach studenci szukają najrzadziej

Lublin: Stancja czy akademik? W tych trzech dzielnicach studenci szukają najrzadziej 2 8

"Cześć, troje studentów szuka mieszkania, najlepiej blisko uczelni, z dobrym dojazdem do centrum". Takie ogłoszenia zasypują w wakacje internet

Zakaz wyrzucania jedzenia. Sklepy nie będą już marnować żywności

Zakaz wyrzucania jedzenia. Sklepy nie będą już marnować żywności 285 4

Od września sklepy powierzchni powyżej 400 mkw. będą miały obowiązek bezpłatnego przekazywania niesprzedanych, ale dobrych jakościowo artykułów spożywczych, organizacjom charytatywnym. Z czasem będą musiały to robić także mniejsze sklepy

Milionowe długi szpitala przy al. Kraśnickiej. Zlikwidują onkologię

Milionowe długi szpitala przy al. Kraśnickiej. Zlikwidują onkologię 264 37

30 września ma zostać zamknięta onkologia w szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie. To jeden z efektów programu naprawczego, który ma pomóc lecznicy w wyjściu z wielomilionowych długów.

Były radny Piotr Dreher w spółce Motor Lublin

Były radny Piotr Dreher w spółce Motor Lublin 0 14

Piotr Dreher, były miejski radny PO, a obecnie dyrektor szpitala neuropsychiatrycznego przy ul. Abramowickiej został nowym członkiem rady nadzorczej spółki Motor Lublin, której większościowym udziałowcem (ponad 93 proc. głosów) jest miasto

Biała Podlaska: Prace w parku Radziwiłłowskim na finiszu

Biała Podlaska: Prace w parku Radziwiłłowskim na finiszu 8 1

Na terenie parku Radziwiłłowskiego większość prac jest już na finiszu. Amfiteatr z zadaszeniem zobaczymy jesienią.

Vintage w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie
24 sierpnia 2019, 11:00

Vintage w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie 0 0

Lubisz modę i sztukę? Czujesz, że czas odświeżyć garderobę? Już w sobotę o godz. 11 w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie zacznie się pierwsza edycja targów Artmodes, na których nie zabraknie ciekawych i wyszukanych ubrań oraz dodatków

Afera w urzędzie miasta. Sprawa trafiła do prokuratury

Afera w urzędzie miasta. Sprawa trafiła do prokuratury 0 10

Niewykluczone, że prokurator będzie musiał przesłuchać m.in. wiceprezydenta, dyrektora departamentu, przewodniczącego związków i wizytatorów kuratorium. Wszystko przez wyciek z komisji konkursowej na dyrektorów szkół

"Czas zakończyć wojnę polsko–polską". Koalicja Obywatelska wystartowała z kampanią w Białej Podlaskiej

"Czas zakończyć wojnę polsko–polską". Koalicja Obywatelska wystartowała z kampanią w Białej Podlaskiej 14 17

– Czas zakończyć polsko –polską wojnę – tymi słowa poseł Stanisław Żmijan (PO) zainaugurował wraz innymi kandydatami z listy Koalicji Obywatelskiej kampanię wyborczą w Białej Podlaskiej.

Maciej Kołodziejczyk (LUK Politechnika Lublin): Nie będziemy kłaniać się w pas

Maciej Kołodziejczyk (LUK Politechnika Lublin): Nie będziemy kłaniać się w pas 0 0

Rozmowa z Maciejem Kołodziejczykiem, trenerem siatkarzy LUK Politechnika Lublin, beniaminka I ligi

Lublin: Wojsko wyprzedaje sprzęt z demobilu. Na liście są 173 pozycje

Lublin: Wojsko wyprzedaje sprzęt z demobilu. Na liście są 173 pozycje 9 0

Samochody, kosiarki, instrumenty muzyczne, pontony. 29 sierpnia Oddział Regionalny Agencji Mienia Wojskowego w Lublinie przeprowadzi pisemny przetarg na sprzedaż powojskowego mienia.

W Lublinie zaświecą nowe neony w ramach akcji NeonArt

W Lublinie zaświecą nowe neony w ramach akcji NeonArt 0 5

25 projektów neonów w ramach akcji NeonArt ma już Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie „Rewiry”.

Konkurs Urzędu Miejskiego na danie z... roślin chronionych. Autorka regulaminu tłumaczy

Konkurs Urzędu Miejskiego na danie z... roślin chronionych. Autorka regulaminu tłumaczy 0 4

Konkurs kulinarny na danie, które powstało na bazie roślin chronionych. Taki zapis znalazł się w regulaminie konkursu współorganizowanego przez Urząd Miejski w Poniatowej (powiat opolski). Burmistrz Poniatowej i autorka regulaminu wyjaśniają, że doszło do pomyłki. Została poprawiona po interwencji mediów

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!