Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 listopada 2020 r.
12:02

Lublin: Jednoślady trafiły do naprawy. Co dalej z Lubelskim Rowerem Miejskim?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 7 A A
Umowa między miastem a Nextbike Polska wygaśnie z końcem roku. Ratusz zakłada, że do tego czasu wybierze nowego operatora, który zapewni działanie rowerów od kwietnia przyszłego roku
Umowa między miastem a Nextbike Polska wygaśnie z końcem roku. Ratusz zakłada, że do tego czasu wybierze nowego operatora, który zapewni działanie rowerów od kwietnia przyszłego roku (fot. Maciej Kaczanowski)

Zabrane z ulic rowery miejskie trafiły do magazynu i mają zostać odnowione przed wiosną – zapowiada Ratusz. Pozostawione na ulicach wypożyczalnie nie będą demontowane, bo także one mają się przydać. Jeszcze w tym miesiącu ogłoszony ma być przetarg na kontynuację Lubelskiego Roweru Miejskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

System publicznych rowerów działał w Lublinie do końca października. Władze miasta zdecydowały, że tym razem nie przedłużą sezonu o miesiąc, jako powód wskazując epidemię. Po sezonie rowery wraz z elektronicznymi terminalami stacji wypożyczających zostały przewiezione do magazynu firmy Nextbike Polska, która jest operatorem systemu na podstawie umowy zawartej z miastem.

– Sprzęty przejdą przegląd techniczny i w zależności od ich stanu będą kwalifikowane jako wymagające serwisu lub uszkodzone bądź zniszczone. Decyzja o ewentualnej utylizacji sprzętu zapada komisyjnie przy udziale przedstawicieli miasta – zapowiada Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. Samorząd Lublina otwarcie przyznaje, że chce wykorzystać te same jednoślady i stacje również w przyszłym roku. – Planowane jest w jak największym stopniu wykorzystanie tych elementów dotychczasowego systemu, które będą mogły być w dalszym ciągu bezpiecznie użytkowane przez rowerzystów.

Umowa między miastem a Nextbike Polska wygaśnie z końcem roku. Ratusz zakłada, że do tego czasu wybierze nowego operatora, który zapewni działanie rowerów od kwietnia 2021 r. W zeszłym tygodniu do planu miejskich przetargów zostało dopisane zlecenie na „kontynuację systemu Lubelskiego Roweru Miejskiego”, a szacunkową wartość kontraktu określono na blisko 4,5 mln zł. Kiedy można się spodziewać przetargu na nowego operatora? – Jeszcze w listopadzie – deklaruje Urząd Miasta. Możliwe, że nowym operatorem będzie ta sama firma, co obecnie.

Sama sieć wypożyczalni ma wyglądać tak jak teraz, dlatego przytwierdzone do chodników urządzenia zostały na ulicach, gdzie poczekają na wiosnę. – Nie planuje się demontażu stacji rowerowych – przyznaje Góźdź. – Przed startem sezonu nowy wykonawca dokona serwisowania rowerów oraz renowacji stacji. Jeśli umowy pomiędzy dotychczasowym i nowym wykonawcą się nie zazębią, to miasto znajdzie odpowiednie miejsce na magazynowanie rowerów we własnych zasobach lokalowych lub zawierając krótkookresową umowę najmu.

Nie jest jeszcze przesądzony cennik opłat za przejazdy rowerami miejskimi. W grę może wchodzić wprowadzenie odpłatności za najkrótsze nawet przejazdy, rozważane jest też wprowadzenie „preferencji i ulg” dla posiadaczy Lubelskiej Karty Miejskiej.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Komentator / 5 dni temu o 07:51
+1
Wyjaśnij mi tylko jedno: co ma telefonia do rowerów miejskich? Czyżbyś był takim magikiem, że potrafisz przemieszczać się i gdzieś dojechać... na budce telefonicznej? Wklejasz ten sam post od miesięcy...
Avatar
-felipe_96. / wczoraj o 19:29
0
@ Komentator: "nie, to powinien określać moderator." - i co? za wypowiedzi nie na temat cenzura/blokowanie? Tego byś chciał? Daj spokój. "Ale niestety moderacja na tym forum nie istnieje więc nie reaguje." - I dobrze, każdy ma prawo głosu, nawet Komentator. "A mnie irytuje gadanie "o *** maryni" w tematach, które dotyczą zupełnie czego innego." - To po prostu to olej i nie komentuj jak masz taki problem i strasznie cię irytuję, nie będę miał pretensji. "nie pochlebiaj sobie, nie jesteś dla mnie żadną konkurencją." - nie pochlebiam sobie, gdzież bym śmiał, ty dla mnie tym bardziej żadną konkurencją nie jesteś. "Brakuje ci dziesiątków lat zdobywania wiedzy o życiu i doświadczenia." - Guzik wiesz a się wypowiadasz - typowe na lewej stronie, byleby tylko zdobyć atencję, tobie z pewnością brakuje również dziesiątków lat ale chyba świetlnych zdobywania wiedzy o życiu i doświadczenia. "to nie jest replika. "Mieczem wojujesz, od miecza zginiesz"." - Ty chyba zanim byś sięgnął po miecz to zdążyłbyś obsrać zbroję. Pióro bywa czasem silniejsze od miecza, w pojedynku rycerskim może mógłbym polec ale na piśmie cięte riposty potrafię prawić.
@ Komentator: "nie, to powinien określać moderator." - i co? za wypowiedzi nie na temat cenzura/blokowanie? Tego byś chciał? Daj spokój. "Ale niestety moderacja na tym forum nie istnieje więc nie reaguje." - I dobrze, każdy ma prawo głosu, nawet Komentator. "A mnie irytuje gadanie "o *** maryni" w tematach, które dotyczą zupełnie czego innego." - To po prostu to olej i nie komentuj jak masz taki problem i strasznie cię irytuję, nie będę miał pretensji. "nie pochlebiaj sobie, nie jesteś dla mnie ża... rozwiń
Avatar
Komentator / wczoraj o 11:21
0
" A ty to niby będziesz oceniać czy powinno być czy nie powinno na temat?" - nie, to powinien określać moderator. Ale niestety moderacja na tym forum nie istnieje więc nie reaguje. A mnie irytuje gadanie "o *** maryni" w tematach, które dotyczą zupełnie czego innego. "Jak typowy lewicowiec - spodoba się u prawicowej konkurencji jakieś sformułowanie to bezmyślnie metodą kopiuj wklej powielają. " - nie pochlebiaj sobie, nie jesteś dla mnie żadną konkurencją. Brakuje ci dziesiątków lat zdobywania wiedzy o życiu i doświadczenia. "Nawet repliki nie potrafisz dobrej zastosować tylko powielasz to co ja na pisałem "nic nie wnosi a o politowanie prosi". - to nie jest replika. "Mieczem wojujesz, od miecza zginiesz".
" A ty to niby będziesz oceniać czy powinno być czy nie powinno na temat?" - nie, to powinien określać moderator. Ale niestety moderacja na tym forum nie istnieje więc nie reaguje. A mnie irytuje gadanie "o *** maryni" w tematach, które dotyczą zupełnie czego innego. "Jak typowy lewicowiec - spodoba się u prawicowej konkurencji jakieś sformułowanie to bezmyślnie metodą kopiuj wklej powielają. " - nie pochlebiaj sobie, nie jesteś dla mnie żadną konkurencją. Brakuje ci dziesiątków lat zdobywania wiedzy o życiu i d... rozwiń
Avatar
-felipe_96. / 5 dni temu o 21:39
0
@ Komentator: "No przepraszam, ale infantylen jest Twoje wtrącanie "budek telefonicznych" pod tematami, które nawet w domyśle nie mogą być z tymi budkami kojarzone." - Nikt ci nie każe komentować, ja o twoje zdanie nie zabiegam, uważaj sobie co chcesz. Oczywiście ten wpis wtrącam wszędzie, gdzie popadnie, bo ośmielam się w ogóle zabierać głos - straszna zbrodnia doprawdy z mojej strony, wpierw może naucz się pisać, bo nawet słowo "infantylne" źle napisałeś , to pogadamy. "Pisanie nie na temat NIC NIE WNOSI A O POLITOWANIE PROSI." - A ty to niby będziesz oceniać czy powinno być czy nie powinno na temat? Oceniaj sobie nauczycielu politycznie poprawny. Nawet repliki nie potrafisz dobrej zastosować tylko powielasz to co ja na pisałem "nic nie wnosi a o politowanie prosi". Jak typowy lewicowiec - spodoba się u prawicowej konkurencji jakieś sformułowanie to bezmyślnie metodą kopiuj wklej powielają.
@ Komentator: "No przepraszam, ale infantylen jest Twoje wtrącanie "budek telefonicznych" pod tematami, które nawet w domyśle nie mogą być z tymi budkami kojarzone." - Nikt ci nie każe komentować, ja o twoje zdanie nie zabiegam, uważaj sobie co chcesz. Oczywiście ten wpis wtrącam wszędzie, gdzie popadnie, bo ośmielam się w ogóle zabierać głos - straszna zbrodnia doprawdy z mojej strony, wpierw może naucz się pisać, bo nawet słowo "infantylne" źle napisałeś , to pogadamy. "Pisanie nie na temat NIC NIE WNOSI ... rozwiń
Avatar
Komentator / 5 dni temu o 20:46
0
No przepraszam, ale infantylen jest Twoje wtrącanie "budek telefonicznych" pod tematami, które nawet w domyśle nie mogą być z tymi budkami kojarzone. Pisanie nie na temat NIC NIE WNOSI A O POLITOWANIE PROSI.
Avatar
-felipe_96. / 5 dni temu o 02:54
0
Proponuję zamiast stacji rowerów miejskich powrót budek telefonicznych - kto wie czy nie byłoby to krokiem awangardowym, wywołującym pewien resentyment i jedynym w swoim rodzaju aby takie budki z powrotem montować w miastach, w których można by było za rozmowę płacić drobnymi albo kartą abonamentową imienną doładowywaną w kiosku na 1,3,6,9 czy 12 miesięcy, ceny min/połączenie ustalane byłby w sposób racjonalny i przystępny dla każdego przez operatorów telefonii komórkowej, którzy podlegaliby ustanowionemu w tym celu ciału/podmiotowi zarządzającemu jak Miejskie Przedsiębiorstwo Telekomunikacyjne(MPT) - działałoby to na zasadzie podobnej do przedsiębiorstw zarządzających komunikacją miejską( np. MPK) - w przypadku komunikacji miejskiej, tej organizacji podlegają przewoźnicy( nie wiem jakie to konkretne nazwy, bo nie pamiętam, musiałbym szukać ale każdy chyba wie o co mi chodzi), w przypadku MPT, temu przedsiębiorstwu podlegaliby operatorzy telefonii komórkowej( zarówno ci wyższego szczebla jak T-Mobile, Orange, Plus, Play jaki ci mniejsi, bardziej niszowi, mniej znani). MPT odpowiadałoby więc za umowy z operatorami dot. świadczenia usług telekomunikacji w miastach, negocjowanie cen m.in/połączenie, montaż infrastruktury(budki telefoniczne) i jej utrzymanie( przegląd, konserwacja, usuwanie usterek jak wybite szybki czy akty wandalizmu typu pomalowanie sprejem czy markerem - oczywiście momentami może być to trudne ale powinni dążyć ku temu by w względnej czystości budki były utrzymane). Jest idealna ku temu pobudka - mianowicie walka z fonoholizmem i siecioholizmem jaki wywołały smartfony - nigdy więcej smartfonowych zombie na ulicach - tego widoku nie będzie. Ludzie ten krok na pewno bardzo by docenili - nie chcemy być zakładnikami tego by pobierać jakieś aplikacje, zakładać ciągle gdzieś jakieś konta a za usługi płacić tylko bezgotówkowo. Budki telefoniczne wpierw pojawiałyby się w miejscach o dużych skupiskach ludzi - np. na dworcach, przy szpitalach, w ścisłym centrum miast, przy placówkach oświaty, szkolnictwa podstawowego, średniego, wyższego. Jest naprawdę niebywała okazja aby wszystko powróciło do normy, gdzie komórka była jedynie komórką - zwykłą czy to 2G czy 3G do krótkiej rozmowy i sms-owania a internet był tam gdzie pierwotnie jego miejsce - w domu oraz miejscu pracy w komputerze i najlepiej przewodowy. Zamiast sztucznie kreować zaś swoje wizerunki w social mediach do łask powróciłyby zaś aparaty, zdjęcia moglibyśmy sobie wywołać dla siebie, rodziny czy też przyjaciół, zaś filmiki zgrywać na płyty CD. Życie było by życiem, świat realny stanowczo i efektywnie oddzielony od tego wirtualnego - tak jak to miało miejsce chociażby kilkanaście lat temu. Tyle się mówi o tym całym zrównoważonym rozwoju - a może właśnie najlepsze jego zastosowanie byłoby akurat w aspektach cyfrowych, telekomunikacyjnych i technologicznych - o tym nikt nie pomyślał, te sektory rozwijają się ewidentnie w sposób niezrównoważony, dając często pole do popisu dla lobby cyfrowego, bezprzewodowego, bezgotówkowego czy telekomunikacyjnego. Uważam, że gra jest warta świeczki, i wilk będzie syty i owca cała - każdy na tym skorzysta a nie tylko wybrani. Stacje rowerów miejskich nie wiem czy są potrzebne - hulajnogi jako konkurencja wyparły te rowery skutecznie, jedynie co można by było zrobić to dostosować te hulajnogi i rowery( jeśli jednak chcemy je zostawić) do bardziej cywilizowanej formy ich wypożyczania - tak by nie dyskryminować tych, którzy nie posiadają smartfonu - to znaczy umożliwić opłaty za określony czas w formie gotówki, same hulajnogi miałyby zlokalizowane większe bazy, gdzie można by je było składować, bo ten widok ich walających się po chodnikach to szpetota, tak być nie może - jak by wyglądała zapłata - podchodziłoby się do automatu, wrzucało drobne 1, 2 lub 5 złoty i korzystało tyle ile zostało określone w regulaminie użytkowania - np. 1zł za 30 minut( przykładowo). A zresztą dawniej nie było ani hulajnóg ani rowerów miejskich i nikt nie narzekał, podważam więc zasadność istnienia tego typu rzeczy( ale to tylko moja opinia - można się nie zgadzać ze mną) w mieście.
Proponuję zamiast stacji rowerów miejskich powrót budek telefonicznych - kto wie czy nie byłoby to krokiem awangardowym, wywołującym pewien resentyment i jedynym w swoim rodzaju aby takie budki z powrotem montować w miastach, w których można by było za rozmowę płacić drobnymi albo kartą abonamentową imienną doładowywaną w kiosku na 1,3,6,9 czy 12 miesięcy, ceny min/połączenie ustalane byłby w sposób racjonalny i przystępny dla każdego przez operatorów telefonii komórkowej, którzy podlegaliby ustanowionemu w tym celu ciału/podmiotowi zarządza... rozwiń
Avatar
-felipe_96. / 5 dni temu o 19:12
-1
@ Komentator: "Wyjaśnij mi tylko jedno: co ma telefonia do rowerów miejskich?" - Nic nie ma, ale ja mam prawo do sugestii i wyrażania swojego zdania, toteż zamieszczam mój post, co prawda go powielając( ale nieskromnie uważam, że jest on dobry). "Czyżbyś był takim magikiem, że potrafisz przemieszczać się i gdzieś dojechać... na budce telefonicznej?" - O już daj spokój z takimi ironiami, brzmi to infantylnie i żałośnie, nic nie wnosi a o politowanie prosi. "Wklejasz ten sam post od miesięcy..." - Doprawdy wszędzie wklejam ten post, wszędzie niemal - przesadzasz, doczepiasz się byle się tylko doczepić, zaproponuj coś lepszego to pogadamy.
@ Komentator: "Wyjaśnij mi tylko jedno: co ma telefonia do rowerów miejskich?" - Nic nie ma, ale ja mam prawo do sugestii i wyrażania swojego zdania, toteż zamieszczam mój post, co prawda go powielając( ale nieskromnie uważam, że jest on dobry). "Czyżbyś był takim magikiem, że potrafisz przemieszczać się i gdzieś dojechać... na budce telefonicznej?" - O już daj spokój z takimi ironiami, brzmi to infantylnie i żałośnie, nic nie wnosi a o politowanie prosi. "Wklejasz ten sam post od miesięcy..." - Doprawdy wszędzi... rozwiń
Avatar
-felipe_96. / wczoraj o 19:29
0
@ Komentator: "nie, to powinien określać moderator." - i co? za wypowiedzi nie na temat cenzura/blokowanie? Tego byś chciał? Daj spokój. "Ale niestety moderacja na tym forum nie istnieje więc nie reaguje." - I dobrze, każdy ma prawo głosu, nawet Komentator. "A mnie irytuje gadanie "o *** maryni" w tematach, które dotyczą zupełnie czego innego." - To po prostu to olej i nie komentuj jak masz taki problem i strasznie cię irytuję, nie będę miał pretensji. "nie pochlebiaj sobie, nie jesteś dla mnie żadną konkurencją." - nie pochlebiam sobie, gdzież bym śmiał, ty dla mnie tym bardziej żadną konkurencją nie jesteś. "Brakuje ci dziesiątków lat zdobywania wiedzy o życiu i doświadczenia." - Guzik wiesz a się wypowiadasz - typowe na lewej stronie, byleby tylko zdobyć atencję, tobie z pewnością brakuje również dziesiątków lat ale chyba świetlnych zdobywania wiedzy o życiu i doświadczenia. "to nie jest replika. "Mieczem wojujesz, od miecza zginiesz"." - Ty chyba zanim byś sięgnął po miecz to zdążyłbyś obsrać zbroję. Pióro bywa czasem silniejsze od miecza, w pojedynku rycerskim może mógłbym polec ale na piśmie cięte riposty potrafię prawić.
@ Komentator: "nie, to powinien określać moderator." - i co? za wypowiedzi nie na temat cenzura/blokowanie? Tego byś chciał? Daj spokój. "Ale niestety moderacja na tym forum nie istnieje więc nie reaguje." - I dobrze, każdy ma prawo głosu, nawet Komentator. "A mnie irytuje gadanie "o *** maryni" w tematach, które dotyczą zupełnie czego innego." - To po prostu to olej i nie komentuj jak masz taki problem i strasznie cię irytuję, nie będę miał pretensji. "nie pochlebiaj sobie, nie jesteś dla mnie ża... rozwiń
Avatar
Komentator / wczoraj o 11:21
0
" A ty to niby będziesz oceniać czy powinno być czy nie powinno na temat?" - nie, to powinien określać moderator. Ale niestety moderacja na tym forum nie istnieje więc nie reaguje. A mnie irytuje gadanie "o *** maryni" w tematach, które dotyczą zupełnie czego innego. "Jak typowy lewicowiec - spodoba się u prawicowej konkurencji jakieś sformułowanie to bezmyślnie metodą kopiuj wklej powielają. " - nie pochlebiaj sobie, nie jesteś dla mnie żadną konkurencją. Brakuje ci dziesiątków lat zdobywania wiedzy o życiu i doświadczenia. "Nawet repliki nie potrafisz dobrej zastosować tylko powielasz to co ja na pisałem "nic nie wnosi a o politowanie prosi". - to nie jest replika. "Mieczem wojujesz, od miecza zginiesz".
" A ty to niby będziesz oceniać czy powinno być czy nie powinno na temat?" - nie, to powinien określać moderator. Ale niestety moderacja na tym forum nie istnieje więc nie reaguje. A mnie irytuje gadanie "o *** maryni" w tematach, które dotyczą zupełnie czego innego. "Jak typowy lewicowiec - spodoba się u prawicowej konkurencji jakieś sformułowanie to bezmyślnie metodą kopiuj wklej powielają. " - nie pochlebiaj sobie, nie jesteś dla mnie żadną konkurencją. Brakuje ci dziesiątków lat zdobywania wiedzy o życiu i d... rozwiń
Avatar
-felipe_96. / 5 dni temu o 21:39
0
@ Komentator: "No przepraszam, ale infantylen jest Twoje wtrącanie "budek telefonicznych" pod tematami, które nawet w domyśle nie mogą być z tymi budkami kojarzone." - Nikt ci nie każe komentować, ja o twoje zdanie nie zabiegam, uważaj sobie co chcesz. Oczywiście ten wpis wtrącam wszędzie, gdzie popadnie, bo ośmielam się w ogóle zabierać głos - straszna zbrodnia doprawdy z mojej strony, wpierw może naucz się pisać, bo nawet słowo "infantylne" źle napisałeś , to pogadamy. "Pisanie nie na temat NIC NIE WNOSI A O POLITOWANIE PROSI." - A ty to niby będziesz oceniać czy powinno być czy nie powinno na temat? Oceniaj sobie nauczycielu politycznie poprawny. Nawet repliki nie potrafisz dobrej zastosować tylko powielasz to co ja na pisałem "nic nie wnosi a o politowanie prosi". Jak typowy lewicowiec - spodoba się u prawicowej konkurencji jakieś sformułowanie to bezmyślnie metodą kopiuj wklej powielają.
@ Komentator: "No przepraszam, ale infantylen jest Twoje wtrącanie "budek telefonicznych" pod tematami, które nawet w domyśle nie mogą być z tymi budkami kojarzone." - Nikt ci nie każe komentować, ja o twoje zdanie nie zabiegam, uważaj sobie co chcesz. Oczywiście ten wpis wtrącam wszędzie, gdzie popadnie, bo ośmielam się w ogóle zabierać głos - straszna zbrodnia doprawdy z mojej strony, wpierw może naucz się pisać, bo nawet słowo "infantylne" źle napisałeś , to pogadamy. "Pisanie nie na temat NIC NIE WNOSI ... rozwiń
Avatar
Komentator / 5 dni temu o 20:46
0
No przepraszam, ale infantylen jest Twoje wtrącanie "budek telefonicznych" pod tematami, które nawet w domyśle nie mogą być z tymi budkami kojarzone. Pisanie nie na temat NIC NIE WNOSI A O POLITOWANIE PROSI.
Avatar
-felipe_96. / 5 dni temu o 19:12
-1
@ Komentator: "Wyjaśnij mi tylko jedno: co ma telefonia do rowerów miejskich?" - Nic nie ma, ale ja mam prawo do sugestii i wyrażania swojego zdania, toteż zamieszczam mój post, co prawda go powielając( ale nieskromnie uważam, że jest on dobry). "Czyżbyś był takim magikiem, że potrafisz przemieszczać się i gdzieś dojechać... na budce telefonicznej?" - O już daj spokój z takimi ironiami, brzmi to infantylnie i żałośnie, nic nie wnosi a o politowanie prosi. "Wklejasz ten sam post od miesięcy..." - Doprawdy wszędzie wklejam ten post, wszędzie niemal - przesadzasz, doczepiasz się byle się tylko doczepić, zaproponuj coś lepszego to pogadamy.
@ Komentator: "Wyjaśnij mi tylko jedno: co ma telefonia do rowerów miejskich?" - Nic nie ma, ale ja mam prawo do sugestii i wyrażania swojego zdania, toteż zamieszczam mój post, co prawda go powielając( ale nieskromnie uważam, że jest on dobry). "Czyżbyś był takim magikiem, że potrafisz przemieszczać się i gdzieś dojechać... na budce telefonicznej?" - O już daj spokój z takimi ironiami, brzmi to infantylnie i żałośnie, nic nie wnosi a o politowanie prosi. "Wklejasz ten sam post od miesięcy..." - Doprawdy wszędzi... rozwiń
Avatar
Komentator / 5 dni temu o 07:51
+1
Wyjaśnij mi tylko jedno: co ma telefonia do rowerów miejskich? Czyżbyś był takim magikiem, że potrafisz przemieszczać się i gdzieś dojechać... na budce telefonicznej? Wklejasz ten sam post od miesięcy...
Avatar
-felipe_96. / 5 dni temu o 02:54
0
Proponuję zamiast stacji rowerów miejskich powrót budek telefonicznych - kto wie czy nie byłoby to krokiem awangardowym, wywołującym pewien resentyment i jedynym w swoim rodzaju aby takie budki z powrotem montować w miastach, w których można by było za rozmowę płacić drobnymi albo kartą abonamentową imienną doładowywaną w kiosku na 1,3,6,9 czy 12 miesięcy, ceny min/połączenie ustalane byłby w sposób racjonalny i przystępny dla każdego przez operatorów telefonii komórkowej, którzy podlegaliby ustanowionemu w tym celu ciału/podmiotowi zarządzającemu jak Miejskie Przedsiębiorstwo Telekomunikacyjne(MPT) - działałoby to na zasadzie podobnej do przedsiębiorstw zarządzających komunikacją miejską( np. MPK) - w przypadku komunikacji miejskiej, tej organizacji podlegają przewoźnicy( nie wiem jakie to konkretne nazwy, bo nie pamiętam, musiałbym szukać ale każdy chyba wie o co mi chodzi), w przypadku MPT, temu przedsiębiorstwu podlegaliby operatorzy telefonii komórkowej( zarówno ci wyższego szczebla jak T-Mobile, Orange, Plus, Play jaki ci mniejsi, bardziej niszowi, mniej znani). MPT odpowiadałoby więc za umowy z operatorami dot. świadczenia usług telekomunikacji w miastach, negocjowanie cen m.in/połączenie, montaż infrastruktury(budki telefoniczne) i jej utrzymanie( przegląd, konserwacja, usuwanie usterek jak wybite szybki czy akty wandalizmu typu pomalowanie sprejem czy markerem - oczywiście momentami może być to trudne ale powinni dążyć ku temu by w względnej czystości budki były utrzymane). Jest idealna ku temu pobudka - mianowicie walka z fonoholizmem i siecioholizmem jaki wywołały smartfony - nigdy więcej smartfonowych zombie na ulicach - tego widoku nie będzie. Ludzie ten krok na pewno bardzo by docenili - nie chcemy być zakładnikami tego by pobierać jakieś aplikacje, zakładać ciągle gdzieś jakieś konta a za usługi płacić tylko bezgotówkowo. Budki telefoniczne wpierw pojawiałyby się w miejscach o dużych skupiskach ludzi - np. na dworcach, przy szpitalach, w ścisłym centrum miast, przy placówkach oświaty, szkolnictwa podstawowego, średniego, wyższego. Jest naprawdę niebywała okazja aby wszystko powróciło do normy, gdzie komórka była jedynie komórką - zwykłą czy to 2G czy 3G do krótkiej rozmowy i sms-owania a internet był tam gdzie pierwotnie jego miejsce - w domu oraz miejscu pracy w komputerze i najlepiej przewodowy. Zamiast sztucznie kreować zaś swoje wizerunki w social mediach do łask powróciłyby zaś aparaty, zdjęcia moglibyśmy sobie wywołać dla siebie, rodziny czy też przyjaciół, zaś filmiki zgrywać na płyty CD. Życie było by życiem, świat realny stanowczo i efektywnie oddzielony od tego wirtualnego - tak jak to miało miejsce chociażby kilkanaście lat temu. Tyle się mówi o tym całym zrównoważonym rozwoju - a może właśnie najlepsze jego zastosowanie byłoby akurat w aspektach cyfrowych, telekomunikacyjnych i technologicznych - o tym nikt nie pomyślał, te sektory rozwijają się ewidentnie w sposób niezrównoważony, dając często pole do popisu dla lobby cyfrowego, bezprzewodowego, bezgotówkowego czy telekomunikacyjnego. Uważam, że gra jest warta świeczki, i wilk będzie syty i owca cała - każdy na tym skorzysta a nie tylko wybrani. Stacje rowerów miejskich nie wiem czy są potrzebne - hulajnogi jako konkurencja wyparły te rowery skutecznie, jedynie co można by było zrobić to dostosować te hulajnogi i rowery( jeśli jednak chcemy je zostawić) do bardziej cywilizowanej formy ich wypożyczania - tak by nie dyskryminować tych, którzy nie posiadają smartfonu - to znaczy umożliwić opłaty za określony czas w formie gotówki, same hulajnogi miałyby zlokalizowane większe bazy, gdzie można by je było składować, bo ten widok ich walających się po chodnikach to szpetota, tak być nie może - jak by wyglądała zapłata - podchodziłoby się do automatu, wrzucało drobne 1, 2 lub 5 złoty i korzystało tyle ile zostało określone w regulaminie użytkowania - np. 1zł za 30 minut( przykładowo). A zresztą dawniej nie było ani hulajnóg ani rowerów miejskich i nikt nie narzekał, podważam więc zasadność istnienia tego typu rzeczy( ale to tylko moja opinia - można się nie zgadzać ze mną) w mieście.
Proponuję zamiast stacji rowerów miejskich powrót budek telefonicznych - kto wie czy nie byłoby to krokiem awangardowym, wywołującym pewien resentyment i jedynym w swoim rodzaju aby takie budki z powrotem montować w miastach, w których można by było za rozmowę płacić drobnymi albo kartą abonamentową imienną doładowywaną w kiosku na 1,3,6,9 czy 12 miesięcy, ceny min/połączenie ustalane byłby w sposób racjonalny i przystępny dla każdego przez operatorów telefonii komórkowej, którzy podlegaliby ustanowionemu w tym celu ciału/podmiotowi zarządza... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 listopada 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 listopada 2020 r.

Zmiany w zarządzie powiatu świdnickiego. Kto zastąpił Radosława Brzózkę?

Zmiany w zarządzie powiatu świdnickiego. Kto zastąpił Radosława Brzózkę?

Jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przez niemal ćwierć wieku był zatrudniony w Katolickim Stowarzyszeniu "Civitas Christiana". We wtorek Rada Powiatu w Świdniku, choć niejednogłośnie, podjęła uchwalę ws. powołania Romualda Gumienniaka na członka zarządu powiatu.

Prace młodych artystów na wystawie online. Galeria Labirynt ogłasza nabór

Prace młodych artystów na wystawie online. Galeria Labirynt ogłasza nabór

Galeria Labirynt w Lublinie zaprasza dzieci i młodzież do 18 roku życia do zgłaszania prac na wystawę "Sen niedźwiedzia", która zostanie zrealizowana w formie online. Nabór potrwa do 6 grudnia.

50 lat temu z taśmy produkcyjnej FSC w Lublinie zjechał 100-tysięczny egzemplarz Żuka

50 lat temu z taśmy produkcyjnej FSC w Lublinie zjechał 100-tysięczny egzemplarz Żuka

Już pół wieku minęło, odkąd z Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie wyjechał 100-tysięczny egzemplarz Żuka - słynnego polskiego samochodu dostawczego. W sumie powstało niecałe 590 tys. sztuk tego pojazdu

Niezwykłe zjawisko optyczne na niebie - filar słoneczny. Wasze zdjęcia
Zdjęcia Czytelników
galeria

Niezwykłe zjawisko optyczne na niebie - filar słoneczny. Wasze zdjęcia

Filar słoneczny to słup światła, który - w uproszczeniu - powstaje dzięki kryształkom lodu. Dzisiaj to zjawisko udało się uwiecznić na zdjęciach naszym Czytelnikom. Nie zabrakło także kilku ciekawych ujęć zachodu słońca. Zapraszamy do oglądania galerii takich fotografii

Budżet Kraśnika na 2021 rok. Inwestycje i podwyżki

Budżet Kraśnika na 2021 rok. Inwestycje i podwyżki

Gruntowna przebudowa krytej pływalni, rewitalizacja miasta, a także modernizacja ulicznego oświetlenia – takie inwestycje znalazły się w projekcie przyszłorocznego budżetu miasta. Przyszły rok dla mieszkańców będzie też oznaczać podwyżki opłat za śmierci i wzrost stawek podatków

Opole Lubelskie: Wycinka drzew i nowe nasadzenia

Opole Lubelskie: Wycinka drzew i nowe nasadzenia

Piły poszły ruch przy rewitalizacji rynku. Pod topór w większości poszły spróchniałe drzewa, grożące zawaleniem.

10-letnia Alicja Tracz gotowa na podbój Eurowizji Junior 2020 [wideo]
film

10-letnia Alicja Tracz gotowa na podbój Eurowizji Junior 2020 [wideo]

– Eurowizja Junior to było moje marzenie – mówi Alicja Tracz. 10-latka ze Stojeszyna koło Janowa Lubelskiego w niedzielę będzie reprezentować Polskę. W tym roku konkurs odbędzie się zdalnie

Poseł Lech Kołakowski opuścił PiS. Powodem "piątka Kaczyńskiego" i jego "sytuacja w ugrupowaniu"
film

Poseł Lech Kołakowski opuścił PiS. Powodem "piątka Kaczyńskiego" i jego "sytuacja w ugrupowaniu"

Warszawa. Poseł Lech Kołakowski opuścił klub i partię Prawo i Sprawiedliwość i będzie odtąd posłem niezrzeszonym. Jak wyjaśnił, nie mógł zaakceptować ustawy zwanej "piątką dla zwierząt" i jej kolejnych wersji, forsowanych przez kierownictwo partii mimo oporu części polityków Zjednoczonej Prawicy. Zasugerował również, że w tle jego rezygnacji leżał konflikt z centralą na Nowogrodzkiej.

Hetman Żółkiewka mistrzem jesieni. Chełmska klasa okręgowa w liczbach

Hetman Żółkiewka mistrzem jesieni. Chełmska klasa okręgowa w liczbach

Dopiero po ostatnim spotkaniu Hetman Żółkiewka awansował na pierwsze miejsce w tabeli zostając tym samym mistrzem jesieni

Starostowie nie otrzymują już danych o COVID-19. Dyskusja o raportach na radzie pow. świdnickiego

Starostowie nie otrzymują już danych o COVID-19. Dyskusja o raportach na radzie pow. świdnickiego

Począwszy od wtorku, 24 listopada, powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne w Polsce nie będą publikować na swoich stronach codziennych raportów dotyczących SARS-CoV-2. Informacje ma upubliczniać GIS. Póki co ich nie ma. Najnowszych danych z powiatu świdnickiego nie poznali też dzisiaj radni z tego terenu.

Naprawmy, co zepsuła pandemia. Rzemieślnicy mają problemy, pomagają wierni klienci

Naprawmy, co zepsuła pandemia. Rzemieślnicy mają problemy, pomagają wierni klienci

Kaletnicy, szewcy, zegarmistrze – to tylko niektórzy rzemieślnicy, których epidemia pozbawiła normalnych możliwości funkcjonowania. Pomóc w przetrwaniu mogą im tylko wierni klienci. Ci skrzykują się w internecie

Kupujemy szeregowiec. Alternatywa dla mieszkania

Kupujemy szeregowiec. Alternatywa dla mieszkania

Domy szeregowe, czyli inaczej segmenty to opcja cenowo porównywalna do trzypokojowego mieszkania. Własny ogródek i większa powierzchnia sprawia, że za rozsądne pieniądze otrzymujemy jednak namiastkę domu

Do Ciechanek powróciła cisza. Koniec z odgłosami ciętej karoserii samochodowej
Po naszej publikacji

Do Ciechanek powróciła cisza. Koniec z odgłosami ciętej karoserii samochodowej

Od dwóch tygodni w Ciechankach (pow. łęczyński, gmina Puchaczów) ciszy nie przerywa huk ciętych karoserii zużytych samochodów. Po naszych artykułach i emisji reportażu w TVP z miejscowości wyniosła się firma zajmująca się demontażem starych aut na terenie Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego.

Nowy zawodnik Azotów Puławy

Nowy zawodnik Azotów Puławy

Niespodzianka dla kibiców Azotów Puławy. We wtorek klub poinformował o pozyskaniu nowego zawodnika. Do zespołu Larsa Walthera dołączył Słoweniec Andraż Velkavrh, który występuję na pozycji środkowego rozgrywającego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.