Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

31 lipca 2017 r.
16:16

To najbardziej wyczekiwana szkoła w mieście. Kolejne opóźnienie otwarcia

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 24 A A

O kolejny rok może się opóźnić otwarcie nowej podstawówki przy Berylowej. Pierwotnie mówiono, że zostanie uruchomiona we wrześniu 2018 roku. Teraz nie ma pewności, czy będzie gotowa na wrzesień 2019 r., czy jeszcze rok później

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szkoła przy Berylowej na Czubach to najbardziej wyczekiwana podstawówka w mieście, bo okoliczne szkoły wręcz pękają z przepełnienia. Zwłaszcza ta przy Bursztynowej, gdzie lekcje odbywały się na dwie zmiany, a mimo to budynek nie mieścił wszystkich uczniów i trzeba było korzystać z innych sal. We wrześniu będzie trudniej, bo po reformie oświaty szóstoklasiści nie odejdą do gimnazjów, tylko zostaną tu w klasach siódmych.

Dość powiedzieć, że przy Bursztynowej było przed wakacjami aż 11 klas szóstych, czyli od literki „a” do „k”. I żeby było ciekawiej to wcale nie jest rekordem, bo drugich klas jest tu jeszcze więcej, aż 13, czyli do „m”. Problem przepełnienia narasta wraz z tym, jak wzdłuż ul. Jana Pawła II powstają nowe bloki, bo wraz z nimi przybywa dzieci. Drugim, nie mniej ważnym kłopotem jest to, że dzieci z nowych bloków mają daleko do szkoły.

Receptą ma być otwarcie nowej szkoły przy ul. Berylowej. Obiekt zaprojektowano dla 600 uczniów podstawówki oraz 200 przedszkolaków. Mają tu być również pomieszczenia dla domu kultury.
– Przetarg na budowę chcemy ogłosić na początku sierpnia – mówi Tadeusz Dziuba, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta.

Ale na końcowy efekt poczekamy dość długo, choć początkowo Ratusz mówił, że pierwszy dzwonek zabrzmi tu we wrześniu 2018 roku. Te deklaracje są już nieaktualne i nie ma nawet pewności, czy uda się otworzyć szkołę we wrześniu 2019 roku. – Będziemy to wiedzieć po przetargu – mówi Joanna Bobowska z biura prasowego w Urzędzie Miasta.

Budowa nie będzie mogła trwać dłużej niż dwa lata. Taki wymóg chce postawić Ratusz. – Ale w przetargu będziemy premiowali skrócenie terminu realizacji robót – wyjaśnia dyrektor Dziuba. Aby szkoła była gotowa na wrzesień 2019 r., firma budowlana musiałaby działać wyjątkowo szybko. Technologicznie jest to możliwe. Jeśli prace nie zakończą się odpowiednio wcześnie, to otwarcie przesunie się o rok.

– Bardzo trudnym przedsięwzięciem byłoby zaczynanie edukacji w nowo otwartym budynku w trakcie roku szkolnego. Szczególnie, że placówka gotowa na przyjęcie uczniów to nie tylko ukończona inwestycja budowlana, ale także konieczność wyposażenia poszczególnych pomieszczeń, zakup potrzebnego sprzętu oraz materiałów dydaktycznych, a także formalne zorganizowanie pracy – podkreśla Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – W związku z tym wydaje się, że bardziej możliwym rozwiązaniem jest rozpoczęcie funkcjonowania szkoły od nowego roku szkolnego.

Losom inwestycji przy Berylowej przyglądają się również mieszkańcy Ponikwody zapełniającej się nowymi blokami. Budowa szkoły w ich dzielnicy ma się rozpocząć po zakończeniu tej na Czubach, bo Ratusz tłumaczy, że dwóch takich inwestycji w jednym czasie nie udźwignie.

Quiz: Jak dobrze znasz ulice Lublina?

Jak dobrze znasz ulice Lublina?

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2017 o 14:42
0
Jasne że potrzebna jest tam szkoła, zresztą inaczej by raczej nie budowali :D A tablet z 500+ nawet to dobry wydatek dla młodzieży ;)
Avatar
dzieciorób / 1 sierpnia 2017 o 13:18
0
Hehe ale zazdrość w oczy kole. Napisz jak tam u Ciebie w darmowym socjalu
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2017 o 12:53
0
Szkoda, syna dowozimy aż na Porębę. A byłoby lepiej i gdyby powstała szkoła blisko, tym bardziej, że teraz tyle wydatków na nowy rok szkolny. Bierzemy nawet tablet z ME.
Avatar
skrzydlo / 1 sierpnia 2017 o 11:40
0
szkola powstanie, skoro planowany jest przetarg. nie ma nic o tym ze dobuduja tam jakies drogi.powinna byc zrobiona duza  droga taka jak jana pawla tyle ze wzdluz torow zaczynajac od kranisckiej, podobno jest w jakis starych planach 
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2017 o 09:10
0
Może trzeba zwrócić się o wsparcie inwestycji dla Rydzyka. Niech zainwestuje w przyszłych zwolenników. Dostał dużo od państwa, a Bóg kazał się dzielić...
Avatar
Gość / 31 lipca 2017 o 23:07
0
Co do SP 4 to jest albo SP 16 albo SP 5
Avatar
Gość / 31 lipca 2017 o 21:14
0
"w przetargu będziemy premiowali skrócenie terminu realizacji robót" Debilizm. Pośpiech musi się odbić na jakości robót. Albo robi się dobrze albo szybko. Każdy z nas wie,że jak pracuje się pod dużą presją czasu to nie przykłada się wagi do jakości bo to technicznie niemożliwe. Ale teraz wszyscy chcą szybko i stąd buduje się takie badziewia...
Avatar
Gość / 31 lipca 2017 o 20:22
0
Szkoła nr 4 na Bazylianówce też pęka w szwach!!!!! Gdzie jest obiecana szkoła przy ul. Majerankowej Panie Przewodniczący Rady Miasta i Radny Dzielnucy Ponikwida Piotrze Kowalczyku i Panie Prezydencie Miasta Krzysztofie Żuku?!!!!!!!
Avatar
Gość / 31 lipca 2017 o 20:19
0
ILE RAZY BĘDZIECIE PISAĆ, ŻE BERYLOWA TO CZUBY!!!! MATOŁKI TO JEST WĘGLIN POŁUDNIOWY!!!!!
Avatar
Gość / 31 lipca 2017 o 19:52
0
Najważniejsze że na berylowej bedzie sklep stokrotka, szkoła może gdzie indziej i poczeka rok, dwa to może już nie będzie potrzebna.
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2017 o 14:42
0
Jasne że potrzebna jest tam szkoła, zresztą inaczej by raczej nie budowali :D A tablet z 500+ nawet to dobry wydatek dla młodzieży ;)
Avatar
dzieciorób / 1 sierpnia 2017 o 13:18
0
Hehe ale zazdrość w oczy kole. Napisz jak tam u Ciebie w darmowym socjalu
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2017 o 12:53
0
Szkoda, syna dowozimy aż na Porębę. A byłoby lepiej i gdyby powstała szkoła blisko, tym bardziej, że teraz tyle wydatków na nowy rok szkolny. Bierzemy nawet tablet z ME.
Avatar
skrzydlo / 1 sierpnia 2017 o 11:40
0
szkola powstanie, skoro planowany jest przetarg. nie ma nic o tym ze dobuduja tam jakies drogi.powinna byc zrobiona duza  droga taka jak jana pawla tyle ze wzdluz torow zaczynajac od kranisckiej, podobno jest w jakis starych planach 
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2017 o 09:10
0
Może trzeba zwrócić się o wsparcie inwestycji dla Rydzyka. Niech zainwestuje w przyszłych zwolenników. Dostał dużo od państwa, a Bóg kazał się dzielić...
Avatar
Gość / 31 lipca 2017 o 23:07
0
Co do SP 4 to jest albo SP 16 albo SP 5
Avatar
Gość / 31 lipca 2017 o 21:14
0
"w przetargu będziemy premiowali skrócenie terminu realizacji robót" Debilizm. Pośpiech musi się odbić na jakości robót. Albo robi się dobrze albo szybko. Każdy z nas wie,że jak pracuje się pod dużą presją czasu to nie przykłada się wagi do jakości bo to technicznie niemożliwe. Ale teraz wszyscy chcą szybko i stąd buduje się takie badziewia...
Avatar
Gość / 31 lipca 2017 o 20:22
0
Szkoła nr 4 na Bazylianówce też pęka w szwach!!!!! Gdzie jest obiecana szkoła przy ul. Majerankowej Panie Przewodniczący Rady Miasta i Radny Dzielnucy Ponikwida Piotrze Kowalczyku i Panie Prezydencie Miasta Krzysztofie Żuku?!!!!!!!
Avatar
Gość / 31 lipca 2017 o 20:19
0
ILE RAZY BĘDZIECIE PISAĆ, ŻE BERYLOWA TO CZUBY!!!! MATOŁKI TO JEST WĘGLIN POŁUDNIOWY!!!!!
Avatar
Gość / 31 lipca 2017 o 19:52
0
Najważniejsze że na berylowej bedzie sklep stokrotka, szkoła może gdzie indziej i poczeka rok, dwa to może już nie będzie potrzebna.
Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W tym urzędzie w Lublinie pracuje 76 osób. Przenieśli się do nowej siedziby [zdjęcia]
galeria

W tym urzędzie w Lublinie pracuje 76 osób. Przenieśli się do nowej siedziby [zdjęcia] 0 1

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ma nową siedzibę. Funkcjonująca od stycznia w ramach Państwowego Przedsiębiorstwa Wodnego Wody Polskie instytucja mieści się teraz przy ul. Leszka Czarnego 3 w dzielnicy Rury.

94 PZLA MP. Dominik Kopeć z kolejnym złotym medalem!

94 PZLA MP. Dominik Kopeć z kolejnym złotym medalem! 4 0

Zawodnik Agrosu Zamość wywalczył drugi krążek na trwającej od piątku imprezy w Lublinie. Po złocie na 100 metrów Kopeć dołożył kolejne, ale na dwa razy dłuższym dystansie

94 PZLA MP. Malwina Kopron z brązowym medalem

94 PZLA MP. Malwina Kopron z brązowym medalem 0 0

Zawodniczka AZS UMCS zajęła trzecie miejsce w niedzielnym konkursie rzutu młotem. Srebrny medal zdobyła Joanna Fiodorow, a złoto przypadło Anicie Włodarczyk, która była poza zasięgiem

Po kontroli NIK: Seniorzy bez opieki w 41 gminach woj. lubelskiego

Po kontroli NIK: Seniorzy bez opieki w 41 gminach woj. lubelskiego 0 0

41 gmin czyli 19 proc. wszystkich gmin w województwie lubelskim nie zapewnia seniorom opieki – wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. W skali kraju robi to zaledwie 20 proc. gmin, mimo że należy to do ich obowiązków i jest najmniej kosztowną dla samorządów formą pomocy seniorom.

Kontrola policji nad jez. Białym. Trzech nerwowych panów w seacie

Kontrola policji nad jez. Białym. Trzech nerwowych panów w seacie 18 3

W sobotę pełniący służbę w Okunince nad jeziorem Białym policjanci zatrzymali do kontroli drogowej samochód seat leon, którym podróżowało trzech młodych mężczyzn z woj. mazowieckiego.

Tragedia podczas remontu. Znaleźli przy betoniarce syna i ojca
film

Tragedia podczas remontu. Znaleźli przy betoniarce syna i ojca 14 0

Grodków, woj. opolskie. 15-letni chłopak i jego ojciec zostali porażeni prądem w Grodkowie.

Dachowanie na prostym odcinku drogi. Kierująca i pasażerka w szpitalu
galeria

Dachowanie na prostym odcinku drogi. Kierująca i pasażerka w szpitalu 0 3

Do groźnego zdarzenia doszło w piątkowe południe w Dębowej Kłodzie (pow. parczewski).

Pomysł na biznes: 10 hektarów rodzinnej zabawy
Złota Setka

Pomysł na biznes: 10 hektarów rodzinnej zabawy 0 1

Na pomysł otworzenia tematycznego parku rozrywki trójka przedsiębiorców wpadła 8 lat temu. Dzisiaj to jedno z największych i najbardziej znanych miejsc tego typu w naszych kraju. Do Magicznych Ogródów koło Janowca w sezonie ściągają prawdziwe tłumy.

Awantura podczas festiwalu. Zaatakowali ochroniarza

Awantura podczas festiwalu. Zaatakowali ochroniarza 1 0

Do zdarzenia doszło w piątek wieczorem podczas festiwalu Kolory Muzyki w Parku Miejskim w Chełmie.

Zakupy po pijanemu z małym dzieckiem to zły pomysł. Przyjechał "Przyjazny Patrol"

Zakupy po pijanemu z małym dzieckiem to zły pomysł. Przyjechał "Przyjazny Patrol" 13 2

W sobotę przed godz. 20 dyżurny policji otrzymał zgłoszenie od pracowników jednego z marketów przy Al. Tysiąclecia w Lublinie. Z przekazanej informacji wynikało, że na zakupy z malutkim dzieckiem przyszła nietrzeźwa kobieta.

Upalny dzień w PRL. Dla ochłody napój dla imperialistów czy syfon z wodą sodową?
Magazyn

Upalny dzień w PRL. Dla ochłody napój dla imperialistów czy syfon z wodą sodową? 29 1

W PRL-u nie trzeba było baru czy restauracji, aby ugasić pragnienie. Coca-colę okrzyknięto w latach 50. napojem imperialistów. W sklepach królowała oranżada, a na ulicy popularna „gruźliczanka” - woda sodowa z sokiem (droższa) i bez soku (tańsza), sprzedawana z saturatorów.

Francuscy organiści w Puławach
23 lipca 2018, 19:00

Francuscy organiści w Puławach 6 0

W poniedziałek, 23 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta w Puławach wystąpi duet organistów z Francji - Eric Lebrun oraz Marie-Ange Leurent. Wydarzenie odbędzie się w ramach trwającego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej.

Lewart Lubartów – Orlęta Łuków 3:3. Dużo goli i dużo testów

Lewart Lubartów – Orlęta Łuków 3:3. Dużo goli i dużo testów 1 0

Do przerwy w starciu Lewartu z Orlętami Łuków padła tylko jedna bramka. W drugiej połowie obie ekipy się rozstrzelały i ostatecznie zawody zakończyły się remisem 3:3. Zarówno Łukasz Mierzejewski, jak i Robert Różański mieli w składach wiele nowych twarzy

Obława na agresywnie jeżdżących kierowców w Lublinie. 90 kontroli, 60 wykroczeń

Obława na agresywnie jeżdżących kierowców w Lublinie. 90 kontroli, 60 wykroczeń 39 18

Lubelscy policjanci skontrowali blisko 90 pojazdów oraz ujawnili 60 wykroczeń w ruchu drogowym.

Nieruchomości w dwóch częściach Puław na sprzedaż. Co może tam powstać?

Nieruchomości w dwóch częściach Puław na sprzedaż. Co może tam powstać? 2 15

Grunty w dwóch częściach Puław chce sprzedać Urząd Miasta. Chodzi o trzy działki pod usługi przy ul. Sosnowej oraz jedną większą nieruchomość położoną w strefie ekonomicznej przy ul. Komunalnej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!