Eryk, Maciej, Marcin, Kacper i Grzegorz nadeszli od strony Mauzoleum. Z ich mapy z zadaniami wynikało, że koło wieżyczki strażniczej powinni się zatrzymać i poradzić sobie robieniem węzłów. Hasło? Związek. – Odzew? Orzeł. To znak dla uczestników specyficznej gry terenowej, że dobrze trafili.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Przewodnik Bartosz Czajka we wtorek wcielał się w rolę przedstawiciela związku więźniów organizującego ucieczki z obozu. Gdy uczniowie próbowali poradzić sobie z tym zadaniem, we mgle, w różnych punktach Państwowego Muzeum na Majdanku majaczyli ich koledzy i koleżanki. „Różyczki”, „Partyzanci” „Poszukiwacze” szli według swoich map i zdobywali punkty dla drużyn.
We wtorek uczniowie z Gimnazjum nr 15 brali udział w projekcie edukacyjnym, jaki przygotowało dla nich muzeum wspólnie z Dzielnicowym Domem Kultury „Bronowice”.
– W czerwcu młodzi ludzie poznali historię Radia Majdanek, teraz opowiadamy im o ucieczkach z obozu. To są informacje, których zwykle przewodnik oprowadzający zpo muzeum nie podaje, bo nie ma na to czasu. A są ciekawe – mówi Anna Wójtowicz z Centrum Obsługi Zwiedzających, która dodaje, że dla muzeum to nowe doświadczenie, bo taka forma edukacji jeszcze nie była stosowana. I wspomina, że przygotowując się do realizacji projektu natknęła się na opowieść o dwóch więźniach obozu, którzy uciekli z Majdanka i przysłali strażnikom kartkę z pozdrowieniami.
– To szczególne miejsce więc zadania dla uczestników dotyczą głównie zbierania informacji. Ale jest też układanie puzzli z przygotowanym na potrzeby projektu dokumentem komendanta obozu albo wiązanie węzłów, bo wszystko dotyczy ucieczki z obozu – mówi Krzysztof Więckowski, koordynator projektu „Majdanek - historie nieoczywiste”.
W środę kolejne grupy uczniów poznają na zajęciach warsztatowych historię ucieczek z hitlerowskiego obozu zagłady i wyruszą by zbierać punkty na terenie muzeum. W czwartek na stronie Dzielnicowego Domu Kultury „Bronowice” i na www.historienieoczywiste.pl.można szukać wyników. Czy lepsze były „Różyczki” czy „Obrońcy Historii Majdanka”, a może „Partyzanci”?