Od dłuższego czasu Lublin jest na ustach Polski w związku z – delikatnie ujmując – sporem o to, czy ulica Lucyny Herc może i powinna nosić imię jednego z żołnierzy wyklętych. Kontrowersje budzi interpretacja konspiracyjnej działalności kandydata.
Chcąc konstruktywnie zmierzać do kompromisu w tej sprawie, Towarzystwo Jana Karskiego wystąpiło do Rady Miasta z propozycją, aby pochylić się nad kandydaturą pułkownika Tadeusza Sztumberk-Rychtera, jednej z najbardziej brawurowych postaci Polski Podziemnej, a ponadto zaprzyjaźnionego z Janem Karskim od czasu pierwszej praktyki tegoż w 5 Dywizjonie Artylerii Konnej, po kampanię wrześniową i działalność konspiracyjną.
W piśmie do Rady Miasta, sygnowanym przez Jacka Woźniaka, sekretarza Towarzystwa Jana Karskiego, czytamy m.in.:
„Podkreślamy, iż Tadeusz Sztumberk-Rychter („Żegota”) był ściśle związany w swej działalności z Lubelszczyzną i Lublinem. Informacje na ten temat są szeroko dostępne.
M.in. wsławił się we wrześniu 1943 roku atakiem na więzienie w Biłgoraju i uwolnieniem 72 więźniów, w tym wybitnego uczonego profesora Ludwika Ehrlicha, prekursora koncepcji prawa suwerenności narodów (wykładowcy i mentora Jana Karskiego z czasów studiów we Lwowie).
Szczególnie znaczący jest związek Tadeusza Sztumberk-Rychtera z pracą w strukturach wywiadu Komendy Głównej ZWZ-AK, a potem ze szlakiem bojowym 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, którą ostatecznie dowodził i jako jej dowódca został podstępnie aresztowany przez NKWD w Kozłówce koło Lubartowa i porwany do Rosji Sowieckiej.
Uważamy, iż Postać ta nie może być dla nikogo kontrowersyjna i może jedynie łączyć, a nie dzielić oraz inspirować do współdziałania całą Radę Miasta”.
Apel Towarzystwa wspierają rodziny zarówno Jana Karskiego, jak i Ludwika Ehrlicha – wybitnego uczonego, twórcy zrębów prawa narodów, po wojnie i utracie Lwowa związanego z Uniwersytetem Jagiellońskim, przyjaciela arcybiskupa Karola Wojtyły.
Córka Ehrlicha, Krystyna Konstancja, pod zakonnym imieniem Emilia Ehrlich i doktoracie z biblistyki, była w Stolicy Apostolskiej bliską współpracownicą papieża Jana Pawła II, prowadząc jego prywatną bibliotekę, konsultując w zakresie biblistyki dokumenty papieskie, a nawet sekretarzując jednemu z synodów biskupich.
Zmarła w 2006 roku i została pochowana w Krakowie. Syn Andrzej, były powstaniec warszawski, jest wybitnym tłumaczem języka angielskiego. Ich ojca ocalił Tadeusz Sztumberk-Rychter.