Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 października 2015 r.
14:26

Ul. Granitową dojedziemy do nowego przystanku kolejowego Lublin-Zachód

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 17 A A
Miasto będzie odpowiedzialne za budowę drogi zapewniającej dojazd do kolejowego przystanku, który powstać ma na wysokości Czubów (Fot. AS)
Miasto będzie odpowiedzialne za budowę drogi zapewniającej dojazd do kolejowego przystanku, który powstać ma na wysokości Czubów (Fot. AS)

Przedłużenie ul. Granitowej ma być drogą dojazdową do planowanego przystanku kolejowego Lublin-Zachód – zapowiada samorząd miasta. I nie jest tym zachwycony, bo wolał inną lokalizację tego przystanku, ale nie zaakceptowali jej kolejarze.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To nie kolej, ale miasto będzie odpowiedzialne za budowę drogi zapewniającej dojazd do kolejowego przystanku, który powstać ma na wysokości Czubów. W pobliżu są duże osiedla mieszkaniowe, więc chętnych do podróżowania z tego miejsca może być sporo. Przystanek powstać ma przy okazji modernizacji linii kolejowej między Lublinem a Otwockiem.

– Planowane rozpoczęcie robót na linii kolejowej nr 7, w tym budowa przystanku Lublin Zachód rozpocznie się w kwietniu 2017 r. – informuje Łukasz Kwasiborski z centrali spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. – Szczegółowy harmonogram robót jest w tej chwili opracowywany przez wykonawcę. Prace na całym odcinku zaplanowane są do połowy 2020 roku.

Nie ma jeszcze wyznaczonej daty uruchomienia nowego przystanku. Wiadomo jednak, że do tego czasu miasto musi zdążyć z budową dojazdów. – Zarząd Dróg i Mostów będzie musiał na nowo przygotować koncepcję – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Dlaczego koncepcja ma być gotowa „na nowo”? – Byliśmy gotowi na inną lokalizację, znacznie korzystniejszą – odpowiada Żuk.

Miasto próbowało (o czym już informowaliśmy) przekonać kolejarzy do tego, by przystanek Lublin Zachód ulokować nie na wysokości Czubów, ale bliżej al. Kraśnickiej, mniej więcej w rejonie ul. Uprawnej i Folwarcznej. Pomysł ten spotkał się z protestami, a mieszkańcy tłumaczyli, że chcą iść na pociąg tam, gdzie jest osiedle i gdzie mają blisko, a nie na odludziu, dokąd musieliby dojeżdżać. Polskie Linie Kolejowe ostatecznie nie zdecydowały się na proponowane przez miasto rozwiązanie.

– Kolej nie przyjęła naszej propozycji lokalizacji i mamy kłopot – stwierdza prezydent Lublina. – Patrząc na różnicę poziomów terenu można powiedzieć, że będziemy mieli problem z doprowadzeniem tych dróg dojazdowych. Ale na dziś sytuacja jest taka, że kolej podtrzymała swoje stanowisko i będziemy musieli się do tego dostosować – mówi prezydent. Szacuje, że budowa dojazdu do przystanku Lublin- Zachód będzie kosztować miejską kasę kilkanaście milionów złotych.

Planowany przez kolej przystanek będzie mieć jeden peron ulokowany między torami. Dojście do niego będzie możliwe z przejścia podziemnego w nasypie.

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
coolEjaż / 18 lutego 2016 o 14:20
0

Najlepiej, gdyby przystanek kolejowy znajdował się koło każdego bloku! K..., ludzie- kolej, to dojazd do miejsca uśrednionego a nie do własnego kibla. Tam dochodzi się piechotą ,nawet jakj est za stodoła w Stasinie.....Rozstrygające powinno być jak daleko jest od dworca głównego, bo tylko idiota proponuje lokalizację 2.5 km od Centralnego.

2,5 km od Centralnego to mało? A ile jest od Centralnego do Północnego? od Północnego do Zadębie? od Zadębie do Ponikwoda ???

2,5 km od Centralnego to mało? A ile jest od Centralnego do Północnego? od Północnego do Zadębie? od Zadębie do Ponikwoda ???

rozwiń
Avatar
Gość / 18 lutego 2016 o 09:04
0
Najlepiej, gdyby przystanek kolejowy znajdował się koło każdego bloku! K..., ludzie- kolej, to dojazd do miejsca uśrednionego a nie do własnego kibla. Tam dochodzi się piechotą ,nawet jakj est za stodoła w Stasinie.....Rozstrygające powinno być jak daleko jest od dworca głównego, bo tylko idiota proponuje lokalizację 2.5 km od Centralnego.
Avatar
eryk / 31 grudnia 2015 o 00:13
0
Właśnie. Ludzie się nie zgodzą i dobrze . Teraz rządzi PiS i przynajmniej liczy się z opis mi mieszkancow
Avatar
jan / 31 grudnia 2015 o 00:11
0
Nigdy nie wybuduje zielonej trasy bo kto normalny zgodzi się na drogę przy rezerwacie przyrody
Avatar
Gość / 5 listopada 2015 o 17:29
0
Kolejarzy (NŻ)
Avatar
Gość / 26 października 2015 o 01:32
0
Przystanek powinien być na wysokości Granitowej z dojazdem również od strony Stasina. Kto wymyślił żeby wysiadać w rezerwacie??????Ludzie chcą przejścia do lasu i dlatego tak walczą o ą lokalizację. Przy Granitowej jest dużo miejsca na parkingi. Nikt i tak więcej jak 1 km nie idzie pieszo. Czy tak ciężko trochę pomyśleć.
Avatar
Gość / 23 października 2015 o 13:19
0
Trochę mnie irytuje twierdzenie, że 40 lat temu zaplanowano w wąwozie "Trasę Zieloną " to koniecznie trzeba ja tam wybudować. Jak każdy wie, wiele rzeczy, żeby nie powiedzieć większość, które były planowane 40 lat temu okazują się nie do końca trafione. Uważam, że konieczność budowy Trasy Zielonej na odcinku wzdłuż Jana Pawła trzeba przeanalizować uwzględniając obecne uwarunkowania i potrzeby, a nie trzymać się ślepo założeń z przed 40 lat.
Avatar
eryk / 23 października 2015 o 11:01
0

Po 1 w tej lokalizacji musi powstać wiadukt, nie da się tego z abardzo inacze puścić. O prostu.

Po 2. Wąwozem nie pojdzie zadna droga, bo obk jest Stary Gaj, i rosliny pod ochroną. I to juz przekresla cała inwestycję. Gigantyczne koszta nasypania ziemi tylko to przyklepią. CHyba, żeby pogłębić miejsce i puścić wszystko tunelem. Ale znowu koszty.

Po 3. Mieszkańcy się nie zgodza na takie postawienie sprawy i 2 pasmowka blisko okien.

po 4. Jesli juz ktos myśli o przedluzeniu drogi dostadionowej przerz Diamentową to jedyne sensowne rozwiazanie to puszczenie jej od razu na tory od wschodniej strony Starego gaju, koło ogrodków działkowych a potem na 19.

Jeśli ktoś chce szybkiego dostepu do drogi na Przemyśle nie bedzie sie pchał na korki na Diamentowej, Kubnckiego czy Abramowickiej, gdzie jest wąsko i kupę świateł. Tutaj trzeba by wybudowac drogą od Konopnicy przez okolice Zalewu na wschód. Całkiem nową. Ale to fantazje jedynie..

Po 1 w tej lokalizacji musi powstać wiadukt, nie da się tego z abardzo inacze puścić. O prostu.

Po 2. Wąwozem nie pojdzie zadna droga, bo obk jest Stary Gaj, i rosliny pod ochroną. I to juz przekresla cała inwestycję. Gigantyczne koszta nasypania ziemi tylko to przyklepią. CHyba, żeby pogłębić miejsce i puścić wszystko tunelem. Ale znowu koszty.

Po 3. Mieszkańcy się nie zgodza na takie postawienie sprawy i 2 pasmowka blisko okien.

po 4. Jesli juz ktos myśli o przedluzeniu drogi dostadionowej przerz Diamentową to jedyn... rozwiń

Avatar
Gość / 23 października 2015 o 07:35
0
Popieram w całości FC.
Avatar
opiniak.tom / 23 października 2015 o 00:40
0

Nie ma takiej mozliwosci , mieszkancy tej okolicy nie dadza zniszczyc ładnego wąwozu.

Ten wąwóz od dawna jest przenaczony pod przebieg Lubelskiego Lipca 80. Jana Pawła już się tłoczy i wkrótce będzie potrzebny szlak równoległy. Niech no tylko połączą odcinek od stadionu do Diamentowej i na Jana Pawła będzie sznurek aż do Konopnicy. Nawet Zachodnia obwodnica nie pomoże, bo nikt o zdrowych zmysłach nie pojedzie obwodnicą by dostać się do drogi na Przemyśl.

Ten wąwóz od dawna jest przenaczony pod przebieg Lubelskiego Lipca 80. Jana Pawła już się tłoczy i wkrótce będzie potrzebny szlak równoległy. Niech no tylko połączą odcinek od stadionu do Diamentowej i na Jana Pawła będzie sznurek aż do Konopnicy. Nawet Zachodnia obwodnica nie pomoże, bo nikt o zdrowych zmysłach nie pojedzie obwodnicą by dostać się do drogi na Przemyśl.

rozwiń
Avatar
coolEjaż / 18 lutego 2016 o 14:20
0

Najlepiej, gdyby przystanek kolejowy znajdował się koło każdego bloku! K..., ludzie- kolej, to dojazd do miejsca uśrednionego a nie do własnego kibla. Tam dochodzi się piechotą ,nawet jakj est za stodoła w Stasinie.....Rozstrygające powinno być jak daleko jest od dworca głównego, bo tylko idiota proponuje lokalizację 2.5 km od Centralnego.

2,5 km od Centralnego to mało? A ile jest od Centralnego do Północnego? od Północnego do Zadębie? od Zadębie do Ponikwoda ???

2,5 km od Centralnego to mało? A ile jest od Centralnego do Północnego? od Północnego do Zadębie? od Zadębie do Ponikwoda ???

rozwiń
Avatar
Gość / 18 lutego 2016 o 09:04
0
Najlepiej, gdyby przystanek kolejowy znajdował się koło każdego bloku! K..., ludzie- kolej, to dojazd do miejsca uśrednionego a nie do własnego kibla. Tam dochodzi się piechotą ,nawet jakj est za stodoła w Stasinie.....Rozstrygające powinno być jak daleko jest od dworca głównego, bo tylko idiota proponuje lokalizację 2.5 km od Centralnego.
Avatar
eryk / 31 grudnia 2015 o 00:13
0
Właśnie. Ludzie się nie zgodzą i dobrze . Teraz rządzi PiS i przynajmniej liczy się z opis mi mieszkancow
Avatar
jan / 31 grudnia 2015 o 00:11
0
Nigdy nie wybuduje zielonej trasy bo kto normalny zgodzi się na drogę przy rezerwacie przyrody
Avatar
Gość / 5 listopada 2015 o 17:29
0
Kolejarzy (NŻ)
Avatar
Gość / 26 października 2015 o 01:32
0
Przystanek powinien być na wysokości Granitowej z dojazdem również od strony Stasina. Kto wymyślił żeby wysiadać w rezerwacie??????Ludzie chcą przejścia do lasu i dlatego tak walczą o ą lokalizację. Przy Granitowej jest dużo miejsca na parkingi. Nikt i tak więcej jak 1 km nie idzie pieszo. Czy tak ciężko trochę pomyśleć.
Avatar
Gość / 23 października 2015 o 13:19
0
Trochę mnie irytuje twierdzenie, że 40 lat temu zaplanowano w wąwozie "Trasę Zieloną " to koniecznie trzeba ja tam wybudować. Jak każdy wie, wiele rzeczy, żeby nie powiedzieć większość, które były planowane 40 lat temu okazują się nie do końca trafione. Uważam, że konieczność budowy Trasy Zielonej na odcinku wzdłuż Jana Pawła trzeba przeanalizować uwzględniając obecne uwarunkowania i potrzeby, a nie trzymać się ślepo założeń z przed 40 lat.
Avatar
eryk / 23 października 2015 o 11:01
0

Po 1 w tej lokalizacji musi powstać wiadukt, nie da się tego z abardzo inacze puścić. O prostu.

Po 2. Wąwozem nie pojdzie zadna droga, bo obk jest Stary Gaj, i rosliny pod ochroną. I to juz przekresla cała inwestycję. Gigantyczne koszta nasypania ziemi tylko to przyklepią. CHyba, żeby pogłębić miejsce i puścić wszystko tunelem. Ale znowu koszty.

Po 3. Mieszkańcy się nie zgodza na takie postawienie sprawy i 2 pasmowka blisko okien.

po 4. Jesli juz ktos myśli o przedluzeniu drogi dostadionowej przerz Diamentową to jedyne sensowne rozwiazanie to puszczenie jej od razu na tory od wschodniej strony Starego gaju, koło ogrodków działkowych a potem na 19.

Jeśli ktoś chce szybkiego dostepu do drogi na Przemyśle nie bedzie sie pchał na korki na Diamentowej, Kubnckiego czy Abramowickiej, gdzie jest wąsko i kupę świateł. Tutaj trzeba by wybudowac drogą od Konopnicy przez okolice Zalewu na wschód. Całkiem nową. Ale to fantazje jedynie..

Po 1 w tej lokalizacji musi powstać wiadukt, nie da się tego z abardzo inacze puścić. O prostu.

Po 2. Wąwozem nie pojdzie zadna droga, bo obk jest Stary Gaj, i rosliny pod ochroną. I to juz przekresla cała inwestycję. Gigantyczne koszta nasypania ziemi tylko to przyklepią. CHyba, żeby pogłębić miejsce i puścić wszystko tunelem. Ale znowu koszty.

Po 3. Mieszkańcy się nie zgodza na takie postawienie sprawy i 2 pasmowka blisko okien.

po 4. Jesli juz ktos myśli o przedluzeniu drogi dostadionowej przerz Diamentową to jedyn... rozwiń

Avatar
Gość / 23 października 2015 o 07:35
0
Popieram w całości FC.
Avatar
opiniak.tom / 23 października 2015 o 00:40
0

Nie ma takiej mozliwosci , mieszkancy tej okolicy nie dadza zniszczyc ładnego wąwozu.

Ten wąwóz od dawna jest przenaczony pod przebieg Lubelskiego Lipca 80. Jana Pawła już się tłoczy i wkrótce będzie potrzebny szlak równoległy. Niech no tylko połączą odcinek od stadionu do Diamentowej i na Jana Pawła będzie sznurek aż do Konopnicy. Nawet Zachodnia obwodnica nie pomoże, bo nikt o zdrowych zmysłach nie pojedzie obwodnicą by dostać się do drogi na Przemyśl.

Ten wąwóz od dawna jest przenaczony pod przebieg Lubelskiego Lipca 80. Jana Pawła już się tłoczy i wkrótce będzie potrzebny szlak równoległy. Niech no tylko połączą odcinek od stadionu do Diamentowej i na Jana Pawła będzie sznurek aż do Konopnicy. Nawet Zachodnia obwodnica nie pomoże, bo nikt o zdrowych zmysłach nie pojedzie obwodnicą by dostać się do drogi na Przemyśl.

rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 7 0

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 77 13

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 5 2

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 21 2

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 3

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 4 0

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 2

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 4

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0 0 4

Piłkarze Rafała Borysiuka ostro postrzelali przy okazji sobotniego meczu kontrolnego z Włodawianką. Zawody zakończyły się zwycięstwem trzecioligowca 7:0. Rywale pod okiem Marka Droba ćwiczą jednak dopiero od tygodnia i tak naprawdę budują nową drużynę

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia
28 lipca 2018, 0:00

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 lipca odbędzie się pierwsza w historii letnia edycja Botanicznej Piątki na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!