Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 stycznia 2018 r.
16:42

UMCS ma dostać 30 mln zł z budżetu państwa. Co powstanie za te pieniądze?

0 16 A A
Kompleks, który powstanie w tzw. „kampusie zachodnim” u zbiegu ulic Pagi i Głębokiej oraz al. Kraśnickiej ma mieć w sumie 7.7 tys. mkw.
Kompleks, który powstanie w tzw. „kampusie zachodnim” u zbiegu ulic Pagi i Głębokiej oraz al. Kraśnickiej ma mieć w sumie 7.7 tys. mkw. (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Coraz bliżej budowy nowej siedziby Wydziału Politologii i Instytutu Psychologii UMCS. Uniwersytet otrzyma na ten cel 30 mln zł z budżetu państwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W ubiegłym tygodniu podczas głosowań nad tegorocznym budżetem w Sejmie przegłosowano poprawkę dotyczącą przekazania wspomnianej kwoty na rozpoczęcie programu budowy tzw. kampusu zachodniego UMCS. Ostateczną wersję ustawy budżetowej musi jeszcze zaakceptować Senat, a finalnie podpis pod nią ma złożyć prezydent Andrzej Duda.

Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę nowych siedzib dla jednostek, które za niespełna dwa lata powinny opuścić sprzedawane budynki przy pl. Litewskim. Przypomnijmy, że pod koniec grudnia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 10,7 mln zł kupiło Pałac Lubomirskich, w którym działa Wydział Politologii.

W przyszłości powstanie tu Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej. Z kolei uczelnia szuka nabywcy na sąsiedni obiekt wykorzystywany przez Instytut Psychologii. Ta nieruchomość wyceniana była przez UMCS na 7,4 mln zł.

Kompleks, który powstanie w tzw. „kampusie zachodnim” u zbiegu ulic Pagi i Głębokiej oraz al. Kraśnickiej ma mieć w sumie 7.7 tys. mkw. Instytut Psychologii będzie liczył blisko 2,4 tys. mkw. Mają się w nim znaleźć m.in.: aula na 300 osób, 15 sal ćwiczeniowych i seminaryjnych, pracownie komputerowa i terapeutyczno-treningowa oraz laboratorium badawczo-dydaktyczne.

Wydział Politologii o powierzchni ponad 4,5 tys. mkw. pomieści m.in. trzy aule (jedna dla 240 i dwie dla 120 osób), 30 sal ćwiczeniowych, trzy pracownie komputerowe i jedną telewizyjną oraz strzelnicę elektroniczną (ma służyć studentom kierunku bezpieczeństwo narodowe). Obie jednostki będą połączone holem, w którym będą zlokalizowane m.in. szatnia, biblioteka z czytelnią oraz pomieszczenia komercyjne, np. barek, kioski i inne lokale usługowe.

Według wstępnych szacunków inwestycja miała pochłonąć ok. 35 mln zł. – O łącznych kosztach będziemy mogli powiedzieć więcej w momencie, gdy plan finansowania budowy przejdzie całą procedurę legislacyjną, w tym oczywiście otrzyma akceptację prezydenta – mówi Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS.

Uczelnia rozstrzygnęła już przetarg na wykonanie projektu nowych budynków, ale ze względów formalnych nie podpisano jeszcze umowy z wykonawcą. W tej chwili trudno powiedzieć, kiedy rozpoczną się prace budowlane. – Dokonamy wszelkich starań, aby zdążyć na czas. Takie jest nasze założenie: planujemy, aby pracownicy oraz studenci przenieśli się do nowoczesnych obiektów w roku akademickim 2019/2020 – zapewnia rzeczniczka.

Na terenie „kampusu zachodniego”, w części od strony al. Kraśnickiej, funkcjonują obecnie Wydział Artystyczny i Wydział Nauk o Ziemi oraz Gospodarki Przestrzennej. Uniwersytet planuje zbudować w tym miejscu także halę sportową. Jej szacowany koszt to ok. 19 mln zł.

Czytaj więcej o:

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 15 stycznia 2018 o 19:48
+1
do tradycyjnie niezadowolonego lubelaka, który pisze "Budzet panstwa kupuje budynek politologii na pl.Litewskim.Budzet panstwa pokrywa koszty budowy nowego budynku politologii.Ciekawe" Złotko, bo i muzeum i (ta) uczelnia państwowe SOM. To nie autostrada do Poznania....
Avatar
eSKa / 15 stycznia 2018 o 17:43
+1
Do trzech "gości" powyżej: A może cały Lublin zlikwidować, co się ograniczać do UMCS? Je**ni malkontenci, co żeście sami skończyli? Zawodówki?
Avatar
Gość / 16 stycznia 2018 o 17:03
0
Hm, kiedyś wojsko hodowało tu świnie i uprawiało marchewkę, była też strzelnica i sporo dziur w ogrodzeniu do wychodzenia na tzw. "lewiznę". No cóż, było minęło, może to i dobrze, ale teraz teren ten przypomina zarośnięty małpi gaj i przydałoby się go trochę uporządkować, nie ważne, czy będzie tu kampus czy też nie.
Avatar
Gość / 16 stycznia 2018 o 14:47
0
zmarnowane 30 mln
Avatar
Gość / 16 stycznia 2018 o 12:35
0
Odnośnie komentarza o zawodówkach, ja przez szereg lat byłem wykładowcą na UMCS i również uważam, że te 30mln to wyrzucone pieniądze...
Avatar
Gość / 15 stycznia 2018 o 20:50
0
gdzie się podziały poyeby od "zabetonują wszystko" ??? ej! histerycy !!! jak się buduje blok mieszkalny na kilkadziesiąt metrów to dostajecie ***ca, a jak hektary pójdą pod beton dla umcs to już nie ma problemu ? banda hipokrytów.
Avatar
Gość / 15 stycznia 2018 o 20:49
0
Czyli UMSC otrzymał 33% tego co Żydy dostali na jeden cmentarz. Możemy sobie odpowiedzieć co dla obecnej władzy jest priorytetem Muzeum Kresów Wschodnich na zasiedlenie i na jego urządzenie otrzymali jeszcze mniej bo 1/10
Avatar
Gość / 15 stycznia 2018 o 17:39
0
Szkoda drzew
Avatar
Gość / 15 stycznia 2018 o 21:40
-1
Do komentującego o panach z zawodówek...ja skończyłem jeden z "lepszych" kierunków na tej uczelni i potwierdzam, nie ma po tym dobrej pracy. Teraz będę musiał jechać zarobić za granicę a mogłem to zrobić bez studiów parę lat temu i miałbym już sporo odłożone.
Avatar
kornik / 15 stycznia 2018 o 21:12
-1
undefined napisał:
A gdzie są zieloni, by bronić resztek zieleni na tym terenie? Dalej u drukarza?
 tna puszcze, na opał na zime.
Avatar
Gość / 16 stycznia 2018 o 17:03
0
Hm, kiedyś wojsko hodowało tu świnie i uprawiało marchewkę, była też strzelnica i sporo dziur w ogrodzeniu do wychodzenia na tzw. "lewiznę". No cóż, było minęło, może to i dobrze, ale teraz teren ten przypomina zarośnięty małpi gaj i przydałoby się go trochę uporządkować, nie ważne, czy będzie tu kampus czy też nie.
Avatar
Gość / 16 stycznia 2018 o 14:47
0
zmarnowane 30 mln
Avatar
Gość / 16 stycznia 2018 o 12:35
0
Odnośnie komentarza o zawodówkach, ja przez szereg lat byłem wykładowcą na UMCS i również uważam, że te 30mln to wyrzucone pieniądze...
Avatar
Gość / 15 stycznia 2018 o 21:40
-1
Do komentującego o panach z zawodówek...ja skończyłem jeden z "lepszych" kierunków na tej uczelni i potwierdzam, nie ma po tym dobrej pracy. Teraz będę musiał jechać zarobić za granicę a mogłem to zrobić bez studiów parę lat temu i miałbym już sporo odłożone.
Avatar
kornik / 15 stycznia 2018 o 21:12
-1
undefined napisał:
A gdzie są zieloni, by bronić resztek zieleni na tym terenie? Dalej u drukarza?
 tna puszcze, na opał na zime.
Avatar
Gość / 15 stycznia 2018 o 20:50
0
gdzie się podziały poyeby od "zabetonują wszystko" ??? ej! histerycy !!! jak się buduje blok mieszkalny na kilkadziesiąt metrów to dostajecie ***ca, a jak hektary pójdą pod beton dla umcs to już nie ma problemu ? banda hipokrytów.
Avatar
Gość / 15 stycznia 2018 o 20:49
0
Czyli UMSC otrzymał 33% tego co Żydy dostali na jeden cmentarz. Możemy sobie odpowiedzieć co dla obecnej władzy jest priorytetem Muzeum Kresów Wschodnich na zasiedlenie i na jego urządzenie otrzymali jeszcze mniej bo 1/10
Avatar
Gość / 15 stycznia 2018 o 19:48
+1
do tradycyjnie niezadowolonego lubelaka, który pisze "Budzet panstwa kupuje budynek politologii na pl.Litewskim.Budzet panstwa pokrywa koszty budowy nowego budynku politologii.Ciekawe" Złotko, bo i muzeum i (ta) uczelnia państwowe SOM. To nie autostrada do Poznania....
Avatar
Gość / 15 stycznia 2018 o 19:05
-1
Budzet panstwa kupuje budynek politologii na pl.Litewskim.Budzet panstwa pokrywa koszty budowy nowego budynku politologii.Ciekawe;).
Avatar
Gość / 15 stycznia 2018 o 18:46
-1
A gdzie są zieloni, by bronić resztek zieleni na tym terenie? Dalej u drukarza?
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W Lublinie otworzą oryginalny klub. Będzie można uprawiać "niehazard"

W Lublinie otworzą oryginalny klub. Będzie można uprawiać "niehazard" 8 6

- Idąc do kręgielni czy na bilard nikt nie liczy na finansowe nagrody. W naszym klubie też niczego nie będzie można wygrać a jedynie pokonać przeciwnika – mówi dyrektor nowego miejsca, które przygotowuje się do otwarcia. 170 osób jednocześnie będzie się tu mogło oddawać niehazardowi.

Padwa Zamość wygrała pierwszy sparing

Padwa Zamość wygrała pierwszy sparing 3 0

Padwa Zamość rozegrała pierwszy mecz kontrolny. Beniaminek I ligi pokonał rezerwy Azotów Puławy 26:23

Mieszkasz w Lublinie? Powinieneś to wiedzieć! [QUIZ]
cz. II

Mieszkasz w Lublinie? Powinieneś to wiedzieć! [QUIZ] 1 0

Żeby oddać krew trzeba czekać w długiej kolejce. Niektórzy rezygnują. Co na to dyrekcja?
alarm24

Żeby oddać krew trzeba czekać w długiej kolejce. Niektórzy rezygnują. Co na to dyrekcja? 10 7

Centrum krwiodawstwa stale apeluje o oddawanie krwi. Ale kiedy chętnych przybywa, nie umie stworzyć warunków, żeby bez problemu mogli ją oddać – denerwuje się nasz Czytelnik, który kilka dni temu oddawał krew przy al. Kraśnickiej

Bociany wyjątkowo wcześnie opuszczają Polskę. "Może jest im tutaj za ciepło"
film

Bociany wyjątkowo wcześnie opuszczają Polskę. "Może jest im tutaj za ciepło" 0 4

Wyjątkowo wczesny wylot bocianów spowodował zdziwienie turystów odwiedzających Europejską Wieś Bocianią w Pentowie.

Kolejna improwizacja w Pożegnaniu z Afryką
24 sierpnia 2018, 18:00

Kolejna improwizacja w Pożegnaniu z Afryką 1 0

Co Gdzie Kiedy. 22 sierpnia o godz. 18 w Pożegnaniu z Afryką (Złota 3) odbędzie się pokaz wakacyjnej improwizacji - Pączkowa sprawa.

 Cieszanów Rock Festiwal 2018 [zdjęcia]
galeria

Cieszanów Rock Festiwal 2018 [zdjęcia] 1 0

Zakończyła się 9.edycja Cieszanów Rock Festiwal, jednej z największych imprez rockowych w Polsce.

Lublin: Pierwszy defibrylator w autobusie. Będzie ich więcej?

Lublin: Pierwszy defibrylator w autobusie. Będzie ich więcej? 13 6

Od dziś po ulicach Lublina będzie kursować autobus z defibrylatorem, czyli urządzeniem dającym szansę na uratowanie człowieka, u którego zatrzymało się krążenie. Podobny sprzęt może się pojawić także na najważniejszych przystankach komunikacji miejskiej, a także w radiowozach Straży Miejskiej

Marsz Równości po raz pierwszy przejdzie przez Lublin

Marsz Równości po raz pierwszy przejdzie przez Lublin 387 41

Jesienią w Lublinie po raz pierwszy ma odbyć się Marsz Równości. Przygotowania już trwają, ale organizatorzy jeszcze nie zdradzają szczegółów wydarzenia

Co dalej z LKJ? Klub broni się przed eksmisją, miasto już szuka nowego gospodarza terenu

Co dalej z LKJ? Klub broni się przed eksmisją, miasto już szuka nowego gospodarza terenu 0 18

Lubelski Klub Jeździecki odwołał się od sądowego nakazu opuszczenia terenów dzierżawionych nad Bystrzycą od miejskiej spółki MOSiR. Tymczasem zaległości klubu wobec spółki przekroczyły już 230 tys. zł. MOSiR rozgląda się już za nowym gospodarzem terenu, ale musi czekać na koniec sporu w sądzie

Kierowca zabił syna swojego kolegi. "Zauważyłem go dopiero na szybie"

Kierowca zabił syna swojego kolegi. "Zauważyłem go dopiero na szybie" 33 7

37-latek z Okolic Bełżyc odpowie za śmiertelne w skutkach potrącenie rowerzysty i ucieczkę z miejsca wypadku. Grzegorz M. zabił syna kolegi, z którym tego samego dnia pił alkohol

Koncerty i warsztaty na Moście Kultury
24 sierpnia 2018, 16:00

Koncerty i warsztaty na Moście Kultury 3 2

Co Gdzie Kiedy. Przed nami kolejne ciekawe koncerty i zajęcia na Moście Kultury (Most im. Lutosławskiego). W najbliższy weekend odbędzie się m.in. koncert z okazji 75-lecia urodzin Tadeusza Nalepy.

Pogrzeb Konrada Gacy we wtorek

Pogrzeb Konrada Gacy we wtorek 0 4

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w ubiegłym tygodniu Konrada Gacy rozpoczną się we wtorek o godz. 15 w kaplicy Cmentarza Komunalnego na Majdanku (Droga Męczenników Majdanka 71).

Europejski Festiwal Smaku 2018. Włoskie owoce morza, hiszpańskie oliwki, litewskie chleby
5 września 2018, 0:00
galeria

Europejski Festiwal Smaku 2018. Włoskie owoce morza, hiszpańskie oliwki, litewskie chleby 5 10

– Będziemy opowiadać o tym, że świętowanie niepodległości w dwudziestoleciu międzywojennym miało blask ułańskiej fantazji. To będzie najbardziej radosna edycja imprezy – zapowiadają organizatorzy X Europejskiego Festiwalu Smaku. I liczą na 100 tysięcy gości

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!