Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 stycznia 2009 r.
19:19
Edytuj ten wpis

UMCS oszczędza nawet kosztem studentów

0 6 A A

Dziś o godz. 6 rano Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej wraca do normalnego funkcjonowania. Po prawie dwóch tygodniach bez Internetu, telefonów i ogrzewania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Problem w tym, że studenci wrócili na uczelnię już dwa dni temu.

Przez cały weekend na uniwersytecie trwał zjazd dla studentów zaocznych. - W sobotę kaloryfery były całkowicie wyłączone - opowiada Tomek, student jednego z kierunków Wydziału Humanistycznego, który w sobotę i niedzielę był na zajęciach. - Wczoraj były jakby trochę cieplejsze. Ale zanim wszystkie gmachy uczelni nagrzeją się po kilkunastu dniach chłodzenia, potrzeba trochę czasu. Więc i tak było zimno.

Efekt? Niektórzy studenci siedzieli na wykładach w kurtkach i w rękawiczkach. A na przerwach każdy szukał miejsca, gdzie można napić się ciepłej herbaty. - Problem w tym, że w weekend pozamykana była też większość barków na uczelni - mówi Ania, jedna ze studentek. - Dobrze, że chociaż nie wyłączyli prądu, który zasila automaty z kawą i herbatą.

Wyłączenie ogrzewania to efekt rozporządzenia rektora UMCS sprzed świąt.

- W celu racjonalizacji kosztów wprowadzam specjalny tryb funkcjonowania uniwersytetu w okresie od godz. 16 w dniu 23 grudnia 2008 r. do godz. 6 w dniu 5 stycznia 2009 r. - zarządził prof. Andrzej Dąbrowski.

I wyliczył: W tym czasie zostanie wyłączona międzymiastowa i międzynarodowa łączność telefoniczna oraz łączność internetowa. Do niezbędnego minimum ograniczone zostanie ogrzewanie, sprzątanie pomieszczeń uczelni i utrzymanie terenów zewnętrznych.

Ograniczenia to jeden z pomysłów ekipy rektorskiej na poprawę fatalnej sytuacji finansowej uniwersytetu. Zadłużenie największej uczelni w naszym regionie sięga 50 milionów zł. - Tylko za telefonię stacjonarną płacimy rocznie 1,6 mln zł - szacuje w rozmowie z nami rektor Dąbrowski. - Chodzi o to, żeby nie było rozmów telefonicznych, które nas bardzo obciążają. Przynajmniej w tym czasie, kiedy nikt nikogo nie kontroluje - wyjaśnia.

- Parę lat temu, gdy ówczesny rektor prof. Marian Harasimiuk zrobił podobną operację, to oszacowano oszczędności na 200-300 tys. zł - argumentuje swoją decyzję prof. Dąbrowski. - Proszę zauważyć, że szkoły, żłobki i inne instytucje użyteczności publicznej robią podobnie i nikt się nie dziwi. W czasie świąt po prostu zamykają swoje drzwi, obniżają temperaturę, wyłączają telefony. I w ten sposób także oszczędzają. My szukamy w tej chwili pieniędzy wszędzie.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
~kama~ / 8 stycznia 2009 o 15:30
0
wydział ekonomiczny mieści się przy budynku rektoratu a nie w nim. aule i większość sal dydaktycznych mieści się w osobnym budynku (jakby wokół rektoratu). z zewnątrz wydaje się, że to jeden budynek w rzeczywistości dwa połączone przejściami.
Avatar
RomanSopran / 6 stycznia 2009 o 20:13
0
~kama~ napisał:
problem w tym, że dzisiaj jest 6 stycznia, za oknem 20 stopni mrozu a w budynkach umcs dalej jest zimno! jestem studentką wydziału ekonomicznego i dzisiaj na zajęciach siedziałam w kurtce, w aulach i salach jest jakieś 10-15 stopni ciepła, za to w budynku rektoratu "panują tropiki" - wiem bo odwiedziłam go dzisiaj. strasznie mnie to zdenerwowało: my studenci możemy marznąć, a panowie rektorzy, dziekani i "cała ekipa rządząca" mają ciepełko niczym na hawajach!

Kochana Kamo przecież wydział ekonomiczny mieści się w rektoracie? o co chodzi??

Kochana Kamo przecież wydział ekonomiczny mieści się w rektoracie? o co chodzi?? rozwiń
Avatar
~kama~ / 6 stycznia 2009 o 18:34
0
problem w tym, że dzisiaj jest 6 stycznia, za oknem 20 stopni mrozu a w budynkach umcs dalej jest zimno! jestem studentką wydziału ekonomicznego i dzisiaj na zajęciach siedziałam w kurtce, w aulach i salach jest jakieś 10-15 stopni ciepła, za to w budynku rektoratu "panują tropiki" - wiem bo odwiedziłam go dzisiaj. strasznie mnie to zdenerwowało: my studenci możemy marznąć, a panowie rektorzy, dziekani i "cała ekipa rządząca" mają ciepełko niczym na hawajach!
Avatar
Misiek / 5 stycznia 2009 o 08:57
0
Studiowałem zaocznie na wydz. prawa kilka lat temu i sytuacja była taka sama. Zaoczni studenci płacą za semestr więcej niż np. w Anglii, a nawet ogrzewania im odmawiają. Pamiętam, że na zjazdach zawsze było zimno... Taka to firma, ten UMCS.
Avatar
Toyka / 5 stycznia 2009 o 08:47
0
Lepiej niech bardziej poszanują studentów z pieniędzmi czyli zaocznych i wieczorowych, a nie traktują ich jako zło konieczne. Gdyby mieli dla nich więcej szacunku, to nikt by nie poszedł na uczelnie prywatne,a np. WSEI pęka w szwach od ilości studentów. To mówi samo za siebie.
Nic dziwnego, że UMCS pada. Uczelnia musi najpierw zmienić swoje myślenie, a potem szukać wyjścia z zadłużenia. Dziwi mnie również to, że na uczelni jest tylu mądrych doktorów i profesorów, robią ogromne kariery, naprawiają świat, a nie potrafią naprawić swojego źródła comiesięcznej wypłaty. Może warto wśród własnego grona ogłosić "konkurs naprawczy UMCS" lub dopuścić do głosu młodych z ich innym myśleniem?
Lepiej niech bardziej poszanują studentów z pieniędzmi czyli zaocznych i wieczorowych, a nie traktują ich jako zło konieczne. Gdyby mieli dla nich więcej szacunku, to nikt by nie poszedł na uczelnie prywatne,a np. WSEI pęka w szwach od ilości studentów. To mówi samo za siebie.
Nic dziwnego, że UMCS pada. Uczelnia musi najpierw zmienić swoje myślenie, a potem szukać wyjścia z zadłużenia. Dziwi mnie również to, że na uczelni jest tylu mądrych doktorów i profesorów, robią ogromne kariery, naprawiają świat, a nie potrafią naprawić swojego... rozwiń
Avatar
Dżuma / 5 stycznia 2009 o 08:01
0
Internet był włączony :-)
Avatar
~kama~ / 8 stycznia 2009 o 15:30
0
wydział ekonomiczny mieści się przy budynku rektoratu a nie w nim. aule i większość sal dydaktycznych mieści się w osobnym budynku (jakby wokół rektoratu). z zewnątrz wydaje się, że to jeden budynek w rzeczywistości dwa połączone przejściami.
Avatar
RomanSopran / 6 stycznia 2009 o 20:13
0
~kama~ napisał:
problem w tym, że dzisiaj jest 6 stycznia, za oknem 20 stopni mrozu a w budynkach umcs dalej jest zimno! jestem studentką wydziału ekonomicznego i dzisiaj na zajęciach siedziałam w kurtce, w aulach i salach jest jakieś 10-15 stopni ciepła, za to w budynku rektoratu "panują tropiki" - wiem bo odwiedziłam go dzisiaj. strasznie mnie to zdenerwowało: my studenci możemy marznąć, a panowie rektorzy, dziekani i "cała ekipa rządząca" mają ciepełko niczym na hawajach!

Kochana Kamo przecież wydział ekonomiczny mieści się w rektoracie? o co chodzi??

Kochana Kamo przecież wydział ekonomiczny mieści się w rektoracie? o co chodzi?? rozwiń
Avatar
~kama~ / 6 stycznia 2009 o 18:34
0
problem w tym, że dzisiaj jest 6 stycznia, za oknem 20 stopni mrozu a w budynkach umcs dalej jest zimno! jestem studentką wydziału ekonomicznego i dzisiaj na zajęciach siedziałam w kurtce, w aulach i salach jest jakieś 10-15 stopni ciepła, za to w budynku rektoratu "panują tropiki" - wiem bo odwiedziłam go dzisiaj. strasznie mnie to zdenerwowało: my studenci możemy marznąć, a panowie rektorzy, dziekani i "cała ekipa rządząca" mają ciepełko niczym na hawajach!
Avatar
Misiek / 5 stycznia 2009 o 08:57
0
Studiowałem zaocznie na wydz. prawa kilka lat temu i sytuacja była taka sama. Zaoczni studenci płacą za semestr więcej niż np. w Anglii, a nawet ogrzewania im odmawiają. Pamiętam, że na zjazdach zawsze było zimno... Taka to firma, ten UMCS.
Avatar
Toyka / 5 stycznia 2009 o 08:47
0
Lepiej niech bardziej poszanują studentów z pieniędzmi czyli zaocznych i wieczorowych, a nie traktują ich jako zło konieczne. Gdyby mieli dla nich więcej szacunku, to nikt by nie poszedł na uczelnie prywatne,a np. WSEI pęka w szwach od ilości studentów. To mówi samo za siebie.
Nic dziwnego, że UMCS pada. Uczelnia musi najpierw zmienić swoje myślenie, a potem szukać wyjścia z zadłużenia. Dziwi mnie również to, że na uczelni jest tylu mądrych doktorów i profesorów, robią ogromne kariery, naprawiają świat, a nie potrafią naprawić swojego źródła comiesięcznej wypłaty. Może warto wśród własnego grona ogłosić "konkurs naprawczy UMCS" lub dopuścić do głosu młodych z ich innym myśleniem?
Lepiej niech bardziej poszanują studentów z pieniędzmi czyli zaocznych i wieczorowych, a nie traktują ich jako zło konieczne. Gdyby mieli dla nich więcej szacunku, to nikt by nie poszedł na uczelnie prywatne,a np. WSEI pęka w szwach od ilości studentów. To mówi samo za siebie.
Nic dziwnego, że UMCS pada. Uczelnia musi najpierw zmienić swoje myślenie, a potem szukać wyjścia z zadłużenia. Dziwi mnie również to, że na uczelni jest tylu mądrych doktorów i profesorów, robią ogromne kariery, naprawiają świat, a nie potrafią naprawić swojego... rozwiń
Avatar
Dżuma / 5 stycznia 2009 o 08:01
0
Internet był włączony :-)
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie 0 1

Energa Basket Liga Siedemnaście klubów zgłosiło się do udziału w rozgrywkach. Komisja Weryfikacyjna PLK SA dokona wstępnej analizy dokumentacji. Zarząd PLK SA decyzję w sprawie przyznania licencji podejmie najpóźniej do 27 lipca

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy 5 5

23-latek wpadł w ręce policjantów dwa razy w ciągu jednej nocy. Najpierw po pijanemu szarżował samochodem po cudzym polu, a potem doprowadził do zderzenia z innym autem i pchał je przez ok. 200 metrów.

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują?

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują? 8 9

120 milionów złotych na modernizację i budowę ponad 200 kilometrów dróg trafiło do wszystkich powiatów z województwa lubelskiego. Całkowita wartość inwestycji realizowanych w ramach tzw. megaprojektu drogowego wyniesie ok. 210 mln zł

Dzień z Harrym Potterem w MBP
27 lipca 2018, 11:00

Dzień z Harrym Potterem w MBP 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 11 w Filii nr 26 MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie (ul. Leonarda 18) odbędzie się Dzień z Harrym Potterem. To gratka dla wszystkich miłośników prozy J.K. Rowling.

Graffiti psuje krajobraz? Bolesław Stelmach chce by je zamalować i posadzić bluszcz

Graffiti psuje krajobraz? Bolesław Stelmach chce by je zamalować i posadzić bluszcz 33 32

Zamalowania graffiti na murach wzdłuż al. Solidarności koło skansenu i ogrodu botanicznego domaga się Rada Kultury Przestrzeni. Zamiast malowideł z zeszłorocznej imprezy Meeting of Styles wolałaby tu zieloną ścianę z bluszczu. Ratusz zapowiada jednak, że w sierpniu… powstanie tu nowe graffiti

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach 2 0

Granica Terespol wygrała rywalizację w grupie I bialskiej klasy A i wywalczyła awans do bialskiej klasy okręgowej

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN 1 7

Dzieci w przedszkolach będą miały zajęcia z doradztwa zawodowego – wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przyszły zawód dzieci mają wybierać przez zabawę

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy 8 5

30 lipca przedstawiciele komisji zakładowej NSZZ Solidarność spotkają się z przedstawicielami sieci Aldik. Będą rozmawiać o podwyżkach. Jeśli nie usłyszą konkretów, nie wykluczają rozpoczęcia strajku.

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać 0 2

W drugim kwartale tego roku Polacy kupili mniej nowych mieszkań niż rok wcześniej. W statystykach GUS widać pierwsze symptomy spadku aktywności deweloperów – oceniają eksperci. Liczba nowych pozwoleń na budowę rośnie, ale wolniej niż kiedyś.

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku
22 lipca 2018, 17:00

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku 1 0

Co Gdzie Kiedy. Trwa Festiwal Fresków w Lublinie. W najbliższą niedzielę, 22 lipca o godz. 17 w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku odbędzie się koncert Szymona Krzemiania i Grzegorza Siedlaczka.

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później 119 16

Ostry ból głowy, 40-stopniowa gorączka, wymioty. – Stan męża się pogarszał, dosłownie miotał się z bólu, a ja byłam bezsilna – opowiada Katarzyna Gnaś. Mimo to, 26-latek nie został przyjęty do szpitala w Poniatowej. Kilka dni później zmarł

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku 0 0

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski 7 2

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów zespół z Warszawy pokonał na swoim stadionie niżej notowanego rywala z Irlandii i awansował do dalszej fazy rozgrywek

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka 4 1

Kolejna stłuczka na rondzie Wyszyńskiego w Zamościu. Od 6 czerwca obowiązuje tu ruch okrężny a kierowcy nadal mają problemy

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł 9 5

Ponad 900 tys. zł udało się odzyskać miastu od zadłużonych najemców mieszkań komunalnych, którzy zgłosili się do programu dającego im szansę na umorzenie do 70 proc. zaległości. Z takiej możliwości skorzystała prawie co siódma z uprawnionych osób. Jak dużych długów mogą się pozbyć?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!