Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 sierpnia 2016 r.
8:00

Ursus chce zbudować autobus wodorowy. Para wodna zamiast spalin

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
817 25 A A
Ursus chce, aby nowy elektryczny autobus obsługiwał lotnisko Lublin (fot. Maciej Kaczanowski)
Ursus chce, aby nowy elektryczny autobus obsługiwał lotnisko Lublin (fot. Maciej Kaczanowski)

Zamiast spalin z rury będzie wydobywać się para wodna – Ursus zapowiada pierwszy międzymiastowy autobus wodorowy. To nie jedyna nowość. Firma walczy o kontrakt na dostawę do wojska 841 pojazdów terenowych, następców honkera.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ursus to nie tylko ciągniki rolnicze, ale także autobusy znane z ulic Lublina. – Trwają prace nad naszym pierwszym międzymiastowym autobusem wodorowym o zasięgu 400 km. Chcemy go pokazać pod koniec września, na największych w Europie targach pojazdów użytkowych w Hanowerze – powiedział w piątek Jan Wielgus, członek zarządu Ursusa. Będzie to pierwszy pojazd Ursusa, który zamiast spalin wydziela parę wodną. Obecnie trwa produkcja karoserii.

To nie koniec nowości. – Staramy się, aby nasz nowy elektryczny autobus, o zwiększonym zasięgu do 180 kilometrów bez ładowania, obsługiwał lotnisko Lublin. Już zaprezentowaliśmy ten pojazd w porcie lotniczym – dodaje Jan Wielgus. Ursus startuje także w przetargu na dostawę autobusów dla Warszawy.

Lubelska firma stara się też o wojskowy kontrakt na dostawę 841 samochodów dla armii, następców honkera. Jest to strategiczny projekt dla spółki. Lublin oferuje pojazd na bazie jeepa, przystosowany do przewozu 9 osób. – Wkład polskich części w ten samochód wynosi aż 70 proc. – dodaje Jan Wielgus. Fabryka kupuje kompletną ramę, 194-konny silnik ze skrzynią biegów włoskiej firmy VM oraz skrzynkę rozdzielczą Borg-Warner. Reszta powstaje w Lublinie i u krajowych kooperantów.

Auto jest oferowane w dwóch wersjach – nieopancerzonej i opancerzonej. – Tę drugą przygotowuje członek naszego konsorcjum AMZ-Kutno – dodaje Jan Wielgus. 8 sierpnia rusza II tura dialogu technicznego z MON. Ursus ma 8 konkurentów. Pojazdy z Lublina biorą także udział w przetargu ogłoszonym przez Straż Graniczną.

Polityczne wsparcie

O planach Ursusa zarząd poinformował podczas piątkowego briefingu w fabryce w obecności Przemysława Czarnka, wojewody lubelskiego. Przypomniano interwencję wicepremiera Mateusz Morawieckiego w sprawie dostępu ciągników Ursus do niemieckiego rynku, o czym już pisaliśmy.
– Niemcy blokowali możliwość rejestracji naszych ciągników. Według niemieckich urzędów nasze ciągniki nie spełniały norm czystości spalin (Ursus posiada certyfikat TIER I, a Niemcy żądali TIER II – przyp. red.). Niemcy nie honorowali polskiej homologacji, ważnej na terenie całej Unii. Te działania były niezgodne z unijnym prawem – mówi Jan Wielgus.

Podczas wizyty w Lublinie wicepremier Morawiecki obiecał zająć się sprawą. Po interwencji u Sigmara Gabriela, wicekanclerza Niemiec efekt był natychmiastowy. Kilka dni później zniknęły wszystkie bariery. Liczba zamówień w Niemczech wzrosła trzykrotnie.

– To nie jest tak, że Czarnek chwali się – mówił w piątek wojewoda lubelski. – Podczas wizyty w Lublinie zaprosiłem różnych przedsiębiorców na śniadanie z wicepremierem. Jednym z poruszonych tematów były problemy Ursusa w Niemczech – powiedział Przemysław Czarnek.

Czytaj więcej o:

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 12 października 2016 o 16:58
0
CO TO JESZCZE BĘDZIE PRODUKOWAŁ URSUS ???? RAKIETY ? PROMY KOSMICZNE ? Jest tam dobry specjalista od baśni i bajek i wymyśla pierdoły i bajki a Żuk wierzy a gazety piszą ! Ursus zaleje świat ELEKTRYCZNYMI AUTOBUSAMI ...... i co ? Teraz AUTOBUSY wodorowe, następnie ..... co tam wyczytają w komiksach sinice fiction .... ALE BZDURY, ŻE AŻ WSTYD CZYTAĆ
Avatar
Gość / 7 września 2016 o 08:38
0
dobrze, że te nowe honkery mają wersję opancerzoną. W kilku książkach nt. działań w Iraku i Afganie autorzy wskazywali brak ochrony żołnierzy w Honkerach. Amerykanie mieli nabitę kiedy Polacy sztukowali dodatkowe blachy i wieszali na karoserii kamizelki i worki z piaskiem
Avatar
Misiek / 23 sierpnia 2016 o 17:02
0
Czego się czepiasz ? Choćbyśmy "zasponsorowali " Nigeryjczykom czy innym Afrykanom te ciągniki to i tak pieniądze zostają w Polsce, firma dostaję kase i może się rozwijać, tak ? Dobrze, że nasze ciągnik chcą kupować na Zachodzie, może na razie nie ma tam dużego potpytu na Nasz sprzęt, ale miejmy nadzieję , że będzie się to zmieniać ;) Nie narzekajmy, ale doceńmy to że wreszcie po tylu latach przestoju Ursusa coś się zaczyna dziać i oby dawna śwetność, już niestety nie warszawskiego, ale wciąż polskiego Ursusa powróciła.
Avatar
lolo / 1 sierpnia 2016 o 20:27
0
Ile energii pochłania wyprodukowanie wodoru? Ile węgla ropy lub gazu trzaba spalić aby uzyskać ilość prądu potrzebną do produkcji H. Nie trzeba było wagarować z lekcji chemi nieuki.
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2016 o 19:44
0
słuszna droga rozwoju , początek autobusu na wodór od blach :)
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2016 o 15:50
0
Mam nadzieję że ciągniki są lepszej jakości niż trolejbusy, którymi muszę się męczyć po 10 godzin...
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2016 o 14:02
0
A jak coś takiego pie..rznie, tp 1/2 miasta znajdzie się w gronie aniołków.
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2016 o 13:21
0
wojewoda ma tupet żeby chwalić się sukcesami prezydenta Żuka :)))))))))))))) wojewodo Czarnek nie kompromituj się :))))))))))) wszyscy wiedzą komu zawdzięczamy fakt, że Ursus jest w Lublinie :)))))))))))))
Avatar
B. Kiwanowska / 1 sierpnia 2016 o 12:45
0
ja napisał:
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Za ściągnięciem do Lublina Ursusa stoi Żuk. Niezła propaganda z tym wojewodą. Robicie mu kampanię wyborczą?
Proste, że Żuk ale to nie pierwszy raz gdy Pisowcy próbują przypisywać sobie nieswoje sukcesy.
Dokładnie! To wyłącznie sukces naszego Pana Żuka, osobiście pofatygował się do Niemiec i załatwił sprawę korzystnie dla Ursusa!
Dokładnie! To wyłącznie sukces naszego Pana Żuka, osobiście pofatygował się do Niemiec i załatwił sprawę korzystnie dla Ursusa! rozwiń
Avatar
ja / 1 sierpnia 2016 o 11:59
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Za ściągnięciem do Lublina Ursusa stoi Żuk. Niezła propaganda z tym wojewodą. Robicie mu kampanię wyborczą?
Proste, że Żuk ale to nie pierwszy raz gdy Pisowcy próbują przypisywać sobie nieswoje sukcesy.
Avatar
Gość / 12 października 2016 o 16:58
0
CO TO JESZCZE BĘDZIE PRODUKOWAŁ URSUS ???? RAKIETY ? PROMY KOSMICZNE ? Jest tam dobry specjalista od baśni i bajek i wymyśla pierdoły i bajki a Żuk wierzy a gazety piszą ! Ursus zaleje świat ELEKTRYCZNYMI AUTOBUSAMI ...... i co ? Teraz AUTOBUSY wodorowe, następnie ..... co tam wyczytają w komiksach sinice fiction .... ALE BZDURY, ŻE AŻ WSTYD CZYTAĆ
Avatar
Gość / 7 września 2016 o 08:38
0
dobrze, że te nowe honkery mają wersję opancerzoną. W kilku książkach nt. działań w Iraku i Afganie autorzy wskazywali brak ochrony żołnierzy w Honkerach. Amerykanie mieli nabitę kiedy Polacy sztukowali dodatkowe blachy i wieszali na karoserii kamizelki i worki z piaskiem
Avatar
Misiek / 23 sierpnia 2016 o 17:02
0
Czego się czepiasz ? Choćbyśmy "zasponsorowali " Nigeryjczykom czy innym Afrykanom te ciągniki to i tak pieniądze zostają w Polsce, firma dostaję kase i może się rozwijać, tak ? Dobrze, że nasze ciągnik chcą kupować na Zachodzie, może na razie nie ma tam dużego potpytu na Nasz sprzęt, ale miejmy nadzieję , że będzie się to zmieniać ;) Nie narzekajmy, ale doceńmy to że wreszcie po tylu latach przestoju Ursusa coś się zaczyna dziać i oby dawna śwetność, już niestety nie warszawskiego, ale wciąż polskiego Ursusa powróciła.
Avatar
lolo / 1 sierpnia 2016 o 20:27
0
Ile energii pochłania wyprodukowanie wodoru? Ile węgla ropy lub gazu trzaba spalić aby uzyskać ilość prądu potrzebną do produkcji H. Nie trzeba było wagarować z lekcji chemi nieuki.
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2016 o 19:44
0
słuszna droga rozwoju , początek autobusu na wodór od blach :)
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2016 o 15:50
0
Mam nadzieję że ciągniki są lepszej jakości niż trolejbusy, którymi muszę się męczyć po 10 godzin...
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2016 o 14:02
0
A jak coś takiego pie..rznie, tp 1/2 miasta znajdzie się w gronie aniołków.
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2016 o 13:21
0
wojewoda ma tupet żeby chwalić się sukcesami prezydenta Żuka :)))))))))))))) wojewodo Czarnek nie kompromituj się :))))))))))) wszyscy wiedzą komu zawdzięczamy fakt, że Ursus jest w Lublinie :)))))))))))))
Avatar
B. Kiwanowska / 1 sierpnia 2016 o 12:45
0
ja napisał:
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Za ściągnięciem do Lublina Ursusa stoi Żuk. Niezła propaganda z tym wojewodą. Robicie mu kampanię wyborczą?
Proste, że Żuk ale to nie pierwszy raz gdy Pisowcy próbują przypisywać sobie nieswoje sukcesy.
Dokładnie! To wyłącznie sukces naszego Pana Żuka, osobiście pofatygował się do Niemiec i załatwił sprawę korzystnie dla Ursusa!
Dokładnie! To wyłącznie sukces naszego Pana Żuka, osobiście pofatygował się do Niemiec i załatwił sprawę korzystnie dla Ursusa! rozwiń
Avatar
ja / 1 sierpnia 2016 o 11:59
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Za ściągnięciem do Lublina Ursusa stoi Żuk. Niezła propaganda z tym wojewodą. Robicie mu kampanię wyborczą?
Proste, że Żuk ale to nie pierwszy raz gdy Pisowcy próbują przypisywać sobie nieswoje sukcesy.
Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dania wigilijne: Ciekawe przepisy na śledzie: po żydowsku, po kotwicku, czarno biały

Dania wigilijne: Ciekawe przepisy na śledzie: po żydowsku, po kotwicku, czarno biały 0 0

Ponieważ śledzie mają podobne wymiary, bywały w historii jednostką monetarną. Śledzie wymieniano na wino, płacono nimi dziesięciny i marynarski żołd. Ale śledzie to przede wszystkim doskonałe potrawy.

Prymusi z woj. lubelskiego dostali stypendia od premiera. Recepta na sukces? Ciężka praca
Zdjęcia
galeria

Prymusi z woj. lubelskiego dostali stypendia od premiera. Recepta na sukces? Ciężka praca 4 1

230 uczniów ze szkół całego regionu otrzymało w poniedziałek w Lublinie stypendia Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2018/2019.

Testy i pierwsze pożegnania w Motorze Lublin?

Testy i pierwsze pożegnania w Motorze Lublin? 0 0

Dawid Daszkiewicz z Hetmana Zamość ma być sprawdzany w najbliższych dniach przez klub z Lublina. Z Motoru mogą za to odejść: Irakli Meskhia i Patryk Słotwiński, którzy w rundzie jesiennej rzadko pojawiali się w składzie

Sylwester a la France w Centrum Kongresowym UP w Lublinie
31 grudnia 2018, 21:00

Sylwester a la France w Centrum Kongresowym UP w Lublinie 0 2

Fundacja ArtBiz zaprasza na wyjątkową noc sylwestrową, podczas której zabiorą gości muzyczną i kulinarną w podróż do Francji. - Niech to będzie noc inna niż wszystkie! - zachęcają organizatorzy.

Już nie tylko ITD ściga kierowców Taxify w Lublinie. Do akcji włączyła się policja

Już nie tylko ITD ściga kierowców Taxify w Lublinie. Do akcji włączyła się policja 72 11

Służby mundurowe wypowiedziały wojnę kierowcom świadczącym usługi przewozowe za pomocą aplikacji Taxify. Do akcji ścigania takich kierowców włączyła się policja. W minionym tygodniu w Lublinie skontrolowano kolejne cztery samochody.

Padwa Zamość ograła rezerwy wicemistrza Polski

Padwa Zamość ograła rezerwy wicemistrza Polski 1 0

AZS AWF Biała Podlaska przegrał na wyjeździe z MTS Chrzanów. MKS Padwa Zamość lepsza od rezerw wicemistrza Polski Orlen Wisły II Płock

Jedz, dziel się i kochaj! Tutaj można przynieść jedzenie i zostawić potrzebującym
galeria

Jedz, dziel się i kochaj! Tutaj można przynieść jedzenie i zostawić potrzebującym 5 2

Przy parafii św. Brata Alberta w Zamościu powstała pierwsza w mieście jadłodzielnia. Można z niej już korzystać.

AZS UMCS Lublin – Odra Opole 6:3. Metamorfoza po przerwie

AZS UMCS Lublin – Odra Opole 6:3. Metamorfoza po przerwie 0 1

Futsaliści  AZS UMCS Lublin wreszcie z kompletem punktów. Po serii meczów bez zwycięstwa zawodnicy trenera Artura Gadzickiego w ostatnim meczu w 2018 roku pokonali w hali Globus Odrę Opole chociaż do przerwy przegrywali dwiema bramkami

Dyrektor MOPS w Puławach odchodzi ze stanowiska

Dyrektor MOPS w Puławach odchodzi ze stanowiska 9 12

Będzie zmiana na stanowisku dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Puławach. Maria Piastowicz w ubiegłym tygodniu złożyła wniosek o przejście na emeryturę. Prezydent już go zaakceptował i zdecydował, że wkrótce rozpisany zostanie konkurs na to stanowisko.

Wypadek BMW pod Lublinem. Pasażer uciekł, kierowca się przesiadł i wymyślił historię o bracie bliźniaku

Wypadek BMW pod Lublinem. Pasażer uciekł, kierowca się przesiadł i wymyślił historię o bracie bliźniaku 4 6

W niedzielę przed północą policjanci zostali poinformowali o kolizji w miejscowości Panieńszczyzna. Ze zgłoszenia wynikało, że BMW miało uderzyć w słup latarni i wylądować w rowie.

Lekkoatleci AZS UMCS Lublin podsumowali sezon

Lekkoatleci AZS UMCS Lublin podsumowali sezon 3 0

Taki sezon trzeba było podsumować. W sobotę, w Chatce Żaka spotkali się najlepsi zawodnicy AZS UMCS. Lublinianie w 2018 roku osiągnęli mnóstwo świetnych wyników. Oczywiście, wisienką na torcie był złoty medal mistrzostw Europy w Berlinie, który w pchnięciu kulą wywalczyła Paulina Guba

Krępiec: Wypadek na S12. Zderzyły się dwa samochody osobowe

Krępiec: Wypadek na S12. Zderzyły się dwa samochody osobowe 2 1

Do wypadku doszło około godz. 14.30 na drodze ekspresowej S12 na wysokości miejscowości Krępiec.

Wystawa "Grayscale" w Galerii Białej
14 grudnia 2018, 18:00

Wystawa "Grayscale" w Galerii Białej 2 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 14 grudnia o godz. 18 w Galerii Białej w Lublinie (Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12) odbędzie się wernisaż wystawy prac Moniki Chlebek i Dawida Czycza: Grayscale.

"Miś był obleśny, futro śmierdziało". Nietypowe spotkanie w przedszkolu. Kurator zajmie się sprawą

"Miś był obleśny, futro śmierdziało". Nietypowe spotkanie w przedszkolu. Kurator zajmie się sprawą 17 9

Przedszkolaki zawiedzione, rodzice zdenerwowani, dyrekcja zniechęcona i interweniujące Kuratorium Oświaty – to efekt wizyty w lubelskim Przedszkolu nr 2 Misia Wędrowniczka

Pewna wygrana Avii, horror Politechniki w Rzeszowie

Pewna wygrana Avii, horror Politechniki w Rzeszowie 0 3

Avia Świdnik pokonała na wyjeździe Karpaty Krosno 3:1. LUK Politechnika Lublin wrócił tylko z dwoma punktami z Rzeszowa po wygranej 3:2 z AKS V LO

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!