Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 lipca 2010 r.
21:39
Edytuj ten wpis

Urzędnicy chcą wyliczyć ile Bystrzycy jest w Zalewie Zemborzyckim

0 12 A A

Ile Bystrzycy płynie w Zalewie Zemborzyckim? Odpowiedź na takie pytanie będą musieli znaleźć pracownicy lubelskiego Ratusza. Jak już znajdą, to chcą przekonać urzędników wojewody, że ta część zbiornika należy do nich i że powinni dokładać się do utrzymania zalewu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Przygotowaliśmy zestawienie naszych wydatków z ostatnich czterech lat na utrzymanie zalewu – mówi Ewa Puton, zastępca dyrektora Wydziału Budżetu i Księgowości UM w Lublinie. – To prawie 1,6 miliona zł.

Pracownicy magistratu uważają, że skoro Bystrzyca wpływa do zalewu i potem opuszcza zbiornik, płynąc w stronę Lublina, to za ten kawałek zalewu, którym przebiega nurt Bystrzycy, powinien odpowiadać właściciel rzeki. A zgodnie z prawem wszystkie rzeki w kraju są zarządzane przez Skarb Państwa.

– Skoro woda w zalewie to część Bystrzycy, to nie tylko Urząd Miasta powinien wydawać pieniądze na utrzymanie zbiornika – argumentuje dyrektor Puton. – Rzeki na Lubelszczyźnie są pod opieką wojewody, dlatego chcemy uzyskać refundację złotówek, jakie poszły na pielęgnację zalewu.

Pracownicy Ratusza nie mogą jednak wystawić rachunku za utrzymywanie całego zalewu. – Część wody pochodzi z rzeki, reszta to wypełnienie sztucznego zbiornika – argumentuje dyrektor Puton. – Musimy więc rozgraniczyć wodę wpływającą od tej, która stoi w zalewie – dodaje.

I to trudne zadanie spadło na Wydział Geodezji. Urzędnicy chcieli posłużyć się starą mapą sprzed powstania zalewu. Tam jest narysowany przebieg rzeki na terenie obecnego zbiornika.

– To absurdalny pomysł, nigdy wcześniej z czymś takim nie spotkałem się – ocenia dr Wojciech Pęczuła z Katedry Hydrobiologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Rzeka wpływa do zalewu i rozlewa się po całym zbiorniku. Nawet gdyby szukać na dnie śladów po cieku, to nie ma na to raczej szans. Dno po tylu latach jest przykryte osadami.

Zdaniem Wojciecha Pęczuły, jedyne o co Ratusz mógłby się starać, to współodpowiedzialność wojewody za stan tego, co wpływa do zalewu. – Na to gmina nie ma wpływu. Jakość wody wpadającej do zbiornika zależy od stanu rzeki i terenów do niej przyległych.

Urzędnicy nieprędko jednak będą mogli złożyć wniosek. – Okazało się, że nie znamy danych właścicieli kilku działek tworzących zalew. To tylko 2 proc. powierzchni zbiornika, jednak bez tego nie możemy robić żadnych pomiarów – mówi Joanna Gajak, zastępca dyrektora Wydziału Geodezji UM Lublin. – Musimy najpierw przejąć te tereny w drodze zasiedzenia, a to potrwa.

Urząd Wojewódzki o planach magistratu dowiedział się od nas. – Miasto nie przedstawiło nam żadnych dokumentów, więc nie możemy oceniać tego pomysłu – mówi Rafał Przech z biura prasowego wojewody.

– Nie wyobrażam sobie, by komuś udało się wydzielić rzekę w zalewie, przecież woda cały czas płynie – mówi Artur Marczak, wędkarz z Lublina. – Zresztą, dla mnie jest istotne, by woda była w miarę czysta i pływały w niej ryby.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
P. / 20 lipca 2010 o 14:48
0
Profesor PAN napisał:
to jest prosta matematyka. Bierzemy mapę zalewu. Prowadzimy dwie prostę łączące most z zaporą i obliczamy pole wielkokąta.

Niezupełnie. Tama spowodowała podniesienie poziomu wody, a więc trzeba jeszcze odliczyć wodę znajdującą się nad poziomem rzeki, a nie tylko obok.
Avatar
piter / 20 lipca 2010 o 13:30
0
Pracownicy Ratusza nie mogą jednak wystawić rachunku za utrzymywanie całego zalewu. – Część wody pochodzi z rzeki, reszta to wypełnienie sztucznego zbiornika
A to wypełnienie to niby skąd ? Z wodociągów czy z Bystrzycy? Bo zdaje mi się że jednak z Bystrzycy , więc co tu wyliczać?
Ale jak to był powiedział śp.Stefan Kisielewski "Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności... nie znane w żadnym innym ustroju" ,a my żyjemy nadal w socjaliżmie jeszcze większym niż za PRL-u
Avatar
Pi / 20 lipca 2010 o 13:11
0
Dopóki będziecie zajmować się takimi głupotami, to nigdy, pomimo tego, że tu mieszkam i pracuję, nie zacznę płacić podatków w Lublinie. Nie zasługujecie na to, panie i panowie urzędasy. Nie dołożę złotówki do waszej pensji. Mam tę możliwość wyboru na szczęście.
Avatar
saracen / 20 lipca 2010 o 12:43
0
Następnie sprawdza ilość słodyczy z lubelskich buraków w cukrze. Czyli ilość cukru w cukrze. Lubelszczyzna się rozwija
Avatar
Profesor PAN / 20 lipca 2010 o 12:01
0
to jest prosta matematyka. Bierzemy mapę zalewu. Prowadzimy dwie prostę łączące most z zaporą i obliczamy pole wielkokąta. Przeliczającą wynik przez skale mapy. Jeżeli UM tego nie potrafi to średnio inteligenty maturzysta powinnen tam dostac etat głownego mierniczego.

Co do czystości zalewu to szamba szambami ale rolniki to co na polu pryskają to też spływa i w głownej mierze przyczynia się do zmiany koloru wody. Zbyt żyzna woda ot co.
Szkoda że jak budowali to ważniejszy był pierwszy sekretarz i terminowe otwarcie niż porządna robota. Na terenie dzisiejszego zalewu sa duże pokłady torfu poza tym były to żyzne łąki. Więc woda w zalewie nigdy nie bedzie przejrzysta.
A zagraniczna firma chciała wybrać ten torf i nawieźć na to miejsce piachu. No ale nie. Towarzysz sekretarz i głąby po podstawówka wiedziały lepiej. No i mamy Dużą Brudną Kałuże.


Koszt doprowadzenia zalewu do jakiegokolwiek poziomu (nie mówie o rumuńskim bo ten już mamy) doprowadzo o zawał decydentów bo przeciez na premie dla nich zabraknie ?

A wystarczyłoby spuścić wodę(wtedy mogą urzedasy biegać z linijka i mierzyć gdzie rzeka płynie- było by dobrze widać) , wywieśc rybki, wybrać te wszystkie samochody i nieboszczyków z dna. Położyć geomembranę i zasypać tonami ton piachu. A potem z pomocą Uniwersytetu Przyrodniczego dokładnie przemyśleć jakie rosłiny i jakie rybki powpuszczać do zalewu.
to jest prosta matematyka. Bierzemy mapę zalewu. Prowadzimy dwie prostę łączące most z zaporą i obliczamy pole wielkokąta. Przeliczającą wynik przez skale mapy. Jeżeli UM tego nie potrafi to średnio inteligenty maturzysta powinnen tam dostac etat głownego mierniczego.

Co do czystości zalewu to szamba szambami ale rolniki to co na polu pryskają to też spływa i w głownej mierze przyczynia się do zmiany koloru wody. Zbyt żyzna woda ot co.
Szkoda że jak budowali to ważniejszy był pierwszy sekretarz i terminowe otwarcie niż po... rozwiń
Avatar
Kulfon / 20 lipca 2010 o 11:41
0
Drodzy Urzędnicy, weźcie się lepiej do roboty i za rolników, którzy od zarania dziejów wylewają swoje szamba, pomyje i nieczystości wprost do rzeki Krężniczanki, która od lat i zarania dziejów zanieczyszcza Zalew Zemborzycki, w którym od lat i zarania dziejów nikt normalny z Lublina się nie kompał.
Avatar
~gość~ / 20 lipca 2010 o 11:33
0
To nie jest głupota - to są konkretne pieniądze.
Avatar
beduin / 20 lipca 2010 o 11:19
0
rufus napisał:
Ile jest cukru w cukrze?

To samo pytanie miałem i ja zadać zostałem uprzedzony ale powtórzę -ile jest cukru w cukrze ?- a inaczej rzecz ujmując zapytam ile jest mądrości w rozumie ???, jak głupia może być głupota ???, czy robotę da się przerobić ???, czy wypłaty można dostać za takie czy inne idiotyzmy ??? , itd. itp. pytania cisną się na usta , ludzie -URZĘDNICY , DECYDENCI -WEŹCIE SIĘ DO UCZCIWEJ I RZETELNEJ ROBOTY i wymiernej dla społeczności która was wybrała ! - bo to co wyczyniacie to skrajny kretynizm w imię pozyskania wynagrodzeń za -coś co opracował ktoś z działu głupich decyzji , instytucji spraw zbędnych !!!. OPAMIĘTAJCIE SIĘ

To samo pytanie miałem i ja zadać zostałem uprzedzony ale powtórzę -ile jest cukru w cukrze ?- a inaczej rzecz ujmując zapytam ile jest mądrości w rozumie ???, jak głupia może być głupota ???, czy robotę da się przerobić ???, czy wypłaty można dostać za takie czy inne idiotyzmy ??? , itd. itp. pytania cisną się na usta , ludzie -URZĘDNICY , DECYDENCI -WEŹCIE SIĘ DO UCZCIWEJ I RZETELNEJ ROBOTY i wymiernej dla społeczności która was wybrała ! - bo to co wyczyniacie to skrajny kretynizm w imię pozyskania wynagrodzeń za ... rozwiń
Avatar
hgf / 20 lipca 2010 o 08:59
0
Chodzi o to aby się nie narobić a zarobić. Potem powiedzą, że próbowaliśmy, ale się nie udało. Brawo urzędnicy. Po raz kolejny dajecie popis niekompetencji i głupoty.
Avatar
rufus / 20 lipca 2010 o 08:48
0
Ile jest cukru w cukrze?
Avatar
P. / 20 lipca 2010 o 14:48
0
Profesor PAN napisał:
to jest prosta matematyka. Bierzemy mapę zalewu. Prowadzimy dwie prostę łączące most z zaporą i obliczamy pole wielkokąta.

Niezupełnie. Tama spowodowała podniesienie poziomu wody, a więc trzeba jeszcze odliczyć wodę znajdującą się nad poziomem rzeki, a nie tylko obok.
Avatar
piter / 20 lipca 2010 o 13:30
0
Pracownicy Ratusza nie mogą jednak wystawić rachunku za utrzymywanie całego zalewu. – Część wody pochodzi z rzeki, reszta to wypełnienie sztucznego zbiornika
A to wypełnienie to niby skąd ? Z wodociągów czy z Bystrzycy? Bo zdaje mi się że jednak z Bystrzycy , więc co tu wyliczać?
Ale jak to był powiedział śp.Stefan Kisielewski "Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności... nie znane w żadnym innym ustroju" ,a my żyjemy nadal w socjaliżmie jeszcze większym niż za PRL-u
Avatar
Pi / 20 lipca 2010 o 13:11
0
Dopóki będziecie zajmować się takimi głupotami, to nigdy, pomimo tego, że tu mieszkam i pracuję, nie zacznę płacić podatków w Lublinie. Nie zasługujecie na to, panie i panowie urzędasy. Nie dołożę złotówki do waszej pensji. Mam tę możliwość wyboru na szczęście.
Avatar
saracen / 20 lipca 2010 o 12:43
0
Następnie sprawdza ilość słodyczy z lubelskich buraków w cukrze. Czyli ilość cukru w cukrze. Lubelszczyzna się rozwija
Avatar
Profesor PAN / 20 lipca 2010 o 12:01
0
to jest prosta matematyka. Bierzemy mapę zalewu. Prowadzimy dwie prostę łączące most z zaporą i obliczamy pole wielkokąta. Przeliczającą wynik przez skale mapy. Jeżeli UM tego nie potrafi to średnio inteligenty maturzysta powinnen tam dostac etat głownego mierniczego.

Co do czystości zalewu to szamba szambami ale rolniki to co na polu pryskają to też spływa i w głownej mierze przyczynia się do zmiany koloru wody. Zbyt żyzna woda ot co.
Szkoda że jak budowali to ważniejszy był pierwszy sekretarz i terminowe otwarcie niż porządna robota. Na terenie dzisiejszego zalewu sa duże pokłady torfu poza tym były to żyzne łąki. Więc woda w zalewie nigdy nie bedzie przejrzysta.
A zagraniczna firma chciała wybrać ten torf i nawieźć na to miejsce piachu. No ale nie. Towarzysz sekretarz i głąby po podstawówka wiedziały lepiej. No i mamy Dużą Brudną Kałuże.


Koszt doprowadzenia zalewu do jakiegokolwiek poziomu (nie mówie o rumuńskim bo ten już mamy) doprowadzo o zawał decydentów bo przeciez na premie dla nich zabraknie ?

A wystarczyłoby spuścić wodę(wtedy mogą urzedasy biegać z linijka i mierzyć gdzie rzeka płynie- było by dobrze widać) , wywieśc rybki, wybrać te wszystkie samochody i nieboszczyków z dna. Położyć geomembranę i zasypać tonami ton piachu. A potem z pomocą Uniwersytetu Przyrodniczego dokładnie przemyśleć jakie rosłiny i jakie rybki powpuszczać do zalewu.
to jest prosta matematyka. Bierzemy mapę zalewu. Prowadzimy dwie prostę łączące most z zaporą i obliczamy pole wielkokąta. Przeliczającą wynik przez skale mapy. Jeżeli UM tego nie potrafi to średnio inteligenty maturzysta powinnen tam dostac etat głownego mierniczego.

Co do czystości zalewu to szamba szambami ale rolniki to co na polu pryskają to też spływa i w głownej mierze przyczynia się do zmiany koloru wody. Zbyt żyzna woda ot co.
Szkoda że jak budowali to ważniejszy był pierwszy sekretarz i terminowe otwarcie niż po... rozwiń
Avatar
Kulfon / 20 lipca 2010 o 11:41
0
Drodzy Urzędnicy, weźcie się lepiej do roboty i za rolników, którzy od zarania dziejów wylewają swoje szamba, pomyje i nieczystości wprost do rzeki Krężniczanki, która od lat i zarania dziejów zanieczyszcza Zalew Zemborzycki, w którym od lat i zarania dziejów nikt normalny z Lublina się nie kompał.
Avatar
~gość~ / 20 lipca 2010 o 11:33
0
To nie jest głupota - to są konkretne pieniądze.
Avatar
beduin / 20 lipca 2010 o 11:19
0
rufus napisał:
Ile jest cukru w cukrze?

To samo pytanie miałem i ja zadać zostałem uprzedzony ale powtórzę -ile jest cukru w cukrze ?- a inaczej rzecz ujmując zapytam ile jest mądrości w rozumie ???, jak głupia może być głupota ???, czy robotę da się przerobić ???, czy wypłaty można dostać za takie czy inne idiotyzmy ??? , itd. itp. pytania cisną się na usta , ludzie -URZĘDNICY , DECYDENCI -WEŹCIE SIĘ DO UCZCIWEJ I RZETELNEJ ROBOTY i wymiernej dla społeczności która was wybrała ! - bo to co wyczyniacie to skrajny kretynizm w imię pozyskania wynagrodzeń za -coś co opracował ktoś z działu głupich decyzji , instytucji spraw zbędnych !!!. OPAMIĘTAJCIE SIĘ

To samo pytanie miałem i ja zadać zostałem uprzedzony ale powtórzę -ile jest cukru w cukrze ?- a inaczej rzecz ujmując zapytam ile jest mądrości w rozumie ???, jak głupia może być głupota ???, czy robotę da się przerobić ???, czy wypłaty można dostać za takie czy inne idiotyzmy ??? , itd. itp. pytania cisną się na usta , ludzie -URZĘDNICY , DECYDENCI -WEŹCIE SIĘ DO UCZCIWEJ I RZETELNEJ ROBOTY i wymiernej dla społeczności która was wybrała ! - bo to co wyczyniacie to skrajny kretynizm w imię pozyskania wynagrodzeń za ... rozwiń
Avatar
hgf / 20 lipca 2010 o 08:59
0
Chodzi o to aby się nie narobić a zarobić. Potem powiedzą, że próbowaliśmy, ale się nie udało. Brawo urzędnicy. Po raz kolejny dajecie popis niekompetencji i głupoty.
Avatar
rufus / 20 lipca 2010 o 08:48
0
Ile jest cukru w cukrze?
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Kierowca prowadził miejski autobus i oglądał film w telefonie komórkowym
film

Lublin: Kierowca prowadził miejski autobus i oglądał film w telefonie komórkowym 0 0

Kierowca autobusu linii 32 w Lublinie przez kilka przystanków prowadził oglądając film w telefonie komórkowym. Odłożył go dopiero po interwencji pasażera. Teraz kierowcy grożą konsekwencje służbowe.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018 0 0

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu
20 lipca 2018, 20:30

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu 1 0

W piątek, 20 lipca o godz. 20.30 na Zamku w Kazimierzu Dolnym odbędzie się koncert Sound'n'Grace & Filip Lato.

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo]
film

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo] 9 1

Pani Anna ma 30 lat. W internecie funkcjonuje jako 14-latka i od półtora roku odpowiada na ogłoszenia mężczyzn, oferujących dzieciom seks. Dzięki niej, policja zatrzymała już 40 pedofili.

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej"

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej" 31 26

Setki tysięcy przydrożnych drzew w całym kraju może pójść pod topór. Szykuje się zmiana w prawie ułatwiająca wycinkę. Ekolodzy protestują, a fachowcy od bezpieczeństwa na drogach są w tej sprawie podzieleni.

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc 54 2

6-letni Michałek z Jedlanki urodził się z wadą genetyczną lewej nogi. Chłopczyk marzy aby we wrześniu pójść do zerówki. Będzie to możliwe, jeżeli dziecko przejdzie operację ratującą staw kolanowy i wyskakujące biodro. Ale potrzeba na to 176 tys. zł

Lublin: Zamkną ul. Staszica

Lublin: Zamkną ul. Staszica 0 0

Z powodu awarii kanalizacji burzowej zamknięty dla ruchu będzie we wtorek fragment ul. Staszica.

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada
galeria
film

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada 104 21

Postać Lecha Kaczyńskiego z pomnika smoleńskiego w Kraśniku zdaniem internautów i specjalistów przypomina raczej Maliniaka z „Czterdziestolatka” albo hobbita z trylogii Tolkiena niż tragicznie zmarłego prezydenta. Niektórzy wskazują też, że umieszczony na monumencie napis jest błędny.

Wege Festiwal znów w Lublinie
21 lipca 2018, 12:00

Wege Festiwal znów w Lublinie 4 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Radość (ul. Bernardyńska 15) zaprasza na wakacyjną odsłonę Wege Festiwalu. Wydarzenie odbędzie się 21 lipca o godz. 12.

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża
film

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża 44 1

Po ulewie jaka przeszła w poniedziałek nad Lublinem tylko w jednym miejscu aż kilkunastu kierowców zgubiło tablice rejestracyjne.

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL 74 107

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce chce wydzierżawiać zakład produkcyjny w Poniatowej i jak najszybciej rozpocząć skup interwencyjny oraz produkcję. Ma to pomóc w fatalnej sytuacji na rynku owoców miękkich.

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie
19 lipca 2018, 21:00

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie 2 1

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu filmowego Najlepsze z najgorszych w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można zobaczyć film Turecki Rambo. Projekcja odbędzie się 19 lipca o godz. 21.

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu 0 2

Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski, potomek królewskiego rodu Poniatowskich od ponad dziesięciu lat odwiedza Polskę. Ostatnio był na południowym Podlasiu. Uczestniczył we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.

Udane starty lubelskich żużlowców

Udane starty lubelskich żużlowców 1 0

Zawodnik lubelskiego Speed Car Motoru Robert Lambert wygrał II rundę Tauron SEC

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców 21 23

Związkowcy zakładowej Solidarności zapowiadają ogólnopolską pikietę przed siedzibą Zakładów Azotowych Puławy. Zamierzają protestować przeciwko łamaniu swoich praw. Jednocześnie narasta konflikt między organizacjami działającymi w firmie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!