Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 lutego 2020 r.
7:59

Usuną z trzech ulic w Lublinie 212 drzew. Ekolodzy planują demonstrację

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
244 125 A A
Al. Racławickie w Lublinie
Al. Racławickie w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

Miasto wybrało firmy, które przebudują Al. Racławickie, ul. Lipową i ul. Poniatowskiego. Za prawie 104 mln zł zajmą się tym spółki drogowe z Lublina i Lubartowa. Mocno krytykowana przebudowa będzie się wiązała z usunięciem 212 drzew. Broniący ich ekolodzy zapowiadają na 21 marca uliczną demonstrację.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miejski przetarg wygrały firmy, które wspólnie złożyły najtańszą ofertę. To Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów oraz Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Lublina. Na wykonanie wszystkich prac będą mieć czas do czerwca 2021 r. Wynik przetargu nie jest jeszcze prawomocny. – Pozostałe startujące firmy mają 10 dni na ewentualne odwołania – informuje Grzegorz Jędrek z biura prasowego Ratusza.

Kiedy ruszy przebudowa

Firmy nie mogą zacząć prac, dopóki miasto nie podpisze z nimi umowy. A podpisanie umowy będzie możliwe dopiero po obowiązkowej kontroli z Urzędu Zamówień Publicznych, który musi teraz sprawdzić prawidłowość miejskiego przetargu. Taka kontrola może potrwać miesiąc.

Przebudowa ma być prowadzona etapami. W pierwszej kolejności drogowcy zajmą się rondem Honorowych Krwiodawców, Alejami Racławickimi i ul. Poniatowskiego. W drugim etapie wkroczą na ul. Lipową. Wszędzie mają się pojawić nowe nawierzchnie, ale projekt, którego mają się trzymać drogowcy, przewiduje znacznie więcej zmian. Tą, która wywołuje wiele protestów, jest planowane usuwanie przydrożnej zieleni.

Planują usunąć 212 drzew

Aż 69 proc. drzew ma zniknąć z ul. Poniatowskiego, 43 proc. z ul. Lipowej oraz 16 proc. drzew rosnących wzdłuż Al. Racławickich. Jak to wygląda w liczbach? Z Alej usunięte mają być 63 drzewa, z Lipowej 30, a z ul. Poniatowskiego 119. Łącznie wychodzi 212, z czego 110 ma być wyciętych, a 102 przesadzone w inne miejsca. Krytycy boją się, że przesadzane drzewa się nie przyjmą, a część pozostawionych może obumrzeć.

O zmianę planów apelowali ekolodzy i miejscy aktywiści. Jedni prosili Ratusz, by posłał projekt do kosza i zrezygnował z miejscowego poszerzania Alej i z budowy wysepek na przejściach dla pieszych. Drudzy prosili firmy starające się o kontrakt, by wycofały się z przetargu. Apele nie poskutkowały.

Szykują się do demonstracji

Na 21 marca zapowiadana jest uliczna manifestacja obrońców drzew. Informują o niej ekolodzy z Towarzystwa dla Natury i Człowieka, którzy w internecie zbierają pieniądze na obronę drzew.

– Potrzebujemy środków na druk ulotek i plakatów, materiały plastyczne, koszty demonstracji planowanej na 21 marca – wyjaśniają ekolodzy. Zamierzamy wywrzeć presję na władze miasta, aby zmieniły projekt przebudowy tak, by nie powodowała ona tak dużych zniszczeń w zieleni i nie zmieniała tak drastycznie charakteru śródmiejskich ulic.

Jak jeszcze zmienią się ulice

W Alejach Racławickich wyznaczone mają być buspasy, co oznacza, że kierowcy stracą jeden pas ruchu. Jezdnia ma być jednak poszerzana na skrzyżowaniach o dodatkowe pasy dla pojazdów skręcających w lewo (to jeden z punktów oprotestowanych przez ekologów).

Projekt przewiduje również nowe sygnalizacje świetlne: przy ul. Puławskiej oraz przy pl. Teatralnym. Z obu stron Alej poprowadzone mają być chodniki i drogi rowerowe, ulica dostanie odwodnienie, a pod jezdnią wymieniany ma być stary gazociąg, którego stan, według władz miasta, może stwarzać zagrożenie.

Buspasy planowane są również na ul. Lipowej, jednak projekt nie przewiduje tu już dróg rowerowych. Z kolei ul. Poniatowskiego ma być wybudowana od nowa, ale w nieco innym miejscu, bo bliżej szkoły. W obecnym miejscu zostanie dojazd do pobliskich budynków oraz do ul. Dubois.

e-Wydanie

Komentarze 125

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 dni temu o 08:48
+54
Towarzystwo dla Natury i Człowieka zamiast biegać po mieście z trąbkami i rozdawać jakieś idiotyczne propagandowe i robiące ludziom wodę z mózgu ulotki, może zacznie organizować spotkania dla mieszkańców, np: na temat smogu? Może zacząć od edukacji zamiast uporczywego stawania okoniem i bezrefleksyjnego krytykowania wszystkiego co zaproponują miejscy urzędnicy?
Avatar
Gość / 5 dni temu o 08:32
+54
Krótko i na temat. Kto opłaca tych aktywistów? Do normalnej pracy raczej nie chodzą, inaczej nie mieliby czasu na to, żeby co drugi dzień wychodzić na ulice, organizować happeningi, konferencje, spotkania a dodatkowo jeszcze dodawać całe dnie komentarze w internecie?
Avatar
Gość / 5 dni temu o 08:15
+54
Jak zwykle w DW, krzykliwy wprowadzający w błąd tytuł a potem w tekście objaśnienie, że z tych 212 to jednak tylko 110 drzew zostanie wyciętych bo reszta zostanie przesadzona w inne miejsce.
Avatar
Gość / 5 dni temu o 08:18
+53
Towarzystwo dla Natury i Człowieka Wam płaci za reklamę czy fakt, że wspominacie o nich w każdym możliwym artykule wynika z jakiejś zażyłej znajomości prezesa stowarzyszenia z redaktorem naczelnym? Nic nie sugeruję, tylko głośno myślę.
Avatar
Gość / 5 dni temu o 08:10
+52
Mocno krytykowana przebudowa - ale chyba przez Dziennik Wschodni, grupkę aktywistów i trolli w komentarzach, większość ludzi, z którymi rozmawiam od dawna nie może się doczekać tej przebudowy. Piszecie o 212 usuniętych drzewach, a czemu nie napiszecie ile z nich zostanie przesadzonych i o masie NOWYCH nasadzeń przewidzianych w projekcie? Co za propaganda...
Avatar
smutna prawda / 5 dni temu o 08:42
+51
Z tymi ekologami to jest tak, że najpierw jeden krzyczy, że ścieżki rowerowe są niepotrzebne a jak już z nich się zrezygnuje to potem jego kolega też ekolog narzeka po fakcie na brak tych ścieżek.
Avatar
Gość / 5 dni temu o 08:26
+50
Jaki 1 km drogi? Jeśli już to 3 km. Standardowo większość kosztów pochłonie wymiana sieci podziemnych, do tego budowa ścieżek rowerowych i chodników, zatoczek przystankowych, a dodatkowo przebudowa skrzyżowań.
Avatar
Nic darmo / 5 dni temu o 08:10
+50
Czy ekolodzy znowu będą koncesjonowani, jak przy górkach czechowskich?  Wszak to stały numer farbowanej opozycji.. Ten scenariusz ciągle grają.
Avatar
Gość / 5 dni temu o 08:09
+50
Kiedy ta gazeta przestańcie w nachalny sposób promować ludzi którzy protestują przeciwko każdej miejskiej inwestycji? To już się robi po prostu nudne.
Avatar
Gość / 5 dni temu o 08:23
+48
Wokół większości protestów w mieście kręci się ta sama grupka aktywistów a może raczej "aktywistów" którym przyroda służy do budowania kariery politycznej
Avatar
Mołotow / 4 dni temu o 18:37
+1
Należy brać przykład z premiera Morawieckiego i jego dokonań. Wszystkie ekipy "remontowe" na Racławickich witać "koktajlami".
Avatar
Gość / 4 dni temu o 12:38
0
Jedynie co obrońcom zielonych Al. Racławickich i Lipowej pozostało to złożenie petycji do PE i KE. Niech zobaczą, jak unijne fundusze w Lublinie służą do degradacji środowiska człowieka, i jak bezsensowne inwestycje mają być za te fundusze realizowane.
Jakiej degradacji? Jak można remont kluczowej ulicy w centrum nazwać bezsensowną inwestycją? Śmierdzi propagandą na kilometr. Za wycięte drzewa zostaną posadzone nowe.  Remont kluczowej ulicy w centrum miasta wojewódzkiego to nie degradacja środowiska, tylko poprawa funkcjonowania dziesiątek tysięcy ludzi żyjących w mieście, korzystających z komunikacji miejskiej, ścieżek rowerowych i chodników. Miasto jest przede wszystkim dla ludzi. Dla przyrody także jest miejsce, ale w wydzielonych strafach takich jak parki (np. pobliski opisywanej inwestycji Ogród Saski).
Jakiej degradacji? Jak można remont kluczowej ulicy w centrum nazwać bezsensowną inwestycją? Śmierdzi propagandą na kilometr. Za wycięte drzewa zostaną posadzone nowe.  Remont kluczowej ulicy w centrum miasta wojewódzkiego to nie degradacja środowiska, tylko poprawa funkcjonowania dziesiątek tysięcy ludzi żyjących w mieście, korzystających z komunikacji miejskiej, ścieżek rowerowych i chodników. Miasto jest przede wszystkim dla ludzi. Dla przyrody także jest miejsce, ale w wydzielonych strafach takich jak parki (np. pobliski o... rozwiń
Avatar
ksawyer / 5 dni temu o 22:15
+5
Jedynie co obrońcom zielonych Al. Racławickich i Lipowej pozostało to złożenie petycji do PE i KE. Niech zobaczą, jak unijne fundusze w Lublinie służą do degradacji środowiska człowieka, i jak bezsensowne inwestycje mają być za te fundusze realizowane. 
Avatar
Gość / 5 dni temu o 20:29
+2
Zostaw to miasto w spokoju ty zasr.any szkodniku!!!!!!
Avatar
jak piszesz to używaj rozumu / 5 dni temu o 20:06
+4
W Chinach budują wielki szpital na szczerym polu w 7 dni. U nas będą się pracownicy kiwać na łopatach 2 lata nad prostą ulicą  i na koniec i tak zostawią fuszerkę.  W dodatku cena wykonania jest ponad przeciętną europejską.  Kolejny raz na jaw wychodzi lokalny układ firm z ratuszem. Cena i czas wykonania tej inwestycji jest abstrakcyjna.
 Jakoś tak u nas zeszli Chińczycy z budowy autostrady po wykonaniu około 2 % zadania.Chyba zabrakło nad nimi chińskiego bacika,a na Polski nie reagowali.
Avatar
Gość / 5 dni temu o 19:04
+9
Jeżeli ul. Lipowa i al. Racławickie po tej dużej przebudowie będą do złudzenia przypominać takie miejsca jak CSK, CK oraz Plac Litewski to ja osobiście nie chcę już więcej żadnego wsparcia środkami Unii Europejskiej w projekty infrastrukturalno-drogowe( niech miasto udowodni, że potrafi coś zrobić samodzielnie bez dyktowania przez modły unijne jak ma przestrzeń miejska wyglądać - to będzie wyzwanie i wyjdzie na jaw cała nieudolność rządzących w mieście, bo się okaże, że bez wsparcia finansowego nie umieją nic zrobić, bo łatwiej iść na gotowce, a nie choć trochę samodzielnie pomyśleć), bo nie dość, że to wszystko drogie i ma jedynie wymiar rekreacyjny( i niekoniecznie funkcjonalny - patrz odcięcie Krakowskiego Przedmieścia od komunikacji miejskiej, a wymiar rekreacyjny, bo nie oszukujmy się są to inwestycje w infrastrukturę i drogi - w rzeczy materialne, zaś nie inwestuje się nic w ludzi - co komu po majestatycznych przebudowach jak marne perspektywy pracy, zarobki też takie sobie - i wychodzi na to, że postudiować w tym mieście to jeszcze można ale czy da się żyć? To jest pytanie - pewnie się da jak się weźmie kredyt na mieszkanie albo ma się znajomości/jest się z rodziny resortowej albo jakiś działaczy politycznych - szych to tacy synciowie i córeczki mają na start ułatwienie, bo rodzice ustawią) to jeszcze wygląda ponuro, bo tylko kamień, beton, szkło, szarobure bryłowate "futurystyczne" gnioty budowlane i dodatkowo zero fantazji, bo żadnej roślinności a tym bardziej drzew( a potem się zwala winę, że mieszkańcy okolicznych kamienic kopcą w piecykach drewnem albo węglem albo, że samochody dieslami smrodzą - bzdury, kilkanaście lat temu, kiedy to Lublin był bardziej zielony niż obecnie, zadymienie w centrum było mniejsze, bo były drzewa, a dodajmy do tego fakt, że komunikacja miejska składała się jeszcze w znaczącej mierze ze starych jelczy a nawet ikarusów, które były bardzo głośne i smrodliwe). Drzew nie będzie ale buspasy będą( miejmy nadzieję, że do czerwca 2021 roku komunikacja miejska będzie należycie dofinansowana i nie tylko, że wróci do okresu wiosny 2019 kiedy bardzo ładnie kursowała ale nawet dofinansowanie nieco wzrośnie - do powiedzmy poziomu 210 milionów złoty, bo przed kryzysem było 196 milionów a teraz jest 168 milionów) i te buspasy odłogiem leżeć nie będą. Paranoją jest niestety konieczność po obu stronach wytyczania ścieżek/traktów pieszo-rowerowych ale przecież pomysł unijny - bez tego nie można dofinansować przebudowy. Unia Europejska przez ten tzw. system rowerów miejskich chce zachęcić ludzi do poruszania się rowerami po centrum, tylko, że nie wiedzą, że po pierwsze ludzie wolą jeździć na własnych rowerach lepszej jakości, a po drugie w rowery miejskie często są podpsute i mają usterki, a po trzecie trzeba zakładać konta i/lub pobrać aplikację a za skorzystanie z rowerka zapłacić bezgotówkowo, jakby nie można było rowerów miejskich dostosować do anonimowego korzystania i możliwości płacenia gotówką. Wg. mnie system rowerów miejskich to tzw. socjalizm wymuszony. Unia lepiej by zrobiła gdyby zamiast stacji rowerów miejskich dofinansowała rozwój budek telefonicznych( z możliwością płacenia w automacie gotówką lub kartą abonamentową za chwilę rozmowy) - cel? zwalczenie fonoholizmu( w tym siecioholizmu) - ludzie chcą wolności, nie chcą być zakładnikami głupich komórek omyłkowo tylko mających przydomek "smart". Budka telefoniczna daje taką wolność, gdyż można zapomnieć własnej komórki i wtedy po prostu idzie się pod automat i rozmawia - wygoda, a mobilny towarzysz nieustannej absorbcji uwagi traci na znaczeniu i wi-fi byłoby zbędne - internet zostałby tylko tam gdzie potrzeba - w domach i miejscach pracy w komputerach, przewodowy/kablowy
Jeżeli ul. Lipowa i al. Racławickie po tej dużej przebudowie będą do złudzenia przypominać takie miejsca jak CSK, CK oraz Plac Litewski to ja osobiście nie chcę już więcej żadnego wsparcia środkami Unii Europejskiej w projekty infrastrukturalno-drogowe( niech miasto udowodni, że potrafi coś zrobić samodzielnie bez dyktowania przez modły unijne jak ma przestrzeń miejska wyglądać - to będzie wyzwanie i wyjdzie na jaw cała nieudolność rządzących w mieście, bo się okaże, że bez wsparcia finansowego nie umieją nic zrobić, bo łatwiej iść na gotowc... rozwiń
Avatar
Gość / 5 dni temu o 16:21
-12
Niech wreszcie urzędnicy Prezydenta zostawią drzewa, dość prezydencie betonu. Remont nawieżchni ulic jak najbardziej nic poza tym !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Niech remontują, a jak trzeba wycinać drzewa to niech wycinają. Miasto jest dla ludzi, a nie dla krzaków i drzew. Chcesz drzew to idź do parku lub lasu.
Avatar
mieszkaniec / 5 dni temu o 16:20
+6
Niech wreszcie urzędnicy Prezydenta zostawią drzewa, dość prezydencie betonu. Remont nawieżchni ulic jak najbardziej nic poza tym !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 5 dni temu o 16:17
-4
Chciałbym podkreślić, że nie mamy dylematu drzewo czy rozwój miasta - uciął wszelkie wątpliwości prezydent Żuk.
Avatar
Gość / 5 dni temu o 16:17
-6
Lublinianin zza osiedla Racławickie od 70-ciu lat = ratuszowy troll
Oczwyiście, tu na forum przesiadują same ratuszowe trolle. Za to ty z tym swoim "oryginalnym" bełkotem o dewelo-rozwoju wklejanym co chwilę i pod każdym artykułem, jako jedyny nie jesteś żadnym trollem.
  Nie da się czytać komentarzy na Dzienniku Wschodnim. Co chwilę teksty typu "dewelo-coś tam", "ratuszowe trole", i tym podobna nowo-mowa. Zero merytoryki, zero faktów, jedynie strzelanie kapiszonami w celu zrobienia zamieszania i mącenia ludziom w głowach.
  Nie da się czytać komentarzy na Dzienniku Wschodnim. Co chwilę teksty typu "dewelo-coś tam", "ratuszowe trole", i tym podobna nowo-mowa. Zero merytoryki, zero faktów, jedynie strzelanie kapiszonami w celu zrobienia zamieszania i mącenia ludziom w głowach. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 125

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kamil Kiereś (Górnik Łęczna): Myślimy już o pierwszym meczu o punkty

Kamil Kiereś (Górnik Łęczna): Myślimy już o pierwszym meczu o punkty 0 0

Rozmowa z Kamilem Kieresiem, trenerem Górnika Łęczna

Nowe numery telefonów na policję. Trzeba będzie wybrać inny numer kierunkowy

Nowe numery telefonów na policję. Trzeba będzie wybrać inny numer kierunkowy 4 0

Od 24 lutego zmieni się sposób wybierania numerów resortowej sieci telefonicznej. Aby dodzwonić się do lubelskich jednostek Policji zamiast numeru kierunkowego 81, będzie trzeba wybrać wyróżnik MSWiA - 47. Zmianie nie ulega numer alarmowy.

Rusza Operacja Czysta Rzeka 2020. Najpierw koncert, a potem wielkie sprzątanie rzek
22 lutego 2020, 18:00

Rusza Operacja Czysta Rzeka 2020. Najpierw koncert, a potem wielkie sprzątanie rzek 16 5

W sobotę 22 lutego w Centrum Kultury w Lublinie odbędzie się koncert Jacka Kleyffa w Orkiestrze na Zdrowie. Wydarzenie, które otworzy tegoroczną edycję ogólnopolskiej akcji Operacja Czysta Rzeka 2020, będzie spotkaniem przyjaciół, sympatyków i wolontariuszy, biorących udział w akcji.

To najdroższy samochód jaki został w tym roku zatrzymany na granicy w woj. lubelskim

To najdroższy samochód jaki został w tym roku zatrzymany na granicy w woj. lubelskim 2 1

Strażnicy graniczni zatrzymali poszukiwanego mercedesa AMG S63 o szacunkowej wartości pół miliona zł. To najdroższy pojazd, który udało się odzyskać w tym roku na granicy w województwie lubelskim.

Co dalej z transferem Krzysztofa Ropskiego? Z okazji 70-lecia Motor zagra z klasowym zespołem

Co dalej z transferem Krzysztofa Ropskiego? Z okazji 70-lecia Motor zagra z klasowym zespołem 0 3

Po transferze lewego obrońcy Motor praktycznie zamknął kadrę na rundę wiosenną. Trzeba jeszcze tylko poczekać na rozstrzygnięcia w sprawie Krzysztofa Ropskiego. Żółto-biało-niebiescy chcą dogadać się z dotychczasowym klubem napastnika – Siarką Tarnobrzeg

„Burleska. W głąb kobiecości” w Piękno Panie. Artystyczno-naukowe spojrzenie na kobiecość
21 lutego 2020, 19:00

„Burleska. W głąb kobiecości” w Piękno Panie. Artystyczno-naukowe spojrzenie na kobiecość 0 1

„Burleska. W głąb kobiecości” to wystawa fotografii Agnieszki Kossowskiej, wykonanych podczas jej wizyt na występach burleski i za ich kulisami. Wydarzenie to fuzja dwóch spojrzeń: artystycznego i naukowego na różne aspekty kobiecości.

Podróż zakończył na betonowym przepuście. Kierowca kompletnie pijany

Podróż zakończył na betonowym przepuście. Kierowca kompletnie pijany 0 0

Prawie 3 promile alkoholu miał kierujący fordem, który w poniedziałek popołudniu wjechał w betonowy przepust w Łopienniku Górnym.

Dwie inwestycje mieszkaniowe w Lublinie. Deweloperzy proszą o zgodę na wycinkę drzew

Dwie inwestycje mieszkaniowe w Lublinie. Deweloperzy proszą o zgodę na wycinkę drzew 14 46

73 drzewa chcą usunąć przy ul. Jutrzenki spółki TBV oraz Idea Invest, które złożyły do Urzędu Miasta wniosek o pozwolenie na taką wycinkę. Kolejnych 25 drzew zamierza usunąć przy al. Kraśnickiej firma Wikana.

Złodzieje znaleźli sobie niszę. Kradli silniki z łodzi i jachtów motorowych [wideo]
galeria
film

Złodzieje znaleźli sobie niszę. Kradli silniki z łodzi i jachtów motorowych [wideo] 1 2

Lubelscy policjanci rozbili grupę przestępczą, która zajmowała się kradzieżami silników do łodzi i jachtów motorowych.

Ostrzeżenie pogodowe dla Lubelskiego. Może być niebezpiecznie
film

Ostrzeżenie pogodowe dla Lubelskiego. Może być niebezpiecznie 10 1

Nowe ostrzeżenie pogodowe dla województwa lubelskiego wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Dziewięć medali naszych lekkoatletów na PZLA Halowych Mistrzostwach Polski U18 i U20

Dziewięć medali naszych lekkoatletów na PZLA Halowych Mistrzostwach Polski U18 i U20 0 0

Dobry występ naszych zawodników przy okazji PZLA Halowych Mistrzostw Polski U18 i U20. W sumie kluby z województwa lubelskiego wywalczyły dziewięć medali.

Tędy ma biec przedłużenie ulicy Zana w Lublinie. Plan zakłada także budowę osiedla domów

Tędy ma biec przedłużenie ulicy Zana w Lublinie. Plan zakłada także budowę osiedla domów 22 82

Ratusz chce dopuścić budowę nowych domów mieszkalnych przy Nadbystrzyckiej koło Politechniki. W miejscu starej zabudowy mogłoby powstać niewysokie osiedle, a za nim nowy odcinek ul. Zana, która ma być w nieokreślonej przyszłości przedłużona do ul. Lubelskiego Lipca ’80, a nawet do ul. Wrotkowskiej.

Igor Brejdygant gościem Radia Lublin
20 lutego 2020, 18:00

Igor Brejdygant gościem Radia Lublin 0 0

Scenarzysta, pisarz i reżyser, Igor Brejdygant, będzie gościem Radia Lublin w cyklu "Kryminalne czwartki". Spotkanie z autorem będzie 20 lutego o godz. 18.

Lubelskie: Jeden wieczór, dwa śmiertelne potrącenia pieszych na drogach
galeria

Lubelskie: Jeden wieczór, dwa śmiertelne potrącenia pieszych na drogach 8 5

Pieszy zginął w poniedziałek wieczorem w wypadku w Janowie Lubelskim na drodze krajowej nr 19. Wcześniej do tragedii z udziałem pieszego doszło w Trojaczkowicach.

Grom Kąkolewnica odważniej postawi na wychowanków

Grom Kąkolewnica odważniej postawi na wychowanków 0 1

Trener Gromu Kąkolewnica Edmund Koperwas: będziemy grać dla siebie. Murowanym kandydatem do awansu jest Lutnia Piszczac

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.