Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 lutego 2020 r.
7:59

Usuną z trzech ulic w Lublinie 212 drzew. Ekolodzy planują demonstrację

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
244 125 A A
Al. Racławickie w Lublinie
Al. Racławickie w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

Miasto wybrało firmy, które przebudują Al. Racławickie, ul. Lipową i ul. Poniatowskiego. Za prawie 104 mln zł zajmą się tym spółki drogowe z Lublina i Lubartowa. Mocno krytykowana przebudowa będzie się wiązała z usunięciem 212 drzew. Broniący ich ekolodzy zapowiadają na 21 marca uliczną demonstrację.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miejski przetarg wygrały firmy, które wspólnie złożyły najtańszą ofertę. To Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów oraz Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Lublina. Na wykonanie wszystkich prac będą mieć czas do czerwca 2021 r. Wynik przetargu nie jest jeszcze prawomocny. – Pozostałe startujące firmy mają 10 dni na ewentualne odwołania – informuje Grzegorz Jędrek z biura prasowego Ratusza.

Kiedy ruszy przebudowa

Firmy nie mogą zacząć prac, dopóki miasto nie podpisze z nimi umowy. A podpisanie umowy będzie możliwe dopiero po obowiązkowej kontroli z Urzędu Zamówień Publicznych, który musi teraz sprawdzić prawidłowość miejskiego przetargu. Taka kontrola może potrwać miesiąc.

Przebudowa ma być prowadzona etapami. W pierwszej kolejności drogowcy zajmą się rondem Honorowych Krwiodawców, Alejami Racławickimi i ul. Poniatowskiego. W drugim etapie wkroczą na ul. Lipową. Wszędzie mają się pojawić nowe nawierzchnie, ale projekt, którego mają się trzymać drogowcy, przewiduje znacznie więcej zmian. Tą, która wywołuje wiele protestów, jest planowane usuwanie przydrożnej zieleni.

Planują usunąć 212 drzew

Aż 69 proc. drzew ma zniknąć z ul. Poniatowskiego, 43 proc. z ul. Lipowej oraz 16 proc. drzew rosnących wzdłuż Al. Racławickich. Jak to wygląda w liczbach? Z Alej usunięte mają być 63 drzewa, z Lipowej 30, a z ul. Poniatowskiego 119. Łącznie wychodzi 212, z czego 110 ma być wyciętych, a 102 przesadzone w inne miejsca. Krytycy boją się, że przesadzane drzewa się nie przyjmą, a część pozostawionych może obumrzeć.

O zmianę planów apelowali ekolodzy i miejscy aktywiści. Jedni prosili Ratusz, by posłał projekt do kosza i zrezygnował z miejscowego poszerzania Alej i z budowy wysepek na przejściach dla pieszych. Drudzy prosili firmy starające się o kontrakt, by wycofały się z przetargu. Apele nie poskutkowały.

Szykują się do demonstracji

Na 21 marca zapowiadana jest uliczna manifestacja obrońców drzew. Informują o niej ekolodzy z Towarzystwa dla Natury i Człowieka, którzy w internecie zbierają pieniądze na obronę drzew.

– Potrzebujemy środków na druk ulotek i plakatów, materiały plastyczne, koszty demonstracji planowanej na 21 marca – wyjaśniają ekolodzy. Zamierzamy wywrzeć presję na władze miasta, aby zmieniły projekt przebudowy tak, by nie powodowała ona tak dużych zniszczeń w zieleni i nie zmieniała tak drastycznie charakteru śródmiejskich ulic.

Jak jeszcze zmienią się ulice

W Alejach Racławickich wyznaczone mają być buspasy, co oznacza, że kierowcy stracą jeden pas ruchu. Jezdnia ma być jednak poszerzana na skrzyżowaniach o dodatkowe pasy dla pojazdów skręcających w lewo (to jeden z punktów oprotestowanych przez ekologów).

Projekt przewiduje również nowe sygnalizacje świetlne: przy ul. Puławskiej oraz przy pl. Teatralnym. Z obu stron Alej poprowadzone mają być chodniki i drogi rowerowe, ulica dostanie odwodnienie, a pod jezdnią wymieniany ma być stary gazociąg, którego stan, według władz miasta, może stwarzać zagrożenie.

Buspasy planowane są również na ul. Lipowej, jednak projekt nie przewiduje tu już dróg rowerowych. Z kolei ul. Poniatowskiego ma być wybudowana od nowa, ale w nieco innym miejscu, bo bliżej szkoły. W obecnym miejscu zostanie dojazd do pobliskich budynków oraz do ul. Dubois.

e-Wydanie

Komentarze 125

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 lutego 2020 o 08:48
+54
Towarzystwo dla Natury i Człowieka zamiast biegać po mieście z trąbkami i rozdawać jakieś idiotyczne propagandowe i robiące ludziom wodę z mózgu ulotki, może zacznie organizować spotkania dla mieszkańców, np: na temat smogu? Może zacząć od edukacji zamiast uporczywego stawania okoniem i bezrefleksyjnego krytykowania wszystkiego co zaproponują miejscy urzędnicy?
Avatar
Gość / 13 lutego 2020 o 08:32
+54
Krótko i na temat. Kto opłaca tych aktywistów? Do normalnej pracy raczej nie chodzą, inaczej nie mieliby czasu na to, żeby co drugi dzień wychodzić na ulice, organizować happeningi, konferencje, spotkania a dodatkowo jeszcze dodawać całe dnie komentarze w internecie?
Avatar
Gość / 13 lutego 2020 o 08:15
+54
Jak zwykle w DW, krzykliwy wprowadzający w błąd tytuł a potem w tekście objaśnienie, że z tych 212 to jednak tylko 110 drzew zostanie wyciętych bo reszta zostanie przesadzona w inne miejsce.
Avatar
Gość / 13 lutego 2020 o 08:18
+53
Towarzystwo dla Natury i Człowieka Wam płaci za reklamę czy fakt, że wspominacie o nich w każdym możliwym artykule wynika z jakiejś zażyłej znajomości prezesa stowarzyszenia z redaktorem naczelnym? Nic nie sugeruję, tylko głośno myślę.
Avatar
Gość / 13 lutego 2020 o 08:10
+52
Mocno krytykowana przebudowa - ale chyba przez Dziennik Wschodni, grupkę aktywistów i trolli w komentarzach, większość ludzi, z którymi rozmawiam od dawna nie może się doczekać tej przebudowy. Piszecie o 212 usuniętych drzewach, a czemu nie napiszecie ile z nich zostanie przesadzonych i o masie NOWYCH nasadzeń przewidzianych w projekcie? Co za propaganda...
Avatar
smutna prawda / 13 lutego 2020 o 08:42
+51
Z tymi ekologami to jest tak, że najpierw jeden krzyczy, że ścieżki rowerowe są niepotrzebne a jak już z nich się zrezygnuje to potem jego kolega też ekolog narzeka po fakcie na brak tych ścieżek.
Avatar
Gość / 13 lutego 2020 o 08:26
+50
Jaki 1 km drogi? Jeśli już to 3 km. Standardowo większość kosztów pochłonie wymiana sieci podziemnych, do tego budowa ścieżek rowerowych i chodników, zatoczek przystankowych, a dodatkowo przebudowa skrzyżowań.
Avatar
Nic darmo / 13 lutego 2020 o 08:10
+50
Czy ekolodzy znowu będą koncesjonowani, jak przy górkach czechowskich?  Wszak to stały numer farbowanej opozycji.. Ten scenariusz ciągle grają.
Avatar
Gość / 13 lutego 2020 o 08:09
+50
Kiedy ta gazeta przestańcie w nachalny sposób promować ludzi którzy protestują przeciwko każdej miejskiej inwestycji? To już się robi po prostu nudne.
Avatar
Gość / 13 lutego 2020 o 08:23
+48
Wokół większości protestów w mieście kręci się ta sama grupka aktywistów a może raczej "aktywistów" którym przyroda służy do budowania kariery politycznej
Avatar
Mołotow / 6 dni temu o 18:37
+3
Należy brać przykład z premiera Morawieckiego i jego dokonań. Wszystkie ekipy "remontowe" na Racławickich witać "koktajlami".
Avatar
Gość / 6 dni temu o 12:38
-2
Jedynie co obrońcom zielonych Al. Racławickich i Lipowej pozostało to złożenie petycji do PE i KE. Niech zobaczą, jak unijne fundusze w Lublinie służą do degradacji środowiska człowieka, i jak bezsensowne inwestycje mają być za te fundusze realizowane.
Jakiej degradacji? Jak można remont kluczowej ulicy w centrum nazwać bezsensowną inwestycją? Śmierdzi propagandą na kilometr. Za wycięte drzewa zostaną posadzone nowe.  Remont kluczowej ulicy w centrum miasta wojewódzkiego to nie degradacja środowiska, tylko poprawa funkcjonowania dziesiątek tysięcy ludzi żyjących w mieście, korzystających z komunikacji miejskiej, ścieżek rowerowych i chodników. Miasto jest przede wszystkim dla ludzi. Dla przyrody także jest miejsce, ale w wydzielonych strafach takich jak parki (np. pobliski opisywanej inwestycji Ogród Saski).
Jakiej degradacji? Jak można remont kluczowej ulicy w centrum nazwać bezsensowną inwestycją? Śmierdzi propagandą na kilometr. Za wycięte drzewa zostaną posadzone nowe.  Remont kluczowej ulicy w centrum miasta wojewódzkiego to nie degradacja środowiska, tylko poprawa funkcjonowania dziesiątek tysięcy ludzi żyjących w mieście, korzystających z komunikacji miejskiej, ścieżek rowerowych i chodników. Miasto jest przede wszystkim dla ludzi. Dla przyrody także jest miejsce, ale w wydzielonych strafach takich jak parki (np. pobliski o... rozwiń
Avatar
ksawyer / 13 lutego 2020 o 22:15
+7
Jedynie co obrońcom zielonych Al. Racławickich i Lipowej pozostało to złożenie petycji do PE i KE. Niech zobaczą, jak unijne fundusze w Lublinie służą do degradacji środowiska człowieka, i jak bezsensowne inwestycje mają być za te fundusze realizowane. 
Avatar
Gość / 13 lutego 2020 o 20:29
+4
Zostaw to miasto w spokoju ty zasr.any szkodniku!!!!!!
Avatar
jak piszesz to używaj rozumu / 13 lutego 2020 o 20:06
+4
W Chinach budują wielki szpital na szczerym polu w 7 dni. U nas będą się pracownicy kiwać na łopatach 2 lata nad prostą ulicą  i na koniec i tak zostawią fuszerkę.  W dodatku cena wykonania jest ponad przeciętną europejską.  Kolejny raz na jaw wychodzi lokalny układ firm z ratuszem. Cena i czas wykonania tej inwestycji jest abstrakcyjna.
 Jakoś tak u nas zeszli Chińczycy z budowy autostrady po wykonaniu około 2 % zadania.Chyba zabrakło nad nimi chińskiego bacika,a na Polski nie reagowali.
Avatar
Gość / 13 lutego 2020 o 19:04
+11
Jeżeli ul. Lipowa i al. Racławickie po tej dużej przebudowie będą do złudzenia przypominać takie miejsca jak CSK, CK oraz Plac Litewski to ja osobiście nie chcę już więcej żadnego wsparcia środkami Unii Europejskiej w projekty infrastrukturalno-drogowe( niech miasto udowodni, że potrafi coś zrobić samodzielnie bez dyktowania przez modły unijne jak ma przestrzeń miejska wyglądać - to będzie wyzwanie i wyjdzie na jaw cała nieudolność rządzących w mieście, bo się okaże, że bez wsparcia finansowego nie umieją nic zrobić, bo łatwiej iść na gotowce, a nie choć trochę samodzielnie pomyśleć), bo nie dość, że to wszystko drogie i ma jedynie wymiar rekreacyjny( i niekoniecznie funkcjonalny - patrz odcięcie Krakowskiego Przedmieścia od komunikacji miejskiej, a wymiar rekreacyjny, bo nie oszukujmy się są to inwestycje w infrastrukturę i drogi - w rzeczy materialne, zaś nie inwestuje się nic w ludzi - co komu po majestatycznych przebudowach jak marne perspektywy pracy, zarobki też takie sobie - i wychodzi na to, że postudiować w tym mieście to jeszcze można ale czy da się żyć? To jest pytanie - pewnie się da jak się weźmie kredyt na mieszkanie albo ma się znajomości/jest się z rodziny resortowej albo jakiś działaczy politycznych - szych to tacy synciowie i córeczki mają na start ułatwienie, bo rodzice ustawią) to jeszcze wygląda ponuro, bo tylko kamień, beton, szkło, szarobure bryłowate "futurystyczne" gnioty budowlane i dodatkowo zero fantazji, bo żadnej roślinności a tym bardziej drzew( a potem się zwala winę, że mieszkańcy okolicznych kamienic kopcą w piecykach drewnem albo węglem albo, że samochody dieslami smrodzą - bzdury, kilkanaście lat temu, kiedy to Lublin był bardziej zielony niż obecnie, zadymienie w centrum było mniejsze, bo były drzewa, a dodajmy do tego fakt, że komunikacja miejska składała się jeszcze w znaczącej mierze ze starych jelczy a nawet ikarusów, które były bardzo głośne i smrodliwe). Drzew nie będzie ale buspasy będą( miejmy nadzieję, że do czerwca 2021 roku komunikacja miejska będzie należycie dofinansowana i nie tylko, że wróci do okresu wiosny 2019 kiedy bardzo ładnie kursowała ale nawet dofinansowanie nieco wzrośnie - do powiedzmy poziomu 210 milionów złoty, bo przed kryzysem było 196 milionów a teraz jest 168 milionów) i te buspasy odłogiem leżeć nie będą. Paranoją jest niestety konieczność po obu stronach wytyczania ścieżek/traktów pieszo-rowerowych ale przecież pomysł unijny - bez tego nie można dofinansować przebudowy. Unia Europejska przez ten tzw. system rowerów miejskich chce zachęcić ludzi do poruszania się rowerami po centrum, tylko, że nie wiedzą, że po pierwsze ludzie wolą jeździć na własnych rowerach lepszej jakości, a po drugie w rowery miejskie często są podpsute i mają usterki, a po trzecie trzeba zakładać konta i/lub pobrać aplikację a za skorzystanie z rowerka zapłacić bezgotówkowo, jakby nie można było rowerów miejskich dostosować do anonimowego korzystania i możliwości płacenia gotówką. Wg. mnie system rowerów miejskich to tzw. socjalizm wymuszony. Unia lepiej by zrobiła gdyby zamiast stacji rowerów miejskich dofinansowała rozwój budek telefonicznych( z możliwością płacenia w automacie gotówką lub kartą abonamentową za chwilę rozmowy) - cel? zwalczenie fonoholizmu( w tym siecioholizmu) - ludzie chcą wolności, nie chcą być zakładnikami głupich komórek omyłkowo tylko mających przydomek "smart". Budka telefoniczna daje taką wolność, gdyż można zapomnieć własnej komórki i wtedy po prostu idzie się pod automat i rozmawia - wygoda, a mobilny towarzysz nieustannej absorbcji uwagi traci na znaczeniu i wi-fi byłoby zbędne - internet zostałby tylko tam gdzie potrzeba - w domach i miejscach pracy w komputerach, przewodowy/kablowy
Jeżeli ul. Lipowa i al. Racławickie po tej dużej przebudowie będą do złudzenia przypominać takie miejsca jak CSK, CK oraz Plac Litewski to ja osobiście nie chcę już więcej żadnego wsparcia środkami Unii Europejskiej w projekty infrastrukturalno-drogowe( niech miasto udowodni, że potrafi coś zrobić samodzielnie bez dyktowania przez modły unijne jak ma przestrzeń miejska wyglądać - to będzie wyzwanie i wyjdzie na jaw cała nieudolność rządzących w mieście, bo się okaże, że bez wsparcia finansowego nie umieją nic zrobić, bo łatwiej iść na gotowc... rozwiń
Avatar
Gość / 13 lutego 2020 o 16:21
-14
Niech wreszcie urzędnicy Prezydenta zostawią drzewa, dość prezydencie betonu. Remont nawieżchni ulic jak najbardziej nic poza tym !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Niech remontują, a jak trzeba wycinać drzewa to niech wycinają. Miasto jest dla ludzi, a nie dla krzaków i drzew. Chcesz drzew to idź do parku lub lasu.
Avatar
mieszkaniec / 13 lutego 2020 o 16:20
+7
Niech wreszcie urzędnicy Prezydenta zostawią drzewa, dość prezydencie betonu. Remont nawieżchni ulic jak najbardziej nic poza tym !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 13 lutego 2020 o 16:17
-3
Chciałbym podkreślić, że nie mamy dylematu drzewo czy rozwój miasta - uciął wszelkie wątpliwości prezydent Żuk.
Avatar
Gość / 13 lutego 2020 o 16:17
-7
Lublinianin zza osiedla Racławickie od 70-ciu lat = ratuszowy troll
Oczwyiście, tu na forum przesiadują same ratuszowe trolle. Za to ty z tym swoim "oryginalnym" bełkotem o dewelo-rozwoju wklejanym co chwilę i pod każdym artykułem, jako jedyny nie jesteś żadnym trollem.
  Nie da się czytać komentarzy na Dzienniku Wschodnim. Co chwilę teksty typu "dewelo-coś tam", "ratuszowe trole", i tym podobna nowo-mowa. Zero merytoryki, zero faktów, jedynie strzelanie kapiszonami w celu zrobienia zamieszania i mącenia ludziom w głowach.
  Nie da się czytać komentarzy na Dzienniku Wschodnim. Co chwilę teksty typu "dewelo-coś tam", "ratuszowe trole", i tym podobna nowo-mowa. Zero merytoryki, zero faktów, jedynie strzelanie kapiszonami w celu zrobienia zamieszania i mącenia ludziom w głowach. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 125

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koncert karnawałowy w DK LSM
21 lutego 2020, 18:00

Koncert karnawałowy w DK LSM 0 0

Lubelski Uniwersytet Drugiego Wieku zaprasza 21 lutego o godz. 18 do Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) na koncert karnawałowy z udziałem Zespołu Wokalnego Pasjonatta oraz Społecznego Ogniska Baletowego.

Powstaje drugi tor linii kolejowej na Warszawę. Nie ma za to drogi do peronu Lublina Zachodniego

Powstaje drugi tor linii kolejowej na Warszawę. Nie ma za to drogi do peronu Lublina Zachodniego 2 2

Gotowa jest już spora część drugiego toru odnawianej linii kolejowej między Lublinem a Dęblinem. Wczesną jesienią na nowy tor mają wjechać pociągi. Nie zanosi się jednak na szybkie powstanie miejskiego odcinka drogi do peronu Lublina Zachodniego.

Zebrała 400 tys. zł na walkę z rakiem. Okazało się, że nie jest chora
Reportaż Uwagi! TVN
film

Zebrała 400 tys. zł na walkę z rakiem. Okazało się, że nie jest chora 26 3

- Wesprzyjcie mnie, nie pozwólcie, żebym umarła – prosiła ze łzami w oczach. Historia 40-letniej matki dwójki dzieci zmagającej się z rzadkim nowotworem poruszyła tysiące osób. Jej choroba okazała się fikcją.

LUK Politechnika gra dzisiaj ważny mecz z Mickiewiczem Kluczbork

LUK Politechnika gra dzisiaj ważny mecz z Mickiewiczem Kluczbork 0 0

W 22. kolejce spotkań LUK Politechnika Lublin zagra na wyjeździe z Mickiewiczem Kluczbork już w czwartek. Powodem przyspieszenia terminu meczu są kłopoty gospodarzy z halą w weekend

Wypadek na trasie Lublin-Chełm na krajowej "12". Jedna osoba w szpitalu

Wypadek na trasie Lublin-Chełm na krajowej "12". Jedna osoba w szpitalu 0 1

Do wypadku doszło w miejscowości Stołpie (pow. chełmski) na trasie Lublin-Chełm na drodze krajowej nr 12. Jedna osoba została poszkodowana.

Dziesiątki zatrzymanych, wyłudzanie podatku VAT na masową skalę

Dziesiątki zatrzymanych, wyłudzanie podatku VAT na masową skalę 0 6

Zatrzymano ponad 20 osób podejrzanych o wyłudzanie podatku VAT na masową skalę. W akcji brali udział policjanci z CBŚP, agencji ABW oraz celnicy. Według śledczych, podejrzani wyłudzili przynajmniej 35 mln zł.

Liga Mistrzów. RB Lipsk zdobył Londyn

Liga Mistrzów. RB Lipsk zdobył Londyn 0 0

Totalna dominacja w Londynie i pogrom w Mediolanie. Tak można podsumować w skrócie środowe starcia 1/8 finału najlepszych europejskich rozgrywek

Wyburzanie budynków szpitala przy ulicy Staszica w Lublinie [wideo]
film

Wyburzanie budynków szpitala przy ulicy Staszica w Lublinie [wideo] 0 8

Ulica Staszica jest już zamknięta dla ruchu samochodów, ale piesi mogą się tędy przemieszczać.

Zima się skończyła, zanim się zaczęła. Żurawie już przyleciały do Poleskiego Parku Narodowego