Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

31 sierpnia 2020 r.
17:55

W Lublinie otwarto jedną z najnowocześniejszych szkół w Polsce. Tak wygląda w środku

34 16 A A

Dzisiaj oficjalnie otwarto nową miejską podstawówkę z przedszkolem przy ul. Berylowej w Lublinie. Od wtorku zajęcia będzie tu mieć 553 uczniów i 150 przedszkolaków. Kolejna szkoła budowana od podstaw przez miasto ma powstać na Ponikwodzie, ale nie wcześniej niż przed rozbudową podstawówek na Felinie i Sławinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szkoły w Lublinie kontra koronawirus. Gdzie zmierzą temperaturę, a gdzie trzeba chodzić w maseczce?

– Udało się, rozpoczynamy naukę w nowej szkole – cieszy się Marek Błaszczak, dyrektor placówki otwieranej na gęstniejącym od bloków Węglinie Południowym. Dotychczas dzieci z tych blokowisk były rozrzucone po kilku okolicznych podstawówkach, mocno przez to przepełnionych. Teraz dzielnica ma własną szkołę.

– Łączna wartość inwestycji wyniosła ok. 70 mln zł, na zakup wyposażenia przeznaczono ok. 7 mln zł, z tego na zakup sprzętu komputerowego 1,3 mln zł – podsumowuje Urząd Miasta, który zapewnia, że Szkoła Podstawowa nr 58 jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce.

– Obiekt posiada wyjątkową elewację szklaną – zachwala Artur Łuczak z firmy Erbud, która była generalnym wykonawcą gmachu. – Posiada również wysokiej jakości aulę na ponad 300 osób, instalację fotowoltaiczną, dobrze wyposażoną salę sportową i inne rozwiązania, o których kiedyś mogliśmy pomarzyć.

Do dyspozycji uczniów będzie m.in. sala taneczna z dużymi lustrami, czy sala plastyczna, gdzie oprócz prawdziwych sztalug malarskich jest też komputer pozwalający pracować na takich obrazach jak „Unia Lubelska” Jana Matejki. Z kolei elektroniczne okulary wirtualnej rzeczywistości pozwolą na przeprowadzanie eksperymentów chemicznych bez kontaktu z chemikaliami. Podobnych nowinek jest tu więcej.

Otwarcie SP 58 przy ulicy Berylowej w Lublinie

Szkolna sala widowiskowa ma scenę z systemem kurtyn, ekran i nagłośnienie, a jej 310-miejscowa widownia bardziej się kojarzy z kameralnym, ale nowoczesnym kinem, niż z dzielnicową podstawówką. Docelowo sala ma służyć nie tylko uczniom Szkoły Podstawowej nr 58, ale również okolicznym mieszkańcom, jednak na razie jest to wykluczone z obawy przed koronawirusem.

Z powodu tych samych obaw do szkoły nie będą wpuszczani rodzice, a najmłodszym uczniom w zakładaniu kurtki czy zmianie obuwia mają pomagać nauczyciele, zaś wieszaki z ubraniami staną w salach, by dzieci nie tłoczyły się w szatni. Szkoła nie od razu uruchomi nowoczesny system szafek do szatni sterowany kartą zbliżeniową bądź opaską. – Karta będzie otwierać szafki szatniowe, szafki na książki, będzie służyła do wypożyczania książek, do rozliczania obiadów – wylicza Błaszczak.

Nowa placówka ma służyć kilkuset dzieciom. – W tym roku szkolnym będzie się tu kształciło 553 uczniów, najwięcej w klasach pierwszych, tworzymy ich osiem – mówi Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor miejskiego Wydziału Oświaty i Wychowania.

Oprócz tego w nowym budynku przy Berylowej zapewniona ma być opieka nad 150 przedszkolakami. Drugie tyle będzie mieć zajęcia w nowym budynku wynajętym przez miasto na tym samym osiedlu: przy ul. Onyksowej obok pętli komunikacji miejskiej. – Dzielnica będzie miała na miejscu wszystko – zachwala prezydent Krzysztof Żuk. – Realizujemy pomysł, by obiekty powstawały tam, gdzie są mieszkańcy, by nie tracili czasu na dowóz dzieci.

Tym, czego brakuje nowej podstawówce, jest zewnętrzne boisko. Pod jego budowę miasto kupiło na początku sierpnia sąsiednią nieruchomość, płacąc ponad milion zlotych. Kiedy zacznie się budowa? – W przyszłym roku – odpowiada prezydent.

Szkolne inwestycje w Lublinie

Na swoją kolej czekają następne dzielnice. Pilnej rozbudowy wymaga przepełniona miejska podstawówka na Felinie. Ratusz deklaruje, że jej nowy segment będzie gotowy przed wrześniem 2022 r., a niedawno ogłoszony został przetarg na jego zaprojektowanie i budowę. Miasto zapowiada już przetarg na projekt i budowę nowej części szkoły przy Sławinkowskiej. Tu ma powstać segment dla 300 przedszkolaków, co uwolniłoby część sal lekcyjnych w głównym gmachu. Również w tym przypadku miasto deklaruje zakończenie rozbudowy przed wrześniem 2022 r.

Dłużej poczeka Ponikwoda, której Urząd Miasta obiecuje wielofunkcyjny obiekt przy Majerankowej. – Będzie i szkołą, i przedszkolem, i centrum kulturalnym dzielnicy – mówi Żuk. Kiedy samorząd zabierze się za tę inwestycję? – Jak skończymy Felin i Sławinkowską. Dokumentację oczywiście wykonamy wcześniej, natomiast wejście z budową to wydatek kilkudziesięciomilionowy, więc musimy mierzyć siły na zamiary. Jak skończymy jedne zadania inwestycyjne, wejdziemy z następnymi.

Szkoły w Lublinie - zasady od 1 września w związku z koronawirusem

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
anne / 31 sierpnia 2020 r. o 20:16
+18
Przecież działka pod boiska już została zakupiona przez miasto. Za rok ma ruszyć budowa. O trendzie sugerującym, żeby każdą podstawówkę wyposażać w basen, szczerze mówiąc nie słyszałam. To jest raczej zbędny przepych, biorąc pod uwagę ile jest basenów w całym mieście.
Avatar
miszczu / 31 sierpnia 2020 r. o 21:38
+12
Radość na Węglinie, smutek w lubelskim PiS bo Żuk dokończył właśnie kolejną dużą inwestycję.
Avatar
AaronSzechter / 1 września 2020 r. o 07:12
+8
A. P. Prezydenta też zapraszam. Tylko proszę byle gdzie nie siadać. Szkoda żeby garnitur się zniszczył. Z ostatniej chwili: jednak mydło jest. Co prawda z biedry rozcieńczone wodą ale jak ktoś skorzysta z WC to można sobie umyć ręce. Zapraszam. Nasza szkoła to będzie miła odmiana od przesłodzonej Berylowej rzwczywiśtości. To będzie nie berylowa tylko taka peerelowa rzeczywistość. Po wozycie zapraszamy na stołówkę. Wrażenia niezapomniane. Pozdrawiam wszystkich fanów polskiej oświaty.
 To po co zapisałaś dzieciaka do gównianej szkoły a teraz lamentujesz??? Budowali szkołę to co mieli ją wyposażyć w stare krzesła???
 To po co zapisałaś dzieciaka do gównianej szkoły a teraz lamentujesz??? Budowali szkołę to co mieli ją wyposażyć w stare krzesła??? rozwiń
Avatar
fiej / 31 sierpnia 2020 r. o 21:35
+8
Ból du.py komentujących, świadczy o tym, że jest się czym chwalić. PiSsiory nie wiedzą do czego służy szkoła to piszą, że nie ma boiska itp itd.
Avatar
Pielgrzym / 1 września 2020 r. o 13:07
+6
Żuk jest kłamcą i tyle. SZKOŁĘ na PONIKWODZIE obiecał już dawno temu. W 2020 roku budowa miała trwać w najlepsze. Zamydlił oczy ludziom , oddał wielki teren ( kolejny ) na ponikwodzie KOŚCIOŁOWI żeby się podlizać, a tak jak i nie ma kościoła tak i nie ma szkoły. KŁAMCA !!! A teraz nagle mowa że PONIKWODA poczeka co najmniej do 2023r. z rozpoczęciem. Czyli jak szkoła powstanie w 2025 to będzie sukces :) LUDZIE ! I wy na tego oszusta głosujecie. W szkołę na BERYLOWEJ włożył kupę kasy więcej niż powinien !!
Avatar
Bigos / 2 września 2020 r. o 17:35
+5
Nie kłam nie żal ci. Taki żal to pogarda. Pogarda dla dzieci uczących się w innych szkołach. Zaniedbanych, zapuszczonych. Cały czas socjotechnicznie spychacie krytykę zaniedbań w kierunku zazdrości o nową szkołę. A nie chodzi. O nową. Chodzi o te zaniedbane. Ciężko to zrozumieć . Raczej ktoś udaje że nie rozumie
Avatar
Bigos / 1 września 2020 r. o 15:03
+2
Krioo myślisz absurdalnie. Ogarnij się. Bronisz przeinwestowanej pokazówki. Skoro kasa nie rośnie na drzewach to dlaczego tak wybujały projekt sfinansowano. Powtarzam. Boli was że tyle szkół zarasta brudem. Zwalnia się ludzi od sprzątania. Mydła w wc brakuje. A tu pokazówka. Pokazówka to rozrzutność. A do premiera sam sobie pisz. Już niedługo sanepod będzie zasypany robotą. Pomimo tego że w kuratorium stwierdzono że dyrektorzy wykonali tytaniczną pracę. Chyba na telekonferencjach. Zobaczcie. Jak piar to wszyscy niezależnie od opcji politycznej cięli wstęgę. Krioo powiadasz że kasa nie rośnie na drzewach. A słuszał ty o ostatnich nagrodach w województwie. A wiesz że w szkołach dytektor ma dodatek funkcyjny i za to że go ma - ma jeszcze wysoki dodatek motywacyjny. Za to że ma dodatek funkcyjny. Pozdrawiam i polecam wolnym mediom i wolnym ludziom zaintetesowanie się losem szkolnictwa w Polsce. Oligarchowie będą pompować kasę w szkoły prywatne. Szkoły państwowe zejdą do funkcji produkowania roboli obsługujących oligarchów. Lewico. Opozycjo. Gdzie jesteście. A zapomniałem podwyżki w sejmie. To bawicie się w opozycję. A w zaciszu spijacie razem wódeczkę. Z lewa i z prawa
Krioo myślisz absurdalnie. Ogarnij się. Bronisz przeinwestowanej pokazówki. Skoro kasa nie rośnie na drzewach to dlaczego tak wybujały projekt sfinansowano. Powtarzam. Boli was że tyle szkół zarasta brudem. Zwalnia się ludzi od sprzątania. Mydła w wc brakuje. A tu pokazówka. Pokazówka to rozrzutność. A do premiera sam sobie pisz. Już niedługo sanepod będzie zasypany robotą. Pomimo tego że w kuratorium stwierdzono że dyrektorzy wykonali tytaniczną pracę. Chyba na telekonferencjach. Zobaczcie. Jak piar to wszyscy niezależnie od opcji polityc... rozwiń
Avatar
Bigos / 1 września 2020 r. o 07:38
-1
Chyba jesteś dyrektorem starej szkoły i nie dbasz o BHP i o swoich uczniów. Bo nie wiem czego moją rzeczową krytykę chcesz zamienić w lament. Marna socjotechnika. Wyraźnie napisałem. Nowoczesna szkoła nowoczesną szkołą. Dobrze że jest. Ale co z resztą. Umiesz tylko prowokować. Ja piszę o faktach. Sugerujesz że zniszczone meble w starej szkole nie podlegają wymianie? Bo gdzieś tam budują popisową szkołę na otwarcie której dla piaru przybyli oficjele? Trzeba dbać o wszystkie szkoły, remontować, wymieniać zniszczone meble i zawszawione dywany, o wszystkie dzieci trzeba dbac, a nie cwaniaczyć. Ale widać że uczysz siebie i innych rozpychania się łokciami. Nie lamentuj więc, że ktoś ośmiela się wytknąć nieudolność w nadzorowaniu wszystkich szkół. Zbadaj wszystkie szkoły i wyrób sobie zdanie. A nie wspierasz propagandę sukcesu, jak fanatyk
Chyba jesteś dyrektorem starej szkoły i nie dbasz o BHP i o swoich uczniów. Bo nie wiem czego moją rzeczową krytykę chcesz zamienić w lament. Marna socjotechnika. Wyraźnie napisałem. Nowoczesna szkoła nowoczesną szkołą. Dobrze że jest. Ale co z resztą. Umiesz tylko prowokować. Ja piszę o faktach. Sugerujesz że zniszczone meble w starej szkole nie podlegają wymianie? Bo gdzieś tam budują popisową szkołę na otwarcie której dla piaru przybyli oficjele? Trzeba dbać o wszystkie szkoły, remontować, wymieniać zniszczone meble i zawszawione dywany, ... rozwiń
Avatar
Krioo / 1 września 2020 r. o 09:17
-2
Zamiast lamentować na forum, napisz może lepiej jakiś list do premiera i zapytaj dlaczego subwencja oświatowa przyznawana samorządom jest tak mała, że ledwo starcza na wynagrodzenia dla nauczycieli? Zwykła wymiana starych mebli na nowe kosztuje krocie. Sądzisz, że w Lublinie pieniądze rosną na drzewach?
Avatar
Bigos / 1 września 2020 r. o 07:48
-2
Jeśli ktoś dzieli szkoły na dobre i "gówniane" to jego poziom rozumowania na temat publicznej oświaty pozostawiam do oceny innym komentującym
Avatar
Bigos / 2 września 2020 r. o 17:35
+5
Nie kłam nie żal ci. Taki żal to pogarda. Pogarda dla dzieci uczących się w innych szkołach. Zaniedbanych, zapuszczonych. Cały czas socjotechnicznie spychacie krytykę zaniedbań w kierunku zazdrości o nową szkołę. A nie chodzi. O nową. Chodzi o te zaniedbane. Ciężko to zrozumieć . Raczej ktoś udaje że nie rozumie
Avatar
Waco / 1 września 2020 r. o 22:04
-5
Niesłychane jaki ból mają co poniektórzy z powodu powstania szkoły przy Berylowej. To wręcz zadziwiające. Żal mi was.
Avatar
Bigos / 1 września 2020 r. o 15:03
+2
Krioo myślisz absurdalnie. Ogarnij się. Bronisz przeinwestowanej pokazówki. Skoro kasa nie rośnie na drzewach to dlaczego tak wybujały projekt sfinansowano. Powtarzam. Boli was że tyle szkół zarasta brudem. Zwalnia się ludzi od sprzątania. Mydła w wc brakuje. A tu pokazówka. Pokazówka to rozrzutność. A do premiera sam sobie pisz. Już niedługo sanepod będzie zasypany robotą. Pomimo tego że w kuratorium stwierdzono że dyrektorzy wykonali tytaniczną pracę. Chyba na telekonferencjach. Zobaczcie. Jak piar to wszyscy niezależnie od opcji politycznej cięli wstęgę. Krioo powiadasz że kasa nie rośnie na drzewach. A słuszał ty o ostatnich nagrodach w województwie. A wiesz że w szkołach dytektor ma dodatek funkcyjny i za to że go ma - ma jeszcze wysoki dodatek motywacyjny. Za to że ma dodatek funkcyjny. Pozdrawiam i polecam wolnym mediom i wolnym ludziom zaintetesowanie się losem szkolnictwa w Polsce. Oligarchowie będą pompować kasę w szkoły prywatne. Szkoły państwowe zejdą do funkcji produkowania roboli obsługujących oligarchów. Lewico. Opozycjo. Gdzie jesteście. A zapomniałem podwyżki w sejmie. To bawicie się w opozycję. A w zaciszu spijacie razem wódeczkę. Z lewa i z prawa
Krioo myślisz absurdalnie. Ogarnij się. Bronisz przeinwestowanej pokazówki. Skoro kasa nie rośnie na drzewach to dlaczego tak wybujały projekt sfinansowano. Powtarzam. Boli was że tyle szkół zarasta brudem. Zwalnia się ludzi od sprzątania. Mydła w wc brakuje. A tu pokazówka. Pokazówka to rozrzutność. A do premiera sam sobie pisz. Już niedługo sanepod będzie zasypany robotą. Pomimo tego że w kuratorium stwierdzono że dyrektorzy wykonali tytaniczną pracę. Chyba na telekonferencjach. Zobaczcie. Jak piar to wszyscy niezależnie od opcji polityc... rozwiń
Avatar
Pielgrzym / 1 września 2020 r. o 13:07
+6
Żuk jest kłamcą i tyle. SZKOŁĘ na PONIKWODZIE obiecał już dawno temu. W 2020 roku budowa miała trwać w najlepsze. Zamydlił oczy ludziom , oddał wielki teren ( kolejny ) na ponikwodzie KOŚCIOŁOWI żeby się podlizać, a tak jak i nie ma kościoła tak i nie ma szkoły. KŁAMCA !!! A teraz nagle mowa że PONIKWODA poczeka co najmniej do 2023r. z rozpoczęciem. Czyli jak szkoła powstanie w 2025 to będzie sukces :) LUDZIE ! I wy na tego oszusta głosujecie. W szkołę na BERYLOWEJ włożył kupę kasy więcej niż powinien !!
Avatar
Krioo / 1 września 2020 r. o 09:17
-2
Zamiast lamentować na forum, napisz może lepiej jakiś list do premiera i zapytaj dlaczego subwencja oświatowa przyznawana samorządom jest tak mała, że ledwo starcza na wynagrodzenia dla nauczycieli? Zwykła wymiana starych mebli na nowe kosztuje krocie. Sądzisz, że w Lublinie pieniądze rosną na drzewach?
Avatar
Bigos / 1 września 2020 r. o 07:48
-2
Jeśli ktoś dzieli szkoły na dobre i "gówniane" to jego poziom rozumowania na temat publicznej oświaty pozostawiam do oceny innym komentującym
Avatar
Bigos / 1 września 2020 r. o 07:38
-1
Chyba jesteś dyrektorem starej szkoły i nie dbasz o BHP i o swoich uczniów. Bo nie wiem czego moją rzeczową krytykę chcesz zamienić w lament. Marna socjotechnika. Wyraźnie napisałem. Nowoczesna szkoła nowoczesną szkołą. Dobrze że jest. Ale co z resztą. Umiesz tylko prowokować. Ja piszę o faktach. Sugerujesz że zniszczone meble w starej szkole nie podlegają wymianie? Bo gdzieś tam budują popisową szkołę na otwarcie której dla piaru przybyli oficjele? Trzeba dbać o wszystkie szkoły, remontować, wymieniać zniszczone meble i zawszawione dywany, o wszystkie dzieci trzeba dbac, a nie cwaniaczyć. Ale widać że uczysz siebie i innych rozpychania się łokciami. Nie lamentuj więc, że ktoś ośmiela się wytknąć nieudolność w nadzorowaniu wszystkich szkół. Zbadaj wszystkie szkoły i wyrób sobie zdanie. A nie wspierasz propagandę sukcesu, jak fanatyk
Chyba jesteś dyrektorem starej szkoły i nie dbasz o BHP i o swoich uczniów. Bo nie wiem czego moją rzeczową krytykę chcesz zamienić w lament. Marna socjotechnika. Wyraźnie napisałem. Nowoczesna szkoła nowoczesną szkołą. Dobrze że jest. Ale co z resztą. Umiesz tylko prowokować. Ja piszę o faktach. Sugerujesz że zniszczone meble w starej szkole nie podlegają wymianie? Bo gdzieś tam budują popisową szkołę na otwarcie której dla piaru przybyli oficjele? Trzeba dbać o wszystkie szkoły, remontować, wymieniać zniszczone meble i zawszawione dywany, ... rozwiń
Avatar
AaronSzechter / 1 września 2020 r. o 07:12
+8
A. P. Prezydenta też zapraszam. Tylko proszę byle gdzie nie siadać. Szkoda żeby garnitur się zniszczył. Z ostatniej chwili: jednak mydło jest. Co prawda z biedry rozcieńczone wodą ale jak ktoś skorzysta z WC to można sobie umyć ręce. Zapraszam. Nasza szkoła to będzie miła odmiana od przesłodzonej Berylowej rzwczywiśtości. To będzie nie berylowa tylko taka peerelowa rzeczywistość. Po wozycie zapraszamy na stołówkę. Wrażenia niezapomniane. Pozdrawiam wszystkich fanów polskiej oświaty.
 To po co zapisałaś dzieciaka do gównianej szkoły a teraz lamentujesz??? Budowali szkołę to co mieli ją wyposażyć w stare krzesła???
 To po co zapisałaś dzieciaka do gównianej szkoły a teraz lamentujesz??? Budowali szkołę to co mieli ją wyposażyć w stare krzesła??? rozwiń
Avatar
Bigos / 1 września 2020 r. o 00:32
-8
Dlaczego minusujecie moje wpisy. Że co. Że kłamię? Czy jak. Obrażacie się? Tłok przy wstędze żenada. Że inwestycja PO. Ile jest takich szkół. A jakie są realia większości szkół. Minusujący zróbcie obchód szkół. Mam gdzieś wasze minusy. Oświata leży. Kładziecie ją. Jedna szkoła pokazowa tego nie zmieni. Może cie sobie minusować.
Avatar
miszczu / 31 sierpnia 2020 r. o 21:38
+12
Radość na Węglinie, smutek w lubelskim PiS bo Żuk dokończył właśnie kolejną dużą inwestycję.