W tym roku rozpocznie się budowa Ośrodka Dydaktyczno-Szkoleniowego Jeździectwa i Hipoterapii Uniwersytetu Przyrodniczego. Na lubelskim Felinie powstaną m.in. kryta ujeżdżalnia oraz boksy i centrum fizjoterapii dla koni.
O planach związanych z powstaniem ośrodka inaugurując swoją czteroletnią kadencję mówił rektor Uniwersytetu Przyrodniczego prof. Zygmunt Litwińczuk. Obok Centrum Badawczo-Wdrożeniowego i Dydaktycznego Innowacyjnych Technologii w Ogrodnictwie wymienił go jako jedną z dwóch najważniejszych inwestycji na najbliższe lata.
– Zakładamy, że będą one użyteczne nie tylko dla uniwersytetu, ale również w szerokim zakresie dla mieszkańców Lublina i regionu – podkreślał rektor w przemówieniu rozpoczynającym rok akademicki 2016/2017.
Uczelnia właśnie szykuje się do ogłoszenia przetargu na budowę ośrodka, który będzie służył przede wszystkim studentom kierunku hipologia i jeździectwo.
– To jedyny taki kierunek w kraju i porównując z innymi uczelniami o charakterze przyrodniczym, nikt nie ma tak licznej i tak wysoko wyszkolonej kadry. To sprawia, że przyjeżdżają do nas studenci z całej Polski. Ale założenie jest takie, że nowy obiekt będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych jeździectwem zarówno na poziomie rekreacyjnym, jak i sportowym – podkreśla dr hab. Iwona Janczarek, kierownik Katedry i Użytkowania Koni UP.
I dodaje: – W ramach inwestycji powstanie m.in. profesjonalna kryta ujeżdżalnia i hipodrom o powierzchni pozwalającej na organizowanie zawodów ogólnopolskich zarówno latem, jak i zimą. W tej chwili w Lublinie i regionie jedynym takim miejscem są Targi Lublin, gdzie raz do roku odbywa się Cavaliada. W kompleksie znajdzie się też kolejna część hotelowa, tym razem z miejscem dla 40 koni. Będą w niej pełnowymiarowe boksy w standardzie czterogwiazdkowym. To będzie ośrodek dorównujący znanym obiektom warszawskim.
Ponadto w ośrodku będzie działało wyposażone w nowoczesny sprzęt centrum fizjoterapii dla koni. Ma ono prowadzić również działalność komercyjną, adresowaną do prywatnych hodowców i jeźdźców.
Na terenie gospodarstwa doświadczalnego uniwersytetu na Felinie powstanie też część, z której korzystać będą studenci nowego kierunku oferowanego przez uczelnię. Chodzi o pielęgnację zwierząt i animaloterapię, która jest jedną z nowości w tegorocznej rekrutacji.
– Część ośrodka zostanie przeznaczona na zwierzęcarnię. Nasz obszar działalności będzie nakierowany przede wszystkim na konie, ale obejmie też inne zwierzęta użytkowane w terapiach z człowiekiem. Myślę, że będzie to miejsce, które stanie się ciekawą atrakcją turystyczną i celem weekendowych wypadów z rodziną – mówi Iwona Janczarek i dodaje, że w obiekcie z najdzie się miejsce m.in. dla psów, alpak czy osłów.
Budowa ośrodka powinna zakończyć się do połowy 2021 roku. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 17 mln zł. Pieniądze na jej realizację mają pochodzić z wykupu ministerialnych obligacji skarbowych.