Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 lutego 2018 r.
8:12

W miejscu chaotycznej zabudowy powstaną nowe sklepy i mieszkania?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 17 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Nowy narożnik ul. Kunickiego i Wolskiej chce skomponować jedna z lubelskich firm. W miejscu chaotycznej i zdegradowanej zabudowy miałyby stanąć nowe budynki mieszkalne i usługowe sięgające aż do Czerniejówki. Ratusz wstępnie uznał, że to dobra propozycja

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lubelska spółka Strefa 1 chce od nowa urządzić cały teren u zbiegu ul. Kunickiego i Wolskiej (na zdjęciu). Planuje stworzenie nowej pierzei zbiegających się tu ulic. Mowa o wyburzeniu części istniejących budynków i zastąpienie ich nowoczesną zabudową.

Od strony Kunickiego i od Wolskiej miałyby się znaleźć budynki mieszkalne z lokalami usługowymi w parterach. Byłaby to zabudowa kaskadowa, czyli niższa od strony ulic, wyższa w głębi terenu, aż do sześciu pięter blisko brzegu Czerniejówki, gdzie również miałyby się znaleźć mieszkania.
Pewnego rodzaju osłoną od hałasu z linii kolejowej miałby tu być budynek wielopoziomowego parkingu. W centrum tego kwartału miałby stanąć nowy budynek usługowy (z dopuszczeniem funkcji mieszkalnej) z wewnętrznym, zielonym dziedzińcem.

Zachowane byłyby budynki podlegające ochronie konserwatorskiej. Pierwszym z nich jest pałac Domańskich, eklektyczny budynek z drugiej połowy XIX wieku, który pewien czas temu był siedzibą ukraińskiego konsulatu. W tym budynku miałby powstać hotel i restauracja. Ochronie podlega również przyległa do pałacu nieduża kamienica przy Kunickiego 22, ta ze sklepem obuwniczym.

Spółka stara się o to, aby jej pomysł na urządzenie obszaru (przygotowany przez lubelską pracownię JPA Jabłoński) został wpisany przez Ratusz do planu zagospodarowania okolic Dworca Głównego PKP. Plan określi przeznaczenie gruntów w tej części miasta. Przesądzi o tym, gdzie będą mieszkania, gdzie hotele i sklepy, ustali też dopuszczalną wysokość nowych obiektów.

Projekt takiego planu został upubliczniony przez Ratusz latem zeszłego roku. Lubelska spółka, korzystając z prawa do zgłaszania uwag do projektu, przekazała urzędnikom alternatywną wersję planu, zakładającą opisane przez nas zmiany.

– Uwaga została uwzględniona – mówi Joanna Mużykowska z Wydziału Planowania w Urzędzie Miasta Lublin. Ale na szczegóły każe czekać do czasu, gdy gotowa będzie nowa wersja planu, uwzględniająca część zgłoszonych uwag, jak również koncepcję nowego dworca autobusowego przy Gazowej.

Nawet jeśli Rada Miasta zatwierdzi plan zagospodarowania umożliwiający nowe urządzenie narożnika ul. Kunickiego i Wolskiej, to nie od razu zajdą tu zmiany. Spółka Strefa 1 dopiero musiałaby kupić ten teren.
Spora część tego kwartału to nieruchomości po byłej fabryce obuwia, której właściciel przeniósł produkcję do nowego zakładu w strefie ekonomicznej na Felinie, a ziemię przy Kunickiego wystawił na sprzedaż.

Część obszaru zajmują kamienice Zarządu Nieruchomości Komunalnych, a to oznacza, że inwestor musiałby namówić władze Lublina, by wystawiły te działki na przetarg, a potem jeszcze ten przetarg wygrać.

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Kati / 28 lutego 2018 o 09:48
0
rozwiń
Avatar
Gość / 28 lutego 2018 o 01:41
0
Haaa, dobrze że nie pokazali ul.Wspólnej na Kosminku! Tam to dopiero jest masakra!Kamienice jak z epoki kamienia łupanego, ktore samie się sypią, to tzw-Ląd zapomniany przez czas, tak jak skibińska, bilgorajska!
Avatar
Gość / 27 lutego 2018 o 22:02
0
Ale ciemnogród i wschodnia ras .  Siedzieć w syfie i swoim szambie to cel tej choloty . 
Avatar
Gość / 27 lutego 2018 o 21:36
0
Lepiej zróbcie drugi pas do skretu z wolskiej na Kunickiego moi dwa pasy Kunickiego do wylotówki na Biłgoraj a nie takie korki masakra
Avatar
plan / 27 lutego 2018 o 12:36
0
WuJo napisał:
Miasto wybuduje dla dotychczasowych mieszkańców mieszkania, po to żeby deweloper zarobił. Deweloper chce, błyskawicznie zmieniamy plan zagospodarowania.
Przecież tam nie ma planu. A gdyby nawet był, to z punktu widzenia miasta korzystne jest budowanie pierzei. 20 lat jeżdżę koło tego zapomnianego przez Boga i ludzi miejsca, które jest tak zasyfione i brzydkie jakby był cały czas rok 1945. Oczywiście niektórzy muszą sie zesrać ze złości, że "deweloper zarobi". I założę się, że pewnie zastraszeni urzędnicy będą się bać podejrzeń i uwalą cały pomysł. Będzie dalej syf porównywalny z Podzamczem, jakieś k..wa lepianki z desek i gliny w okolicy dworca "metropolitalnego" w stolicy województwa, ale paru złamasów się ucieszy, że przynajmniej żaden deweloper nie zarobi.
Przecież tam nie ma planu. A gdyby nawet był, to z punktu widzenia miasta korzystne jest budowanie pierzei. 20 lat jeżdżę koło tego zapomnianego przez Boga i ludzi miejsca, które jest tak zasyfione i brzydkie jakby był cały czas rok 1945. Oczywiście niektórzy muszą sie zesrać ze złości, że "deweloper zarobi". I założę się, że pewnie zastraszeni urzędnicy będą się bać podejrzeń i uwalą cały pomysł. Będzie dalej syf porównywalny z Podzamczem, jakieś k..wa lepianki z desek i gliny w okolicy dworca "metropolitalnego... rozwiń
Avatar
Gość / 27 lutego 2018 o 12:25
0
Ja pierniczę... Cały czas pod wszystkimi artykułami o inwestycjach gdzieś mi się przewija ta brednia o korkach. Kto to pisze???? Przecież nowe inwestycje nie powodują, że w mieście magicznie rośnie liczba ludzi i samochodów ! To są cały czas ci sami ludzie. Nikt się nie przeprowadzi do Lublina specjalnie, w tym tylko celu, żeby zamieszkać w nowym budynku przy Kunickiego, kupić samochód i robić tu korki. Ci ludzie, którzy zamieszkują w nowych budynkach albo już i tak mieszkają w Lublinie i jeżdżą po nim samochodem tylko w innym miejscu, albo jeżeli się przeprowadzają to i tak by to zrobili. A korki tworzą samochody, nie mieszkania. Jeżeli jakaś rodzina ma np. dwa samochody to nie ma najmniejszego znaczenia czy mieszka np. w Wólce Abramowickiej czy w nowym budynku przy Kunickiego, bo i tak porusza się tym samym szlakiem komunikacyjnym. Jest wręcz odwrotnie, powstawanie nowych budynków wyższej jakości zmniejsza potrzebę przemieszczania i zmniejsza korki. Ludzie powinni mieć jak najszerszą możliwość zamieszkania blisko miejsc pracy, wtedy rzadziej używają samochodu. Myślcie, to nie boli !!!
Ja pierniczę... Cały czas pod wszystkimi artykułami o inwestycjach gdzieś mi się przewija ta brednia o korkach. Kto to pisze???? Przecież nowe inwestycje nie powodują, że w mieście magicznie rośnie liczba ludzi i samochodów ! To są cały czas ci sami ludzie. Nikt się nie przeprowadzi do Lublina specjalnie, w tym tylko celu, żeby zamieszkać w nowym budynku przy Kunickiego, kupić samochód i robić tu korki. Ci ludzie, którzy zamieszkują w nowych budynkach albo już i tak mieszkają w Lublinie i jeżdżą po nim samochodem tylko w innym miejscu, albo ... rozwiń
Avatar
WuJo / 27 lutego 2018 o 12:16
0
Miasto wybuduje dla dotychczasowych mieszkańców mieszkania, po to żeby deweloper zarobił. Deweloper chce, błyskawicznie zmieniamy plan zagospodarowania.
Avatar
abc / 27 lutego 2018 o 12:04
0
Kati napisał:
"Już teraz są tam duże korki. A po oddaniu nowych mieszkań będzie gorzej. Tylko deweloper będzie zadowolony, że zarobł." Czyli najlepiej nic nie robic? Okolica straszy, jest zaniedbania a malkontenci jak zwykle narzekaj. Przy takim podejsciu miasto nigdy nie bedzie sie rozwijało
  Niech robią co chcą. Nie zamierzam mówić właścicielowi terenu co ma na nim budować. Nic mi do tego. Stwierdzam tylko jak prawdopodobnie będzie. Deweloper będzie zadowolony ze sprzedaży mieszkań, a nowi właściciele będą siedzieć w aucie i kląć na korki. Razem z innymi kierowcami. Może nawet będą domagać się ponownego wpięcia ulicy 1 Maja do ronda przy Gali. Albo wybudowania łacznika do ul. Lubelskiego Lipca '80. Z ul. Wolską nic nie zrobią. Pozostanie tylko postawić znak zakaz ruchu - nie dotyczy mieszkanców ;)
  Niech robią co chcą. Nie zamierzam mówić właścicielowi terenu co ma na nim budować. Nic mi do tego. Stwierdzam tylko jak prawdopodobnie będzie. Deweloper będzie zadowolony ze sprzedaży mieszkań, a nowi właściciele będą siedzieć w aucie i kląć na korki. Razem z innymi kierowcami. Może nawet będą domagać się ponownego wpięcia ulicy 1 Maja do ronda przy Gali. Albo wybudowania łacznika do ul. Lubelskiego Lipca '80. Z ul. Wolską nic nie zrobią. Pozostanie tylko postawić znak zakaz ruchu - nie dotyczy mieszkanców ;) rozwiń
Avatar
Kati / 27 lutego 2018 o 11:05
0
"Już teraz są tam duże korki. A po oddaniu nowych mieszkań będzie gorzej. Tylko deweloper będzie zadowolony, że zarobł." Czyli najlepiej nic nie robic? Okolica straszy, jest zaniedbania a malkontenci jak zwykle narzekaj. Przy takim podejsciu miasto nigdy nie bedzie sie rozwijało
Avatar
Kati / 27 lutego 2018 o 11:05
0
"Już teraz są tam duże korki. A po oddaniu nowych mieszkań będzie gorzej. Tylko deweloper będzie zadowolony, że zarobł." Czyli najlepiej nic nie robic? Okolica straszy, jest zaniedbania a malkontenci jak zwykle narzekaj. Przy takim podejsciu miasto nigdy nie bedzie sie rozwijało
Avatar
Kati / 28 lutego 2018 o 09:48
0
rozwiń
Avatar
Gość / 28 lutego 2018 o 08:43
-1
Po przeczytaniu poniżej wpisów ja jako Lublinianin od 60-ciu lat kiedy jeszcze były dookoła wsie - Rury Jezuickie, Bonifraterskie, Wizytkowskie, Czechów, Kalinowszczyzna no i dalej Sławinek, Sławin, Ponigwoda, burdel na za cukrownią a o Czubach czy LSM nikt nie słyszał tak dzisiaj jest z terenem Kośminek i koło wiaduktu. Tam czas się zatrzymał i ani drgnął ! A jak dzisiaj wyglądają te wsie o których wyżej pisałem ! Takim myśleniem, że ktoś się wzbogaci mogą mówić tylko pseudo-lud marginesu, pijaków, złodzieji i leni ! Gdyby tacy wtedy "radzili" to mieli byśmy właśnie wszędzie to samo bagno, smród i nędzę ! Brawo Prezydent Żuk ! To co robi 10-ciu poprzedników ma najwyżej 5% ! Do przodu Panie Prezydencie !
Po przeczytaniu poniżej wpisów ja jako Lublinianin od 60-ciu lat kiedy jeszcze były dookoła wsie - Rury Jezuickie, Bonifraterskie, Wizytkowskie, Czechów, Kalinowszczyzna no i dalej Sławinek, Sławin, Ponigwoda, burdel na za cukrownią a o Czubach czy LSM nikt nie słyszał tak dzisiaj jest z terenem Kośminek i koło wiaduktu. Tam czas się zatrzymał i ani drgnął ! A jak dzisiaj wyglądają te wsie o których wyżej pisałem ! Takim myśleniem, że ktoś się wzbogaci mogą mówić tylko pseudo-lud marginesu, pijaków, złodzieji i leni ! Gdyby tacy wtedy "... rozwiń
Avatar
Gość / 28 lutego 2018 o 01:41
0
Haaa, dobrze że nie pokazali ul.Wspólnej na Kosminku! Tam to dopiero jest masakra!Kamienice jak z epoki kamienia łupanego, ktore samie się sypią, to tzw-Ląd zapomniany przez czas, tak jak skibińska, bilgorajska!
Avatar
Gość / 27 lutego 2018 o 22:02
0
Ale ciemnogród i wschodnia ras .  Siedzieć w syfie i swoim szambie to cel tej choloty . 
Avatar
Gość / 27 lutego 2018 o 21:36
0
Lepiej zróbcie drugi pas do skretu z wolskiej na Kunickiego moi dwa pasy Kunickiego do wylotówki na Biłgoraj a nie takie korki masakra
Avatar
plan / 27 lutego 2018 o 12:36
0
WuJo napisał:
Miasto wybuduje dla dotychczasowych mieszkańców mieszkania, po to żeby deweloper zarobił. Deweloper chce, błyskawicznie zmieniamy plan zagospodarowania.
Przecież tam nie ma planu. A gdyby nawet był, to z punktu widzenia miasta korzystne jest budowanie pierzei. 20 lat jeżdżę koło tego zapomnianego przez Boga i ludzi miejsca, które jest tak zasyfione i brzydkie jakby był cały czas rok 1945. Oczywiście niektórzy muszą sie zesrać ze złości, że "deweloper zarobi". I założę się, że pewnie zastraszeni urzędnicy będą się bać podejrzeń i uwalą cały pomysł. Będzie dalej syf porównywalny z Podzamczem, jakieś k..wa lepianki z desek i gliny w okolicy dworca "metropolitalnego" w stolicy województwa, ale paru złamasów się ucieszy, że przynajmniej żaden deweloper nie zarobi.
Przecież tam nie ma planu. A gdyby nawet był, to z punktu widzenia miasta korzystne jest budowanie pierzei. 20 lat jeżdżę koło tego zapomnianego przez Boga i ludzi miejsca, które jest tak zasyfione i brzydkie jakby był cały czas rok 1945. Oczywiście niektórzy muszą sie zesrać ze złości, że "deweloper zarobi". I założę się, że pewnie zastraszeni urzędnicy będą się bać podejrzeń i uwalą cały pomysł. Będzie dalej syf porównywalny z Podzamczem, jakieś k..wa lepianki z desek i gliny w okolicy dworca "metropolitalnego... rozwiń
Avatar
Gość / 27 lutego 2018 o 12:25
0
Ja pierniczę... Cały czas pod wszystkimi artykułami o inwestycjach gdzieś mi się przewija ta brednia o korkach. Kto to pisze???? Przecież nowe inwestycje nie powodują, że w mieście magicznie rośnie liczba ludzi i samochodów ! To są cały czas ci sami ludzie. Nikt się nie przeprowadzi do Lublina specjalnie, w tym tylko celu, żeby zamieszkać w nowym budynku przy Kunickiego, kupić samochód i robić tu korki. Ci ludzie, którzy zamieszkują w nowych budynkach albo już i tak mieszkają w Lublinie i jeżdżą po nim samochodem tylko w innym miejscu, albo jeżeli się przeprowadzają to i tak by to zrobili. A korki tworzą samochody, nie mieszkania. Jeżeli jakaś rodzina ma np. dwa samochody to nie ma najmniejszego znaczenia czy mieszka np. w Wólce Abramowickiej czy w nowym budynku przy Kunickiego, bo i tak porusza się tym samym szlakiem komunikacyjnym. Jest wręcz odwrotnie, powstawanie nowych budynków wyższej jakości zmniejsza potrzebę przemieszczania i zmniejsza korki. Ludzie powinni mieć jak najszerszą możliwość zamieszkania blisko miejsc pracy, wtedy rzadziej używają samochodu. Myślcie, to nie boli !!!
Ja pierniczę... Cały czas pod wszystkimi artykułami o inwestycjach gdzieś mi się przewija ta brednia o korkach. Kto to pisze???? Przecież nowe inwestycje nie powodują, że w mieście magicznie rośnie liczba ludzi i samochodów ! To są cały czas ci sami ludzie. Nikt się nie przeprowadzi do Lublina specjalnie, w tym tylko celu, żeby zamieszkać w nowym budynku przy Kunickiego, kupić samochód i robić tu korki. Ci ludzie, którzy zamieszkują w nowych budynkach albo już i tak mieszkają w Lublinie i jeżdżą po nim samochodem tylko w innym miejscu, albo ... rozwiń
Avatar
WuJo / 27 lutego 2018 o 12:16
0
Miasto wybuduje dla dotychczasowych mieszkańców mieszkania, po to żeby deweloper zarobił. Deweloper chce, błyskawicznie zmieniamy plan zagospodarowania.
Avatar
abc / 27 lutego 2018 o 12:04
0
Kati napisał:
"Już teraz są tam duże korki. A po oddaniu nowych mieszkań będzie gorzej. Tylko deweloper będzie zadowolony, że zarobł." Czyli najlepiej nic nie robic? Okolica straszy, jest zaniedbania a malkontenci jak zwykle narzekaj. Przy takim podejsciu miasto nigdy nie bedzie sie rozwijało
  Niech robią co chcą. Nie zamierzam mówić właścicielowi terenu co ma na nim budować. Nic mi do tego. Stwierdzam tylko jak prawdopodobnie będzie. Deweloper będzie zadowolony ze sprzedaży mieszkań, a nowi właściciele będą siedzieć w aucie i kląć na korki. Razem z innymi kierowcami. Może nawet będą domagać się ponownego wpięcia ulicy 1 Maja do ronda przy Gali. Albo wybudowania łacznika do ul. Lubelskiego Lipca '80. Z ul. Wolską nic nie zrobią. Pozostanie tylko postawić znak zakaz ruchu - nie dotyczy mieszkanców ;)
  Niech robią co chcą. Nie zamierzam mówić właścicielowi terenu co ma na nim budować. Nic mi do tego. Stwierdzam tylko jak prawdopodobnie będzie. Deweloper będzie zadowolony ze sprzedaży mieszkań, a nowi właściciele będą siedzieć w aucie i kląć na korki. Razem z innymi kierowcami. Może nawet będą domagać się ponownego wpięcia ulicy 1 Maja do ronda przy Gali. Albo wybudowania łacznika do ul. Lubelskiego Lipca '80. Z ul. Wolską nic nie zrobią. Pozostanie tylko postawić znak zakaz ruchu - nie dotyczy mieszkanców ;) rozwiń
Avatar
Kati / 27 lutego 2018 o 11:05
0
"Już teraz są tam duże korki. A po oddaniu nowych mieszkań będzie gorzej. Tylko deweloper będzie zadowolony, że zarobł." Czyli najlepiej nic nie robic? Okolica straszy, jest zaniedbania a malkontenci jak zwykle narzekaj. Przy takim podejsciu miasto nigdy nie bedzie sie rozwijało