Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 lutego 2020 r.
20:41

Lublin: W miejscu podstacji LPEC powstaną biura. Spółka myśli o sprzedaży kolejnych budynków

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
11 31 A A
Teren dawnej podstacji cieplnej przy Głębokiej od kilku lat jest własnością prywatnej firmy, która przymierza się tutaj do inwestycji
Teren dawnej podstacji cieplnej przy Głębokiej od kilku lat jest własnością prywatnej firmy, która przymierza się tutaj do inwestycji (fot. Maciej Kaczanowski)

Biura do wynajęcia mają powstać w miejscu dawnej podstacji cieplnej przy ul. Głębokiej. W internecie jest już nawet oferta dla chętnych najemców. Podobną przemianę mogą przejść też kolejne budynki podstacji, które staną się zbędne lubelskim ciepłownikom, jak ten przy ul. Głębokiej. W grę wchodzi dziesięć adresów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kilka dni temu lubelski Urząd Miasta wydał zezwolenie na wycinkę drzew kolidujących z planowaną przebudową obiektu przy Głębokiej 32a, który służył ciepłownikom przez ponad 20 lat.

– Budynek wraz z całą nieruchomością został sprzedany w roku 2016 – mówi Teresa Stępniak-Romanek, rzeczniczka Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Ze względu na postęp techniczny miejska spółka przestała potrzebować niektórych obiektów. Budynek wystawiony na sprzedaż miał 1 tys. mkw. powierzchni, działka 3,2 tys. mkw., a cena wywoławcza za całość została ustalona na 3,5 mln zł.

Biurowiec w ofercie

Nieruchomość została kupiona od LPEC przez warszawską spółkę JWH Inwestycje. To na jej wniosek Ratusz zezwolił w styczniu b.r. na wycinkę dwóch sosen, a dwa lata wcześniej na usunięcie 13 innych. W połowie czerwca 2018 r. firma uzyskała zgodę na częściową rozbiórkę dawnej podstacji, natomiast w internecie można znaleźć nawet oferty najmu pomieszczeń w obiekcie nazwanym Loft32, gdzie do dyspozycji najemców miałoby być 1200 mkw.

Nie tylko biura mogą powstać na działce przy Głębokiej. Obowiązujący plan zagospodarowania terenu już dziś umożliwia wybudowanie tu hotelu lub akademika. Spółka JWH Inwestycje zabiega jednak w Ratuszu o zmianę planu na taki, który pozwoliłby jej na większą inwestycję. Chce zgody na wyższy obiekt oraz bezpośredni zjazd z ul. Głębokiej, zamiast wspólnego zjazdu ze stacją paliw. Ostateczna decyzja będzie należeć do Rady Miasta.

Będzie więcej zmian

Miejska spółka ciepłownicza przyznaje, że niebawem kolejne budynki staną się jej zbędne. Mowa o obiektach, w których działają dzisiaj grupowe węzły cieplne.

– LPEC realizuje projekt, który zakłada wymianę 10 węzłów grupowych na 183 indywidualne węzły cieplne – informuje Teresa Stępniak-Romanek. Wyjaśniając to obrazowo i w dużym uproszczeniu: zamiast dużego zaworu odcinającego ogrzewanie kilku blokom jednocześnie, powstanie wiele mniejszych zaworów odpowiedzialnych za pojedyncze bloki mieszkalne.

– Po zakończeniu projektu budynki, w których znajdują się pomieszczenia węzłów cieplnych przestaną pełnić swoje dotychczasowe funkcje i prawdopodobnie część z nich zostanie przeznaczona do sprzedaży – przyznaje rzeczniczka LPEC. – Ostateczna decyzja w tej sprawie będzie uzależniona od stanów prawnych nieruchomości, potrzeb spółki oraz czynników ekonomicznych.

Węzły do likwidacji

Budynki, które przestaną służyć do celów ciepłowniczych znajdują się na terenie czterech dzielnic. • Na Czechowie mowa o węzłach przy ul. Braci Wieniawskich, Leszetyckiego, Noskowskiego i Radzyńskiej. • Na Czubach chodzi o atrakcyjnie położony budynek przy Różanej (niedaleko ul. Armii Krajowej) oraz na końcu ul. Sasankowej. • Na Kalinowszczyźnie zlikwidowany ma być węzeł cieplny znajdujący się przy ul. Daszyńskiego, zaś • na Wrotkowie mowa o obiekcie przy ul. Nałkowskich.

e-Wydanie

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Slovak / 8 lutego 2020 o 23:16
+21
dla tych co nie wiedzą jak zacząć z budową biurowca polecam jedyne słuszne biuro projektowe z dużymi możliwościami
Avatar
Gość / 8 lutego 2020 o 22:19
+17
Znaczy się, że LPEC wniesie do miejskiej kasy od kilku do kilkunastu milionów złotych z tytułu rent planistycznych wynikających ze wzrostu wartości posiadanych tam gruntów?!
Avatar
Gość / 8 lutego 2020 o 22:17
+17
Uwalnianie kolejnych działek pod "akademiki" ???
Avatar
Gość / 8 lutego 2020 o 22:15
+17
Na co zostaną przeznaczone pieniądze ze zbywania nieruchomości należących do miasta? Na wynajem powierzchni biurowych od deweloperów?
Avatar
Przepraszam, czy w ratuszu biją? / 9 lutego 2020 o 10:24
+16
Zgadnijcie, w jakiej wysokości ustalono opłatę od wzrostu wartości w przypadku zbycia parceli, na których są te wymiennikownie? Za uwagę zwróconą na zaniżenie opłaty z maksimum 30 do 1% o mało nie został pobity pytający o przyczynę takiej szczodrobliwość samorządu.
Avatar
materiał dowodowy / 9 lutego 2020 o 13:41
+15
W poniedziałek (jutro) idę skonsultować się z prawnikiem w sprawie tych wszystkich komentarzy pod artykułami tego typu, chodzi mi o wszelkie kłamstwa, pomówienia, fałszywe oskarżenia, groźby ... jak administratorzy strony nie zaczną monitorować tego co się tutaj dzieje, robić porządku, to prokuratura zacznie. I jak wam wszystkim to nie przeszkadza, to udzielajcie się dalej, im więcej materiału dowodowego tym lepiej.
 Prz okazji może zapytaj, czy dociąganie sieci ciepłowniczej dofinansowane z UE do osiedla, które nie ma prawa powstać, nadaje się jako temat dla prokuratura, czy może jednak wszystko jest w POrządku.
 Prz okazji może zapytaj, czy dociąganie sieci ciepłowniczej dofinansowane z UE do osiedla, które nie ma prawa powstać, nadaje się jako temat dla prokuratura, czy może jednak wszystko jest w POrządku. rozwiń
Avatar
Gość / 8 lutego 2020 o 21:40
+13
Miasto zadłużone na 1 600 000 000zl w większości za kadencji obecnych władz spod znaku PO-n-pezel szuka już chyba wszędzie pieniędzy na pensje dla ogromnej armii urzędasów :) Kwestia wejścia komisarza do UM to kwestia 6-18 miesięcy :) PS. Krzysiu! Fajnie było na konwencji?
Avatar
lbn / 9 lutego 2020 o 10:59
+12
Rzygać się chce od tych komentarzy, pod każdym artykułem.
Każdy kto ma rozum i potrafi wyciągać samemu wnioski, widzi że komentarze na Dzienniku Wschodnim w ostatnich kilku miesiącach nie wygladają na zwykłe komentarze czytelników, tylko na pisane przez partyjnych troli, aby tylko zdyskredytować obecne władze miasta. Władza centralna to dla niektórych za mało i potrzebna jest im jeszcze władza w regionach.
 Każdy kto ma rozum to widzi, że w Lublinie źle się dzieje. Nie przykryje tego propaganda ratuszowych trolli.
Avatar
Aaron langman wiecznie żywy?! / 8 lutego 2020 o 20:51
+12
szybka wyprzedaż majątku? zmiana wladzy sie szykuje?
Avatar
/ 9 lutego 2020 o 14:45
+10
W poniedziałek (jutro) idę skonsultować się z prawnikiem w sprawie tych wszystkich komentarzy pod artykułami tego typu, chodzi mi o wszelkie kłamstwa, pomówienia, fałszywe oskarżenia, groźby ... jak administratorzy strony nie zaczną monitorować tego co się tutaj dzieje, robić porządku, to prokuratura zacznie. I jak wam wszystkim to nie przeszkadza, to udzielajcie się dalej, im więcej materiału dowodowego tym lepiej.
 A ja w poniedziałek wysyłam zgłoszenie do CBA.
Avatar
Uncle Adolf / 9 lutego 2020 o 17:03
-8
W poniedziałek (jutro) idę skonsultować się z prawnikiem w sprawie tych wszystkich komentarzy pod artykułami tego typu, chodzi mi o wszelkie kłamstwa, pomówienia, fałszywe oskarżenia, groźby ... jak administratorzy strony nie zaczną monitorować tego co się tutaj dzieje, robić porządku, to prokuratura zacznie. I jak wam wszystkim to nie przeszkadza, to udzielajcie się dalej, im więcej materiału dowodowego tym lepiej.
A ja w poniedziałek wysyłam  zgłoszenie do CBA.
 A ja dzwonie do juszczyszyna ,on zrobi z tym porzadek
Avatar
/ 9 lutego 2020 o 14:45
+10
W poniedziałek (jutro) idę skonsultować się z prawnikiem w sprawie tych wszystkich komentarzy pod artykułami tego typu, chodzi mi o wszelkie kłamstwa, pomówienia, fałszywe oskarżenia, groźby ... jak administratorzy strony nie zaczną monitorować tego co się tutaj dzieje, robić porządku, to prokuratura zacznie. I jak wam wszystkim to nie przeszkadza, to udzielajcie się dalej, im więcej materiału dowodowego tym lepiej.
 A ja w poniedziałek wysyłam zgłoszenie do CBA.
Avatar
materiał dowodowy / 9 lutego 2020 o 13:41
+15
W poniedziałek (jutro) idę skonsultować się z prawnikiem w sprawie tych wszystkich komentarzy pod artykułami tego typu, chodzi mi o wszelkie kłamstwa, pomówienia, fałszywe oskarżenia, groźby ... jak administratorzy strony nie zaczną monitorować tego co się tutaj dzieje, robić porządku, to prokuratura zacznie. I jak wam wszystkim to nie przeszkadza, to udzielajcie się dalej, im więcej materiału dowodowego tym lepiej.
 Prz okazji może zapytaj, czy dociąganie sieci ciepłowniczej dofinansowane z UE do osiedla, które nie ma prawa powstać, nadaje się jako temat dla prokuratura, czy może jednak wszystko jest w POrządku.
 Prz okazji może zapytaj, czy dociąganie sieci ciepłowniczej dofinansowane z UE do osiedla, które nie ma prawa powstać, nadaje się jako temat dla prokuratura, czy może jednak wszystko jest w POrządku. rozwiń
Avatar
Koki / 9 lutego 2020 o 12:40
-13
Bardzo dobrze ! Bedzie więxej miejsc pracy w Lublinie a nie tylko urzędasy na cieplych poosadkach za naszw podatki !
Avatar
Zainteresowany / 9 lutego 2020 o 11:40
-17
W poniedziałek (jutro) idę skonsultować się z prawnikiem w sprawie tych wszystkich komentarzy pod artykułami tego typu, chodzi mi o wszelkie kłamstwa, pomówienia, fałszywe oskarżenia, groźby ... jak administratorzy strony nie zaczną monitorować tego co się tutaj dzieje, robić porządku, to prokuratura zacznie. I jak wam wszystkim to nie przeszkadza, to udzielajcie się dalej, im więcej materiału dowodowego tym lepiej.
Avatar
Bida / 9 lutego 2020 o 11:35
+9
Szkoda tylko tych pracowników w LPECu. Dojdą im 183 węzły do konserwacji. Pracują za śmieszne pieniądze, zaczyna brakować ludzi do pracy fizycznej w tej firmie. Większość do dziadki, a młodzi nie chcą pracować! Kto to później będzie konserował?! W LPEC-u jest więcej pracowników umysłowych niż fizycznych. Podobno chcą im w tym roku zabrać 13-stkę. Jest faktycznie z czego się cieszyć, że tych budynków przybędzie. Radzę ubrać się ciepło bo nie będzie miał kto je konserować. Niestety pracownicy się nie rozerwą tak jak to myślą w biurze i będą problemy z ogrzewaniem. Tylko patrzeć jak za jakiś czas firma zostanie sprywatyzowana.
Szkoda tylko tych pracowników w LPECu. Dojdą im 183 węzły do konserwacji. Pracują za śmieszne pieniądze, zaczyna brakować ludzi do pracy fizycznej w tej firmie. Większość do dziadki, a młodzi nie chcą pracować! Kto to później będzie konserował?! W LPEC-u jest więcej pracowników umysłowych niż fizycznych. Podobno chcą im w tym roku zabrać 13-stkę. Jest faktycznie z czego się cieszyć, że tych budynków przybędzie. Radzę ubrać się ciepło bo nie będzie miał kto je konserować. Niestety pracownicy się nie rozerwą tak jak to myślą w biurze i będą pr... rozwiń
Avatar
lbn / 9 lutego 2020 o 10:59
+12
Rzygać się chce od tych komentarzy, pod każdym artykułem.
Każdy kto ma rozum i potrafi wyciągać samemu wnioski, widzi że komentarze na Dzienniku Wschodnim w ostatnich kilku miesiącach nie wygladają na zwykłe komentarze czytelników, tylko na pisane przez partyjnych troli, aby tylko zdyskredytować obecne władze miasta. Władza centralna to dla niektórych za mało i potrzebna jest im jeszcze władza w regionach.
 Każdy kto ma rozum to widzi, że w Lublinie źle się dzieje. Nie przykryje tego propaganda ratuszowych trolli.
Avatar
BioPraZol / 9 lutego 2020 o 10:27
+2
Rzygać się chce od tych komentarzy, pod każdym artykułem.
Każdy kto ma rozum i potrafi wyciągać samemu wnioski, widzi że komentarze na Dzienniku Wschodnim w ostatnich kilku miesiącach nie wygladają na zwykłe komentarze czytelników, tylko na pisane przez partyjnych troli, aby tylko zdyskredytować obecne władze miasta. Władza centralna to dla niektórych za mało i potrzebna jest im jeszcze władza w regionach.
 Obaj lub oboje powinniście udać się do gastrologa.
Avatar
Przepraszam, czy w ratuszu biją? / 9 lutego 2020 o 10:24
+16
Zgadnijcie, w jakiej wysokości ustalono opłatę od wzrostu wartości w przypadku zbycia parceli, na których są te wymiennikownie? Za uwagę zwróconą na zaniżenie opłaty z maksimum 30 do 1% o mało nie został pobity pytający o przyczynę takiej szczodrobliwość samorządu.
Avatar
Gość / 9 lutego 2020 o 10:23
-7